75 vliegtuigen boven ons land We luisteren naar. FINANCIEN Jongens-Pensionaat Bleijerheide (L) NED. RONDVLUCHT OP 28 AUGUSTUS DE LUCHTRACE DAMASCUS-PAR1JS De weerstoestand Dagfilm Kerkelijk leven Sport en spel 1 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 g| HI I Bekende buitenlandsche sport vliegers nemen deel Tweede lustrum N.L.S. Dertien vliegtuigen staan thans gereed om te vertrekken VLIEGTUIG EN ZIEKENZORG Plannen van een Belgischen dokter Ziekenvliegtuigen noodzakelijk Banketbakkerij in de asch gelegd De bewoners konden zich nog tijdig redden GEDENKTEEKEN OP DE MOERDIJKBRUG Minister v. Buur en zal het 16 Sep tember onthullen DE WEGENCONTRÖLE Den dood ontsnapt Ongeval op onbewaakten overweg liep goed af Onaangename ervaring Miskleur van rijwielplaatjes leidde tot een arrestatie Aanhoudingen op den weg LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN, LAGERE SCHOOL EN MULO Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde Vrijdag 20 Aug. Voorloopig droog weer Niet veel stijging van tempe ratuur te wachten C. L. J. M. HAGENAAR Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek en bouweredieten. Rente vanaf Zx/z °l0' De doodslag te Groede Haagsch gerechtshof veroordeelt den landbouwer tot drie jaar gevangenisstraf Reorganisatie Cultuur My. Vorstenlanden Examens Fransch L.O. Geen audiëntie AT H LET 1 EK NIEUW EUROPEESCH RECORD 110 M. HORDEN Sjoestedt brengt het op 14.3 sec. rit De Nederlandsche Rondvlucht 1937, wel ke is vastgesteld op Zaterdag 28 Augustus a.s., belooft een voor de Nederlandsche luchtvaart zeer bijzondere en interessante gebeurtenis te worden. Zien we slechts naar de verrassend groote deelneming. De com missie voor luchttoerisme van de Koninklij ke Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart, die deze aviatische onderneming elk jaar organiseert en dit thans voor de vijf de maal doet het vorige jaar ging de vlucht wegens bijzondere omstandigheden niet door ontving uit het buitenland circa 30 inschrijvingen. Voeg hierbij een 20-tal Nederlandsche sporttoestellen, 5 machines van de Nationale Luchtvaart- school, 14 militaire toestellen (8 van de luchtvaartafdeeling en 6 van den marine- vliegdienst) en tenslotte nog 4 groote K..L. M.-vogels, dan komen we tot het respec tabele aantal van circa 75 vliegtuigen, wel ke machines Zaterdag 28 Augustus langs een bepaalde route over een gedeelte van ons land zullen vliegen. Voor deze luchtvloot is de volgende route vastgesteld: Schiphol, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Tilburg, Eindhoven, Den Bosch. Nij megen, Teuge, Apeldoorn, Amersfoort, Loenen, Gouda, Ypenburg. Schiphol. Landingen worden gemaakt op Ypenburg, op het vliegterrein Welschap bij Eindhoven, waar de Noord-Brabantsche Aero-Club "als gast vrouw optreedt en de koffie aanbiedt, dan op het vliegveld Teuge, waar de deelnemers wor den ontvangen door de N.V. Luchtvaartterrein Teuge, welke de lunch aanbiedt in Apeldoorn en na Teuge weer een landing op Ypenburg en Schiphor: Het vertrek van Schiphol is vastgesteld op acht uur, de start op Ypenburg op negen uur. Om circa vijf uur wordt de geheele vloot op de Haagsche vliegweide terugverwacht. Evenals in 1935 is aan de rondvlucht een kruisenwedstrijd verbonden. Zooals men weet bestaat deze hierin, dat op bepaalde plaatsen langs de geheele route van wit doek vervaar digde kruisen zijn uitgelegd, welke de deelne mers moeten trachten waar te nemen en dan Wolfgang von Gronau zoo nauwkeurig mogelijk moeten inteekenen op de kaart, die zij bij zich hebben. De heer Walaardt Sacré, algemeen secretaris van de organiseerende vereeniging, deelde ons ten aanzien van de buitenlandsche deelneming nog mede, dat inschrijvingen zijn ontvangen van twaalf Belgen, zeven Engelschen, zes Duit- schers, een Zweed, een Zwitser, een Fransch- man en een Pool, tezamen dus een buiten- landsch contingent van 29 toestellen vormende, een aantal dat bij geen der vorige rondvluch ten werd bereikt. Onder deze buitenlandsche sportvliegers zijn zeer bekende namen. In de eerste plaats de be kende Duitsche wereldvlieger Wolfgang von Gronau, tevens voorzitter van de Duitsche Aero-Club, voorts zijn landgenooten freiherr Speek von Sternburg, die met een zeer snel en modem gebouwd toestel zal deelnemen en de heer A. Wegenart, voorzitter van de Aero-Club te Düsseldorf, dan de Poolsche sportvlieger de Skorzewsky, winnaar van den kruisenwedstrijd in 1935, den Zweedschen Graaf Hamilton, den Zwitserschen kolonel Messner en den Engel schen Lord Willoughby de Broke, een oude bekende onder de geregelde deelnemers aan de Nederlandsche rondvlucht. Zooals men ziet een zeer internationaal ge zelschap met vele vooraanstaande figuren uit de organisaties van sportvliegers in de ver schillende landen,'hetgeen verband houdt met de viering van het tweede lustrum der Natio nale Luchtvaartschool. In het kader van deze herdenkingsfeesten wordt den buitenlandschen deelnemers aan den vooravond van de rond vlucht een diner aangeboden aan boord van het s.s. Indrapoera, te Rotterdam. Rest ons nog te melden, dat de algemeene leiding van de rondvlucht in handen is van den heer H. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool. Dertien vliegtuigen staan te Istres gereed, om Vrijdag den strijd aan te binden op het traject naar Damascus en terug naar Pa rijs. Van de negen ingeschreven Italiaansche vliegtuigen zijn er Woensdag acht te Istres geland. Het zijn zes driemotorige Savoia- Marcheti's en twee twee-motorïge Fiats. Voorts is ook de Engelschman Clouston met zijn Comet geland; hij heeft het traject Londen —Istres in drie uren gevlogen. De vier Fransche vliegtuigen zijn eveneens te Istres. De Breguet „Fulgur", welke door Codos gevlogen zal worden, heeft, aldus lezen wij :n het „Handelsblad", een dramatisch oogenblik doorgemaakt, dat herinnert aan een ongeval dat in den afgeloopen winter met een Douglas te Brussel gebeurd is. Toen de Breguet n.t. Woensdagmorgen te Villacoubley los kwam, merkte men dat een van de banden sprong. Dit werd dus aan Breguet per radio medegedeeld. Ongeveer anderhalf uur later was het vliegtuig boven Istres, waar men natuurlijk op de hoogte was, en men wachtte niet zonder angst, hoe, het avontuur zou aflcopen. Doch evenals indertijd de Nederlandsche bestuurder te Brussel op één wiel geland is, zoo heeft ook de bestuurder, de ir. Fraisse, het weten klaar te spelen, het toe stel normaal aan den grond te zetten. Van de Breguet valt voorts nog op te merken, dat als tweede bestuurder de bekende vlieger Amoux zal meegaan. De drie overige Fransche vliegtuigen bevin den zich eveneens te Istres, en zijn gereed voor de reis. Rossi is er met zijn Caudron Typhon. Hjj heeft proef ge vlogen en is tevreden met het resultaat. De Marcel Bloch met een militaire bezetting is ook geprobeerd en de Farman met Guillaumet als eerste bestuurder is eveneens ge reed. Wat de Italiaansche vliegtuigen betreft hebben we reeds gemeld, dat luitenant Bruno Mussolini deel uitmaakt van de bemanning van een van de Savoia's, waarover overste Biseo het commando voert. Men heeft begrijpelijkerwijze getracht den zoon van den duce te interviewen, maar nij heeft geantwoord dat hij als ondergeschikte niets te vermelden heeft en hij laat dat aan zijn commandant over. Hedenavond zal het vertrekuur officieel vast gesteld worden. Men weet, dar, het vertrek van Vrijdagochtend half vijf af kan plaats hebben en dat 48 uur het maximum is voor de reis. Doch het ziet er naar uit, dat de winnaar wel binnen de 24 uur terug zal zijn. In het Augustusnummer van „Kerk, School en Ziekenhuis", R. K. Tijdschrift voor Kerk, School, Ziekenhuis, Armwezen en Kinderbe scherming, is een artikel opgenomen over het vliegtuig in dienst van de ziekenzorg. Het tijdschrift vestigt daarin de aandacht op de plannen, welke dokter Fernand de Bève, hoofdgeneesheer in den Kongo, heeft ontworpen. Prof. A. Burssens, hoogleeraar te Gent, heeft er een en ander van verteld in een reisbrief. Er zijn vanzelfsprekend talrijke doktoren in den Kongo, maar dr. de Bève onderscheidt zich van hen door een niet-alledaagsch initiatief. Denk eens aan, gaat het artikel dan verder, Kongo is een land, dat tachtigmaal zoo groot als België is. Het is niet veel kleiner dan Europa min Spanje en Rusland. Een jonge man is afgestudeerd; hij bereidt zich voor de koloniale loopbaan voor; hij trouwt nog vóór zijn vertrek; ergens in een afgelegen pest van Kongo wordt een blank kindje ge boren. Dat wil wat zeggen! zDringend heeft de jonge moeder hulp noodig. De geneesheer wordt telegrafisch ontboden. Hij bevindt zich in een hoofdpost, die drie, vier honderd kilometer en meer af ligt. In het gunstigste geval kan hij per auto ko men; hij kan wellicht ook de rivierboot nemen, of den trein. Doch afgelegen posten liggen niet aan de groote verkeerswegen. Hij heeft twee, drie dagen noodig om te geraken waar hij zoo angstig wordt verwacht. Een missionaris reist zijn missiegebied rond; hij bezoekt dorp na dorp; hij is alleen als blanke in volle wildernis; hij wordt plots ziek: blinde darm-ontsteking; moet dadelijk geopereerd wor den! Doch hoe zal de heelmeester tot bij hem geraken? In een inlandsch dorp breken de pokken uit. Typhus wordt in een bepaald dorp gesignaleerd. De heele bevolking is bedreigd. Wie brengt on middellijk het serum aan? Hoe geraakt in den kortst mogelijken tijd het geneeskundig per soneel ter plaatse? Het wegennet volstaat niet om alle plaatsen tijdig te bereiken. En dan die afstanden, die on gehoorde afstanden in dat ongehoord groote, wilde land. Gouverneur-Generaal Ryckmans en dokter De Bève hebben over het vraagstuk nagedacht. Waar trein en rivierboot te kort schieten, kan alleen het vliegtuig helpen. Er moeten zieken vliegtuigen komen, die ten dienste der genees- heeren van den Staat staan. De dokters moeten zelf leeren sturen; zij moeten zich bliksemsnel kunnen verplaatsen. Zonder veel moeite en zonder veel kosten kun nen over heel de kolonie kleinere vliegpleinen worden aangelegd en onderhouden; er is overal plaats genoeg. Deze pleinen kunnen trouwens tevens als oefen- en sportplein dienst doen. Dokter De Bève heeft het niet bij plannen gelaten. Hij heeft van zijn jongste verlof gebruik gemaakt om zijn brevet van piloot te behalen; hij heeft zich hierin, geholpen door het depar tement van koloniën, een toeristenvliegtuig aan geschaft, dat plaats voor 4 zieken en voor een draagberrie biedt en een kruissnelheid van 165 K.M. kan ontwikkelen. Minister Rubbens heeft het ziekenvliegtuig gedoopt. Nu de eerste stoot van officieele zijde is ge geven, is het te verwachten, dat in afzienbaren tijd de sanitaire vliegdienst over heel de kolonie wordt ingericht. Dat hij geroepen is om een weldadigen invloed op de ontwikkeling van den Kongo uit te oefenen, kan aan geen twijfel on derhevig zijn. Welke jonge geneesheer komt nu dokter F. de Bève over enkele jaren nadoen? Een hevige brand heeft hedennacht de groote banketbakkerij van den heer D. C. Cramer, staande aan het Ritsevoort te Alk maar, geheel in de asch gelegd. De brand werd te ruim één uur door de vrouw des huizes ontdekt, die door het knet teren der vlammen wakker werd. Zij kon nog de overige huisgenooten, waaronder een zieke oude vrouw van 81 jaar, tijdig wekken, zoodat allen zich tijdig in veiligheid konden stellen. De brandweer rukte met drie auto's en een motorspuit uit en tastte het perceel van alle kanten aan. Hoewel het twee verdiepingen hooge perceel van onder tot boven in vlammen stond ge huld, wist men toch den brand in te sluiten. Om twee uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De geheele zaak was toen uitge brand. Om half vier kon het groote materiaal van de brandweer inrukken, waarna men met de nablussching een begin maakte. De schade wordt door verzekering gedekt. Een bedrag van f 1400 is o.m. in de vlammen verloren gegaan. Eenige belendende perceelen bekwamen wa terschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Donderdag 16 September zal minister Van Buuren het op de Moerdijkbrug aan te brengen gedenkteeken onthullen, dat daarop aangebracht- zal worden namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Breda, Delft, Dordrecht. Eind hoven, 's Gravenhage, 's Hertogenbosch, Mid delburg, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardin- gen en Waalwijk. ken en belastingklassen zou dan reeds op af stand op te merken zijn of voor een voertui de belastingpenningen al dan niet zijn opge bracht. De toch nog noodzakelijke controle, of met het belastingdocument geen fraude is ge pleegd, kan dan op eenvoudige wijze geschie den bij parkeerende auto's of op ponten, bij gesloten spoorwegovergangen, enz. In Enge land, België en ook in andere landen kent men dit systeem al lange jaren tot volle tevreden heid. Ook hier te lande heeft het bewjjsje op de voorruit zijn intrede gedaan bij de invoe ring van de Haagsche parkeerverordening, waarbij het zichtbaar aanbrengen op de voor ruit van het belastingschildje verplicht werd gesteld. Momenteel beslaat het belastingpapier aan beide zijden samen een oppervlakte van 828 c.M.2, waarvan alleen al een kwart besteed wordt voor een uittreksel uit de Motorrijtuigen belastingwet. Toen op den onbewaakten overweg tusschen Geleen en Spaubeek Woensdag een met een paard bespannen voertuig, waarop gezeten wa ren een landbouwer en diens zoontje, passeer de, werd de wagen gegrepen door een snel trein, die 14.42 uur uit Heerlen was vertrokken. Terwijl de machine het paard greep, werd het voertuig opzij geslingerd, waardoor de beide inzittenden op den grond vielen, echter geluk kig juist aan die zijde, waar de trein niet pas seerde. Beiden kwamen met den schrik vrij, doch het paard werd gedood. De trein ondervond 20 minuten vertraging. De heer J. J. P. O., een inwoner van Lange- raar was dezer dagen met vacantie bij familie te Hillegom. Maandag maakte hij een fietstochtje met zijn meisje naar Bloemendaal. Des middags te circa 12 uur werd de heer O. te Bloemendaal door de gemeente-politie aldaar aangehouden ter controleering van rijwielplaat jes. Beiden \daren echter wel in het bezit van de bedoelde rijwielmerken, doch het toeval wilde, dat de kleur van het eene plaatje iets lichter was dan van 't andere, waardoor de po litie van Bloemendaal vaststelde, dat het eene plaatje valschelijk zou zijn nagemaakt. De beide fietsers werden aangehouden en in hét politie bureau te Bloemendaal opgesloten. Welke ver klaring de heer O. ook al gaf, het mocht niet baten. De Commissaris van Politie te Bloemendaal, die eerst des middags te tw'ee uur op het poli tiebureau zou komen, moest worden afgewacht om te beslissen, wat er verder met het tweetal zou moeten gebeuren. Toen te twee uur de Commissaris gekomen was, heeft deze beslist, dat twee agenten per auto naai' Langeraar zouden gaan om ten post kantore aldaar) waar de plaatjes gekocht zou den zijn, een onderzoek te gaan instellen. In derdaad bleken aldaar onder de aanwezige rij- vtelplaatjes enkele te zijn, die van de origineele kleur afweken, hetgeen als een fout in de af levering aan dat postkantoor werd toegeschre ven. Gelukkig echter kon de beheerder van het postkantoor té Langeraarzich herinneren, dat de heer O. eenige dagen geleden een plaatje bij' hem gekocht had, zoodat nu het raadsel geheel was opgelost. De heer O. en zijn meisje konden eerst te zeven uur het politiebureau verlaten. De K.N.A.C. schrijft ons: Nog immer ontvangt de K.N.A.C. ontelbare brieven over aanhoudingen op den weg voor controle van rij- en belastingbewijzen, een probleem, dat in ons land nog niet tot oplos sing is gebracht. Als een eenvoudig middel om de controle van de motorrijtuigenbelasting te vergemakkelijken werd reeds eerder aangedrongen op het uit geven van de belastingbewijzen in kleinen ron den vorm, die dan op de voorruit zichtbaar van buiten af bevestigd zouden moeten zijn. Door het kiezen van diverse kleuren en andere ken merken voor de verschillende belastlngtijdper- Na de demonstraties van de Legervliegtuigen, welke om half zes des middags op Zaterdag 21 Augustus ter gelegenheid van den Luchtverde digingsdag te Scheveningen geëindigd zijn, vol gen demonstraties van marine-vliegtuigen, wet te tot zes uur zullen duren. Tot slot van de demonstratie van de Marine- vliegtuigen vliegen langs het Kurhaus alle marinevliegtuigen, die gedemonstreerd heb ben. Na de demonstraties van de marinevlieg tuigen volgen de demonstraties van de natio nale Luchtvaartschool, de V.O.S., de autogiro, de Scheldemusch en het amphibievliegtuig. Om streeks half zeven zijn de demonstraties afge loopen. HILVERSUM L 1875 M. (8 00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoon- platen. 10.20 Gramofoonplaten. 11.00 De clamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramo foonplaten. 12.30 Omroeporkest en gra mofoonplaten. 2.30 Voor Tuinliefhebbers. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 VRO-Dans- orkest. 4.00 Gramofoonplaten. 5 00 Kin deruurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 7.05 „Nieuws", cause rie. 7.25 Gramofoonplaten. 8.00 Piano voordracht. 8.3o Literaire causerie. 9.00 VARA-Theaterorkest en solisten. 9.30 „Fantasia" en gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.- pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door den KRO) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.0o Be richten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Modern kleln-orkest met solist en gra mofoonplaten. 2.00 Orgel en zang. 3.00 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-orkest. Van 6.00—6.20 Land- en tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartpraatje. 7.35 Musica catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest. 8.4o Zang en pia no. 9.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Berich ten ANP. 10.40 Lily Mathé en haar zigeu nerknapen-orkest. 11.1512.00 Gramo foonplaten. OROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoon platen. 12.05 Cello en orgel. 12.50 Henry Hall's dansorkest. 1.35 Het Nancy Phil lips strijkkwartet. 2.20 Gramofoonplaten. 3.05 Pianovoordracht. 3.35 „The story of mosquito day", causerie. 4.05 Variété programma. 4.50 Gramofoonplaten. 5.20 Mezzo-sopraan en alt. 5.40 Het Wynford Reynolds Octet. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-orkest met solist. 7.35 Tuinbouw praatje. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Radiotooneel. 9.00 „Eccentrics", causerie 9.20 BBC-Symphonie-orkest. 10.00 Be richten. 10.20 „People on the move", causerie. 10.40 Fred Hartley's Sextet 11.20 Maurice Winnick's dansorkesv 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 12.20 dito. 12.50 H. de Souza's orkest en zang. 5.05 Zang. 5.25 Uit Salzburg: „Die Meistersinger", opera. In de pauzes: Planovoordracht en gra mofoonplaten. 101.50 Gramofoonplaten. 11.201.05 Concert. KEULEN, 456 M. 8.50 Wörthmüller- kwintet en solisten. 12.20 H. Hagestedt's orkest. 2.35 Omroepschrammelensemble en solist. 4.20 Omroepkleinorkest. 6.20 Kamermuziek. 7.10 Gramofoonplaten. 8.30 Omroeporkest en -schrammelensem- ble. 10.50—12.20 E. Kaiser en Fred. Hipp- mann en hun orkesten, solist en piano duo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 —2.20 Gramofoonplaten en zang. 5.20 J. Schnyders' orkest. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Cabaretprogramma, 7.35 Zang. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Symphonieconcert uit Knocks. 10.40 Zang en gramofoon platen (tot 11.20). 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 2.20 J. Schnyders' orkest. 5.20 Dansmu ziek. 6.20 Gramofoonplaten. 7.20 Zang. 8.20 J. Schnyders' orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUT8CHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Dansmuziek. 8.05 Sportreportage. 8.20 Berichten. 8.30 Vroolijk programma. 9.20 Berichten. 9.35 Omroeporkest. 10.20 Be richten. 10.5012.20 Egon Kaiser's dans orkest, Fred. Hlppmann's orkest en so listen. Om 11.05 Weerbericht. iiiiiiiiiiaiiimiiiiiiiiviiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimtiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiilf De depressie bij Groenland is nog weinig verplaatst. Een ondiep minimum trok over de Britsche Eilanden en wordt door een 'vrij krachtige ontwikkeling van hoogedrukking in het zuidwesten en westen gevolgd. Ook in Fin land steeg de barometer. In Schotland valt nog eenige regen, na flinken regen in den nacht; overigens klaart het weer op de Britsche Eilan den op bij krachtige westelijke tot noordweste lijke winden. In Zuid-Scandinavië is ook veel regen gevallen en is opnieuw regen te wach ten, nu de ondiepe depressie daarheen trekt. Ook verder in Scandinavië is de lucht meest bedekt, het gebied van fraai warm weer trok naar Finland. In Duitschland klaarde 't weer op behoudens zeer lichten regen in het wes ten. Frankrijk heeft opklarend weer in het wes ten en zeer hooge temperatuur in het zuid oosten. Ook in Zwitserland is het weer opge klaard, mede op de hooge toppen, waar de temperatuur omstreeks nul graden is. De aftrekkende depressie zal in onze om geving weinig of geen regen brengen en daarna is meer dan 24 uur droog weer, zon der veel stijging van temperatuur, te wach ten. Heerengracht 439, Amsterdam. TeL 30760-398®" Courante complexen perceelen te koop gevraag Hedenmorgen deed het Gerechtshof te 's Gra venhage uitspraak in de strafzaak tegen den 36-jarigen landbouwer F. J. G. te Groede, die 4 Maart .j.l. een doodelijk schot heeft gelost op den landarbeider Van De W„ toen deze hem met een stok te lijf wilde gaan. De rechtbank te Middelburg had het beroep van verdachte op noodweer verworpen en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Hoewel de procureur-generaal aannam, dat hier sprake was van noodweer-exces en in zijn requisitoir ontslag van rechtsver volging heeft gevorderd, verwierp het Ge rechtshof het beroep zoowel op noodweer als dat op noodweer-exces en veroordeelde den landbouwer tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Voorstel van „Effectenbescher ming" tot uitstel Het bestuur van de vereeniging Effectenbe scherming" heeft aan de directie van de Cultuur Mij. der Vorstenlanden N.V. verzocht, de reorga nisatie dier Mij. uit te stellen, totdat de resul taten over het boekjaar 1937 bekend zijn. Dan bestaat er kans, dat bij deze reorganisatie op billijke wijze rekening wordt gehouden met een geconsolideerde verandering, meent „Effectenbe scherming1". Van de directie van de Cultuur Mij. der Vor stenlanden N. V. heeft de vereeniging bericht ontvangen, dat het voorstel tot uitstel van de voorgenomen reorganisatie met één jaar, tot agenda-punt gemaakt zal worden op de komende a'gemeene vergadering. Behalve deze actie steunt „Effectenbescher ming" nog verzoeken van aandeelhouders om een herziening te verkrijgen van de nieuwe naam- looze vennootschap, waarin de aandeelen van de Cultuur Mij. der Vorstenlanden N.V. door om ruil zullen wordrn ingebracht. „Effectenbescher ming" is met deze aandeelhouders van oordeel, dat eerstens de behandeling van de statuten dezer nieuwe naamlooze vennootschap te summier is geweest en ten tweede, dat het bestuur in deze nieuwe vennootschap te groote macht heeft en de aandeelhouders iedere zeggenschap daarin vrijwel verliezen. De „Franf. Zeitung" deelt mede, dat eej[ Zwitser sch Nederlandsche bankier sgroW aan China een crediet zou verleenen va. Zw. fr. 90 millioen, met een duur van ee jaar en tegen onder-pand van zilver 1 Hongkong en Londen. Ook zouden onder handelingen gevoerd worden over een lang durig crediet voor exporterediet-garantie- Geruchten, als zou de JavaChina—ja' pan Lijn voornemens zijn, tot een ewi'sS' over te gaan, worden tegengesproken. ■Ja Nadat Zwitserland in Juli j.l. het invoer recht op ruwe tabak en voor Java-taoO voor sigarenfabricage van fr. 230 tot fr. 111 en voor Sumatra-tabak van fr. 300 to fr. 250 per 100 K.G. bruto had verlaag' wordt thans bericht, dat ten tweede mw tot tariefsverlaging voor Sumatra-tabak besloten. Dit invoerrecht is nu gebracht 0V fr. 190 per 100 K.G. bruto en blijft va" kracht tot 31 December a.s. Uit Londen wordt gemeld, dat er groo^e vrees bestaat, dat het niet meer mogeh> zal zijn, het groote oorlogsrisico bij de ver zekeringsmaatschappijen te dekken, omda deze in December besloten hebben, alleen nog voor de gebieden der Vereen. Staten Canada tegen dit risico te verzekeren. 1 Shanghai zijn belangrijke bedragen aa\ Engelsche waarden ondergebracht, die mo menteel slechts voor een zeer gering deC' zijn verzekerd. Volgens de jongste statistieken van ded Board of Trade heeft de industrieele bedril' vigheid in Engeland in het tweede kviw' taal een nieuw record bereikt. De ijzer- e' staalproductie was 11 pCt. grooter dan Geslaagd de dames: M. A. M. C. Schellekens, Den Bosch; H. van Servellen, Aerdenhout; L. P. Sollewyn Gelpke, Den Haag; J. E. Rosendaal, Schoonhoven; M. J. H. Salamons, Amstenrads; E. P. van Sluys, Middelburg; M. J. S. E. Smeets, Stevensweert. Geslaagd de heeren: J. Muller, Alkmaar; J. H. Nyhof, Wassenaar; C. J. v. d. Oord, Beverwijk; C. Oornick, Utrecht; T. van Oosterom, Benne- kom; M. D. v. Otterloo, Amsterdam; J. C. Otte, Rotterdam; S. C. Overhand, Rotterdam; H. Mol- lema, Groningen; A. Montsma, Assen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Vrijdag geen audiëntie verleenen. Ruim tienduizend toeschouwers waren aan wezig bij de atletiekwedstrijden te Helsing- fors, waar een schitterende prestatie werd verricht door den Fin Sjoestedt. Deze wist de 110 M. horden af te leggen in 14.3 sec., hetgeen een nieuw Europeesch record beteekent. Het oude record stond sedert 1929 op naam van den Zweedschen athleet Wenstrom met een tijd van 14.4 sec. In 1932 had Sjoestedt dezen tijd reeds geëvenaard, evenals de Engelschman Fin- lay dat het vorig jaar had gedaan. stijging is de kleinste ten opzicht van overeenkomstige maand van 1936 sedert W het tioeede kwartaal van 1936 en bij overige metaal-industrie zelfs 18 pCt. bedrijvigheid in de bouwnijverheid was eek- ter in Juli afnemend en was 9.5 pCt. Ia9e' dan in Juli 1936. In Wallstreet-kringen wordt de hervat ting van het dividend op de gewone a#71* deelen U. S. Steel Corporation in dit jaa' niet verwacht. De staalproductie in de Vereen. State" wordt thans op 83 pCt. der capaciteit 0®' raamd tegen 84\jj pCt. de vorige week. vooruitzichten zijn verbeterd. De achter stand in de uitvoering van orders is verder verminderd, doordat de afleveringen de nieuwe orders overtreffen. Van de zijde der automobiel-industrie worden tegen fty einde der maand groote orders venoacm De onuitgevoerde orders zullen in Septembe[ a.s. weer toenemen, omdat van andere in dustrieën eveneens bestellingen wordt1 verwacht. De Shell Petroleum Co.- of-St-r-Louis Sal een opdracht tot het leggen van 250 mffij. inch pijpleidingen, waarvoor 15.000 ton st<m, noodig is. De Union Pacific behaalde in Juni eej' netto-winst van 1.19 millioen tegen 1-', millioen in Juni 1936, niettegenstaande d, bruto winst met 10 millioen tot 75-'° millioen was gestegen. Goodrich keert een onveranderd halfjad1 dividend uit van 0.50. De netto-winst be droeg in het eerste halfjaar 4.01 milU°el of 1.90 per aandeel tegen 2.72 milli°el of 1.47 per aandeel. I Sears Roebuck boekte in de 4 weken Ve' 18 Augustus 36.27 millioen aan omzette j hetgeen 7.4 pCt. hooger was, dan in de over' j eenkomstige periode van 1936. In de eerst' j 28 weken 291.64 millioen, hetgeen i pCt. hooger was dan in hetzelfde tijdv6" van het vorig jaar. De Southern Pacific behaalde in Juni ee'i netto-winst van 2.06 millioen tegen millioen in Juni 1936. In het eerste halfja% 14.04 millioen tegen 12.9 millioen in ke eerste halfjaar 1936. De American Tel. and Tel. keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van per aandeel. De koperverkoopen in de Vereen. Stated bedroegen Dinsdag 4.23 millioen lb. tegen 3.3 millioen lb. Maandag j.l. In Amerika werden in het eerste halfia<ti 85.171 stookolie-installaties verkocht tegel 67.373 stuks in het eerste halfjaar 1936. De totale bruto-winst van de Amerikaan' sche Spoorwegen klasse 1 bedroeg in JJ"' volgens voorloopige opgave, 358.8 milli°e 1 tegen 349.74 millioen in Juli 1936. Dei gin 1937. De seizoen-inzinking is hiervan oorzaak, terwijl in Juli 1936 de oplev'M voortduurde. De president van de New-York Stock DK change Gay verklaarde, dat de liquidite van de beurs reeds belangrijk door de regee ringsbemoeiingen is verminderd en wad' schuwde voor ernstige gevolgen voor de 9e heele natie, aangezien het beslist noodzake lijk is, dat een groote beweeglijkheid op a beurs gehandhaafd wordt. Het Pondsterling bewoog zich hedeJj' ochtend te Amsterdam op 9.049.05 (v°~, slot 9.04%); de Dollar op 1.81 >/2—1.81% <v° rig slot 1.81%)de Frank op 6.806.81 <b°i rig slot 6.80V2); de Belga op 30.5330-\ (vorig slot 31.55) en de Zwitsersche Fran op 41.6141.66 (vorig slot 41.65). De directe Britsche belangen in bedragen ongeveer 250 millioen, waarin 180 millioen belegd zijn te Shanghai. De U. S. Leather behaalde in het twee^'i kioartaal 0.96 op de 4 A aandeelen rekening van het achterstallig prior. Pj ferente dividend werd 7.75 uitgekeerd- De Wabash Rw. leed in Juni een verlies van 387.804 tegen 444.142 in 1936. In het eerste halfjaar een verlies v j 1.04 millioen tegen 1.44 millioen in d eerste halfjaar 1936. De Chesapeake and Ohio hoekte in J, een surplus van 3.01 millioen tegen millioen in Juli 1936. In de eerste zeilgf maanden bedroeg de netto-winst 2.37 r aandeel tegen 2.74 per aandeel in deze1' periode van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6