^-Instantine China en de beginselen van Soen Yat Sen Franco's opmarsch naar Santander Huwelijksdrama te Rotterdam ORDNUNG MUSZ SEIN Kind meegelokt DE ONAFHANKELIJKHEID EERSTE DOEL ACTIE IN HET HAVEN BEDRIJF MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 De Basken bieden thans hevigen tegenstand, doch lijden zware verliezen Duikbooten in de Dardanellen De strijd aan het front van Madrid Britsch vaartuig gebom bardeerd Frankrijk beschermt zijn koopvaardij Radioseinen gehoord van Lewanefski? Katholieke bijeenkomst in Tsjecho-Slowakye Brand in het Casino van Boulogne-sur-Mer Groote schade aangericht Frauduleus steun trekken Later in bewusteloozen toestand in het kreupelhout gevonden Reportage Luchtverdedigingsdag IJzerwerker brengt zijn vrouw met een dolkmes een aantal steken toe Verzoeningspoging met tragischen afloop Keuringsveearts te Naarden geschorst Wegens ongepaste uitlatingen w over B. en W. ML S </f -o. •VAK en ie voelt je loom en je hebt j hoofdpijn, dan helpt Instantine. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnenl Instantine Het drama te Oss De man heeft bekend op zijn vrouw geschoten te hebben Motorrijder ernstig gewond In botsing gekomen met stil- staanden vrachtauto NIEUW EERSTE KAMERLID H. W. van Marle benoemd verklaard GESLAAGDE PROEFTOCHT VAN DE „PIET HEIN' Jacht te Amsterdam terug BELASTINGEN IN INDIË BUITENLANDSCH OVERZICHT Daarom verdediging nu tegen Japan Het collectief contract te Rotterdam opgezegd De ontploffing op de Manvantara Ontzettende ravage CAUTIE VERSTREKT Het s.s. Dynamo vrijgelaten dANT ANDER-FRONT, 22 Aug. De nationalistische troepen zijn in de laatste 24 unr wederom eenige K.M. langs den straatweg ReinosaSantander opgerukt en staan thans op nog geen vier K.M. van het stadje Los Corrales, dat is op 15 K.M. van Torrelavega, dat nu reeds onder het bereik ligt van het nationalistische ge schut. In een officieel communiqué van het natio nalistische hoofdkwartier te Salamanca wordt gemeld, dat de Basken thans hevigen tegen stand bieden. Tot tweemaal toe zijn zij tot een tegenoffensief overgegaan, doch zij werden met zware verliezen teruggeslagen. Vooral in den sector van Villacarriedo was de strijd fel. Vol gens hen oorlogscommuniqué van Valencia heb ben de Basken den troepen van Davila ernstige verliezen toegebracht bij den strijd om Ontane- da, dat gelijk gemeld, inmiddels reeds door de rechterflank van het nationalistische leger be zet is. Van linksche zijde wijst men er op, dat hier vier Italiaansche divisies en groote afdee- lingen Mooren aan den strijd deelnemen. Deze mededeeling berust op de verklaring van een Italiaanschen sergeant, die aan dit front ge vangen genomen werd. Aan het centrale front heeft een beperkte be drijvigheid geheerscht. De regeeringstroepen hebben, zonder groote moeite aanvallen hunner tegenstanders in den sector van de Sierra voor Brunete en Navalgamella afgeslagen. De druk, dien de regeeringstroepen gisteren den geheelen dag hebben uitgeoefend op den rechteroever van de Rio Manzanares heeft reacties gewekt in den sector van de Jarama, waar de twee par tijen een vrij hevig vuur op elkanders stellingen richtten. In de frontlijn is geen wijziging ge komen. Havas meldt uit Istanboul dat het onder zoek, hetwelk is ingesteld naar het torpedee- ren van het s-s. Armuro heeft uitgewezen, dat de aanval in Turksche territoriale wa teren is ondernomen. De Armuro zit in drijfzand vast en kan, naar men weet, niet weer vlot gebracht worden. De geredde op varenden zijn heden te Istanboul aangeko men. Naar verluidt zou de Spaansche zaakgelastig de morgen een belangrijk onderhoud hebben met den Turkschen minister van buitenland- sche zaken, Roestoe Aras. De regeering zou strenge maatregelen voorbereiden ter bewaking en controleering van de territoriale wateren. Volgens het blad „Ia Realique" zou een staat, wien het door de verdragen verboden is onder zeeërs te bezitten, naar de wateren der Dar danellen twee duikbooten hebben gezonden, die de Ciudad de Cadiz en de Armuro zouden hebben getorpedeerd. Het radio-station te Marseille ontving het volgende telegram van het Britsche vaartuig „Noemi Julia": „Wfl zijn gebom bardeerd op 42 graden N. Br. en 35 gra den O. L." De beide vliegtuigen droegen als kentee- ken de nummers 528 en 529, alsmede een zwarten cirkel met wit kruis en twee zwar te streepen. Het Fransche ministerie van Marine deelt mede, dat reeds op 22 April ji. de minister aan de oorlogsschepen en luchtstrijdkrachten der vloot voorgeschreven heeft zoowel in voile zee als in de Fransche territoriale wateren de Fransche koopvaardijschepen te beschermen te gen eventueele aanvallen, waarvan zij het voor werp zouden kunnen zijn. Ieder Fransch oor logsschip, dat kennis draagt van een incident in de wateren, waar het zich bevindt, moet het aangehouden of aangevallen schip te hulp ko men en den aanvaller seinen, dat 't dit schip on der zijn bescherming neemt. Wanneer de aan valler zijn onderneming voortzet en vuurt op het koopvaardijschip, moet het oorlogsschip on middellijk met al zijn wapenen dit vuur van den aanvaller beantwoorden. MOSKOU, 23 Aug. (Tass). De luchtvaart autoriteiten hebben medegedeeld, dat radio- teekens zijn opgevangen, welke afkomstig kun nen zijn van Lewanefski. Slechts enkele letters waren verstaanbaar. In de veronderstelling, dat de ontvanger van het vlj^gtuig nog in orde is, zenden de radio- poolstations dagelijks mededeelingen voor de bemanning uit over de maatregelen, welke ge nomen zijn om naar hen te zoeken. Het vliegtuig van Wilkins is aan de monding van de Copperminerivier gedaald, Grazianski is bij Nordwik geland en Golowin is aan den be nedenloop van de Ob aangekomen. Volgens berichten uit Fairbanks heeft het vliegtuig, dat Mattem in de lucht van benzine zou voorzien averij opgeloopen en moest een noodlanding maken; de bemanning bleef onge deerd. De ijsbreker „Krassin" wist zich uit het ijs los te maken en vaart naar den 71sten breedte graad. Op het feest van Maria ten Hemelopneming vonden in Königgratz in Tsjecho-Slowakije en in het Maria-heiligdom op den Hoetein twee groote geloofsmanifestaties plaats, waaraan in totaal loo.ooo geloovigen deelnamen. In Königgratz waren de Tsjechische Katho- Zaterdagavond is te Berlijn de Internationale Zuiveltentoonstelling plechtig geopend. O.m. voerde oud-minister Posthuma het woord. Links (op de eerste rij) de voor zitter der tentoonstelling, Maenbaut, rijksminister Darré en de opper-burgemeester van Berlijn, dr. Lippert lieken bijeen voor het diocesane Eucharistische Congres, dat begon met een plechtige Hoogmis op het plein voor den dom. In de groote mannenvergadering des namid dags sprak minister Dostalek over; „De door het Allerheiligste Sacrament des Altaars gewij de man." Meer dan 20.000 geloovigen namen deel aan de Eucharistische processie. Ter herinnering aan den 25en verjaardag van de kroning der Moeder Gods op den Hostein, werd Zaterdag een geloofsdemonstratie gehou den, waaraan meer dan 10.000 Katholieke jonge mannen deelnamen. Bij de plechtigheden van Zondag waren ver over de 50.000 geloovigen aanwezig, waaronder ook de Pauselijke Nuntius Mgr. Ritter. Vóór de kerk spraken zoowel de Aartsbisschop Mgr. dr. Frecan, als vertegenwoordigers van de Tsjechi sche en Slowaaksche Katholieke jeugd. Voor de eerste maal spraken hier ook vertegenwoordi gers van de Duitsche Katholieke jeugd, en ook Oekrainische en Russische vertegenwoordigers uit Karpathen Rusland. Na de predikatie van prof. dr. Vasek cele breerde de Nuntius een pontificale H. Mis. BOULOGNE SUR MER, 22 Aug. (Havas). Tien minuten na middernacht is brand uit gebroken in het casino van Boulogne sur Mer. Het vuur vond zijn oorsprong in de danszaal en greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stonden. De kapelmeester verzocht den aanwezigen snel en kalm het gebouw te verlaten. Deze raad werd opgevolgd er. in groote orde verlieten de aan wezigen het gebouw. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door on voorzichtigheid van een danser, die tijdens een storing in het electrisch licht met een sigaren aansteker licht wilde maken. Niemand werd bij den brand gewond. Volgens latere berichten was men vanmorgen om tien uur het vuur meester. De schouwburg zaal, het restaurant, de vestiaire en de groote tentoonstellingszaal, waar bijna vierhonderd doeken en beeldhouwwerken opgesteld waren, werden vernield. De schade wordt geraamd op verscheidene millioen francs. Volgens een ingesteld onder zoek zou de oorzaak in kortsluiting gezocht moeten worden. Het Gem. Bureau voor werkloozensteun te Den Haag heeft de politie aangifte gedaan van frauduleus steuntrekken in twaalf geval len tot een bedrag van 330. Zondag namiddag is een 6-jarig jongetje, af komstig uit Heemskerk, dat bij zijn Grootouders te Santpoort logeerde, vermoedelijk met een stukje chocolade, in het bosch „de Neethof" aldaar gelokt, alwaar het om ongeveer 4 uur door zijn oom, die ongerust geworden was over het lang uitblijven van den jongen in het kreu pelhout in bewusteloozen toestand en erg be bloed werd gevonden. Het kind was op een afschuwelijke manier mishandeld. De sporen wijzen er op dat vermoedelijk getracht is, den jongen te wurgen, terwijl zeer zeker minder eerbare bedoelingen bij den bedrijver hebben voorgezeten. Nadat 2 doktoren de eerste hulp hadden verleend is het kind dat vermoedelijk een hersenschudding en een kaakfractuur had, met een ziekenauto naar het St. Antonius-Zie- kenhuis te IJmuiden overgebracht. Zijn toe stand is redelijk. Onmiddellijk werd door de gemeente-politie van Velsen een uitvoerig onderzoek ingesteld waarbij ook geassisteerd werd door een Rijks- politiehondgeleider. De dader is nog niet ge vonden. Om ongeveer 1.30 uur n.m. moet het kind ge zien zijn in gezelschap van een man van mid delbaren leeftijd, vermoedelijk met een wit boordje, gekleed in grijs colbértcostuum, grijzen vilthoed met donker lint, terwijl om ongeveer 3 uur n.m. nabij de plaats waar het kind werd gevonden een man werd aangetroffen gekleed in bruin colbértcostuum, bruinen vilthoed, leef tijd ongeveer 30 jaar. De vervangende commissaris van politie te Velsen verzoekt dengenen, die inlichtingen kun nen verstrekken, met spoed kennis te geven aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. Hedenavond geeft de N.C.R.V., niet zooals gewoonlijk te 7.45, maar te 7.15, een eenigszins uitgebreide reportage van den op Zaterdag j.l. gehouden luchtverdedigingsdag te Schevenin- gen, georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond. Zondagmiddag heeft de 23-jarige ijzer werker J. J. S., die sedert eenigen tijd in onmin leeft met zijn 19-jarige echtgenoote H. v. V., na een mislukte poging om tot een verzoening te komen, op den Nesscrdijk on der Rotterdam, zijn vrouw een aantal steken met een dolkmes toegebracht en daarna de vlucht genomen. Omtrent de toedracht is gebleken, dat beide echtgenooten Woensdag aanstaande een defini tieve beslissing in hun echtscheidingsprocedure moesten nemen. De man, die wist dat zijn vrouw met haar moeder en haar kindje, Zondagmiddag een bezoek aan eenige familieleden zou bren gen, is het drietal gevolgd en heeft de vrouw op den Nesserdijk ingehaald en aangesproken. Toen zjj weigerde om hem Woensdag in de verzoeningskamer te ontmoeten heeft hij een dolkmes te voorschijn gehaald en haar in het wilde weg eenige steken toegebracht. Toen hij zag, dat zijn vrouw ineen zakte, nam hij de vlucht in de richting van Rot terdam, waar hij door de politie, die door eenige omstanders gewaarschuwd was, in hechtenis werd genomen. Deze trof hem aan met snijwonden aan hals en polsen, hetgeen er op wijst, dat hij getracht heeft zich zelf het leven te benemen. Na een eerste verhoor op het politiebureau Hoflaan, is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waarheen men ook zijn vrouw per ziekenauto van den geneeskundigen dienst had vervoerd. De toestand van beiden is niet levensgevaar lijk. aanleiding te hebben gevonden, het hoofd van den dienst te schorsen. Zijn functie wordt tijdelijk waargenomen door den veearts van Wettum Jr., zoon van wijlen den oud-burgemeester van Naarden. In de tegen Dinsdag belegde spoedvergadering van den raad zal deze schorsing ter sprake komen. De heer H. te B. heeft, naar wij vernemen, in deze schorsing niet berust, doch de zaak aan hangig gemaakt bij het Ambtenarengerecht. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Naarden den keuringsveearts, hoofd van den Vleeschkeuringsdienst aldaar, den heer H. t. B., geschorst. Deze schorsing moet niet het ge volg zijn van hetgeen zich eerder afspeelde en naar aanleiding waarvan de heer t. B. door B. en W. een schriftelijke berisping was ge zonden, doch wel houdt de schorsing daarmede onmiddellijk verband. Toen n.l. deze keurings veearts over hetgeen gepubliceerd was, hier en daar iets te hooren kreeg, moet hij zich op een minder gepaste wijze uitgelaten hebben over den burgemeester en een der wethouders, het geen ter kennis van vorengenoemde autori teiten werd gebracht. Hierin schijnen B. en W. Prijs 70 cent. De arbeider J. K. ta Oss, die Dinsdagavond werd gearresteerd wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote en die tot dusverre was blijven ontkennen, heeft thans bekend, dat hij eenige schoten uit een revolver op zijn vrouw heeft afgevuurd. De verdachte zal op transpor# worden gesteld naar 's-Hertogenbosch, waar hij in het Huis van Bewaring zal worden ingesloten. Zondagnacht om half vijf kwam de motor rijder E. van Nunnikhoven, wonende te Dord recht de nieuwe Moerdijkbrug afrijden in de richting van Dordrecht. Hij merkte op den straatweg te Willemsdorp een rechts van den weg stilstaanden vrachtauto, geladen met bui zen, niet op en reed er in volle vaart tegen aan. Met zware hoofdwonden werd Van N. naar het gemeente-ziekenhuis te Dordrecht vervoerd Het centraal stembureau heeft heden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer Colyn, tot lid van de Eerste Kamer be noemd verklaard den heer H. W. van Marle te Amsterdam. Het Prinselijk Jacht „Piet Hein" is na een geslaagde tweedaagsche proefvaart on der commando van den heer G. de Vries Lentsch in de omgeving van den Helder via het IJselmeer Zondagavond om acht uur te Amsterdam teruggekeerd. BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). De Volksraad heeft het voorstel-Thamrin tot insmelting van de opcenten in de vennootschapsbelasting, door verwerping van het voornaamste artikel met 31 stemmen tegen en 20 stemmen voor, ver worpen. Zonder hoofdelijke stemming worden dan aangenomen de ordonnanties voor de gewij zigde inkomsten- en loonbelasting en het ont werp inzake de vennootschapsbelasting. De belangrijke gebeurtenissen, waarvan China thans het tooneel is, werpen een nieuw en helder licht op de beginselen van een der grootste figuren van het moderne republikeinsche China, op de veelomstreden principes van Soen Yat Sen, wiens leerling en volgeling, Wang Tsjing Wei, minister van Bui- tenlandsche Zaken, zich inspant Soen's leer te verwezenlijken, maar daarbij niet uit het oog verliest dat de omstandigheden integrale toe passing van die leer voor het oogenblik verhin deren. Soen Yat Sen's theorieën hebben, on danks hun eenvoud, langen tijd noodig gehad bij het enorme volken-conglomeraat, dat het Oosten van Azië bewoont door te dringen en nog veel langer tijd zal het duren vóór die theo rieën in het practische leven van iederen dag verwezenlijkt zijn. Maar de omstandigheden geven tot die verwezenlijking een krachtigen stoot en het is wel merkwaardig te moeten vast stellen dat het juist Japan zal zijn dat er in krachtige mate toe meewerken zal China en het Chineesche volk Soen Yat Sen's stellingen beter dan tot dusver te leeren verstaan. Welke zijn die stellingen? In het zoogenaam de „testament van Soen Yat Sen" vindt men ze duidelijk omschreven. „Gedurende veertig jaar" heet het in den aanvang van dat stuk „heb Ik mij met de nationale revolutie var China bezig gehouden. Mijn hoogste en dier baarste doel is geweest van het Chineesche volk een vrije en onafhankelijke natie te maken. De ondervinding, die ik in deze veertig jaren heb opgedaan, heeft er mij volkomen van overtuigd dat dit groote doel alleen dan te bereiken is als China op den steun van het volk rekenen kan en daarenboven op de sympathieke medewer king van de volken, die met China als met een gelijke willen onderhandelen." Het Kwomintang (oorspronkelijk een geheim genootschap, de woorden beteekenen: Land, Volk, Partij) heeft deze grondtheorie van Soen tot de zijne ge maakt. Het grootste deel van de leden van het Kwomintang begrijpt ten volle dat China vóór alles inniger betrekkingen dan tot dusver met vreemde mogendheden te onderhouden heeft. Zonder de hulp van die mogendheden, techni sche, financieele en zelfs moreele hulp, zal het niet de vrijheid en de onafhankelijkheid deel achtig kunnen worden, waarnaar het in steeds krachtiger mate streeft. Om zich van het Wes ten niet te vervreemden is China lid van den Volkenbond gebleven, zelfs nadat de mogend heden, die in den Bond den toon aangeven, China hebben moeten meedeelen dat zij noch willens noch in staat waren het Rijk van het Midden effectieven bijstand te verleenen toen Japan Mandsjoerije veroverde en in een „on- afhankelijken" vazalstaat omschiep. Ongetwij feld w'aren de Chineesche staatslieden teleur gesteld, maar zij zagen in dat China er niets bij Winnen, maar wel veel verliezen kon, als het die teleurstelling zoo zwaar zou laten we gen dat het van Genève en dus van Europa en zijn bijstand voorgoed afstand deed. De Japan ners hadden zeker niets liever gezien; een Chi na, los van het Westen, zou een veel gemakke lijker prooi geweest zijn dan het thans is. Krampachtig heeft China aan Soen's stel lingen: samenwerking met het buiten land en verwezenlijking van China's een heid vastgehouden. China's eenheid is het ideaal dat Tsjang Kai Tsjek voor oogen staat. Het is ook het ideaal van alle Chineesche patriotten, waarvan het aantal in de laatste jaren in ont zaglijke mate toegenomen is. Hoe formuleert Soen dit ideaal? Op deze eenvoudige wijze: de individuen der vijf rassen, het Chineesche, het Mandsjoerijsche, het Mongoolsche, het Moham- medaansche en het Thibetaansche ras, vormen de Chineesche democratie, één enkel volk, en allen zijn gelijk. Tot zekere hoogte heeft Tsjang Kai Tsjek die eenheid reeds verwezenlijkt. Het schouw spel dat China de wereld thans biedt duidt er op dat er in het oude rijk veel veranderd is. China waagt het, en tot dusver niet zonder re sultaat, zich tegen den Japanschen overweldi ger te verzetten, niet alleen met woorden, maar met de wapenen in de vuist; het saamhoorig- heidsgevoel van de zeer verschillende rassen, die het land bevolken, krijgt een machtigen op stoot en zelfs al zou Japan er voor het oogen blik in kunnen slagen de doeleinden, die het nastreeft, te verwezenlijken, dan nog zal het in China het nationale ideaal zóó sterk gemaakt hebben, dat het méér dan ooit met een regee ring, die het volk achter zich heeft, zal hebben rekening te houden. Maar alleen Soen's stelling betreffende de eenwording des lands vindt een begin van ver wezenlijking. De andere stellingen blijven voor het oogenblik theorie. ,,De nationale soeverei niteit berust bij het volk," leert Soen Yat Sen Maar elk zal moeten erkennen dat daarvan nog geen sprake is. Theoretisch en juridisch is het republikeinsche China wel een land, waarvan de regeering door middel van algemeen kiesrecht aangewezen wordt en dat bestuurd wordt door ministers, die ten overstaan van een parlement verantwoording van hun besluiten en daden heb ben af te leggen. De werkelijkheid is anders. In feite heeft het Chineesche volk nimmer van zijn kiesrecht gebruik kunnen maken. De na tionale regeering van 1928 is alleen republi- keinsch in naam. De republikeinsche instellin gen bestaan slechts op papier. De democrati sche opvattingen, waarvan de Chineezen van tijd tot tijd blijk geven, wortelen in de oud- Chineesche beschaving, maar het huidige gou vernement heeft nog niets gedaan, en ook niets kunnen doen, om ze een modernen vorm te geven. Het derde beginsel van Soen Yat Sen is nog verder van de verwezenlijking dan het tweede „Het volk heeft recht op alle hulpbronnen des lands," decreteert de betreurde staatsman-wijs geer. Het communisme is Soen Yat Sen's ideaal. Maar het is niet dat van de regeering van Nan king die, toen zij op 15 Juni 1928 de teugels van het bewind in handen nam, verklaarde: „De aanvaarding der drie beginselen beteekent de schepping van een nieuwen staat. Wij wen- schen dat het Chineesche volk de weldaden der vrijheid deelachtig wordt, wij streven naar een internationalen vrede, die op 'het beginsel der gelijkheid gegrondvest worden moet. Wij zien af van eiken vorm van militair bewind en wij zullen niet gedoogen dat men aan onze moder ne maatschappelijke instellingen schade toe brengt. Wij zullen het communisme evenwel niet dulden." Hoe kan Nanking zich met Soen Yat Sen's principes solidair verklaren, terwijl het verklaart dat het communisme voor Chi na niet aanvaardbaar is? Om dat te begrijpen is het noodig de denkwijze van den Chinees te verstaan. Het is hier zeker niet de plaats aan te toonen dat de verklaring van de regeering van Nanking met Soen's opvattingen in zeker opzicht wel te verzoenen is. Slechts dit zij er van gezegd. Als Nanking zich tegen het com munisme verklaart wordt bedoeld dat China vrij wil blijven vaq de opvattingen, die in de republiek van Stalin de heerschende zijn; de onafhankelijkheid van China moet vóór alles gehandhaafd blijven. Dat neemt evenwel niet weg dat een nationaal-Chineesch communisme een nastrevehswaardig doel kan zijn, een doel evenwel, dat voor het oogenblik niet verwezen lijkt behoeft te worden, omdat er veel dringen der arbeid te verrichten valt. Dringender is het streven naar eenheid, dringender is de onaf hankelijkheid van China en de territoriale in tegriteit van het land te handhaven, dringender is het Chineesche gebied tegen eiken aanvaller te verdedigen. Die verdediging heeft China, on der leiding van zijn eersten minister en gene ralissimus, Tsjang Kai Tsjek, thans ter hand genomen. Het is mogelijk, en zelfs waarschijn lijk, dat Japans haan in dezen oorlog ten slotte toch koning kraait. Maar even mogelijk en waarschijnlijk is het dat deze oorlog de laatste is, die voor China met een nederlaag eindigt Soen Yat Sen heeft niet voor doove ooren ge predikt. De toren van de Nieuwe Kerk te Delft is gerestaureerd en weer ais van ouds voor bezichtiging open gesteld. Maar toch zal alles niet meer worden als het geweest is. Vroeger was het immers de gewoonte, dat bezoeker3 van dit nationale monument de Oran jes liggen in de Nieuwe Kerk begraven van de torentinnen centen naar be neden wierpen om de straatjeugd er naar te laten grabbelen. Dit zal voort aan verboden zijn. Openbare werken te Delft heeft thans verordonneerd, dat de toegangsbewijzen voor den toren „al leen geldig zijn, zoolang de ingestelde ordemaatregelen worden opgevolgd" en dat „indien centen of andere voorwer pen van den toren naar beneden wor den geworpen, het toegangsbewijs van den dader onmiddellijk vervalt" en de dader zelf van den toren zal worden verwijderd. Als dat verwijderen nu maar niet zal gaan langs den weg, welken de centen vroeger plachten te volgen. Het „Hbl." betreurt, dat op deze wijze een onschuldig vermaak en een stukje Deut sche „folklore" te niet worden gedaan, maar de crisis behoort nog niet tot het verleden, zoodat men op de kleintjes moet blijven passen. Uit paedagogisch oogpunt valt er op die centenstrooierij misschien ook nog wel een en ander te zeggen. Immers het kan de snoepzucht en in ieder geval zal het de hebzucht van de grabbelende jeugd hebben aan gewakkerd. Het is overigens wel over eenkomstig de vóór-crisis-reputatie van het „steinreiche" Holland, wanneer het geld er weer op straat zou liggen. In- tusschen mogen de vereerders van Jan van Schaffelaar blij zijn, dat indertijd voor den toren van Barneveld niet zulK een verordening heeft bestaan als thans voor dien van Delft, want dan zou onze vaderlandsche geschiedenis een van haar meest tot de volksverbeelding sprekende helden" hebben moeten missen. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders kwam Zaterdagavond in gebouw De Eendracht te Rotterdam in ledenvergadering bijeen ter bespreking van de vraag: moet het collectief contract met de scheepvaartvereeniging Zuid worden opgezegd? De bondsvoorzitter, de heer W. Strijbis Pzn„ die de besprekingen inleidde, gaf een overzicht -* van de van April af tot heden gevoerde on derhandelingen en correspondentie. De weinig® toezeggingen, door de S.V.Z. gedaan, zijn naar het oordeel der arbeiders onvoldoende, temeer omdat daaraan nog de voorwaarde verbonden is, dat het loopende contract tot 31 December a.s. zal worden voortgezet. De gestadige stijging van het indexcijfer echter maakt het ons niet mogelijk, aldus spr., ons zoolang te binden- Daar komt bij, dat de rechtspositie der haven arbeiders veel te wenschen overlaat en er tal van afwijkingen van het contract bestaan. D® arbeiders wenschen medezeggenschap bij het aannemen en ontslag van havenarbeiders als mede een pensioenregeling. Met algemeene stemmen werd in de drukbe zochte vergadering besloten het contract met de S.V.Z, tegen 30 September a.s. op te zeg gen. Het tankschip Manvantara, aan boord waar van, zooals Aneta reeds telegrafisch berichtte, een ernstige ontploffing geschiedde, is ter reedc van Soerabaja voor anker gegaan. Behalve de sleepboot De Jongh zijn later nog twee andere sleepbooten naar de Manvantara gegaan om het schip naar Soerabaja te sleepen. Zooals wij be richtten zijn twee Chineezen door de ontplof fing gedood. Vier andere Chineezen werden ge wond. Twee hunner zwaar, de andere twee licht* Het Soer. Hbld. van 11 Aug. geeft nog de vol gende bijzonderheden omtrent de ramp: Hoewel twee dooden en vier gewonden °P een droevige ramp duiden, moet wel wórden- gezegd, dat het veel erger had kunnen zijn. U® ontzettende ravage bewijst wel, Welk een gewel dige kracht de ontploffing had. Gelukkig sliep het overgroote deel der opvarenden hetzij voor uit, hetzij achteruit, zoodat op het middendek- waar de ontploffing plaats vond, slechts welniS menschen waren. Wel stond Europeesch perso neel nabij het middendek, doch zij kwamen et goed af. Door den luchtdruk werden zfj tegen den grond gesmakt, echter zonder ernstige g®" volgen. In het ruim, waar de ontploffing had plaats gehad, was een geweldige verwoesting aange richt. Het dek was totaal omhoog geblazen, een groot gat toonende, waarin stalen, platen en buizen kriskras door elkaar in de diepte lagen* Pijpen en buizen, in grooten getale op het del- aanwezig, waren finaal afgeknapt en stonden verdraaid en gerafeld omhooggebogen. Verder was alles op de ongeluksplek een verwarrende verzameling door en over elkaar gesmakte stft' len voorwerpen, gebroken en gebarsten. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. havenmeester is den geheelen ochtend a-W1 boord geweest. Naar wij vernamen, ontkent y6 bemanning met nadruk, dat gerookt zou zi)1^ Van de resultaten van het onderzoek zal °°r afhangen, of de Officier van Justitie zich 111 e de zaak zal bemoeien. Wanneer van eenigerie schuld geen sprake is, b.v. doordat wij te doeU hebben met zelfontploffing, is voor de Justit1K tot ingrijpen geen aanleiding. De beslaglegging op het Engelsche ss. namo van de Ellerman Wilson Line is wegenJ verstrekte cautie opgeheven. Het schip is gelaten en Zaterdagavond van Vlissingen Londen vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2