Rechtschen bezetten Santander Bevolking eischte overgave I ft De beslissende Sjanghai slag wordt verwacht bij Hf «Hii K. r Het nieuws van heden JAPANSCHE STEMMEN OVER DEN OORLOG DIPLOMATIEK GESCHIL OM EEN POSTZEGEL DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Tsjang Kai Sjek zendt zijn beste troepen Turksch kabinet bijeen De boerenstaking in Polen Roosevelt en de rechtspraak DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD 1UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: »oor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20732 iVa een kort gevecht in de straten der stad gaven de linksche autoriteiten toe franco's troepen om 6 uur binnengerukt SANTANDER, 25 Augustus. (Havas). Hedenmorgen is een opstand uitgebroken onder de bevolking van Santander, die eischte dat de stad zou wor den overgegeven. In de straten werd gevochten, totdat de linksche autoriteiten omstreeks 1 uur officieel ver klaarden, dat de stad zich aan de troepen van Franco over gaf. Alle linksche strijdkrachten, die nog Jfe Santander waren gebleven en waarvan de sterk te op 15.000 man wordt^ ge schat, hebben hun onderwer ping aangeboden. De rechtsche colonnes ver haastten hun opmarsch en om zes uur hedenmiddag rukten verscheidene rechtsche batail- lons Santander binnen. Generaal Yaque in ongenade? De nationalistische troeven in hun opmarsch naar Santander De Japansche vloot zal de Chi- neesche kust van Sjanghai tot Hongkong blokkeeren Huiszoeking in het Sovjet-consulaat Japansche verliezen Cholera te Hongkong Het Weer«»ii<iiiiiii>NiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiinii^ Amerikaansche vliegtuigen naar China? Scherpe woorden over de duik' boot-aanvallen bij de Dardanellen Een waarschuwing aan Prins Konoye De luchtverdediging van Nanking De couponbelasting in Frankrijk Ministerraad besluit in beginsel tot afschaffing WmÉÊMÊÊMËM 'Miliiifiyii illlll Socialisten te Krakau beginnen een sympathie-staking VLIEGTUIG NEERGESTORT Honduras betwist de juistheid van een kaart op een zegel van Nicaragua Het terrein moet volgens hem nog nader verkend worden Kinderspel noch verdwazing Onderstaatssecretaris WeUes naar Europa „Met vacantie," zegt hy NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annoncés „Omroepers" zie de rubriek. De uittocht der bevolking van het gebied van ®&htander ging Dinsdag en hedenmorgen in J^eds sneller tempo voort. Te Bayonne zijn uit ^antander wederom vijf booten aangekomen, die Minderden vluchtelingen brachten. Ook de President der Baskische Repu bliek, Aguirre, is, komende van Santander, le Bayonne aangekomen. Namens den republikeinschen bond van San- Mhder was Dinsdag nog aan generaal Miajaeen Maarschalksstaf overhandigd. MADRID, 25 Aug. (Havas) Vannacht is Aïadrid opnieuw gebombardeerd. Te midder nacht kwamen de batterijen van Franco in Sctie en gedurende een half uur vielen de Granaten in zeer snel tempo op de binnen stad. Geheeie huizen werden vernield. Korten tijd na het begin van het bombarde- Ment antwoordden de kanonnen van de regee- ^•gstroepen in even snel tempo. Gedurende 'Mntig minuten verging hooren en zien door lawaai van het geschut. Zooals gebruikelijk zochten de bewoners snel toevlucht in de kelders, zoodat men niet klooft, dat het aantal slachtoffers groot zal zijn. Bij het bombardement zijn, naar nader Gemeld wordt, ongeveer tien personen ge- üood en 25 gewond. Naar schatting zijn 500 bommen op de stad terecht gekomen. ST. JEAN DE LUZ, 25 Aug. (Havas). Naar %r vernomen wordt, is generaal Juan Yaque, Me het bevel voerde over de troepen voor Ma- jMd, van zijn commando ontheven en met een Sjissie naar de Canarische Eilanden gezonden, generaal zou in ongenade gevallen zijn, om- hij in nauwe relatie stond met de oude Raansche Phalanx, die onlangs is opgegaan in e door Franco gevormde eenheidspartij. De correspondent van de „Times" bericht, dat vertegenwoordiger van de autoriteiten van K^amanca een bezoek heeft gebracht aan de o^tsche Ambassade te Hendaye. Hij stelde voor, j I de Britsche schepen in de Spaansche wate- de Britsche vlag zullen voeren en den naam het schip en van de haven waar het thuis- °ort, in letters van twee meter aan beide zijden M Wit geschilderd zullen dragen. Verder moeten (cbepen welke vrachten naar de havens van de peering brengen, deze havens binnenvareh en vraten bij vol daglicht en zoo mogelijk ver fden een nacht in deze havens te blijven lig- De rechtsche autoriteiten zijn van meening, dit er veel toe zal bijdragen, incidenten Voorkomen. D© vlootcommandant, admiraal Carls, die in rijd het commando over de Duitsche zee- j^ijdkrachten in de Spaansche wateren op zich genomen, in plaats van den ziek geworden ^bout bij nacht Von Fischel, zal thans, nu Von chel hersteld is, weer door dezen worden af- '°st. Von Fischel zal zich over land, via Bel- chel hersteld is, weer door dezen worden af- jT l6 en Frankrijk haar Spanje begeven en daar JM* commando op zich nemen over de Duitsche (jlogsschepen. Admiraal Carls zal, eveneens 6r land, naar Duitschland terugkeeren. Generaal Faupel, tot dusverre Duitsch ahibassadeur bij generaal Franco, is van daag naar Lissabon vertrokken. Van hier zal hij naar Duitschland reizen, SJANGHAI, 25 Aug. (Domei). De toe stand te Sjanghai schijnt zich in gunstigen zin voor Japan te ontwikkelen. Niettegen staande den feilen tegenstand van de Chi- neesche troepen hebben de Japansche lan dingsdivisies op drie plaatsen vasten voet gekregen en zij dringen de Chineezen terug. De fabriekswijk in het Oosten der stad is van Chineesche troepen gezuiverd, verschei dene Chineesche afdeelingen moesten zich door gebrek aan voorraden overgeven. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft de beide eerste divisies van het eerste Chineesche leger naar Woesoeng gezonden, om de Japansche troepen tegen te houden, bericht de correspon dent van de „Jomioeri Sjimboen" te Sjanghai. Deze troepen zijn het best uitgerust van het geheeie Chineesche leger en staan on der bevel van generaal Hoe Tsoeng Nan, die eerst aan het hoofd van honderdduizend man optrok langs de lijn Tientsin—Poekau. Tsjang Kai Sjek heeft hem evenwel terug geroepen, om het commando bij Woesoeng op zich te nemen. De correspondent verwacht derhalve, dat de beslissende slag binnenkort by Sjanghai zal worden geleverd. In de afgeloopen tien jaar heeft generaal Hoe Tsoeng Nan tegen de communisten in China gestreden en verleden jaar heeft hij vijftiendui zend communisten uit de provincie Kansoe ver dreven. Vannacht is fel gestreden in het gebied van Lotjen, op dertig K.M. ten N.W. van Sjanghai. Men bevestigt, dat een belangrijk contingent Japansche troepen, die pas gedebarkeerd zijn, de plaats in handen heeft. De Chineezen zenden naar Lotjen alle be schikbare troepen. De Chineesche pers beraamt, dat de Japan ners bij Sjanghai 5000 man hebben verloren, die deel uitmaakten van drie divisies, die aan land trachtten te gaan. In de streken van Set- seling en Lioehoe is een regiment Japanners in de pan gehakt. In de streek van Wentsjaupang zijn 200 van de 500 ontscheepte Japanners ge dood. De rest verschanst zich, maar bevindt zich in een neteligen toestand. Bij Tsjangwapang gingen 2000 Japanners aan land; slechts 500 hunner konden de Japansche oorlogsschepen weer bereiken. In Nanwei, ten Oosten van Poetoeng, werden 1200 Japanners, die ontscheept werden, gedeci meerd. Voorts wordt hieraan toegevoegd, dat zich 25 Japansche oorlogsschepen, onder welke een vliegtuigmoederschip, buiten Woesoeng bevin den. Veertien liggen in de Wangpoe. Admiraal Hasegawa, de commandant der Japansche vloot in China, heeft een blok kade afgekondigd van de Chineesche kust over een afstand van duizend mijl, van Sjanghai tot Hongkong. De blokkade geldt alleen voor de Chinee sche schepen. TJit Hongkong wordt gemeld, dat daar een cholera-epidemie woedt. Hedenochtend negen uur waren in de stad 800 zieken, waarvan zestig procent is over leden. Volgens een telegram uit Tientsin hebben de Japansche troepen een algemeen offensief in gezet op alle fronten in Noord-China. De Ja pansche militaire autoriteiten trachten de ont knooping van het Chineesch-Japansche con flict te verhaasten, Zy hebben hun passieve houding laten varen en geven er thans de voor keur aan, tot krachtdadige aetie over te gaan. De Japansche troepen, die zich langs den spoorweg van Peiping naar Hankau bevin den, hebben bezit genomen van het op een tiental kilometers ten Westen van Liangjan gelegen Fangsjan, en die welke langs den spoorweg TientsinPoekau liggen, heb ben het op 45 K.M. ten Zuiden van Tientsin gelegen Tsinghai veroverd. Gisteravond hebben Japansche vliegtuigen de achtste raid op Nanking uitgevoerd. Op het vliegveld by de stad werden talryke Chinee sche vliegtuigen vernield. De Japansche autoriteiten hebben een huiszoeking verricht in het consulaat der Sovjet-Unie te Sjanghai, daar volgens hen verscheidene malen van het consulaat licht- S Verwachting: Zwakke tot matigen S Noordoostelijke tot Oostelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, droog warm weer. Verdere vooruitzichten: Droog warm weer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll signalen zonden zyn gegeven ten behoeve der Chineesche troepen. De Japansche autoriteiten hadden de politie van de concessie ontboden, doch voordat deze ter plaatse was, was de huiszoeking reeds ge schied. Op het oogenblik worden nog bespre kingen gevoerd. Twintig Bellanca-vliegtuigen, die voor mili taire of burgerlijke doeleinden kunnen worden gebruikt, zyn van New York naar China ver scheept, aan boord van het motorschip Wichita, gelijk uit geloofwaardige bron wordt gemeld. De bijzonderheden van deze vliegtuigenver scheping zijn in het duister gehuld. De zending zelf is echter niet onwettig volgens de neutra- liteitswet. Het standpunt van Japan ten aanzien van het Britsche voorstel tot neutralisatie van Sjanghai is niet gewijzigd. De regeering van Tokio zegt de belangen van de 35.000 Japan sche onderdanen in Sjanghai en hun bescher ming niet te kunnen toevertrouwen aan een vreemde mogendheid. De Japansche minister-president Prins Ko- noje is vanmiddag naar Hakone vertrokken, waar hij morgenochtend een onderhoud zal hebben met den ouden staatsman Prins Saionji, wien hij verslag zal uitbrengen over de Japan sche politiek in Noord-China. ISTANBOEL, 25 Aug. (Reuter) Na een langdurige vergadering van het kabinet brach ten de ministers 'n bezoek aan Kernal Ataturk. Een vooraanstaand Turksch politicus heeft verklaard, dat het onjuist is de onrechtma tige aanvallen bij de Dardanellen te be schouwen als een kwestie, welke alleen Turkye aangaat. Het is een zaak, waarbij de geheeie wereldscheepvaart belang heeft. Geen land kan toestaan, dat dergeiyke zee- rooverij de internationale verbindingen over zee in gevaar brengt, en het gevoel van veiligheid en vertrouwen in de wereld schokt. TOKIO, 25 Aug. (Havas). De journalist Tokoetomi schrijft in Nitsji Nïtsji onder het opschrift „De natie moet weten, waarheen wij gaan": Prins Konoye moet uitleggen, wat het doel der Japansche politiek in China is, indien hij den steun der natie wil behouden. Het publiek is onder den indruk van het feit, dat het blindelings in een gevaarleken afgrond wordt meegesleept. Ondanks den heldenmoed der Japansche troepen is het moeilijk de min. achting goed te keuren, waartoe het Chineesche leger de Japansche militaire deskundigen, die den tegenwoordigen oorlog als een periode van manoeuvres beschouwen, schynt te inspireeren. De waarheid te zeggen over het politieke doel van Japan is thans de eerste plicht van het ka binet." Voorts heeft een zee-officier, die uit Sjanghai is teruggekeerd, verklaard, dat het verschil tus- schen het incident van Sjanghai in 1932 en de tegenwoordige vyandelijkheden vooral berust op het feit, dat de Chineesche troepen tot den aanval overgaan en blijk geven van een schitterenden moed, welke men, hoewel zy vijanden zijn, moet erkennen. Volgens ooggetuigen, die uit Nanking zyn teruggekeerd, is de luchtverdediging daar uit stekend geregeld, zoodra de komst van Japan sche vliegtuigen door sirenes wordt aangekon digd, vlucht de bevolking naar bomvrye kel ders. PARIJS, 25 Aug. (Havas). De Fransche mi nisterraad heeft in beginsel besloten de belas ting van tien procent op de coupons van Fran sche staatspapieren af te schaffen. De minis ter van Financiën zal met zijn collega's in de komende dagen de kwestie bestudeeren, of deze maatregel ook van toepassing zal zyn op an dere coupons, zooals die van de spoorwegen. Eerst hierna zal een desbetreffend decreet wor den gepubliceerd. De minister van Binnenlandsche Zaken, Dormoy, heeft President Lebrun een decreet ter onderteekening voorgelegd, waarbij de kanto nale verkiezingen worden vastgesteld op 10 Oc tober. De herstemming zal worden gehouden op den daarop volgenden Zondag. De volgende vergadering van den minister raad zal Zaterdagochtend as. te tien uur wor den gehouden, waarna Dinsdagochtend a.s. we derom een vergadering zal worden gehouden. .--.i/- V';v.' Het nieuwe Duitsche trans-atlantische vliegtuig, de „Nordmeer" heeft zijn vlucht naar New York succesvol volbracht WARSCHAU, 25 Aug. (D. N. B.) Ruim hon derd leden der boerenvolkspartij in Galicië zyn gearresteerd in verband met de bloedige botsin gen, die hebben plaats gehad naar aanleiding van de weigering der boeren om levensmiddelen te leveren. In Krakau is heden uit sympathie met de stakende boeren, een algenieene staking uit gebroken, waaraan de arbeiders van alle fabrieken, van. de tram- en autobusmaat- schappyen en van de gemeentelyke bedry- ven deelnemen. Ook de dagbladen konden heden niet uitkomen. De staking, welke een demonstratief karaktei draagt, zal tot middernacht duren. Een aantal winkeliers heeft uit vrees voor betoogingen, hun zaken gesloten. In de stad rijdt geen enkele tram of taxi. De electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijven ondervinden evenwel geen stagnatie. Een op tocht van 10.000 personen is door de straten der stad getrokken, doch er heeft zich geen en kel incident voorgedaan. Men verwacht, dat de slaking, die door de socialistische party uit sympathie met de boe ren is afgekondigd, vanavond zal eindigen. Twee myl ten Noorden van Randolph (Texas) is een oefenvliegtuig van het Amerikaansche leger neergestort en verbrand. De inzittende officier en leerlingvlieger kwamen om het leven. atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. MANAGUA, 25 Aug. (Reuter). Tusschen Nicaragua en Honduras is een diplomatiek ^conflict uitgebroken over een door eerstge noemd land uitgegeven luchtpostzegel, waar op een landkaart -Can Nicaragua voorkomt. Honduras heeft er tegen geprotesteerd, dat op den postzegel een gebied voorkomt, dat betwist wordt, en intrekking van de poot- zegels geëischt. Reeds hebben geruchten de ronde gedaan over botsingen tusschen de troepen van beide landen, doch deze zijn tegengesproken docr den President van Nicaragua, die de meening van Nicaraguaansche rechtsgeleerden heeft gevraagd, teneinde tot een regeling van dit reeds jaren bestaande geschil te komen. Generaal Somoza neeft voor de pers verklaard, dat de nationale rechten langs diplomatieken weg in broederlijke eensgezindheid verdedigd zullen worden- WASHINGTON, 25 Aug. (Reuter). Na het wetsontwerp te hebben onderteekend be treffende de hervorming van de lagere rechtbanken, waarmede naar men dacht een einde was gekomen aan den bitteren stryd rondom het ontwerp tot hervorming van het Federale Hoog Gerechtshof der V. S„ heeft President Roosevelt een verklaring afgelegd, waarin hy zeide, dat het nog noo- dig is het terrein van de hervorming der rechtbanken te exploreeren. Het Amerikaansche volk, aldus Roosevelt, toont zich ongeduldig over den langzamen en onzekeren gang van de wet. Ten aanzien van de hervorming van het fe derale Hoog Gerechtshof voegde de President hieraan toe: Wij hebben een einde willen ma ken aan de pijnlyke periode, gedurende welke er een werkelijke samenzwering scheen te be staan van den kant van vele leden van het Hof, met het doel sociale en economische her vormingen onvruchtbaar te maken of te doen mislukken. Aangezien een regeering der volksvertegen woordiging om te slagen moet handelen door tusschenkomst van de wetsprocedure, is het noodzakelyk, dat zy een nooge mate van sa menwerking tot stand brengt tusschen haar drie gecoördineerde machten. Bij gelegenheid van de Academische kampioenschappen te Parijs brachten de deputaties der verschillende landen een bezoek aan het Graf van den Onbekenden Soldaat SANTANDER GAF ZICH OVER AAN DE NA TIONALISTISCHE TROEPEN. In China verwacht men spoedig den beslissen - den slag bij Sjanghai. De Japanners gaan de kost blokkeeren. Het Turksche kabinet heeft vergaderd naar aanleiding van de duikboot-aanvallen by de Dardanellen. De Fransche ministerraad besloot in beginsel tot afschaffing van de con ponbelasting. Verklaringen van Roosevelt wijzen erop, dat de strijd om de rechtspraak nog niet ten einde is. In Krakau hebben de socialisten een sympathie staking met de Poolsche boeren. Tusschen Nicaragua en Honduras is een ge schil gerezen om een kaart, die op een postzegel staat afgebeeld. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den laatsten dag van de Studiedagen van den R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem gedeeltelijk bijgewoond. Beursvacantie op Maandag 30 Augustus. Moeilijkheden bij de werkverschaffingen te De venter en Eindhoven; stakers van allen steun van overheidswege uitgesloten. t New-Yorksche beurs; lustelooze stemming en afbrokkelend koerspeil. O In het leven zijn groote menschen soms als kinderensoms als dwa zen. Ze verstaan zin en waarvoor niet. Ze doen alsof alles geen beteekenis heeft, alles slechts 'n spel is. Erger ze doen o zoo domme dingen. Indien ze maar eens even goed hun verstand wilden gébruikenmaar ze gebrui ken hun verstand niet! Soms is hun stunteligheid hopeloos. Het is alsof alle werkelijkheid aan hen voorbij gaat, alsof hun het oordeel des on derscheids ontbreekt en ze niet kun nen inzien wat voor hen goed, wat voor hen slecht is. O die domme kin deren welke groote menschen kunnen wezen! O dwaze domooren die volwas senen kunnen zijn. Gebruikt uw ver stand en denkt na! Het leven is geen kinderspel en geen verdwazing! NEW YORK, 25 Aug. (Havas) De Ameri kaansche onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, Welles, heeft zich met zyn ge zin aan boord van de „Queen Mary" ingescheept naar Europa. Welles verklaarde, dat hy met va cantie ging en weigerde verder iets mede te deelen. Stand op Donderdag I uur vjn.; Vorige stand: 765.8 768.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1