Komt Mussolini op bezoek bij Hitier? HET WRAK WAND OP ITALIAANSCH SCHIP TER VERSTERKING DER ,SPIL "-POLITIEK? WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 Lading zwavel tijdens de lossing door wrijving in brand geraakt Arbeiders tijdig in veiligheid Het melkconflict te Eindhoven Overleg met rijksbemiddelaar zonder resultaat Hevige brand te padang PANDJANG 31 inheemsche winkeltjes in asch gelegd Tram heeft voorrang! Ook a! kruist een voorrangsweg de baan Garantiebewijzen en de Zegelwet Belangrijke beslissing van den Minister van Financiën CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand per 23 Augustus DE NAUTILUS NAAR ONS LAND ONDERWEG Met f200.— er vandoor Brutale berooving te Groningen De laffe aanranding te Santpoort Toestand van het jongetje vooruitgaande TUSSCHEN DE WINCH GERAAKT Matroos ernstig aan zijn been gewond OM DE RIJWIELPLAATJES Twee dieven maakten een goeden buit MEISJE DOODGEREDEN Plotseling den weg overgestoken GRIEKSCH SCHIP VLOT GEBRACHT BUITENLANDSCH OVERZICHT Reizen voor dictators gevaarlijk LOCOMOTIEF ONTSPOORD VLOTTE NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG Ton op het hoofd Vannacht is brand ontstaan aan boord Van het Italiaansche stoomschip Ariosto van de N.V. Tirrenia te Fiume, welk schip gelost werd bij loods C aan de Tweede Katendrechtsche haven te Rotterdam. De Ariosto is een schip van 4115 bruto ton, Bebouwd in 1902 bij Nïgham en Co. Ltd. te ■"ew-Castle. De firma Armando Farino te botterdam treedt als cargadoor op voor het ^hip, dat met een lading zwavel van Antwer pen was gekomen. Vannacht was men bezig met het lossen van de zwavel in een lichter. De partij was onverpakt, zoodat men gebruik maakte Van een grooten knijper. De knijper nu is Vermoedelijk wat warm geloopen en toen deze weer in ruim vier tusschen de zwavel samentrok, is dit licht brandbare goedje door de wrijving in brand geraakt. Plot seling weerklonk een knal en in een mi nimum van tijd stond het ruim vol rook. Spoedig was de Havendienst III langszij, daarvan het personeel met een straal op open B'ater de vlammen bestreed. Kort daarop arri- Veerden de slangenwagens, zoodat in totaal ■bet zeven stralen, waarbij twee van het schip de blussching ter hand genomen kon '"orden. Binnen zeer korten tijd had men het "Uur onder de knie. In ruim vier werkten op het moment, dat de brand uitbrak nog dertien arbeiders, die er evenwel in slaagden zich tijdig in vei ligheid te stellen. Hoe netelig hun positie eenige oogenblikken is geweest, laat zich denken, wanneer men weet, dat er nog honderd ton zwavel in het schip lag. .Tegen half vier kon het materiaal succes sievelijk inrukken. Personeel van de afdeeling "handbluschmiddelen heeft met rookhelmen °ij de blussching goede diensten verricht. De ®chade, aan het schip en de lading toege dacht, is beperkt gebleven tot het genoemde hiim. Hedenochtend zijn te Eindhoven voor de coöp. melkinrichting St. Joseph twaalf en Voor de coöp. melkinrichting St. Petrus acht werkwilligen melk gaan bezorgen. Zij hebben gedurende eenigen tijd hulp ge kregen van enkele stakers, die van hun be sluit waren teruggekomen, doch na eenige Uren leverden de laatsten hun melkwagens Weer in. De politie heeft in totaal vijftien maal as- Pdtentie moeten verleenen, aangezien de sta irs op dreigende-wijze de werkwilligen in de draten omringden. Voor alle zekerheid hebben aSenten daarop enkele melkventers op hun f°Ute vergezeld. Gisteravond heeft ten- huize van den Rijks- urniddelaar, mr. T. J. Verschuur te Den Haag dtl conferentie van de bij het conflict betrok- *en partijen plaats gehad, welke van acht tot jv<aalf uur duurde, doch geen enkel onmid dellijk resultaat opleverde. .De voorzitter van het hoofdbestuur van den y®d. R. K. Transportarbeidersbond St. Boni- jbcius, de heer Zwagev, en de districtsbestuur der, de heer Mans, vergaderen regelmatig d>et het Eindhovensche afdeelingsbestuur. De staking is door het hoofdbestuur ge- phctionneerd, zoodat de stakers uitkeering d>t de stakingskas krijgen. De directies der melkinrichtingen hebben dog geen personeel van de arbeidsbeurs be rokken. Dit zou bovendien moeilijkheden op- 'everen, omdat de ventvergunningen van hun '•jters op naam gesteld zijn. Padang, 25 Aug. (Aneta). In den af- Boioopen nacht is brand uitgebroken in een 'Oheemsche winkelwijk achter de militaire can- liUe te Padang Padjang, nabij den Pasar. In totaal zijn 31 winkeltjes verbrand. De schade ^draagt circa 25.000 gulden. De oorzaak is on tkend, Persoonlijke ongelukken kwamen niet v0or. De A.N.W.B. heeft de aandacht van den mi- dister van Waterstaat gevestigd op het groote ^evaar, dat thans bestaat bij kruising van voor- *ahgswegen. Het motorverkeer, wetende, dat het de kruisingen voorrang heeft boven het ver- eer, komende zoowel van links als van rechts, ^kent daarop, maar het tramverkeer heeft ^eer voorrang boven het verkeer op den voor- tahgsweg. Dit kan oorzaak zijn van ernstige "dgelukken. De A.N.W.B. heeft daarom gevraagd te be rderen, dat in dergelijke gevallen ter plaatse MP voorrang op den voorrangsweg wordt opge- vVen en dat bovendien bij de kruising borden °rden geplaatst ter aanduiding van de tram- ising. Daar de Eindhovensche melkslijters staken, moeten de ingezetenen de melk van de fabriek halen of zwarte koffie drinken. Eenige kleuters, die hun moeder uit den nood wilden helpen Dezer dagen heeft de Minister van Financiën een belangrijke beslissing genomen ten aanzien van het al dan niet onderworpen zijn aan zegel recht van garantiebewijzen, welke beslissing valt aan te merken als een eenigszins ruimere opvatting, dan die tot nog toe gold. Een winkelier had in den loop der jaren een aantal garantiebewijzen afgegeven van onge veer den volgenden inhoud: „De ondergeteekende verklaart zich volkomen aansprakelijk te stellen voor ieder gebrek in constructie of materiaal, dat zich vanaf heden gedurende jaren mocht voordoen aan (instrument omschreven), gemerkt op he den geleverd aan Dit garantiebiljet is uitsluitend persoonlijk en niet overdraagbaar aan derden." Dit garantiebewijs bevatte voorts nog eenige uitzonderingen, waarvoor de garantie niet zou gelden. De winkelier kreeg dezer dagen van den ont vanger van het buitengewoon zegel bericht, dat hij wegens het afgeven van een ten onrechte ongezegeld garantiebewijs, waardoor overtreden zou zijn artikel 28 van de Zegelwet, een boete van 25 had verbeurd. Nu was de situatie zoo, dat de groote fabrie ken, handelsafdeelingen daarvan en importeurs van allerlei instrumenten als radiotoestellen, strijkijzers, stofzuigers, garantiebewijzen in dui zenden exemplaren afgeven, zonder dat deze gezegeld zijn. De ontvanger stond echter op het standpunt, dat deze in den regel niet van een handteeke- ning zijn voorzien en daarom niet aan zegel recht onderworpen zijn. Het Bureau van den Kon. Ned. Midden standsbond deed daarop stappen bij den direc teur van de Registratie en Domeinen om te verkrijgen, dat alsnog het standpunt zou wor den ingenomen, dat het bewuste garantiebewijs niet aan zegelrecht onderworpen zou zijn. De directeur verminderde wel de boete be langrijk, doch nam eveneens aan, dat het be trokken garantiebewijs aan zegelrecht onder worpen was. Artikel 2"3 der Zegelwet somt op, welke stuk ken onderworpen zijn aan zegelrechten naar de oppervlakte van het papier en wel onder ten 12e: „alle andere niet elders in deze wet genoem de stukken, opgemaakt tot bewijs van privaat rechtelijke overeenkomsten, handelingen, ver bintenissen en verklaringen." Het derde lid van artikel 28 brengt zulke ver- .klaringen dan onder een zegelrecht van ƒ0.50. Nu bestond er inderdaad reeds een beslissing, dat: „garantiebewijzen zonder onderteekening ot met gedrukte onderteekening zijn niet-zegel- plichtige stukken. Garantiebewijzen met een geschreven handteekening of afzonderlijk ge stelden afdruk van een naamstempel zijn be laste stukken." Ondanks dit moest deze toestand onbevre digend geacht worden, zoodat het bureau van den K.N.M.B. een beslissing van den Minister vroeg, met het volgende resultaat: Het garantiebewijs van een constructie als het „aangehoudene" werd van zegelrecht vrij gesteld verklaard, echter op grond van artikel 32 no. 21 der Zegelwet. Daarbij toch worden als vrijgesteld genoemd: „de in de uitoefening van een bedrijf verzonden brieven", enz. Aanvankelijk werd het begrip brieven eng genomen, n.l. werkelijk in briefvorm gestelde stukken. Later is men een ruimere opvatting gaan huldigen zoodat niet alleen op den vorm, doch voornamelijk op den inhoud werd gelet, zoodat vrijgesteld werden alle in beginsel aan formaatzegel onderworpen stukken, welke in den dagelijkschen gang van een bedrijf een zijdig plegen te worden opgemaakt. Zoodoende restten alleen nog acten als aan zegelrecht on derworpen en stukken in tweezijdigen vorm op gemaakt. Uit de beslissing van den Minister is de volgende stelling af te leiden: Indien nu garantiebewijzen eenzijdig zijn opgemaakt en zij niet op grond van betrek kelijke uitvoerigheid van rechtsregeling, het karakter van een werkelijke acte verkrijgen, kunnen zij in het algemeen onder artikel 32 no. 21 van de Zegelwet worden gebracht en zijn zij vrij van zegelrecht. Algemeene clearingrekening 1. Stortingen in Nederland 189.546.200, waarvan bestemd voor: a) Achterstallige vorderingen 1.352.400; b) Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte rentetransfer ƒ6.417.900; c) Vrije rekening Reichsbank 8.084.200; d) Nieuwe onder de clearing vallende vor deringen ƒ173.691.700. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vor deringen) (inclusief saldo 1936 ad ƒ34.988.000) 178.021.600. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1. d) 165.760.500. Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 460.537; tegen Reichsmarkvorderingen: 48565/29904. Speciale verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischèques (inclusief saldo 1936 ad ƒ565.700) 2.786.700. Uitbetalingen in Nederland 1.729.400. Overgebracht naar algemeene rekening (I) 462.500. Nog beschikbaar 594.800. Hr. Ms. Nautilus is 23 Augustus van Gibraltar naar Nederland vertrokken. Gistermiddag had de heer P. te Groningen zich naar het postkantoor begeven om een som geld te innen. Toen hij thuis kwam werd hij aangesproken door een jongmensch, dat beweer de, dat hij twintig gulden te weinig had ont vangen tengevolge van een vergissing aan het postkantoor. De heer P. legde zijn geld op tafel en telde het in tegenwoordigheid van genoemd jongmensch na. Deze deed plotseling een greep in het geld en verdween met 200. Het is de recherche nog niet gelukt den brutalen dader te vinden. In aansluiting bij hetgeen wij reeds meldden over de laffe aanranding van een zesjarig knaapje in den Neethof te Santpoort, verna men wij nog, dat de toestand van het knaapje iets vooruitgaande is. Wij hadden nog een kort onderhoud met de ouders van het jongetje, die tê Heemskerk wo nen. Zij waren vanzelfsprekend diep onder den indruk van het gebeurde. De toestand van het jongetje was Zondagavond zoo ernstig, dat de ouders vreesden hun zoontje te zullen verlie zen. Die vrees is nu gelukkig van hen gewe ken, ofschoon zij ons verklaarden, dat het ven tje nog zeer zwak is en niet in staat om eenige verklaring te geven. Voorts vernamen we van hen nog, dat het ongure individu hun zoontje een dubbeltje moet hebben gegeven om chocolade te koopen in een winkel in de nabijheid. Het ventje heeft daar inderdaad de chocolade gekocht. Toen evenwel bekend was, dat hij in gezel schap van een man gezien was, heeft een oom onmiddellijk een onderzoek ingesteld en daarbij het spoor gevolgd van de autoped, die het ven tje bij zich had. Dit spoor leidde naar den Neet hof en daar werd, na eenig zoeken, dan ook de vreeselijke ontdekking gedaan. Er bestaan vrij sterke vermoedens in welke richting naar den dader moet worden gezocht. Wij vernamen dat de politie hem op het spoor was, zoodat de arrestatie van den onverlaat wellicht spoedig verwacht kan worden. Iedereen hoopt, dat de politie, die het onder zoek natuurlijk met voortvarendheid voert, zal slagen. Naar wij vernemen is de vermoedelijke dader van de laffe aanranding te Santpoort een ver pleegde uit het Provinciaal Ziekenhuis aldaar, genaamd C. H. Feitsma, oud 37 jaar, die Zon dagmiddag de inrichting heeft verlaten en daar niet meer is teruggekeerd. Zijn signalement luidt: 1.70 M. lang, gedrongen figuur, vrij groot hoofd, met rossig haar, gekleed in licht grijs colbert, grijze deukhoed en lage bruine schoenen. De waarn. commissaris van Politie van Vel- sen heeft opsporing, aanhouding en voorgelei ding van dezen man verzocht. Hedennacht te half 3 heeft de matroos B. aan boord van den botter Uk. 72 het ongeluk gehad met zijn linkerbeen tusschen de winch te komen, waardoor hij zeer ernstig aan zijn dij been werd gewond. Te ongeveer kwart voor 5 liep de botter de IJmuider haven binnen. Dr. Rutten en de heer Bakker van het Roode Kruis waren spoedig aanwezig. Zij hebben eerste hulp verleend. De matroos is per ziekenauto naar het St. Anto- nius-gasthuis te IJmuiden-Oost vervoerd. Gedurende een godsdienstoefening zijn nabij de kerk te Oler (Limb.) ruim vijftig rijwiel plaatjes ontvreemd. De dieven hebben, be gunstigd door den dichten mist, ongestoord hun werk kunnen verrichten. Er is reeds komen vast te staan, dat er twee dieven zijn geweest. Hun signalement is aan de politie bekend. Omstreeks half twaalf is op den Boulevard te Roosendaal een tweejarig meisje van de familie van Aart, dat op straat speelde en plotseling den weg overstak, onder een zwaren vrachtwagen gekomen. Het kind kwam onder de hoeven van het paard terecht en vervolgens onder een der wie len en werd onmiddellijk gedood. Het Grieksche s.s. Possidon dat Zaterdag avond op den Nieuwen Waterweg in aanvaring is geweest met het Nederlandsche m.s. IJsel is hedennacht door schepen van v. d. Tak's Ber gingsmaatschappij en L. Smit en Co.'s Sleep dienst vlot gebracht. Het schip zou in Rotter dam ligplaats nemen in de Waalhaven. Jeugdige Roosendaalsche buurtgenootjes achterblijven en brachten den nieuwen Dinsdagmorgen een eenvoudige van Jef v. d. Vijver wilden niet wereldkampioen der amateur-sprinters doch welgemeende hulde ff' De diplomaten en autoriteiten in Duitsch land tellen de knoopen van hun acht bare vesten. Jan Publiek vraagt onge duldig: „Komt-ie of komt-ie niet?" Dit slaat op Mussolini. Geruchten over zijn komst naar Duitschland zwieren al maanden door de lucht. De goede N.R.C. gaf verleden week al een gedetailleerd program van het bezoek van den duce aan Hitier en wijdde er een over zicht aan en moest alles weer inslikken. Een buitenlandsche reis is voor een dictator, men kan wel zeggen, een levenskwestie. In de na burige landen, die hij zou willen bezoeken, wemelt het van uitgewekenen, bannelingen, refugié's, emigranten, die voor hem gevlucht of verjaagd zijn of zijn ijzeren vuist te voelen hebben gekregen en met woede geladen zijn. Koning Alexander, de dictator van Joego slavië, waagde zich naar Parijs, maar werd reeds te Marseille vermoord door Kroatische refugié's. De dood loert op de dictators, uiter aard mannen van het geweld, in het binnen land, waar zij door zwaar bewapende lijf wachten, door zwermen politieagenten en detectives van hun geliefd volk worden afge sloten, Maar vooral in het buitenland. Mocht Mussolini naar Duitschland komen, dan zul len wel de geheele rijkspolitie, de S.S., de S.A. en zwermen geheime „Kriminalbeamten" ge mobiliseerd worden, om hei leven van den dictator, vooral tegen aanslagen van eigen verbitterde landgenooten, te beschermen. Mus solini is tijdens zijn bewind slechts eenmaal in het buitenland geweest In Zwitserland, ten tijde dat het pact van Locarno werd gesloten. Hij woonde ver buiten Locarno in een een zaam kasteel, dat hermetisch was afgesloten door Zwitsersche politie en door tallooze Italiaansche agenten en detectives. Hoe ge lukkig zijn tegenover de staats- en regeerings- hoofden der dictatoriale landen de hoof den, al dan niet gekroond, der geordende democratieën! Vrij en frank reizen ze rond, zoowel binnen als buiten hun land. Het is voldoende, dat een paar detectives hen be schermen tegen een eventueelen aanslag van een of anderen gek of uit het lood geslagene. Zij hebben geen last van bannelingen en uit gewekenen, die verbitterd en verarmd hun leven slijten. De democratieën zetten haar landslieden niet buiten de grenzen. Dit is een genot, den dictatoren voorbehouden. En daar om is elke reis van een dictator naar het- bui tenland een riskant waagstuk, waar leven en dood mede gemoeid zijn. Er zijn in den laatsten tijd aanwijzin gen, dat Mussolini binnen niet al te lan gen tijd het waagstuk van een reis naar Duitschland zal bestaan. Men is echter van Italiaansche zijde uiterst gereserveerd op dit punt en als de pers hier en daar de moge lijkheid toegeeft, wordt er direct aan toege voegd dat, wordt de reis ondernomen, het bezoek zéér kort zal duren. De kwestie is niet nieuw. Zij bestaat al drie jaar, sedert Hitier in 1934 een bezoek bracht aan Mussolini te Venetië. Deze visite mislukte en leverde abso luut niet de resultaten op, die er van werden verwacht. Een nauwe DuitschItaliaansche samenwerking ontstond niet. Integendeel, de formatie van het front van Stresa (Engeland, Frankrijk, Italië) werd er door verhaast. Vee) is er sedert Stresa veranderd. Het front van Stresa is ineengestort tengevolge van de ver overing van Abessinië door Italië. Het vorige jaar hebben baron von Neurath en graaf Ciano de grondslagen gelegd voor een onder ling beraamde Duitsch-Italiaansche politiek, die tot uiting is gekomen in de solidaire actie der twee mogendheden ten opzichte van den Spaanschen burgeroorlog en in de „spil Rome- Berljjn", die Mussolini een paar dagen geleden in zijn rede te Palermo nog heeft aangeduid als een der voornaamste .realiteiten", waarop de buitenlandsche politiek van het fascistisch bewind steunt. In de lente van dit jaar, na de visites van baron von Neurath en generaal Goering aan Italië, sprak men weer van een bezoek van den Duce aan den Führer. Het valt niet te verwonderen, dat er juist nu al door nieuwe geruchten ontstaan over het aan staande bezoek, want er zijn allerlei belang rijke zaken in Europa in voorbereiding. Ge constateerd moet echter worden, dat de ge ruchten tot dusver op geenerlei wijze noch officieel, noch officieus zijn bevestigd. Wat er ook van dit bezoek moge komen, in Duitschland is men op het oogen- blik ten zeerste ingenomen met Mus solini, vooral met zijn rede te Palermo. Men is trotsch op de „solidarité en actes" tusschen Duitschland en Italië. Men aarzelt zelfs niet te verklaren, dat de fundamenteele beginse len van de buitenlandsche politiek van Italië dezelfde zijn als die der buitenlandsche poli tiek van het Derde Rijk. In beide landen is [thans de these favoriet, dat de „spil Rome— Berlijn" op de eerste plaats een instrument van den vrede is. Dit thema is niet nieuw. Men behoeft niet aan den vredeswil der gouvernementen van Rome en Berlijn te twij felen. Maar het is toch goed er op te wijzen, dat de „spil" voortdurend ernstige moeilijk heden aan den vrede berokkent en vooral een hinderpaal vormt voor de algemeene veilig heid en voor de ontwikkeling van een Euro- peesche samenwerking op breede basis. Men kent de inspanningen van verschillende lan den, behoorende tot de „spil", om Tsjecho- Slowakije blijvend uit te sluiten. Het is méér dan duidelijk, dat de „spil" systematisch op positie voert op alle domeinen van den Vol kenbond, terwijl de overige mogendheden trouw blijven aan het Geneefsche instituut. En tenslotte valt het niet te ontkennen, dat, wat de Spaansche zaken betreft, de gezamenlijke actie van Duitschland en Italië aldoor in te genstelling heeft verkeerd en nog verkeert met de politiek der non-interventie en dat zij reeds verschillende malen het Europeesche belang ten achter heeft gesteld bij de autoritaire ideologie, die in waarheid de eenige moreele band is tusschen het nat ionaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië en die even gevaarlijk is voor den algemeenen vrede als de bolsjewistische ideologie. Dit zijn alle maal dingen, die weinig bevorderlijk zijn voor een vruchtbare algemeene samenwerking en die in zekere mate de reserves wettigen, die de wereld toont tegenover alle verzekeringen, die over de Alpen komen en van den anderen kant van den Rijn. Het eventueele bezoek van Mussolini aan Hitier zou dit alles nog onder strepen. Op het spoorwegemplacement Velsen is gis termiddag bij het rangeeren een locomotief ont spoord, zoodat deze met drie assen buiten de rails kwam te staan. De oorzaak was een ver keerde wisselstand. Het treinverkeer ondervdhd geen treinvertraging. De materieele schade be perkt zich tot een verbogen wisseltong. Het Verbond voor Nationaal Her stel is als politieke partij een deer niswekkend wrak geworden, zwaar der gehavend dan indertijd „De Zeven Provinciën", waarop de orde en de dis cipline door een welgemikte bom ten koste van een aantal menschenlevens moesten worden hersteld. In het voor het nationale zelfrespect zoo beschamen de jaar van de muiterij in de koloniale wateren van stapel geloopen, leek het op het juiste psychologische moment zeekie- zende Verbond zoo geen „Meeresstille" dan toch 'n „glückliche Fahrt" tegemoet te zullen gaan. Er waren vertrouwenwek kende en algemeen geachte mannen aan boord en op de brug stond de verwonder lijk krasse oud-generalissimus uit de mo bilisatiejaren, generaal Snijders. De eigenlijke initiatief-nemer en ontwerper en stuurman van het Nationaal-Herstel- schip was de onder-voorzitter van het Verbond mr. dr. v. Gijbland Oosterhoff. De nationale vlag in top dekte niet als bij de N. S. B. een vreemde lading. Natio naal Herstel huldigde niet het leiders- principe en wilde niet het Oranjehuis degradeeren tot een louter symbolisch versiersel aan de zegekar van een zichzelt opwerpenden opper- en alleenmachtigen dictator. In Oranjeliefde wilde het het nationale bewustzijn van ons volk ver sterken en bevorderen boven alle mee- ningsverschillen uit, en 'n actieve belang stelling wekken voor al te zeer en te lang verwaarloosde nationale belangen als versterking en verbetering van de weer macht, bestrijding van revolutionnaire, het huidig staatsbestel bedreigende ele menten enz. Bij de eerste Kamerverkie zingen, waaraan Nationaal Herstel deel nam, oogstte het een belovend succes. Het verwierf meer dan 30.000 stemmen en bracht het tot een afgevaardigde in de Kamer. De door Nat. Herstel verworver* Kamerzetel werd echter niet door den lijsttrekker generaal Snijders, maar door mr. Westerman bezet. Mr. Westerman heeft als „homo novus" in de parlemen taire arena min of meer den indruk ge maakt van een August den Dommen, dien men moeilijk au sérieux kan nemen en dan ook niet genomen werd. Zooals van zelf spreekt werd zijn figuur repre sentatief geacht voor het Verbond, dat; hij vertegenwoordigde. En met zichzelf bracht hij het Verbond in politiek en parlementair discrediet. Toen de banden tusschen mr. Westerman en Nationaal Herstel verbroken werden, beging men de ongeloofelij ke fout hem toch als ver tegenwoordiger van het Verbond te la ten zitten. Mr. Westerman heeft zich voor deze al te groote lankmoedigheid weinig dankbaar getoond en heeft zich tenslotte aangesloten bij de N. S. B. en heeft onlangs zelfs geweigerd zijn ge meenteraadslidmaatschap van Den Haag neer te leggen, ofschoon hij dat toch in de qualiteit van Nationaal Hersteller heeft verworven. Bij de tweede verkiezingen, waarbij Nationaal Herstel mededong naar de gunst van het kiezersvolk, bleek, hoeveel Nationaal Herstel aan gezag en ontzag had ingeboet. Het haalde nauwe lijks een vijfde van de eens verworven stemmen en verloor zijn Kamerzetel. Ge neraal Snijders legde het eere-voorzitter- schap van het Verbond, dat door den dood van mr. dr. van Gijbland Ooster hoff en het uittreden van admiraaï Quant reeds zware slagen had geleden, neer en stelde zijn verder lidmaatschap afhankelijk van de wijze, waarop Natio naal Herstel zou worden gereorganiseerd. Thans heeft generaal Snijders ook voor het lidmaatschap bedankt, waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat t met de noodzakelijke reorganisatie niet naar generaal Snijders' wensch heeft willen vlotten. En zoo ligt Nationaal Her stel nu als een deerniswekkend wrak op de politieke klippen, die het had kun nen omzeilen, indien het niet een poli tieke partij was geworden, maar even als „Eenheid door Democratie" een bui tenpartij lij ke beweging ware gebleven en slechts als beweging propaganda had gevoerd voor zuivere nationale beginse len, welke zeer zeker in vele politieke partijen in ruime mate weerklank had den moeten vinden. Een wrak op de kust te een triest ge zicht, maar het is ook een heilzame waarschuwing voor anderen om door juiste en beleidvolle navigatie het zicht baar lot van de verongelukten te ont gaan. Dinsdagmiddag heeft op de heide te Assel bij Apeldoorn een militair vliegtuig uit Soesterberg een noodlanding gemaakt. Het toestel vloog met drie andere militaire vliegtuigen, toen het door een lek in de radiateur gedwongen werd te lan den, wat vlot uitgevoerd werd. De andere drie vliegtuigen streken eveneens neer, om te zien of zij hulp konden bieden. De defecte machine was genummerd C 1.548. De beide inzittenden, de adspirant-reserve-offi- cieren-vliegers N. C. Steenbeek en G. J. de Haas, konden ongedeerd het vliegtuig verlaten. Het toestel is later op den dag gedemonteerd en naar Soesterberg overgebracht. Woensdagochtend had de heer Wortman, toen hij door de vischhal te IJmuiden liep, het ongeluk een ton op zijn hoofd te krijgen, waar door hij bewusteloos neerviel. De heer Bakker van het Roode Kruis verleende eerste hulp. De heer W. had een neusverwonding bekomen. Na verbonden te zijn, is hij naar zijn woning ver- woerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9