De Japansche aanval geldt uiteindelijk Nanking fis De „Van Galen te Sjanghai De torpedeering van schepen Het nieuws van heden Engelsche nota aan Tokio FRANSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN DE BAROMETER 11 Pt*® VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13856 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20728 De strijd kan nog vele maanden duren De Chineesche verdedigers van den Nankau-pas zouden wor den ingesloten De Centrale regeering uit Nanking? SJANGHAI, 23 Aug. (D. N. B.). In Japansche kringen alhier wordt verklaard, dat het uiteindelijke doel Van de geheele landingsactie der Ja panners gericht is tegen Nanking. Landing verhinderd Nanking aangevallen - De Britsche wolkenkrabber aan de Nankingroad te Sjanghai, het waren huis van de „Sincere Company", werd door een bom getroffen. 150 personen vonden bij de vreeselijke ontploffing den dood; een honderdtal werd gewond Om den Nankau-pas Duitschland en de clearing Streven naar afschaffing ervan Nieuwe Sovjet-gezant te Tokio Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii China's antwoord op het Engelsche voorstel inzake Sjanghai zou gunstig zijn Plotseling afgebroken Een Japansche vereeniging van jongelieden heeft haar daadwerkelijke belangstelling voor het gebeuren in China betoond, door bij de bevolking der hoofdstad inzamelingen voor de troepen te houden. De enorme hoofddeksels, die ze hierbij droegen, dienden mede om de aandacht op hun actie te vestigen yy De vluchtelingen uit Abessinië Pokkenepidemie in het kamp in Kenya uitgebroken Bespreking van Hodza met Tatarescoe Men verwacht er gunstige resultaten van De gevechten, die de nationalistische troepen in de omgeving van Reinosa moesten leveren, waren langdurig en heftig. Onze foto geeft de reserve-troepen, die de oprukkende colonnes op den voet volgden en vooral bij de ravitailleering belangrijke diensten bewijzen Valencia beschuldigt Italiaansche oorlogsschepen ervan en vraagt om behandeling door den Volkenbondsraad Kleine gevechten bij Madrid Scheepsramp bij Alexandrië Groote kotter met feestgangers gekenterd Vier dooden bij een treinbotsing Zestien matrozen bij Genua gewond De „Mensur" voorloopig verboden In afwachting van een princi- pieele uitspraak Evangelisch predikant vrijgelaten Op bevel van het Hoog Gerechts hof te Dortmund De verloving van Koning Faroek Een officieele bevestiging Pelgrims bij den H. Vader GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Men moet ook verwachten, dat de krijgsverrichtingen in het gebied van de Jangtse verscheidene maanden zullen duren. Op grond van deze verklaringen verwacht teen hier. dat de Japansche luchtstrijdkrach ten zullen pvergaan tot een verscherpt optre den tegen Nanking in den eerstvolgenden tijd. In een hoofdartikel wijst de Japansche „Ti- tees" er op, dat het Chineesche incident niet langer een plaatselijke aangelegenheid is, en dat de strijd zich thans uitbreidt van Kalgan daar Nanking en Hankau, terwijl de toestand te Tsingtau zoo gespannen is, dat ieder oogen dlik een ontploffing kan voorkomen, waardoor de strijd over geheel China zou worden uitge lekt. Het blad herinnert aan de verklaring van den eersten minister over het voeren van een positieve en doeltreffende politiek van bestraffing van China, welke thans door de Japansche regeering is aanvaard, en ver klaart, dat Japan niet voldaan zal zijn Voor een werkelijke afstraffing aan China gegeven is en China zijn ongelijk erkent en verontschuldigingen aanbiedt. Daarom Weet men ook niets bepaalds omtrent de vraag of de strijd één, twee of verscheidene jaren zal duren. .JDe geheele Japansche natie is thans bevan gen in haar patriottische gevoelens, die dage lijks op verschillende wijze tot uiting komen." Het blad schrijft met nadruk, dat er geen twij- tel kan bestaan aan de Japansche overwin ning, maar wijst er toch op, dat wanneer de Etejjd nog twee jaren duurt, Japans menschen- teateriaal en economische kracht tot het uiter ste belast zullen worden. Daarom moet de ge- Jteele natie kalm blijven en zich in ernst voor- breiden' voor een langdurig conflict. TOKIO, 23 Aug. (Domei). Minister-president Honoye en andere leden van het kabinet heb- "en vandaag besprekingen gevoerd met de lei- brs van de Minseito- en de Seijoekai-partij °Ver den toestand in China. De leiders van beide partijen verzekerden den bemier, dat zij de politiek der regeering ten inzien van China geheel zullen steunen. Het projectiel, dat vanmorgen den wolken krabber van de „Sincere Company" aan de Nankingroad heeft getroffen, heeft ongeveer 150 personen gedood en een honderdtal ge- Wond. Door granaatscherven werden voorts Verscheidene personen in het aan de over zijde van de straat gelegen warenhuis ge dood. Naar het D. N. B. meldt, zijn bij de ontploffing °k verscheidene leden der Duitsche kolonie ge bood. in het Duitsche Paulus-ziekenhuis zijn *Win honderdvijftig slachtoffers van verschil- Jehde nationaliteit opgenomen. Het Chineesche hoofdkwartier verklaart, dat •tet pogingen der Japanners om troepen aan tend te zetten verijdeld heeft. Volgens een ander bericht uit goede bron is ten duizendtal Japansche soldaten te Wentsjau- tehg, even bovenstrooms Woesoeng, gedebar- ~terd, doch het gros der Japansche strijdkrach ten, die aan land trachtten te gaan, terugge drongen. Tegen den middag duurde de strijd in Ut gebied nog voort. Aan de zijde der Japanners vielen 80 dooden; 5® Chineezen zouden grootere verliezen geleden teebben. Volgens berichten uit Japansche bron zijn öe chineezen, die vannacht een offensief hebben ontketend, aan de Noordelijke grens Van de internationale concessie, er in ge slaagd, ten Westen van de Jangtsepoe-kreek 3 oor te breken tot het Wayside-park. Japansche vliegtuigen hebben vanmorgen het bbièd rondom Poetoeng gebombardeerd. De Japansche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat b vliegtuigen der Japansche marine luchtraids hebben ondernomen op de vliegvelden van Nan- hihg. Tweemaal vielen zij aan, Zondagnacht om twaalf uur en Maandagmorgen bij het aanbre ien van den dag. Zij brachten den vijandelijken r°epen ernstige schade toe. Bij een luchtgevecht op een hoogte tusschen drieduizend en vijfduizend meter boven Paus- ten, ten Noorden van Sjanghai, welk gevecht ahmorgen ongeveer een half uur duurde, zijn hegen van de zeven en twintig Chineesche vlieg- teigen neergeschoten, terwijl een toestel ernstig ~®havend werd door vier Japansche vliegtuigen, ^n wie twee door meer dan tien kogels ge- t troffen werden. Alle Japansche toestellen keer den echter veilig naar hun basis van oorsprong terug. Een telegram uit Sjanghai meldt, volgens Domei, dat de secretariaten van den centra- len politieken raad en van de centrale perma nente commissie gisteren den leden van dien raad en die commissie medegedeeld hebben, dat de beide lichamen van nu af aan kunnen bijeenkomen op iedere willekeurige plaats en op ieder oogenblik, al naar de omstandigheden. Het telegram voegt hier aan toe, dat dit mogelijk een voorbereidende stap is naar een verplaatsing van den zetel der regee ring uit Nanking naar een veiliger plaats. Een bericht uit Tsjangsintjen meldt, dat van morgen te Peitoengjing, ten Westen van Liangs- jang, aan den spoorweg van Peiping naar Han kau hevige gevechten tusschen de Chineesche en Japansche troepen zijn uitgebroken. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat een Japansche troepenafdee- ling, komende van het Noorden, Zaterdag ten Zuiden van Tsjangpei den grooten muur is ge passeerd en Wantsjoean, op 15 KM. ten Noord westen van Kalgan, heeft bezet. Uit Nankau wordt gemeld, dat de Ja pansche troepen nog geen bezit hebben kunnen nemen van den Nankau-pas en dien van Tsjoejoe Kwan, welke door de Japan sche luchtmacht worden gebombardeerd. De Japansche troepen rukken regelmatig op naar de belangrijke steden aan den spoorweg van Soe Joean naar Peiping, tusschen Kalgan en Nankau. Japansche vliegtuigen hebben de Chineesche stellingen te Hoeailai, Hsinpaoan, Jentsjing en Kalgan gebombardeerd. Het D. N. B. meldt, dat volgens berichten uit Peiping de Chineesche strijdkrachten aan den Nankau-pas thans in den rug bedreigd worden, daar de Japanners van Mandsjoekwo uit snel door Tsjahar oprukken. In Japansche militaire kringen verklaart men, dat de Chineesche troepen in de provnv- cie Tsjahar zich over de geheele linie terug trekken. De zevenduizend te Tsingtao wonende Ja panners hebben zeer te lijden van het ernstige gebrek aan levensmiddelen, daar alle markten en winkels gesloten zijn. Alle Chineesche be dienden der Japansche ingezetenen hebben volgens dit bericht de vlucht genomen. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) De Duitsche Rijksbankdirecteur, Karl Blessing, een der in tiemste medewerkers van dr. Schacht, schrijft in een voorwoord voor het zoo juist verschenen werk van dr. Werner Fischer over „deviezen- clearing" o.m. het volgende: „Er kan geen sprake van zijn, dat wij eenigerlei beiang hebben bij het thans bestaande systeem van de clea ring en het bilateralisme. Wij streven er dan ook volstrekt naar aan de opheffing van dit systeem naar vermogen mede te werken. Slechts één ding wijzen wij af, en wel zoo beslist moge lijk: wij zullen voor de opheffing van het clea- ringsysteem nooit een prijs betalen, die nadeel zou opleveren voor ons werk ten behoeve van de beveiliging van de bestaansgrondslagen van ons volk." TOKIO, 23 Aug. (Domei). De nieuw benoem de Sovjet-ambassadeur, Slavoetsky, die vroeger consul-generaal te Charbin was, is vanavond te Top? aangekomen, H Verwachting: Matige tot zwakken, Ej Noordelijke tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- gen, weinig verandering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH TOKIO, 23 Aug. (D. N. B.) In kringen van het Japansche departement van Bui- tenlandsche Zaken wordt de ontvangst be vestigd van de Engelsche nota inzake de eischen tot schadevergoeding. Over de hou ding, welke Japan hiertegenover zal aan nemen, bewaart men het stilzwijgen, maar men zegt, dat de nota spoedig beantwoord zal worden. Voorts bevestigde de zegsman van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, dat de commandant der Amerikaansche marine in Sjanghai aan den Japanschen marine-com mandant den wensch te kennen heeft gegeven, het Japansche vlaggeschip uit de onmiddellijke nabijheid der Amerikaansche oorlogsschepen te doen verwijderen. Hasegawa, de Japansche commandant, heeft aan dezen wensch terstond voldaan. Het standpunt van de Chineesche regeering over het Engelsche voorstel inzake een neutra lisatie van Sjanghai, is officieel nog niet be kend gemaakt. Volgens de inlichtingen, die in Britsche diplomatieke kringen konden worden ver kregen, doen de berichten, die uit Nanking zijn ontvangen over de ontvangst, die men daar het Britsche voorstel heeft bereid, ver wachten, dat het antwoord der Chineesche regeering gunstig zal zijn. De uit Tokio binnengekomen berichten be vestigen daarentegen de reeds eerder ontvan gen aanwijzingen, dat de Japansche regeering tegen het plan zou zijn. BRUSSEL, 23 Aug. (Havas). Volgens mede- deeling van het Belgische ministerie van Bui tenlandsche Zaken zijn de economische bespre kingen met Frankrijk, welke o.a. betrekking hadden op het vervoer via de haven van Duin kerken, afgebroken. Woensdag as. zal de Belgische ministerraad bijeenkomen, teneinde den toestand te bespre ken, die thans is ontstaan. •s GRAVENHAGE. Hr. Ms. ,,Van Galen" is Maandagmiddag om 15 uur in Sjanghai aangekomen. MOMBASA, 23 Aug. (Reuter) In het kamp. dat voor de uit Abessinië afkomstige vluchte lingen in de Noordelijke grensprovincie van Kenya is ingericht, zijn pokken uitgebroken. Het aantal vluchtelingen bedroeg onlangs 5.000, doch thans zouden het er eenige duizenden meer zijn. BOEKAREST, 23 Aug. (Havas)Pas vandaag, na het vertrek van Hodza, die gisteravond Roemenië heeft verlaten, zijn te Boekarest bij zonderheden ontvangen over de bespreking, welke Hodza en Tatarescoe in een afgelegen GENèVE, 23 Aug. (Havas). De regeering te Valencia heeft op grond van artikel 2 van het Volkenbondspact verzocht om plaatsing op de agenda van den Volken bondsraad van de kwestie der torpedeering van een aantal harer schepen in de Mid- dellandsche Zee, waarvan zij den Italiaan- schen vlootstrjjdkrachten de schuld geeft. Valencia laat aan den raadsvoorzitter en aan den secretaris-generaal de beslissing, om den raad al of niet in buitengewone zitting bijeen te roepen. Het bericht van het bombardement van het Britsche s^s. „Noemi Julia" heeft to Londen groote beroering gewekt. Een beves tiging ervan is echter bü de admiraliteit nog niet binnengekomen. Op het kantoor van de reederij wist men slechts van het radiobericht, dat te Marseille is opgevangen, doch men bevestigde, dat het schip zich thans ter hoogte van Ajaccio kan bevinden. Daar in het radiobericht geen mel ding gemaakt wordt van ernstige schade, neemt men ten kantore der reederij aan, dat de „Noemi Julia", die met ijzererts en fosfaat ge laden is, de reis voortzet. Vanmorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa del Campo bij Madrid een aanval ondernomen. De regeeringstroepen, die op hun hoede wa ren, drongen hen evenwel terug, zoodat zij naar hun linies moesten terugkeeren, zonder resul taten te hebben behaald. Ook in den sector van de brug der Fran- schen hebben de nationalisten vanmorgen, voorafgegaan door tanks, een aanval gedaan op de iinksche stellingen, welke echter gemak kelijk werd afgeslagen. Overal aan het front van Casa del Campo is de rust thans weergekeerd. In den sector van Guadalajara en in den sector ten Zuiden van den Taag heeft zich hier en daar eenige actie voorgedaan. De wederzijdsche stellingen hebben gee nerlei wijziging ondergaan, doch deze ac ties zouden de voorbode kunnen zijn van operaties op grootere schaal aan deze fronten, hoek van Transsylvanië met elkander hebben gehad. Hodza en Tatarescoe hebben twee langdurige conferenties gehad in het salonrijtuig, waar mede Hodza te Sighet was aangekomen. Beide regeeringschefs hebben samen de reis gemaakt tot Borsja, dicht bij Transsylvanië, waar zij werden begroet door den minister van Handel, Nistor. In tien auto's begaven de staatslieden zich met hun gevolg naar de bergen, waar zij in de openlucht het noenmaal gebruikten, 's Middags zijn Hodza en Tatarescoe naar Borsja teruggekeerd. Hodza is des avonds uit Roemenië vertrokken. Bij hun afscheid om helsden beide staatslieden elkander. Te Boeka rest is geen communiqué over het gesprokene gepubliceerd. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de resultaten van de besprekin gen de betrekkingen tusschen Tsjecho-Slowa- kije en Roemenië gunstig zullen beïnvloeden. ALEXANDRIË, 23 Aug. (Havas). Een groote kotter, die vanmorgen terugkeerde van de feesten, die elk jaar op het strand van Agami, tegenover de haven van Alexan drië, worden gehouden, is, waarschijnlijk wegens overbelasting, gekenterd. Het aantal slachtoffers zou zeer groot zijn. Tot nu toe heeft de zee^ dertig lijken op het strand geworpen. GENUA, 23 Aug. (Stefani). Vanmorgen is een trein, waarmede een aantal matrozen wer den vervoerd, bij Genua in botsing gekomen met een anderen trein. Vier matrozen werden gedood en zestien gewond. BERLIJN, 23 Aug. (D.NB.) De Duitsche rijksstudentenleider heeft de Mensur" het stu dentenduel op de sabel of op den degen, tot nader order verboden, in afwachting van een principieele regeling. De onvoorwaardelijke genoegdoening met de wapens bestaat bij de Duitsche studenten se dert de invoering van de eerecode van Juni 1937. DORTMUND, 23 Aug. (Reuter). Het Hoog Gerechtshof te Dortmund heeft de onmiddel lijke invrijheidstelling bevolen van den Evan- gelischen predikant Klose, die wegens een ge schil met de nationaal-socialistische autoriteiten in de gevangenis te Bochum was opgesloten. ALEXANDRIË, 23 Aug. (Reuter). De verlo ving van koning Faroek van Egypte is thans officieel bevestigd. De verloofde draagt den Turkschen naam Sasinaz; rij is een buitenge woon knap meisje. Haar vader is rechter in het gemengde hof van appèl en haar grootvader is de oud-minister-president Mohamed Pasja SaieO, Volgens Japansche mededeelingen zou de aan val der Japanners uiteindelijk Nanking gelden en nog vele maanden kunnen duren. Het Chineesche antwoord op het Britsche voor stel inzake Sjanghai zou gunstig zijn. Valencia beschuldigt Italiaansche oorlogssche pen van torpedeering voor zijn schepen en wenscht het geschil door den Volkenbondsraad behandeld te zien. Nabij Alexandrië kenterde een groote kotter, die feestgangers vervoerde, zoodat talrijke per sonen verdronken. De berichten omtrent koning Faroek's verloving zijn officieel bevestigd. De Fransch-Belgische economische besprekin gen zijn plotseling afgebroken. Een treinbotsing bij Genua kostte vier matro zen het leven, terwijl er zestien gewond werden. Men verwacht gunstige resultaten van de be spreking tusschen Hodza en Tatarescoe. In het kamp voor Abessinische vluchtelingen in Kenya zijn pokken uitgebroken. De algemeene vergadering van leden der West- friesche Kanaalvereeniging heeft tot ontbin ding der vereeniging besloten. Hr. Ms. „Van Galen" is Maandagmiddag in Sjanghai aangekomen. Twee jeugdige Rotterdammers, die „op avon tuur" uitgingen, na veei moeite in arrest ge steld De spoorwegontvangsten over de eerste zeven maanden 2,3 miliioen hooger geschat dan over hetzelfde tijdvak in 1936. Sociale Studiedagen te Voorhout, uitgaande van den Haarlemschen R. K. Volksbond. De Belg Meulenberg wereldkampioen op den weg. New-Yorksche beurs: Gedrukte stemming en terugloopende koersen; slot op het laagste punt van den dag. Vroomheid Wantrouw altijd vroomheid die op een presenteerblaadje u wordt aange diend. Vroomheid is geen opgelegde fraaiigheid, is niet iets gewilds, niet iets excentrieks. Waarachtige vroom heid is in het wezen van een mensch ingeweven en is zoo simpel, zoo een voudig dat de bezitter of bezitster zelf niet weet hoe rijk hij of zij is. De ware vroomheid kent zich zelf niet, dient zich niet aan, laat zich nergens op voorstaan, verheft zich niet met den Pharizeër over de aalmoezen die ze geeft, over de gebeden die ze bidt, over de goede werken die ze doet. De toare vroomheid klopt met den tolle naar op de borst en bekent: ik ben een zondig mensch, Heer vergeef mij. En met den apostel roept zoo eene uit: dat hij slechts is wat hij is, door de genade Gods. VATTCAANSTAD, 21 Aug. (Stefani). Z. H. de Paus heeft heden in een gewone audiëntie 250 Maltezer pelgrims ontvangen, die op bede vaart waren naar Lourdes. Verder ontving Z.H. nog een tachtig-tal Italianen en andere pel grims, alsmede meer dan honderd pas-gehuwde paren. Z. H. sprak elke groep afzonderlijk toe en gaf him tenslotte Zijn Apostolischen Zegen. Overigens wordt het aantal audiënties zooveel als mogelijk is beperkt, om Z. H. gelegenheid te geven tijdens Zijn verblijf buiten volledig te herstellen. In de laatste dagen maakte de H. Vader vrij groote autotouren door de om geving van Zijn verblijf. Uit de fabrieken van Noel Pemberton Billing te Norbiton in Surrey zijn onderdeelen van een geheel nieuw soort motor gestolen. Men schijnt hier niet te doen hebben met een gewonen dief stal, want alleen geheel nieuwe deelen, waar mede proeven werden genomen, werden ont vreemd. De motor, waarvan hier sprake is, bezit een vermogen van 480 paardekracht en had geen bougies of kleppen. i i uim»iillllllllli)ii)))i;) r 4//? Stand op Dinsdag 1 nor v.m.767.8 yorige stand 7638

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1