Een nieuw gerecht op tafel m Raadselachtigheden rond Sjanghai 1 PIJNLIJK MAAR VERDIEND SLAPPE CHINEESCHE AFWEER Proeven met de teelt van suikermais Kerkelijk leven Benoemingen DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 Tweede Kamerleden over naturalisaties De aanranding te Santpoort Arrestatie van den dader te wachten DIEFSTALLEN TE ASSEN SCHIP GEZONKEN? MINISTER VAN BOEIJEN Toestand bevredigend KUNST VAN HEDEN OPENLUCHTSPEL TE SCHIEDAM „De geheimen der H. Mis" Uitstekend voedsel Eindhoven zonder melk GELUKKIGE GEMEENTE itlÉi H. PRIESTERWIJDING Pater A. Urlings t BUITENLANDSCH OVERZICHT Japansche successen GELE ZEE SonbjtuKi umm .SIUJAH6 s( """YAM-WEI -v ®A«KIM6 wjÉr5jw&j^s ;/hmigt5jqu~ V. T5JEKL De Hanze in het Aartsbisdom MIJNWERKERSLOONEN De Kath. Mijnwerkersbond vergadert WIE IS DE GELUKKIGE? Verschillende bezwaren te berde gebracht Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka foer over 57 naturalisatie-ontwerpen wordt het v°lgende ontleend: De omstandigheid, dat in een tijdsbestek van geen twee maanden niet minder dan 57 Wetsontwerpen, houdende naturalisatie van foeer dan 1100 personen (welk aantal tot veel foeer dan het dubbele stijgt, wanneer men de gezinsleden, die meegenaturaliseerd zullen wor den, meetelt), bij de Kamer zijn ingediend, had fogemeen de aandacht getrokken. Van ver killende zijden werd gevraagd naar de rede nen, welke tot de vrijwel gelijktijdige indiening •an een zoo groot aantal naturalisatievoorstel- 'eh geleid hebben. Een aantal leden wenschte nogmaals te Waarschuwen tegen de gevaren, welke aan on doordachte naturalisatie verbonden zouden foinnen zijn. Enkele leden oordeelden, dat het Nederlan derschap niet verleend dient te worden aan Personen, wier opname in ons volk de toch feeds bestaande noodlottige verdeeldheid zou 'ergrooten. Alleen de norm van geest- en stam verwantschap zij hier beslissend. In dit ver- Pand gaven zij te kennen, dat huns inziens het ailti-semietisme onder ons volk groeiende is. Zij échtten het niet wenschelijk, dat steeds meer "°den van buiten in onze volksgemeenschap Worden opgenomen. Verscheidene andere leden verklaarden, niet jP te zien, dat naturalisatie van Joden de ver moeidheid in ons volk zou vergrooten. Van een boeiend anti-semietisme is huns inziens ook Seen sprake. Eenige leden herinnerden er aan, dat de po- fotie van de zg. staatloozen reeds herhaaldelijk ^n onderwerp van bespreking heeft uitge maakt. Gevraagd werd of de minister wil bevorde rd, dat zoo noodig door wetswijziging ;°or deze categorie van personen verkrijging Pn het Nederlanderschap tegen geringe kosten foogelijk worde. Van meer dan één zijde werd daarop krachtig aangedrongen. Set had de aandacht van verscheidene leden Setrokken, dat onder hen, aan wie de regee- hpg bij deze ontwerpen het Nederlanderschap Wenscht te verleenen, zich een groot aantal Personen bevindt, werkzaam bij het onderwijs Deze leden betwijfelden, of het verstandig is. PI deze personen in het Nederlandsche staats verband op te nemen. Zij herinnerden daarbij Pan de groote werkloosheid, die nog steeds on der het onderwijzend personeel hier te lande «eerscht en ook vestigden zij er de aandacht op, mat juist ten aanzien van onderwijzers geëischt foag worden, dat dezen geheel in het Neder- fondsche volksleven zijn opgenomen. Van andere zijde werd er op gewezen, dat een Pfilangrijk percentage der te naturaliseeren per- Pmnen, die bij het onderwijs werkzaam zijn, be gaat uit religieuzen. Naar aanleiding van het aanrandingsgeval in Pen Neethof te Santpoort hebben wij hedenmor- Sen een onderhoud gehad met den wrnd. com- *Wssaris van politie te IJmuiden. Deze deelde °Ps allereerst mede, dat het geval wonder boven Wonder goed is afgeloopen. De toestand van het jongetje is vooruitgaande en levensgevaar mag als geweken beschouwd worden. Daar het onderzoek met kracht is voortgezet, mag wel worden aangenomen, dat de dader Pinnen afzienbaren tijd gevat zal worden. Er 2'in zeer duidelijke aanwijzingen in één richting, mie tot een arerstatie moeten leiden. Verdachte aangehouden In verband met de diefstallen bij den bakker Kieft te Assen gepleegd, heeft de Groningsche Politie thans den 23-jarigen A. G. K. uit Meppel aangehouden, wiens opsporing en aanhouding moor de politie te Assen was verzocht. A. G. K. Pal ter beschikking van de Asser politie worden Besteld. Uesch te Oostkapelle aangespoeld De burgemeester-strandvonder van Oostka- Pelle heeft gerapporteerd, dat j.l. Zondag op Pet strand een fleschje is aangespoeld, waarin aich een wit stukje papier bevond. Hierop Was met potlood geschreven: Boat sunk, stran ded on Thacker Rock Tor Bay. Help." Hoewel men meent hier met een, zy het lu- Slibere grap te doen te hebben, zijn de En- Belsche autoriteiten van het geval in kennis Besteld. De toestand van den minister van Binnenland de Zaken, den heer H. van Boeijen, was heden- mphtend bevredigend. De belangstelling in de openlucht-voorstel- j'hg „Dg Geheimen der H. Mis" van Gheon m Schiedam is geweldig. De resensies in de munten zijn zeer gunstig. Het bezoek valt, ge- foen het minder gunstige weer, niet tegen. De middag- en avondvoorstelling van Zondag was goed bezet. Velen hebben wel het plan opgevat om te Baan, maar wachten gunstiger weer af. De tuin. Waar het stuk gespeeld wordt, ligt echter ge heel beschut tusschen de huizen, zoodat men ®Ns bjj het minder gunstige weer van de laat- dagen er 's avonds heel goed zit. Dat toch _®dere Katholiek uit de omgeving niet nalate Pen van de nog volgende opvoeringen te gaan 'en. De zeer leerzame inhoud van het stuk en 6 zeer artistieke opvoering ervan loonen een em naar Schiedam. ,-De opvoeringen zijn: Woensdag 25, Vry'dag Zondag 29 Aug. des avonds 8.30 uur. Het ordt gespeeld in den tuin achter de H. Hart- rk- Ingang tot het terrein: Hoofdstraat 65. De wereldkampioenschappen wielrennen te Kopenhagen. Het oogenblik, waarop v. d. Vijver den Franschman Georget in de finale sprint klopt Eerste kolven op de Beverwijksche veiling aangevoerd Vanuit de vruchtbare tuinen van Kennemer- land is een nieuw product op komst, waarvoor men pogingen doet om het een blijvende plaats te verzekeren op de lijst der groenten, welke in onze Hollandsche keukens plegen te worden klaargemaakt. Het is de suikermais, die in het Zuiden van ons land en op enkele Zeeuwsche eilanden reeds eenigen tijd op beperkte schaal geteeld wordt, maar die voor ons gewest een volkomen nouveauté beteekent. Nu denke men niet aan de goudgele korrels, die wij onzen pluimveescharen voorzetten en die door de eierproducenten zoo hoogelijk gewaar deerd worden. De suikermais is een soort, wel ke in gesloten kolven geoogst wordt, waarvan de smaak veel overeenkomst heeft met dien van doperwten, doch veel zoeter is. Men kan ze als rauwkost direct van de kolf eten of, even gekookt, op verschillende wijze toebereiden. In Amerika, en ook in het Engelsche Kent, is de suikermais of .Hweetcorn", zooals zij daar genoemd wordt, een alom bekend en gewaar deerd volksvoedsel. Men deelde ons mede, dat zij op de Amerikaansche tafel bijna nergens ontbreekt; dat zij daar zelfs, in blik geconser veerd, verkrijgbaar is. En dat de suikermais ook aan den Hollandschen smaak beantwoordt, bewijst wel het f?it, dat in Amerika wonende landgenooten haar spoedig evenzeer appreciee- ren als de Yankees, terwijl menschen, die lang in Amerika gewoond hebben, eenmaal terug in Holland, de goede hoedanigheden van de sweet- corn propageeren. In leidende tuinbouwkringen bestaat dan ook veel belangstelling voor dit product en het was de heer W. de Groot, directeur van de Ver- eenigde Veilingen te Beverwijk, die in het voor jaar het initiatief nam, voor een proef van deze teelt in de streek Konnemerland, teneinde te kunnen onderzoeken, of er goede resultaten mede bereikt kunnen worden, om daarna de nieuwe „groente" aan het publiek voor te zet ten. Verschillende tuinders hebben de suikermais uitgezaaid en thans kan men hier en daar een akkertje zien waarop de maisplanten met hun wuivende pluimen hoog zijn opgeschoten. Onder aan de planten steken de dikke kolven omhoog, waarin de smakelijke korrels, zorgvuldig en net jes verpakt zouden we bijna zeggen, in de groe ne schutbladeren. Een van de tuinders, die suikermais bij wijze van proef teelt en bij wien wij zulk een veld bezichtigden, verzekerde ons, dat hij zeer te vreden was over het resultaat. Hij achtte het voor deze streek een uitstekende teelt, althans wanneer het mogelijk is om het product er bij het publiek in te brengen. Trouwens, ook van andere zijde is er reeds de aandacht op geves tigd, dat de lichte geestgronden zich uitstekend voor deze teelt leenen, vooral, omdat er groo te bevolkingscentra in de nabijheid liggen, waardoor het mogelijk is om de suikermais, die bij voorkeur versch gegeten moet worden, spoe dig bij het publiek op tafel te brengen. Intusschen zijn de kolven thans plukrijp. Dezer dagen werden zij reeds bij de Vereenig- de Veilingen te Beverwijk aangevoerd en ver kocht. De vraag is nu: hoe zal het publiek dit nieu we product ontvangen? Vast staat dat de suiker mais een uitstekend voedsel is voor iedereen en dat dit geschikt is voor de fijne zoowel als de eenvoudige keuken. Zij bevat 1015 pCt. eiwit en alle vitaminen, heeft tevens een hoog suikergehalte en zeer veel gemakkelijk verteer baar zetmeel. Men zal er ook aan moeten wen nen, zooals dat met alles het geval is. Twintig jaar geleden kende men het witlof ook nog niet. Men vrage er zyn groentehandelaar eens naar. Waarschijnlijk komt men tot de ontdekking dat het wekelijksch menu met een smakeiyk en niet kostbaar gerecht kan worden uitgebreid. Ten gerieve van onze lezers, die de kolven machtig kunnen worden, laten wij hieronder enkele recepten (er bestaan er veel meer) vol gen: lo. Eenvoudige Amerikaansche methode is, water aan de kook brengen, daarna de kolven 10 minuten koken (met of zonder een weinig zout). Besmeer kolven met boter of vet en eet de korrels van de kolf. 2e. Na 10 minuten koken met een theelepel de korrels afkrabben, stoven met een stukje boter of vleeschjus als doperwtjes. 3e. Sommigen prefereeren de mais ongekookt, met boter besmeerd, van de kolf af gegeten. 4e. Iets oudere suikermais kan men rauw, of na 10 minuten koken uit de kolven krabben. Ze daarna koken als erwten en boonen met stukje spek of varkensvleesch. 5e. Als rauwkost, de korrels van de kolven afraspen. Geraspte maispulp leent zich eveneens voor allerlei nagerechten, zooals griesmeel of rijst voor vla of om soepen te binden. Loonconflict bij twee coöperatieve melkinrichtingen Het grootste deel der Eindhovensche be volking is hedenochtend van melk verstoken geweest, daar de arbeiders en melkventers ten getale van ongeveer 120, bij de twee grootste coöperatieve melkinrichtingen „St. Petrus" en „St. Joseph" in staking waren gegaan. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een geschil over de interpretatie van de loonkortingen. Men kwam overeen, dat de kwestie op 3 Sep tember in een conferentie met het hoofdbe stuur van den Nederlandschen R.K. Transport arbeidersbond, waarbij vrijwel alle werknemers, betrokken in dit conclict zijn aangesloten, op nieuw zou worden besproken. Maandagavond evenwel heeft de afdeeling Eindhoven het besluit genomen met het ge wijzigde tarief geen genoegen te nemen. Nadat vannacht en hedenochtend nog onderhandelin gen waren gevoerd, is men in staking gegaan. De directies stelden toen als ultimatum: om 10 uur vanmorgen hervatting van het werk of ontslag van allen en bloc. Nagenoeg niemand is echter aan den arbeid gegaan, zoodat de be drijven met slechts enkele werkwilligen aan den gang moeten worden gehouden, hetgeen uiter aard bij de groote uitgestrektheid van 'Eindhoven onoverkomelijke moeilijkheden oplevert. Ongeregeldheden hebben zich intusschen niet voortgedaan. De staking duurt voort. i Het Noord-Brabantsche dorpje Megen blijkt een gelukkige gemeente te zijn. De financiën zijn daar zóó rooskleurig, dat het gemeente bestuur voor het volgende belastingjaar tot belastingverlaging is kunnen overgaan, door de opcenten van de personeele belasting te brengen van 200 op 150. Burgemeester Lambooy van Hilversum doet den eersten zet aan één der borden voor den aanvang 'der wedstrijden, welke ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Hïlversumsch Schaakgenootschap gehouden worden In het Aartsbisdom Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aarts bisschop van Utrecht, heeft benoemd: tot leeraar aan het seminarie te Apeldoorn den zeereerw. heer G. J. Braakhuis; tot kapelaan te Ede den weleerw. heer D. G. Hooijschuur O. Carm.; tot kapelaan te Kleinemeer den weleerw. heer R. A. de Hosson; tot kapelaan te Compas- suum den weleerw. heer D. A. v. Leur (neom.) tot leeraar aan het seminarie te Apeldoorn den zeereerw. heer S. Mledema; tot kapelaan te Geesteren den weleerw. heer J. E. H. van Rens- woude (neom.); tot rector van het pensionaat St. Antonius te Slagharen den weleerw. heer A. M. van Soest; tot kapelaan te Groenloo den weleerw. heer A. A. H. Giesen; tot rector van het Instituut der Zusters van O. L. Vr. te Oot- marsum den weleerw. heer H. J. Oosterman; tot kapelaan te Wegdam den weleerw. heer Th. W. de Kruif (neom.)tot kapelaan te Arnhem (H. Martinus) den weleerw. heer E. L. H. A. Jagers; tot kapelaan te Jutfaas den weleerw. heer J. G. Boeker; tot kapelaan te Pannerden den weleerw. heer H. W. J. C. M. Scholtens (neom.)tot assistent te Amersfoort (H. Hen- ricus) den weleerw. heer C. C. J. Bachg; tot kapelaan te Amersfoort (H. Henricus) den wel eerw. heer A. G. L. Golbach; tot kapelaan te Sneek den weleerw. heer J. van Dorresteyn; tot kapelaan te Rossum den weleerw. heer B. A. M. van der Steen (neom.)tot assistent te En schede (O. L. Vr. Alt. Bijstand) den weleerw. heer Th. J. M. Holterman; tot kapelaan te Goor den weleerw. heer G. B. Sanders; tot kap. te Tubbergen den weleerw. heer A. B. Hulshof (neom.); tot kapelaan te Borne (H. Stepha- nus) den weleerw. heer A. D. Grimmelikhuizen; tot kapelaan te Denekamp den weleerw. heer J. A. van den Anker; tot kapelaan te Herwen en Aerdt den weleerw. heer C. A. M. van Beek (neom.); tot kapelaan te Wageningen den wel eerw. heer A. van Bekkum; tot kapelaan te Kabauw den weleerw. heer G. C. Dijkers (neom.); tot kapelaan te Gendt den weleerw. heer P. A. Kolkman; tot kapelaan te Munster- scheveld den weleerw. heer A. M. Goossens (neom.); tot kapelaan te Soest (H. Maria On- bevl. Ontv.) den weleerw. heer A. C. R. Veh- meijer; tot kapelaan te Lent den weleerw. heer H. J. B. Muldets; tot kapelaan te Zevenaar den weleerw. heer C. E. Snelder; tot assistent te Luttenberg den weleerw. heer C. Veeger (neom) tot kapelaan te Albergen den weleerw. heer R. A. Visser (neom.); tot kapelaan te Breukelen den weleerw. heer Th. G. ten Hagen (neom.): tot kapelaan te Eibergen den weleerw. heer J. W. Bos (neom.); tot kapelaan te Nieuw-Dor- drecht den weleerw. heer W. H. A. Pasman (neom.); tot assistent te Nieuw-Wehl den wel eerw. heer Th. van den Hurk O.Carm.; tot kap. te Nijverdal den weleerw. heer A. B. Kolkman (neom.); en tot kapelaan te Ootmarsum den weleerw. heer C. de Bruijn (neom.) Bij de paters Kapucijnen te Udenhout Op Zondag 29 Augustus a.s. zal Mgr. A. F. Diepen in de kloosterkerk der Minderbroeders Kapucijnen te Udenhout de H. Priesterwijding toedienen aan de Eerw. Fraters Paduanus van Amsterdam, Sigebertus van Buitenzorg, Crispi- nianus van Heeze, Casimirus van Reek, Emeri- cus van Liempde, Nilus van Geertruidenberg, Lucidius van Delft, Ildephonsus van Schevenin- gen, Pontianus van Molenschot, Martialis van Veldhoven, Servatius van Udenhout, Gedeon van Vilvoorde en Ananias van Rotterdam. Op 63-jarigen leeftijd is in het klooster der Montfortanen te Hoensbroek overleden de zeer eerw. pater Montfortaan A. M. Urlings. Filmkeuring In de plaats van dr. W. J. Goslinga, die we gens vertrek naar elders als zoodanig had be dankt, is tot lid van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring benoemd ds. A. G. Barkey Wolf, te 's-Gravenhage. Het is luguber op de rivier, aan welker oevers de millioenenstad Sjanghai zich in een grilligen boog uitstrekt. Oorlogs bodems, sleepbooten, handelsschepen, alles wart door elkaar. Onze van Galen, die juist uit Indië kwam om in den heksenketel van het Verre Oosten de Nederlandsche belangen te be hartigen, werd in dien chaos van schepen aan gevaren door een Engelsche sleepboot. Maar het schijnt gelukkig zonder ernstige gevolgen. Ook ontploften er nog granaten in de nabijheid van het schip en stond het bloot aan mitrailleur- vuur. Gelukkig werd er geen schade aangericht. Ondertusschen gaan de Japanners door met be schietingen van bepaalde wijken van het onge lukkige Sjanghai. Reusachtige branden breken uit door het vuur van het zware Japansche geschut en door bommen uit zwermen vliegtuigen. Overal stijgen enorme rookwolken op. En als het geschut even zwijgt, hoort men van een Britsch oorlogsschip lichte dansmuziek uit de radio, hoort men den ruischenden zang van Jeanette MacDonald uit Rose Marie, I love you. Dan dreunt het kanon weer. Uitzinnig vluchten de menschen in de concessies, die door de internationalen verlaten worden en waar onder de Chineezen het hongerspook rondsluipt. Telegraaf en radio zenden maar berichten op berichten. Onze redactietafels liggen er vol van. Niets dan elkaar tegensprekende berichten. Zooals in iederen oorlog, zooals ook in den Spaanschen burgeroorlog. Beide partyen geven elkander de schuld, wanneer een bom in de concessies of op vreemde oorlogsbodems valt. Beide berichten van muiterij in de gelederen van hun tegenstanders en van de voorbeeldige tucht in hun eigen gelederen. En zoo voorts. En daartusschen door komen berichten, dat overigens het leven in Sjanghai kalm zyn gang gaat, net zooals in Madrid, ondanks het feit dat er voortdurend alarm wordt geslagen, dat het volk, net zooals in Madrid, geleerd heeft, zich tijdens de bombardementen rustig te ge dragen, dat de trams en bussen, net als in Madrid, hun dienst weer hebben hervat, zoo- da.t iedereen met deze middelen van vervoer weer rustig naar zijn werk kan gaan. Geloove wie 't gelooven wil..—! Wij hebben ons op deze plaats al dik wijls afgevraagd, wat het einddoel zou zijn van de Japansche expeditie. Vandaag melden de nieuwsbureaux, dat in Ja pansche kringen te Sjanghai onverheeld ver luidt, dat Nanking, de Chineesche regeerings- zetel, dit einddoel vormt. Het is duidelijk, dat, wanneer Japans invloedssfeer zich zal uitstrek ken van Mandsjcfekwo tot Nanking, er een machtig strategisch bolwerk tegen Rusland zou zijn gevormd. Met opzet zeggen wij: invloeds sfeer, want Japan zal er nooit toe overgaan, de nieuw bezette of nog te bezetten gebieden direct onder Japansch bestuur te brengen. Het zal den schijn van Chineesche souvereiniteit handhaven, zooals in Hopei en Tsjahar en er Chineesche stroomannen aan het hoofd van machtelooze bestuursapparaten plaatsen. De houding der Chineezen blijft raadselach tig. Het mag wel als zeker gelden, dat gene ralissimus Tsjang Kal Tsjek liever geen tegen- IEUT5IU IF0E= T51H6TA1V= 1 rEUGJtiUG stand bij Sjanghai had geboden. Hy zou liever teruggetrokken zijn, om de Japanners te dwin gen een uitgerekt front te vormen. Niet we tend echter, wat het eigenlijke doel der Ja panners was, heeft hij waarschijnlijk, tegen zijn zin, tot afweer bij Sjanghai besloten. Maar nu begint het raadselachtige pas. Bij Sjanghai had Ts'jang Kai Tsjek een troepenmacht, die zeker vijf maal zoo sterk was als het Japansche ex- peditieleger en bestond uit het allerbeste men- schenmateriaal, dat uit de school stamt der Duitsche militaire instructeurs. Deze troepen zijn er zelfs niet in geslaagd de betrekkelijk ge ringe Japansche legermacht tot aan de oevers van de Wangpoo terug te drijven. De Chinee sche autoriteiten hadden wtel gedacht, dat dit gebeuren zou, getuige de voorspelling van Sjanghai's Chineeschen burgemeester, dat de Japanners binnen een week aan boord van hun oorlogsschepen teruggedreven zouden zijn. Van die voorspelling is, zooals uit de feiten biykt, niets terecht gekomen. Waren de Chineezen tot de Wangpoo doorgedrongen, dan hadden zij de mogelijkheid gehad hun zware artillerie naar voren te brengen en op de Japansche oorlogs bodems te richten. Niets van dit alles is ge beurd. Integendeel. De Japanners schijnen, zonder veel hinder te ondervinden, aanmerke lijke nieuwe strijdkrachten te kunnen doen lan den. Zij zelf geven zelfs een aantal op van 50.000 man. Maar dit getal lijkt schier onmogelijk in zoo'n korten tijd. Naar ruwe schatting zouden daar voor een kleine dertig groote transportschepen noodig zijn geweest. En waren deze op de rivier niet prachtige trefpunten geweest voor Chinee sche vliegers? Hier stuiten wij weer op iets raadselachtigs. Met de actie van de Chineesche luchtmacht is ook iets niet in den haak. Tot dusver zijn de Chineesche machines vrijwel alleen opgetreden tegen het Japansche vlagge- schip Izoemo. En zonder succes. De Japanners beweren, dat zy de meeste vliegmachines der Chineezen reeds hebben vernietigd, niet in de lucht, maar door bombardementen der hangars op de Chineesche vliegvelden. De indruk is niet meer weg te nemen, dat de Chineesche verdediging sterk verward en gedesorganiseerd is. Van goede, doel treffende samenwerking schijnt maar weinig sprake te zijn. Het valt te vreezen, dat de Ja panners, die de onder alle omstandigheden te veroordeelen aanvallers zijn, zonder al te groote moeite him gestelde doeleinden zullen bereiken. Het eenige lichtpunt in de Chineesche verdedi ging is, dat zy nog stand houdt, niet alleen bij Sjanghai, maar ook in het gebied van Pei- ping, waar zij door een soort guerilla de Ja pansche troepen ophoudt. Ondanks het feit echter, dat de Chineesche divisies in dit gebied uit duizenden manschappen bestaan, gelooven de Japanners, naar een bericht aan de Times, dat het nog maar een kwtestie van tijd is voor dat zü verspreid zullen zyn De Japanners heb ben reeds een groot deel van den grooten Chi neeschen muur bezet ten Noord-Oosten van Kalgan, welke stad zij na een hevig bombarde ment reeds schijnen te hebben ingenomen. De toekomst voor China is duister. De tijd is nog lang niet gekomen, dat het met vrucht zich kan verzetten tegen het Japansche impe rialisme. Indien Japan werkelijk Nanking wil bereiken en in dien opzet slaagt, dan zal dit een ongelooflijke moreele klap voor het Chi neesche prestige zyn. Wij vreezen, dat China dan by kans zijn geheele gezicht zal verliezen. Léon Blum, de socialistische pre mier van de eerste Fransche Volksfrontregeering, en thans nog minister in de tweede, heeft zich niet alleen op het glibberige pad der politiek bewogen, maar ook op de niet minder glibberige kronkelpaden van den dool hof der niet-Christelijke moraal. Even als zijn Nederlandsche partijgenoot dr. Wibaut, die zich met „Het Wordend Hu welijk" blameerde, heeft Léon Blum in dertijd een berucht boek geschreven over het huwelijk, waarin hij opvattingen huldigde en meeningen verkondigde, welke in strijd waren met de christelijke, ja zelfs met alle elementaire, zuiver na tuurlijke moraal. Tijdens zijn premier schap liet hij dit boek herdrukken, of schoon hij wist, dat dit weinig strookte met de roemrijke christelijke traditie van het land, dat nog altijd de oudste dochter van de Katholieke Kerk wordt genoemd, en met den aard en de begin selen van het geloovige Fransche volk, dat hij in zijn hooge functie mede had te vertegenwoordigen. Door dit feit gaf Blum blijk niet te begrijpen, dat hij zijn zeer particuliere opvattingen omtrent 't huwelijk zoowel uit kieschheid als uit eerbied voor de bestaande wetten, die de goede zeden willen waarborgen, als uit reverentie voor de natie, die hij als minister-president had te dienen, zoo niet verloochenen dan toch verzwijgen' moest. Het is echter een verheugend ver schijnsel, dat de burgemeester van de hoofdstad van Corsika, Ajaccio, hem dit op ondubbelzinnige wijze aan het ver stand heeft gebracht. Deze burgemeester heeft namelijk op grond van de wet den openbaren verkoop van Blum's boek ver boden „omdat het zoo schandelijke theo rieën bevat, dat 't openbare schaam tegevoel er op ernstige wijze door wordt gekwetst en het familieleven er niet minder ernstig door wordt beleedigd." Een minister, die door een burgemeester met de wet in de hand, zóó gevoelig en raak op de vingers wordt getikt, maakt een meer dan pijnlijk figuur. Blum heeft dit slechts aan zichzelf te wijten. Deze réprimande is meer dan verdiend. Overal oprichting van Katholieke Middenstandshandelsscholen Nu de Vestigingswet Kleinbedrijf in het Staatsblad is afgekondigd en redelijkerwijs ver wacht mag worden, dat binnenkort deze wet op de eerste vakken zal worden toegepast, is allerwegen een actie door de Katholieke mid denstanders ontplooid om te geraken tot vol doende opleiding voor den eersten eisch, de han delskennis, waaraan een toekomstige midden stander bij de stichting of overname van een zaak moet voldoen. Met prijzenswaardigen ijver hebben de bestu ren van katholieke middenstandsvereenigingen in het geheele land, daarbij voorgelicht door deskundige sprekers, het initiatief genomen tot oprichting van katholieke handelscursussen, welke den a.s. middenstanders de vereischte handelsbekwaamheid moeten bijbrengen. Ook in het Aartsbisdom heeft men niet stil gezeten. De bestaande Katholieke Middenstands cursussen te Utrecht, Arnhem, Hilversum en Bolsward hebben zich aan het nieuwe program aangepast of zijn daarmee bezig, zoodat deze scholen in September voor het middenstands diploma Algemeene Handelskennis gaan oplei den. Daarnaast hebben in diverse gedeelten van het Aartsbisdom de Federaties van RE. Mid denstandsvereenigingen de organisatie van één of meer cursussen ter hand genomen. In Friesland zullen waarschijnlijk Heerenveen en Joure een cursus oprichten, in den Gelder— schen Achterhoek is men in de plaatsen Lich tenvoorde, Groenlo en Eibergen aan den gang, in Oost-Gelderland worden cursussen gesticht te Ulft, 's Heerenberg, Zevenaar of Didam, ter wijl in de Over-Betuwe zeker te Eist, waar schijnlijk ook nog in een andere plaats een cur sus tot stand zal komen. Naar het zich laat aanzien, zal in de eerste dagen van September de grondslag voor een viertal cursussen in Twenthe worden gelegd, en wel te Enschede, Hengelo, Almelo en OldenzaaL Vermelden we tot slot, dat daarnaast nog in de plaatsen Groningen, Raalte, Amersfoort, Zut- phen, IJsselstein en Bussum Katholieke han delscursussen zyn of worden opgericht, dan blijkt uit deze gegevens wel, dat straks in Sep-' tember een voldoend aantal Kath. Midden standshandelsscholen in het Aartsbisdom ge legenheid zullen bieden tot opleiding voor het vereischte diploma handelskennis. In verband met het beëindigen van het vigee-. rende looncontract in het mijnbedrijf, komt heil hoofdbestuur van den Katholieken Mijnwer kersbond te Heerlen as. Donderdag byeen, ter vaststelling van de nieuwe looneischen, die aan de contact-commissie voor het mijnbedrijf voor 15 September dieneh te worden ingediend. De actie van den Katholieken Bond is gericht op verbetering van de loonen, op verkorting van den arbeid en herziening van het collectieve contract. In de trekking van de Staatslotery is heden de hoofdprüs van ƒ25.000 gevallen op no. 5969. Geen audiëntie De gewone audiëntie van den Minister Justitie zal Vryd^g 2J A^gltetiis 1933 Igaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9