ÏREKJES STOPPAGE LAATSTE NIEUWS rv w Kort en volledig HA VERSCHM1DT KLAJE Sjanghai brandt .jpii ZONDAG 22 AUGUSTUS 1937 de brouwersvaart Hooger crediet gevraagd ONHANDIGE BAKKERS LEERLING Kind aangereden BURGERLIJKE STAND SLECHT JAAR VOOR HEEMSTEDE e gemeenterekening over 1936 De taartjes GEMEENTERAAD Garantie geldleeningen 5 woningbouw-corpo- raties. - Politievakopleiding Gevonden voorwerpen en dieren GEMEENTEZAKEN Rolsteeg School Haarl. Schoolver. Oranje Nassauschool Verkoop grond Examen handenarbeid Anderhalve mijl hoog stijgt een rookkolom boven de ge teisterde stad In het Noorden Gestie der Groenten- en F r uitcentrale De minister volgde het met alge- meene stemmen gegeven advies der commissie op De wedvlucht Istres- Parys Enkele deelnemers hadden pech Pastoor J. Niehus t IZli Tegen paal van een hek geslingerd Vierjarig jongetje te Heiloo gedood Ebbutt uit Berlijn vertrokken „Verboden voor alle voertuigen" Zweefmolen ingestort Vier der inzittenden liepen onbe- teekenende wonden op STAD ;,k'i Raadsbesluit van 6 Januari 1937 werd voor i, Vernieuwing van de walbeschoeiïng langs de ^Uvversvaart en het vernieuwen van de daar in lenzende bestrating een bedrag van 'tlir ter beschikking van B. en W. gesteld, bedrag ten laste van de begrooting voor ^ar 1J36 werd gebracht. Later bleek, dat de tJ®n, inclusief de bijkomende bestratings- f j _n' moesten worden geraamd op f33.440.— 5940.hooger dan genoemd crediet. De "st en hiervan waren de prijsstijging der j ^rialen en een duurdere constructie, welke et nader uitwerken van het plan op som- Punten noodzakelijk bleek. 'aagste inschrijver voor de vernieuwing van ^beschoeiing is echter pl.m. f 1600.bene- I ae raming gebleven, zoodat het crediet der- ,e biet met f 5.940.doch met pl.m. f 4.340. f 4.500.zal dienen te worden verhoogd. v6i'band hiermede en mede in verband met p', dat met deze werkzaamheden eerst in Lt°°P v&n dit jaar een aanvang is gemaakt, het B. en W. gewenscht voor het geheele pioogcj) crediet ten laste van de begrooting het jaar 1937 te brengen. W, -en W. stellen den Raad voor daartoe te ^Uiten. ,VnJ'da 'Jttagmiddag 5 uur fietste een 16-jarige (f ersleerling met een vriend op zijn fiets in C./pb' Cronjéstraat. Op den hoek van de Gen. bjéstraat en de Paul Krugerstraat zwekte :>)r kersleerling plotseling naar links, waar- ijK een 11-jarig meisje, dat juist de straat oversteken, werd aangereden. Het viel en «b een hersenschudding. Na door een lid hen Ongevallendienst voorloopig verbonden 'Ju, werd het meisje per ziekenauto naar het (it Rlisabethsgasthuis overgebracht. De bak- 'eerling kreeg een proces-verbaal. Geboren19 Aug.: A. D. Clausv. Berneveld, c. Kosterv. Schalk, z.; 20 Aug.: M. C. hds—v. Buul, z.; 19 Aug.: E. P. v. Herwaar- -Rerben, z.; 21 Aug.: L. MolKoning, z.; ^hg.: M. v. RavensbergDorner, z.; 20 Aug.: J. de PausHeinsbergen, d. Verleden: 19 Aug.: H. M. Beltermanvan h, 47 j., Bisschop Ottostraat; 20 Aug.: T. J. .^niestijnLemmers, 34 j., Kamperlaan; 20 L. P. J. Burggraeve, 83 j., Tulpenstraat; ^Ug.: s. Schuit, 71 j., Barendsestraat. A Gemeente-rekening van Heemstede over 6 sluit voor den gewonen dienst met een A saldo van bijna vijftigduizend gulden. En A is 1936 geen voordeelig jaar voor Heem- '4e geweest! Ant eigenlijk zou de gemeente-rekening een ,prt van ongeveer tweehonderdduizend gulden Aen gehad, ware het niet dat men op den 5°öistenstaat van de rekening geboekt had bedrag van ƒ54.700 uit het saldo van de jAente-rekening over 1935, een bedrag van A-000 uit het batig saldo va.n de gemeente- ophing over 1934 en een bedrag van ƒ50.000 L het Reservefonds. Op die wijze kon een ba- saldo over 1936 verkregen worden! •At minder gunstige resultaat ligt voor de A aan de uitkeeringen voor Armenzorg, die i.pl 146.000 waren, terwijl geraamd was O hOOÓ en aan de kosten voor Werkloozenzorg, '/205.000 ruim bedroegen en op ƒ140.000 (i sPronkelijk waren geraamd. Samen hebben 'posten honderdduizend gulden meer ver- 'ht dan verwacht was. °h Openbare Werken had een grooter na- saldo dan geraamd was 189.000 tegen 2.000) gelere hoofdstukken zijn echter meegevallen. 3 Penbare Veiligheid (brandweer, politie) 'te 118.000 (raming ƒ120.000), Volkshuis- h.tiriê' 14.762 (raming ƒ14.887), Onderwijs ijj 2.000 (raming ƒ215.000) en de Keurings- tj, hst kostte ƒ21.953 (raming ƒ24.668). Vooral L Gezondheidsbedrijf is meegevallen. Men had itv°Or een nadeelig saldo van ƒ678 verwacht. ïeite had het bedrijf een voordeelig saldo 'hu 1253. t?r winst van het Gasbedrijf was 111.840, Ajll ƒ93.449 geraamd was. Ook het Duinwa- bedrijf had een hooger batig saldo dan ge- hid was 37.822 tegen een raming van th 6 geneesheer-directeur was bezig met lijsten L?taten.... zette hier en daar 'n streepje of pisjeschreef wat namen in z'n zakboekje en ging toen z'n ronde maken. It| het vrouwen-J>aviljoen keek hij nog even het boekjeging naar de afdeeling bin- j. Patiënten. 6 zuster kwam hem tegemoet.... deed de h open.... tj^' zusterdie juffrouw Klendam.... C'l liet z'n boekje zien.... trok even z'n jhUders op lijjp zuster keek hem aanschudde mede- ?hd het hoofd ïppe behoeven elkaar niets wijs te maken, Vf. ,renhaar tijd is omze heb- il5 't nog heel mooi met haar gemaakten ti0 tóch geen kans isTemperatuur zeker j altijd 't zelfde?" 'jhts hooger vanmorgen «,''üaar hèb je 'tEnfin, u weet 't, zuster Was haar man er niet de laatste Zondag?" Iqjj a> dokterhij vond nog wel, dat ze er 8oed uit zagwas al blijstakker.... ih en twintigdrie kindertjes ianu eerst maar even naar haar, hè?" b P begon met 't gewone praatje en 'n grapje V' 't voelen van de polshet vragen naar '\eetlust"" HU ausculteerde haar yrij ƒ24.668). Het Electriciteitsbedrijf daarentegen moest het omgekeerde constateeren. Dat maakte een batig saldo van 135.000 ruim, terwijl op een batig saldo van ruim 137.000 was gerekend. Wat nu de voornaamste inkomsten betreft, de belastingen, die zijn iets maar niet veel beneden de raming gebleven. Totaal was de opbrengst 439.687 tegen een raming van 440.000. De opbrengst van de Vermakelijkheids belasting is hier de spelbreker, die ruim ƒ4000 beneden de raming bleef. Over 1935 was deze post 64.000 hooger dan over verleden jaar, maar in 1935 bracht de „Flora" ook zooveel ver makelijkheidsbelasting op! De kapitaaldienst van de gemeente-rekening 1936 tenslotte heeft een nadeelig saldo van ruim 388.000. De heer Chr. Briesman zal Maandag a.s. veer tig jaar in dienst zijn bij de N.V. Stoomzeep- en ParfumeriefabrÜek „Het Klaverblad" te Haar lem. Deze jubileumsdag zal tevens een afscheids- dag zijn, want de jubilaris gaat dien dag met pensioen. Het koor der Russische Theologische Studen ten uit Parijs zal op 8 September een concert in de oude St, Bavokerk geven. Meer dan 10.000 padvinders hebben tijdens de Jamboree de oude St. Bavokerk bezichtigd. Totaal 1276 personen hebben Vrijdag de Frans Hals-expositie bezocht tegen verminderden entréeprijs. Op den hoek Schoterweg—Kleverlaan is Za terdag een motor, bestuurd door een 26-jarigen Santpoortenaar, gebotst tegen een personenauto, doordat de bestuurder hiervan den motorrijder te laat opmerkte om nog voorrang te kunnen verleenen. De motorrijder viel en kreeg een beenbreuk. Na voorloopig verbonden te zijn, ïs hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis overgebracht. Ook de duorijdster is daarheen vervoerd. Zij werd eveneens aan een been ver wond. De autobestuurder kreeg een proces-ver baal. De Ged. Oude Gracht wordt thans van het Spaarne tot de Kleine Houtstraat en eerst het volgend jaar van de Kleine Houtstraat tot de Zijlstraat geasphalteerd. Eindelijk! De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 25 Augus tus 1937, des namiddags te 1.30 uur, ver meldt o.a.: Balansen enz. 1935 en 1936 woningstichting „Patrimonium". Aangaan geldleening. Verhooging crediet restauratie Janskerk. Aankoop grond Florapark. Toekenning presentiegeld voor commissiever gaderingen. Onttrekking aan openbaar verkeer gedeelte Rolsteeg. Overdracht om niet grond Rolsteeg. Verhooging crediet nieuwe gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst. Aanschaffing leermiddelen en beschikbaar stelling gelden voor aanbrengen verbeteringen in het gebouw der school voor U. L. O., let ter C. Crediet vernieuwing walbeschoeiing Brou wersvaart. Verkoop grond Gysbreght van Aemstelstraat (N.V. Vondelkwartier). Aanvulling schoolmeubelen, leermiddelen enz. bijzondere lagere school Krocht 1. Wijziging Capitulantenverordening. Overplaatsing 3 hoofden van scholen voor gewoon lager onderwijs. Overplaatsing 2 leerkrachten van scholen voor gewoon lager onderwijs. Benoeming: 2 onbezoldigde ambtenaren van den burgerlijken stand. Volgens mededeeling van den directeur van het capitulantenbureau zullen per jaar onge veer drie honderd burgers als agent van politie aangesteld kunnen worden. In verband hier mede zal voor daarvoor geschikte personen, gelegenheid bestaan aan den Haarlemschen po- litiecursus een opleiding te volgen tot verkrij ging van het politie-diploma. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit blad. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: handschoenen en cein- „Hmnou, juffrouw Klendamals u nou belooft, dat u zich thuis precies aan de voorschriften zult houdendan moet het de volgende week maar gebeuren Er kwam 'n glans van jubel in de eerst wat verbaasde oogen. „Naarnaar huis, dokter?" „Jawel, jawel" remde de directeur „maar nu moet u niet denken, dat u direct al zulke bokkesprongen kunt maken, hoor! Voorloopig nog rust houden, hèen vooral flink eten Nee, maak je nou niet overstuur, zeg anders ga je weer hoesten en wordt de tempe ratuur te hoogDus, kalmpjes aan, hè met 'n dag of wat spreken we wel verder af." „Ikik ben zoo blijde jongens vra gen elke dag „Ja, dat kan ik me voorstellenwie doet er ook zoo'n eeuwige tijd over, omnaar huis te komen, hè? Nou, we spreken elkaar nog wel Ik zal vandaag nog naar je man schrijven, hoor „Mag ik zelf óókdokter'n brief je „Ja, van hoogstens twintig regels.... Zuster, u telt ze na, hoorze moet 'r gemak hou denNou, we gaan weer verder In de gang keken dokter en zuster elkaar aan.... met oogen, die wisten „Nog 'n maand of vierals er niets bij komt" zei hij langs de zuster heen Tante Mina, die al die tijd 't huishouden waarnam, had de kinderen in hun mooiste klee- ren gestokenZe waren nu bezig met 'n rus tig spelletje. Vader was boven, om zich op te knappen.... over een uurtje kwam de auto voor. turen Politiebureau Smedestraat; kasboek: Ne- derkoorn, Allanstraat 81; bril: Doornbos, Ver- gierdeweg 8; schoolétui: Berghuis, Pieter Kies- straat 7; regenhoedje: Politiebureau, Smedestr.; hamer: Schouten, Nic. Beetsstraat 6; hondje: Lcdenius, Wilhelminastraat 38; armbandhor loge: de Kruijf, Haarlemmerliedestraat 34rd.; katje: Joppe, Bosch- en Hovenstraat 28; mantel: Politiebureau Smedestraat; portemonnaie met inhoud: Sweijen, Delfstraat 4rd.; idem: de Haan, A. L. Dyserinckstraat 106; idem: Boes, Oranjeboomstraat 137; rijwielplaatje: Bieren broodspot, Rijksstraatweg 147; idem: Bonke, Burgwal 72; idem: Eleveld, Siriusstraat 11; idem: Jonkers, Brouwerskade 55; rugzak met inhoud: Arink, Oranjeboomstraat 167; tennis schoen: Jonkman, le Hoogerwoerddwarsstraat 34; zonneklep: Appelman, Jan Gijzenkade 289. Het terrein, waarop het gebouw voor den ge meentelijken geneeskundigen en gezondheids dienst wordt gesticht, grenst aan de Noordzijde aan de Rolsteeg. De breedte van het open ter rein tusschen het gebouw en de Rolsteeg be draagt slechts 6 M. Meerdere ruimte achter het gebouw is zeer gewenscht. Deze is alleen te verkrijgen door een gedeelte van de Rolsteeg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Daar, het hier betreft het achterste gedeelte van de aoodloopende Rolsteeg, waaraan geen percee- len zijn gebouwd, levert die onttrekking geen bezwaar op. B. en W. stellen voor tot die ont trekking te besluiten. Ged. Staten van N.-H. hebben beslist, dat de Haarlemsche Schoolvereeniging, te rekenen van 1 September 1937 af, blijvend heeft opgehouden het gebouw aan het Florapark no. 14, alhier, overeenkomstig zijn bestemming (bijzondere school voor gewoon lager onderwijs) te gebrui ken. Na het onherroepelijk worden van deze be slissing, zal zij worden overgeschreven in de openbare registers. Door deze overschrijving gaat de eigendom van het gebouw met bijbe- hoorend schoolterrein op de gemeente Haarlem over, vrij van alle lasten en rechten. Het gedeelte dat destijds als schoolterrein werd aangewezen en derhalve op grond van het vorenstaande aan de gemeente in eigendom zal overgaan, heeft een oppervlakte van pl.m. 2963 M2. De overige niet tot het schoolterrein behoorende gedeelten hebben tezamen een oppervlakte van pl.m. 2017 M2 Over den aankoop van deze gedeelten grond zijn dezerzijds onderhandelingen gevoerd met het bestuur van de Haarlemsche Schoolvereenl ging. Het resultaat daarvan ls geweest, dat genoemd bestuur zich bereid heeft verklaard bedoelde gedeelten grond aan de gemeente in koop af te staan voor de som van 7000. B. en W. stellen den Raad voor daartoe t" besluiten. In een adres verzoekt het bestuur van de Vereeniging Instituut „Oranje Nassau" te Haar lem om een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van schoolmeu belen, leermiddelen, enz. ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs, welke begin September a.s. wordt overgebracht van het Nassauplein 2 naar het gebouw aan de Krocht no. 1 alhier. Deze aanvrage betreft dus een aanvulling van een en ander noodlg voor het inrichten van het nieuwe schoolgebouw, voor zoover de meubelen enz. niet aanwezig zijn in het schoolgebouw aan het Nassauplein 2. B. en W. hebben het voornemen de meubelen, zooveel mogelijk, uit den voorraad der gemeen te verstrekken, voorts kunnen enkele posten voorkomende op bijgevoegde lijsten vervallen of verminderd worden, zoodat met een bedrag van pl.m. 6000 kan worden volstaan. B. en W. stellen den Raad voor de medewer king te verleenen. B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Vondelkwartier- Haarlem" tegen den prijs van 9 per M2. in koop af te staan, grond, aan de Gysbrecht van Aemstelstraat hoek Constantijn Huygensstraat, groot 576 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een winkelwoning met bovenwoning, drie woonhuizen en een garage, de woningen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin, onder voorwaarde, dat de garage uitsluitend worde bestemd voor het stallen van één of meer eigen auto's, welke niet worden gebruikt ten behoeve van een auto verhuurinrichting of een autotransportbedrijf; dat de te bouwen perceelen, behalve de win kelwoning, uitsluitend worden bestemd als woonhuis en daarin derhalve geen handel, ne ring of bedrijf of dergelijke mag worden uit geoefend. HAARLEM. Geëxamineerd 5 vrl. cand. Ge slaagd de dames: C. Bohlander, M. F. Vos, A. C. M. Douwes, N. Chr. Koole, Fr. H. Klinkenberg. De totaaluitslag der examens Handenarbeid te Haarlem, dit jaar gehouden, is: geëxamineerd 138 candidaten, t.w. 47 mnl. en 91 vr. candidaten. Geslaagd 37 mnd. en 67 vrouwelijke candidaten. Er stonden bloemen en alles blonk als 'n spiegel. Daar werd gescheld. Het was tante Catomet 'n groote doos taartjes. De twee kleinsten klauterden op stoelen en Pietje, 'n blonde bengel van tegen de zes, wou gaan kopje-duikelen van plezier. Tante Mina greep hem nog bijtijds. Komisch-plechtig schoof tante Cato het dek sel van de doos. „Oooooooooh! Wat 'n fijne!" „Daar twee met aarebeie!" „En daar een met kersen!" „En daar drie met torentjesen daar een met hagelslag.... mag ikke die, tante?" „Kalm, 'jongens, anders krijgen jullie niks! Netjes wachten tot moeder thuis is Tante Mina nam 'n schaal uit de kasten voorzichtig werd heel die overvloed van heer lijkheid er op uitgestald. De jongsten telden: „Eén, twee, drie, vier ,,'t Benne d'r twintig!" was Pietje hen al branie-achtig voor. De schaal kreeg 'n pronkplaats op het buf fet'n stapeltje schoteltjes met lepeltjes er naast. „Krijge wij d'r ook een met 'n schoteltje en •'n lepeltje, tante?" „Ja, als je niet knoeit en geen krassies in de lepeltjes bijt." „Wanneer komt moeder thuis, tante?" vroeg Trees je, met verlang-oogjes naar 'n geweldige room-hoorn„Duurt 't nog erg lang?" „Als deze wijzer daar staat" ging tante's vinger langs de pendule. En ze gingen met hun snuitjes vlak bij de wij zerplaat, om te zien of er beweging in was. „Gaan jullie nou maar rustig spelen, jongens, 't duurt nog minstens 'n paar uur. 't Is 'n half (Gedeeltelijk gecorrigeerd) SJANGHAI, 21 Aug. (Reuter). In het Oostelijk gedeelte van Sjanghai breidt het vuur zich voortdurend uit en stuk voor stuk worden de gebouwen een prooi der vlammen. De brand, die Sjanghai teistert, is de gTootste in de an nalen der stad. Naar vernomen wordt, stond o.a. gisteravond laat het depót der „Asiatic Petroleum Company" in vlammen. Het vuur woedt over een langwerpige oppervlakte van twee mijlen en daarboven verheft zich een rookkolom van anderhalve mijl hoogte. De troepen der centrale Chineesche regeering, die van Paotingfoe uit langs den spoorweg Peiping-Hankau naar het Noorden oprukken, hebben, naar van Japansche militaire zijde verklaard wordt, een aanval gedaan op de Japansche stellingen te Liang Hsiang. Tegelijkertijd rukken de Chineezen dwars door Noord-Tsjahar op naar Mandsjoekwo, waarbij zij tot nu toe nog niet op eenig verzet zijn gestuit. De strijd om den Nankau-pas duurt voort. De Japanners zeggen, dat zij, niettegenstaande de pas wanhopig door drie Chineesche divisies verdedigd wordt, vorderingen maken. (Van onzen parlementairen correspondent) Naar aanleiding van het bericht in het Han delsblad volgens hetwelk minister Steenberghe aan den Crisis-Accountantsdienst zou opgedra gen hebben, een onderzoek in te stellen naar de gestie van de Groenten- en Fr uitcentrale inzake den export van fruit naar Duitschland, het bureau te Berlijn en de betalingscontin genten voor appelen in het eerste kwartaal van 1936, waarvan een bedrag van 140.000 mark e?n bestemming zou hebben gevonden, die na ruim een jaar onderzoek door Regeeringscom- missaris Valstar en den toemnaligen Minister Deckers niet kon worden opgespoord, hebben Wij te Den Haag een onderzoek ingesteld, waar bij wij tot de conclusie gekomen zijn dat het „Handelsblad"-bericht in hooge mate mislei dend moet worden genoemd. Er is niets ge beurd, dat niet volledig „en règle" is. Voor ieder quotum worden zooals bekend, voor den export naar Duitschland per kwartaal beta lingscontingenten vastgesteld. De Export Ad viescommissie, enkele jaren geleden door den minister van Landbouw ingesteld, komt iedere week bijeen om de voor de nieuwe periode te nemen maatregelen te bespreken. Deze commis sie bestaat uit vier handelaren en vier tuin- bouwafgevaardigden en brengt den minister ad vies uit. Nu is het voorgekomen, dat voor het eerste kwartaal 1936 het betalingscontingent voor uien, sluitkool en andere versche groenten bij zonder klein was, terwijl het contingent voor appelen juist bijzonder ruim was uitgevallen Daar de commissie vreesde, dat de export van versche groenten geheel in het gedrang zou komen en de contingenten-verhouding al te onjuist werd geacht, besloot de commissie den minister te adviseeren, een bedrag van 200.000 mark van het contingent van appelen naar dat voor versche groenten te doen overbrengen. Dit advies werd met algemeene stemmen uit gebracht aan den minister, die het opvolgde. Ook Duitschland ging hiermede accoord. Een bedrag van 140.000 mark is toen gegaan naar het contingent der versche groenten en een bedrag van 60.000 markt naar dat voor uien. LE B'OURGET, 21 Aug. (lïavas) De vierde plaats in het klassement van den luchtwedstrijd IstresDamascusParijs werd ingenomen door den Engelschman Clouston, de vijfde door de Franschen Codos en Arnoux, en de zesde door de Italianen Tondi en Moscatelli. De zevende plaats wordt weder bezet door een Franschman, kolonel Francois. Drie deelnemende vliegtuigen bevinden zich in Italië en zullen pas morgen verder vliegen, uur heen en 'n half uur terug naar 't sanato rium." Vader kwam beneden. Hij was de kamer nog niet in of ze schreeuwden al van de taartjes van tante Catoen dat ze er straks ook een kregen met 'n schoteltje en 'n lepeltje, net als de groote menschen Vader lachte gelukkig.zocht nog wat spul letjes bij elkaar voor onderweg Er werd hard tegen het raam van 't voor kamertje getikt. Het was buurman Gevers uit de comstibles-winkel aan de overzij. Hij wenkte Klendam.... „Ze zijn van 't sanatorium aan de telefoon d'r schijnt ietskom maar gauw Klendam holde al naar de overkant De twee tantes, die ook naar de voordeur waren geloopen, keken elkaar aangeen van beiden konden ze hun vermoedn in woorden brengen. In de gang bij Gevers klonk nu en dan 'n ge stameld woordde rest werd gezegd aan de andere zijdedoor de geneesheer-directeur. Gevers was alleen thuis toevallighad zich bescheiden in de kamer teruggetrokken maar stond toch in spanning te luisteren hij had zoo alle narigheid van tamelijk dichtbij meegemaakt.... Hij hoorde 'n kreunliep naar de gang Klendam stond half bewusteloos tegen de muur geleundde hand omknelde nog de micro „Wat is er, buurmantóch iets ernstigs?" „M'n vrouw" klonk 't bijna onhoorbaar schor „komt nietmeerinhuis terug'n bloedspuwingze is albe diendhoe kan zooiets bestaanhoe „Kom even zitten, buurmanJa, ik had er, eerlijk gezegd, geen goeie muts van op.maar dat verwacht toch niemand. Die brief van de evenals een Fransche vlieger, die wegens slecht weer te Belgrado heeft moeten dalen. Stefani meldt, dat het vliegtuig, bestuurd door majoor Rovis, wegens het slechte weer niet van het vliegveld nabij Pola, waar het ge land was om benzine in te nemen, heeft kun nen vertrekken. Het door kolonel Bonini be stuurde vliegtuig zou volgens een niet bevestigd bericht te Cherso (Quamaro-eilanden) een noodlanding hebben moeten maken, in verband met het slechte zicht. Daar de telegrafische en telefonische verbindingen met Cherso ver broken waren, kon Stefani evenwel van dit be richt geen bevestiging verkrijgen. De zeereerw. heer J. Niehus, sinds 1926 pastoor der parochie van den H. Antonius van Padua te AerdenhoutBentveld, is Za terdagavond, na een kortstondige ziekte en voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, in de Mariastichting te Haar lem overleden. Z.Eerw. werd geboren in 1881 en ontving de H. priesterwijding in 1907. Op 15 Augustus 1932 is het zilveren priester feest van pastoor Niehus in de parochie Bent veld op hartelijke wijze gevierd. In den eenvoud van zijn persoon en de be scheidenheid van zijn optreden heeft de thans ontslapen herder in breeden omvang zijn pries terschap vruchtbaar gemaakt. Niet in veel uiterlijkheid heeft hij zijn kracht gezocht, maar in de innerlijke waarde van een diep beleefd priesterschap. Met weinige woor den vermocht hij veel goeds uit te werken en vooral de zieken vonden steeds in hem een kal- men en trouwen bezoeker. Na 19 jaar als kapelaan in de zielzorg werk zaam te zijn geweest, o.a. in Amsterdam en in Den Haag, werd hij in Juli 1926 benoemd tot pastoor van de nog kort bestaande St. Anto- niusparochie te Bentveld. In dat kleine zeer eenvoudige kerkje predikte hij den geestelijken rijkdom van geloof en genade en was er de al tijd bereidvaardige uitdeeler van Gods gehei menissen. R.I. P. Te Heiloo liet het vier-jarig zoontje van den heer N. S. zich, met nog andere kinderen, voorttrekken door een vrachtauto. Het ^jongetje is daarbij tegen een paal van een hek geslin gerd. Het kind werd opgenomen en naar huis gebracht. Aanvankelijk liet de toestand zich niet ernstig aanzien, doch in den loop van Za terdagnacht is het kind overleden. BERLIJN, 21 Aug. (Havas) De uitgewezen correspondent van de „Times" is vanavond van hier vertrokken, o.a. uitgeleide gedaan door tachtig leden van de buitenlandsche persver- eeniging. „Het zal wel overbodig zijn als ik zeg, dat het mij zeer diep spijt van zooveel goede col lega's en vrienden afscheid te moeten nemen," zeide Ebbutt bij zijn vertrek. Verder weigerde hij eenige verklaring af te leggen; hij zeide, dat de „Times" zelf daarvoor zou zorgen. directeur beviel me nietHij zei niet alles wat ie wistgeef de man ongelijk, hè? Maar als 'n patiënt zóó wordt ontslagen „Ze was zoo goeden zoovroolijk die Zondag „Dat heb je meer met zulke menschen Maarzoo ineensnou juist op 't laatste nippertje't Is verschrikkelijk, buurman Maar laterals je tot rust komtga je d'r misschien anders over denken't Had hier 'n langzaam sterfbed gewordenik heb 't meegemaakt in m'n eigen familie Daar heeft God heusch wel iets mee vóór ge had, buurmandat kón niet anders. Wil ik je zuster even roepen?" ,.jagoedgoed.... m'n schoonzuster is ook gekomenlaat die dan even bij de jongens blijven „Waarom huilt u, tante Cato? En waarom blijft vader zoo lang bij Gevers met tante Mina? Komt de auto nog niet?" „Waarom zegt tante niksen waarom loopt ze nouo, ik hoor de deur Vader kwam alléén binnenleek óók ge huild te hebbenHij nam de jongste op z'n knie en Pietje en Treesje naast zich „Jongens" ging 't zacht, met gesluierde stem moeder komt nog niet thuis vader gaat straks wèl weg met de auto maar komt alléén terugmisschien vandaag misschien pas laterMoeder was zóó blij, dat ze naar huis mochtdat ze heel erg is gaan hoestenen nou moet ze nog 'n poosje'n poosjeen als Onze Lieve Heertje 't beter vindt, dat moeder naar de he mel gaat. Dat bordje kent u ongetwijfeld. Haarlem heeft er zoo ontzettend veel van, dat het den vreemdeling wel eens moet toeschijnen, dat hij in een of andere val gelokt is. Haarlem kom je wel in, maar je komt er nooit meer uit Laatst zagen we zelfs een auto uit het jaar 1920 en achter het stuur zat een heer met een groo- ten wilden baard en naast hem een dame, even eens van den twintigste eeuwschen stempel, met uitpuilende honger-oogen, door Haarlem rijden. Iemand vertelde mij, dat zij in 1920 als jong paartje naar Haarlem op huwelijksreis gegaan waren en dat het paar er sindsdien nog niet in geslaagd was, om zonder proces-verbaal wegens rijden in verboden richting uit Haarlem weg te komen. In ieder geval willen we het daar niet over hebben, al is het feit ook nog zoo tragisch. Wat we wel wilden weten is: wat is eigenlijk een voertuig? Iedereen zal zeggen, een voertuig is iets, waar je op, in of aan iets vervoert. Lo gisch! Een kinderwagen met een baby erin, is een voertuig en een kinderwagen zonder baby is ook een voertuig. Toch mogen ze een straat in rijden, waarop het „Verboden voor alle voer tuigen" van toepassing is. Daarentegen een fiets met iemand erop is een voertuig, maar een fiets waar niemand op zit, is geen voertuig. Want de eerste mag niet en de laatste mag weer wel zoo'n verbodsstraat inrijden. Dat een fiets, met iemand ernaast, tweemaal zooveel plaats inneemt en driemaal zoo sterk het verkeer stoort, doet blijkbaar niet terzake. Trouwens verkeer is toch een eigenaardig iets. Er bestaan blijkbaar een legio aantal op vattingen over. Vooral toen vroeger het ver keer „met de hand" geregeld werd, kon je vaak uit de aanwijzingen van een verkeers agent nooit opmaken, of je nu onder hem door, of over hem heen, of in de rondte langs hem heen moest. Een feit was echter, dat hoe je ook deed, het altijd verkeerd was. Toen kwamen er vaste teekens en sedert dien had je in een of andere stad wel eens kans dat je er wat van begreep. Nu is het electrisch geworden en dat is een reuze verbetering, want nu weet je tenminste met mathematische zekefheid, dat als je in de Barteljorisstraat dóór mag rijden, bij aankomst aan het Verwulft het licht op Rood springt. Dat geeft je zoo'n leuk vlot gevoel en het voor komt, dat dat idiote verkeer een race-baan gaat maken vanaf het station tot het Hout plein. Nu we toch aan het Houtplein zijn weet u, dat buitenlandsche en buitengaatsche toe risten dit punt hun leven lang nooit vergeten als zij er eenmaal langs zijn geglipt? Geglipt want daar komt namelijk de be kende tram uit Amsterdam met een air van „ik ga rechtuit" aanzeulen en dan kiepert hij ineens het hoekje om. Daar heeft bijna geeD sterveling erg in. Zelfs de rails, welke rechtuit gaan, zie je liggen, maar die den hoek om gaan niet. Niets duidt er dus op, dat een innige om arming volgt, wanneer je je even onveilig voelt, of je remmen plotseling baloorig zijn. Het is gewoon onbegrijpelijk, dat het grootste van alle voertuigen als een tank kan voortrijden, zonder ook maar het minste teeken te geven, indien men althans het stompzinnige gebel, dat alles kan beduiden, buiten beschouwing laat. Dat een tram bepaalde faciliteiten geniet, wat den voorrang betreft soit het is in dezen modernen tijd wel een log vervelend en onnut ding in een groote stad, maar dat prive- legie willen we haar niet afnemen. Echter wel het 'feit, dat zij niet gehouden is, door een normaal teeken richtingverandering aan te duiden. Want dat is absurd. Op een goeden dag knalt er een auto tegen op en ik ben nog heusch niet zoo zeker, dat de officier van justitie of de rechters dan ook maar kalm zullen zeggen: „En toch heeft die tram gelijk gehad, door dien automobilist te pletter te rijden." ACHILLES Zaterdagavond om elf uur is op het Luna park te Scheveningen een ongeval gebeurd, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, doch waarbij vrij belangrijke materieele schade werd veroorzaakt. Een zweefmolen, waarop zich 27 personen bevonden, is n.1. door het breken van een lasch, ingestort. Daar de molen reeds bijna stil stond, toen de breuk plaats had, kwa men de inzittenden er vrijwel zonder kleer scheuren af. Vier personen liepen onbeteeke- nende verwondingen op. De zweefmolen, die vrijwel geheel werd ver nield, bood plaats aan 44 personen. De schade wordt door verzekering gedekt. Menschen, die zóóveel hoen hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te lijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... Hij omstrengelde de drie kinder-lijfjes.en z'n hoofd schokte omlaag in krampige terug persing van de niet te weerhouden snikken.... En daar was de auto.... Klendam zei z'n jongens gedag.... vroeg ze 'n extra weesgegroetjeging naar de voor deur. Pietje kwam hem achterna geholdtrok hem aan z'n jasjeVader keek in 'n paar angstige oogjes.... de twee anderen stonden om 't hoekje van de kamerdeur te gluren. „Wat scheelt er an, vent?" „Vaderkrijkrükrijgen we nou géén taartje?" „Ja, hoor.... tante mag jullie nou dadelijk 'n taartje geven." „Haaaaaaaü!" „En als jullie héél zoet zijnmogen jullie er vanavond nóg een hebben." „Haaaaaa!" jubelde het weer uit drie keel tjes. „Maar nou direct naar binnen, jongens, ik moet nog even wat praten met tante Mina." De jongens holden hals over kop naar bin nen stonden kwetterend voor 't buffet hun keuze te maken. In de keukendeur stonden de tantes t hoofd te schudden. En Klendam zei: „Is dat niet prachtig van Onze Lieve Heerdat Hij 'n kind zóó zóó?" Hij drukte hen zwijgend de handen stap te in 'n Poosje later zaten de drie hun taartje op te peuzelen.... „Ik heb nog zóóveel „En ik heb ditte nog „En ik bewaar die kers voor t laatst...." In 't keukentje stonden de twee tantes te huilen.... G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3