Nederland domineert met zijn amateursprinters Het concordaat en de politiek in Joego-Slavië Spoorwegarbeider doodgedrukt Arbeider omlaag gestort 14 driewielers ontvoerd WERELDKAMPIOENSCHAP TE KOPENHAGEN Kerkelijk leven ZONDAG 22 AUGUSTUS 1937 Op het goederenstation te Maas tricht tusschen buffers en stootblok geraakt Tweede ongeval bij herstellings werkzaamheden aan de R.K. kerk te Meerssen OUDE MAN BEROOFD Twee vrouwen aangehouden Kerkelijke benoemingen Bij de paters Franciscanen Een grensconflict in Azië Sovjets leggen beslag op Mand- sjoerijsch vaartuig De nieuwe regeering van Paraguay Geen wanordelijkheid in Vitoria Plotseling vertrek van Bingham Nieuw record van de Caledonia VIERDE SCHELDEVLUCHT WIELRENNEN Ooms, v. d. Vijver en Kropman in de kwarteindstrijden JEUGDIGE FIETSER GEDOOD Door een auto gegrepen UIT DE STAATSCOURANT Nieuwe burgemeester van Uitgeest Armenraad Maastricht Plaatsingen bij de Marine Ook heden favoriet! Kropman had het zwaar De oppositie gaat tegen de regeering De Orthodoxe Kerkhoofden spelen gedachteloos in de kaart der regeeringstegenstanders Stojadinowitsj geeft flen strijd niet op Nationale wedstrijden op Alkmaarder meer Zaanlandsche Zeilvereeniging trof mooi weer! In het nachtelijk uur door schuld' eischer-rijwielhandelaar weggehaald IJsco-venters de dup® Zaterdagmiddag was de 56-jarige spoorweg arbeider P. H. A. Schouteten, wonende aan der> Meerssenerweg te Maastricht, bezig met het opplakken en verzegelen van goederenwagens op het goederenstation van de Ned. Spoor wegen. Toen hij zich van de eene lijn naar de andere wilde begeven, liep hij vlug voor een goederenwagen, die met de buffers vlak bij een stootblok stond, langs. Op dit moment is deze wagen blijkbaar teruggezet, zoodat Schouteten tusschen buf fers en stootblok bekneld geraakte. Met in gedrukte borstkas werd het slachtoffer even later door een anderen arbeider gevonden. In hoogst zorgwekkenden toestand is de man per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overgebracht. Al daar werden hem onmiddellijk de H.H. Sacra menten der Stervenden toegediend. In den loop van den,avond is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Het ongeval is des te tragischer daar Schout eten zich heden naar Heythuysen zou begeven, waar een van zijn dochters de eeuwige geloften zou doen. Bij de herstellingswerkzaamheden aan de R. K. kerk te Meerssen is een tweede ongeval gebeurd. De 28-jarige opperman A. Beenkens, wonende te Meerssen, verloor, staande op een zeer hoo- gen steiger, plotseling het evenwicht en stortte omlaag, waar hij bewusteloos op den grond bleef liggen. Dr. Simonis uit Meerssen verleende de eerste hulp en constateerde een zware hersenschud ding. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overgebracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag maak te een oude man te Groningen met twee vrou wen een autotocht. Na terugkeer op de Groote Markt miste de man zijn portemonnaie, welke zeventig gulden bevatte. De dames sloe gen bij deze ontdekking op de vlucht, doch met hulp van enkele burgers werden de vrouwen achterhaald en door de politie gearresteerd. Het bleken de 24-jarige Th. P. geb. W. en de 27- jarige J. P., beiden wonende te Groningen. Het tweetal is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. In het voortgezet kapittel der Paters Minder broeders te Weert zijn, naar de Msb. meldt, be noemd: tot Gardiaan te Weert Pater Wulfranus Heiling; tot vicarius te Weert Pater Agnus Am- brosius; tot gardiaan te Maastricht Pater Ste- phanus Lucassen; tot vicarius te Maastricht Pater Anicetus Jong; tot gardiaan te Megen Pater Berchmans Lambooy; tot vicarius te Megen Pater Theodoricus v. Rooyen; tot gar diaan te Venray (Zeven Smarten) Pater Lucas Berben; tot vicarius te Venray (Zeven Smar ten) Pater Florimundus Schouten; tot gardiaan te Alverna Pater Cletus Bary; tot vicarius te Alverna Pater Diomedes Pemot; tot gardiaan te Woerden Pater Meinardus Broersen; tot vi carius te Woerden Pater Avellinus van Vlijmen; tot gardiaan te Vorden Pater Dagobertus Huls hof; tot vicarius te Vorden Pater Nolascus van Vliet; tot gardiaan te Nieuwe Niedorp Pater Augustus de Hart; tot vicarius te Nieuwe Nie dorp Pater Marianus Janson; tot gardiaan te Heerlen (Sittarderweg) Pater Malachias Gee- len; tot vicarius te Heerlen Pater Theodorus Binnendijk; tot gardiaan te Venlo Pater Arnol- dus Smitz; tot vicarius te Venlo Pater Jaco- binus Rosmalen; tot gardiaan te Heerlen (H.B. S.) Pater Gratianus Scheffers; tot vicarius te Heerlen (H.B.S.) Pater Jucundus Bauwman; tot gardiaan te Blgijerheide Pater Ranulphus Frans- sen; tot vicarius te Bleijerheide Pater Egbertus Smeets; tot gardiaan te Sittard (Ophoven) Pa ter Salvator Booms; tot vicarius te Sittard (Ophoven) Pater Emmanuel Pompen; tot gar diaan te Sittard (Missie-college) Pater Gerun- tius Wismans; tot vicarius te Sittard (Missie college) Pater Gysbertus Hesse; tot gardiaan te Nijmegen Pater Tiburtius de Graaf; tot vica rius te Nijmegen Pater Desiderius Franses; tot gardiaan te Slenaken Pater Eustachius Janson; tot vicarius te Slenaken Pater Vincentius Hey- mans; tot gardiaan te Katwijk Pater Isaias Onings; tot vicarius te Katwijk Pater Josaphat Hulshcf; tot gardiaan te Venray (Gymnasium) Pater Honoratus Caminada; tot vicarius te Ven ray (Gymnasium) Pater Titus Plekker; tot gar diaan te Drachten Pater Hermanus Veldman; tot vicarius te Drachten Pater Wiro Spruit; tot provinciaal-commissaris in Brazilië Pater Seraphinus Lunter; tot missie-overste in Luan- fu (Ohina) Pater Philotheus Bolander; tot mis sie-overste in Java Pater Floribertus Schnei ders; tot missie-overste in Britsch-Indië Pater Valens Wienk; tot missie-overste in Kiangchow (China) Pater Dositheus Ruys; tot missie-over ste in Nieuw-Guinea Pater Saturninus van Eg- mond; tot secretaris der Ned. Provincie der Minderbroeders Pater Arcadius van der Hoeven; tot prefect van de Studies Pater Pontianus Pol man; tot syndicus provincialis Pater Arcadius van der Hoeven; tot Commissaris van de Derde Orde in Nederland Pater Eusebius Kemp; tot Algemeen Missie-procurator Pater Agnus Am brosias; tot archivaris Pater Cunibertus Sloots; tot secretaris van het binnenlandsch missie werk Pater Marculphus Heyer; tot provisor pro vincialis Pater Walfried Blom, De Belgische kapitein Mondron won tijdens het concours-hippique te Aken den eere-prijs van Rijksminister -von Blomberg CHARBIN, 21 Aug. (Domei) Op de rivier Jaoho, ter hoogte van een eilandje, dat toebe hoort aan Mandsjoekwo, hebben de Sovjet autoriteiten een vaartuig in beslag genomen, dat bezig was boeien in den stroom te leggen. De autoriteiten van Mandsjoekwo hebben ter stond een protest bij de Sovjet-regeering inge diend, maar het vaartuig is nog niet vrijgege ven, en de bemanning, bestaande uit twee Mandsjoes en een Wit-Rus, wordt nog steeds vastgehouden. ASUNCION, 21 Aug. (A. N. P.) De gezant van Brazilië, Da Silva, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Paraguay er van in kennis gesteld, dat zijn regeering den voorloo- pigen president van Paraguay, Felix Paives, er kent. SAN SEBASTIAN, 21 Aug. (Havas). Uit Vitoria wordt gemeld, aan ha Voz de Espana" dat in tegenspraak tot de door de radlopostën der regeering gemelde berichten, zich in Vitoria en San Sebastian geen enkele wanordelijk heid heeft voorgedaan. Het leven verloopt hier normaal en kalm. LONDEN, 21 Aug. (Reuter) De Amerikaan- sche ambassadeur te Londen, Bingham, is on verwachts naar Washington vertrokken. Hij stond op het punt naar Schotland met vacantia te gaan, toen hij plotseling, naar men meent na ontvangst van een telegram uit Washington, zijn reisplannen wijzigde en schikkingen tror om onverwijld naar de Vereenigde Staten over te steken. Het Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft medegedeeld, dat de ambassadeur te Londen, Bingham, voor per soonlijke zaken naar de Vereenigde Staten te rugkeert. LONDEN, 21 Aug. (Reuter). De „Caledonia'' heeft 'n nieuw record gevestigd voor transatlan tische vluchten. De vliegboot is vanochtend om 10 uur 09 te Foynes (Ierland) gemeerd, en heeft den overtocht volbracht in 11 uur 33 minuten. Bij de Zaterdagmiddag op het vliegveld Vlis- singen gehouden vierde Nederlandsche Schelde- vlucht werd de heer T. Visser te Vlissingen winnaar van de zilveren Scheldemeeuw voor sportvliegers. Winnaar van den zilveren Schelde- beker voor beroepsvliegers werd sergeant Van der Stok te Soesterberg, met twee strafpunten. Op den Bredaschen weg te Tilburg is Zater dagmiddag om vijf uur de vijftienjarige G. de V. uit Eindhoven, die per rijwiel in de richting Tilburg reed, door een hem achteroprijdenden personenauto gegrepen. De jongeman werd zoo ernstig gewond, dat hij enkele oogenblikken na de aanrijding overleed. Met ingang van 1 September 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente Uitgeest: P. van de Ven. Gerekend van 1 Augustus 1937 is benoemd tot secretaris van den Armenraad te Maastricht, in vasten dienst, Mr. E. L. J. H. Rikmenspel, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij beschikking van den Minister van De fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 23 Augustus 1937: D. W. baron van Lijn den a. b. Hr. Ms. „Jan van Amstel"; W. P. Jan sen, a. b. Hr. Ms. „Pieter de Bitter"; N. J. H. Gregory, a. b. Hr. Ms. „Abraham Crijnssen"; J. H. baron Mackay, a. b. Hr. Ms. „Eland Du bois". De eerste dag der .wereldkampioen schappen te Kopenhagen is wel bij zonder succesvol voor Nederland ver- loopen. Alle drie Nederlandsche ama teursprinters, Ooms, van der Vijver en Kropman, hebben zich voor de kwarteindstrijden geplaatst. Alleen ons land heeft alle drie deelnemers in de kwarteindstrijden kunnen krij gen, waarin verder nog zullen starten de beide Denen Nielsen en Gene, de Belg Collard, de Italiaan Pola en de Franschman Georget, wel een bewijs, dat Nederland sterk domineerde in dit milieu. Onze Nederlandsche kampioen Ooms had in zjjn serie tegen den Zwitser Reischer en den Hongaar Ferenc Eles geloot. De laatste was echter niet verschenen. Reischer nam den kop, het werd een lange sprint. Reeds bij het ingaan van de laatste ronde lagen beiden in vol tempo, in de bocht ging Ooms den Zwitser gemakke lijk voorbij en won met enkele lengten. Daar mede had hij zich voor de achtste finale er waren negen series en zeven herkansingsritten, waarvan de winnaars in de achtste finale kwa men geplaatst, waarin hij tegen Loatti uit kwam. Ooms vertrok van kop, doch hield on middellijk in en Loatti werd daardoor gedwon gen, voor te rijden. 350 K.M. voor de eindstreep demarreerde de Italiaan, doch Ooms volgde ge makkelijk en daar Loatti iets van zijn lijn af week was het zeer moeilijk hem met een kwart wiel te kloppen. Een uur voordat de wedstrijden, welke in den avond op de Ordrupbaan voor 5000 toeschou wers werden gehouden, aanvingen, had Van der Vijver reeds een sprintje getrokken. Van Vliet, die een week van tevoren is aangekomen hij start pas eind volgende week was gaarne bereid geweest Van der Vijver te trekken en Ooms volgde in dit oefenritje als derde man. Na enkele rustige rondjes werd het tempo ver sneld en van het wiel van Van Vliet komend liet Van der Vijver zien, dat het wel best zou gaan. Zijn tijd over de laatste 200 M. was 11 4/5 sec. Deze training had v. d. Vijver voldoende vertrouwen gegeven voor zijn serie, in welke hij was ingedeeld met den Duitscher Ihbe en den Belg Hendrikx. Van der Vijver vertrok van kop met Ihbe als tweede en Hendrikx als derde. Bij het ingaan van de laatste ronde schoot de Belg binnendoor, Ihbe ging er achter en zöo stond Van der Vijver voor de moeilijke opgave, over beiden heen te komen. Ihbe had hij, bij het ingaan van de laatste bocht, reeds te pakken en op het rechte eind ging hij met het grootste gemak nog langs Hendrikx. Een enthousiast applaus ontving Van der Vijver voor zijn rijden, want het Deensche publiek was er volkomen mee op de hoogte, dat hij met blessures aan den start was gekomen. Zijn achtste finale won hjj al zeer gemak kelijk. Onze landgenoot ging op'kop, bij het uitkomen van de voorlaatste bocht schoot zijn tegenstander, de Franschman Courty, binnendoor. Hij ging hard door, doch met het grootste gemak kwam Van der Vijver langs den Franschman en won op overtui gende wijze. Onze derde vertegenwoordiger, Kropman, reed in de achtste serie tegen den Deenschen kam pioen Hans Nielsen, terwijl de Hongaar Zalton Karakie niet verschenen was. De Deen dwong Kropman den kop te nemen, het werd een zeer snelle rit. De Nijmegenaar hield zijn tegenstan der echter goed in het oog. Toen de Deen op 250 M. wilde passeeren, ving Kropman hem keurig op, doch Nielsen zette door, ging over Kropman heen en reeds bij het ingaan van de laatste bocht was de Nijmegenaar een gesla gen man. Nielsen was intusschen de snelste renner van de series geweest, hij noteerde 12 seconden over de laatste 200 M. Kropman moest zijn herkansingsrit tegen Karsch en Sandtorp rijden. De kop werd hem opgedrongen met Karsch op de tweede plaats. Op 300 M. voor de finish schoot de Noor Sandtorp binnendoor, Kropman liet hem voorgaan, versnelde echter tegelijkertijd en gaf Karsch geen kans, ook te passeeren. Uit tweede positie won de Nijmege naar met een lengte. Kropman heeft het overigens wel zwaar in deze voorwedstrijden gehad, want hij kwam in zijn achtste finale tegen Rigoni uit. Ooms had reeds ondervonden, hoe moeilijk het is tegen Italiaansche vertegenwoordigers te rijden. Ook Rigoni reed verre van regelmatig. Kropman nam den kop, doch bij het uitkomen van de voorlaatste bocht schoot Rigoni hem voorbij, hij slingerde in de laatste bocht geducht, zoo dat Kropman hem niet langszij kon komen, doch bij het uitkomen van de bocht trok Krop man geducht aan, schitterend wist hij langs hem te komen en met gering verschil den Itali aan te kloppen. Ook Kropman wist zich dus voor de kwarteindstrijden, welke hedenmiddag op de Ordupbaan worden gehouden, te plaatsen. Van verrassingen is overigens weinig sprake geweest. De meeste nationale kampioenen heb ben zich weten te plaatsen, behalve Hicks, de Engelschman, en Bauman, de Zwitser. Ook Hasselberg, de Duitsche kampioen, maakte een minder goeden indruk en werd dan ook uitge schakeld. In de kwarteindstrijden zijn sterk favoriet de Nederlanders Van der Vijver en Ooms, de Itali aan Pola, de Franschman Georget, de Belg Col lard en de Deen Nielsen. De uitslagen luiden: Ie serie: 1. Pola (Italië), 2. Pirotte (België), 3. Mortensen (Noorwegen) tüa laatste 200 m. 12 4/5 sec. 2e serie: 1. Georget (Frankrijk), 2. Loatti (Italië), 3. Jakl (Tsjecho-Slowakije)12 1/5 sec. 3e serie: 1. Ooms (Nederland). 2. Reischer (Zwitserland), 12 3/5 sec. 4e serie: 1. Baumann (Zwitserland), 2. Courly (Frankrijk), 3. Sandtorp (Noorwegen) 12 3/5 sec. 5e serie: 1. Collard (België), 2. Gene (Dene marken), 3. Rose (Zuid Afrika), 13 sec. 6e serie: 1. v. d. Vijver (Nederland), 2. Hen drikx (België), 3. Ihbe (Duitschland) 12 1/5 sec 7e serie: 1. Hicks (Engeland), 2. Karsen (Duitscnland), 3. Hoeltzer (Denemarken) 12 4/5 sec. 8e serie: 1. H. Nielsen (Denemarken), 2. Krop man (Nederland), 12 sec. 9e serie: 1. Rigoni (Italië), 2. Hasselberg 'Duitschland), 3. Mohr (Oostenrijk) 12 3/5 sec. Herkansingsritten le rit: 1. Loatti, 2. Ihbe, 12 3/5 sec.; 2e rit 1. Gene, 2. Pirotte, 3. Jakl, 12 1/5 sec.; 3e rit: 1. Courly, 2. Mortensen, 13 1/5 sec.; 4e rit*. 1. Hasselberg, 2. Rose, 12 3/5 sec.; 5e rit: 1. Mohr, 2. Hendrikx, 12 2/5 sec.; 6e rit: 1. Hoelt zer, 2. Reischer, 13 1/5 sec.; 7e rit: 1. Kropman, (Nederland), 2. Karsch, 3. Sandtorp, 12 3/5 sec. Achtste finales: le rit: 1. Pola, 2. Mohr, 12 sec.; 2e rit: 1 Georget, 2. Hasselberg 12 3/5 sec.; 3e rit: 1. Ooms (Nederland), 2. Loatti (cp een kwart wiel) 12 2/5 sec.; 4e rit: 1. Gene, 2. Baumann, 12 1/5 sec.; 5e rit: 1. Collard, 2. Hoeltzer, 13 2/5 sec., „Wat rijden al die menschen g& vaariijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur (Hoe zegt men dat ook weer van dia*1 splinter, dien balk en (Bijzondere correspondentie) De religieuze en politieke crisis, waaraan het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen ten prooi ls sinds het kabinet- Stojadinowitsj zich, in het belang des lands, verstout heeft aan de volksvertegenwoordiging een concordaat voor te leggen, dat eindelijk de positie van de Roomsch-katholieken in het rijk regelt, begint meer en meer haar waar karakter te vertoonen. Kon men in den aan vang nog toegeven dat een bepaalde groep van de bevolking te goeder trouw van meening was dat haar godsdienstige belangen gevaar liepen, thans blijkt wel dat de politieke oppo sitie tegen de bestaande regeering achter de schennen aan de touwtjes trekt. Deze oppositie, die ieder voorwendsel goed acht om het kabinet- Stojadinowitsj ten val te brengen, ziet in de concordaatskwestie een voortreffelijk middel de tegenwoordige regeering in den lande in disere- diet te brengen en zij houdt zelfs geen rekening met de mogelijkheid, dat zij de internationale positie van het Joego-Slavische koninkrijk ern stig verzwakt, noch ook met het feit, dat zij de eenheid des lands in gevaar brengt. Stojadinowitsj Het concordaat, dat eigenlijk reeds lang vóór Stojadinowitsj de teugels van het bewind in handen nam, in 1935, gesloten werd, schept voor de Roomsch-Katholieke Kerk geen enkel buitengewoon privilege. Er ls niet de minste sprake van dat het op de rechten der orthodoxe kerk inbreuk maakt of de gevestigde positie dier kerk op eenigerlei wijze aantast. Het concordaat geeft den Roomsch-Katholieken in geen enkei opzicht méér dan hun rechtens toekomt en het is met de bepalingen van de Grondwet des lands in volmaakte overeenstemming. Het is trouwens volmaakt logisch dat in een land als Joego-Slavië, waar naast een orthodoxe meerder heid niet minder dan vijf-en-een-half millioen Roomsch-Katholieken wonen, regelingen getrof fen worden die aan alle bevolkingsgroepen recht doen wedervaren. Zulk een regeling is ten bate van het Mohammedaansche deel der bevolking tot stand gekomen en het is niet meer dan billijk dat ook de Roomsch-Katholieken hun onmiskenbare rechten officieel erkend zien. Dit alles is zoo helder en klaarblijkelijfc en voor tegenspraak zoo volkomen on vatbaar, dat men moeite zou hebben te begrijpen waarom een dergelijk concordaat in zóó heftige mate de hartstochten zou kun nen prikkelen, als men niet van den aanvang af in het oog hield dat er niet in de eerste plaats van een werkelijke religieuze oppositie, maar vooral van een politieke sprake is. Dat de leiders van de Servische orthodoxe kerk zich door de tegenstanders van de tegen woordige regeering hebben laten meesleepen op wegen, die de hunne niet kunnen zijn, bewijst dat zij zich van de gevaren, die de huidige strubbelingen voor volk en land meebrengen, niet voldoende rekenschap geven. Zij spelen zonder eenig overleg in de oppositioneele kaart. Zij hebben den president van den ministerraad, acht orthodoxe ministers en alle afgevaardigden van orthodoxe geloofsovertuiging die voor de ratificatie van het concordaat gestemd hebben, buiten de orthodoxe kerkgemeenschap gesteld en zoo een toestand geschapen, die voor veler lei kwade kansen de deur opent. Laat ons er in het voorbijgaan op wijzen dat de orthodoxe autoriteiten hun boekje te buiten gegaan zijn. Niet alleen zijn de door nen genomen maat regelen niet met de Grondwet des lands te rij men, maar zelfs niet met de kerkelijke regle menten. Artikel 208 van de Constitutie der or thodoxe kerk toch zegt uitdruKkelljk dat de kerkelijke autoriteiten in slechts twee gevallen sancties tegen de geloovigen kunnen toepassen, n.l. wanneer er van delicten tegen den gods dienst en de kerkelijke dogmata sprake ls óf wanneer geloovigen zich aan vergrijpen tegen de Christelijke moraal hebben schuldig ge maakt. Het is duidelijk dat het aanbieden ter ratificatie van een concordaat noch onder de eene noch onder de andere rubriek vallen kan. De verantwoordelijkheid van ministers en af gevaardigden wordt, voor zoover hun publiek- politieke handelingen betreft, door de bepa lingen van de Grondwet van Vidovdan om schreven en door de wetten, die uit de grond wetsbepalingen voortvloeien, en de leiders der Servische orthodoxe kerk hebben zich daarin in geenen deele te mengen. Maar de ontketening der politieke harts tochten heeft in deze geheele kwestie a an de nuchtere en klare stem der lo- giek het zwijgen opgelegd. Reeds tijdens de debatten in de Skoeptsjina nleek met overgroot» duidelijkheid dat de radicale Serven het con cordaat slechts als voorwendsel gebruiken om Stojadinowitsj' positie te ondermijnen. De op positie tegen stojadinowitsj en zijn politiek da teert niet van vandaag of gisteren. In invloedrijke Servische kringen heeft men het sinds langen tijd met leede oogen aange zien dat de Servische regeering een politiek volgt die tot de onderteekening van een ver strekkend accoord met Italië geleid heeft en die de verhouding tot Duitschland, zoowel in politiek als ook vooral in economisch opzicht, in krachtige mate verbeterd heeft. De radicale Serven, vasthoudend aan een door Pasitsj ge volgde politieke gedragslijn, begrijpen deze po litiek niet. Bij hen is het wantrouwen tegen Italië nog steeds levendig en de door graal Ciano en Stojadinowitsj getroffen overeenkomst spelt hun weinig goeds. Anderzijds kunnen zij zich niet voorstellendat Joego-Slavië toena dering tot Duitschland kan zoeken en tegelij kertijd in vollen omvang trouw blijven aan de verplichtingen, die het ten aanzien van zijn bondgenooten, Tsjecho-Slowakije en Roemenië, aangegaan heeft. Terecht of ten onrechte be schouwen deze aan oude tradities vasthoudende elementen Stojadinowitsj voor den gewijzigden koers in de Joego-Slavische politiek verant woordelijk en het concordaat heeft hun een uiterst-welkome gelegenheid verschaft te trach ten den minister-president ten val te brengen Dat het niet gelukt is laat zich voornamelijk toeschrijven aan het feit dat Prins-regent Paul geweigerd heeft den minister-president, wiens politieke opvattingen met de zijne strooken, op te offeren. In een dezer dagen te Bar uitgesproken rede voering heeft Stojadinowitsj aangetoond dat de tegenwoordige moeilijkheden niet een gevolg zijn van het, niet-bestaande, feit, dat de po sitie van de orthodoxe kerk dsor het concor daat in gevaar zou gebracht worden, maar wel en nagenoeg uitsluitend van den stormloop der politieke tegenstanders tegen het kabinet en tegen de Joego-Slavische radicale Unie, waarop de regeering steunt. „In dezen strijd" aldus Stojadinowitsj „verbergen onze tegenstan ders van alle schakeering zich laf achter de orthodoxe kerk, die zij voor hun wagen span nen. Wij moeten wél onderscheid maken tus schen den godsdienst en de kerk dezer politici. De orthodoxe kerk behoort te worden geëer biedigd, verdedigd en geconsolideerd, maar onze politieke tegenstanders zullen wij met al de kracht van onze groote en machtige partij be strijden." Stojadinowitsj beschouwt zich allerminst als een overwonnene en heeft een toestand met deze weinige woorden voortreffelijk gekarak teriseerd. 6e rit: 1. v. d. Vijver (Nederland), 2. Courly. sec.; 7e rit: 1. Kropman (Nederland), 2. RigolU' 13 sec.; 8e rit: 1. Nielsen, 2. Hicks, 12 2'5 sec. Vis Jr' (De De Zaanlandsche Zeilvereeniging trof Zaterdagmiddag bij het eerste deel harer Nationale wedstrijden op het Alkmaar- dermeer uitstekend weer, want de uit O05* telijke richting komende ferme bries bracht de talrijke deelnemers recht in hun eIe' ment. Baarbij vroolijkte een heerlijk z°n* netje het geheel niet weinig op. De resultaten van den eersten dag war®11 als volgt: Drakenklasse1. Janmaat van J. Heynen (K® Kaag). pg Regenboogklasse: 1. Duvel van J. Vreede Kaag); 2. Kikker van J. de Vries (ZZV)'. Pheeda van G. Deichmann (RZV)4. De Lee III van v. d- Mey (De Kaag). Fampusklasse1. Albatros van G. (Loosdrecht)2. Fuut van W. van Hatteir.' Kaag; 3. Windveer van L. van Essen Kaag). a 12 M2 klasse A.: 1. Wilgenhoek van z, Louwerse (Loosdrecht)2. Dinges van W. J* Nauta (De Kaag); 3. Prul van C. Th. Gülch®* (Loosdrecht)4. Spitsmuis van C. M. H. Kau (De Kaag); 5. Ronny III van Cr. Overman (Hillegersberg). 12 M2 klasse B.: 1. Balder van J. Gin®^ (Loosdrecht); 3. Slee van C. Mohr (De Onde»' linge); 4. Wielewaal van B. Aten (ZZV). 12 voets Jollen A.: Kabouter van J. Armrü (ZZV)2. Duimelot van H. van Suyleko (HJC)3. Ideaal II van mej. E. Karrern®» (RZV); 4. Windekind II van H. Evers (HJC'* 5. Noname van J. H. v- d- Stadt (ZZV)I Daphnia van P. Vermeulen (De Kaag) 12 voets Jollen B.: 1. Windekind II van Jansen (HJC)2. Sterntje van R. Aten (ZZV) 3. Duimelot van H. Asselbergs (HJC)4 sie-Totsie van mej. M. van Dieten; 5. Krul" melt je van N. A. de Joncheere (Loosdrecht). Olympia-Jollen: 1. Mop van M. Bollemey® (HND)2. My-Hobby van J. J. Dykers (AegT 3. Slof van E. G. v- d. Stadt (ZZV)4. War-D- van R. Lemstra (W. V- Amsterdam). N.B. 16 M2 klasse: 1. Notos van W. Bos Koenen)2. Meerkoet van B. Jor.gejans geest); 3. Kwaje Hoek van K. L. v. d. Kor® (Loosdrecht)4. Cycloop II van J. v. d- (De Kaag) B. M. Klasse: 1. Wetterwille van N. Vre®^ (De Koenen)2. Adri van P. Leewis (WV A111* sterdam)3. Kemphaan van Joh. Spanbe1'" (Watergeuzen). Een fabrikant van roomijs te Amsterdam kwam toen hij 's ochtends zijn garage bin nenging, tot de minder aangename ontdek king, dat niet minder dan 14 driewieüge bakfietsen, waarmede zijn roduct in de stad verkocht wordt, in het nachtelijk uur ver- dwenen waren. Reeds geruimen tijd hadden verschillende veranciers van den betrokken fabrikant ve geefs gepoogd, betaling te krijgen van het 11 toekomende geld. Wel waren aan sommige 1 veranciers termijnen betaald, maar verder bi® het geld achterwege. Een der leveranciers, e rijwielhandelaar op den Amstelveenscheweg Amsterdam, die op zijn beurt zorgen moest, hij zijn verplichtingen tegenover zijn lever® ciers nakwam, en die trots herhaalde aanm ningen, geen kans had gezien, geld los te gen, bedacht een ander middel, om zich v°jp verdere schade te vrijwaren. Hij riep de b® in van een 14-tal lieden, die niet voor kleintje vervaard zijn en nu werd een nacht lijke expeditie georganiseerd. De 14 helpers werden uitgenoodigd in e vrachtauto plaats te nemen en zoo trok het S zeischap in alle stilte in het nachtelijk ü^e naar de garage van den ijsfabrikant. OP jr) een of andere wijze was de rijwielhandelaar het bezit gekomen van een sleutel der 8a^re- en nu werden de 14 bakfietsen de garage uit8 eden. De „assistenten" van den rijwielhar) laar namen elk op een bakfiets plaats en vormde zich een stille stoet, welke, wann het dag geweest ware, ongetwijfeld de a® dacht van de voorbijgangers zou getrok» hebben. Nu had men geen last van hinderiU nieuwsgierigheid en zoo bereikte het gezelscb de zaak van den rijwielhandelaar aan den A stelveenscheweg, waar de driewielers weer stald werden bij den rechtmatigen eigenaar. Toen de ijsfabrikant 's morgens vrOe® ontdekte, wat in het nachtelijk uur ge' schied was, begreep hij onmiddellijk, WI( hem deze poets gebakken had en hij besloo dan ook, den rijwielhandelaar zoo spoed® mogelijk een bezoek te brengen. Zoodra e® 10-tal ijsrijders zich 's morgens aanmeld» óm den dagelijkschen tocht door de aan te vangen, vernamen zij, dat ze h» konden uitrijden, omdathet materia verdwenen was en daar op eiken driewie' een slagroomapparaat gemonteerd w®/' konden de weggehaalde karretjes ook h1 door andere worden vervangen. jjS' Vergezeld van de 10 ijsrijders, begaf ,e( fabrikant zich nu naar den Amstelveensch® p en wij zullen het discours, dat bij den ril handelaar volgde, hier maar niet weerg® e{, Tenslotte ging men ook tot bedreigingen maar een passeerend politieagent wist erns optreden van de zijde der ijsrijders te v°f%fi' men. Laatstgenoemden, zoowel als de Üsi kant hebben zich toen verwijderd, ma® zaak is nog niet tot een oplossing gekomeb'^ii De rijwielhandelaar kreeg in den loop den dag van zijn rechtskundigen raadsm® geruststellende verzekering, dat de wijze, p^d op hij zich in het bezit van zijn eigendon) gesteld, zooal niet gebruikelijk, in elk geva» oorloofd was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6