Hulp aan den kleinen boer Gaston de Ségur THEORIE EN PRAKTIJK IN HET VERRE OOSTEN LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN ZONDAG 22 AUGUSTUS 1937 VAN WEEK TOT WEEK Ht He Nieuwe „verbroedering" na de Jamboree Julius Stretcher spreekt tot Hongaarsche padvinders UITVOER VAN EIEREN Restitutie en monopolie prijsverschil W mij Tevens een tentoonstelling van modellen geopend Bijeenkomst in de Kurzaal Demonstraties Clearingregeling met Roemenië In de nieuwe overeenkomst geen principieele wijzigingen Bijzondere steunregeling voor de noodlijdende bedrijven in het leven geroepen Rationalisatie MARINE-LUCHT VAART- DIENST Het voortbestaan mag verzekerd heeten GROOTHANDEL IN LEVENS MIDDELEN Tiende jaarcongres I.F.I.W.A. te Amsterdam Heffing op boter T Y y einig priesters heb ik in heel mijn jy y leven gekend over wie ik zoo vaak zoo veel goeds en tegelijkertijd zoo veel a&ds heb hooren vertellen als over Monseig- tir de Ségur," zoo getuigde de onlangs ge- protonotarius apostolicus Mgr. Henri ,_~°ut kort voor zijn dood, toen hij het voor- ^fdje schreef voor de levensbeschrijving van ""seigneur Gaston de Ségur, te boek gesteld J0* kanunnik Michel Even en te Parijs ver etien in de reeks „Idéalistes et animateurs" de uitgeverij der Bonne Presse. „Maar de jaren zoo vervolgt hij blijkt, dat kien, die kwaad spraken hiertoe werden aan een door hartstocht of jalouzie, terwijl de Ie werken, door Monseigneur de Ségur ge- %s nog altijd bestaan en vruchten afwerpen, eerste biechteling, bij wien hij roeping tot priesterschap bespeurde, was kanunnik 'iünont en deze heeft zich meer dan veertig door hem laten leiden in de volle over- ?1ig, dat zijn beroemde raadsman een echte' 'lSe was. Hij heeft me dikwijls zijn verlan- 2aij te kennen gegeven, dat het proces der 'gverklaring bij de Romeinsche Curie zou 0rden ingeleid...." ^eze Monseigneur de Ségur, over wien zoo v kwaad verteld werd en die algemeen be- stond als een heftig criticus en een vinnig eöiist, stamde uit een beroemd geslacht, dat jJ6 militairen en schrijvers heeft opgeleverd. kent algemeen de gepubliceerde herinne- ®eti van zijn vader Graaf de Ségur, die grand ta'tfe des cérémonies is geweest aan het hof Napoleon en den keizer ook volgde naar De vader van dezen memoralist was 'schalk de Ségur, minister van Oorlog on- jl bodewijk XVI. Als gezant van Frankrijk ten Vp Van Catherina II was de Graaf de Ségur °Uwd met een prinses Rostopchine, dochter den befaamden gouverneur van Moskou, ih 1812 het Kremlin in brand stak, met gevolg, dat Napoleon zich terugtrekken 'est uit Rusland. Op 15 April 1820 werd Louis Adrien de Ségur te Parijs geboren. Als r jeugdig kind zonden zijn ouders hem naar kostschool te Fontenay-aux-Roses, waar hij nauwelijks uithield van heimwee, ofschoon leeren hem geen moeite kostte. Met de Jtoolkameraadjes kon hij het volstrekt niet en, dit deftige zoontje van een pair de ^ai ®ee en lid der Fransche Académie. De kin- r'ijke brieven, die hij op zes- en zeven-jarigen v ftÜd aan zijn moeder zond, worden door ^"Unnik Even echte wanhoopskreten genoemd. J had aanleg voor teekenen. Er bestaan nog '"h kinderteekeningen van hem, die treffen 'r de raakheid van weergave en de vaardig- van hand. Het liefst teekende hij cari- "ren en een der huisvrienden van papa de n.l. een man, die zich als dichter onster- lJk waande, zou vandaag heelemaal vergeten als Monseigneur de Ségur hem niet ver- "V'gd had op een spotprent, waaronder te staat: het stekelvarken. Mocht Monseig- "r dus ooit worden heilig verklaard, dan heb- in het vervolg ook de caricatuurteekenaars afzonderlijken patroon. Wie wel eens goed gevelversieringen of de koorbanken van een "deleeuwsche kathedraal bekeek, zal moeten geven, dat zij er recht op hebben en dat een 6re mate van spotlust, mits op veredelde J2e tot uitdrukking gebracht, niet onvereenig- ar bljjkt met een hooge mate van vroom- Na de kostschool volgde Gaston de Ségur collége Bourbon, waar in den loop der jaren beroemde mannen werden opgeleid. Hij "cht zijn vrije middagen door in de musea s hevig bewonderaar van de modernen, vooral jtii Paul Delaroche, die toen in opkomst was. eerste H. Communie ontving hij op 16 Juni Maar het schijnt niet, dat zijn jeugd veel "leiding biedt tot stichtelijke verhalen, ze J'hJen er in elk geval niet over verteld. De j"°tinoeder van Gaston, de oude Gravin Ros- jj^hine, echtgenoote van den gouverneur van "titou, was in 1806 van de Russisch-orthodoxe 6fk overgegaan tot de Roomsch-Katholieke en zich ernst gemaakt met die bekeering, die "tigens bij den Russischen adel dier jaren niet zoo heel zeldzaam gevolg was van de "hgstelling voor al wat uit Frankrijk kwam. bestudeerde de geschiedenis van de Katho de Kerk, las den Bijbel altijd in het He- ""UWsch, de kerkvaders in het Grieksch en tijn en sprak met haar intelligenten klein- als die in Normandië op het kasteel te Nouettes bij haar logeerde, bij voorkeur godsdienstige onderwerpen. De jonge man r" zijn artistiek temperament kwam hier erg onder den indruk en begon zich met over- k"ven ijver toe te leggen op het godsdienstig L>€h, waarvan hü de beteekenis vooral zocht he uitwendige handelingen van godsvrucht bjj het aannemen van een buitengewoon <hbere gelaatsuitdrukking. Dit was in 1838, iedereen Lord Byron kende en zich de vulde met de onvergelijkelijke maar een- v'''e Méditations poétiques van Lamartine. eldr? - -a overwon hij echter de onevenwichtige '""«verschijnselen, waarmede het ontwaken 1 zijn godsdienstig bewustzijn gepaard was ^"an en hij zelf noemde 8 September 1838 v hen datum van zijn overgang naar een zui- godsdienstig leven. In 1843 volgde zijn in- 1^" in het seminarie van Saint Sulpice, nadat k hog eenigen tijd het schilderen geleerd had ^aul Delaroche, die een genie in hem zag vcrzekerde, dat hij elke carrière kon kiezen, dat hij een groot schilder worden zou. ij/'h werd hij dit niet, want in de keuze tus- twee roepingen verzaakte hij aan de i 'Jle naar het naakt model en dit, zoo ver- ,jt_ Crt kanunnik Even, leverde nadeelen op voor yerdere ontwikkeling van zijn kunstenaar- t ah' Met deze verzekering zal ieder kunst- her instemmen, maar ze wordt bovendien ^,Vestigd door een aardige anecdote. Toen Mon- 6heur de Ségur namelijk een portret had Jhiiderd van Pius IX, zei de Heilige Vader: 6 goede monseigneur de Ségur: hij heeft ^geten Ons schouders te geven!" Men moet eenmaal de anatomie gepractiseerd hebben, h hien figuurschilder wil worden. Toch werd de Ségur met de gouden medaille be- hd voor een portret van zijn beroemden geëxposeerd in den „Salon" van 1841. Hij voltooide onderwijl zijn studie in de rech ten, bezocht zijn familie in Rusland, werd be noemd tot attaché bij het gezantschap ten Vaticane, destijds waargenomen door graaf de Latour-Maubourg, een vriend van zijn vader, en leerde er Paus Gregorius XVI kennen, die majesteit met eenvoud wist te vereenigen en zelf altijd het eerste lachen moest, wanneer zijn vriend, de dichter Belli, grapjes maakte op den vorm en de kleur van 's pausen neus. Gas ton de Ségur wist zulke grapjes ook te waar- deeren en misschien zou de diplomatieke car rière hem nog verleid hebben, als niet een hevige aanval van dysenterie hem pijnlijk her innerd had aan het eene noodige. Van nu af wijdde hij zich uitsluitend aan het geestelijke leven. Uit 1843 bestaat van zijn hand een steno grafisch verslag van de Vastenpreeken van pater de Ravignan. Na hetgeen hij reeds ge studeerd had, kon de speciale opleiding tot het priesterschap kort zijn: hij las zijn Eerste H. Mis in December 1847. Bij deze gelegenheid vroeg hij aan de Heilige Maagd, dat Zij voor hem verkrijgen zou de toezending van die ziekte, waardoor hij persoonlijk het meest zou lijden, terwijl zijn ambtsvervulling het minst er door zou worden geschaad. Deze ziekte is inderdaad gekomen: hij werd blind! Onderwijl zonderde hij zich met eenige pries ters af te Parijs in de rue Casette, teneinde arm te leven voor de armen. Onder die priesters bevonden er zich verschillende, die voor de Kerk in Frankrijk bijzonder verdienstelijk zou den blijken, zooals de zeer bekend geworden Mgr. Gay, bisschop van Anthédon. Gaston de Ségur werd aangewezen voor het gevangenis- werk in de militaire strafgevangenis, waar hij al spoedig te maken kreeg met de insurgenten van 1848, o.a. met de soldaten, die generaal de Bréa vermoordden. Eenigen hunner werd gratie verleend, maar verschillenden moest Gaston de Ségur naar het schavot leiden en hij bewerkte hun volledige bekeering, zoodat de oude ser geant Herbuel, alvorens te worden onthoofd, bekende: „Nu ben ik gelukkig; nog een oogen- blik en ik ben bij God!" Er bestaat nog een heele correspondentie van oud-gevangenen met den vroegeren aalmoezenier. Voorts had l'abbé de Ségur zich te bemoeien met de arbeiders jeugd, hetgeen in die dagen beteekende de Parijsche straatjeugd. Men weet, hoe deze „gamins" bekend staan, maar De Ségur kon er uitstekend mee overweg, want zoo zegt zijn levensbeschrijver „il avait le sens du pittoresque et de la plaisanterie opportune". Zijn slagvaardige geestigheid zou hem in het latere leven nog wel eens vijanden maken, zon der dat hjj het wilde. Maar er zijn menschen, die nooit vergeten, dat ze een oogenblik tot het pleizier van een ander hebben gediend. De om gang van Gaston de Ségur met de straatjeugd werd in elk geval een succes, want deze geestige man verdroeg ook geestigheden. Dit is de beste waarborg voor de echtheid van de zijne, dat hij die van anderen wist te waardeeren. Hij gaf catechismuslessen aan de jongens en organi seerde een soort patronaat, waar hij ze bij el kaar hield en waar ze gerust wat luidruchtig mochten zijn, want hij begreep hun aard. Ver der bezocht hij nog geregeld de armen. Ten slotte zou zijn werkdadigheid op een algeheels overspanning zijn uitgeloopen hij schreef inmiddels de populaire antwoorden op tegen werpingen tegen den godsdienst, die nog altijd verkocht worden en waarvan in Frankrijk meer dan twee millioen exemplaren verspreid wer den als hij niet in 1851 naar Rome was ge zonden als auditeur bij de Rota. Hij ging met tegenzin, maar hij ging. A. v. D. Gouwleider Julius Streicher, uitgever van de Stürmer aldus de Frankfurter Zeitung begroette dezer dagen de te Neurenberg ver toevende Hongaarsche padvinders. In zijn toe spraak zeide hij o.a., dat de Hongaren, evenals de Duitschers en andere groote volkeren, tot den stam der Ariërs behooren, tengevolge waar van zij den plicht hebben, samen te gaan wan neer de komende beslissingen moeten worden uitgevochten. Wij Duitschers weten aldus Streicher hoe men de Hongaren na den oor log heeft behandeld, en wij geven u naar uw vaderland de beste wenschen mede. Een volk, dat zich niet vrij kan houden van Joden, gaat definitief te gronde Voor de Hongaarsche padvinders sprak daarop staatssecretaris Dr. Pape een dank woord, waarin hij wees op fle veranderingen, die sedert Hitiers regeering in Duitschland zijn tot stand gekomen, en op de noodzaak van weder- zijdsche toenadering der beide volken. Dit is waarschijnlijk onder padvinders de eer ste verbroederingspoging na de zoo succesvolle Jamboree te Vogelenzang, aldus het blad. Gelijk bekend is, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de monopolieprijsverschillen bij den invoer van voedergranen werden ver laagd, de restitutie van deze prijsverschillen, welke bij den uitvoer van kippen- en eenden eieren wordt gegeven, niet met een overeen komstig bedrag verlaagd, waardoor de pluim veehouderij in een moeilijken toestand verkeer de. Daar de eierprijzen de laatste weken ge stegen zijn, heeft de minister van Economische Zaken thans aanleiding gevonden de desbetref fende verlaging toe te passen. Vandaar dat de restitutie, welke bij den uitvoer van kippen en eendeneieren gegeven wordt, met ingang van 23 Augustus 1937 is vastgesteld op 0.4214 per 100 stuks kippeneieren en ƒ0.25 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 Aprii 1937 tot 23 Augustus 1937 in de koelhuizen zijn ingelegd of zijn ingekalkt, blijft de restitutie vastgesteld respectievelijk op ƒ0.75 en ƒ0.43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verdaagd tot 0.42J* per 100 stuks. De restitutie bij den uitvoer van hoeveelheden van tenminste 25 kg. niet meer in de schaal aanwezige bestanddeelen van kippen- en/of eendeneieren is met ingang van denzelfden datum verlaagd tot ƒ0.0814 per kg. netto. 99 99 Zaterdag is te Scheveningen de luchtver dedigingsdag gehouden. Ook is geopend de tentoonstelling van schaal- en vliegende mo dellen, ingericht in het Kurhaus. De opening werd o.m. bijgewoond door luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, den gezant van Zwitserland, den heer A. de Pury, deken van het corps diplomatique, alsmede verscheidene leden van het corps; prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy; ir. J. J. F. de Kok, voorzitter van het Luchtverdedi gingsfonds; prof. dr. J. de Quay, voorzitter der Vereeniging voor Nationale Veiligheid; gep. ge neraal C. J. Snijders e.a. De oud-minister van Waterstaat Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, hield de openingsrede. Hij wees er op, dat de eerste luchtverdedi gingsdag te Scheveningen beoogt, de aandachi te vestigen op het streven van de in 1934 opgerichte Vereeniging voor Nationale Vei ligheid, met het doel, de nationale krachten welke hier te lande en in overzeesche gewesten dienstbaar kunnen gemaakt worden aan verhoo ging van nationale en internationale veiligheid, te ontwikkelen en een geest van weerbaarheid vaardig te doen worden Spr. herinnerde aan de voornemens van re- geeringswege, op ruime schaal maatregelen te treffen, die voor onze weerbaarheid vereischt worden en waarvan onze uitrusting in de lucht een belangrijk deel vormt. Al wordt de nood zaak dier maatregelen door velen erkend, men gevoelt deze toch als een onvermijdelijken last, die wordt opgelegd. Dan is het een schoon ge baar, indien de bevolking een daad verricht, waaruit haar bereidwilligheid blijkt, eigener be weging te toonen, dat zij haar krachten ten dienste van de gemeenschap wil beschikbaar stellen. Met een woord van aanbeveling tot het ver- leenen van geldelijken steun aan de vereeniging voor Nationale Veiligheid en een woord van dank tot allen, die aan de voorbereiding van deze demonstratie hebben medegewerkt, ver klaarde spr. den eersten luchtverdedigingsdag in Scheveningen en de tentoonstelling van mo dellen voor geopend. Nadat de aanwezigen de tentoonstelling be zichtigd hadden, begaven zij zich naar het mo nument op den boulevard voor de gemobili seerde land- en zeemacht, waar luitenant-ge neraal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Commandant van het Veldleger, de tentoonstel ling op het parkeerterrein opende. Spr. zeide o.m., dat de luchtverdediging uit gegroeid is tot een geheel, dat vooral ook voor het achterland van diepgaande beteekenis is geworden. Het moderne Waterloo wordt niet slechts op het slagveld te land uitgestreden, maar ook in de lucht boven, voor en ver achter dit slagveld, Zoo ooit in onze dagen improvisatie van ver dediging als weleer is buitengesloten, dan is dit zeker wel tegen het snel toeschietende ge vaar uit de lucht. Hiertegen moet een, in vre destijd geheel voorbereide, dus goed verzekerde, krachtig georganiseerde en snel werkende lucht verdediging reeds dadelijk kunnen optreden. Talrijke afdeelingen luchtdoelartillerie van groot vermogen, aangevuld door klein geschut mitrailleurs van allerlei soort, zoeklichten met krachtige stralenbundels, meetinstrumenten en luistertoestellen dienen tijdig in stelling te staan ter bescherming bij dag en bij nacht van de vitale landsgedeelten. Daarboven is het in het luchtig ruim, dat de moderne Nederlandsche zeearend het moet opnemen tegen den vreemden buitzoeker en verderfbrenger, om hem door het luchtgevecht tot afdeinzen te nopen. Alleen op deze wijze beschermd tegen aanval en verkenning uit de lucht en zelf voorzien van goede verkenningsorganen, zal ook ons veldleger, dat speer en schild vormt tegen de bedreiging te land, aan zijn roeping kunnen voldoen, den vijand tot in de buitengewesten te weerstaan. Zeker is het dus van algemeen belang, dat tentoongesteld staat een staal van hetgeen het leger aan moderne luchtverdedigingsmiddelen bezit en dat aan een ieder, die daarvoor be langstelling koestert, de gelegenheid wordt ge geven door eigen aanschouwing en door een duidelijken uitleg zich hiervan een goeden in druk te vormen. Ten slotte verklaarde spr. de tentoonstelling, welke omvat de volgende onderdeelen: een bat terij luchtdoelartillerie, een peleton luchtdoel- mitrailleurs, een sectie zoeklichten en eenige zware en lichte mitrailleurs van de cavalerie; voorts luistertoestellen en andere instrumenten voor luchtafweer, voor geopend. In de Kurzaal werd 's middags een bijeen komst gehouden welke zeer vele militaire en civiele autoriteiten bijwoonden. Ook de minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, gaf van zijn belangstelling blijk. Ir. J. J. F. de Kok, voorzitter van het Lucht verdedigingsfonds, gaf een uiteenzetting van het doel en wezen van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid en van het Luchtverde digingsfonds. De oud-opperbevelhebber, generaal C. J. Snij ders, sprak over de noodzakelijkheid eener uit stekende weermacht. Besloten werd het volgende telegram aan H. M. de Koningin te zenden: Duizenden Nederlanders, te Scheveningen bij een ter gelegenheid van den luchtverdedigings dag, overtuigd van de noodzakelijkheid van en bereid zich metterdaad offers te getroosten vooi de luchtverdediging van ons dierbare vaderland, betuigen Uwe Majesteit hun eerbiedige aanhan kelijkheid en onvergankelijke trouw. Leden van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond voerden het „Luchtverdedigingsspel", een stuk in 5 bedrij ven, op, onder leiding van Louis Gimberg. Het succes van de opvoering was zeer groot. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, begaven de aanwezigen zich naar het terras van het Kurhaus voor het bijwonen van de demonstra ties. Voordat deze aanvingen sprak de minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, van de muziektent de honderden op het terras en de duizenden en duizenden die op den boulevard op het strand en elders plaats hadden gevon den, toe. De minister van Defensie zeide o.a, dat voor Nederland in de verdediging het zwaartepunt ligt, hetgeen ei -liter ook betee- kent dat van denaanval gebruik dient te worden gemaakt. Het luchtwapen in Ne derlandsche handen noemde de heer Van Djjk een instrument tot bewaring van ons volksleven. Enkele minuten voor half vüf kwamen vijf In aansluiting op het onlangs tot 22 Augustus verlengde clearing-accoord met Roemenië is thans te Boekarest een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor het betalingsverkeer tusschen beide landen wordt geregeld tot 31 December '37. Door dezen modus vivendi worden in de tot 22 Augustus geldende regeling geen wijzigingen van principieele beteekenis aangebracht. De in gang zijnde liquidatie van achterstal lige vorderingen door middel van voor dit doel bestemde reeds thans aanwezige gelden, brengt mede, dat naar te verwachten is, de voor het betalen van nieuwe exporten van Nederlandsche, Ned.-Indische en tusschenhandels-goederen be stemde bedragen zullen toenemen. Voor dit doel omvat de overeenkomst ook weder een regeling om verdere graantransacties tusschen Nederland en Roemenië mogelijk te maken. Ten einde te bevorderen, dat de Nederland sche uitvoewnogelijkheden worden gebruikt, is onder meer bepaald, dat de debiteuren in Roemenië de voor hun aankoopen verschul digde guldens reeds zullen kunnen verwerven, yóórdat de goederen in Roemenië zijn inge voerd. zwarte stippen in het zicht. Nauwelijks drie minuten later, daverden de vijf zware motore» der gevechtsvliegtuigen, die bommenwerpers voorstelden, boven de pier. Het was een bui tengewoon boeiend schouwspel, dat diepen in druk maakte, vooral toen later aan den Zui delijken hemel twee andere patrouilles, elk be staande uit drie vliegtuigen, zichtbaar werden De demonstraties, bestaande uit aanvallen en verdedigen, waarbij van den boulevard af het luchtafweergeschut daadwerkelijk was inge schakeld, hadden een vlot verloop en werden besloten met een parade, waarDij de veertien demonstreerende vliegtuigen in eskaaerveroana van de zee uit laag over het Kurhaus vlogen. Hierna demonstreerden eenige vliegtuigen van den marine-vliegdienst. Tot slot van deze vliegdemonstraties vlogen eenige sportvliegers met hun lichte toestelle tjes in gesloten verband over de menigte. Des avonds werd in het Palace-hotel te Scheveningen een maaltijd gehouden, waaraan vele autoriteiten deelnamen. Als tafelpresident fungeerde jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Redevoeringen werden gehouden door den burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy en mr. Haitsma Muiier. De tafelpresident sprak voor het opheffen van de tafel enkele woorden van dank tot mr. de Monchy en tot den commandant van het Veld leger. In antwoord op het telegram van Zaterdag middag aan H. M. de Koningin, werd een tele gram ontvangen van den volgenden inhoud: „Hare Majesteit de Koningin laat duizenden Nederlanders, te Scheveningen bijeen ter ge legenheid Luchtverdedigingsdag, vriendelijk danken voor gevoelens in uw telegram overge bracht." w.g. Adjudant van Dienst: De Jonge van der Halen. Na den maaltijd gaf de heer H. M. Schmidt Crans een demonstratie. In verband met den moeilijken toestand, waarin het kleine-boerenbedrijf, ondanks de getroffen crisismaatregelen en de verschil lende bijzondere regelingen, die voor het kleinbedrijf golden, verkeert, heeft de regee ring gemeend een bijzondere steunregeling voor de noodlijdende bedrijven in het leven te moeten roepen. Van deze steunregeling kunnen alleen gebruik maken zij, die op een bepaalden datum als grondgebruiker be kend stonden. De nieuwe maatregelen be oogen vooral door een krachtige, zoo moge lijk individueele, voorlichting de rationali satie van dit soort bedrijven zooveel moge lijk te bevorderen. Het is gebleken, dat, hoe gaarne ook het be drijf dit zelf zoude wenschen, deze rationali satie als regel achterwege bleef, wijl de con tante middelen ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor zoo veel ncodig met overheidshulp deze kleine boe ren in het bijzonder op het eigen bedrijf werk zaam te doen zijn, teneinde hen aldus in de gelegenheid te stellen de noodige gelden te ver dienen, die noodzakelijk zijn voor de rationa lisatie van het bedrijf. Als basis voor den te verleenen steun zal dienen de bestaande steunregeling en wel in dien zin, dat aan den kleinen boer voor zijn arbeid op het bedrijf zelf een bedrag zal worden uitgekeerd, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen een werklooze aan steun ontvangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij volgens bepaalde normen uit zijn bedrijf ontvangt. Het uit te keeren bedrag zal als regel niet in geld, doch in bedrijfsmiddelen worden verschaft, teneinde de zekerheid te ver- hoogen, dat dit bedrag ook inderdaad het bedrijf, dus indirect ook den boer, ten goede komt. Voor zoover de noodige gelden bij de uitvoe ring dezer regeling voortvloeien uit het feit, dat de verminderde inkomsten het gevolg zijn van het wegvallen van den arbeid, dien de klei ne boer als regel vond bij derden, zullen deze gelden gevonden moeten worden door de ge meenten met subsidie uit het Werkloosheids- subsidiefonds. Voor zoover dit niet het geval is, zal het Landbouwcrisisfonds bijstand moeten verleenen. De uitvoering van deze regeling komt, in sa menwerking met het departement van Sociale Zaken, in handen van den dienst voor de kleine boerenbedrijven. Het ligt in de bedoeling, dat plaatselijk locale commissies worden ingesteld, die met de ambtenaren van den landbouwvoor- lichtingsdienst en van den rijkswerkverschaf- fingsdienst samenwerken. Zoo eenigszins moge lijk zal nog dit najaar deze regeling in werking treden. Zaterdag bestond de Marine-Luchtvaartdienst twintig jaar. Onlangs zijn pogingen in het werk gesteld om tot centralisatie van de vlie ger-opleiding te Soesterberg te komen, waar door deze dienst had kunnen worden opgehe ven. Kolonel Van Aller heeft nu ter gelegenheid van dit jubileum meegedeeld, dat het voortbe staan thans wel verzekerd mag heeten. Van 31 Augustus tot 2 September as. zal te Amsterdam gehouden worden het tiende jaarlijksche congres der Internationale Fe deratie van Bonden voor den Import en Groothandel in Levensmiddelen (I.F.I.W. A.), waarvan de zetel te Amsterdam is ge vestigd. Nadat in 1927 de oprichtingsvergadering op uitnoodiging van den Nederlandschen Gros- siersbond in Nederland gehouden was, heeft deze organisatie van negen nationale bonden voor den groothandel in levensmiddelen jaar lijks in de verschillende hoofdsteden der aan gesloten landen vergaderd, om thans ten tweeden male in Amsterdam een congres te beleggen. Hoofddoel der Federatie is eenerzijds de nor malisatie der verpakkingen en inkoopcondities van geïmporteerde levensmiddelen voorna melijk gedroogde vruchten en aanverwante ar tikelen anderzijds de verdediging der speci fieke tusschenhandelsbelangen. Nederland zal op dit congres vertegenwoor digd zijn door de heeren F. A. Bakx, Tilburg president der I.F.I.W.A. voor het jaar 1937 J. H. Bouwman, Rotterdam, P. B. Oldenhof, Apeldoorn en H. R. de Goeyen, Zwolle. De Ne derlandsche Grossiersbond heeft van den oud secretaris der I.F.LW.A., den heer H. Leemhuis, Dordrecht, de toezegging ontvangen, dat hij een rede over de verhouding tusschen den groothandel en het merkartikel zal houden. Het congres zal den tweeden dag om twaalf uur door het gemeentebestuur van Amsterdam officieel ontvangen worden, terwijl dien dag des avonds een gala-diner, waartoe verschillen de officieele personen zijn uitgenoodigd, in het Amstel-Hotel zal worden gegeven. De heffing op boter is voor de week van 22 tot en met 28 Augustus, behoudens tusschen- tijdsche wijzigingen, vastgesteld op 70 cent per k.&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5