,Pontiac' '-Horloges s „PONTIAC" Horloges Burgerlijke Stand van Haarlem KAAN Haarlem, 19 Aug. Kort en volledig „Pontiac"-Horloges J. FORTGENS Czn. „Pontiac"-Horloges DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 De tunnel te Velsen Hw In een interview, dat een redacteur van De Standaard had met burgemeester de Vlugt, sDrak deze er zijn leedwezen over uit, dat ter- ^11 Rijk, Provincie en Amsterdam millioenen "Vven voor de verbetering van het kanaal, 'ben Vanwege de kosten ervan wil afzien de sPoorlijn onder inplaats van boven water te 'aten gaan. Van 300 Meter hoogte uit vliegtuig geworpen op vliegveld Twente! VAN ONZE RECHTBANK PROPAGANDA-CONCERT DER H.O.V. Willem An driessen als solist Zuivelfeestje te Heemstede De burgemeesters vacature Goedkoope trein Doodelijk ongeval op den Rijksstraatweg Vuurtje gestookt Inbraak in Hillegom verkrijgbaar bij Firma J. J. DRIESSEN Juwelier Anegang 9 - Haarlem - Telef. 10366 verkrijgbaar bij Groote Houtstraat 109 Haarlem Telefoon 13700 GROOTE SORTEERi'NG MET GRATIS VERZEKERING VERLIES DIEFSTAL Firma I. KAN Juwelier - Horloger BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM verkrijgbaar bij H. VAN DER VLERK - Horlogemaker Zijlstraat 5 - Haarlem - Telef. 13554 Interessante bijzonderheden over het nieuwe persoonskaarten systeem, dat 1 September wordt ingevoerd Van de wieg tot aan het graf Keus uit 1001 tinten Gen. Cronjéstr. 129 OUD-BURGEMEESTER MAARSCHALK Beslist geen vervolging in Duitschland JONG MEISJE LEERDE AUTO-RIJDEN Met een zwaren les-wagen ernstig ongeluk veroorzaakt DE BRAND IN DE ANEGANG Lichte straf voor dienstbode HAARL. BACHVEREENIGING BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 20 Augustus Bioscopen EEN HARTELIJKE VRIEND Kostelijk geval te Bloemendaal Programma Haarl. Radio-centrale Vrijdag 20 Augustus DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Lustrumwedstrijden St. Bavo (Heemstede) RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Öe overgang van het Noordzeekanaal te ^elsen is al, zoolang de verbindingsweg tus sen de hoofdstad en de Noordzee bestaat, het °0(ierwerp van vinnige discussies geweest. Eerst lag er een brug. Deze werd herhaal- door binnenkomende en uitgaande zee- Schepen aangevaren. Dat was lastig voor het ^heepvaartverkeer en niet minder voor het Verkeer te land. Toen de brug zou worden vervangen door 5°titen, vormden er zich op goed Hollandsche "^nier twee partijen: vóór- en tegenstanders Van een pont. Vergadering op vergadering werd ^houden en de strijd leverde zooveel copie op, Haarlemsche journalisten te Santpoort §ingen wonen om toch maar niets van het geval missen. pont won het en hoewel sindsdien de échten over de gebrekkige verbinding niet Vah de lucht zijn geweest, zal iedereen moeten ^Seven, dat het ongerief voor het verkeer niet Moeilijk te dragen was, want met prijzens- *aardigen ijver heeft de Staat telkens, als de ^stand het vroeg, de capaciteit en het aantal Vah de ponten uitgebreid. Die capaciteit en dat aantal zijn echter nu zoo groot geworden, men ligplaats tekort komt en dat een vaste ^binding over of onder het kanaal door nood- ^elijk is. ^en heeft de voorkeur gegeven aan den van een tunnel, een royaal, doortastend ^luit, dat onzen Nederlandschen ingenieurs 6er aandoet, maar velen zouden het genomen besluit nog royaler en doortastender willen 2'eh door het groote plan te zien uitvoeren, baarbij ook de spoorweg door den tunnel wordt Seleid. De Minister heeft den Rijkswaterstaat in Harlem echter medegedeeld, dat hij de voor- geeft aan het zoogenaamde kleine plan Voor de uitvoering daarvan worden dan ook bb de noodige maatregelen genomen. Willen zij baar nog verandering in zien aangebracht, dan billen onze vertegenwoordigers in de Staten- ^eöeraal daar spoedig werk van moeten maken. Intusschen is het niet te verwachten, dat bbisterdam bereid zal zijn in de hoogere kosten te dragen en men kan dat ook moeilijk e'5chen, omdat het belang van Amsterdam bij b® Verwijdering van de spoorbrug iniet zóó groot '5' dat de stad bereid zal zijn daarvoor mil- ''°6nen te voteeren. be Spoorwegen voelen er evenmin iets voor. De Telegraaf gaf de hoofdingenieur Ch. J. Driessen, chef van den dienst van weg eb Werken bij de Ned. Spoorwegen te kennen, de Spoorwegen liever geen verandering zien bomen in den 'oestaanden toestand te Velsen, 0|bdat de geheele streek zich geografisch heeft bbdgepast aan de tegenwoordige communicatie- bbddelen. Zij zien echter ook heel goed in, dat b® Velserbrug een ernstig beletsel is voor de ^heepvaart en daarom hebben de Spoorwegen de bespreking van het tunnelplan zich uit etend beperkt tot het wijzen op de groote 0ffers, die de Spoorwegen zouden moeten bren- ead, waartegen de zeer geringe voordeelen niet 0&Wegen. boor den bouw van een tunnel zullen Drie- «is-Westerveld en Velsen-Zeeweg bijvoorbeeld bfet meer aan de doorgaande lijn liggen, ter wijl het reisverkeer van IJmuiden naar het ^°orden meer tijd gaat kosten, omdat men een ^°oteren omweg zal moeten maken. Een tunnel ook wel eenige voordeelen voor de Spoor den opleveren, doch deze zijn te gering om d bouw te rechtvaardigen. De Spoorwegen dden dan volkomen onafhankelijk worden d het scheepvaartverkeer, doch daarmede ebben zij een zeer goed functionneerende re eling getroffen betreffende de opening en de dting van de Velserbrug. Het is voorts wel eens gebeurd, dat de trei- d niet over de Velserbrug konden rijden b°°r een aanvaring, doch dan was de streek «ie achter de brug ligt, toch niet volkomen geïsoleerd, omdat het mogelijk is ook via de ^embrug bij Amsterdam die streek te bereiken, bij de berekening van de financieele nadee- 611 hebben de Spoorwegen ook rekening ge iden met de voordeelen, welke tunnelbouw 'bet zich brengt. De Spoorwegen zullen dan e. niet meer hebben te zorgen voor 't onder- QKd ep de bediening van de Velserbrug. Hoe- het onmogelijk is een juist beeld te geven ah de grootte van de financieele nadeelen, staat het in ieder geval onomstootelijk vast, ^aï de voordeelen ver beneden de offers bl3j- K, hie de Spoorwegen zouden moeten brengen. De Spoorwegen kunnen niet opdraaien, al- «s besloot ir. Driessen, voor de financieele b^deeien, welke er voor hen ontstaan uit de °°tdeelen die de scheepvaart heeft bij den «is van een tunnel en daarom hebben zij énigen eisch aan de regeering gesteld, ver- 'SOeüing van het bedrag waarmede, door wijzt «bi van den bestaanden toestand, de inkom- 111 zullen verminderen. vAls Amsterdam, noch de Spoorwegen iets ^'en voor de betaling van de hoogere kos- welke het gevolg zullen zijn van de uit- b^üng van het groote plan, dan zou het nog j^gelijk zijn, dat de Staat alles voor zijn re- neemt. Men kan zelfs de stelling po- eeren, dat het lood om oud ijzer is of de Staat n b Wel de Spoorwegen voor de kosten op- aien, omdat de tekorten op de Spoorwegen voor rekening van den Staat komen. EIJWS Wij gelooven niet, dat er één partij zou zijn, die niet met genoegen het groote plan zou zien uitgevoerd. Amsterdam, omdat daarmede een groote belemmering voor het scheepvaart verkeer zou zijn opgeheven: de Spoorwegen, omdat het opheffen van de spoorbrug zeker geen groot nadeel, misschien voordeel zou bren gen en de Staat, omdat het per saldo de meest wenschelijke oplossing is, maar de allesbeheer- schende vraag is toch wel of de hinder van de spoorbrug zoo groot is, dat daarvoor het brengen van groote geldelijke offers verant woord zou zijn. Want, dat het omleggen van de spoorbaan ontzaglijk veel geld zou kosten, staat wel vast. Reeds vóór het station Drie huis moet zij gaan afbuigen. Het aanleggen van die geheel nieuwe spoorbaan door een streek, waar veel gebouwd wordt en waar de grond dus peperduur is zal geen kleinigheid zijn, nog afgezien van de hoogere kosten van den tunnel zelf. Wij hebben geen cijfers bij de hand, maar dat zal vele millioenen vragen. Is handhaving van den huidigen toestand nu van dien aard, dat dit offer gebracht moet worden? Wij zouden niet onmiddellijk bevesti gend durven antwoorden. Zooals ingenieur Dek kers het zegt is het: de streek heeft zich bij den toestand aangepast en de spoorbrug is voor de passeerende zeeschepen niet prettig, maar toch ook weer niet zoo lastig, dat voor de opheffing daarvan elk bedrag geofferd moet worden. Het standpunt van de Regeering komt ons dus niet zoo heel onbegrijpelijk voor, doch wij hopen er in de eerstvolgende dagen toe te kunnen medewerken om meer licht in deze zaak te brengen door meer ter zake kundigen dan wij aan het woord te laten. Nieuwe stunt van N.L.S.-Instructeur Van Graft. Bij het vliegfeest op het vliegveld Twente op Zondag 15 Augustus jJ. gebeurde, zooals nu bekend gemaakt kan worden, het volgende: Omstreeks 4 uur 55 steeg piloot W. van Graft, Instructeur van de N.L.S., op met het sportvliegtuig P.H.-A.I.B. Toen de machine na eenige minuten op ongeveer 100 Meter boven het vliegveld vloog, zag men plotseling iets uit het vliegtuig vallen! Dit herhaalde zich, op grooter hoogte tot viermaal toe! Bij nadere informatie bleek, dat men hier met een interessante proefneming te doen had. Er werd n.l. op 100, resp. 200 en tweemaal op 300 Meter hoogte telkens een Pontiac-horloge naar beneden geworpen. Op het vliegveld stond de Weledele Heer Schnitger, deurwaarder te Enschede, die met medewerking van den deskundige, den Heer Ernst Tegeler, horlogemaker te Enschede, Ka landerstraat 11, constateerde, dat de uurwerken der Pontiac-horloges van den ontzaglijken val niet het minst geleden hadden en regelmatig doorliepen! Door de autoriteiten van het vliegveld „Twente" en mede door bovengenoemden deur waarder werd van een en ander een verklaring opgemaakt, die duidelijk weergeeft de onbreek baarheid der Pontiac-horloges. (Adv.) Zooals reeds in het kort werd gemeld zal de H. O. V. Maandag 23 Augustus een propaganda- concert organiseeren. De toegang tot dit concert is voor iedereen geheel vrij: alleen de plaatsbe spreking, op Zaterdag 21 of Maandag 23 Augus tus, van 10 tot 3 uur aan de Gemeentelijke Con certzaal, is verplicht. Gezien de ervaring van verleden zomer, toen de Concertzaal uitverkocht was, ruim honderd menschen een plaats moesten vinden op het po dium en eenige honderden reeds bij de plaats bespreking teleurgesteld moesten worden, be looft ook dit propaganda-concert een groot suc ces te worden. De dirigent Frits Schuurman Iffeeft een aantrekkelijk en gevarieerd program ma samengesteld en onzen oud-stadgenoot den gevierden pianist Willem Andriessen bereid ge vonden als solist zijn welwillende medewerking te verleenen. Andriessen speelt het gaarne ge hoorde piano-concert van Grieg, terwijl het or kest dit solistisch optreden zal omlijsten met de uitvoering van Webers dramatische en virtuoze Freischütz-Ouverture, Smetana's populaire, me lodieuze Symphonisch Gedicht „De Moldau" en Beethoven's Zevende Symphonie. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt het publiek er nogmaals uitdrukkelijk op gewe zen, dat de plaatsbespreking voor dit extra-con cert verplicht is en dat 's avonds aan de zaal geen plaatsen meer verkrijgbaar zijn, zoodat zij, die zich niet bij voorbaat van een besproken plaats hebben verzekerd, op den concertavond zelf onherroepelijk teruggewezen zullen moeten worden. Woensdagmiddag is op de Camplaan te Heem stede een aanrijding gebeurd tusschen een luxe auto en een met bussen en melkflesschen be laden motor-carrier. De autobestuurder A. J. J. M. uit Heemstede wilde, komende van de Heemsteedschedreef uit de richting Bennebroek in de richting Haarlem, de Camplaan oversteken. Hij verleende aan den bestuurder van den motor-carrier, genaamd de B. uit Zandvoort, die op de Camplaan richting WilhelminapleinRaadhuisplein reed, geen voorrang. Een hoeveelheid melk, melkflesschen en een aantal eieren gingen verloren, terwijl de motor ernstig werd beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Van onzen parlementairen redacteur: Naar in departementale kringen in Den Haag verluidt, komt voor het burgemeesterschap van Haarlem na mr. A. Bruch ook ernstig in aan merking dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Zwolle. Op den tweeden zomeravond van de Haar lemsche Amateur-Fotografen Vereeniging, welke plaats vindt hedenavond te 8.15 uur in het lo kaal Ged. Oudegracht 104, zal de voorzitter der Vereeniging de heer B. Schaap een praatje houden bij een collectie foto's van het Eerelid der Vereeniging, den heer A. P. W. van Dalsum te Amsterdam,, welke dien avond de wanden van het clublokaal der H. A. F. V. zullen sieren. Voor enkele jaren is bij de N.V. Droste's Ca cao- en Chocoladefabrieken een pensioenfonds opgericht, waarbij bepaald is, dat zij, die bij de firma in dienst zijn en den 21-jarigen leeftijd bereiken, verplicht zijn lid te worden van het fonds. Wekelijks wordt daarvoor 60 cent be taald, terwijl ook de firma 60 cent betaalt, zoo dat de totaal-premie 1.20 is. Uit dit fonds ge schieden uitkeeringen bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Bij een 40-jarigen dienst bedraagt de uitkeering 12 per week, voor elk jaar minder één veertigste deel minder. Naast dit fonds is er nog een weduwenfonds, dat in dc voorkomende gevallen 6 per week uitkeert Van deze mooie sociale instelling zal nu de eer ste gaan-profiteeren in den persoon van den heer J. Snippenberg, die binnenkort den 65- jarigen leeftijd bereikt. Het bestuur der Excursie- en St. Nicolaasver- eeniging „Haarlem" deelt ons mede, dat de vereeniging de Koninklijke goedkeuring op haar statuten heeft verkregen, gedateerd op 6 Au gustus j.l. The Rhythm club zal in samenwerking met het Casino te Zandvoort a.s. zondag om 8 uur een soirée-dansante in de groote zaal van het Casino arrangeeren. Medewerking verleenen The Rhythm maniacs en The croacking Nightinga les. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 21 Augus tus in de gemeente Bloemendaal een collecte worden gehouden door de vereeniging Nazorg. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is op den Zandvoorterweg door de politie aan gehouden een autobestuurder uit Heemstede die te veel biertjes had gedronken. Hij werd ter ontnuchtering in de cel opgesloten. Een goedkoope trein zal rijden naar Goes, Middelburg (Markt) en Vlissingen op de Don derdagen tot en met 2 September. Op 24 Mei is op den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord een 63-jarige wielrijder uit Santpoort, die bijna zonder teeken te geven vanaf het fietspad den weg overstak, gegrepen door een van Haarlem komenden in dezelfde richting rijdenden auto, bestuurd door een on derwijzeres uit Alkmaar. De wielrijder werd zwaar gewond en stierf eenige dagen later in het St. Elisabethsgast- huis te Haarlem. De onderwijzeres stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht, verdacht van het veroor zaken van dood door schuld. De Officier van Justitie eischte f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. L. G. v. Dam, pleitte vrij spraak. De rechtbank sprak haar vrij. Op 27 Mei heeft een fabrikant wat houtwol, vuil en oude kistjes verbrand in den schoor steen van een buiten gebruik zijnde wassche- rjj en ververij aan den Burgwal te Haarlem. Uit den schoorsteen kwamen met den rook ook vonken en stukjes brandend hout, die vielen op en in de omliggende huizen, waar brand ontstond. Gelukkig werden deze brandjes toe valligerwijze spoedig ontdekt en gebluscht. De fabrikant stond wegens het veroorzaken van brandgevaar voor de rechtbank terecht. Tegen hem werd een maand hechtenis geëischt. De uitspraak was f 100 boete subs. 30 dagen. Op 25 Juli is ingebroken in een huis aan de Weeresteinstraat te Hillegom. De inbreker ver schafte zich toegang door de stopverf van een ruitje in een achterdeur te verwijderen, het ruitje er uit te lichten en de spanjolet van de deur open te sluiten. Uit de woning werden een actentasch, een rijwiel, zilveren lepels, een over jas enz. gestolen. De inbreker reed op de ge stolen fiets naar Den Haag om daar de gestolen voorwerpen te verkoopen, doch hij werd toen gearresteerd. Donderdag stond de man, een 37-jarige tuin man zonder bekende woon- en verblijfplaats, voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hem was behalve de inbraak, ook landlooperij (het rond zwerven zonder middelen van bestaan) ten laste gelegd. De man bekende en zeide door armoede tot zijn daad gekomen te zijn. Toen hij in Den Haag aankwam, had hij nog slechts 14 cent op zak. Op 15 Maart j.l. was hij uit de gevan genis ontslagen. De Officier van Justitie wees er op, dat ver dachte blijkbaar niet op een eerlijke wijze zijn brood kan verdienen. Verdachte heeft reeds een groot aantal veroordeelingen achter den rug en zwerft rond zonder middelen van bestaan. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf voor de inbraak en een dag hechtenis met 2 jaar opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor de land looperij. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, verzocht, omdat gevangenisstraf voor dezen verdachte GEWOON STOFDICHT SCHOKVRIJ VANAF ƒ10.— tegen „Eigenaardig is het, maar het is nog niet zoo lang geleden, dat men meer waarde hechtte aan een goed vee-stamboek of de voorouders van een rashond dan aan een behoorlijke administratie van den Nederlandschen burger. En toch is het zoo heel belangrijk, dat de zaken van den bur gerlijken stand in iedere gemeente en in ieder dorp zoodanig zijn, dat alles in elkaar past en het opzoeken van eenige bijzonderheid een kwestie van een minuut is." De heer W. Fehres, referendaris der afdeeling bevolking van Haarlem, begon dit gesprek la chend, maar toen hij de waarde van een goede bevolkingsboekhouding uiteenzette, overtuigde hij ons ten volle van den ernst van zulk een zaak. Ons onderhoud had plaats in verband met de ministerieele beslissing, dat met ingang van 1 September a.s. Haarlem is toegevoegd aan de lijst van de gemeenten, die een persoonsregister moeten invoeren. „Hoeveel gemeenten hebben deze zaak al in orde?" vroegen wij. „Op 1 Juli 1936 is het besluit ten aanzien van de bevolkingsboekhouding afgekomen en sinds dien zijn er 250 gemeenten mee bezig. Haarlem is nu met 60 andere daar bij gekomen en dat is bijzonder prettig, want we kregen nu bijna een dubbele boekhouding. We hebben hier een uit stekend archief van gezinskaarten. De gemeen ten, die echter het personenstelsel hebben inge voerd vragen en geven persoonskaarten, waar door bij ons weer overschrijving en dubbele ad ministratie noodig was. Daaraan komt nu een einde, want te beginnen met 1 September wor den alle nieuw-komenden of vertrekkenden van een persoonskaart voorzien, terwijl in den loop van den winter het bestaande archief overgezet wordt op de nieuwe kaarten. Dat is een gewel dig werk, waarvoor vele krachten noodig zullen zijn. We streven er nu naar, bij de verhuizing naar den nieuwen vleugel van het stadhuis met dit werk klaar te zijn, zoodat we alles model hebben." „Hoe was die administratie tot voor kort in de gemeenten?" „Zeer uiteenloopend. De eene gemeente had geweldige kaarten, de andere zeer kleine. Daar hield men er gewone velletjes papier op na en elders losbladige boeken. U begrijpt, dat dit bij verhuizing omslachtig werk gaf. Nu krijgt iedere gemeente langzamerhand een uniforme karton nen kaart, die door de Landsdrukkerij verstrekt wordt. De overdracht van een „burger" zal daardoor uiterst eenvoudig geschieden en de ge gevens zijn altijd model." „Wat komt er zooal op die kaart te staan?" was onze volgende vraag. „Zeer veel. Allereerst de afstamming, dan de nationaliteit, de beroepen in den loop der jaren uitgeoefend, het kerkgenootschap. Verder: dienstplicht, wanneer, uitstel etc. Wanneer is een paspoort afgegeven? Verlengd of na jaren opnieuw aangevraagd. Pensioenen, decoraties, invaliditeits- en ouderdomsrente. Zeer belang rijk zullen ook zijn de ingevulde vragen over voogdij of ouderlijke macht en curateele. De kinderen, uit het huwelijk geboren blijven cp de kaart staan, tot zij het huis verlaten, maar zij hebben ook weer een correspondeerende eigen kaart. Wanneer het practisch blijkt te zijn, kunnen ook nog andere bijzonderheden worden ingevuld. Het is ons gelukkig gemakkelijk gemaakt door uniform vastgestelde afkortingen, zoodat het typewerk hoogst vereenvoudigd wordt." „Zoo'n kaart kan dus een heele reis maken" merkten wij op. „Poëtisch uitgedrukt: van de wieg tot aan het graf. Als u straks hier uw kaart hebt ge kregen en u verhuist naar Maastricht, wordt ze opgezonden. Krijgt u een ridderorde dan wordt dit er op genoteerd, wordt u later onder curateele gesteld dan wordt weer een an der hokje op de kaart ingevuld en als u over leden bent, wordt u kaart voor het laatst inge vuld en opgezonden naar het Centraal Bureau voor de Statistiek, waar uw kleinkinderen op hun ouden dag desgewenscht nog te weten kun nen komen of u uw dienstplicht hebt vervuld. Bij geboorte van een kind wordt een eigen kaart ingevuld en als het straks een beroep kiest volgt preciese registratie. Voor Manusjes-van- alles kan desnoods een tweede kaart als supple ment volgen. „Dit alles is maar als voorbeeld genoemd, nietwaar?" En zooals ons onderhoud met een grapje be gonnen was, zoo eindigde het. Maar daartusschen kregen we op een duide lijke manier uiteengezet, hoe perfect de regis tratie van de Nederlandsche Staatsburgers straks in orde zal zijn en hoe verlangend de verantwoordelijke personen in Haarlem uitzien naar het oogenblik, dat ook hier alles up to date zal zijn. PAN5 HEEFT HAAtt VA5TE VRDEB EEN GAOOT PLEtlEB. GEDAAN 2E HEEFT HEM EEN SLiP-OWB GEBREID VAN WOL VAN toch niet helpt, hem een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest en hem dan naar een Rijkswerkinrichting te laten zenden. Uitspraak 30 Augustus a.s. Aan de Opr. Haarl. Crt. ontleenden wij giste ren het bericht, dat de mogelijkheid zou be staan, dat oud-burgemeester Maarschalk zich na zijn herstel voor de Duitsche rechtbank zou hebben te verantwoorden en hij dus voorloopig in Duitschland zou moeten blijven. Wanneer hij evenwel een cautie zou storten, zoodat men ze ker is van zijn terugkeer in Duitschland, zou het niet uitgesloten zijn, dat hij naar Nederland zal mogen vertrekken. Wij vernemen thans uit zeer bevoegde bron, dat dit bericht geheel uit de lucht gegrepen is. Er is na het auto-ongeluk een onderzoek in gesteld en als gevolg daarvan is den burgemees ter medegedeeld, dat een vervolging niet zou geschieden. Na zijn herstel zal de oud-burgemeester dus naar ons land kunnen terugkeeren. Een 18-jarige naaister uit Haarlem bestuurde gisterenavond onder toezicht van een chauffeur van Beverwijk een zwaren vrachtauto. Toen zij omstreeks acht uur de Buitenrustbrug genaderd waren, kwam een tegenligger aanrijden, waar door het meisje het stuur kwijt raakte. Een 22-jarige dienstbode, die met de fiets aan de hand op het trottoir liep, werd aangereden en kwam onder den vrachtauto terecht. Met, zware inwendige kneuzingen en schaafwonden aan het hoofd en beenen werd zij door een passeerenden dokter verbonden en vervolgens per ziekenauto naar de Maria Stichting ver voerd. Er doet zich bij dit geval een juridische bijzonderheid voor. Lesauto's mogen niet meer dan 1800 K.G. wegen. Deze vrachtwagen woog 2270 K.G. De politie heeft dan ook proces-ver baal opgemaakt tegen het meisje, terwijl de chauffeur vrij uitgaat. Op Zondagmorgen 29 Maart j.l. is brand ont staan in den kelder van den schoenenwinkel van den heer P. aan de Anegang. Het Duit sche dienstmeisje had juist den haard ge leegd, en asch naar den kelder gebracht en haar daar in een kartonnen schoenendoos ge daan, daar de vuilnisbak vol was. Het meisje verliet den kelder, waar de (nog gloeiende) asch ging smeulen en brand ont stond, die zich tot den winkel uitbreidde en zeer groote schade veroorzaakte. Wegens het veroorzaken van brandgevaar door schuld stond de dienstbode voor de Haar lemsche rechtbank. De Officier van Justitie eischte 2 maanden hechtenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd en f 25.boete. De verdediger, Mr. J. H. Junge, pleitte vrij spraak subs, clementie. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen de dienstbode tot f 10 boete subs. 6 dagen hech tenis. De Haarlemsche Bachvereeniging stelt zich voor in het seizoen 1937—1938 de volgende con certen te geven: 19 October 1937: door het Concertgebouw-Or kest onder leiding van prof. dr. Willem Mengel berg. Soliste: Jo Vincent, zang. 2 November 1937: door het Residentie-Orkest onder leiding van Issay Alexandrowitch Dobro- wen. Solist: Em. Feuermann, violoncel. 14 December 1937: door het Concertgebouw- Orkest onder leiding van prof. dr. Willem Men gelberg. 25 Januari 1938: door het Residentie-Orkest onder leiding van Antonio Votto. Solist: Zino Francescatti, viool. 8 Februari 1938: door het Concertgebouw-Or kest onder leiding van Eduard van Beinum. So list: Piet van Egmond, orgel. 1 Maart 1938: door het Residentie-Orkest on der leiding van Szell. Solist: Moisewitch, piano. 15 Maart 1938: door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Bruno Walter. Solist nog niet bekend. Geboren: 17 Aug., H. E. Reemer—v. d. Sluis, z.; C. H. Suijkerlandv. d. Aardwegh d.; P. v. d. Reep—ter Horst, d.18 Aug.: W. J. v. Ake—Bak ker, d.; H. J. Mulhaus—v. Lon, z.; C. A. Kohier Geertsema, z.; H. J. LemmersWortel, d.; J. Terstall—Jansen, z.; D. C. Toornend—Rosen- hart, z. 19 Aug.: H. M. v. Norden—Dollé, d.; T. J. A. v. Bruggenv. Maarle, z. Ondertrouwd: 19 Aug. A. van der Linde en W. J. M. Meeuwig; H. J. P. Cornet en E. M. Cornet; J. F. H. Busking en C. L. Noordenhout; J. H. Donkel en A. M. Kloes. Getrouwd: 19 Aug. Th. G. J. van der Meer en C. M. C. Fris; W. J. de Hon en P. Mol; H. Vrugt en W. Potgieser; D. Kok en A. E. Hüse- mann; J. Sougé en J. Pennarts; W. J. van Luij- ken en G. Roosemalen. Overleden: 17 Aug. M. T. Stam, 21 j., Overton- straat; J. Bauer, 23 j.„ Oude Weg; G. Fortgens Bakker, 60 j„ Raanrvest; G. KooleGroeneweg, 45 j., Hazepaterslaan; W. H. Kloes, 69 j„ Rozen- hagenplein; 19 Aug. B. Termeer, 62 j„ Molenaer- straat. Gebouw St. Bavo: Federatie Groenten- en fruithandelaars, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R.K. Smedenpatroons, 8 uur. Comité Winterhulp, 8 uur. Rechtskundig advies, 78 uur. Frans Halsmuseum: Frans Hals tentoonstel ling, 105 uur. Teylersmuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, ex positie van 106 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling van 34 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, kw. over 8. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. .Ma ria Stuart" 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Spoorwegpersoneel 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66. Expositie 10—6 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 uur. 7 en .15 uur ,De Postillon van Lonjumeau". Frans Halstheater: „Mayerling" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. De vorige week was een bewoner van Bloemen daal een dagje op stap gegaan. Het was na mid dernacht toen hij met een taxi huiswaarts keer de. Hij had dien dag in Amsterdam een „vriend" ontmoet, die met hem per taxi was medegereden en dien nacht bij hem bleef logeeren. Den naam van zijn vriend kende hij niet. Toen hij den vol genden dag ontwaakte was de vriend echter zon der afscheid te nemen reeds vertrokken. Het bleek, dat hij een bedrag van f 80.een vulpen houder, eenige foto's en een portemonnaie had meegenomen. De politie werd hiervan in kennis gesteld en ondanks een vaag signalement gelukte het den bewusten persoon op te sporen. De man heeft bekend en werd voorloopig in arrest gesteld om vervolgens voor den Officier van Justitie te worden geleid. Programma 1 Hilversum 2. Programma 2 Hilversum 1. Programma 3. 8.00 Keulen. 10.35 Parijs Radio. 11.20 Droitwich. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Droit.- wich. 2.35 Keulen. 3.20 Diversen. 3.35 Deutschl. sender. 4.05 Droitwich. 4.20 Keulen. 5.20 Pauze. 5.25 Parijs Radio. 11.00 Weenen. Programma 4. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 4.05 Droitwich. 8.30 Lon don Regional. 9.20 Droitwich. 10.20 Diversen. 10.40 Droitwich. Programma 5. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Die Deutsche Nachtegall; 2. New Moon; 3. Der Postillon von Longjumau; 4. I have got a feeling you are fouling; 5. Shirley Temple Songs; 6. Komm herab. o Madonna; 77. Der Ritter vom Stecken- pferd; 8. Polo Spiel; 9. You are my lucky star; 10. Vienna! You have stolen my heart; 11. Away in Hawaii; 12. One night in Napoli; 13. A Hill- Billy round up. 8.00—12.00 Diversen. Voor bovengenoemde wedstrijden speelden Dinsdagavond St. Bavo en H.R.K.D., twee riva len van den Haarl. R.K. Dambond. Door een mooie en verdiende overwinning plaatste eerst genoemde zich in de finale. De gedetailleerde uitslag luidt: St. Bavo H. R. K. D. B. StevensG. Zeeuwe 20 J. DraijerJac. Bosse11 J. Warmerdam—C. Heesakkers 2—0 P. VeenM. Herben 11 L. v. d. VoortG. Boxelaar 20 J. Stevens—J. Lucas 2—0 J. v. d. Zwan—H. Handgraaf 1—1 J. WeijersTh. Bandsma 11 A. MastelingG. Kraak 1—1 C. Prins—Th. v. Wort 2—0 Totaal155 Bekerwedstrijden 2e klasse Hiervoor werden de volgende partijen ge speeld: H. TeeuwenJ. Kramer 02 J. WullemsH. Springveld 2—0 J. Luiten—P. Camphuijsen 20 IJMUIDEN. 19 Aug. Rijksviscliafslag. Tarbot 0 74—1 per kg. Griet 16.00—35 per 50 kg. Tong 1.101.50 per kg. Zetschol 25.00—30, kleine Schol 4.3023. Bot 14.00, Schar 3.80—4.30, groote Schelvisch 25.0034. middel Schelvisch 20.0024. kl. midd. Schelvisch 10.0022, kleine Schelvisch 2.4011 per 50 kg. Kabeljauw 26.0054 per 125 kg. Gullen 2.8012.50 per 50 kg. Leng 1.401.70 per stuk. Wijting 1.40—2.60 per 50 kg. Koolvisch 1830 cent per stuk. Makreel 7.7013 per 50 kg. Versche Haring 1.253.20 per kist. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen S T OOMT RAWLERS Silvaing 580 manden 2420.Timor 405 man den 1830.Dolfijn 45 manden 1620.Bloemen daal 500 manden 2650.Condor 70 manden 1590.En Avant IJm. 8 815 manden 1370. Holland 3 90 manden 1450.Zwarte Zee 400 manden 1760.Protinus 300 manden 1660. KOTTER M. D. 522 820. LOGGER K.W.: 159 1310.—, 86 1070.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, vrijdag 20 Aug. Vloed: 1.52 v.m. en 2.26 a.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5