Werkloosheid EEN JAAR IN HET WOUD VOGEL WET-COMMISSIE INGESTELD doe dit neon; n Nieuw bord. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 Zij moet adviseeren over maat regelen tot uitvoering der Vogelwet 1936 Vergunningstelsel ingevoerd Adviseerende leden Studiedagen van den Volksbond Dr. Kortenhorst over het Liberalisme Einde Juli 1937 bijna 62.800 minder geregistreerde werkloozen dan einde Juli 1936 De keurïngsveearts van Naarden Thans oneervol ontslagen OVERDRACHT PIET HEIN Rondvluchten van de K.L.M. vóór de plechtigheid DE MELKPRIJS Verhooging van een halven cent onvoldoende geacht LANDBOUWTENTOON STELLING TE HULST Opening door minister Steenberghe Nederlandsch-Indische f ilm j our nalen Technische moeilijkheden ver- eischen reorganisatie WERKVERSCHAFFING IN FRIESLAND Mededeelingen over de loonen der arbeiders Nijverheidsonderwijs Teekenen M.O. Notarieel examen Examen Hoofdakte Botsing op onbewaakten overweg Voerman levensgevaarlijk gewond PENNINGMEESTER BLEEK ONBETROUWBAAR Drie maanden .gevangenisstraf ONEERLIJKE POSTBEAMBTE Een jaar gevangenisstraf opgelegd FIETSER DOODGEREDEN Het slachtoffer werd ongeveer dertig meter meegesleurd GELDSCHIETERSWET Ouderdomszwakte van een olifant Op het station te Den Haag door zijn knieën gezakt VERTEGENWOORDIGER MET ZES MAANDEN GESTRAFT Valsche handteekeningen gezet NACHTVEILIGHEID EN POLITIE Samenwerking gewenscht Ernst Noack overleden De K.L.M.-dienst naar Texel Geen audiënties UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Voogdijraad DOOR KELLER Bij K. B. is ingevolge art. 4 van de Vogelwet 1936 ingesteld een commissie van bijstand, welke den Haam zal dragen van Vogelwet-com- tnissie en tot taak heeft, den minister van Economische Zaken van advies te dienen omtrent maatregelen met betrekking tot de uitvoering van de Vogelwet 1936. baarbij zijn aangewezen als organisaties ol ^tellingen, waarmede de minister van Eco- fonische Zaken omtrent iedere voordracht tot I ^booming van leden van de Vogelwet-commisr ®ie overleg moet plegen: a. Van de centrale pbdbouworganisaties: het Koninklijk Neder- •abcLsch Landbouw-Comité, te 's Gravenhage; :e ft. K. Boeren- en Tuindersbond, te 'sGra- •enhage; de Christelijke Boeren- en Tuinders- °ftd in Nederland, te 's Gravenhage; t>. van de andere centrale organisaties of ^tellingen, die uit haar aard bij de bescher- ^'bg en bestudeering van den vogelstand en ij8 Uitvoering van de Vogelwet 1936 bijzonder ^trokken zijn: de Nederlandsche Vereeniging Bescherming van Vogels, te Amsterdam; de ^ederlandsche Ornithologische Vereeniging, te %sterdam; de Club van Nederlandsche Vo- ®'kundigen, te Amsterdam; het Federatief Co mité voor Vogelbescherming in Nederland (Co- Jfco), te 's Gravenhage; de Vereeniging tot ^houd van Natuurmonumenten in Nederland, J Amsterdam; de Koninklijke Nederlandsche fchtvereenjging „Nimrod" te Amsterdam; de I ^etlerlandsche Bond van Vereenigingen van .°Bellief hebbers, te N ij kerk; de Vereeniging vab belanghebbenden bij den handel in vogels, °gelvoeders en aanverwante artikelen, te Am- krdam. Voor het tijdvak van 1 October 1937 tot en r^t 30 September 1940 zijn benoemd tot leden Sn de Vogelwet-commissie, de heeren W. F. Boshouwers, te Arnhem; L. F. Britzei, te 8luert; G. A. Brouwer, te Groningen; J. Dry- ,er. te Santpoort; P. A. Hens, te Valkenburg; Hansma, te Weesp; J. Haverkamp, te Kam- eb; dr. G. J. van Oordt, te Bilthoven; C. Pas ser, te Nijkerk en E. E. L. baron van Tuyll ab Serooskerken, te Heemskerk. Tot voorzittter is voor genoemd tijdvak be hind mr. J. J. Wintermans, inspecteur van landbouw, te 's Gravenhage; tot secretaris W. B. J. Buve, hoofdcommies ter directie vah den Landbouw, Bezuidenhout 30, 's Gra- I ehhage en tot plaatsvervangend voorzitter de eer p. a. Hens, voornoemd Bit besluit kan worden aangehaald als Vo- f^commissiebesluit 1937 en het treedt in wer- met ingang van 1 October 1937. Be minister van Economische Zaken heeft in erband met het bovengenoemde verschillende b'batregelen getroffen ten aanzien van de be- chermde vogels, waarbij tal van soorten ver banningen worden ingevoerd. Alle vergunningen worden slechts verleend ah te goeder naam en faam bekend staande ®e<"sonen, die in het jaar, voorafgaande aan aanvrage, niet onherroepelijk zijn veroor deeld wegens overtreding van de Vogelwet of Jachtwet, en aan deze personen alleen voor ^over dit naar het oordeel van den minister °°dig blijkt ter voorziening in de behoefte ah kooivogels. Be vangvergunningen zijn slechts geldig van October tot 15 December, tenzij de minister ?ocht verklaren, dat de geldigheid eerder zal Dhouden, hetgeen dan in de Staatscourant zal 0rden bekend gemaakt. Dit laatste kan ech- i x eerder geschieden dan met ingang van 1 November. Voor het verkoopen en vervoeren van doods "^schermde vogels zijn eveneens vogelvergun- b'hgen ingesteld. Beze bepalingen treden eveneens in werking ingang van 1 October a.s. By beschikking van den minister van Eco- '°mische Zaken zijn voorts voor het tijdvak la? 1 October 1937 tot en met 30 September 40 toegevoegd aan de Vogelwet-commissie als *bviseerende leden: prof. dr. H. Boschma, di- °teur van het Rijksmuseum van Natuurlijke I m y<«. va.iMM Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be- teekent, dat men een voo>- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft Historie te Leiden en dr. H. N. Kluyver, orni tholoog bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Verder zijn aangewezen als ambtenaren, be last met het opsporen van feiten, bij de Vo gelwet 1936 strafbaar gesteld, aan wie de hou ders van vogelvergunningen verplicht zijn in zage te verleenen van hunne administratie voor het geheele land: mr. J. J. Wintermans, inspecteur van den Landbouw te 's Graven hage en dr. Kluyver voornoemd en voor de on derscheidene werkgebieden ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage ningen, terwijl mr. Wintermans bovendien is aangewezen als ambtenaar, aan wien de hou ders van bepaalde vogelvergunningen verplicht zijn, desgevraagd onmiddellijk mededeeling te doen van de op het tijdstip van navrage in hun bedrijf geldende hoogste verkoopprijzen voor iedere soort door hen aan anderen dan houders van bepaalde vogelvergunningen verkochte kooivogels. De beschikking kan worden aangehaald als Vogelbeschikking 1937. De Studiedagen van den R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem zijn Maandag te Voorhout voortgezet. De vijfde les over „Boeddhisme en Bescha ving" werd ingeleid door den heer F. H. C. Dalderup. De ifcctor-magnificus der R. K. Uni versiteit behoorde wederom tot de aanwezigen. Nadat de koffie gebruikt was, gaf dr. Bernard Zuure, Witte Pater van de orde van Kardinaal Lavigerie, zijn les over „De Islam en de Bescha ving". Spr. verstond op meesterlijke wijze de kunst zijn gehoor te boeien. Later sprak dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, over Het Liberalisme. Spr. stelde zich tot taak een antwoord te geven op de vraag, of het liberalisme als le vensbeschouwing een waarde vertegenwoordigt als beschavingsfactor en of het geschiktheid bezit om de beschavingen geestelijk tot elkan der te brengen. Na het liberalisme gekarakteriseerd te heb ben, ging dr. Kortenhorst het stelsel na op zijn cultureele waarde. Bestrijding van het liberalisme wil niet zeg gen: bestrijden van de menschelijke vrijheid. Het individualisme is slechts één zijde van de menschelijke natuur. De andere zijde is zijn sociale karakter; krachtens zijn natuur is de mensch een deel der gemeenschap. En niet voordat de liberalen het individualisme, ratio nalisme en humanisme beschouwen onder het licht van 'smenschen sociale karakter, niet eerder kan men spreken van christelijk libera lisme. Zoolang dit niet geschiedt, moet het li beralisme worden verworpen als strijdig met de door God gewilde orde. Wat het liberalisme als cultuurwaarde op leverde, was aan het Christendom ontleend en wat het aan de cultuur misdeed, was juist ver oorzaakt door zijn afwijkingen van de leer van het Christendom. Ontegenzeglijk heeft het liberalisme veel bij gedragen tot verheffing van de zuiver mate- rieele of economische cultuur. Doch dit alles is niet te danken aan het li beralisme alléén. De arbeiders hebben tiental len jaren door een hel van armoede en ver- waarloozing moeten gaan, voordat zij hun deel kregen dezer materieele natuurgoederen. Voor de bevordering der hoogere cultuur goederen, speciaal van den godsdienst, heeft het liberalisme de verdienste gehad, dat het oorspronkelijk de vrijheid van godsdienst, van vereeniging en vergadering, kortom de vrije meeningsuiting heeft be vorderd. Eerst later nam deze levensbe schouwing tegen den invloed der Kerk een meer vijandige houding aan. Het liberalisme ten slotte, heeft als geeste lijke beweging om menschen, standen en vol keren tot eenheid te brengen, volkomen ge faald. De techniek en niet de scheppende macht van den geest heeft het stempel gedrukt op de moderne beschaving. Het liberalisme heeft door zijn verkeerde leer omtrent vrijheid, gelijkheid en broeder schap den klassenstrijd veroorzaakt, het heeft door de menschelijke rede tot bron van elke autoriteit te verheffen, het recht overgMeverd aan de macht, het heeft door het eigenbe lang van mensch,groep en natie tot leidend beginsel der economie te construeeren, slechts strijd en geen vrede gebracht. Als ontspanning voor den avond werd den deelnemers een prachtavond bereid met mede werking van het Matrozenkoor uit Den Haag, onder leiding van den heer Theo van Elferen. Het programma leek overladen, het bestond uit niet minder dan veertien nummers, doch dank zij het enorme applaus der aanwe zigen werden niet minder dan een vijftal extra nummers ten beste gegeven. Het was dan ook niet te verwonderen, dat ditmaal rector Olie rook, namens de aanwezigen het woord voeren de, dank bracht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aan tal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoeken de ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de open bare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Het aantal geheel werkloozen bedroeg in ge meenten met 100.000 en meer inwoners op het einde van Juli 1937: 140.301, eind Juli 1936: 162.322, eind Juni 1937: 137.616. In gemeenten met 50.000—100.000 inw. op het eind van Juli 1937: 42.352, op het einde van Juli 1936: 50.818, op het einde van Juni 1937: 41.349. Ln gemeen ten met 20.00050.000 inwoners op het einde van Juli 1937: 41.198, op het einde van Juli 1936: 46.670, op 't einde van Juni 1937: 40.440. In ge meenten met minder dan 20.000 inwoners op het einde van Juli 1937: 89.056, op het einde van Juli 1936: 115.864, op het einde van Juni 1937: 91.211. Totaal op het einde van Juli 1937: 312.907. op het einde van Juli 1936: 375.674, op het ein de van Juni 1937: 310.616. Het totaal aantal geregistreerde werkloozen bedroeg op het einde van Juli 1937: 62.767 min der dan een jaar geleden en 2291 meer dan einde Juni 1937. Bij de beschouwing van bo venstaande cijfers houde men in het oog, dat de bevolking van Nederland toeneemt (op 1 Juni 1937 in een jaar tijds met bijna 86.000 zielen) en dat daarmede dus gepaard gaat een nieuw aanbod van arbeidskrachten. De gemeenteraad van Naarden heeft na ge heime beraadslagingen, welke twee en een half uur duurden, met 7 tegen 4 stemmen oneervol ontslag verleend aan den keuringsveearts, den heer H. ter B. In het besluit wordt medegedeeld, dat de keuringsveearts zich heeft schuldig gemaakt aan ontoelaatbare uitlatingen ten opzichte van leden van het college van B. en W. en den ge meente-secretaris en dat die uitlatingen voor een hoofdambtenaar daarom ontoelaatbaar zijn, omdat zij in hooge mate beleedigend en in ab- soluten zin ondermijnend voor het gezag zijn. Zijn eigenschappen van karakter en geest ma ken het onmogelijk, dat hij als hoofdambtenaar met de overheid kan samenwerken. Ter gelegenheid van de overdracht van het prinselijk jacht „Piet Hein" op Zaterdagmiddag a.s. en de hieraan verbonden vlootschouw zal de K.L.M. rondvluchten organiseeren boven het gebied waar de plechtigheid vervuld wordt en wel tot 16.45 uur. Daarna zal alleen een klein Vliegtuig met filmoperateurs in de lucht blijven. Indien er voldoende deelneming bestaat, zal de K.L.M. voor de genoemde rondvlucht een Fokker-toestel van het type F 22 inzetten, dat plaats biedt aan 22 passagiers. De bond van melkveehouders, gevestigd te Rotterdam, heeft een algemeene vergadering ter bespreking van den consumptiemelkprijs gehouden. Er werd op gewezen, dat de een zijdige prijsregeling van de industriemelk van invloed is op de taxegedeelte en dat heeft ten gevolge gehad, dat de melkprijzen zoo laag zijn. Verschillende afgevaardigden drongen er op aan, dat het bestuur maatregelen zou tref fen ten einde de bestaande regeling met den handel te verbeteren. Na een uitvoerige discussie besloot de vergadering, dat het bestuur zich terzake rechtstreeks tot den Minister zal wen den om te pogen, dat de verhooging van een halven cent, die niet voldoende wordt geacht, zal worden gebracht op een cent. De landbouwtentoonstelling Hulst 1937, welke van 3 tot 7 September a.s. te Hulst wordt ge houden, zal geopend worden door den minister van Landbouw en Visscherij, mr. M. P. L. Steenberghe. In verband met het feit, dat het ongeveer 750 jaar geleden is, dat te Nieuw-Namen de be roemde Reinaert werd geschreven, zullen in het openluchttheater verschillende dagen opvoerin gen plaats vinden van het historisch dierenspel: Van den vos Reinaerde, van J. A. Everaard en ars. L. Lockefeer. Tevens houdt het Algemeen Nederlandsch Ver bond een bijeenkomst. In verband met de geruchten omtrent den moeilijken toestand van het Algemeen Neder- landsch-Indisch Filmsyndicaat, tot welks re organisatie de heer Roem, directeur van Pro- filti, zich de vorige week per vliegtuig naai Indië heeft begeven en mede in verband met het feit, dat in onze groote bioscoopconcerns de journalen uit de programma's genomen blijken te zijn, hebben wij naar de productie der Nederlandsch-Indische filmjournalen ge- informeerd. Men deelde ons mede, dat deze nog regel matig per K. L. M.-vliegtuig in Nederland wor den aangevoerd en dat de niet-vertooning er van in een aantal bioscopen het gevolg is van ontevredenheid van de bioscoop-exploitanten over de kwaliteit van het product. Het Algemeen Nederlandsch-Indisch Film syndicaat deelde ons mede, dat het met de hulp van den heer Roem het vaste voornemen heeft om dit voorlichtingsmiddel omtrent Neder- landsch-Indië te handhaven. Anif hoopt, dat de Nederlandsche bioscoop exploitanten en het Nederlandsche publiek ver trouwen zullen hebben in zijn pogingen om de technische moeilijkheden, welke het voor de tropen nieuwe bedrijf ondervindt, te over winnen, in de eerste plaats omdat slechts door aller medewerking het primaire doel van dp oprichters verwezenlijkt wordt, namelijk het versterken van. de banden tusschen het moe derland en de overzeesche gewesten. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Pol- lema betreffende de loonen der arbeiders bij de werkverschaffing in Friesland, met name bij de werken tot verbetering van de kanalen Stroobos - IJsselmeer en Fonejacht - Harlin- gen, heeft de minister van Sociale Zaken o.m het volgende geantwoord: Uit een loonoverzicht, dat betrekking heeft op de weken van 29 Maart tot en met 27 Juli van dit jaar, blijkt; dat, met uitzondering van één week, de te werk gestelde ploegen door een genomen het voor elke gemeente geldende uurloon gemiddeld hebben verdiend. Dat gedurende één week het gemiddelde loon van alle groepen iets bleef beneden het alge meen gemiddelde van de andere weken, zoo mede dat door enkele arbeiders minder dan het uurloon is verdiend, is het gevolg van niet voldoende prestatie van die te werk gestelden. De arbeid bij dit soort van werkverschaffing is niet zwaarder dan bij andere objecten van werkverschaffing als bij voorbeeld den aanleg van wegen, het ontginnen van woeste gron den, het schoonmaken van slooten, enz. Indien met het waarborgen van een loon, gelijk gevraagd wordt, bedoeld is het garandee ren van een bepaald loon, dat ongeacht de prestatie zou worden uitgekeerd, merkt de mi nister op, dat het geven van een dergelijke ga rantie in hooge mate ongewenscht is, omdat een langdurige practijk heeft aangetoond, dat alleen wanneer er een basisuurloon is, het mogelijk is, een behoorlijken gang van zaken te verzekeren. STEENWIJKERWOLD, Pensionaat „De Voorzienigheid" (afdeeling Mode-vakschool)In Den Haag slaagden voor Coupeuse de dalnes: Mien Even, Marie Koedijk, Gretha Ravesloot en Jo Vonk. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte M O.: de dames A. H. G. M. Veen te Hilversum en C. H. Venderbosch te Amsterdam en de heeren E. Telder te Zaandam; A. Groot te Amsterdam en J. W. den Hartog te Huizen (N.-H.). 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel II, de heer E. Haverschmidt te Haarlem. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd mej. G. J. van der Steen, 's-Gravenhage en de heer W. H. A. Bijlsma, Delft. Deze examens zijn geëindigd.. Geëxamineerd zijn 178 mannelijke en 67 vrouwelijke candidaten en er slaagden 85 mannelijke en 40 vrouwelijke candidaten. ARNHEM. Geëxamineerd 8 candidaten. Ge slaagd: J. W. Binnendijk, Nijmegen; W. J. Ver- beeten, Nijmegen; H. J. C. Kolvoort, Arnhem. BOOSAARDIG. Stadsvrouw „Zoo'n week-endhuisje is toch iets sprookjesachtigs". Vriendin „Ja, en je past er in alsof het voor je gebouwd is I" Dinsdagavond omstreeks half zes is op den onbewaakten overweg bij Emmikhuizen in de gemeente Renswoude een ernstig ongeluk ge beurd. De 23-jarige ongehuwde Dirk van W. wilde met paard en wagen, geladen met kolen, den overweg passeeren, toen het paard opeens op den overweg bleef stilstaan. Een botsing was onvermijdelijk. Met een hevigen smak werd Van W. van den wagen geslingerd. Hij bleef bewusteloos liggen. In den trein, die op korten afstand na den overweg stilhield, zat een zie kenzuster, die den man verbond. Hij was er hoogst ernstig aan toe en werd met dienzelfden trein naar Utrecht vervoerd, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Het paard was op slag dood. De 35-jArige letterzetter W. G. te Arnhem, had als penningmeester van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders ver schillende bedragen in geld verduisterd in het tijdvak tusschen 1 Januari 1936 en 31 Mei 1937. De gelden had hij van de leden als contribu tie of als voorschot voor uitkeering aan werk- looze leden ontvangen. De rechtbank veroordeelde verdachte Dins dag tot drie maanden met aftrek. De eisch was acht maanden met aftrek der prev. hechtenis. De kantoorknecht van de Ned. Posterijen, H. A., wonende te Arnhem en thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem, heeft zich voor de Amhemsche rechtbank te verantwoorden gehad. Hem was ten laste gelegd, dat hij te Arnhem op 13 Januari 1937 en op 9 Februari 1937 als kantoorknecht bij de Ned. Posterijen opzettelijk heeft weggemaakt een aangeteekenden brief en de bankbiljetten heeft gestolen, welke daarin waren gesloten. Voorts dat hij te Arnhem in de maand Mei 1935 uit een brandkast van het hoofdpostkan toor een zakje heeft weggenomen, inhoudende een bedrag van 100 aan dubbeltjes. Ten slotte dat hij gedurende de jaren 1934, 1935 en 1936 verschillende bedragen in geld neeft ontvreemd, toebehoorendie aan Th. J. Deze bedragen had verdachte ontvangen van de klanten van J. voor aan hen geleverde aard appelen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar gevangenisstraf overeenkomstig den eisch. op den langs het Noordzeekanaal loopenden Amsterdamschen weg onder Velsen is Dinsdag avond een ongeluk gebeurd, waarbij een doode moet worden betreurd. De ongeveer vijftig jarige D. van C„ wonende te IJmuiden-Oost, kwam tusschen de Zijkanalen B en C uit een polderweg per rijwiel den voorrangsweg op rijden en stak dezen over juist toen een auto voorbij kwam. Hij werd gegrepen en over een afstand van dertig meter meegesleurd. Zwaar verminkt bleef hij op den wegberm leggen. Een in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. Dinsdag is uitgegeven het Staatsblad, bevat tende het besluit van 6 Augustus 1937, tot be paling van het tijdstip, waarop de wet van 22 April 1937 tot wijziging der Geldschieterswet in werking zal treden. Het circus Sarassani, dat voorstellingen heeft gegeven te Scheveningen, maar wegens ver bintenissen elders de reeks voorstellingen Maandag heeft afgebroken, heeft Dinsdag de eerste toebereidselen voor zijn vertrek geno men. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur werden de dieren van het circus naar het stationsempla cement te Den Haag overgebracht, waarbij ook een heel oude olifant. Deze zakte op het sta tionsemplacement plotseling door zijn knieën en wat men ook probeerde, het beest lag en bleef liggen. De politie werd erbij gehaald, die een kraan wagen het komen, waarmede het na eenige vergeefsche pogingen enkele malen braken de touwen eindelijk gelukte het dier op de been te brengen. Nauwelijks had het dier enkele passen ge daan, of het zakte voor de tweede maal in el kaar. Vermoedelijk is hier sprake van ouder domszwakte. Men ontbood een veearts ter plaatse, om een nader onderzoek in te stel len. De 28-jarige vertegenwoordiger H. M. te Oos terbeek heeft voor de Amhemsche rechtbank terecht gestaan. In de maand Maart van 1936 had hij ver schillende bedragen in geld, toebehoorende aan de Oosterbeeksche Tennisvcreeniging verduis terd. Voorts had hij in October 1936 onder een schuldbekentenis twee valsche handteekenin gen geplaatst met een verklaring van borg tocht. Ook had hij aan J. R. en W. R., met wie hy was overeengekomen, dat zij zouden finan cieren een zaak tot verspreiding van reclame- aschbakken, een kasboek getoond, dat in strijd met de waarheid inhield verschillende posten als uitgaven ten behoeve van die zaak gedaan. De rechtbank veroordeelde hem tot zes maan den gevangenisstraf. De eisch was tien maan den met aftrek. Aan de betrokken autoriteiten is door de Nederlandsche afdeeling der „Ligue interna tionale des sociétés de Surveillance" een rap port overhandigd, aan haar uitgebracht door de „Coördinatie-commissie nachtveiligheids- wezen". Het rapport komt o.m. tot de conclusie, dat samenwerking tusschen politie en nachtveilig heidsdiensten gewenscht is, dat deze samenwer king in verband met de autorisatie dient te worden georganiseerd, en dat zij alsdan, zoo wel voor de politie als voor de nachtveiligheids- diensten waardevol kan zijn en aanzienlijk zal kunnen bijdragen tot de voorziening zoowel in algemeene als in bijzondere veiligheid Te Berlijn is in den ouderdom van 85 jaren, tengevolge van een operatie, plotseling over leden de heer Ernst Noack, bekend industrieel en oprichter en eigenaar van tal van vleesch- warenfabrieken en vleeschwarenwinkels in bin nen- en buitenland. Bij de KLM. werd Dinsdag de ministerieele goedkeuring ontvangen voor de verlenging van den zomerdienst op Texel. De maatschappij zal deze lijn thans tot 2 October blijven uitvoeren en wel met ingang van September in een twee maal dagelijkschen dienst, eveneens op Zonda gen. Tot nader aankondiging wordt door den mi nister van Binnenlandsche Zaken geen audiën tie verleend. Bij K. B. van 30 Augustus 1837, is te reke nen van 24 Juli 1937, benoemd tot reserve-eer- ste-luitenant, bij zijn tegenwoordig korps, de reserve-tweede-luitenant H. P. Beusekamp, van het korps pontonniers en torpedisten; is met ingang van 1 September 1937 de heer A. J. M. A. van Tilburg benoemd tot keurmees ter in vasten dienst bij de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, met stand plaats Amsterdam. Bij K.B. van 16 Augustus 1937, is aan A. L. van Berckel op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den voogdijraad te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. t>e detective ontwaakte weer in hem. ■.De jongen zal ergens moeten eten en onder n dak willen slapen. Weet u waar?" •Jn de moerashut misschien?" •■Juist. Daar alleen. Ergens anders waagt hij Fch niet. Het allerminst in de houtzagerij. Hij dus bij de oude vrouw Krügel. Nog dezen ,®zen avond zal ik' dat rooversnest uithalen. elefoneeren doe ik niet; die lui uit de stad J%en hem toch niet te pakken. Ik rijd nu aar het veld terug en u beiden hebt intusschen lets anders te doen dan absoluut uw mond te °uden." Bjj het invallen der schemering had de tweede riigsraad plaats. De veldwachter was erbij te- ®hWoordig en ook de voorzanger. Erica mocht r niet meer aan deelnemen. ..We zijn met z'n vieren, dat is voldoende," v 1 Balthassar. „Ieder van ons heeft een revol- l)er bij zich. Om tien uur is het donker. We heb- ®n nieuwe maan. We gaan niet door het dorp, aar over de berghelling. Op flinke afstanden an elkaar. Driehonderd meter van de moeras- ut. bij den boom waarvan de onderwijzeres be weert, dat het onze eenige esp is, wachten we. Mijnheer Hubertus bewaakt de voordeur, u, veld wachter, de twee ramen op het zuiden, en u, mijnheer de voorzanger, de achterdeur en de trap naar den hooizolder. Niemand mag ont snappen; alleen in geval van nood wordt er ge schoten. Ik zelf ga het hol binnen." „Ik zal mee naar binnen gaan," zei ik. ,U zult gehoorzamensnauwde hij me toe. „Bij de voordeur de wacht houden, niemand naar buiten laten. U, veldwachter, slentert nu het dorp in, zoodat het niet opvalt, dat u hier bent geweest. In de „Druiventros" drinkt u twee glazen bier. Geen druppel meer! Wij drieën gaan in den tuin een spelletje skaat spelen, zoodat de menschen ons zien zitten." Met het skaatspelen werd het niet veel. Nie mand was er met zijn gedachten bij. Balthassar schold aan één stuk door op de onoplettendheid der anderen en verloor zelf het meeste. De lucht was ondraaglijk zwoel, het muggen- tuig was irriteerend opdringerig. „We krijgen vannacht zwaar weer." zei Bal thassar. ,Maar dat is goed. Met dergelijk weer moet hij beslist een schuilplaats zoeken." Kwart voor tien rommelde er een verre don derslag. Even later kwam de veldwachter na derbij geslopen; klokslag tien uur braken we op. Ik ging als derde. Deze ongewone rooversro- mantiek enerveerde me. Mijn pols sloeg snel en ik struikelde nogal eens op het smalle donkere woudpad. De weg over de berghelling naar de moerashut is meer dan een uur gaans; hij be schrijft een grooten boog naar het oosten en gaat afwisselend berg op berg af. De donder kwam nader; het vale licht van 'n paar bliksemstralen spookte door het donker van het woud. Om half elf begon het kletterend te regenen. Een paar donderslagen knalden door oe lucht. Balthassar, die de voorhoede van onzen troep vormde, wachtte op ons en zei: „We kunnen nu wel bij elkaar blijven; we ko men nu geen sterveling meer tegen." Ik was echt blij, weer bij de anderen te zijn. Hoe luguber was dit duistere onweerswoud. Het sidderde en steunde er van storm en regen. En wij.... wij hadden geladen revolvers bij ons en waren op menschenjacht. Langzaam en zwijgend zetten wij onzen tocht voort. Een paar malen volgden bliksem en don der vlak op elkander. „Raak!" zei Balthassar dan telkens. Het zal even na half elf zijn geweest, toen een vaalroode gloed aan den hemel opsteeg. „Er is weer brand!" riep de voorzanger. „Ergens vóór ons!" riep de voorzanger. „Ergens vóór ons, ergens vóór ons!" „Dat kan alleen de moerashut zijn!" „Vooruit!" hijgde Balthassar, „vooruit! Anders komen we te laat!" Juist toen wij hijgend en doornat de moeras hut bereikten, stortte de half-verweerde schoor steen op de in elkaar gezakte houten wanden omlaag. Vergeefs vocht de regen tegen het vuur. „Te laat!" knarsetandde Balthassar; te laat! Hier heeft de hemel reeds gevonnist 1" „Vrouw Krügel!" brulde hij plotseling; „vrouw Krügel, waar zit je? We komen je te hulp; we zullen je niets doen!" „Emil Bönisch! Emil Bönisch! Geef een tee- ken! We doen je niets!" Geen antwoord. De storm huilde, de regen kletterde, het vuur siste venijnig tegen het wa ter. De hut was reeds geheel in vlammen opge gaan. De half vergane wanden, overal met mos aangeplempt, waren een gewillige prooi er vlam men geweest. Balthassar riep nog een paar maal. Volkomen vergeefs. „Ze zijn door den bliksem getroffen en ver brand," zei hij eindelijk. We hebben morgen al leen nog maar naar hun overblijfselen te zoe ken." Beneden in het dal woedde het noodweer. Iedere minuut flitste een bliksem omlaag. Plot seling laaide er een tweede vuurgloed op en nauwelijks enkele oogenblikken later een derde. Diep geschokt stonden wij tegenover deze ver schrikkelijke ramp. Het was alsof we het einde der wereld beleefden. Balthassar vocht met zijn tranen. „Mijn dorp! Mijn mooie, goeie dorp!" Doch spoedig herstelde hij zich. „Vlug naar beneden! U, veldwachter, houdt hier den heelen nacht de wacht by de hut. Geen mensch mag de puinhoopen aanraken!" Mij kon het den man aanzien, hoe onaan genaam hy de opdracht vond; maar hy legde zijn vinger aan zyn uniformpet en zei; „Jawel, mynheer de baljuw!" ZESTIENDE HOOFDSTUK De hoeve van den tuinder stond in brand en eveneens de smederij. Er heerschte een paniek stemming in het dorp. Verbijsterd haastten zich de beangstigde menschen door het noodweer heen en weer. Aan een ordelyk blusschingswerk viel niet te denken; ieder vreesde voor zyn eigen have en goed. Het noodweer woedde voort. Daar bij begon het nog hevig te hagelen, zulke scherpe stukken ijs, dat ieder, die niet gewond wilde worden, naar binnen moest vluchten. Balthassar kreunde van verdriet. „De hagel dorscht al het koren, dat nog bui ten staat, kapot," zei hy. „Waarom wordt onze gemeente zoo zwaar beproefd? Deze vraag scheen in de lucht te hangen en werd tenslotte overal uitgesproken. En er werd een boosaardig antwoord gevon den, niemand weet door wien het eerst; maar reeds kort na middernacht werd er overal ge mompeld: „Elisabeth Ranke is de schuld! Zy durft de lamp by het kruis nog aan te steken, ter- wyi ze een slecht leven leidt. Nieuwe booze ge ruchten verspreidden zich; ergens was het op nieuw ingeslagen. De geruchten werden niet be vestigd; maar de opwinding nam hand over hand toe. Iedereen wilde thuis zyn en snelde toch weer, zoodra de hagel iets minder werd, verbysterd de straat op. Tegen drie uur grauwde de dag; hagel en regen hielden op. Velen liepen nu naar de naby- gelegen akkers en kwamen jammerend terug. Alles is tegen den grond geslagen Alles ls verloren!" De opwinding onder de bevolking nam toe. Niemand ging slapen. Allen waren zwaar ge troffen, het meest natuurlijk de beide gezinnen, wier woning was afgebrand. In het eerste morgenlicht kwam een joelende troep de straat op naar boven, meest jonge ke rels en jonge vrouwen. Voorop liep de smid. Ik vermoedde tegen wie het onheil zich richtte. Daarom snelde ik naar het huisje van de Ran- kes. t „Elisabeth Ranke, red u Verlaat het huis. Ga naar de school, naar juffrouw Isenloh. Zij moet u zoolang verbergen, tot de menschen weer hun bezinning terug hebben. Hoort u wel, daar komen ze al aan!" Buiten barstte het gejoel reeds los. „Naar buiten met haar. zy is de schuld van alles." Het meisje begreep het gevaar en ontvluchtte door de achterdeur. In een donker hoekje van het huis hurkte moeder Ranke, geheel gebroken. Huilen kon ze niet meer; zy kermde als een zwaar gewonde. Ik rukte de voordeur open en trad op den drempel. „Mynheer Hubertus!" werd er verwonderd ge roepen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3