Haarlem, 23 Aug. Kort en volledig Fraaie successen te Londen Dat gaat niet samen MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 Het koor van Haarlems kathedraal Or. A. I. M. Kat moet een reorganisatie voorbereiden &E NIEUWE VUILNISEMMERS Het raadslid Noordewier vraagt restitutie VERKEERSONGEVALLEN Loopjongen in een sloot Niet uitgekeken VAN EEN LADDER GEVALLEN Stempeling van rijwiel plaatjes GEMEENTEZAKEN Openbaar onderwijs Mededeelingen aan den Raad Capitulanten-verordening DE PAROCHIEKERK VAN BLOEMENDAAL Requiemmis pastoor Niehus Programma Radiocentrale Orgelbespeling Eerste plechtige H. Mis pater van Schaik Pastoor Willenborg krijgt tweeden kapelaan Aanrijding te Heemstede De tachtigste verjaardag van J. H. Ducrot ZEILBOOT CONTRA MOTORBOOT Wie de schuld van de aanvaring? „Weldadigheid naar Vermogen" Pandpoort Koningstraat BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK JACOB KRAAIJENOORD GEHULDIGD Redder van twee menschenlevens HAARLEMMERMEER HILLEGOM OVERVEEN VELSEN ZAANDAM AGENDA 50-jarig jubileum R. K. kerk aan 't Kalf Bioscopen ZWEMMEN Slechts op enkele nummers na eindigden de Nederlanders steeds als eersten STAD Reeds eenigen tijd geleden had Z. H. Exc. J. P. Huibers den wensch te kennen ge- &ven, dat het koor der kathedrale kerk te Raarlem. zou worden gereorganiseerd en op een "tol gebracht, de eerste kerk van het bisdom ^aardig. Mgr. Huibers had daartoe reeds verschillende 'aaien een onderhoud gehad met den weleerw. heer Dr. Kat, kapelaan aan de kerk van 't ^agijnhof te Amsterdam, die door zijn studies etl talenten de meestgeschikte priester voor dit *®rk werd geacht. Zooals blijkt uit de heden gepubliceerde be- h°erningen heeft de bisschop thans Dr. A. Kat "aar Haarlem geroepen teneinde zijn plannen kerkelijkheid te doen worden. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt het o.m. in het voornemen het koor der kathedrale kerk hit te breiden en het te maken tot een uit gebreid en uitstekend geschoold capella-koor, h°oals dat vroeger eeuwen in gebruik was. Te "'en einde zou o.m. de medewerking moeten korden ingeroepen van een Haarlemsche in- hteiiing, die zou kunnen zorg dragen voor ge- tohikte kinderstemmen. Nog ligt het in de bedoeling uit het midden ®er seminaristen te Warmond een koor van z.g. cantores te vormen, die bij feestelijke gèlegen- heden hun assistentie kunnen verleenen. Tot verwezenlijking van deze plannen is Dr. van heden af aan de Haarlemsche Kathe- hfaal verbonden. Het is dan ook vobrloopig' niet de bedoeling, hat een der tegenwoordige kapelaans van stand plaats verwisselt. Het communistisch lid van den Haarlem- tohen gemeenteraad, de heer D. Noordewier, hoeft verzocht in de eerstvolgende vergadering vtoi den gemeenteraad, de volgende vragen te "togen stellen: Blijkens in de plaatselijke bladen verschenen "orichten, veroorzaakt de nieuwe wijze van Vl>ilnisophalen belangrijke extra uitgaven voor horsehillende inwoners onzer gemeente. Zijn B. en W. niet van meening, dat een toaatregeï als deze verbetering niet, zij het voor e0n deel in zijn tegendeel mag omslaan, door h'euwe lasten op een deel der inwoners te leg- fen? Wat zijn B. en W. voornemens te doen om to voorkomen, dat zeker met het oog op den h^derenden winter, nieuwe groepen door bovengenoemde onaangenaamheden worden Betroffen? Achten B. en W. het niet gewenscht om aan "en, die de nieuwe lasten reeds betaald heb ben, het betaalde bedrag weer te restitueeren? Zaterdag moest een 16-jarige loopjongen op hen bakfiets contradictio in terminis! op öen Oudeweg uitwijken voor een auto, waar- hoor het rechterwiel van de fiets in een greppel hivam. Door de hevige windvlaag sloeg de bak fiets vervolgens om, waarbij de bestuurder on- her zijn voertuig terecht kwam. De jongen wist hchter zelf weer onder de fiets vandaan te hïuipen en ijlings toegeschoten voorbijgangers hebben hem op het droge getrokken. Een pas serende automobilist was zoo vriendelijk den Otlvrijwilligen bader in zijn auto naar diens "bis te brengen. De eigenaar van de bakfiets heeft later zijn vehikel uit de sloot gehaald. Op den Wagenweg reed een 19-jarige dienst bode in de richting Heemstede. Zij wilde het ^esterhoutpark inrijden, doch lette niet vol doende op, waardoor een aanrijding ontstond "iet een auto, komende uit Heemstede en be- tolturd door een Amsterdamsche dame. De dienstbode viel op de kap van den auto met haar hoofd tegen de voorruit en vervolgens op toraat. Het personeel van een naburig Rust huis heeft haar verbonden en per brancard "aar het Diaconessenhuis gebracht, waar ze ter Verpleging is opgenomen. Haar toestand is niet totostig. Naast de bestuurster in den auto zat haar tochtgenoot, die door het breken van de voorruit Btossplinters in zijn oog kreeg. Een oogarts heeft ze verwijderd. Het oog werd licht ge ketst. De politie maakte proces-verbaal op. Zaterdagmorgen is de 21-jarige monteur van ?e Radiocentrale K. op de binnenplaats van een toiis aan de Kruistochtstraat van een 2 M. jtooge ladder gevallen. Hij kwam op zijn ach- tofhoofd terecht. Bewusteloos en met een hoofdwonde is hij, na voorloopig door een lid "h den Ongevallendienst verbonden te zijn, r®r ziekenauto naar de Mariastichting overge- ?r&cht. De oorzaak van het ongeval is niet be leid, daar niemand het ongeluk heeft zien ^beuren. 5. Purcupine Rag, 6. Mexicana flo' from Mexico, 7. Im Tangoschritt Berlin-Buenos-Aires, 8. The Roy Rag, 9. Ballerina, 10. Moonburn, 11. Piano Medley 2, 12. Way back home, 13. It is a sin to tell a lie, 14 A couple of April fools, 15. Piano Madness, 16. The Continental, 17. Kiss me goodnight. 8.0012.00 Diversen. Ter voorkoming van misverstand en ter cor rectie van een geplaatst bericht deelen wij hier bij mede, dat in Haarlem bij de stempeling van rijwielplaatjes vanwege de Vereeniging voor Ar beid aan Onvolwaardigen geen verduisteringen zijn gepleegd. Dit is alleen in Beverwijk ge beurd. In een desbetreffend bericht dient dan ook Beverw'ijk inplaats van Haarlem gelezen te worden. B. en W. stellen den raad voor, voor de inrichting van een personeelskamer en de afscheiding van een bergplaats voor leermiddelen, zoomede voor gedeeltelijke vernieuwing van de electri- sche installatie in de School voor uitgebreid lager onderwijs letter C (Parklaan) beschik baar te stellen, onderscheidenlijk bedragen van ƒ740 en ƒ820. Ingekomen: een verzoekschrift van C:. 3. Poppink om eervol ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheids onderwijs met ingang van 1 October 1937. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van het bestuur der Stich ting „Het Noord-Hollandsch Landschap" om deze Stichting te steunen met een j aarlij kscïfö bijdrage. Voorgesteld wordt in te trekken het raads besluit van 28 Juli 1937, waarbij aan mevrouw L. A. Donk-Bon in koop werd afgestaan de haar in erfpacht uitgegeven grond, gelegen aan den Verspronckweg en kad. bekend ge meente Haarlem B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Raadsbesluit van 9 December 1936 werd de Capitulantenverordening vastgesteld, welke daarna aan de goedkeuring van Ged. Staten dezer provincie werd onderworpen. Bij brief van 4 Februari 1937 ontvingen B. en W. van den Voorzitter van dat College mede- deeling van de opmerkingen, waartoe genoem de Verordening den Directeur van het Capitu- lantenbureau aanleiding gaf. In antwoord op de bij brief van B. en W. van 16 Juli 1937 geopperde bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen der Capitulantenveror dening, heeft de Voorzitter van Ged. Staten de zer provincie bij brief van 7 dezer B. en W. in overweging gegeven te bevorderen, dat de noo- dig geachte wijziging in genoemde verordening spoedig tot stand worde gebracht. B. en W. vinden in dit verzoek aanleiding den Raad voor te stellen de Capitulantenveror dening te wijzigen als volgt: Artikel 2, eerste lid, aan te vullen met de volgende bepaling, waardoor achter „motor schipper (a)" de punt vervalt: „en voorts alle betrekkingen in dienst der gemeente, welke hier voor niet reeds met name zijn aangeduid, in dien een vacature daarin niet wordt vervuld door een reeds in vasten dienst der gemeente zijnden ambtenaar bij denzelfden tak van dienst, voor zoover die betrekkingen naar het oordeel van het tot benoemen bevoegde gezag, in over eenstemming met het gevoelen van den Capi- tulantenraad, in taak en aard overeenkomen met de hiervoor genoemde functiën; een en an der onder voorbehoud, dat naar het oordeel van het hiervoor bedoelde gezag, in overeenstemming met het inzicht van den Capitulantenraad, een voor vervulling van de vacature in zoodanige betrekking geschikt te achten capitulant kan worden aangewezen. Op te nemen Artikel 6. „Deze verordening treedt in werking op den dag, volgende op dien, waarop het bericht van goedkeuring door Gedeputeerde Staten bij het Gemeentebestuur is ingekomen." Aan artikel 5 der Verordening gemeente-po- litie toe te voegen: „De aanstelling van capitulanten zal steeds geschieden op de minimum-bezoldiging aan hun rang verbonden." ons de mensch als dienaar van en uitdeeler der Geheimenissen van Christus. Des middags recipieerde de neomist ten huize zijner ouders. Wij zagen o.a. den heer W. J. B. van Liemt, voorzitter van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen, met eenige andere bestuurs leden, het parochiaal armbestuur, den heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O. te Haar lem e.a. De Zusters der parochie en de Graal zorgden voor een aardige attentie. Om 7 uur werd een plechtig Danklof met Te Deum gehouden, waarbij weer vele parochianen aanwezig waren. In de parochiekerk van den H. Antonius van Padua te Aerdenhout-Bentvelt zullen Dinsdag avond om half acht de Metten gezongen wor den voor de zielenrust van den overleden her der, pastoor J. Niehus. Woensdagmorgen om half tien worden de Lauden gezongen, waarna om 10 uur de plechtige H. Mis van Requiem. Om half twee vindt de begrafenis plaats op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem- Noord. DINSDAG 24 AUGUSTUS Hrogramma 1: Hilversum 2. Rrogramma 2: Hilversum 1. Brogramma 3: 8.00 Keulen, 11.20 Droitwich, •=•35 Ned. Brussel, 2.20 Droitwich, i.20 Parijs jto-dio, 5.50 Ned. Brussel, 6.50 Diversen, 7.10 ®blen, 7.50 Diversen, 8.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver- ïjjto 10.35 London Regional, 5.20 Droitwich, 20 London Regional, 11.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen toüofoonplatenconcert (Dansmuziek). 1. La /toaracha, 2. Twelfth street Rag, 3. The bou- vard of broken dreams, 4. Piano Medley 1, Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-kerk te Haarlem op Dinsdag 24 Augustus, 's avonds van 8.15 tot 9.15 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: Werken van Hendrik Andriessen: 1 Choral IV; 2 Choral II; 3 Preludio e Fughetta; 4 Choral III; 5 Fête-Dieu. Pater B. van Schaik C.S.S.R., heeft Zondag in de parochiekerk van de H. Liduina te Haar lem-Noord zijn eerste plechtige H. Mis opge dragen. Talrijke geloovigen maakten dit ware parochiefeest mede. De neomist werd geas sisteerd door pastoor J. Pieterse van Wervers- hoof als diaken en den eerw. heer B. Schoone- beek, theologant van het seminarie Warmond, als subdiaken. Pastoor L. J. Schalke, herder der parochie, was presbyter assistens, terwijl kape laan Stronk ceremonieerde. De feestpredikatie werd gehouden door den pater-redemptorist P. Eykemans uit Roozen- daal, die als tekst gekozen had: Zoo beschouwe Tot kapelaan der parochiekerk van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal is benoemd kape laan W. J. J. M. van Niekerk, een zoon van den onlangs overleden notaris en dus een goede bekende van v«len. Pastoor Willenborg heeft door deze benoe ming zijn tweeden kapelaan gekregen, waar door verschillende moeilijkheden zijn opgelost. Men weet, dat de pastoor het secretariaat van het internationale ziekenapostolaat verzorgt, waarvoor hij nogal eens op reis moet. De Bloe- mendaalsche kerk heeft daarenboven de ge- heele zielzorg van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, zoodat kapelaan Henning (wiens werk voor de jeugdbeweging zeer gewaardeerd wordt) ook dikwijls afwezig is. No gsteeds bestond te Bloemendaal de toe stand, dat de pastoor des Zondags bineeren moest. Z. Eerw. las dan de stille H. Mis van 7 uur en de Hoogmis van 9 uur of de Hoogmis en de H. Mis van II uur. Wanneer men daar dan bij in aanmerking neemt, dat des middags het ziekenlof en des avonds het Lof gehouden werd, kan men be grijpen, hoezeer de pastoor en de kapelaan (die in het ziekenhuis de diensten waarnam) in hun tijd beperkt werden. De bisschop heeft daar nu verlichting in ge bracht, waaruit tevens blijkt, hoe belangrijk het Internationaal Ziekenapostolaat geacht wordt Kapelaan Van Niekerk staat ongetwijfeld een mooie taak in de mooie parochie te wachten. Vrijdag 3 en Zaterdag 4 September zal op de terreinen van het Provinciaal Ziekenhuis een kermis gehouden worden, zooals die om de 2 jaar plaats vindt. Deze kermis dient ter ont spanning van de verpleegden, die er heerlijk gebruik van maken. Lang tevoren reeds wordt er voor gespaard. Het dameskoor Arcis, directeur Jan Hensen te Haarlem, behaalde op het internationaal concours te Amsterdam een eersten prijs met 350 punten in de eerste afdeeling. Gezongen werd Herfstlied van Olman en Zomeravond, een compositie van den directeur. Een mooie bekroning van het vijfjarig bestaan. Tot Heemraad van den Haarlemmermeer polder is gekozen Mr. K. J. C. Baron van Har- denbroek, burgemeester van Bennebroek. Hij had reeds als Hoofdingeland van den Haar lemmermeerpolder zitting. De politie te Den Haag heeft op verzoek van de politie te Heemstede aangehouden p. de R., die zich aan oplichting schuldig maakte. Hij kreeg van een winkelier te Heemstede vier gouden dameshorloges op zicht, gaf een val- schen naam op en verkocht de horloges.. De man is voor den Officier van Justitie geleid. Er zijn nog steeds stijgende bloembollenprij- zen. De belangstelling op de veilingen is groot en de markt beweegt zich^rijwel in steeds stij gende lijn. De samenwerkende organisaties in de me taalindustrie, te weten de Algemeene Neder- landsche Metaalbew'erkersbond, de Roomsch- Katholieke en de Christelijke Metaalbewerkers bond voeren sedert eenigen tijd te IJmuiden voor het visscherijreparatiebedrijf een actie voor verbetering van arbeidsvoorwaarden. Met eenige van de voornaamste firma's ter plaatse is overeenstemming verkregen. Met enkele firma's zijn de onderhandelingen nog loopende, doch vermoedelijk zullen deze wel tot overeenstemming leiden. Bij twee firma's zijn de onderhandelingen wegens afwijzing door de werkgevers zonder re sultaat geëindigd. Aan deze firma's, de N.V. Machine- en Scheepssmederij „Nijverheid" en de firma G. Hoek en Zn. is thans een ultima tum gesteld. Indien er voor dien tijd geen over eenstemming wordt verkregen, zal de werksta king ingaan op Maandag 30 Augustus. i Vanmorgen om circa half 11 had op de Zui derhoutlaan een ongeval plaats waarbij de 70- jarige A. v. Rijn, wonende Molenwerfslaan te Heemstede werd aangereden. v. R. kwam per rijwiel vanuit de richting Heemstede en was al circa 8 meter voorbijhet plantsoen, dat ligt in de Middenlaan en ifeigs de Zuiderhoutlaan. Van de Blauwebrug kwam de groentenhan- delaar Wijkhuizen uit Haarlem, die de Mid denlaan wilde kiezen. Hoewel hij voldoende ruimte had om achter den wielrijder om te gaan, nam de bestuurder van den auto de bocht te groot, waardoor v. R. werd aangereden, en o.m. een bloedende hoofdwonde kreeg. Juist passeerde een drietal dames-leden van het Oranjekruis uit Waddinxveen die de hoofd wonden verbonden. Later kwam hulp van' de E. H. B. O. uit Haarlem. Per auto van Dr. v. Luijn werd het slachtof fer naar de Mariastichting ter observatie over gebracht. De politie maakte proces-verbaal op. De heer J. H. Ducrot de gepensionneerde portier van Brinkmann is Zondag tachtig jaar geworden en het spreekt bijna vanzelf, dat zeer velen den krassen ouden heer zijn gaan complimenteeren. De heer Brinkmann bezocht hem aan zijn woning te Heemstede en overhandigde hem met een speech, waarin heel rustig van nog vele jaren gesproken werd, een geschenk onder cou vert. Het gezamenlijke personeel zond een „uitvoe rige" fruitmand en velen vooral van de oudere garde drukten den jarige nog eens de hand. Maar ook uit andere kringen was de belang-'5 stelling heel groot en droeg men geschenken aan. Haarlem heeft een goeden ouden bekende niet vergeten en dat strekt het tot eerl Op een mooien Junidag was een jonge Aik- maarder aan het varen in zijn zeilboot in Zij kanaal F van het Noordzeekanaal. Het zeil tochtje kreeg een ontijdig einde, doordat een motorboot tegen het vaartuig voer en ernstig beschadigde. De schipper van de motorboot, die den hoopvollen naam van „De goede verwachting" droeg, moest voor den Haarlemschen kanton rechter verschijnen, beschuldigd deze aanvaring veroorzaakt te hebben door niet tijdig genoeg te stoppen. De schipper merkte op, dat zijn schip nog naar bakboordzijde had uitgeweken en dat hij gedacht had, dat het zeilschip wel zou inhouden en achter langs het motorschip zou varen. Zijn verdediger, Mr. v. Dam uit Am sterdam, voegde hier aan toe, dat het zeilschip volgens het Reglement op de binnenwateren aan de verkeerde zijde van het motorschip aan het laveeren was, zoodat dus eigenlijk de zeil schipper de schuld van de aanvaring had. De zeilschipper, als getuige gehoord, vertelde, dat zijn vaartuig overstag was gegaan en door den hevigen wind niet ingehouden kon worden. Daarom had de motorboot moeten inhouden, maar die had het niet gedaan, waardoor de aanvaring was gebeurd. De aanvaring had on geveer 125 schade veroorzaakt, welke getuige nu ter zitting terugvorderde van den motor schipper. De Ambtenaar van het O. M. meende, dat als verdachte een goed schipper was, hij vanzelf al had moeten voorzien, dat er een botsing zou ontstaan en dus zijn schip had moeten inhou den. Spr. eischte 10 boete of 5 dagen hech tenis. Dé verdediger Mr. v. Dam zette uiteen, dat de zeilschipper wel vier overtredingen had be gaan en dat het daarom niet juist was om den motorschipper voor één overtreding te dagvaar den. Hij wees er vervolgens op, dat volgens de nieuwe wet de Ambtenaar gebruikte blijk baar de oude wet nog, zeide spr. de schipper zoo noodig moet inhouden en niet, zooals de dagvaarding ten laste legde: onder alle om standigheden". Aan den schipper is het dus zelf' overgelaten of hij stoppen zal of niet. Dat had in de dag vaarding moeten verwerkt zijn. Spr. pleitte daarom vrijspaak en merkte nog op, dat de zeilschipper blijkbaar afgeleid is van zijn stuur - manstaak door eenige vrouwen, die zich in zijn boot bevonden. De kantonrechter, die zelf een „bevaren man" is, watn hij heetf in zijn jonge jaren ook ge varen, zal op 30 Augustus schriftelijk uitspraak doen. Nu de Jamboree weêr is gedaan En de duizenden de wereld in gegaan, Is er heel wat uit de beurzen gevlogen, Denkt U nu straks weêr aan Weldadigheid naar Vermogen? Postgiro 212793. Telefoon 11855. Geboren: d. van J. J. VerhoefKaterberg; z. van A. M. B. v. Duijnde Boode; z. van J. M. VerberneDelissen; d. van C. M. v. d. Ak kerRoosenboom; z. van A. S. PoppeDoeve- laar; d. van S. C. H. Duineveld—Vonk; z. van B. C. v. StraatenBüring; z. van F. W. Brink manv. d. Bergh; z. van A. Sernév. Zegge- ren; z. van M. C. Arendsv. Buul; z. van E. P. v. HerwaardeHerben. Overleden: J. M. Box—Rodenburg, 32 j., Bloemveldlaan; C. de Kam—Kruijer, 43 j., Kle verparkweg; A. A., 2 j., z. van H. Drenth, Diets- veld; G. Wagenaar, 69 j., v. Marumstraat; M. D. Spoor—v. d. Putten, 79 j., Kamperlaan; J. Niehus, 56 j., Kamperlaan; J. E. L. T. v. d. Berg Tombergh, 80 j., Spaarne; S. Kleisv. d. Vegte, 70 j., Middenweg. De aangekondigde groote reddingsdemon stratie is Zaterdagavond niet doorgegaan wegens de onbetrouwbaarheid van de zee. Aangezien bij deze gelegenheid de pachter Jacob Kraaijenoord zou worden gehuldigd, werd verzameld in de consumptietent van Termes, die zijn beschikbare ruimte gaarne af stond om de huldiging toch te doen doorgaan. Het bestuur en de werkende leden der Zand- voortsche reddingsbrigade was daar samenge komen en de voorzitter, tevens commandant der brigade, de heer P. van der Mije, hield de volgende huldigingsrede. „Naar aanleiding van de dappere daad, die deze week door Jb. Kraaijenoord is verricht, kan het niet anders of de brigade mag trotsch zijn zoo'n lid in zijn midden te hebben. Je hebt door je moedig gedrag gemaakt, dat twee menschqnlevens, die anders zeker zouden verdronken zijn, het leven mochten behouden. Zoolang je in de Zuid staat, Jacob Kraaijenoord, is daar geen verdrinkings- geval te constateeren geweest en dat hebben we aan jou te danken en daardoor draag je er toe bij, dat Zandvoort een goeden naam heeft en men hier gerust kan zijn. Spr. hoopt, dat hij nog vele jaren zoo'n ijverig brigadelid moge blijven. Het verheugt hem dat het bestuur heeft gemeend het niet bij woorden te moeten laten. We bevorderen je tot lid van verdienste en je zult hiervoor een speciaal kruis ontvangen van de brigade, als blijk van waardeering van de diensten aan de brigade bewezen. Een spon taan en hartelijk applaus weerklonk hierop. Het bestuur verzocht ons te willen mededee- len, dat de uitgestelde demonstratie morgen avond, Dinsdag 24 Augustus te zeven uur zal doorgaan op het strand tegenover den Strand weg. Gegund. Het bouwen van een woonhuis aan den Aalsmeerderweg (Hoofddorp) voor re kening van den heer H. van Dongen, werd bij inschrijving in massa gegund aan den heer S. G. Westerman te Hoofddorp, voor 2570,—, terwijl aan den heer G. Groen aldaar werd op gedragen voor ruim 8000,de bouw van een blok van drie woningen aan den Kruisweg tus- schen den IJweg en den Spieringweg, voor re kening van den heer A. v. d. Werff te Heem stede. Architect is de heer C. van Damme. Uitslag verkooping. In café Nijssen te Nieuw Vennep werd ten overstaan van de No tarissen Jhr. van Grotenhuis van Onstein en A. van Liempt een publieke verkooping gehou den van eenige perceelen bouwland, gelegen aan den Bennebroekerweg. Ze werden in combinatie ingezet op 28.520,en afgemijnd door den heer R. Thomas te Nieuw Vennep met 1100, „Badhoevedorp en Omstreken" heeft de ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin te houden feestelijkheden nader bepaald op Dins dag 31 Augustus, Woensdag 1 en Donderdag 2 September. Er is dus nog een dag aan toege voegd. In samenwerking met de plaatselijke sportver- eenigingen heeft het bestuur voor Woensdag 1 September een specialen sportdag georganiseerd, terwijl de „Badhoeveruiters". de gymnastiekver- eeniging „Lijnden", „Kracht en Vlugheid" met fraaie oefeningen en nummers zullen uitkomen Het optreden van deze vereenigingen zal on getwijfeld een waardig cachet aan het feest ge ven. Ook het kinderprogramma op den len dag (waaraan ruim 900 kinderen zullen deelnemen) is goed verzorgd. Het ringrijden per lorrie en balwerpen zijn als nieuwe attracties voor de kinderen bijgevoegd. Het vuurwerk, dat steeds op den laatsten avond werd afgestoken, zal nu op twee avon den te zien worden gegeven. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. Brus- see en A. van Grootveld. H. Nederstigt en M. P. Vlaar. A. P. H. Dieben en Th. M. Reeu- wijk. Getrouwd: J. van Rooden en Th. C. Pijnaker. Overleden: J. P. Berkhout, m., 80 jaar. Personalia Onze plaatsgenoot, de heer E. Nijholt, slaagde te Den Haag voor 't examen hoofdakte. Commandant Hensums In het gebouw Patrimonium is afscheid genomen door de mobiele Hill. Burgerwacht van haar comman dant, den heer A. Hensums, die de gemeente gaat verlaten. De scheidende commandant werd toegesproken door den burgemeester, den gemeentesecretaris e.a. Ook werd hem een blijvend aandenken aangeboden. Eerw. Moeder Overste De Eerw. Moeder Overste van Maria-Oord alhier wordt verplaatst naar Haarlem-Noord. Al wordt aan de nieuw benoemde de promotie gaarne gegund toch doet het leed, dat dit scheiden moet plaats hebben. Door buitengewonen tact en beleid in haar be stuur beminden de Eerw. Zusters haar hartelijk. Als bekwaam onderwijzeres verliest ook de school een uitnemende kracht. Gedurende 5 jaar heeft Moeder-Overste hier haar zegenrijken arbeid verricht. Het moge haar gegeven zijn in het volkrijke stadsdeel van Haarlem mede tal loos velen aan zich te verplichten. R. K. Leesbibliotheek par. St. Joseph Nu de vacanties ten einde spoeden (het weer helpt dapper, mee) breekt het nieuwe lees- seizoen weer aan. De nieuwe catalogus zal lezers en lezeressen volkomen kunnen bevre digen, terwijl vanaf September weder 2 x per week gelegenheid bestaat boeken te halen of te ruilen. Het is ons bekend, hoeveel extra-uren de actieve Bibliothecaris, de heer L. C. M. Koeken, zoowel aan 't opnieuw ordenen der boeken als anderszins belangeloos heeft gegeven. De eigen boekerij is zóó schitterend verzorgd, dat zij op ieder gebied „elk wat wils" biedt. Het is daarom volkomen overbodig, zijn lectuur elders te halen. Neutraliteit is altoos, maar opzichtens lectuur dubbel uit den booze. Een bekende stem uit den vreemde De heer J. Buys, onderwijzer aan de Julianaschool alhier, die in deze zomervacantie een groote fietstocht door Engeland maakte, zal heden (Maandag)-avond tusschen 7 uur en 7.20 daarover een korte beschouwing houden voor de microfoon van Midland Regional, 296.2 M. Zijn voordracht is getiteld: A Dutch cyclist in England. Koninginnefeest. De Oranje-vereeniging Opbrengst Speldjesdag E.H.B.O. De in de gemeente Velsen gehouden speldjesdag ten bate van de Ned. Vereeniging „Eerste Hulp bij On gelukken" heeft opgebracht de som van 226,13, een resultaat, dat zeker niet ongunstig genoemd mag worden. Het bestuur richt een woord van dank tot degenen, die aan het slagen dezer collecte heb ben bijgedragen. Aanrijding. Op den Zeeweg te IJmuiden (O.), ter hoogte van het café van Kraak, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een al hier wonenden 16-jarigen wielrijder en een 4- wielig motorrijtuig, bestuurd door een bewoner uit Amsterdam. De oorzaak van de aanrijding was, dat de wielrijder plotseling achter een met paard bespannen wagen te voorschijn kwam, op het moment, toen uit tegenovergestelde richting een motorrijtuig passeerde. Hij werd door het motorrijtuig gegrepen, kwam te vallen en werd licht gewond. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk ver nield. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Zondag was het 50 jaar geleden, dat het kerk gebouw van de parochie van de H. Maria Mag- dalena te 't Kalf, met een plechtige Hoogmis opgedragen door den toenmaligen herder, pastoor A. C. H. Koster in gebruik werd gesteld. Dit feit hebben de parochianen op luisterrijke wijze herdacht, een feest dat geheel op kerkelij ke wijze is gevierd, met ter zijdestelling van elk openbaar feestbetoon. Reeds des morgens, toen de geheele parochie tot de H. Tafel naderde, hebben de katholieken van 't Kalf op indrukwekkende wijze, hun vreugde over dit gouden feest vertolkt. Te 10 uur had de Plechtige Hoogmis plaats, welke werd opgedragen door den ZeerEerw. heer C. J. A. Borsboom, oud-pastoor der parochie, thans rustend priester in het St. Bavo-gesticht te Heemstede, daarbij geassisteerd door de Zeer- eerw. heeren H. J. Bonfrer, den tegenwoordigen pastoor der parochie en prof. D. Bont van het seminarie Hageveld. Het kerkgebouw was ook nu weer geheel ge vuld. Onder de H. Mis heeft pastoor Bonfrer de pa rochianen hartelijk geluk gewenscht met dit gou den feest, waarbij Zijn Eerw. den wensch heeft uitgesproken, dat zij op het voetspoor der voor vaderen hun steun aan kerk en pastoor zullen blijven verleenen, waardoor, gesteund door een- drachtigen offerzin en geloofsijver, alle moeilijk heden zullen worden overwonnen. Des avonds is het feest besloten met een So lemneel Lof met feestpradicatie, Pauselijken Zegen, processie en Te Deum. De feestpredicatie werd gehouden door den Zeereerw. pater Bakker O. F. M. Brand. Te Zaandam is hedenmorgen om Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot 8 mm; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstelling 10—5 uur. TeylermuseumTentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66 expositie 106 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 11—5 uur. 7 en 9.15 uur „De Postillon van Lonjumeau". Frans Halstheater: „Charge der Lichte Bri gade" 280, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. half zes door onbekende oorzaak brand uitge broken in een der bijgebouwen van de zeep fabriek Victoria van den heer H. van Hees in de Bleekerstraat. De brandweer slaagde er in het vuur spoedig te blusschen, zoodat de brand beperkt bleef tot het verlies van 10.000 voor de verzending gereed liggende pakjes chloor en eenige brandschade aan de chloorbakkerij. In het Wembley-zwemstadion te Londen zijn Zaterdagavond internationale wedstrij den gehouden, waaraan door een zeer sterke ploeg Nederlandsche zwemsters en zwemmers werd deelgenomen. Deze avond is een triomf voor de Nederlandsche zwemsport geworden, slechts op enkele nummers na tikte steeds een Nederlandsche zwemster of zwemmer als eerste aan. De eerste wedstrijd van den avond begon met een Nederlandschenederlaag. Op de 400 M. borstcrawl voor dames leverde Tini Wagner een verwoeden strijd met mej. Jeffrey. Tot den laatsten slag was het onzeker, wie zou winnen, maar tenslotte bleek de Engelsche zwemster toch eerste te zijn geweest, met handslag had zij den wedstrijd gewonnen. Hierna kwam het nummer 100 M. schoolslag voor heeren aan de beurt. Ook hier werd het een Engelsche overwinning, maar Davies moest zich ten volle geven om tenslotte met ruim an- derhalven meter voor onze landgenoot Smits huizen te kunnen eindigen. Op de 100 M. rugslag werd het, zooals te ver wachten was, een overtuigMjde overwinning voor onze wereldrecordhoudster Nida Senff. 't Meeste had de A.D.Z.-zwemster nog te doen met de be kende Engelsche zwemster Frampton, maar deze werd toch met een Meter verschil in den ove rigens voor Nida maar matigen tijd van 1 min. 18 2/5 sec. geslagen. Men dient echter te be denken, dat de baan zeer zwaar was, waardoor goede tijden vrijwel onmogelijk waren. Op de 400 M. borstcrawl voor heeren won de bekende Wainwright gemakkelijk. Onze land genoot van der Kuil lag zeker vijftien Meter achter en kwam als vijfde binnen. De 100 M. borstcrawl voor dames leverde weer een Nederlandsche overwinning op. Rie van Veen won na een fraaien wedstrijd in 1 min. 10 1/5 sec., waarbij zij haar sterksten tegen standster, mej. Hughes, ruim anderhalven Meter achter zich het. Op de 100 M. rugslag leverde Scheffer een zeer fraaie prestatie door den sterken Engelsch- man Taylor achter zich te laten. De DJ.K.- zwemmer kwam als eerste aan in i min. 11 4/5 sec. Jopie Waalberg liet zich de zege op de 100 M. schoolslag niet ontnemen. Na een spannende race met mej. Storey won de Nederlandsche wereldrecordhoudster met een halven Meter verschil. Op de 100 M. bij de heeren was, zooals te voorzien was, de zege voor den Olympischen kampioen Csik. Hoving gaf den Hongaar ech- kranig partij. Ook de estafettes werden, op die van de 4x50 M. bü de dames na, door onze landgenooten ge wonnen. Zoowel op de 3x50 M. wisselslag bij de dames als de 4 x 50 M. borstcrawl en 3 x 50 M. wisselslag bij de heeren tikten de Nederland sche zwemsters en zwemmers als eersten aan. zij het vaak na zeer spannende races. Het tal rijke publiek was opgetogen over het fraaie zwemmen van de Nederlandsche meisjes en jongens en beloonde iedere overwinning met een enthousiast applaus. De uitslagen luidden: 400 M. borstcrawl dames: 1. mej. Jeffrey in 5 min. 47 sec.; 2. Tini Wagner met handslag zelfde tijd. 100 M. schoolslag heeren: I. Davies 1 min. 18 2/5 sec.; 2. Smitshuizen op ruim l'/2 M 100 M. rugslag dames: 1. Nida Senff l' min 18 1/5 sec.; 2. mej. Frampton op 1 M 400 M. borstcrawl heeren: 1. Wainwright 4 m. 57 sec.; 5. Van der Kuil ruim 15 M. achter 100 M. borstcrawl dames: 1. Rie van Veen 1 min. 10 1/5 sec.; 2. mej. Hughes op 1.50 M iOO M. rugslag heeren: 1. J. c. Scheffer 1 min. 11 4/5 sec.; 2. Taylor op 10 c.M. 100 M. schoolslag dames: 1. Jopie Waalberg 1 min. 24 4/5 sec.; 2. mej. Storey op M. 100 M. borstcrawl heeren: 1. Csik 59.8 sec 2 Hoving 1 min. 3/5 sec. 4 x 50 M. estafette borstcrawl dames: 1. Croy don Ladies S. C. 2 min. 15 4/5 sec.; 2 Neder land (Jopie Waalberg, Nida Senff, Tini Wasner Rie van Veen) op y2 m. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren: 1. Ne derland (Scheffer, Smitshuizen, Hoving) 1 min 37 sec.; 2. otter S. C. met handslag. 3 x 50 M. wisselslag dames: 1. Nederland 1 50 sec-: 2. Hammersmith Ladie S. C. op 4% M. 4 x 50 M. borstcrawl estafette heeren: 1 Ne derland 1 min. 52 3/5 sec.; 2. Otter S. C. met handslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5