een jaar IN HET WOUD HEfiERL. EN BRITSCH NIEUW-GUINEA ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 Gestie der Groenten- en Fruïtcentrale Luchtposttarief indië Llectriciteitsstatistiek Volksraad neemt eenige moties aan Prinses Armgard en Prins Aschwïn Keuring koplantaarns Diaconie benadeeld De Haagsche gemeente- begrooting Wielrijdster gedood 50 jaar Concertgebouw Met doodslag bedreigd Wij zijn rechercheur Volledige overeenstemming bereikt over de grens Minister Steenberghe gelast nieuw onderzoek I 8wlgens °or brieven 12% ct. per 10 gram Linde 1935 reeds 19/300 kook- klanten V Men wil van het moederland over name van een belangrijk deel der Indische schuld verkrijgen EXTRA-UITVOERRECHT VOOR NED.-INDIË Bekrachtiging van vrijstellingen voorgesteld MAHARADJA VAN KASHMIR OP SCHIPHOL L HERBOUW AFGEBRANDE KLEI W ARENF ABRIEK EENDENEIEREN NAAR DUITSCHLAND Per auto op Het Loo aangekomen Invoering uitgesteld tot 1 Januari 1939 ROEKELOOZE VISSCHERLUI Marker bij Urk bijna verdronken Tegen penningmeester acht maan den gevangenisstraf geëischt „Daar moest de politie op letten!" Voor het eerst sinds jaren werkelijk sluitend Door een taxi gegrepen Sympathiek gebaar van het Gemeentebestuur te 's Hertogenbosch Twee verdachten staan terecht KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Zieke vrouw met moeite gered DE JONGE WERKMAN Priesterbijeenkomst En met dat woord wisten twee oplichters geld te pakken te krijgen 4% pCt. PANAMAKANAAL 1888 DOODELIJK ONGELUK IN HOUTZAGERIJ UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Onderscheidingen DOOR KELLER I minister van Buitenlandsche Zaken ad In- I heeft aan de' Tweede Kamer doen toe- ■kn de onder datum van 14 September 1936 Kr. Ms. toenmaligen gezant te Londen en Hoogen Commissaris van het Australische 'eenebest gewisselde nota's, met bijlagen, k^nde een overeenkomst tot vastlegging van I *eit te plaats van den I41sten meridiaan O.L., ;-'e de grens vormt tussehen Nederlandsch (j^d-Nieuw-Guinea. en het gebied van Nleuw- 1 'nea, dat onder mandaat bestuurd wordt de regeering van zijne Brltsche majesteit het gemeenebest van Australië. verklaring wordt medegedeeld, dat de wj het Nederlandsche opnemingsvaartuig Hl t rord Shellius" bepaalde plaats van den jSten lengtegraad afgeleid uit het astrono- I punt „Van Aller" op Tandjong Soeadja 11 de Westzijde der Humboldt baai in lengte meter verschilde met die voortkomend uit 'Walische waarnemingen, welke door den j^taiischen surveyor A. A. Chauncy weraen I ^htroleerd en als juist zijn aangenomen. In „onderling overleg verkregen volledige over stemming werd besloten dit overblijvende t, 881te zoo nabij mogelijk in twee gedeelten I Vetdeelen, waarbij uit practische overwegin- J1 de grens zoodanig werd gekozen, dat het t6 «-***. Ir •thiw richten grensteeken op een daarvoor ge- Wh6 plaats kon worden gebouwd. De steen W daarom op ongeveer 31 meter oewesteit o0 "hidden geplaatst, zoodat hij 167,7 meter be- den meridiaan van 141 graden volgens be Nederlandsche waarnemingen en 230,3 meter 8sten den genoemden meridiaan volgens de ipmiische waarnemingen is opgericht. Hens teeken hestaat "it een pilaar van gewa- 1 beton (met opschrift), samengesteld uit W Voetstuk van 1 meter hoog en 2 meter in b Vierkant, waarop een obelisk van 2,7 meter en met een basis van 1,5 meter. dberghe thans aan den Crisis-accountants- het Handelsblad heeft minister hieft 1 v °st opgedragen een onderzoek in te stellen de gestie der Groenten- en Fruitcentraie het k den export van fruit naar Duitschland, bureau te Berlijn en de betalingscontingen- 7oor appelen, in het eerste kwartaal van waarvan een bedrag van 140.000 Mark een "nming heeft gevonden, welke na ruim een onderzoek door Regeeringscommissaris Vjo, AAigöVl/ixiXIIlüöitl JLb Vo-m r en den toenmaligen minister met kon rden opgespoord. steeds worden duizenden brieven voor ,derlandsch-Indië onjuist gefrankeerd. De SWe tarieven blijken nog onvoldoende tot het bliek te zijn doorgedrongen. Men lette daar in goed op het volgende: u 8 verzending met den luchtweg is thans de v hhale. Het tarief is voor brieven 12 54 cent *10 gram, voor briefkaarten 10 cent. flat n biJ duidelÜke vermelding op den om- hen' dat verzending per landmail moet geschie dt ,vindt deze verzendingswij ze plaats en geldt Er. internationale tarief van 12 >/2 cent voor de j. s e 20 gram en iy2 cent voor elke volgende gram. verder bestaat nog de mogelijkheid om, met 5- landmail, postbladen van 6 cent (na 1 Sept. tent) naar Nederlandsch-Xndië te verzenden. i6 den geadresseerden en de post onnoodi- <je |ast wil besparen, frankeere zijn correspon- tle volgens het nieuwe tarief. d-Öet centraal bureau voor de statistiek heeft 0 «lectriciteitsstatisttek gepubliceerd, ditmaal te het jaar 1935. ken? statistiek omvat de electriciteitsbedrjjven, k ike in de openbare stroombehoefte voorzien. 0 Publicatie heeft betrekking op 34 stroom- ^Weickingsbedrijven op een na tevens distri- "ebedrijven en 356 distributiebedrijven. Sev ens de in de statistiek opgenomen ge- v tens was het energieverbruik per hoofd der l9,alkihg in 1935 slechts weinig grooter dan in U n.l. 261 K.W.H. tegen 259 K.W.H. De toe- WlnS van de energie-afgifte uit de centrales, th 'ke toeneming 2.2 pet. bedroeg, was dan ook 1935 slechts gering. ^an de gegevens van technischen aard zijn vi de belangrijkste, dat in 1935 twee groote ^trales in het productiebedrijf zijn ingescha- P-L de centrale „Gelderland" der provin- Geldersche electriciteitsmij. en de cen trale „Galileistraat" van het G.E.B. Rotterdam. Voorts deed in de provincie Limburg de span ning van 150.000 volt haar intrede; tot 1935 was de hoogste netspanning 100.000 volt in de provincie Noordbrabant. v Belangrijke gegevens zijn ook die nopens het aantal gezinnen, dat electrisch kookte. In het verzorgingsgebied en detail van de provinciale electriciteitsbedrijven van Gelderland, Utrecht, Noordholland, Limburg en Zeeland ging het aantal kookklanten belangrijk vooruit. Voor zoover bekend niet alle bedrijven konden nog opgaven verstrekken kookten er einde 1935 reeds 19.300 gezinnen electrisch. BATAVIA, 20 Aug. (Aneta.) De Volksraad heeft de motie-Van Ardenne tot bespoediging van het onderzoek inzake de vraag, hoe de Indische schatkist zich regelmatiger kan ver zekeren van inkomsten uit de winning van aardolie, zonder stemming aangenomen. De motie-Verboom tot verlaging van den benzine-accijns met 2j/> cent wordt met 38 stemmen voor en 10 stemmen tegen aange nomen. Hierna vindt de behandeling plaats van de motie-Kan, waarbij, oordeelende, dat de schul denlast van Indië zoodanig is, dat, niettegen staande de gunstiger aspecten, de regeering haar plichten als groote koloniale mogendheid aan banden moet leggen, de regeering wordt verzocht, voortdurend overleg te plegen met het opperbestuur om van het moederland bin nen korten tijd overname van een belangrijk deel der Indische schuld te verkrijgen. De regeeringsgemachtigde voor Financiën ontraadt aanneming dezer motie, zulks in ver band met de passages „belangrijk deel" en „binnen korten tijd". De motie wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ingediend is een wetsontwerp houdende bekrachtiging van een door den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië vastgestelde ordonnantie (vrijstellingen van het tijdelijk extra-uitvoerrecht). Bij artikel 1 van deze ordonnantie van 9 Juli 1937 is voor de uitvoerproducten spiritus, foe- selolie, javajute en rosellevezels, steenkolen, roodkoper en jodiumpreparaten vrijstelling ver leend van het tijdelijk extra-uitvoerrecht, be doeld in de ordonnantie van 23 November 1936. Zulks geschiedde, omdat de positie van die pro ducten ten tijde van de invoering van dat uit voerrecht een zoodanige blijkt geweest te zijn, dat vrijstelling reeds toen gemotiveerd geweest ware. Sindsdien is de positie practisch niet verbeterd. Op grond hiervan werd het tevens billijk geacht aan de vrijstelling terugwerkende kracht te verleenen tot aan den datum, waar op het extra-uitvoerrecht in werking trad. Aangezien het verleenen van deze terugwer kende kracht niet valt onder de bevoegdheid ingevolge laatstaangehaalde ordonnantie, heeft de ordonnantiewetgever de vrijstelling tot stand gebracht met toepassing van het tweede lid van artikel 183 der Indische staatsregeling, zoodat thans bekrachtiging door de wet vereischt wordt. Het wetsontwerp strekt om die bekrachtiging te erlangen. Met het lijntoestel uit Parijs is Vrijdagavond de Maharadja van Kashmir, vergezeld van zijn secretaris en twee bedienden, op Schiphol aan gekomen. De Maharadja, die sinds de Engelsche kroningsfeesten in Europa vertoefde, zal heden ochtend met de Ibis naar Karatsji vertrekken. Het groote fabriekscomplex der N.V. Klel- warenfabrieken Russel-Tiglia te Tegelen, dat een maa«ed geleden door een zwaren brand geheel in de aseh gelegd werd, zal zoo spoedig mogelijk worden herbouwd. Men hoopt de fa briek weer in het voorjaar van het volgende jaar in bedrijf te kunnen stellen, met aanne ming van alle thans werklooze arbeiders. Het geld-contingent voor den uitvoer van eendeneieren naar Duitschland is voor Augus tus verhoogd met 50 pet. Vrijdagavond om kwart over zeven zijn Prinses Armgard en Prins Aschwin, moeder en broeder van Prins Bernhard, op het paleis Het Loo gearriveerd. De Prins be stuurde zelf den groenen reiswagen van Prinses Armgard, terwijl de chauffeur ach terin zat. Zooals men weet vertoeven Prinses Juliana en Prins Bernhard op het oogenblik even eens op het Loo. De vorstelijke bezoekers werden in de hal van het paleis door H. M. de Koningin en Prinses Juliana hartelijk begroet. Prins Bernhard arriveerde even later op het paleis. Een groote menigte volk stond voor het paleis, evenals alle andere vacantiedagen, in de hoop een glimp van de vorstelijke personen op te vangen. Om half vijf verraste H. M. de Koningin hen door zich even op het bordes te vertoonen en hen te groeten. De aanwezigen, onder wie een groote groep meisjes, die een uitstapje maakten, apprecieer den deze vriendelijke geste ten zeêrste en uit ten dit door een uitbundig gejuich. De minister van Waterstaat heeft be paald, dat de keuringseischen voor gloei lampen en koplantaarns van motorrijtuigen deze eischen zijn onlangs gepubliceerd inplaats van op 1 Januari 1938 ingevoerd zullen worden op 1 Januari 1939. Slechts ternauwernood is een Marker visscher aan dén verdrinkingsdood ontsnapt. Donder dagmiddag kwamen twee Markers, gekleed in nationaal cqstuum, in een kleine zeilvlet op Urk. De Urker visschers, die op de haven ver toefden, gaven hun verwondering te kennen, vertelt De Telegraaf, over de roekeloosheid der beide visscherlieden. Toen dezen Vrijdagmor gen, terwijl het bijna stormde, te kennen gaven weer te willen vertrekken, steeg de verbazing ten top. Het bootje van de Markers werd vast gemaakt aan een Rijnaak, die juist de haven uitgesleept werd. Een der Markers bleef in de boot, terwijl de andere aan boord van de Rijn aak ging. Even buiten Urk maakte de sleep boot een bocht, waardoor de Rijnaak begon te slingeren. Hierdoor kwamen er zulke hooge gol ven, dat de boot, waarin de Marker zat, dooi de zuiging onder de Rijnaak geraakte. De boot liep vol water en het verbindingstouw brak. De inzittende sloeg overboord, maar wist een stuk touw te grijpen, waaraan hij zich vastklampte. Aan boord van de Rijnaak had men aan vankelijk niets bemerkt en rustig voer men verder. De man, die door de hooge golven ge sleept werd, geraakte uitgeput en kon het touw niet langer vasthouden. Gelukkig werd hij op gemerkt door een toevallig passeerende boot. Deze pikte den drenkeling op en bracht hem naar Urk, waar hij van natten Marker tot drogen Urker werd gepromoveerd. Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag te recht A. W. B., te Assen, wegens het opzettelijk verduisteren van een bedrag van ƒ1890, toe- behoorende aan de diaconie der Gereformeerde kerk te Assen, waarvan hij diaken-penningmees ter was, en een bedrag van ƒ456.50, hetwelk hij onder zich had als penningmeester van de Vereéniging tot instandhouding van het mili tair tehuis te Assen. Deze verduisteringen had verdachte gepleegd in het tijdvak van Januari 1936 tot Maart 1937. Verdachte bekende de feiten en toonde be rouw over hetgeen hij gedaan had. Als getuigen werden gehoord drie personen, die de kassen hadden nagezien en de tekorten hadden gecon stateerd. De Officier van Justitie zeide, dat bij het bepalen van de straf rekening gehouden dien de te worden met het feit, dat het hier belang rijke bedragen betrof en dat verdachte het volle vertrouwen genoot van de betrokken in stellingen, waarbij nog kwam, dat verdachte een behoorlijke betrekking had. Ten gunste van verdachte kon alleen worden aangevoerd, dat hij nog niet eerder met den strafrechter in aanraking was geweest. Er was ook een reclas- seeringsrapport uitgebracht, doch de rapporteur kon daarin niet. tot een bepaald voorstel ko men. De Officier eischte tenslotte een gevangenis straf voor den tijd van acht maanden. De verdediger, mr. ten Holthe uit Assen, pleitte clementie, waarbij hij er op wees, dat verdachte in de moeilijkheden was gekomen door ziekte van zijn vrouw en hemzelf en door dat hij een zeer slordig beheer voerde zonder verantwoordelijkheidsgevoel. Uitspraak over veertien dagen. Waarop? Nu, natuurlijk op do rerkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is In de door b. en W. van 'sGravenhage bü den Raad ingediende ontwerp-begrooting voor het jaar 1938 wordt geconstateerd, dat zich sedert de indiening van de laatste begrooting onmiskenbare teekenen van opleving in den al- gemeenen economischen toestand hebben ge openbaard. Voorts is aan het ontwerp ontleend: De rente van de op 1 Januari 1938 bü de be- drüven loopende kapitalen is in het algemeen tot 454 pCt. teruggebracht. De verliesraming voor de H. T. M. is ƒ400.000 (v. j. ƒ900.000), waarin de gemeente ƒ350.000 zal hebben te betalen. Voor den dienst van Maatschappelük Hulp betoon wordt ƒ419.000 meer aangevraagd dan voor 1937 begroot is. Een bedrag van 7.620.000 is op de begrooting gebracht voor werkloosheidsuitkeering en werk verschaffing (v. j. ƒ7.955.000). Wegens vergoeding van de stüging van het bedrag aan werkloosheidslasten, hetwelk de be grooting voor 1937 boven die van 1936 aangaf, krügt de gemeente rond ƒ700.000 terug. Ook als men in aanmerking neemt, dat de uit gaven voor armenzorg de ramingskosten voor 1937 zullen overschrüden, dan nog resulteert uit de regeling omtrent het werkloosheidssubsidie- fonds een meevaller, welke het mogelük zal maken de bijdrage uit het reservefonds van het grondbedrüf van 1 millioen gulden, waarmede de begrooting voor 1937 sluitend was gemaakt, belangrük te verminderen. In totaal zal de gemeente moeten opbrengen voor armenzorg en werkloozenzorg 15.218.000. Houden B. en W. rekening met den meevaller van ƒ700.000 uit het werkloosheidssubsidiefonds en met de gunstiger resultaten van de H. T. M., dan is, ook als zij in aanmerking nemen, dat de uitgaven voor den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon belangrük hooger zullen zijn dan de begrooting aangeeft, met goeden grond te voorspellen, dat de dienst 1937 het reeds genoem de bedrag van 1 millioen uit het reservefonds van het grondbedrijf zeker niet ten volle noodig zal hebben. Het ligt dan ook in de bedoeling van het college, een gedeelte van dit millioen te bestemmen voor dekking van het nadeelige slot van den dienst 1936. Door bij de opstelling van de ramingen der uitgaven de noodige soberheid te betrachten, is het B. en W. gelukt, voor 1938 een begrooting in te dienen, welke als men het nadeelig slot van het jaar 1936, waarmede de dienst opent, buiten beschouwing laat sluit zonder een büdrage uit de reservefondsen. Voor het eerst sinds tal van jaren kan weer van een werkelijk sluitende begrooting worden gesproken. Er zün in deze begrooting, aldus B. en W., elementen, welke, met 't oog op het van ouds her in deze gemeente gevoerde voorzichtige financieel beleid, te eeniger tijd nadere over weging en voorziening zullen behoeven en aan het budget hoogere eischen zullen stellen, doch over het geheel genomen, is het verkregen re sultaat naar het oordeel van B. en W. in de gegeven omstandigheden stellig niet onbevre digend. Door toepassing van inderdaad belang- rüke bezuinigingen, het inzetten van reserves en een matige belastingverhooging in de moei lijkste jaren is naar vertrouwd mag worden het gemeentebestuur er in geslaagd, de ge meente door de meest zorglüke periode van de crisis heen te helpen, zonder dat daarbij cul- tureele en sociale belangen ernstig zün geschaad. Weliswaar moeten B. en W. tot hun groot leed wezen vaststellen, dat bij deze begrooting nog niet tot belastingverlaging kan worden besloten, doch althans is een basis verkregen, welke het uitzicht op vermindering van lasten in de naaste toekomst opent. Het totaal der op de verschillende hoofdstuk ken en paragrafen van den gewonen dienst ge raamde inkomsten en uitgaven bedraagt ƒ68.635.858.80, zoodat de gewone dienst zonder saldo sluit. Het Katholicisme kan zün goddelüke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten! Het is daarom plicht van lederen katholiek zün eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. Omstreeks half twee reed Vrijdagmiddag een vrachtauto van den expediteur Spoorenberg uit Bergeyk over den Aalsterweg te Eindhoven in de richting Aalst en wilde links den weg naar den Philips-woningbouw inslaan. Tengevolge van het losklapperen van het zeil van aen wa gen kon de chauffeur van een taxi, uit Eind hoven, die achter den vrachtauto reed, mev zien, dat de chauffeur van den vrachtauto naar links wilde gaan. Toen dit plotseling gebeurne trachtte de taxi-chauffeur een aanrijding te voorkomen door eveneens naar links te gaan rijden, waarbij hü echter op het fietspad te recht kwam en een wielrijdster aanreed. Deze werd met een smak van haar rijwiel gesnngera, waardoor zij met haar op den bagagedrager ge zeten achtjarig dochtertje in een droge sloot terecht kwam. Het meisje was er met eenige bloedende wonden aan het gelaat afgekomen. De moeder evenwel, de vrouw van den café houder Smets uit Valkenswaard, die 't bewust- zün verloor, kreeg ernstige verwondingen. Onmiddellijk werd geneeskundige en geeste lijke hulp ingeroepen. Reeds na een kwartier, nog voor dat de ziekenauto uit Eindhoven ge arriveerd was, had het slachtoffer den geest gegeven. Het stoffelijk overschot is door den ziekenauto naar het St. Josephziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Naar wü vernemen, heeft het Gemeentebe stuur te 's Hertogenbosch aan het aldaar ge vormde comité tot voorbereiding van het Jubileum-concert van het Concertgebouw-Or kest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengel berg op 13 October a.s. een subsidie verleend van ƒ500 onder voorwaarde, dat het bedrag van de subsidie de totaal voor deze uitvoering te ontvangen vermakelijkheidsbelasting niet zal overschrüden. Gezien echter de groote belangstelling, welke te 's Hertogenbosch voor dit feestconcert blijkt te bestaan, zal het door particulieren gevormde garantie-fonds zelfs worden overschreden en het financieel bezwaar voor de gemeente niet gelden. De Officier van Justitie te Assen eischte Vrü- dag tegen J. S. te Barger-Oosterveen, gemeen te Emmen, een gevangenisstraf van acht maan de» wegens poging tot doodslag, op 13 Juni aldaar gepleegd. Hij zou n.l. De J. aldaar met een bijl hebben bedreigd onder het uitroepen van de woorden: „Man, ik zal je de hersens inslaan." Bovendien had verdachte, die reeds meerdere malen veroordeeld is, zich bevonden in het z.g. bewakingsgebied aan de grens, terwül de toe gang tot dat gebied hem ontzegd was wegens smokkelaffaires. Eveneens stond wegens bedreiging met dood slag terecht G. P. uit Eemster, gemeente Dwin- geloo. Hij zou zün zuster en broer, bij wie hij inwoonde, met een mes hebben bedreigd. Tegen hem eischte de Officier van Justitie vier maanden gevangenisstraf. Vrijdagavond om ruim zes uur is de kapitale boerderij van den landbouwer M. J. Derks, ge legen aan de Schayksche straat te Schayk, ge heel door brand verwoest. Het vuur was door onbekende oorzaak in het achterhuis ontstaan en vond gretig voedsel in de aanwezige voor raden hooi en stroo. Spoedig stond dan ook het geheele gebouw met het voorhuis in lichter laaie. De eigenaar was niet thuis. Zijn vrouw, die met een geblesseerd been te bed lag, kon met moeite door de buren worden gered. De geheele inboedel ging verloren, terwijl tevens 15.000 kilogram stroo, een groote hoe veelheid koren en de landbouwmachines een prooi der vlammen werden. De plaatselijke brandweer stond met haar primitief materieel machteloos. Dank zü de gunstige windrichting bleven de omliggende boerderijen gespaard. Alles was verzekerd. Met goedkeuring van Mgr. Diepen wordt op 30 en 31 Augustus een bijeenkomst gehouden van Jonge Werkman-directeuren in het Mis siehuis der Priesters van het H. Hart (Hees bü Nümegen) Tot deelneming aan de directeursdagen wor den uitgenoodigd gewestelijke directeuren, als mede de parochieele of interparochieele, dus de sectie-directeuren. Verder zullen welkom zün alle priesters, re guliere en seculiere, die belangstellen in het priesterwerk, echter met dien verstande, dat als eventueel plaatsgebrek zou dreigen, aan de directeurn voorrang wordt verleend. Opgave zoo spoedig mogelijk bij rector p. Mom- mersteeg, Huize St. Anna, Groesbeekscheweg 329 te Nijmegen. In de Rembrandtstraat te Den Haag woont *n meneer, die in zijn vrijen tijd de belangen be hartigt van de plaatselijke afdeeling eener or ganisatie. Hij heeft in het bestuur de functie van secretaris, uit hoofde waarvan hij de boe ken en het geld onder zün berusting heeft en deze met stiptheid beheert. Wie beschrijft dan ook de groote ontsteltenis van zijn echtgenoote toen Donderdagochtend te circa half elf twee heeren aan de huisdeur bel den om nadat mevrouw had opengedaan zich voor te stellen als twee rechercheurs van politie. „Is mijnheer ook thuis?" vroegen de heeren. „Neen, m'n man is niet thuis" antwoordde mevrouw. De heeren wachtten even, keken elkaar aan en toen zei één van hen: „Ja, ziet u eens me vrouw, wij zün rechercheur van politie en heb ben opracht van het hoofdbestuur om de boe ken en het geld van het fonds, dat uw man thuis heeft, mede te nemen." Mevrouw, doodelijk verschrikt, ging naar bo ven, haalde de boeken en het geld een be drag van f 55 en overhandigde de heele zaak aan de heeren, die buiten hadden staan wach ten. „Als meneer thuis komt, moet hü zich maar direct bü de recherche vervoegen", was het laatste, dat zü tegen mevrouw zeiden. In een oogenblik waren zij om den hoek van de straat verdwenen. Mevrouw begreep er niets van en haar man, aan wien zü, toen deze thuis kwam, alles ver telde, nog veel minder. Onmiddellijk ging hü naar het politiebureau, maar van het geheele geval wist men daar niets af. De secretaris was het slachtoffer geworden van een geraffineerden en brutalen oplichters truc. Van de daders ontbreekt elk spoor. No. 1.058.545 is betaalbaar met frs. 500.000; no. 1.415.991 met frs. 100.000; no. 1.122.318 met frs. 10.000; en no. 343.851 met frs. 5.000. De vüf volgende nos. elk met frs. 2000: 152.192; 155.146; 975.069; 1.010.153 en 1.592.201. Voorts zijn 50 nos. betaalbaar met frs. 1.000 elk en 2.175 nos. a pari of frs. 400. Vrijdagmiddag kreeg op de houtzagerü van de firma Aarden te Zevenbergen de 34-jarige ar beider M. K. bü het zagen van een boom een klap van het werkstuk tegen het hoofd, welke zoodanig aankwam, dat de dood na enkele oogenblikken intrad. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Bü K. B. is met ingang van 1 October 1937 aan den heer H. J. Voskuil, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zün betrekking van tijdelijk leeraar aan de Koninklüke Militaire Academie. Bü K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, de kapi tein J. H. Droste, van het 2e regiment veldar tillerie. Bü K. B. van 9 Augustus is aan den kapel meester bü het muziekkorps van het 6e regi ment infanterie A. C. van Leeuwen vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van Officier d'Academie van Frankrijk. oude vrouw Krügel leidde een menschen- Ü^Uw, bestaan in de moerashut. Sedert ze in de l gevangenis heeft gezeten, is haar roem als V tettegster slechts gestegen. Het vrouwvolk v öringt zich om haar. Maar zü laat geen qhsch toe, en ze versmaadt zelfs de overvloe- inkomsten die zü zou kunnen genieten, de vrouw van den burgemeester uit de stad fcsh haar zün geweest en tien mark hebben ®°den. Ook zü is afgewezen. Ik^at zeggen de menschen. Of het waar is, weet >t. Mi vlsch schimpt op haar, maar weet niet, hoe "aar uit de moerashut moet krügen. Met Wachtmeester wil hü er niet over spreken; is maar bang, dat die voortdurend op zün loert. Om dezelfde reden gaat hij Balthas- eh den laatsten tijd ook mü uit den weg. De v, d.... de zoon! 1^, geloof niet, dat Balthassar zich door de U udr van detectiveverhalen van de kook heeft d brengen; ik geloof zelfs, dat hü, behalve ^fcrant, in het geheel niets leest. Maar hij nu eenmaal iets van den speurhond in zich en vooral het geval Krügel laat hem niet met rust. Gisteren kwam hü weer geagiteerd bij me aanloopen, met een nieuwe „oplossing" van het mysterieuze geval. „De oude vrouw Krügel heeft het toch ge daan," barstte hü los. „Wat heeft ze gedaan?" „Bianca vermoord." „Münheer Balthassar! En Timm heeft haar immers doodgeslagen!" „Ik heb me wat Timm betreft vergist. Zelfs een baljuw kan zich wel eens vergissen. Ik zal het mensch in het nauw drijven, Krügel uit de gevangenis verlossen en münheer Timm elk door hem gewenscht eerherstel doen geworden, en zün verloofde, juffrouw Emilia, natuurlük even eens." „Dat ik loffelük van u, münheer J3althassar. Maar u zei zelf, dat het oude mensch geen en kele reden had om haar kleindochter te ver moorden." „Komt uit! Maar komt ook heelemaal niet uit. Was zeer logisch gedacht, maar helaas ge heel verkeerd. Dat komt voor bü de logica. Weet u, wat het oude mensch het vorig jaar Kerst mis gedaan heeft? Ze heeft een levensverze kering op haar kleindochter gesloten. Van zes duizend mark. Er liep destüds hier in het dorp een vertegenwoordiger rond, die heeft ook mij een nieuwe vüfduizend aangesmeerd bü den heelen stapel lasten die ik, als alleenstaand ster veling, reeds aan begrafenisgelden, levensverze keringspremies, invallditeitsrente etc. te betalen heb. Wat ik echter zeggen wil; yrouw Krü-. gel heeft Bianca voor zesduizend mark ver zekerd. Stelt u zich voor, een houthakkersvrouw! De man verdiende in drie maanden nog niet zooveel als de premie bedroeg." „Ze had haar bijverdiensten." „Toegegeven! Maar zoo'n hooge premie had den de Krügels op den duur nooit kunnen op brengen. Neen, de opzet van die ouwe duivelin was eenvoudig deze: ik verzeker Bianca, ver moord haar, en strük vervolgens de zes duizend mark op. 'n Vlot en eenvoudig zaakje! Gaat u een licht op? Die vent, die vertegenwoordiger, was vandaag bü me. De verzekeringsmaatschap- pü vindt de zaak eveneens hoogst verdacht!" Ik haalde de schouders op. „De relatief-hooge verzekering is inderdaad vreemd; maar ze kan ook gesloten zijn uit an dere overwegingen dan u veronderstelt. Vrouw Krügel meende uit de handlijnen van haar kleindochter met zekerheid te weten, dat ze nog maar 'n half jaar te leven had en kan toen op het idee zün gekomen, haar te voren flink te verzekeren." „De lijnen van een hand! Aan zooiets gelooft u toch niet?" „Zeker niet! Maar zü geloofde er aan, en daarmee hebben wü hier rekening te houden." „Ah, u wilt me weer dwars zitten! Maar ik laat me niet van m'n stuk brengen. Als ik me ook al 'ns vergis, ik zoek tenminste; u ex cuseert u me u doet heelemaal niets in deze aangelegenheid!" „Ohoik zoek ook!" „Naar wien?" „Naar Emil Bönisch." „U beweert, dat Emil...." „Ik beweer niets. Ik houd het alleen met de meest voor de hand liggende oplossing. Emil was bü Bianca; hü liep haar na, hü was razend ja- loersch, Bianca was 'n wispelturig ding; wat ligt meer voor de hand dan de veronderstelling, dat hü haar onderweg tegenkwam en haar toen heeft neergeslagen. Waarom is hü anders ver dwenen?" „Omdat hü zün vader heeft bestolen en diens molen waarschünlük in brand heeft ge stoken." „En wie heeft Bianca dan vermoord?" „Vrouw Krügel. Zü benutte de dubbelgunstige gelegenheid, die de verdenking of op haar man of op Emil moest richten." „Eenigszins ver gezocht, münheer Balthassar. Ik ben ook eerst langzamerhand tot de meening van juffrouw Isenloh overgeheld, dat Emil Bianca heeft vermoord." „Gelooft juffrouw Isenloh dat ook?" „Ja." „Vervloekt, dan wordt het oppassen, want die heeft 'n helderen kop." Ik negeerde het voor mü weinig vleiende, dat in deze woorden besloten lag; het verheugde mü te zeer, als Erica geprezen werd. Balthassar liep nadenkend op en neer. Einde lijk zei hü: „In den Bijbel staat: Ons weten is ten deele. Dat is opvallend juist! Nou, volgt u uw spoor, ik volg mijn spoor. Wat mijnheer Timm betreft, ik heb zoojuist een brief aan juffrouw Emilia geschreven. Doet u me 't genoegen en leest u hem 's door." Hü reikte me een groot vel papier. Hooggeachte Mejuffrouw! De verdenking, die ik in mün functie van ambtenaar en ingevolge van mijn beroep op münheer Max Timm deed rusten, schünt niet bewaarheid te worden. Ik haast mü u hiervan te verwittigen en tegelük als man van eer uit drukking te geven aan mijn leedwezen, indien ik u in verband met mijnheer uw verloofde onaangenaamheden hebt bezorgd." Uw dienstwillige Balthassar." „En?" vroeg hü, nieuwsgierig naar mün oor deel. „Goed!" zei ik. „Heel goed!" „Stuur ik vandaag nog weg!" Dit onderhoud had in mün priëel plaats. De deus machina is in de litteratuur verboden, in het leven verschünt hü maar al te vaak. Juist liep vader Jentsch, onze postbode, langs de haag van mün tuin. „Dag münheer Hubertus. Weet u, waar Timm zit? In Bremen. Volgende week vertrekt hü met de boot naar Amerika." „Hoe weet u dat?" „Staat op de kaart, die ik u breng." Hü reikte me de kaart over de haag aan, en ik gaf hem verheugd een fooi. ,Van Timm?" vroeg Balthassar nieuwsgierig. Ik las hem de kaart voor. .Hooggeachte Heer! Ik ben Europa moe. Ik heb in de oude we reld te droeve ervaringen opgedaan. Ik heb een goede betrekking als plaatsvervangend steward op een der groote Lloydschepen aan genomen en denk reeds de volgende week te vertrekken. Ik neem de vrüheid u vóór mijn vertrek mijn nederigste groeten aan te bie den. Max Timm, thans Bremen, Wasserweg 25. Heelemaal Timm! 'n Opgeblazen, maar trouwe kerel. Jensch, de postbode, stond bij het hek af te gluren wat ik van deze kaart wel zou zeg gen: ik zei echter niets, doch trok münheer Bal thassar mee dieper den tuin in. „Tja!" zei hü- „Daar nu het adres vaststaat, moet ik ook mijnheer Timm wel mün excuus aanbieden. Pünlijkmaar er zit niet anders op! 'k Heb altüd gezegd: komt bij iedereen wel voor, dat hij zich tegenover een derde vergalop peert; maar dan moet je ook den moed hebben te zeggen: 't Spüt me, het was onzin, wat ik gezegd heb, 'k vraag om verontschuldiging!" „Bravo, beste Balthassar! Zoo spreekt een man van eer!" Hoogopgericht liep hü naast me voort. „Zou ik in een naschrift juffrouw Emilia niet tevens het adres van münheer Timm mededee- len?" „Ja, doet u dat!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3