De rede van den Duce te Palermo Velsen en het tunnelplan Overdracht van de „Piet Hein Jongens-Pensionaat Bleijerheide (L.) BEREIDHEID TOT VREDE DE VERBINDING ME T IJMUIDEN DE BELANGSTELLING IS ZEER GROOT ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Realiteitenerkenning noodzakelijk BELANGRIJKE OPDRACHT Door de werf Gusto met succes uitgevoerd GOEDKOOP SPREKEN MET INDIË Op de Koloniale Tentoonstelling te Deventer DE BESCHIKKINGEN VOOR HET SLAGERSBEDRIJF Danktelegram van Katholieke Middenstandsvrouwen, mm MGR. NOLENS HERDACHT „Van hem is een ontzaglijke invloed ten goede uitgegaan" MET TWEE MATEN METEN LAGERE SCHOOL EN MULO Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde Plannen voor een nieuwen ver keersweg met een mooie entree naar „Veiserbeek" Mr. Kwint betreurt den opzet 99 Voor de vlootrevue hebben zich reeds ongeveer vijfhonderd zeil- en motorjachten aangemeld Regeling van verkeer te water ZUIVELTENTOONSTELLING TE BERLIJN De beteekenis van de Ned. zuivel in verband met den wereld- zuivelexport Ontbinden der revue Wijze van pavoiseeren De gewone scheepvaart VISSCHERIJ-REPARATIE- BEDRIJF Met eenige firma's overeenstem ming betreffende arbeids voorwaarden RÉUNIE VAN MILITAIREN De voormalige instructie-compag nie komt te Schoonhoven bijeen Iti de afgeloopen week heeft Mussolini op het eiland Sicilië daverde manoeuvres ge houden. Wilt ge er een indruk van krijgen, kijkt dan in de bioscoop naar de journaals der Gereld filmfirma's. U krijgt een indruk van ehorme ontwikkeling en van steeds stijgende kracht. Vele wapenen ter zee, te land en in lucht schijnen in de perfectie te zijn. Te Palermo heeft de Duce, omjubeld door hon derdduizenden, in een radiorede, die na af klop in het Portugeesch en Spaansch in Zuid- Atoerika en Portugal en in het Duitsch in duitschland en Oostenrijk werd uitgezonden ^oorden van kracht en van vrede doen hoo- tan. Van kracht: „Gij, Sicilianen, hebt met tav eigen oogen dezer dagen de verdediging van uw eiland gezien. Alleen in oppersten waanzin *°u men kunnen denken aan een inval in uw tand. Hier zal nooit iemand landen, geen en kele soldaat." Van vrede: „Er is alarm geslagen °ver deze manoeuvres. Dat is voorbij. Voor taan dient de heele wereld er van overtuigd te tain, dat het fascistische Italië voornemens is een concrete politiek van vrede te volgen." Hierop besprak de Duce de betrekkingen van Italië met het buitenland, met name die met klankrijk en Engeland. Ten eerste met Frank- taik: „Als wij het geheel der betrekkingen be schouwen, bestaat er geen stof voor een drama", taussolini wees er op, dat de troebelheid der re- taties snel zou verdwijnen, wanneer Frankrijk z'ch afwendde van de Geneefsche idolen en Wanneer het eindelijk zou ophouden te wach ten op den val van het fascisme. Ten tweede biet Engeland: „Er bestaat bij Engeland in Oen grond een groote mate van wanbegrip:1 ingeland ziet, volgens den Duck, in Italië nog bltijd alleen het schilderachtige land om rond ta reizen (hij heeft afschuw van deze zoo op gevatte schilderachtigheid), het kent het Jonge, vastberaden en heel sterke Italië nog biet. Er zijn allerlei betreurenswaardige epi sodes tusschen beide landen geweest. Op het oogenblik is de horizon echter opgeklaard. In ket algemeen verklaarde Mussolini dan, dat Italië thans bereid is om aan de oplossing van alle vraagstukken mede te werken, die het be staan van Europa raken. Maar daarvoor is het noodig en dat ging weer voornamelijk tot Frankrijk en Engeland uit dat de realitei ten van het Italiaansche imperium en van de spil RomeBerlijn worden erkend. Tenslotte Verklaarde Mussolini, dat hij in de Middelland- sche Zee geen bolsjewisme of iets wat daarop tijken zou, zou dulden, om dan te eindigen met een beroep op vrede te doen op alle landen, die bespoeld worden door de Middellandsche Zee, V'aar drie werelddeelen hun beschaving hebben öoen samenvloeien. Het lijkt ons de quintessens van Musso lini's rede te zijn, dat hij zeer uitdruk kelijk verklaarde, „dat men in het ver- Volg niet naar Rome kan komen, en Berlijn over het hoofd zien of tegen Berlijn zijn, even- tain als men naar Berlijn kan komen en Rome over het hoofd zien of. tegen Rome zijn". Waar om is dit de quintessens? Met taaie volharding heeft de Duce altijd gewerkt en werkt hij nog Voor het tot stand komen van het vier-mo- ëendheden-pact, dat Europa zou kunnen be- heerschen. Hij staat daar wat Engeland en Frankrijk aangaat voor de grootste moeilijk heden ten opzichte van Berlijn. Hij schijnt nu ta denken, dat, als hij maar Berlijn vast aan Zich kluistert hij Engeland en Frankrijk ten slotte wel met zich mede zal krijgen. Deze be doeling der rede van Mussolini heeft de Fran- sche en Engelsche pers wel danig begrepen. De Fransche pers, welke ten opzichte van Berlijn Weinig vriendelijke gevoelens koestert en de he gemonie van Frankrijk wil handhaven door middel van den Volkenbond, den drager der Verouderde vredesdictaten, toont zich buiten- Bewoon gereserveerd en toont geen enkele nei- Sing op het vinkentouw te komen. De Engel- Sche pers is soepeler. En dat ligt geheel in de hjn der politiek van de Engelsche regeering, Welke toenadering tot Italië zoekt men denke alleen maar aan de briefwisseling Chamber lainMussolini wel wetende, dat zij Italië Zoekend ook Duitschland zal vinden. De rede Van Palermo wordt dan ook te Londen be schouwd als een inleiding, aldus vat Havas de stemming samen, tot de besprekingen, die reeds Zijn voorzien tusschen Italië en Engeland en Waarvan het doel zou zijn in een of anderen Vorm het gentlemens agreement van Januari ta bekrachtigen. De verzoenende toon, waarop het grootste deel van de rede werd uitgespro ken, wordt als een bevredigend element be schouwd en men behoudt vooral den indruk van het beroep op samenwerking, dat de Duce richt tat de mogendheden, omspoeld door de Mid dellandsche Zee. De woorden van Mussolini kwamen ongetwijfeld net op tijd om het gevoel Van scherpte en zelfs van geprikkeldheid te Verzachten, dat zekere jonge gebeurtenissen hadden gewekt bij de openbare meening in Engeland en als zij door de feiten bekrachtigd Worden, zal men te Londen bereid zijn er weer klank aan te schenken. Zonder dat het moge- hjk is een voorspelling op dit punt te doen, kan men opmerken, dat de rede te Palermo van dien aard is om den datum van de En- BelschItaliaansche besprekingen, nopens wel ke men eenig scepticisme kon beginnen te koes taren, naderbij te brengen. In Duitschland is men natuurlijk zéér in zijn hopjes over hetgeen Mussolini in zoo duidelijke ^oorden heeft gezegd over de spil Rome—Ber lijn. Vooral uit men zijn vreugde er over, dat Italië bereid is aan de oplossing van alle Euro- peesche vraagstukken mede te werken en men geeft zeer levendig uiting aan de hoop, dat het tusschen Italië en Engeland tot een blijvende en duurzame verzoening moge komen. Over Frankrijk zwijgt men. En dit zal, gezien ons betoog over de quintessens van Mussolini's rede, op de eerste plaats niet in den smaak vallen van Mussolini. Maar de Duce kan, niettegen staande al zijn lust tot daden, ook w'achten. Misschien werkt de tijd voor hem. Dit zal af hangen op de eerste plaats van den afloop van den Spaanschen burgeroorlog, die zijn sombere schaduw werpt over bijna alle relaties in Europa. In opdracht van de Manchester Ship Canal Company te Manchester heeft de N.V. Werf Gusto, te Schiedam, een kraan vervaardigd, welke beschouwd moet worden als een con structiewerk van zeer bijzondere technische be- teekenis. De Engelsche maatschappij, welke de op dracht tot den bouw gegeven had, had als eisch gesteld, dat de kraan zou bezitten: le. een op heffende kracht van 250 ton, noodig voor het open- en dichtdoen der groote kanaalsluizen; 2e. een -soortgelijke opheffende kracht voor bergingsdoeleinden en 3e. een opheffende kracht van 120 ton voor het in-, uit- en over laden van zware voorwerpen. De werf Gusto heeft deze opdracht, waaraan technisch zeer vele moeilijkheden waren ver bonden, tot volle tevredenheid der Engelsche maatschappij kunnen uitvoeren. Op dq Koloniale Tentoonstelling, die van 11 tot en met 19 September te Deventer wordt ge houden, zal het publiek in de gelegenheid wor den gesteld, op werkdagen tegen sterk verlaagd tarief radio-telefonische gesprekken met Ned- Indië te voeren. Daartoe heeft de P.T.T., op het tentoonstellingsterrein een radiospreekcel inge richt, die plaats biedt aan twee personen, van wie een het gesprek voert, terwijl de ander kan meeluisteren. Onmiddellijk na het bekend worden der be schikkingen, waarbij een spertijd voor het sla- gersbedrijf werd ingesteld en de crisisheffing op rundvleesch werd gehalveerd, heeft het Comité van Katholieke Middenstandsvrouwen onder staand telegram gezonden aan den ministei van Economische Zaken: Brengen u dank voor daadwerkelijken steun aan slagerij. Dat in niet verre toekomst overige vijf pCt. zal vervallen, stemt tot vreugde. Heb ben weer moed en vertrouwen. Het telegram is onderteekend door de secre taresse van het Comité, mevr. A. Buger Hunschen te Amsterdam. Brug bij Loenersloot. Een zeer belangrijke phase in de historie van het snelverkeer vormt de brug over het Merwedekanaal te Loenersloot in den snelverkeersweg UtrechtAmsterdam, waarvan thans de werkzaamheden zoover gevorderd zijn dat de spanning van 88.88 M. gereed is. De totale lengte van de brug, welke ook over de spoorlijnen gebouwd werd, bedraagt 186 meter In de „Opmarsch" herdenkt prof. Aalberse Mgr. Nolens, wiens sterfdag 27 Augustus her dacht .wordt, als Christen-staatsman. „Nolens was een waar staatsman, hij heeft op richting en tempo van de Nederlandsche politiek der laatste 20 jaren zijn persoonlijken stempel gedrukt." Zoo sprak Mr. Van Schaik, als voorzitter van de Tweede Kamer, na Nolens' verscheiden. En inderdaad Nolens is geweest in den vollen grooten zin des woords een staatsman. Zijn kennis, gebaseerdop en geordend door een diepe wijsgeerige scholing, dwingt ontzag af. Zijn doorzicht in het feitelijke gebeuren zijn krachtig werkelijkheidsbesef zijn inzicht in het karakter en de waarde van personen zijn breedheid van opvatting, welke daarom meeningsverschil begrijpt en waardeert zijn hooge mate van onafhankelijkheid zijn vast en gaaf karakter, dat, streng voor zichzelf, fou ten in anderen gemakkelijk vergoelijkt, mits niet de fout van baatzucht en valschheid zijn fierheid en eerlijkheid heeft niet D?. Schaepman al reeds jaren terug getuigd van Nolens' „krachtige voorzichtigheid met fiere eerlijkheid gepaard?" het zijn alle zoovele eigenschappen, die in één persoon gelukkig ver- eenigd, van Dr. Nolens gemaakt hebben den poiitieken leider van de Katholieke Staatspartij aan wien geheel Nederland dank is verschul digd. Van hem is een ontzaglijke invloed ten goede uitgegaan, naar verschillende kanten. Geen man van kleine intriges, die slinksche wegen niet versmaden zal, indien ze naar een begeerd doel kunnen leiden een politicus, die niets heeft van den politiciën, noch beoogde anderen te verkleinen, om zelf grooter te kunnen schijnen een staatsman van machtige allure, maar eer schuchter dan bruusk, begaafd met een aangeboren fijne intuïtie voor zelfs de miniem- ste nuance van wat behoort heeft Dr. Nolens ook buiten den breeden kring zijner naaste om geving een grooten invloed uitgeoefend. Zijn kunde en kennis vonden erkenning. Zijn oprechtheid werd gewaardeerd. Zijn leiding vaak aanvaard. Daar was niemand in de Kamer, die hem niet vertrouwde. Voor de Regeering was hij altijd een steun, welk Kabinet er ook zat. Hij gaf wenken, soms kortaf, maar wie ze op volgde, voer er wél bij. Niets ontging hem. Klei nigheden, die niemand opvielen, werden door hem gezien en gebruikt, om er soms vergaande conclusies uit te trekken. Een machtig redenaar is hij nooit geweest. Rhetoriek bleef hem altijd vreemd. Toch luisterde iedereen naar hem en met inspanning. Hij zei altyd veel meer dan hij uitsprak. Een redevoering van hem was eigenlijk niet veel meer dan slechts een weinig uitgewerkt schema. Maar wat hij zei, was voor af, woord voor woord, langdurig overdacht, en met verschillenden besproken. De Nederlander schrijft: Na de verkiezingsnederlaag vap de N. S. B. hebben een aantal „zakenlieden" de onkieschheid gehad een straatverkoop te organiseeren van rouwkaarten, waarop het overlijden van de N. S. B. werd aangekondigd. De politie heeft deze heeren, waar zij hen te pakken kon krijgen, in den kraag gegrepen en aan dezen handel een einde gemaakt. Het dagblad der N. S. B. is terecht tegen de misselijke practijken van bovenbedoelde han delaren van leer getrokken en gebruikte daarbij zeer felle termen: „Neerlands straten het gru- weltooneel van den overwinningsroes". „Gespot met dood en leven", ,„Het grauw staat met rouwkaarten", „Schandelijk vx.il" enz. enz. Wel heel merkwaardig doet naast deze boos heid het volgende, door het orgaan van „Een heid door democratie" gememoreerde feit aan: In het te Semarang verschijnende blad „De Op marsch", N. S. B.-kringblad voor Midden-Java en de Vorstenlanden, verscheen de volgende rouw-advertentië „Met droefenis kondigen wij het overlijden aan, op heden, 26 Mei, tengevolge van de „al- gemeene opluchting", van mejufrrouw Eenheid door Democratie, in de wandeling genaamd Een heid door Doodsangst. Zij ruste in vrede. De eenige erve, Algemeene Ruzie. P. S. Op haar sterfbed heeft de lieve overledene verklaard te zullen komen spoken, als de N. S. B. soms niet heelemaal dood mocht blijken te zijn." Het behoeft geen betoog, dat wij in het N. S. B.-dagblad over dit „gespot met dood en le ven", over dit „schandelijk vuil", over de on kieschheid van dit „grauw" geen woord* van af keuring hebben gelezen. Na het bekend worden der bijzonderheden over het plan voor den bouw van een tunnel onder het Noordzee-kanaal te Velsen, zijn er van verschillende zijden stemmen opgegaan, waaruit blijkt, dat de beperkte opzet van het plan groote teleurstelling heeft gewekt. Het los laten van de idee om, behalve den snelverkeers- weg, ook de spoorlijn onder water door te lei den, beteekent voor de Amsterdamsche scheep vaart een groote desillusie. Daardoor immers blijft de spoorbrug gehandhaafd, terwijl de scheepvaart zoo gaarne had gezien dat de Vel- serbrug, die een ernstig verkeersbeletsel vormt, hoe de regeling voor het openen en sluiten van de brug overigens ook moge zijn, zou gaan ver dwijnen. De belanghebbende kringen voeren dan ook reeds een actie om de betrokken in stanties te bewegen ook een spoorwegtunnel in het plan op te nemen. Ofschoon de gemeente Velsen bij den tunnel bouw slechts zijdelingsche belangen heeft, is het toch wel interessant om te weten hoe men in de gemeente zelf, waar dit belangrijke werk tot stand zal worden gebracht, over het thans bekend geworden tunnelplan oordeelt, temeer, daar de bouw van een spoorwegtunnel een be langrijke wijziging in de situatie tengevolge zou hebben. De spoorlijn zou benoorden het station Santpoort moeten worden afgetakt om het door gaand verkeer HaarlemAlkmaar naar den tunnel te leiden. De halten Driehuis-Westerveld, Zeeweg en het station Velsen-IJmuiden-Oost zullen dan niet meer aan de doorgaande lijn liggen, evenmin als de halte Velsen-Hoogovens, waardoor het reisverkeer naar het Noorden, vooral van IJmuiden uit, een flinken omweg zou moeten maken. Wij mochten over een en ander een onder houd hebben met den burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint. Vooropstellende, dat het hier vooral een Amsterdamsch belang geldt, kon mr. Kwint ons toch de verzekering geven, dat het gemeentebestuur van Velsen zich volkomen aan sluit bij het standpunt van Amsterdam en het als een teleurstelling beschouwt, dat men van het plan, om tevens een spoorwegtunnel te bouwen, gemeend heeft te moeten afzien. De gemeente Velsen moge dan al niet zulke directe groote belangen bij deze zaak hebben, dit neemt toch niet weg dat het gemeentebestuur een onbelemmerd scheepvaartverkeer van zeer groot algemeen belang acht en dat het daarom den beperkten opzet van het plan betreurt. Uit voering hiervan zou inderdaad slechts half werk beteekenen. Wij hopen dan ook, zoo verklaarde burgemeester Kwint, dat het Rijk tenslotte de groote waarde van het onbelemmerd verkeer in het Noordzee-kanaal het zwaarst zal laten wegen. Het feit, dat het spoorwegstation Velsen en enkele halten wellicht in beteekenis achteruit zouden gaan legt tegenover de belangen van het groote scheepvaartverkeer geen enkel ge wicht in de schaal. Intusschen was bij het maken van het uitbrei dingsplan van Velsen reeds rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de spoorlijn door den tunnel zou gaan. In het uitbreidingsplan is een breede strook gereserveerd, beginnende bij een punt tusschen Santpoort en Driehuis en ein digend op de plaats waar de tunnelingang ver moedelijk zal komen. Deze strook, op het plan aangeduid als bestemd voor verkeersdoeleinden, blijft natuurlijk gehandhaafd. Tenslotte wordt een uitbreidingsplan niet voor een paar jaar gemaakt. Het zou kunnen gebeuren, dat men b.v. over 10 jaar toch nog een spoorwegtunnel gaat bouwen en dan is het de plicht van Velsen, aldus verklaarde mr. Kwint, om ervoor te zor gen, dat de toegang naar den eventueel te bouwen tunnel niet door bebouwing zal worden geblokkeerd. In den verderen loop van het gesprek deelde de burgemeester ons nog enkele bijzonderheden mede over de plannen, welke ontworpen zijn voor den aanleg van een nieuwen verkeersweg naar IJmuiden. De verbreeding van het Noord zee-kanaal zal nJ. bij Velsen aan de zuidzijde tot stand komen, omdat aan de Noordzijde de aanwezigheid van de papierfabrieken de ver- breedfng onmogelijk of in ieder geval veel te kostbaar maakt. Door de verdwijning van de strook, benoodigd voor de verbreeding, zal het verkeer naar IJmui den, dat thans vlak voor de ponten omgaat, wor den geblokkeerd. In verband hiermede is een nieuwe verkeersweg geprojecteerd, vanaf den be- staanden grooten verkeersweg langs het kanaal naar het verkeersplein, dat vóór den tunnel ingang wordt aangelegd, en vandaar langs het park Velserbeek, achter het raadhuis om, naar den bestaanden Stationsweg, terwijl het de be doeling is om vandaar een nieuwen grooten ver keersweg aan te leggen langs het kanaal naar IJmuiden. Het tracé is zóó geprojecteerd, dat het niet noodig zal zijn om bebouwde gedeelten te door breken. Bovendien opent zich de mogelijkheid om in het oude Velsen de situatie zóó te maken dat, uit stedebouwkundig oogpunt bezien, een groote verbetering en een fraai geheel wordt geschapen. Immers, aan één zijde zal de nieuwe weg be grensd worden door het prachtige park Velser beek, dat daardoor aan dezen kant een nieuw aspect verkrijgt, vooral wanneer het aardige plan voor een nieuwen toegang tot het park, dat de directeur van den dienst van Openbare Wer ken, ir. Verhoef, ons toonde, verwezenlijkt zal kunnen worden. Dan zal het oude koetshuis van Velserbeek, dat in den weg staat, verdwijnen, hetgeen overigens heelemaal geen verlies zou zijn. De door ir. Verhoef ontworpen ingang, breed en geheel in overeenstemming met zijn beteekenis, zal dan recht tegenover de prachtige lindenlaan komen, hetgeen ongetwijfeld een mooi perspectief zal bieden. En aan de andere zijde zou aan de pittoreske schoonheid van het eeuwenoude kerkje van En- gelmundus, dat zich thans tusschen wat oud en rommelig gedoe verliest, veel meer recht worden gedaan. Het zal zich, met zijn omlijsting van hoog geboomte, aan de passanten van den nieuwen verkeersweg vertoonen als een schil derij, vooral wanneer de gemeente er nog eens toe zal '/unnen komen om enkele woningen, die het uitzicht nog ten deele belemmeren, te laten verdwijnen. Voorloopig bestaat dit alles echter nog slechte op papier. De verwezenlijking der plannen hangt van verschillende omstandigheden af, ofschoon wel vaststaat, dat de oplossing in deze richting gaan zal. De gemeente is dan ook voornemens om reeds in den aanstaanden winter de rio- leering in het tracé van den nieuwen weg te leggen. Zoo wordt veel door den tunnelbouw beïn vloed. Ook de nieuw geprojecteerde weg langs het kanaal naar IJmuiden. Deze toch zal de spoorlijn kruisen, waardoor de bouw van een nieuw viaduct noodzakelijk wordt. Verdwijnt de spoorbrug echter, dan zal de uitvoering van dit kostbaar object achterwege kunnen blijven. Naar wij vernemen, hebben zich tot dusver voor de door de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Water- sportvereenigingen ter gelegenheid van de overdracht van de ,,Piet Hein" op Zaterdag 28 Augustus a.s. georganiseerde vlootrevue op het Buiten IJ ongeveer vijfhonderd zeil en motorjachten aangemeld. In samenwerking met de bevoegde autoritei ten zijn voor het samenstellen van de revue verschillende maatregelen getroffen. Voor zeil- en motorjachten is gereserveerd de kom van Durgerdam, zoowel als de zijde van het vaartuig langs den strekdam, van den klei nen vuurtoren op het einde van deze, tot een punt tegenover het Blauwe Hoofd. De jachten zullen zooveel mogelijk vereenigingsgewijze bij een liggen. Wanneer er in de kom van Durgerdam geen voldoende ruimte is, mogen zeil- en motorjach ten, die van de zijde van het IJselmeer komen, op het IJselmeer ten anker gaan en wel aan de Zuidzijde van de verbindingslijn van den kleinen vuurtoren op het einde van den strek dam met Pampus. Een rij van piketten zal deze lijn aangeven. Stoom- en motorvaartuigen, afgehuurd door bekende watersportvereenigingen met het doel hare leden de revue te doen volgen en die varen onder de vlag der vereeniging, mogen ligplaats nemen in den westelijken hoek van de kom van Durgerdam. Vaartuigen met toeschouwers, komende uit de richting van Amsterdam, vinden ligplaats aan beide zijden van het vaarwater, tusschen het Blauwe Hoofd en een lijn getrokken dwars over het vaarwater op 300 meter afstand van de sluis. Vaartuigen met toeschouwers, die van de zijde van het IJselmeer komen, met de bedoeling de revue mede te maken, kunnen op het IJselmeer ten anker gaan en wel aan de Noordzijde van de verbindingslijn van den vuurtoren van het Buiten IJ met Pampus. 'Een rij van piketten geeft deze lijn aan. De vaargeul tusschen beide rijen piketten buiten den vuurtoren is 300 me ter breed. Alle booten met toeschouwers moeten ten anker gaan, waarvoor zij van voldoende anker gerij moeten zijn voorzien. Op 300 meter afstand ten noorden van den strekdam, staat een rij piketten, die van door- loopende nummering is voorzien. Langs deze lqn worden de schepen gelegd. Geen deel van eenig vaartuig mag naar het Zuiden deze lijn overschrijden. De met oranje vlaggen aange geven doorvaarten in de rij piketten moeten worden vrijgehouden. Langs den strekdam zal één enkele rij van schepen worden gelegd. Van deze vaartuigen mag geen onderdeel zich op grooteren afstand dan 90 Meter van den strek dam bevinden. Alle deelnemende zeil- en motorjachten komen ten anker voor een boeganker. Deze schepen liggen dus met den kop op den wind. Ook de vaartuigen met toeschouwers moeten ten anker gaan. Gaande houden is verboden. De havenmeester van het Noordzeekanaal, onder wien het Buiten IJ ressorteert en de ha venmeester van Amsterdam hebben een aantal maatregelen van orde vastgesteld. De,regeling van het verkeer te water, zoowel op het Buiten IJ, als op het IJselmeer, berust bij de rijkspoli tie, wier aanwijzingen door een ieder moeten worden opgevolgd. Ordecommissarissen der K.V.N.W.V. zullen de politie bijstaan. Jachten komende uit de richting van Am- Ter gelegenheid van het (Xle) internationale zuivelcongres, dat van 2228 Augustus te Ber lijn wordt gehouden, is een eveneens interna tionale tentoonstelling georganiseerd, welke o.m. in een „Landerschau" een beeld zal geven van de ontwikkeling en beteekenis van de melk veehouderij en de zuivelbereiding in verschillen de landen. De stand, waarmede Nederland aan deze „Schau" deelneemt, vraagt bijzondere aandacht voor de omstandigheid; dat ons land door de gesteldheid van zijn bodem, de heerschende kli matologische invloeden en zijn ligging, op melk veehouderij en zuivelbereiding aangewezen is en door deze factoren in staat wordt gesteld tot een uitgebreiden handel met bijna 80 landen en Ko loniën. Het middenstuk van den stand wordt ingeno men door een maquette van het typische Neder landsche weidelandschap, dat méér dan de helft van onzen cultuurgrond inneemt; tegen den achtergrond verheft zich een wereldkaart, waar op door lichtlijnen, die aan- en uitgloeien en zich links en rechte over de wereldkaart uit spreiden, de export der Nederlandsche zuivel- en melkproducten naar alle werelddeelen wordt ge symboliseerd. Vervolgens wordt gewezen op de controle, die in Nederland op de bereiding en den uitvoer van zuivelproducten is ingesteld en de beteekenis in dit verband der Rijksmerken voor boter en kaas, die o.m. waarborgen, dat de betr. producten on- vervalscht en van Nederlandsche origine zijn. Het „Nationaal Comité van den Internationa len Zuivelbond", dat deze inzending met mede werking van het Zuivelbureau te 'sGravenhage verzorgde, heeft de beteekenis van de Nederland sche zuivel in verband met den wereldzuivelex- port op bijzondere wijze belicht, waardoor men zich een goed beeld kan vormen van de positie, welke ons land op zuivelgebied inneemt. sterdam zullen om drie uur moeten zijn ge schut. Na 4.15 uur mogen geen jachten of an dere vaartuigen meer rondvaren en moet ieder zijn plaats hebben ingenomen. Op het Binnen-IJ moeten alle vaartuigen met toeschouwers buiten de grootscheeps-vaargeul blijven. Het mede-opvaren van jachten of andere vaartuigen met de ,,Piet Hein" is verboden. Bij het ontbinden van de revue, hetgeen be gint zoodra de „Piet Hein" in de Oranjesluis zal zijn aangekomen, zullen de zeil- en motor jachten, die wenschen te vertrekken richting IJselmeer en de vaartuigen, die liggen buiten den vuurtoren van het Buiten-IJ, hun lig plaats mogen verlaten en in oostelijke richting opvaren. Varen in westelijke richting is voor deze schepen verboden. De schepen, die naar de Oranjesluizen be stemd zijn, moeten blijven liggen. Op aanwij zing van de politie zullen de westelijke sche pen het eerst anker op gaan en naar de sluis varen. Niemand mag dit doen alvorens zijn westelijke buurman zal zijn vertrokken. Van west naar oost wordt dus de revue ontbonden. Het blijkt, dat er op het gebied van pavoi seeren der jachten gedurende de revue misver stand bestaat en dat jachten, die niet zijn voor zien van de internationwle seinvlaggen, zouden zijn uitgesloten. Dit is geenszins het geval. Er wordt aan geen jacht een belemmering in den weg gelegd in het brengen van hulde aan het prinselijk paar. Vaartuigen, die niet over de vlaggen beschikken, kunnen volstaan met het hijschen van de nationale vlag in top van den mast. Gebruik in de scheepvaart is, dat het pavoi seeren geschiedt met de vlaggen en wimpels van het internationaal vastgestelde vlaggen- stelsel. In top van den grooten mast moet de clubvlag der vereeniging, waartoe men be hoort, worden geheschen. Daarboven waait aan een stok de nationale vlag. Het verdient aan beveling boven de nationale vlag een oranje wimpel te bevestigen, die zoo lang is, dat hij in hangenden toestand het water bereikt. Bo vendien wordt op den achtersteven een natio nale vlag gevoerd, waarmede wordt gesalueerd, wanneer het Prinselijk Paar aan boord der „Piet Hein" zal voorbijvaren. Hoewel het recht om het verkeer te strem men aanwezig is, zal de vaargeul voor de nor male vaart zoo lang mogelijk worden openge houden. De havenmeester van het Noordzeekanaal (te IJmuiden) verzoekt aan reederijen om opgave van namen van de booten, welke de revue zul len bezoeken, alsmede vermelding van lengte en diepgang. Het Katholicisme kan zijn goddelijke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten. Het is daarom plicht van lederen katholiek zijn eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. De samenwerkende organisaties in de metaal industrie, t.w. de Algemeene Nederlandsche Me- taalbewerkersbond, de Nederlandsche Roomsch- Katholieke MetaalbewerkersDond, de Christelij ke Metaalbewerkersbond in Nederland, voeren sedert eenigen tijd te IJmuiden voor het vis- scherijreparatiebedrijf een actie voor verbete ring van arbeidsvoorwaarden. Met eenige van de voornaamste firma's ter plaatse is overeenstemming verkregen op den volgende grondslag: Aan de arbeiders, die tusschen 1 Januari en 1 Juli 1937 tenminste 100 dagen al dan niet on derbroken bij hun werkgever hebben gewerkt, zal drie dagen vacantie worden gegeven. Aan de arbeiders, die in de drie maanden, di rect aan den feestdag voorafgaande, op ten minste 50 dagen, al dan niet onderbroken bij hun werkgever hebben gewerkt, zullen de feest dagen met vol loon worden doorbetaald. De bestaande tariefschuld wordt kwijtgeschol den. Het stelsel van tariefschuld wordt afge schaft. Voor de eerste twee uur overwerk zal voortaan 10 pet. extra worden betaald. Voor de volgende uren 25 pet. en voor Zon- en Feestdagen 100 pet. Alle bestaande uurloonen worden met vijf pet. verhoogd en wl als volgt: Uurloonen tot en met 10 cent worden niet verhoogd, die van 11 tot 30 cent met I cent, van 31 tot 50 cent met 2 cent, van 51 cent en hooger met 3 cent. Met enkele firma's zijn de onderhandelingen nog loopende, doch vermoedelijk zullen deze wel tot overeenstemming leiden. Bij twee firma's zijn de onderhandelingen wegens afwijzing door de werkgevers zonder resultaat geëindigd. Aan deze firma's, t.w. de N. V. Machine- en Scheeps- smederij „Nijverheid" en de firma G. Hoek en Zn. is thans een ultimatum gesteld. Indien geen overeenstemming wordt verkregen, zal de werk staking ingaan Maandag 30 Augustus. Een 300- tot 400-tal militairen èn oud-mili tairen zal zich 1 September te Schoonhoven, het oude vestingstadje aan de Lek, vereenigen op een réunie van de oud-volontairs der voor malige instructie-compagnie. Van 1862 tot 1914 is de instructie-compagnie te Schoonhoven gevestigd geweest en tal van jongelieden ontvingen er een driejarige oplei ding, als grondslag voor den onderofficiersrang. Velen bereikten later den rang van officier en één werd zelfs minister van Oorlog. Schoonhoven en de oud-volontairs hebben aan elkander de aangenaamste herinneringen en het is dan ook begrijpelijk, dat het initia tief van den heer D. Visser te Voorburg tot het houden van deze réunie dadelijk van beide zijden veel belangstelling ondervond. In het aardige en keurig verzorgde program ma der réunie schreef de burgemeester van Schoonhoven, de heer A. M. Nieuwenhuisen, een voorwoord, en de burgerij van het stadje heeft aan haar welkomstgroet den vorm gege ven van een muzikale ontvangst der gasten. Deze zullen om twaalf uur te Schoonhoven aankomen, in twee zalen de lunch gebruiken en vervolgens met muziek naar de voor het stadhuis gelegen steenen brug marcheeren, waar de voorzitter der réunisten, de heer L. de Ridder te 's-Gravenhage den burgemeester zal danken voor de ontvangst. Als de burge meester een wederwoord heeft gesproken, volgt een défilé en een marsch door de stad. Vervol gens hebben de gasten gelegenheid in het his torische stadje verschillende bezienswaardighe den te bezichtigen en wellicht nog eenige oude vrienden op te zoeken. De dag eindigt met een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan de voorzitter der réunisten taai slotwoord zal spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9