De jeugd van Heemstede roept! Stadsnieuws SPORT EN WEDSTRIJDEN Haarlem, 21 Aug. SPORTBEKERS BIBLIOTHEKEN „DE CHRISTUSSPELER" RADIO MOORS N ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 Het moderne mysteriespel van Pater Schreurs zal in de heer lijke bosschen van Groenen- daal duizenden trekken Regie van Anton van de Velde Het kruis in top De opvoeringen Goedkoope trein Programma Haarl. Radio-centrale Zondag 22 Augustus Maandag 23 Augustus HAARLEMS TOONEEL De plannen voor 't nieuwe seizoen COMITÉ VAN KATH. ACTIE Kranslegging op graf van Frans Hals Voetbal bij H.B.C. Leerlingen onzer M.T.S. Wijnands v. Rensen HONKBAL Programma voor Zondag General Motors Baseball ClubHaarlem 1 CRICKET Rood en WitBootleggers CRICKET IN ENGELAND De race tusschen Middlesex en Yorkshire. Kent scoort 219 in 72 minuten en slaat alle records Een honderdjarige Gevonden voorwerpen en dieren AGENDA Bioscopen 22 Augustus Bioscopen M v. 23 Augustus Bioscopen ST. VINCENTIUS- VEREENIGING Gouden bestaansfeest van een kerk Vreugde in de parochie 't Kalf te Zaandam De Katholieke jeugd van Heemstede bereidt ïlch voor, om het moderne mysteriespel van 'let Kruis, van pater Jac. Schreurs M.S.C., ge- "teld „De Christusspeler", onder regie van den ''ekenden Antwerpschen regisseur Anton van de ^elde, op te voeren in het heerlijke bosch Groe- "endaal. De organisatoren zijn van de gedachte ""'gegaan, dat hier de eerste steen gelegd "toet worden voor een jaarlijksch openluchtspel, "at dus op grootsche wijze voor den dag moet "'orden gekomen om onmiddellijk de aandacht 'an geheel Katholiek Noord- en Zuid-Holland kunnen vragen. Verleden jaar is met bescheiden krachten een ^al-opvoering gegeven van „De geheimen der Mis" en de resultaten waren zoo tastbaar, dat k>pn naar een middel ging zoeken om méér pu- f"'ek van een door en door goede opvoering te 'aten genieten. t>e natuurrijkdotn van Heemstede leent zich ""stekend voor het openluchtspel. Bij den Lelie- "Üver en de z.g. hoogvlakte zijn kostelijke plek- 3es. waar ongeveer 1500 toeschouwers een goede Maats kunnen krijgen. Daarenboven werken te heemstede bijzonder gunstig samen: de econo mische omstandigheden, de katholieke zin, de °ötwikkeling en de opvoeding, zoodat onder goe- "e leiding iets waarljjks schoons geboren kan borden. ..De Christusspeler" werd verleden jaar met "eel succes opgevoerd in het college van de ^uisheeren te Uden, eveneens onder regie van Anton v. d. Velde. Een bescheiden kring kon "aar echter maar kennis maken met het voor treffelijke spel van pater Schreurs en daarom 's het zoo toe te juichen, dat te Heemstede mid delen en groote middelen gevonden wer den om vier of vijf avond-opvoeringen te geven v°°r zes- of zeven duizend belangstellenden. De rijpere jeugd van welken stand of ontwik keling ook werkt mede. Vijftig jongelui werden ""verkoren om de sprekende rollen te vervullen, "Una honderd zullen er figureeren. Kapelaan Dud der Heemsteedsche St. Bavoparochie heeft e' initiatief genomen en is van de gedachte uit begaan, dat het spel met een bovennatuurlijke "ÖVatting gespeeld zal moeten worden. Het gaat er niet om iets heel bijzonders te bieden, om Persoonlijk te glorieeren of gemeenschappelijk "M" te oogsten.... uit hoogere motieven zal ®ee»istede de Katholieken van heinde en ver "ht zich trekken. De jongens en meisjes moeten zich daarvan bewust zijn, zij moeten door hun spel een on- "ergetelijken indruk ontvangen voor hun ge hele toekomstige leven. Zij moeten den echten 'Census catholicus" leeren vatten. Zonder middelen kan echter niet veel bereikt borden en daarom werd een comité tot op- v°ering samengesteld uit de volgende heeren: Mr. j. b. Bomans, voorzitter, J. W. Lucas, A. Van Sambeek, J. J. W. Boerrigter, J. H. Kra ker en kapelaan R. Oud. Een gelukkige omstandigheid was, dat Anton "an de Velde direct bereid was om de vele en Moeilijke repetities te leiden, waarvoor hij zich "an ook bij familie te Haarlem vestigde. Het reusachtige tooneel, waarvan u bij dit artikel een teekening ziet, is reeds op het repetitie-terrein opgesteld, zoodat elke repe titie de volle waarde krijgt, óók voor de figu ratie. Het ontwerp van den regisseur zal echter bijzonder mooi tot uitdrukking komen, Wanneer het tusschen boomen en groen ge- Plaatst zal zijn en op acht meter hoogte het groote kruis zal domineeren. Dan zal de speler zeggen: „Een Kruis! want wij gaan (spelend) leeren Den zin van het Kruis, en in zijn schaduw keeren Van wien wij in de wereld zijn verdwaald.... En wü gaan leeren dat slechts redding daalt Vanwaar verlossing ons is toegekomen." Eater Schreurs schreef een modern mysterie spel en dus treden zeer heterogene figuren op, "'s: Blindgeborene, Stomme, Doode, Jan Publiek, Adam, Abraham, Deurwaarder, Lucifer, Wa penfabrikant, Kapitalist, Kunstenaar, Weten skap, Pers en Radio, Koopman, Geloof, Hoop "h Liefde, Nijd, Sterkte, Matigheid, Stratosfeer- "lieger, Ingenieur, Engelen, Daemonen, Volk, etc. 't de geweldige tegenstelling tusschen Kruis eh wereld ontstaat het groote conflict in het spel. De figuren, die grootendeels zinnebeeldig rijn, verpersoonlijken van den eenen kant de "ernelsche tegenover de helsche en aardsche Machten, die strijden om de heerschappij over "®h mensch en van den anderen kant de gevol gen der erfzonde in den mensch zelf. Men is zich in Heemstede ten volle bewust an een viervoudige verantwoordelijkheid: aan r°d, aan hen die door geld en organisatietalent 'et spel mogelijk maakten, aan het publiek en ?®ker niet het minst aan zichzelf en aan elkaar. et kan niet anders, daar moet iets goeds uit °ortkomen! De opvoeringen zijn vastgesteld op 11, 16, 19 P 23 September, des avonds om acht uur. Met "en voorverkoop van kaarten is men reeds be nnen. Groepen van jeugdvereenigingen kunnen het Op T -4o c m-- 4-Q cm- »t«- ^aast den autobestuurder moet voor elke Persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: "0 cm) Op banken, die over den rug 9emeten smaller zijn dan 140 cm, mogen "us geen 3 volwassenen zitten. spel bijwonen tegen betaling van 25 cent op Vrijdagavond 10 September, wanneer de gene rale repetitie wordt gehouden. Uit verschillende plaatsen zijn reeds opgaven ontvangen, alle in lichtingen verstrekt kapelaan Oud, pastorie Heerenweg 88 Heemstede, tel. 28121 Haarlem. Van het station Haarlem is een prachtige tramverbinding tot vlak bij den ingang van het terrein, het bekende Molentje. Amsterdammers en Leidenaars kunnen wellicht ook voor de ge- heele reis van de tram gebruik maken. Zonder dat de buitenwereld er tot nu toe in gemoeid is, begon men in Heemstede het groote werk. Het wordt beschouwd als een onfeilbaar middel om onzen jongeren 'n diep katholiek be sef bij te brengen, hen als het ware aan den lijve te doen ondervinden en proeven de waarde van ons katholiek geloof. Het spel zal menig jong hart vertrouwen geven en de hoop op uit komst uit de bitterste hedendaagsche ellende teruggeven. Het spel zal den toeschouwer on middellijk moeten raken en hem als beter mensch moeten doen heengaan. Inderdaad, zoo is er sprake van een waar en grootsch aposto laat. God zegene het werk en make het vruchtbaar! Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Leiden Utrecht en Amersfoort zal een goedkoope trein rijden naar Almelo, Hengelo en Enschede op Zondag 29 Augustus. Voorts zal van Haarlem, Zaandam, Amster dam, N.-Bussum en Hilversum een goedkoope trein rijden naar Arnhem en Nijmegen op de Zondagen tot en met 5 September. PROGR. 1: Hilversum 2. PROGR. 2: Hilversum 1. PROGR. 3: 8.30 Parijs Radio, 9.50 Keulen, 11.35 Diversen, 12.20 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 7.05 Droitwich, 8.20 Keulen, 9.20 Pr. Brussel, 10.50 Ned. Brussel, 11.00 Fr. Brus sel. PROGR. 4: 8.30 Ned. Brussel, 9.20 Fr. Brus sel, 12.50 Droitwich, 2.20 Diversen, 2.45 Droit wich, 5.20 Parijs Radio, 7.05 London Regional, 8.15 Pauze, 8.20 Droitwich, 9.05 Diversen, 9.10 Droitwich, 9.25 London Regional, 10.05 Droit wich, 11.00 Boedapest. PROGR. 5: 8.30—12.00 Diversen. PROGR. 1: Hilversum 2. PROGR. 2: Hilversum 1. PROGR. 3: 8.00 Keulen, 10.20 Deutschl. sen der, 10.50 Parijs Radio, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Droitwich, 4.50 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.05 Diversen, 8.20 Fr. Brussel, 9.20 Keulen, 10.00 Droitwich, 10.20 Rome, 10.50 Ber lijn. PROGR. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 Droitwich, 1.35 London Regional, 5.20 Droitwich, 8.20 London Regional, 10.35 Droit wich. PROGR. 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. (Beroemde zangers en or ganisten). l. Populaire melodieën; 2. The Rosary; 3. Dort wo du hin gehst; 4. Dixon Request Medley; 5. Pescatori di Perle; 6. Launisches Glück; 7. Hot Dog; 8. Bohemienne aux grands yeux noirs; 9. Nazareth; 10. Schóne blaue Do- nau; 11. Love, here is my heart; 12. Heut und alle Tagen; 13. Dance of the blue marionet tes; 14. Le mur de ton jardin; 15. Barbier de Sevilla; 16. The lost chord; 17. Ja das ist al les auf Eher. 8.0012.00 Diversen. Het bestuur van Haarlems Tooneel heeft de zer dagen het voorloopig programma voor het aanstaande winterseizoen vastgesteld. De regie zal in dit seizoen in handen zijn van mevrouw J. Opdam. In studie zullen worden genomen: Kletspraatjes (Home Chat) van Noel Co ward; De Spooktrein (The Gost Train), van Arnold Ridley en Pygmalion van G. B. Shaw. De clubavonden zullen in dit seizoen weer worden gehouden in het verbouwde hotel De Leeuwerik. Naast de bridge-, sjoelbak-, ping pong- en andere competities zullen er ook ge wone drives worden gehouden, waarvoor per avond prijzen worden beschikbaar gesteld. De Kerst-Kien-avond wordt gehouden in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Wat het jaarlijksch Costuumféest betreft, zag het bestuur zich voor een moeilijk probleem geplaatst, omdat het moeilijk bleek, na de Boerenbruiloft van 1936 en het Feest aan boord van een Mailstoomer van 1937 een costuum- feest te organiseeren, waardoor de stijgende lijn kan worden voortgezet. Het bestuur prijst zich echter gelukkig, in de gelegenheid te zijn, de traditie dezer costuumfeesten te bevestigen door het houden van een Internationale Jamboree, waarop door verschillende contingenten interes sante „shows" gegeven zullen worden. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 22 Aug. 10 uur: Fietstocht voor le den van de Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken naar Volendam enz. MAANDAG 23 Aug. 8.30 uur: Repetitie van de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Lu- damus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. DINSDAG 24 Aug. 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Geb. St. Bavo. WOENSDAG 25 Aug. 8 uur v.m.: Excursie Ned. Reisvereen. voor Katholieken naar Koot wijk en Hooge Veluwe. 8.15 u.: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. DONDERDAG 26 Aug.: 8.30 uur: Bureauver gadering van de R. K. Reclasseeringsvereeni- ging in het St. Vincentiusgebouw, Groenm. 22. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt, VRIJDAG, 27 Aug. 8 uur: Repetitie Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Op uitnoodiging van de gemeentebestuur be zoeken de leden der Buitenlandsche Persver- eeniging in Nederland op 27 Augustus de Frans Halstentoonstelling. Ter herdenking van den sterfdag van Frans Hals (28 of 29 Augustus 1666) zal een krans worden gelegd op zijn graf. De kranslegging waarbij het orgel van de Groote Kerk zal worden bespeeld door den stadsorganist, den heer George Robert, zal ge schieden tot 10.30 uur v.m. Voor de jubileum-wedstrijden zullen morgen slechts lagere elftallen in het veld komen n.l. HBC 2—WA 2, HBC 4—Doss 4, HBC a—Lisse a, HBC b—Doss b en HBC c—WA c. Tooneel voor het openluchtspel te Heemstede Wij hebben eenigen tijd geleden bezwaar ge maakt tegen een artikel in „De Knor", het maandblad van het corps leerlingen der Haar- lemsche M.T.S. De onwetenschappelijke wijze, waarop in dat stuk over de katholieke kerk werd geschreven, leek ons weinig in overeenstemming met de houding, die aan een zoogenaamde neutrale or ganisatie past en in het belang van de goede reputatie der Haarlemsche school vonden wij het wenschelijk, dat met dergelijke experimen ten niet zou worden doorgegaan. Thans wordt een extra-nummer gewijd aan de Oxford-groep. Laten wij beginnen met te verzekeren, dat wij niets tegen de Oxford-groep hebben. „Apologetisch leven", het orgaan van de ver- eeniging Petrus Canisius, schreef naar aanlei ding van de welgeslaagde Pinksterbijeenkomst te Utrecht, dat door de Katholieken de groep op dubbele wijze moet worden beoordeeld. Wan neer wij deze beweging beschouwen tegenover de irreligieuze samenleving onzer dagen, ver dient ze bewondering. Wanneer wij, als katho lieken, haar echter zien tegen den achtergrond der volle openbaring, dan bevangt ons een ge voel van weemoed, waar wü bemerken welk een ontzaglijk deel van de rijkdommen, die God ons in Christus Jezus schonk, door de Groepmen- schen niet gekend wordt. En om dit laatste is alle deelname, zoowel actieve als passieve voor ons, katholieken, uitgesloten. Wat niet uitge sloten is, wat niet genoeg gebeuren kan, dat is: ons gebed en ons offer, opdat de levensveran dering van zoovele „groepers" zich moge vol tooien volgens de objectieve normen, die God heeft neergelegd in Zijn Kerk. En „Schonere Zukunft" schreef over de Ox- ford-bewegingbij alle reserve voor wat de ka tholieken betreft, moeten wij met blijdschap dit revival begroeten als een reactie op de godloos heid onzer dagen en er steeds weer opnieuw aan herinneren, dat al wat de Groep aan goeds heeft in volle overmaat en veiligheid te vinden is in de katholieke kerk. Wij hebben dus niets tegen de Oxford-bewe- ging, maar kunnen de redactie van De Knor toch niet bewonderen om het uitgeven van een extra-nummer, aan deze beweging gewijd. Zij schijnt zelf ook te voelen, dat zij een gevaar lijken kant uitgaat. „Wij zijn overtuigd," zoo schrijft zij, „dat verschillende lezers veront waardigd zullen uitroepen: „dus toch gods dienst in het Corps" en tot onze spijt moeten wij antwoorden: ja, maar wij konden niet an ders. Van de De Knor werd altijd gezegd," zoo motiveert de redactie haar standpunt, „dat het de stem moet zijn van wat er in het Corps leeft. 't Medaillehuis Schoterw. 78 o. kaz. tel. 17256 Eerste klasse. Zaterdag: Blauw-Wit—Quick 1. Zondag: H.H.C. 1Ajax 1. Tweede klasse. Zaterdag: A.M.V.J. 1Z.R.C. I D.W.S. 1—A.F.C. 1. D.E.C. 1Zeeburgia I. Zondag: Beslissingswedstrijd Haarlem 2— E.D.O. 2 uitgesteld. Derde klasse. Zaterdag: R.C.H. 3Schoten 2. Zondag: R.C.H. 2T.H.B. 1. E.D.O. 4Schoten 1. E.D.O. 5T.H.B. 2. Junioren. Zaterdag: E.D.O. bSwastika. KinheimSchoten a. E.D.O. aSchoten b. Zondag: Intern, ontmoeting te Antwerpen: G.M.B. Club—Haarlem I. Protesten: Ajax 1Haarlem 1 (96) en H.H.C. 1—Blauw-Wit 1 (9—20). Het door Haarlem ingediende protest is af gewezen door de protestcommissie. Haarlem had geprotesteerd, omdat er volgens haar te kort gespeeld was. De protestcommissie is echter schijnbaar van meening, dat de scheidsrechters er vrij in zijn, al dan niet tijd af te houden voor ongevallen of anderszins. Het door H.H.C. ingediende protest is wel toegewezen, doch de protestcommissie heeft het Bondsbestuur geadviseerd om slechts een paar punten van het B. Wit-totaal af te trekken, zoodat B. Wit dezen wedstrijd toch wint. Door de zonderlinge uitspraak van de pro testcommissie zijn niet alleen Haarlem en H.H.C. gedupeerd, doch ook de derde Haarlemsche ver- eeniging E. D. O., want nu is het Amsterdam- sche Blauw.Wit 1 practisch kampioen. Zondag gaat Haarlem naar Antwerpen om daar de returnmatch tegen de G.M.B. Club te spelen, die het vorige jaar de gast was van Haarlem. Het Haarlem-team is als volgt samengesteld: Werper: R. de Mon, C. Kloos, achtervanger, W. Langereis: eerste honk, A. Hinze: tweede honk, J. Veenhof: korte stop, K. Wulfhorst: der de honk, C. Hunik: 1. velder, P. Hinze: m. vel- der, L. Dijkhuizen: r. velder. Het team zal vergezeld worden door 13 sup porters. Maandag 23 Augustus openen de „Bootleg gers" een Londensche .toeringclub, hun toer door ons land met een wedstrijd tegen Rood en Wit aan de Spanjaardslaan. Er zal ongetwij feld fraai cricket te zien zijn, want de Engei- sche gasten, die een vijftal cén-daagsche wed strijden in ons land komen spelen, brengen een team mede, waarvan uitstekende cricketers deel uitmaken. De volgende spelers maken den toer mede: E. M. G. Austin (captain en wicketkee per); H. G. Alderton, E. A. N Clarke, K. F. P. Downing, A. C. Gadsby, J. L. en J. K. Hawkes, J. C. Lynn, A. A. W. Mc. Intosh, K. B. Moore. J. A. Pike, C. A. Richardson, G. F. Scott, «J. C. Waddington, A. C. White en A. M. Wisdom. Rood en Wit met A. M. Nolet en J. Offerman versterkt brengt het volgende team in net veld: Mr. F. A. Davidson (captain); P. A. Lam- merts van Bueren, A. v. d. Togt, A. Th. van Baasbank, M. Gobets (wicketkeeper), P. Llg- tenstein, Jhr. H. B. van Tets, Mr. B. T. N. Da vidson en H. Yates; 12e man G. Menalda van Schouwenburg. De wedstrijd begint om 11 uur. De Bootleggers spelen vervolgens op: 24 Aug. tegen V.R.A. te A'dam; 25 Aug. tegen de Fla mingo's te Laren, 26 Aug. tegen S.C.H.C. te Bilthoven en 27 Aug. tegen H.C.C. te 's Gra- venhage. De strijd om het Engelsche county-kampioen- schap blijft spannender dan ooit. Middlesex maakte korte metten met Somerset en scoorde 393 (Edrich 129) tegen Somerset 130 en 131. Yorkshire 356 en 171-7 (gesl.) won van Gla morgan 243 en 199. Verity 5-76 en 5-71. Yorks hire handhaaft zich met een gemiddelde van 71-22 op de eerste plaats, op den voet gevolgd door Middlesex met 70-79. De beide counties hebben thans nog 3 wedstrijden te spelen. De wedstrijd KentGloucestershire te Dover gespeeld, is er een die met gulden letteren in de eeuwenoude en toch reeds zoo rijke cricket historie zal opgeteekend worden. Gloucester scoorde eerst 434 tegen Kent 399, waarvan G. W. Parker 210 voor Gloucester en de 50-jarige Woolley 100, zijn 2de achtereenvolgende cen tury voor Kent. Gloucesters 2de innings lever de 182 op, Kent 2 uur tijd latende om 218 runs te maken, een vrijwel onmogelijke taak. Kent dacht er anders over en sloeg in slechts 72 mi nuten 219 runs voor het verlies van 2 wickets bijeen, een geweldige prestatie. In 31 minuten waren er 100 runs. Ames sloeg in 35 minuten 70 runs bijeen, Ashdown 62*, Woolley 44 en Watt 39 in 12 minuten. Het publiek was dol van enthousiasme en duizenden brachten het Kent- team bij het verlaten van de stad een ovatie. Wat was echter de practijk? Dat de Knor zich beperkte tot verslagen van lezingen, vergade ringen, fuiven en andere bijeenkomsten. Dit is gelukkig niet dat, wat in het Corps leeft. Dit is alléén een maatstaf voor de activiteit van het bestuur. Wij hebben lang geaarzeld voordat wij ertoe overgingen een extra nummer uit te geven over de Oxfordgroep. Wij hadden een eerste stuk in ons bezit. Maar was dit nu een individueele uiting of was het iets dat vele Corpsleden nauw aan het hart lag? Nog altijd is ons dit een open vraag.. Wel hebben wij be merkt, door voorzichtig rondvragen, dat het niet zoo afwijzend zou worden ontvangen, als twee onzer redacteuren vermoedden. Wü hebben de neutraliteit van het Corps be waard door menschen van verschillende rich ting aan het woord te laten. Tot onze spijt von den wij echter geen enkel Roomsch-Katholiek lid bereid het standpunt van zijn kerk toe te lichten, zoodat wij dit aan een niet-Katholiek hebben moeten overlaten." Tot zoover de redactie. Deze katholieken hebben het bestuur van De Knor tegen zich zelf willen beschermen. Indien het bestuur de deur openzet voor het bespreken van godsdienstige, politieke, sociale, economische vraagstukken door de leden van zijn vereeniging, dan moeten de katholieke leer lingen worden gewaarschuwd tegen het daar aan verbonden groote gevaar. Het grootste ge vaar bestaat hierin, dat dergelijke debatten door volkomen onrijpe menschen worden gevoerd. Zij, die in de Knor hun wijsheid luchten over de Oxford-beweging missen klaarblijkelijk elke wijsgeerige scholing en hebben maar zeer vluch tig het woord Godgeleerdheid hooren uitspre ken. Men kan toch moeilijk volhouden, dat dit de menschen zijn van wie de jongelui van de M.T.S. jonge ontvankelijke menschen van 15 tot 20 jaar een levensbeschouwing moeten ontvangen. Willen eenige leerlingen een dispuutcollege oprichten, waar zij niemand anders dan zich zelf kwaad doen, het zjj zoo, maar het heele corps studenten om den tuin leiden, gaat over de schreef. Daarom deze waarschuwing. Gisteren vierde mevrouw de weduwe Ritschie ten huize harer dochter gehuwd met den heer Herman Veldh. v. Zanten Veenenburgerlaar. 6 te Hillegom haar honderdsten verjaardag. Reeds vóór dezen feestdag waren talrijke bloemstukken gezonden, doch gisteren konden de groote suiten der villa den bloemschat niet bevatten. Ofschoon geen eigenlijke receptie gegeven werd, was er voor intieme vrienden en kennis sen des voorm. van 1112 en des avonds na zeven uur gelegenheid tot feliciteeren. Het behoeft niet gezegd, dat hiervan een zeer ruim gebruik gemaakt werd. Onder die velen waren ook het College van B. en W. en de ge meente-secretaris. Slechts een enkele (behalve de naaste fami lie) werd tot de feestelinge toegelaten; hiertoe behoorde de burgemeester. De post had het ook zeer druk. De honderd jarige mocht ook een telegram van de Konink lijke Familie ontvangen. Deze hooge, vorstelijke attentie ontroerde mevrouw Ritschie bijzonder. Des avonds werd een serenade gebracht, waarvoor ondanks het slechte weer groote belangstelling bestond. De oudste inwoonster van Hillegom gevoelde zich op haar feest heel goed. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij; Handschoenen en cein turen, politièbureau Smedestraat; badpak, De Zomer, Middenweg 88; beursje met inhoud, Al- berda, Korte Boogaardstraat 2zw.; hond, Han- kel, Veenbergstraat 19; hond, Kater, Schoter- weg 20; damesarmbandhorloge, postkantoor, in gang Raaks; dameshoed, Rode, Oranjeplein 29; vischnet, Bootman, Rozenprieelstraat 34; por- temonnaie met'inhoud, v. d. Meulen, Caninefa- tenstraat 14; penning ventvergunning, Bronk- horst, Harmenjansstraat 22; rijwielplaatje, Bos, A. L. Dyserinckstraat 83; riem, v. d. Hout, Re gulierstraat 18; sierspeld, Schijf, Zwaardestr. 27; kindertaschje met inhoud, Landwerd, Hof van Egmond 31; handschoenen en ceinturen, politie bureau Smedestraat; kerkboekje, Everdingen, Brouwersstraat 54; beursje met inhoud, Brou wers, Voorzorgstraat 23; dekentje, Eibink, Gen. Bothastraat 85; geld, Bakker, Potgieterstr. 40; hond( herder) tot 1 Sept. a.s. Pension Marina, Zuid Boulevard 2 Zandvoort, daarna Holdijn- straat 19, Amsterdam; heerenregenjas, v. d. Pol, Kamperstraat 72; kettinkje, Bakker, Scho- terveenstraat 15; oorbel, Zijlstra, Dr. Schaep- manstraat 118rood; portemonnaie met inhoud, Duin, Rembanestraat 9; jongenspet, Kater, Oranjestraat 124; rijwielplaatje, politiebureau, Smedestraat; driewielig kinderrijwiel, De Kei zer, Saracenenstraat 1; kinderschoentje, poli tiebureau Smedestraat; rijwieltaschje, inh. ge reedschap, Nauta, Aagje Dekenstraat 2; vulpot lood, Heijdanus, Hasebroekstraat 18; rugzak, politiebureau Smedestraat. ladere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel ooodig hebben om met die vaart te stoppen I Gebouw St. Bavo Geel-Wit, 6 uur; ge wone zittingen 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teyler-Museum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66, expositie 106 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 uur. 7 en 9.15 uur: „De Postillon van Lonjumeau". Frans Hals-theater: „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Ching Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstelling 105 uur. Haarlemmerhout: Concert H. O. V. half 3. Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 uur; 7 en 9.15 uur „De Postillon van Lonjumeau." Frans Halstheater: „One Night of Love" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Ching-Ching" 2.30, 7 en 9.15 uur. (philips' KRUISSTRAAT 38 TELEF 1160S OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstelling 105 uur. TeylermuseumTentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66 expositie 106 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. 7 en 9.15 uur „De Postillon van Lonjumeau". Frans Halstheater: „Charge der Lichte Bri gade" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. der Toegankelijk voor een ieder Leesgeld per boek 3 cent in de week Geopend zijn de bibliotheken: HAGESTRAAT 49, Vrijdagavond van 7.308.30 KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagavond van 89 u. Onze Zaandamsche correspondent schrijft: Zondag bestaat de kerk der parochie 't Kalf Zaandam 50 jaar De eerste parochiekerk werd 'bijna drie eeuwen geleden gesticht. De parochie van de H. Maria Magdalena van 't Kalf, de buurtschap, die het noordelijkste deel van Oost- Zaandam vormt, heeft een rijk en in godsdienstig opzicht zeer vruchtbaar leven achter den rug en het is alleszins verklaarbaar, dat men dit gouden jubileum als een welkome gelegenheid aangrijpt, om God op bijzondere wijze te danken voor de zegeningen gedurende bijna 300 jaren. Het zijn moeilijke, zorgvolle jaren geweest, die de Kalverparochie heeft doorgemaakt, voor al in de eerste tijden, toen men zich te ver weren had tegen vervolgingen en geloofsafval. Maar daarnaast is veel, heel veel, dat reden tot vreugde geeft en tot dankbaarheid voor de wel daden, die ontvangen zijn. Pastoor H. J. Bonfrer, die de 22e herder is sedert de stichting der parochie, heeft het prij zenswaardige denkbeeld gehad, de kostbare ge gevens omtrent de historie, die in het kerkelijk archief bewaard worden, in chronologische orde te rangschikken en deze in den vorm van een geschrift uit te geven, wa'ardoor een zuiver beeld wordt gegeven van het wel en wee der Kalverparochie. Het is een zeer lezenswaardig boekje, dat Biet slechts van waarde is voor de katholieken van Zaandam en in het bijzonder voor die van 't Kalf, maar algemeen belang kan inboezemen. Het archief der kerk beschikt over tal van authentieke bescheiden, terwijl de kerk in het bezit is van vele kerksieraden uit de 16e en 17e eeuw. Zeer belangwekkend zijn ook de levensbe schrijvingen van de Pastoors der parochie en de vermelding van datgene waardoor zij zich hebben onderscheiden. Jammer, dat de parochie thans, nu zij dit gouden feest viert, door allerlei omstandigheden een minder gunstigen tijd doormaakt. De overal heerschende crisis en verarming hebben zich ook aan 't Kalf doen gevoelen. Daarbij is gekomen de afscheiding van Koog aan de Zaan, die een zelfstandige parochie is geworden, waardoor het zielental belangrijk is verminderd, met als verder gevolg, dat moeilijk heden dreigen ten aanzien van de bevolking der katholieke scholen en dan ten slotte de be- zuinigingswet op het Lager Onderwijs. De Kerk zelf, die morgen haar gouden feest viert en die in de laatste jaren inwendig zeer verfraaid is, kan 'n juweeltje heeten in den ge- heelen omtrek. De kalverkatholieken zijn met recht trotsch op hun bedehuis. Nadat het feest is voorbereid door een tri duüm, mede met het oog op het Aanbiddings- feest, dat te gelijkertijd wordt gevierd, zal te tien uur een plechtige Hoogmis worden opge dragen door den Zeereerw. heer C. J. A. Bors- boom, oud-pastoor der parochie, terwijl de dag wordt besloten met een Solemneel Lof met feestpredicatie, Pauselijken Zegen, Processie en Te Deum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5