Een échec voor de Japanners Zal Tsjang Kai Sjek Nanking prijsgeven Bureaux voor redactie en administratie: f 18.000.- gestolen Franco's opmarsch in Noord-Spanje ONGEREGELDHEDEN OP DE BAHAMA-EILANDEN üsH KINDEREN VERGIFTIGD Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers De opsporing van Lewanefski Dienstweigeraars krijgen werk Dankschrijven van den H. Vader Hevige brand te Solferino Statenlid in arrest Tsjonking zou de nieuwe hoofdstad worden Kwantoengleger meldt successen m Mm Santander vrijwel geïsoleerd Hull's beroep op China en Japan WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN^ Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling D AG B LAD U4TG EG EVE N DO O R DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20731 500 man Japansche troepen bij ontscheping te Woesoeng vernietigd Engelschen en Amerikanen gevlucht Drie vliegtuigen van Moskou vertrokken In den Scheurpolder op het eiland Rozenburg 1 M ^6 s Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Na het zoo geslaagde Congres van de Katholieke Jonge Werk man te Parijs Bordeaux een uur lang in het duister Betrapt bij het stelen van visch Ontzettend zijn de verwoestingen, die de voortdurende Japansche luchtaanvallen aanrichten. Prachtige gebouwen en straten zijn in eindelooze puinhoopen veranderd Aangeteekende brief, verzonden van Zutfen naar Amster dam, is zoek Te Woesoeng zijn tot dusver 10.000 man Japansche troe pen aan land gezet Hevige gevechten nabij Tsinghai .1 Aan de hevige gevechten, die aan het Santhnder-front gaande zijn, neemt de artillerie een zeer werkzaam aandeel Een 23 Meter hooge ijzeren mast van den Telefoondienst, die op de Breedstraat te Utrecht stond, is Dinsdagmiddag door personeel van den P.T.T.-dienst omver gehaald. Het geraamte werd eerst doorgezaagd en vervolgens omgetrokken. Een interessant beeld van dit ongewoon en lang niet gemakkelijk karwei De nationalisten bezetten zonder strijd de plaats Torrelavega Successen der rooden aan het Aragonfront Franco richt een graan- bureau op Drie zusjes wisten een doosje met atropine-pillen te be machtigen SAN VICENTE T0RELIAV MMALES viu/mmdc DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De New York Times" spreekt van een waarschuwing RADIO-DISTRIBUTIE - HAARLEM NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NANKING, 25 Aug. (Reuter) In een telefonisch van het front ont vangen bericht wordt verklaard, dat 500 man Japansche troepen, die te Woesoeng waren ontscheept, van ochtend na een hevig gevecht zijn vernietigd. Een Japansche brigade-generaal en een majoor van de luchtmacht behooren tot de gesneuvelden. Reuter meldt nog uit Sjanghai, dat de Ja panners bij hun troepenontschepingen zware Verliezen hebben geleden. De Chineezen waren goed voorbereid en hadden overal langs den oever machinegeweerposten opgesteld met op 500 M. daarachter een tweede verdedigings linie. Toen de Japansche troepen de eerste linie gepasseerd waren, vonden zij het terrein tnet mijnen, die tot ontploffing kwamen en oen vernietigende uitwerking hadden, be- sa^id. In sommige kringen Is men van meening, dat de Japanners in de vergissing van de En- gelschen te Gallipoli vervallen. De Japanners hielden daarentegen, dat de ontscheping, vol gens een opgesteld plan, met geringe verliezen ten uitvoer werd gelegd. LONDEN, 25 Aug. (Havas.) Uit Nassau, de hoofdstad der Bahama-eilanden (V. S.) wordt gemeld, dat de politie zich naar het eiland Inagua heeft begeven, nadat radio- telefonisch een verzoek om versterkingen was ontvangen. Men veronderstelt, dat op het eiland wanordelijkheden zijn uitgebro ken. Het is evenwel bekend, dat een bewoner werd gedood en dat verscheidene huizen in de asch zijn gelegd. De autoriteiten te Cayo Mambi melden, dat Vanochtend een barkas is aangekomen, aan boord waarvan zich veertien Engelschen en Amerikanen bevonden, die van Groot-Inagua bwamen. Deze personen hebben verklaard van het eiland gevlucht te zijn. Op Groot-Inagua heerscht de grootste wanorde, verklaarden zij. Sij voegden hier aan toe, voornemens te zijn geweest zich naar Nassau-eiland te begeven om den gouverneur te verwittigen, maar dat zij ge dwongen waren geweest Cayo Mambi aan te doen wegens een defect aan den motor. MOSKOU, 25 Augustus. (Tass.) Hedenochtend Vüf minuten voor half negen zijn drie vier- biotorige vliegtuigen van het vliegveld Moskou Vertrokken om te zoeken naar den verdwenen Poolvlieger Lewanefski. Deze expeditie wordt geleid door Tsjevelef. De eerste tusschenlanding zal te Archangel borden gemaakt. Naar wij vernemen zal op het eiland Rozen burg, in den Scheurpolder, een vaste verblijf plaats komen voor de dienstweigeraars, die in dezen polder tewerk gesteld zullen worden. In den Scheurpolder, dat is de punt van het ®iland Rozenburg gelegen t.usschen den Nieu wen Waterweg en de Noordzee, wordt een steenen schuur voor dit doel ingericht. Deze Schuur staat er reeds vele jaren en wordt ge bruikt ten dienste van het thans gevestigde Jandbouwbedrijf. Er is plaats voor regelmatig •^0 personen, daar het gebouw uit twee ver diepingen bestaat. Re werkzaamheden voor de dienstweigeraars *°uden hierin bestaan om de duinenrij, die langs dezen polder zeer laag is, te verbeteren, terwijl langs de Oude Maas, aan de andere ®ijde van het eiland dus, een dijk noodig is, hf verband met de overstroomingen die regel matig plaats vinden. Van Rijkswege zijn reeds eerder plannen ge sperd om in den Scheurpolder werkverschaf fing toe te passen, door het in cultuur brengen an de gronden, die ook geëgaliseerd moeten borden. Door verschillende omstandigheden is aan dit °ornemen nog geen uitvoering gegeven. 5 Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, licht tot half be- wolkt, droog warm weer. Hoogste barometerstand 768.4 te Valen- tia. Laagste barometerstand 740.4 te Jan- mayen. EE Zon op v.m. 5.58 onder n.m. 8.05 uur. Licht op n.m. 8.35. Maan op n.m. 8.55 EE onder v.m. 10.21. Laatste Kwartier 29 Aug. EE Kardinaal Verdier mocht van den Pauselij - ken Staatssecretaris Kardinaal Facelli het vol gende schrijven ontvangen: Eminentie, Het verslag van het Congres van de Katho lieke Jonge Werkman te Parijs was door den H. Vader een openbaring, die Z. H. werkelijk in verrukking heeft gebracht. Dank zij uwe' welwillende aanbeveling kon de H. Vader aan Abbé Guérin niet anders dan een allerharte lijkste ontvangst bereiden. Maar het verslag dat deze aan den H. Vader ter hand stelde, even als de getuigenissen van Uwe Eminentie be treffende de vergaderingen van de Katholieke Jonge Werkman te Parijs, moesten wel ten sterkste het hart van Z. H. ontroeren. Bij ge legenheid van de laatste audiëntie te Castel Gandolfo zei de H. Vader tegen den Algemee- nen Aalmoezenier: ,,Dit is voor ons een van de meest kostbare vertroostingen." „Hoe zouden we ook niet met bewondering vervuld zijn voor deze heerlijke ontboezeming van Christelijke levenskracht, waarvan deze Apostolische jeugdbeweging bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan zoo'n schitterend schouwspel te beleven gaf. Daar zijn de onuit puttelijke geestelijke hulpbronnen van on, weerstaanbare kracht, die door hun heilzame verbreiding de verheven Hoogepriester heeft er zijn vaste hoop op gevestigd de wereld van den arbeid voor den goddelijken Werkman zullen heroveren. Zijne Heiligheid is U gren zeloos erkentelijk, Eminentie, voor de even toe wijdingsvolle als voorzichtige leiding, die gü aan deze jongelieden wilt verleenen. Zij kon den geen beteren gids, noch een meer zorgza- men vader vinden. De H. Vader wenscht U nog maals geluk, zooals er in de Apostolische Breve staat ,,dat gij zoo'n ruim aandeel hebt genomen in de voorspoedige ontwikkeling van deze organisatie". Zijne Heiligheid schenkt nogmaals gaarne zijn meest vaderlijken zegen met het verzoek dezen aan de geheele Fransche Katholieke Jonge Werkman te willen overbrengen. PARIJS, 25 Augustus (Havas). Uit Bordeaux wordt aan „l'Epoque" gemeld, dat gistermiddag te Solferino (Dept. Landas) een zeldzaam he- ige brand is uitgebroken. De felle wind heeft het vuur aangewakkerd in de richting van Morcenz. Een afdeeling Senega- leesche troepen en de bevolking van verschei dene omliggende dorpen hebben den geheelen niddag deelgenomen aan de blusschingswerk- zaamheden. Het treinverkeer werd gestaakt. In het begin van den avond werd het verkeer tij delijk hervat. Om tien uur 's avonds nam het vuur evenwel opnieuw in hevigheid toe, hetgeen aanleiding gaf tot groote ongerustheid. De elec- trische verbindingen werden doorgesneden, ter wijl in Bordeaux men bijna een uur lang van electrisch licht verstoken was. Hedenmorgen is op den Vischafslag te IJmuiden de vischlosser K. van S., lid van Provinciale Staten van Noord-Holland voor de N.S.B., op heeterdaad betrapt bij het ste len van visch van den stoomtreiler „Lim- burgia", IJm. 54. Hij is naar het politie bureau te IJmuiden overgebracht. Een aangeteekende brief met een bedrag van 18.000.aan bankpapier, verzonden van Zutfen naar Amsterdam, is zoek en waarschijnlijk gestolen. De brief was afge geven aan het postkantoor te Zutfen. De hoofdstedelijke politie en die te Zutfen stellen een uitgebreid onderzoek in. Het geld was bestemd voor de Associatie- Cassa te Amsterdam en verzonden door een kassier te Zutfen. De nummers van de bankbiljetten (15 bil jetten van f 1000.24 van f 100.4 van f 50 en 1 van f25.zijn bekend. De politie van het bureau Warmoesstraat heeft de betrokken employe's van de posterijen te Amsterdam gehoord. De politie te Zutfen heeft aldaar een onderzoek ingesteld en ook het personeel van den trein, waarmee het stuk is verzonden, is aan een verhoor onder worpen. De banken zijn gewaarschuwd. TOKIO, 25 Aug. (Havas) De „Asahi" meldt uit Sjanghai, jJat maarschalk Tsjang Kai Sjek besloten zou hebben Nanking prijs te geven en een nieuwe hoofdstad te vesti gen te Tsjongking (prov. Setsjoean), om daardoor te toonen, dat hij vastbesloten is, tot het einde toe Japan tegenstand te bie den. De verplaatsing der regeering zou op 2 Sep tember officieel worden bekend gemaakt. De keuze van Tsjongking, aldus het Japansche blad, zou het resultaat zijn van een compromis tusschen de Sovjet-gezinde partijen, die Sian- foe hadden aanbevolen en de pro-Engelsche partijen, die Tsjangsja hadden bepleit. Naar schatting zijn minder dan 10.000 man Japansche troepen te Woesoeng aan land ge zet, terwijl zich een reserve van ongeveer 40.000 man aan boord van verschillende schepen be vindt. De Japansche militaire autoriteiten, aldus wordt uit Peiping gemeld, deelen mede, dat de Japansche troepen ten Westen van Nankau op rukken, de Japansche opmarsch in den Nan- kau-pas geschiedt in een langzamer tempo, doch de Japanners hebben Tsjoe Yoeng Kwan bezet en dringen verder op in Noord-Westelijke richting. Zij ontmoeten bij de Chineezen een krachtigen tegenstand. Bij de belangrijke stad Tsinghai, op 30 K.M. ten Zuid-Westen van Tientsin, aan den spoor weg TientsinPoekau, wordt hevig gevochten. Het is de voortzetting van het offensief, dat de Japanners op 22 Augustus te Takoengpau -ont ketend hebben in zuidelijke richting. De regeering te Nanking heeft een nieuwe krijgswet afgekondigd, waarbij de gevallen wor den omschreven, welke in oorlogstijd met den dood kunnen worden gestraft. Het betreft o.m. het verlaten van posten, terugtrekking, welke ernstige verliezen tengevolge kan hebben, over gave aan den vijand, sabotage, aanstichting tot opstand en verspreiding van demoraliseerende geruchten. Een vertegenwoordiger der Japansche marine heeft verklaard, dat de Japansche troepen er in geslaagd zijn bij Lioeho aan land te gaan. Zij zijn in Zuidelijke richting vertrokken. Bij Lotien heeft een verwoed gevecht den Japanners voordeel gebracht. De uit Japansche bron komende berich ten uit het gebied van den strijd maken melding van verdere vorderingen der Ja panners aan alle fronten. De ten Noorden van de internationale concessie gelande Ja pansche versterkingen hebben hun basis twee K.M. kunnen uitbreiden. De Chineesche troepen trekken zich terug in de richting van de provincie Sjansi, waardoor de Japanners in het gebied van Peiping en Tientsin grootere vrijheid van beweging krij gen. Ten Zuiden van Peiping trekken de Ja pansche troepen op naar de voornaamste Chi neesche stelling bij Paoting en ten zuiden van Tientsin zet het Japansclje garnizoen uit Noord-China den opmarsch naar Matsjang voort. Het Japansche Kwantoengleger maakt mel ding van nieuwe Japansche successen aan de grens der provincies Tsjahar en Soeijoean. Ten Zuiden van Sjangpei zijn drie Chineesche divi sies verslagen. Japansche vliegtuigeskaders na men aan den strijd deel en bestookten de stad Tagoeng, op 18 K.M. ten Zuid-Westen van Kalgan, met bommen. Het dagblad „Asahi" meldt, dat de kabinets raad gistermiddag besloten heeft de maatrege len tot waarborging der rechten van Japan en de wettige verdediging der Japansche belangen in Noord-China te versterken en uit te breiden. Na den kabinetsraad heeft de keizer achter eenvolgens audiëntie verleend aan den eersten minister, aan den minister van Oorlog en aan den chef van den generalen staf prins Kanin. Tijdens den kabinetsraad zou de minister van Oorlog onthuld hebben, dat dertig Chi neesche divisies, 400.000 man, zich naar het Noorden begeven in de richting van Pei ping en Tientsin. Men meent, dat de regee ring besloten heeft een beroep te doen op de strijdkrachten in Kwantoeng om de Ja pansche troepen in Noord-China te ver sterken. mmmmw TORRELAVEGA, 25 Aug. (Havas.) Dins dagmiddag bereikte de westelijke colonne van Franco voor Santander de plaats Torrela vega. Torrelavega werd zonder strijd bezet door Navarreesche brigades. De afdeeling van kolonel Garcia, die als eerste Bilbao was binnengetrokken, was ook hier de eerste, die door de poort marcheerde. Twee uur tevoren hadden de republikeinsche troepen zich teruggetrokken. De opmarsch wordt voortgezet. De laatste spoorwegverbinding van Santander met- het gebied, dat nog in handen der republi keinen is, is nu verbroken. Een smalle strook scheidt de rechtsche troepen van de kust. Als zij de zee hebben bereikt, zal Santander gehee! zijn afgesloten. De uit het Oosten, van Castro Urdiales Uit oprukkende troepen hebben Laredo genomen. De Britsche torpedojager „Keith" is, naar United Press aan haar bladen meldt, uit St. Jean de Luz naar Cabo Mayor, in de na bijheid van Santander, vertrokken, om pre sident Aguirre, andere leden der Baskische regeering en zeventien nationalistische poli tici, die te Santander werden gevangen ge houden, af te halen. Het ministerie van Landsverdediging te Va lencia deelt in een communiqué mede, dat het Oostelijke leger de vijandelijke linies is binnen gedrongen van Tardiente tot Belchite, het cen trum van het front in Aragon. De doorbraak geschiedde in drie richtingen, nadat de nationalisten verwoeden tegenstand hadden geboden. De nationalisten, die Quinto verdedigen, zijn volkomen ingesloten. De ver bindingen tusschen Huesca en Saragossa zijn afgesneden. Vliegers der regeerings-luchtmacht hebben de stations Belchite, Mozota, Zuera, Ca- natayud, Paraguellos en Urgos gebombardeerd. In een andere mededeeling van het ministerie van Landsverdediging wordt verklaard, dat drie vliegtuigen der nationalisten, welke boven de golf van Rozasi vlogen, door jachtvliegtuigen der regeerings-luchtmacht werden aangevallen. Een tweemotorig Caproni-toestel werd omlaag ge schoten. Het toestel kwam in zee terecht. De drie inzittenden, allen Italianen, werden op gepikt. Generaal Franco heeft, blijkens een bericht van het Duitsche nieuwbureau uit Salamanca, een graanbureau ingesteld, dat de groote spe culanten en den ongezonden tusschenhandel zal moeten bestrijden en moeten zorgen voor het vaststellen van minimumloonen voor de land arbeiders. Boeren, die zich niet aan die loonen houden, zullen gestraft worden. Ten slotte zal het bureau er nog voor moeten waken, dat er geen overproductie van bepaalde graansoorten ontstaat ten koste van andere. De vrouw van Van B. te Enschede, die zie kelijk is en voor wie de behandelende genees heer atropine-pillen had voorgeschreven, kwam Maandagmiddag tot de ontstellende ontdek king, dat drie harer kinderen, allen meisjes van resp. 1, 2y3 en 4 jaar, zich in een onbe waakt oogenblik over deze pillen hadden ont fermd en er een flinke dosis van hadden in genomen. Daar deze pillen zwaar vergif be vatten, waarschuwde de vrouw onmiddellijk den huisarts, die de kinderen onmiddellijk in zijn auto naar het R.K. ziekenhuis te Ensche de overbracht. Hier werd den kinderen tegen gif toegediend. Ofschoon hun toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, trad later een lichte verbetering in, zoodat het levens gevaar is geweken, (Mc A RÜN OS VALKCmi Zal Tsjang Kai Sjek Nanking prijsgeven? Tsjongking zon de nieuwe hoofdstad worden. De „New Vork Times" beschouwt Hull's beroep op China en Japan als een waarschuwing. Franco's troepen bezetten Torrelavega. Santan der thans vrijwel geïsoleerd. Ongeregeldheden op de Bahama-eilanden (V.S.I Hevige brand bü Bordeaux Statenlid-vischlosser gearresteerd wegens dief stal van visch te IJmuiden. Brand aan boord van een Italiaansch schip te Rotterdam. Brutale beroovïng te Groningen. Aangeteekende brief met 18.000, uit Zutfen naar Amsterdam verzonden, is zoek. NEW YORK, 25 Aug. (Havas)In een com mentaar op het gisteren door Cordell Huil op China en Japan gedaan beroep verklaart de „New York Times", dat het onmogelijk is de verklaring van den staatssecretaris anders uit te leggen dan als een waar schuwing. „De regeering der Vereenigde Staten heeft haar standpunt tegenover de nakoming van in ternationale verplichtingen door de naties, aangegaan bij het verdrag van Briand en Kel logg en het negenmogendhedenverdrag van 1922, niet gewijzigd. De onafhankelijkheid en onschendbaarheid van China blijven het doel der Amerikaansche diplomatie". Of het onweert, sneeuwt of hagelt, Of de buurman genereert, Niets wat de Stations van Holland, Ook maar in het minste deert. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 lr^|-rX-XrrvrVmTnTTrTTTTf-7T777T77-T7rr-<<%7 Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 765.8 Vorige stand: 765.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1