Laatste Nieuws VACANTIE? m ZOIM E RGENOEGE NS I UE HEIDE BLOEIT! 1 HET REISBUREAU LEO KORS GAAT U MET I RAADPLEEG! DAN DEZEl RUBRIEK! I Haarlem, 25 Aug. Dat is te gek Kort en volledig Kalgan nog niet bezet? De boerenstaking in Polen WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 F ai llissementen PASTOOR NIEHUS TE BENTVELD t Lijkrede van pastoor Willenborg PRINS ASCHWIN TE HAARLEM Getuigen opgeroepen Kleine oorzaken Aanrijding te Aerdenhout GEMEENTERAAD Hamerstukken Aangaan geldleening Presentiegeld De Brouwersvaart Geneeskundige Dienst School aan de Krocht BURGERLIJKE STAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Japanners dreigen met een bombardement van de Chi- neezenwijk Nantau Oud-minister Arita naar China Leidende figuren der boeren volkspartij gearresteerd BEZOEKT NU DE SCHOONE VELUWE j H met de moderne Salonbootdiensten der Reederij C. ZWAAG - Amsterdam - Telefoon 41207 1 E - Afvaart uitsluitend Stationsplein - 1 LANGS DE GEHEELE VLOOTREVUE 1 E Nog slechts 3 Vrijdagen Rondvaart langs de Zuiderzee- E werken en Urk. Retour 1s VIER MEREN-TOCHT PER K. L. M. I VANAF 13 SEPTEMBER SALONBOOTEN TE HUUR 1 ZALEN OP DE BOOT TOT 130 M2., 1 I OOK VOOR DANCING 1 BINNENWEG 161 - HEEMSTEDE - TELEFOON 28928 AANRIEDING JACHT PRINSES JULIANA EN I PRINS BERNHARD CEBUTO REISBUREAU JAC. HEEMSKERK NAAR DE ZAANDAMSCHE KERMIS WIELRENNEN Wedstrijden achter motoren Piet van Kempen en Snoek bij de voorwedstrijden voor de we reldkampioenschappen uitgeschakeld AGENDA Bioscopen 26 Augustus Bioscopen STAD Een ieder heeft de kans, dat hij vandaag of morgen ten onrechte verdacht wordt van een misdrijf en daardoor korter of langer tijd zijn vrijheid kwijt raakt. Er zijn aandoenlijke verhalen van menschen, die ja ren lang onschuldig in de gevangenis hebben doorgebracht. Wie prijs stelt op een veilige samenleving moet nu eenmaal het risico dragen, dat door de rechterlijke macht en haar helpers fouten worden gemaakt of vergissingen worden be gaan. Maar verlangd mag worden, dat politio- neele dwalingen tot een minimum beperkt blij ven. Wat verleden week te Bloemendaal aan een Jongeman en zijn meisje is overkomen, is van dien aard, dat op dezen redelijken eisch nog eens de volle nadruk mag worden gelegd. Deze menschen logeerden te Hillegom en maakten een fietstochtje naar het Bloemen- daalsche strand. Op den Zeeweg werden Jiun rijwielbelastingplaatjes gecontroleerd. Zij wa ren beiden in bezit van een geldig merk, dat zij op het postkantoor van Langeraar, hun woonplaats, gekocht hadden, maar de Bloemen- daalsche politie meende, dat één der plaatjes valsch was. De kleur was lichter dan die van andere plaatjes; het stempel was flauwer en zelfs zouden, naar beweerd werd, de streepjes en komma's geheel afwezig zijn geweest. De jongelui eerden gearresteerd en in het bureau van politie te Bloemendaal opgesloten. Indien er inderdaad sprake zou zijn geweest van een valsch plaatje, dan zou tegen deze arrestatie niets in te brengen zijn geweest, omdat in dat geval de politie door een onderzoek in hun wo ning in te stellen, wellicht in bezit zou zijn gekomen van bezwarend materiaal. Er werden twee agenten van politie naar Langeraar ge stuurd en een onderzoek van twintig minuten was voldoende om vast te stellen, dat op het postkantoor te Langeraar nog meer verdacht uitziende belastingplaatjes aanwezig waren en van den postambtenaar kreeg men te hooren, dat hij zich herinnerde den in Bloemendaal ge vangen zittenden dorpsgenoot zelf het belas tingplaatje te hebben verkocht. Deze was dus volkomen te goeder trouw en onschuldig. Het duurde nog tot 6 uur voordat de agenten in Bloemendaal terug waren en tot 7 uur voor dat de jongeman en zijn meisje hun vrijheid terug kregen. Hun leven lang zullen zij dezen vacantiedag wel niet vergeten. Wij willen hier de vraag niet stellen of het onderzoek niet had kunnen worden bespoedigd, vooral toen in Langeraar bleek, dat het wan trouwen ten opzichte van de verdachten onge grond was. Misschien zijn de eischen, welke in het algemeen aan justitieel onderzoek worden gesteld, zóó, dat het niet anders kon. Maar wel mogen de burgers vragen, dat hun dergelijke onaangenaamheden bespaard blijven. Verdacht worden van moord of diefstal om dat de omstandigheden nu eenmaal tegen je zijn is onaangenaam, maar men kan er soms niet aan ontkomen; doch het slachtoffer wor den van slordigheid van de staatsambtenaren is onduldbaar. Bij de Rijksmunt, waar de rijwielbelasting plaatjes gemaakt worden stelde men de moge lijkheid voorop, dat bij een fabricatie van drie en een half millioen plaatjes eenige „misdruk ken" voorkomen. Zelfs is het mogelijk, vertelde men, dat er een plaatje doorloopt zonder stem pel, zonder merk. Dit excuus kan van een serieus bedrijf toch niet geaccepteerd worden. Elk bedrijf, elk staatsbedrijf zeker, heeft cftn plicht deugdelijk werk af te leveren. Misdrukken moeten dus worden verwijderd. Onmogelijk is dat niet, want dat gebeurt dagelijks in iedere drukkerij. Die contróle op het afgeleverde fabricaat, welke de taak is van de Rijksmunt, schijnt nu op de verantwoordelijkheid vah de directeuren van postkantoren en hun ambtenaren te zijn gelegd. Deze mogen geen plaatje verkoopen, dat nieif aan de eischen voldoet. Indien men aan deze ambtenaren eveneens opdracht gaf na te gaan of de postzegels, welke zy verkoopen, alle goed afgewerkt zijn, zou de onredelijkheid van der gelijke opdrachten wel zeer duidelijk worden. Waarom dan wel voor belastingplaatjes? Maar het dolste komt nog: men verlangt, dat de kooper van een belastingplaatje zich door ver gelijking met andere plaatjes overtuigt, dat hij een deugdelijk exemplaar gekregen heeft! Dat nu is te gek. Het minste wat men vragen mag is wel, dat de Staat aan dengene, die zijn rijwielbelasting betaalt, een geldige en deugdelijke quitantie afgeeft in den vorm van 'n goed rijwielplaatje, en dat het argeloos accepteeren van dat beta lingsbewijs niet tot gevolg kan hebben, dat men in de gevangenis komt. De Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op 24 Augustus: M. J. Boomars, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, eerder Timorstraat 102, thans Vergier- deweg 30. Curator mr. J. H. C. Slotemaker alhier. Th. P. de Jong, bloemist, wonende te Haar lemmermeer, Cruquiusdijk 120. Curator mr. D. de Jong alhier. M. van der Roest, handelaar in glas en aarde werk, wonende te Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 258. Curator mr. D. de Jong alhier. J. P. Y. de Vries, timmerman en aannemer, wonende te Beverwijk. Duinwijklaan 33. Cura tor mr. D. de Jong alhier. J. J. Nan, melkslijter, wonende te Velsen, Doodweg 10. Curator mr. J. G. Bettink alhier. G. van Beekhoven, bakker, wonende te Haar lem, Brouwersvaart 108 b. Curator mej. mr. C. H. Deknatel alhier. D. j. Rietveld, voorheen grossier in automobiel en rijwielonderdeelen, etc. destijds wonende te Groningen, Oosterhaven 5 A, thans te Heem stede, Clivialaan 25. Curator mevr. C. L. Vis- Sanders alhier. M. Groenendijk, garnalenhandelaar, wonende te IJmuiden Cgem. Velsen), Planciusstraat 73. Curator mr. H. J. Pot alhier. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. In de parochiekerk van St. Antonius te Aer- denhout-Bentveld werden vanmorgen om half tien de Lauden gezongen voor de zielerust van den zoo plotseling overleden herder, pastoor J. Niehus. Om 10 uur droeg de Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem de gezongen H. Requiemmis op, met assistentie van as toor Visser uit Wateringen als diaken en pas toor J. de Vlieger als sub-diaken. In het priesterkoor'hadden onder de zeer ve len o.a. plaats genomen Mgr. Th. Pichot, Vica ris-generaal van het bisdom Haarlem, kanun nik J. C. Aalberse, alle pastoors uit de omge ving en talrijke klasgenooten van den over ledene. Verder rector Vlaer, van het R. K. Ly ceum, pater Gall van het Missiehuis te Drie huis etc. Naast het kerkbestuur en de verschillende parochieele organisaties was ook aanwezig de heer J. Boerrigter, directeur van de Ver. Kath. Pers. Het zangkoor zong onder leiding van Olivier Koop de Gregoriaansche gezangen. Na de H. Mis hield pastoor L. Willenborg uit Bloemendaal de lijkrede, met als tekst „Als het oog eenvoudig is, zal heel het lichaam lichtend zijn. Spr. schetste pastoor Niehus als een goede herder, een steun voor de familieleden, voor zijn medebroeders in het priesterschap een vriend en een voorbeeld. Ik ben er van overtuigd, aldus spr., dat deze bescheiden, eenvoudige priester geen lofrede wenscht. Maar de liefde dringt ons hem de kerkelijke hulde te brengen voor zijn prachtig werken, die liefde moet voor u, parochianen, tot dankbaarheid stemmen. Deze priester dacht zijn heele leven aan ons, het past ons thans aan hem te denken. Zijn ge bed is voor ons geweest, ons gebed zal voor hem nu de eeuwige zaligheid afsmeeken. Pastoor Niehus was priester in alles. De Za ligmaker heeft zijn Goddelijk Priesterleven in hem kunnen voortzetten: het leven was in hem en dat leven was het licht der menschen. Christus sprak: „Leert van my: Als gij ne derig en zachtmoedig van harte zijt, zal er rust in uw zielen zijn." En deze twee bijzondere priesterdeugden bezat pastoor Niehus in zoo'n bijzondere mate. Vrede en rust was er in hem, openbaarde zich o.a. in zijn stille, zachte stem. Lichtend was zijn heele gestalte, als hij als priester werkzaam was. Zijn gestalte was spre- dender nog dan de woorden, die hij sprak. Hij leefde mee met zijn parochianen, hij kende ze en troostte ze, bezocht de zieken. Hij was de goede Herder bij uitnemendheid. Op de preekstoel, in de biechtstoel, bij zijn gebed. Hij werd geroepen midden in zijn werk en het was goed, dat de Heer hem zoo doende vond. Pastoor Willenborg .schetste dan de laatste uren van zijn mede-broeder en gaf de volle kerk de verzekering, dat op dit oogenblik de ziel de geest van den overleden herder, nog dezelfde bede tot den Vader in den Hemel stort: „Heilige Vader, bewaar hun, die gij me gegeven hebt Ik smeekte er om, toen ik bij hen was in Uwen naam. Nu ik tot U gekomen ben, vraag ik ze te bewaren voor alle kwaad." Laten wij ons gebed onder de H. Mis en door de H. Communie samenvatten in een bede: Heer geef hem de eeuwige rust. En het eeuwige licht verlichte hem. Dat hij ruste in vrede! De absoute werd eveneens verricht door de ken Sondaal met dezelfde assistentie. Om half twee geschiedde de teraardebestel ling in het priestergraf op 't kerkhof „St. Bar bara" te Haarlem. Hier verrichtte prof. J. H. A. Everts van Ha- geveld de absoute. Prins Aschwin, de broeder van Z. K. H. Prins Bemhard, heeft heden een bezoek aan Haarlem gebracht. Geheel onopgemerkt bezocht de Prins de Groote Kerk en het stadhuis en daarna begaf hij zich naar het Frans Halsmuseum, w,aar hij de Frans Hals-tentoonstelling bezocht. De Prins werd rondgeleid door den heer G. D. Gratama, directeur van het museum. Dinsdagnacht omstreeks 12 uur fietste de 37- jarige v. d. H. uit Haarlem op de Amsterdam- sche Vaart in de richting stad. Ter hoogte van den vluchtheuvel voor de tram, by de Amster- damsche Poort, werd v. d. H. door een hem ach. teropry denden auto aangereden, waardoor hij over den vluchtheuvel werd geslingerd en op de tramrails terecht kwam. Wonder boven wonder bleef het slachtoffer ongedeerd, doch zijn fiets werd zwaar beschadigd en van den auto brak de koplamp af. De auto reed zonder vaart te vermin, deren en zonder zich om het slachtoffer te be kommeren door. Getuigen van deze aanrijding, die inlichtingen omtrent de auto kunnen geven, worden verzocht zich ten spoedigste tot het politiebureau, Sme- destraat te wenden. Dinsdagmiddag omstreeks één uur reed op den Kleinen Houtweg een groentehandelaar op een paard en wagen. Plotseling brak de spanstok van het lemoen, waardoor de wagen bleef staan en het paard doorliep. De bestuurder viel van den bok en brak zijn rechteronderbeen. Na door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn, is hij per ziekenauto naar het St. Elisa. bethsgasthuis overgebracht. Het paard kreeg een wondje aan zyn borst. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur had in Aer denhout een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijder. De motorrijder S. B. uit Bloemendaal kwam van den Duinlustweg. In de bocht van den Bentveldsweg moest hij voor een voor hem rijdende wielrijdster links uitwijken. Uit tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door den heer F. B. uit Haarlem, die geheel rechts van den weg reed. De bestuurder van het motorrijwiel die met een snelheid van 50 K.M. per uur reed, kon het zware rijwiel niet meer naar rechts rijden, zoodat hij tegen den auto botste en over den kop sloeg. Hij zelf kwam er wonderbaar goed af. De motor werd aan de voorzijde beschadigd. De auto werd eveneens aan de voorzijde ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag in openbare vergadering bijeen op het Prinsenhof, onder voorzitterschap van den loco burgemeester W. J. B. van Liemt. Naar aanleiding van het restaureeren van de Vleeschhal was een brief van het Werk fonds ter visie voor den Raad gelegd. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) merkte op, dat het Werkfonds geen voorwaar den stelt, zoodat daaruit kan volgen, dat het landelijk collectief contract zal kunnen gelden. Er zullen zooveel mogelijk Haarlemsche ar beiders in dienst gesteld worden. Wordt het werk in eigen beheer uitgevoerd? Wethouder REINALDA (S.D.) antwoordde, dat B. en W. den brief met vreugde ontvan gen hebben, omdat daarin aan een wensch van den Raad wordt voldaan. In een vorige vergadering heeft men er n.l. op aangedron gen, dat dit werk als normaal zou gelden, om dat er zooveel vakbekwaamheid en vaardigheid van de arbeiders voor gevraagd worden. Inder daad zal het contractloon worden uitgekeerd, het is zelfs niet onmogelijk, dat in bepaalde gevallen daarboven gegaan zal worden. Het eigen beheer zal beperkt worden tot dat ge deelte, dat niet aan anderen kan worden ge geven. De heer KLEIN SCHIPHORST vroeg in schakeling van de kleine vakpatroons die het ook zwaar hebben. Kan daarover in de com missie van Openbare Werken niet gesproken worden? Wethouder REINALDA wees erop, dat Mo numentenzorg het toezicht op deze restauratie heeft. Dit instituut heeft echter zooveel ver trouwen in één der architecten van Openbare Werken, dat het zijn eigen architect er niet mee belast heeft. Indien mogelyk zullen de vakpa troons worden ingeschakeld, maar men moet niet vergeten, dat het moeilyk is bij zoo'n res tauratiewerk een bestek te maken. Goedgekeurd werden de volgende stukken: De balans 1935 en 1936 der Woningstichting „Patrimonium"; aankoop van perceel Florapark 14 voor f7000. Onttrekking van een gedeelte van de Rol- steeg aan het openbaar verkeer en overdracht om niet van grond daar ter plaatse. Verhooging van het crediet voor de restau ratie van de Janskerk van f 11.000 tot f15.000. Aanschaffing leermiddelen ULO-school aan de Parklaan tot een bedrag van f 480 en be schikbaarstelling van f 1560 voor verbeteringen aan die school. Verlaging van het leenpercentage van 411 pCt. tot 3y, pCt. der garantie-geldleeningen van vijf Woningbouwverenigingen. Verkoop grond aan de Gijsbrecht van Aem- stelstraat (N.V. Vondelkwartier). Kleine wijziging in de capitulantenverorde- ningen. Overplaatsing van twee leerkrachten van scholen naar gewoon L.O. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan van f 400.000 op onderhandsche schuld bekentenis pari tegen een rente van 2 pCt. Andere leeningen met een hooger percentage zullen daardoor afgelost worden. Aldus besloten. B. en W. stellen voor om met ingang van 1 September een presentiegeld van f 2.50 vast te stellen voor de leden die de commissievergade ringen bijwonen. Aldus besloten. De heer PEPER (C.P.) maakte van de gele genheid gebruik, om te wijzen op de samenstel ling der commissie. Eenige raadsleden hebben geen zitting in sommige commissies. De heer VAN DE VELDT (R.K.) meende, dat Ged. Staten het voorstel niet zullen goed keuren, omdat er bezuinigd moet worden. De heer NOORDHOFF (S.D.) wilde ook wel wijziging in de samenstelling der commissies. Deze kwestie komt echter straks aan de orde. B. en W. stellen voor het crediet voor de ver nieuwing van de walbeschoeiing langs de Brou wersvaart nader vast te stellen op f32.000. Al dus besloten. B. en W. stellen voor het crediet voor het nieuwe gebouw voor den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te verhoo- gen met f2300 en te brengen op f125.800. Dit bedrag is noodig voor verbetering van de om geving. Aldus besloten. De heer KLEIN SCHIPHORST stelde er prijs op te verklaren, dat het geöouw, nu het ge reed is, architectonisch zeer goed voldoet. Er is in den beginne wel het een en ander daar over gezegd, maar thans blijkt, dat het gebouw temidden der omgeving past en juist ontwor pen is. Voorgesteld werd, om ƒ.6000 beschikbaar te stellen voor schoolmeubelen en leermiddelen voor de bijzondere lagere school Krocht 1. Wethouder BOES (V.D.) meende, dat dit be drag niet geheel noodig zal zijn. De heer WEUSTINK (R.K.) wilde rondom de verbouwingsgeschiedenis van deze school een en ander zeggen, omdat er met het geld toch wel een beetje raar is omgesprongen. Dat dit noodig is. vond spr. onaangenaam, vanwege de goede samenwerking met het bestuur; moeilyk, omdat aanmerking gemaakt moet worden op het beleid van Openbare Werken; onsympa thiek, omdat tegen B. en W. moet worden ge ageerd. Maar het is noodig. Spr. schetste de geschiedenis van de school vanaf het oogenblik, dat opdracht werd gegeven tot restauratie. B. en W. hebben meer gedaan dan waartoe de Raad opdracht gaf, hetgeen spr. aantoonde. Daar komt nog by, dat veel van wat wordt gevraagd al uitgevoerd is. Het bedrag van 6009 was eerst 10.000 en dit werd verminderd, na dat spr. de begrooting had ingezien en erbij had geschreven, dat ze naar niets leek. Maar zelfs 6000 is nog teveel. De verhuizing van de school van het Nassauplein naar de Krocht, betaalt de gemeente, maar dat is toch niet juist? De banken moeten in de by de omgeving passende kleur geschilderd worden. Zullen Ged. Staten echter een dergelijken post goedkeuren. Kr wordt o.a. een schoolklok gevraagd van 45. maar men kan een goede van 16 tot 20 gulden krijgen. Zoo gaat het ook met de kap stokken. Voor linoleum is uitgetrokken 270, maar er is ook een post van 280 voor het oliën der vloeren. Berekend is 28 per lokaal, maar men kan met den besten wil van de wereld niet boven 21.15 uitkomen. Spr. somde nog talrijke andere posten op. (De vergadering duurt voort) Geboren, 23 Aug.: z. van C. C. Feringa—de Keulenaar; 24 Aug.: d. van C. Bakker—Wit; z. van H. Betjes—Boelens; d. van J. W. Blom Nyland; z. van A. M. v. Wanrooy—Niklas. Ondertrouwd: W. van Essen en A. van Gen- nip; N. J. Coster en I. J. Pape; P. J. B. Hon- nebier en A. M. Klomp; A. C. B. Ooms en J. E. Voortwist; J. G. Remijn en A. G. Kaczor; A. Blok en W. C. de Vries; J. Th. Brons en H. Sombroek; D. Wykhuizen en M. van Dilgt; Th. van Renswoude en R. van der Meer; I. J. Velleman en N. Cosman; W. M. J. H. Ipenburg en C. A. M. Roeland. Getrouwd: F. Mookhoek en H. C. van Ame- rongen; N. M. H. Denhoorn en C. M. W. Kaa- tee; G. P. Roet en A. M. Huneker; F. Speel man en E. Beurskens; W. H. Nupoort en B. Jansen; J. H. Lasschuit- en A. M. Blankert; J. C. Traksel en W. C. Vos; J. J. Le Fevre en A. M. Akerboom; H. Heugens en J. H. Vie- selman; D. Vennik en A. Steenkist; W. H. van der Voort en E. Pennink; H. J. A. Cobelens en M. P. Bergman; D. J. R. Peers en J. M. A. W. van Eest. Overleden, 24 Aug.: C. v. BeestPloeg, 39 j., Gasthuisvest; P. Trap, 13 j., Karei v. Mander- straat 13; T. LevendagJacobs, 52 j. v. Dort- straat; W. J. Rybroekde Ridder, 73 j., A. L. Dyserinckstraat. Hedenavond 8 uur geeft het Spaarndamsch fanfarecorps Crescendo, directeur de heer F. A. Dekker, een concert op de Westkolk te Spaarn- dam. De bedrijvigheid aan de papierfabriek van Vel sen is zoo groot, dat aan het personeel op Koninginnedag geen vrijaf kan worden gegeven. De fabriek zal op volle kracht blijven werken, omdat aan alle orders niet kan worden voldaan. Als onderdeel van de Koninginnefeesten zal op 31 Augustus te Zandvoort een zwemwedstrijd worden gehouden. De N.V. Woninginrichting J. Christiaans deelt ons mede, dat haar filiaal van de Amsterdam straat 41 verplaatst is naar Julianapark 62. De heropening vindt plaats op Donderdag 26 Augustus om 4 uur. De firma heeft nog een ander filiaal aan de Westergracht 79. De oud-ambtenaar der Haarlemsche gemeen tesecretarie, de heer G. J. Kok, chef van de af- deeling Burgerlijke Stand, wordt heden 70 jaar. Het heeft hem niet aan hartelyke belangstelling ontbroken. Dinsdagavond half negen kwam mevrouw H. V. geb. W., die te IJmuiden gelogeerd is, per rywiel op den Hooge. Duin en Daalscheweg. Door de groote snelheid verloor zij de macht over het stuur en kwam in den bocht tegen het hek van den heer Laan terecht. Zy bekwam hierbij een vleeschwond aan den hals, welke door dr. Westenburg werd behandeld. Onder geleide van haar zuster is zy per trein naar IJmuiden terug gebracht. By een beWoner van de Kleverlaan te Bloe mendaal werden door een paar jongens van 11 a 12 jaar, alhier woonachtig, uit zyn tuin fruit ontvreemd: Zij zijn door de politie opgespoord. Japansche officieele kringen deelen mede. dat de Japansche troepen den Nankau-pas heb ben bezet, doch zij zyn niet zeker in hun be weringen ten aanzien van de bezetting van Kalgan. Zij bepalen zich er toe te verklaren, dat de Japansche strijdkrachten zich in de directe omgeving der stad bevinden. Dezelfde kringen geven te kennen, dat een Japansche divisie by Nankau tegenover vier Chineesche divisies geplaatst was. De vertegenwoordiger der Japansche marine neeft verklaard, dat de Chmeesche artillerie te Poetoeng het hoofdkwartier te Hongkioe heeft beschoten. Vannacht werden vijftig bur gers gedood en 200 gewond. Indien het bom- oardement voortgaat, aldus de Japansche offi cier, zullen wij de Chineesche troepen uit Poe toeng verdryven. Daar zy zich dan naar Nantau zullen begeven, zullen wij genoodzaakt zijn Nantau te bombardeeren, indien deze stad een basis voor militaire operaties wordt. De bur gerbevolking zal gewaarschuwd worden. Nantau, een Chineesche wijk te Sjanghai, telt 500.000 inwoners en bevindt zich vlak ten Zuiden van de Fransche concessie. De aanval op Poetoeng schynt op komst. In derdaad zijn gisteravond reeds Japansche troepen met hun ontscheping aan de Oost zijde van Poetoeng begonnen. Zij hebben vanochtend Nanwei en Tsjoeansja, op 20 K.M. ten Oosten van Sjanghai, bereikt. Het Chineesche hoofdkwartier is van meening, dat de Japansche strydkrachten te Nanwei niet meer dan 1000 man sterk zijn. Arita, de vroegere Japansche minister van Buitenlandsche Zaken en gewezen ambassadeur in China, zou einde Augustus naar China ver trekken. De Nitsji Nitsji is van meening, dat deze reis geen officieel karakter draagt. De eigenschappen en de tallooze relaties van Arita met vooraanstaande Japanners en Chineezen maken het geloofwaardig, dat de vroegere mi nister met een belangrijke missie belast is ten aanzien van de Japansche politiek in China. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage WARSCHAU, 24 Aug. (DJÏ.B.) De Pool- sche politie heeft wederom een aantal lei dende personen der boerenvolksparty, die zooals men weet, op het oogenblik een sta king van het leveren van levensmiddelen, vooral in Galicië, tracht uit te voeren, ge arresteerd. -Kïtsr. Groote salonbooten met goede muziek. Dancing. Prima Restaurant. 60 cent Retour. Geregelde diensten t/m 12 Sept. j| Zaterdagmiddag half drie. 60 cent Retour. Terug half elf. de mooiste en afwisselende Rondvaart. Afvaart dagelyks 10.30 uur, Sloterkade b/d Zylbrug. Retour f 1.Kinderen f 0.50 H t/m 12 September. EE van 250 tot 1000 personen, voor verschillende doeleinden, excursies, EE feesten, tentoonstellingen, enz. E= PRESENTEERT: EE Zaterdag 28 Aug. Rondvlucht over Nederland, regelmatige dienst op SCHIPHOL, vanaf Kennemerplein Haarlem (start Schiphol 8 u. v.m., finish 6 u. n.m.) E Zondag 29 Aug. Dagtocht naar Den Bosch en Brabantsche Ven- Ëj S nen f 2.25 p. p.; met uitstekend diner f 3.35 p. p. 30 Aug. en 6 Sept. 6 dagen naar Parijs - Tentoonstelling f 47.50. 3 Sept. 14 dagen naar de Fransche Rivièra f 145. Vertrek 10.30 vanuit Haarlem per Luxe-Touringcar. Prijs met inbegrip van plaats op de boot, van waaruit men alles kan zien. f 4.— Geeft U tijdig op, daar de plaatsruimte beperkt is Telefoon 16448 - Houtplein 34 Zondag 29 Augustus per ss. P. V. d. HOOG Prijs 75 ct. Kinderen beneden 10 jaar 50 ct. Vertrek 2.30 uur van-af Koudenhorn (alleen bij voldoende deelname) TEL. 11292 - H. J. FEYE De «yolksparty heeft naar Havas nog mee deelt, een algemeene sympathie- en solidart teitsstaking ten gunste van de stakende boeren aangekondigd in Krakau, Botsjinia en Wielicza Evenals de vorige dagen hebben zich rel letjes voorgedaan, o.m. te Buczacz, waar boeren met groenten geladen autobussen hebben omgeworpen. Er zouden twee-en- twintig gewonden zyn gevallen. De door de volksparty bij het afkondigen der staking gestelde eischen zijn ontbinding van het parlement, terugkeer van de politieke emi granten, met inbegrip van den vroegeren party leider Witos, invoering van een nieuwe kies wet, organisatie van nieuwe verkiezingen voor de wetgevende vergadering er wijziging in de leiding van de huidige buitenlandsche politiek. Tot dusverre bewaart de pers het stilzwijgen over deze staking en is geen enkel communiqué gepubliceerd. Op de Ordrupbaan te Kopenhagen werden Dinsdagavond onder groote belangstelling de series verreden van het stayers-wereldkam pioenschap over 100 K.M. In de eerste serie startten in deze volgorde Severgnini (Italië) achter Pasquier, Schön (Duitschland) achter Merkens, Michaux (Bel gië) achter van den Bosch, Wanzenried (Zwit serland) achter Juvi, Piet van Kempen (Ne derland) achter Wiersma en G. Wambst (Frankrijk) achter Callier. De uitslag van de eerste serie was: 1. Severgnini (Italië) tyd 1 uur 28 min. 16 sec. 2. Schön (Duitschland) op 10 meter. 3. Wambst (Frankrijk) op 300 meter. 4. Michaux (België) op twee ronden. 5. Piet van Kempen (Nederland) op zeven ronden. Wanzenried (Zwitserland) had opgegeven. Van Kempen verklaarde, dat hy de laatste nachten zeer slecht had geslapen, wegens zeer groote nervositeit. In de tweede serie startten de Duitscher Lohmann, de Franschman Terreau, de Belg Meuleman, de Engelschman Grant, onze land genoot Snoek en de Italiaan Bovet. Na 62 ronden passeerde Snoek Meuleman, kilometer na kilometer bleef de stand ongewij zigd. Zevenentachtig ronden voor het einde viel de groote slag in de staa'rtgroep. Tien ronden lang streden Grant en Snoek met elkaar om de derde plaats. Eén keer ge lukte het Snoek voor te komen, doch Grant kwam binnendoor weer terug en heroverde na een zeer vermoeienden en heftigen stryd de derde plaats. Maar beide stayers waren dermate van dit Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Woning' bouwvereeniging St. Joseph, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland expositie, 106 uur. GemeenteraadsvergaderingPrinsenhof half 2 Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 UUri 7 en 9.15 uur: „De Postillon van Lonjumeau-^ Frans Halstheater: „Ik ben een vluchteling 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rcmbrandttheater: „Ching-Ching", 2.30, en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Proza 8 uur Federatie Groenten- en Fruitveiling 8 uur R. K. Bevol kingsbureau 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans HalstentoonstellinS 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland expositie 106 uur. Groote- óf St. Bavokerk: Orgelbespeling, 3 uur. Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. kwart over 8. rt Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur, en 9.15 uur: „De Postillon van Lonjumeau"- Frans Halstheater: „De Witte Engel", 2.3U' 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rcmbrandttheater: „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. gevecht vermoeid, dat de Belg Meuleman, di, in de achterste gelederen het gevecht eens h& aangekeken, er van profiteerde en met eeI_ prachtige rush over Grant en Snoek heen- kwam en de derde plaats bezette. De eindstand werd: 1. Lohmann (Duitschland) 1 uur 34 mi11' 15 sec. 2. Terreau (Frankrijk) op 40 meter. 3. Meuleman (België) op 200 meter. 4. Grant (Engeland). 5. Snoek (Nederland). 6. Bovet (Italië) op ruim twee ronden. 60 De beide Nederlanders Piet van Kempen Snoek zijn dus uitgeschakeld en zullen D.° 0or dagavond niet in de finale komen. Hierv zyn geplaatst de Duitschers Lohmann Schön, de Franschen Wambst en Terreau- Belg Meuleman en de Italiaan Severgnini-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2