We luisteren naar FINANCIEN Diocesane Synode in Breda Jongens-Pensionaat Bleijerheide (L.) MELKCONFLICT DE TOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF De weerstoestand Dagfilm DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 Met klokgelui van alle kerken der stad wordt deze belangrijke vergadering aangekondigd Aanpassen aan de codex MUSEUM TE BARNEVELD Legaat beschikbaar gesteld UITVOERING VOGELWET Covavo is teleurgesteld CONCURRENTIE VOOR DE H. A. L. „JENNY" GAAT NAAR HET HAAGSCHE SCHOOLMUSEUM Sloep omgeslagen van de De Ruyter Marineraad stelt een onderzoek in naar het gebeurde OFFIC1EELE CRISIS PUBLICATIE Steunregeling denaturatie erwten oogst 1937 PRINS BERNHARD GAST VAN DE N. L. S. Practische beteekenis van den spertijd RONSELAARS VOOR SPANJE Thans in de Betuwe aan het werk LAGERE SCHOOL EN MULO Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde Vrijdag 27 Aug. AANGENAME TEMPERATUUR CRICKET IN ENGELAND Middlesex heeft de leiding SCHAKEN BONDSWEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.S.B. C. L. J. M. HAGENAAR £11111111111 iiiiiimi'i Op Maandag 30 Augustus a.s. zal in de Kathedrale Kerk te Breda voor de derde maal sinds het herstel der Hiërarchie een Diocesane Synode worden gehouden. De eerste Kerkvergadering in het Bredasche Bisdom, waar de bepalingen en Statuten betreffende de uitvoering der algemeene kerkelijke voorschriften nader werden om schreven, werd onder leiding van Mgr. van Genk in 1868 gehouden. Toen in 1918 het nieuwe Kerkelijke Wetboek verscheen, moes ten de bestaande wetten, voorschriften en bepalingen die in het Bisdom Breda tot dan toe van kracht waren, aan den nieuwen Codex worden aangepast. Na een zorgvuldige studie en voorbereiding kwam in 1927 de Tweede Diocesane Synode onder voorzitterschap van Mgr. P. Hopmans bijeen om te beraadslagen over de belang rijke hervormingen die in de bestaande wetgeving moesten worden aangebracht. Thans is voor de derde maal de Breda sche Synodale Vergadering bijeengeroepen tegen 30 Augustus 1937. Dit kerkelijK parlement van het Bisdom Breda zal zijn samengesteld uit de Hoogeerw. Heeren Kanunniken van het Kathedraal Ka pittel, alle Hoogeerw. Heeren Dekens van de 10 Dekenaten, alle Zeereerw. Heeren Pastoors der stad, terwijl de synode zal worden bijgewoond door verschillende Heeren Pastoors de H. E. Vader Abt der St. Paulus Abdij te Oosterhout en alle Provinciale Oversten van de Priester- Congregaties, die in het Bisdom Breda een klooster bezitten. Op Zaterdag 28 Augustus, des avonds om zeven uur, zuilen alle klokken van alle Katho lieke Kerken en Gestichten geluid worden. De Synode zal officieel beginnen met een Pontificale Hoogmis, opgedragen door Mgr. P. Hopmans, in de Kathedraal, op Zondag 29 Augustus. Op Maandag *30 Augustus worden des morgens om 9 uur de beraadslagingen geopend. De vergaderingen worden gehouden in het priesterkoor van de kathedrale kerk, waartoe speciale schikkingen zijn getroffen. De vloer is bedekt met tapijten, terwijl de Bisschop met zijn Notarius en Promotor aan de Voorzitters tafel zal plaats nemen. Aan de leden van de Synode is een concept toegezonden van de nieuwe Acten en Statuten, waarop ieder lid schriftelijk amendementen kan indienen, die ter vergadering een onderwerp -van beraadslaging kunnen uitmaken. De besprekingen duren waarschijnlijk van 9 Uur tot half twaalf en van half drie tot vijf uur. Wijlen de heer C. A. W. Nairac, ambachts heer van Borsselen, heeft aan de gemeente Bameveld gelegateerd een som van ƒ5000, te bestemmen voor den bouw en het onderhoud van een museum. Wijlen zijn vader, die lange jaren burgemeester van deze gemeente was, stichtte het museum Nairac. Dit zal thans in het gebouw worden ondergebracht, dat van het legaat van zijn zoon kan worden opgericht. Tot dusver was het museum in een paar kamers van het gemeentehuis ondergebracht. In verband met het feit, dat in de commissie van bijstand krachtens artikel 4 der nieuwe Vogelwet geen vertegenwoordiger van het co mité Covavo (comité vangst vogels) is opgeno men, hoewel de secretaris dezer federatie, de heer W. Tolsma, lid was van de regeerings- commissie ter voorbereiding van de wetsher ziening en eveneens van de voorloopige com missie van bijstand, vestigt men er van de zijde van dit comité de aandacht op, dat het comité reeds bij brief van 28 Juli jJ aan den minister van Economische Zaken heeft medegedeeld, aan de toepassing van de Vogelwet 1936 in de commissie van bijstand niet te kunnen mede werken, aangezien uit de ontworpen regelingen tot zijn groote teleurstelling bleek, dat o.a. be langrijke verbeteringen ter beperking van de vangst van zangvogels, onder het bewind van minister Verschuur tot ctand gebracht bjj K.B. van 30 September 1933, Stbl. 507 (beperking vangtijd tot maand, maten der netten 5 bij 1 Meter in plaats van 10 bij 2 Meter) grooten- deels weder worden te niet gedaan. Het door het bestuur van Covavo eenstemmig genomen besluit is derhalve te beschouwen als een protest tegen dezen teruggang, zoodat nieu we strijd kan worden verwacht. De Murray Shipping Comp. te New Orleans zal een nieuwe maandelijksche verbinding tus- schen de Gulfhavens en Liverpool en Rotterdam in het leven roepen. Volgens de Telegraaf zou den er reeds eenige schepen voor dit doel be stemd zijn. Waarschijnlijk zal men de volgende maand met het onderhouden der diensten aan vangen. Vanzelfsprekend is deze nieuwe dienst een niet te onderschatten concurrent voor den CubaMexico-dienst van de HollandAmerika- Hjn, hoewel men door het varen op Havanna, Tamplco en de Gulfhavens natuurlijk nog in het voordeel is. Naar wij vernemen heeft het cadaver van den in den Dierentuin te Den Haag gestorven cir- cusclifant „Jenny" thans een bestemming ge kregen. Het skelet zal in het Haagsche mu seum van onderwijs worden opgezet. In den loop van den dag zal het cadaver naar het abattoir worden overgebracht om te worden ontleed, In 't Zuiden van ons vaderland, Waar 't oud geloof nog "bloeit Zijn heiligen veel meer dan hier Met 't leven saamgegroeid. Zij staan daar midden in den dag, Men leeft meer met hen saam, Ze geven daar aan elke club, Aan eiken bond hun naam. In Philipsstad gaat 't evenzoo, Er is een taak voor elk: Sint Joseph" en „Sint Petrus" nu Bezorgen daar.... de melk! Reeds vele jaren ging het goed, Men hoorde haast geen klacht, Getrouw werd door het heilig paar De melk aan huis gebracht. Maar nu, ineens, was 't mis er mee, De zaak stond hun niet aan, „Sint Joseph" en „Sint Petrus" zijn In staking dus gegaan. Al zit men met den boel wel vast, Al riep men ach en ivee. ,JSint Joseph" en ,jSint Pieter" zijn Met 't loon niet meer tevree. Ze toonen zich nu solidair, De toestand was verward, Men haalde toen maar zelf z'n melk Of dronk zijn koffie zwart. Maar elk is blij dat er nu toch Een eind kwam aan die grap; Nu gaan „Sint Joseph" en zijn maat Weer met de melk op stap. HERMAN KRAMER riiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiMiMiiiiiiiiHiimiiiMiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimin- BATAVIA, 26 Augustus (Aneta) Heden ving de Marineraad de behandeling aan van de zaak betrekking hebbende op het omslaan van de sloep van de „De Ruyter" op 19 Mei. Verschillende getuigen werden'gehoord, n.l. de luitenant ter zee tweede klasse Gallas en de officieren van den marine-stoomvaartdienst Stam en Moree, die de omstandigheden be schreven. Hierna verklaarde de bootsman Lut- terhof, die de leiding had bij het strijken van de boot, dat hij zich tevoren had overtuigd van het vaststaan van de vanglijn op het voorschip. De matroos Van der Toorren verklaarde, dat hij meende, dat de vanglijn te kort was, zoo dat er geen tamp genoeg was om rond het stut te beleggen, zoodoende moest de vang lijn door den matroos Weydert met de handen worden vastgehouden. Dit, gepaard gaande met het feit dat het roer van de motorsloep eenigs- zins over stuurboord hing, deed de motorsloep over stuurboord uitgieren, zoodat de vanglijn door de groote uitgeoefende kracht uit de han den van Weydert glipte. De matroos Eckhardt bevestigt, dat het roer iets over stuurboord hing. De hijschkraan, zoo verklaart deze getuige, boog tweemaal door en knapte daarna af. Op 28 Augustus zal het onderzoek worden voortgezet. De Landbouw-Crisis.Organisatie voor Gel derland deelt het volgende mede: De steun op bovengenoemde erwten zal ge schieden door middel van denaturatie. Steun zal worden uitgekeerd: a. Aan Erwtenhandelaren, voorzoover het betreft groene erwten, welke aan de standaard monsters moeten voldoen; en voor zoover het inlandsche erwten betreft, zijn aangekocht voor een zoodanigen prijs, dat aan de telers minstens de richtprijs ten goede is gekomen. b. Aan telers voorzoover het betreft voeder erwten, welke gezond en boerenschoon moeten zijn. Onder de groep „boeren erwten" vallen de in Nederland geteelde groene erwten en kroon- erwten van den oogst 1937, alsmede in Neder land overeenkomstig het daaromtrent in het handelsreglement der Nederlandsche Akker bouw Centrale bepaalde ingevoerde groene erwten en kroonerwten. Onder de groep „groene erwten" vallen de Nederland geteelde schokkererwten, groene, grauwe en andere erwten van den oogst 1937. De telers van erwten die steun wenschen te ontvangen moeten bij den Secretaris-Penning meester der Plaatselijke Commissie van hun district persoonlijk aanvragen. Hierbij moeten vermeld worden: de hoeveelheid erwten welke de teler voornemens is te doen denatureeren, de bebouwde oppervlakte, naam, voornamen, woonplaats, district- en organisatienummer. Voorts moeten worden opgegeven de gewenschte plaats en tijdstip van denaturatie enz. Bij vaststelling van het tijdstip en plaats van denaturatie, welke zal geschieden door de Organisatie, zal zooveel mogelijk met den wensch van den aanvrager rekening worden gehouden. Aanvragers, die in aanmerking willen ko_ men om op gezette tijden te denatureeren, zul len, al naar gelang der te denatureeren hoe veelheden daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Behoudens nadere toestemming van den op zichter, zullen slechts de te voren opgegeven hoeveelheden mogen worden gedenatureerd. De verbouwers moeten zelf de denaturatie onder toezicht van den opzichter uitvoeren. De kosten van denaturatie worden in den regel niet in rekening gebracht indien de denatura tie behoorlijk vlot verloopt en men zijn volle medewerking verleent. Kleine partijen moeten ineens worden gedenatureerd. De telers kunnen dus alle „voedererwten" laten denatureeren, welke gezond en boeren schoon en in 1937 in Nederland op eigen bedrijf geteeld zijn. De richtprijs bedraagt voor voedererwten 7.75 per 100 K.G., welke richtprijs maande lijks, voor het eerst op 1 September 1937 en voor de laatste maal op 1 Juni 1938,, met ƒ0,10 zal worden verhoogd. Uitvoerige inlichtingen worden nog aan de telers verstrekt. Prins Bemhard, die zooals is gemeld Vrijdagmiddag bij de ontvangst van de buiten- landsche sportvliegers op Ypenburg tegenwoor dig zal zijn, zal des avonds ook deelnemen aan den maaltijd ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de N.V. Nationale Luchtvaart- school aan boord van het m.s. „Indrapoera" te Rotterdam, waarbij ook zullen aanzitten de buitenlandsche sportvliegers, die den volgenden dag de traditioneele rondvlucht boven Neder land zullen maken. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het is wellicht van belang de kwestie van hef vestigingsverbod voor slagerijen, zoo juist door den Minister van Economische Zaken uitge vaardigd, wat nader te bezien. Dit z.g. sperverbod is ingesteld op grond van de Vestigingswet-kleinbedrijf, welke wet de mo gelijkheid kent van het voor een termijn van zes maanden één maal met eenzelfde periode ie verlengen uitvaardigen van een vestigings verbod, hangende het verleenen van de eigen lijke vestigingseischen, n.l. eischen van vakbe kwaamheid, handelskenriis en credietwaardig- heid, waaraan nieuwe ondernemers hebben te voldoen en waardoor het peil van den midden stand belangrijk zal worden verhoogd, terwijl tevens mag worden verwacht, dat het beruchte „teveel aan winkels" erdoor zal worden beperkt. De slagersbranche is de eerste, welke van de mogelijkheden van de bovengenoemde wet pro fiteert, men heeft in dat vak tijdig ingezien, dat alleen door samenwerking iets goeds be reikt zou kunnen worden. Daarom werd reeds 1 December 1935 opgericht de „Centrale ver- eeniging ter behartiging der belangen van den vleesch- en veehandel en aanverwante bran ches", bij verkorting genaamd „Centrale V. en V.". Bij deze vereeniging zijn alle landelijke slagerspatroons-organisaties en eveneens alle landelijke slagersgezellcnbonden aangesloten. Het bureau der Centrale V. en V. had reeds geruimen tijd voor het in-werkir>g-treden van de Vestigingswet-kleinbedrijf alles voorbereid tot het indienen van een verzoek om vestigings eischen aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, thans Economische Zaken, en luttele dagen, nadat de wet in het Staatsblad wes geplaatst, is dit verzoek in zee gegaan. De systematiek van de wet is namelijk deze, dat een middenstandsbranche, welke de wet op haar bedrijf wil zien toegepast, daartoe een verzoek aan den bovengenoemden Minister moet doen. Vanzelfsprekend dient de aanvragende branche er van te voren voor gezorgd te hebben, dat er gelegenheid is voor adspirant-onderne- mers in dat vak, de voor de eischen van vak bekwaamheid en handelskennis gevorderde ken nis op te doen. Het slagersbedrijf had het be lang van een goede vakopleiding reeds veel eer der ingezien. Reeds sedert 1926 bestaat in Utrecht de Slagersvakschool. Deze gelegenheid tot opleiding zal onder de werking der vesti gingswet nog moeten worden uitgebreid met de z.g. werkplaats-opleiding. Nu heerscht ook in het slagersbedrijf een groote overbezetting en het viel te vreezen, dat, zoodra de toestand in het slagersbedrijf weer wat beter werd het thans voor de helft intrekken van de crisisheffing zal daartoe zeker bijdragen en bekend werd, dat het bedrijf vestigingseischen had aangevraagd, nog snel een aantal zaken zou worden toegevoegd aan het reeds bestaande, kennelijk te groote aantal teneinde nog voor het instellen, van vestigings eischen aan de werking daarvan te ontkomen. Om dit te beletten kon de Minister van Econo mische Zaken den reeds hierboven genoemden spertijd instellen, hetgeen thans gebeurd is. Het groote voordeel hiervan is, dat nu zonder kans op verdere overbezetting de vaststelling van de eigenlijke vestigingseischen kan geschieden. De besprekingen hierover behoeven dus niet te worden overhaast. Aan bovenstaande mededeeling van de zijde van het bureau van de Centrale V. en V. voegt de commissie van overleg der drie Nederland sche middenstandsbonden het navolgende toe: Het is gebleken, dat in kringen van be langhebbenden een niet geheel juist begrip bestaat omtrent de practische beteekenis van de getroffen spertijdregeling. Tal van on- noodige vragen en moeilijkheden kunnen worden vermeden, wanneer van het navol gende kennis wordt genomen: Vooreerst zij dan vastgesteld, dat de maat regel betrekking heeft op de slagerij en derhalve niet op den handel in vleeschwa- ren. Het is nu met ingang van 19 Augustus verboden om een slagerij te vestigen. Onder het vestigen van, een slagerij valt niet alleen het openen van geheel nieuwe zaken; ook tal van wijzigingen zijn daaronder begre pen. Gemakshalve sommen wij deze hier in het kort op: 1. Met vestiging is gelijkgesteld uitbreiding van bestaande slagerijen met een nieuw filiaal alsmede uitbreiding van bestaande zaken in een anderen bedrijfstak met een af deeling slagerij. Zonder toestemming va.n den Minister van Economische Zaken zal het thans niet meer mogelijk zijn om filialen of slagerij -afdeelin- gen te openen. 2. Met vestiging wordt tevens gelijkgesteld wijziging in den ondernemingsvorm, b.v. omzet ting van een persoonlijke zaak in een naam- looze vennootschap. Ook dit zal niet meer mo gelijk zijn zonder toestemming van den Minis ter. 3. Voor bestaande filialen is het thans ver boden den beheerder van het filiaal door een ander te vervangen, tenzij met toestemming van den Minister. 4. Tenslotte is de belangrijkste verbodsbe paling, welke in dezen spertijd is gelegen, dat ook opvolging in bestaande zaken niet meer mogelijk is zonder toestemming van dén Minister. Verkoop van een bestaande slagerij, opvolging van een vader door zijn zoon en dergelijke, zijn, zoolang de spertijd ddurt, niet meer toegelaten, indien daartoe geen toestemming van den Minister van Economische Zaken is verjcregen. 5. Men houde goed voor oogen, dat onder het vestigen van een zaak, behalve het boven genoemde, ook wordt verstaan het heropenen van een zaak, welke op 19 Augustus 1937 niet meer werd uitgeoefend. Slagerijen, welke in den jongsten tijd door bedrijfsmoeilijkheden hebben gesloten, zullen dus thans, nu de lucht een weinig opgeklaard is, niet zonder meer hun winkels mogen heropenen. Ook zij hebben daartoe noodig de toestemming van den minis ter van Economische Zaken. Het zal geen betoog behoeven, dat de toe stemmingen, welke eventueel door den Minis ter van Economische Zaken kunnen worden verleend, vooraf ten Departemente ernstig zul len worden bezien. Wanneer men derhave meent een dergelijke toestemming te moeten aanvra gen, dan zal men goed doen de aanvrage van een zeer uitgebreide motiveering te voorzien en daarin op te nemen alles wat tot toelichting van de aanvrage kan dienen. Zijn er officieele stukken, als huur- of koopovereenkomsten, wel ke hierbij kunnen worden overgelegd, dap voege men deze onmiddellijk bij de aanvrage. Volledigheidshalve merkt de commissie van overleg nog op, dat geen moeilijkheden in den weg worden gelegd bij opvolging door de we duwe of minderjarige kinderen in geval van overlijden van een slager, of bij afwikkeling van zaken door den curator in geval van faillisse ment of surseance. Nadat de ronselaars eerst in de grootere ste den hun slag hebben geslagen, pogen zij thans op het platteland hun slachtoffers te maken. De achttien-jarige L. K., wonende te Tricht bij Geldermalsen, heeft sinds Maandag de ouder lijke woning verlaten en is spoorloos verdwe nen. In zijn gezelschap bevond zich een jongen uit Rotterdam afkomstig, die eveneens sinds Maandag voortvluchtig is. K. had nog wel wat werk op 'n meubelfabriek te Geldermalsen, maar men vermoedt, dat hij voor de mooie aanbie dingen der ronselaars is bezweken. Zondag be zocht hij nog een dancing te Tiel, waar hij probeerde enkele vrienden eveneens voor de diensten in Spanje te winnen, waarvoor hij zelf zeer enthousiast was. Maandagochtend leende hij een fiets, onder voorwendsel, dat hij buiten het dorp werk zou krijgen, waarmee hij veel geld zou verdienen. Naar alle waarschijnlijkheid is hij naar Eind hoven gereden, van waaruit hij zijn tocht naar de grens voortzette. De voortvluchtige is in het bezit van een bewijs van Nederlanderschap. De politie heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld. HILVERSUM I, f875 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoon- muziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramo- foonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Sylvester- Trio en declamatie. 3.15 AVRO-Dansor- kest. 4.00 „Fantasia" en gramofoonmu ziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA- Orkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 „Nieuws", causerie. 7.25 Gramofoonmu ziek. 9.00 VARA-Orkest en solist. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV) 8.00 schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cello en piano. 12.00. Berichten. 12.15 Sopraan en gramofoonmuziek. 1.00 Gramofoonmu ziek. 1.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Christ, lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Vervolg concert. 4.30 Gramofoonmu ziek. 5.03 Orgelconcert. 6.30 Tuinbouw- praatje. 7.00 Nederlandsch-Christ. Pers bureau. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-Orkest en so list. 9.00 Declamatie. 9.30 Vervolg con cert. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gym nastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmu- ziek. Schriftlezing. DROrrwiCH, 1500 M. 11.20 Gramofoon muziek. 12.05 Sopraan en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn Band. 1.35 Het Schwilier Strijksextet. 2.20 Gramofoon muziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.35 Ra- diotooneel met muziek. 4.15 Revue-pro gramma. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Walford Hyden Zigeunerorkest. 6.20 Berichten. 6.45 Het Salvationist Publis- hing and Supplies orkest. 7.35 Voor tuin- liefhebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Sportreportage. Hierna: Eddie Carroll en zijn Band. 9.10 BBC-Symphonie-orkest. 10.00 Berichten. 10.20 „People on the move", causerie. 10.40 Het Krish Septet en soliste. 11.20 Oscar Rabin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Caussade-orkest en zang. 2.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.50 en 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.50 Relais uit Amerika. 8.5Q Operettekoor en solisten. 10.50 Gramo foonmuziek. 11.201.05 Rhené-Baton-or- kest. KEULEN, 436 M. 8.50 Gramofoonmu ziek. 12.20 Omroeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Symphonie- en Kurorkest Baden-Baden. 5.40 Kamermuziek. 6.20 Blaasconcert. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.20 Marschenconcert. 10.5012.20 Hans Bund's dansorkest en Fred. Hippmann's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Jo Bouillon's dans orkest en de Laniglro Hot Players. 5.20 Salonorkest. 7.20 en 6.2Q Gramofoonmuz. 8.50 Symphonieconcert uit Spa m. m. v. solist. 11.0011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Zang. 12.50 Omroepdansorkest. 1.05 Gra mofoonmuziek. 1.30 Salonorkest. 1.40 Zang. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Accordeonmuziek. 6.00 en 6.35 Gramo foonmuziek. 6.50 Klarinetsoli. 7.05 Gra mofoonmuziek. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud-Strijders. 8.35 Radiotooneel. 9.1o en 9.40 Omroeporkest. 108011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.35 Caba retprogramma. 10.20 Berichten. 10.50— 12.20 Hans Bund's dansorkest, Fred. Hippmann's orkest en solisten. aiiittiumiitiiiMiimiitiiiifiiiiiifnHifiuitiiiiifmiitmiiimtMiiiiiuitufii Het gebied van hoogen luchtdruk breidt zich nog naar alle zijden uit. Allerwege zijn de baro meters stijgende en alleen in het Noordwesten binnen den Poolcirkel en op den Oceaan tus- schen 25 en 30 graden lengte daalt de luchtdruk. In Scandinavië weet de zomer niet van wij ken en blijft het weer even warm als in het Middellandsche Zeegebied. Langs den Zuidrand van het gebied van hoogen luchtdruk liggen nog luchtmassa's met groot waterdampgehalte, die zich uiterst langzaam bewegen en die aan leiding geven tot plaatselijke regens en onweders, vooral in de bergachtige streken. In Schotland en Ierland werd het kouder. Op het vasteland zijn de ochtendtemperaturen, na zwaar bewolkte nachten, hooger dan Woensdag. Het is te verwachten, dat het weer over het algemeen bewolkt zal zijn met aange name temperaturen en overwegend droog, doch met de mogelijkheid van tijdelijke sto ringen, overdag met onweer, moet nog reke ning gehouden worden. Door 277 (Edrich 69, Hendren 60) en 3257 (gesl.) Hart 118, Edrich 60 te scoren tegen Kent 173 (Ames 71) en 358 (F. G. H. Chalk 107, Ames 90) heeft Middlesex de e-erste plaats op Yorks hire heroverd. Forkshire slaagde er niet in het sterke batting-team van Surrey Dinsdag voor de tweede maal uit te krijgen. Forkshire scoor de 463 (N.W.D. Cardley 101, Barber 87, Ley- land 77, Hutton 75) tegen Surrey 273 en 2296 Fishlock, de Surey lefthander scoorde in beide innings een century n.l. 113 en 105, Gregory in de 2de innings 109. Middlesex heeft thans een gemiddelde van 72.12 en Yorkshire van 69.74. Middlesex speelt thans te Nottingham den voorlaatsten wedstrijd tegen Notts, dat Larwood niet in het team heeft opgenomen. Yorkshire speelt te Eastbourne tegen Sussex en zal nu het ook in Engeland goed en warm weer is, moeit® hebben om Sussex in drie dagen te slaan. Het zijn de twee wedstrijden die een beslissenden invloed op het eindresultaat van het Caunty- kampioenschap kunnen uitoefenen. Yorkshire scoorde Woensdag tegen Sussex 3547 (Leyland 101) Middlesex 25—0 na 316 van Notts. Behoudens het feit, dat Woensdagavond in de groep der Onderbondskampioenen de zesde ronde op het programma stond, waren voor dezen middag en avond geen wedstrijden vast gesteld, maar was deze tijd vrijgehouden voor ontspanning van de schakers. Verder werden deze middag en avond benut voor het uitspelen van afgebroken partijen. Woensdagavond werd nog de zesde ronde ge speeld in de groep der Onderbondskampioenen. De uitslagen hiervan zijn: Th. de Jong—C. F. de Ronde y2A, L. Stum persW. H. v. d. Nat 10, Ir. H. J. van Stee nisDr. J. Selman 10, S. van MindenoG. R. D. van Doesburgh AA. Van de hangpartijen vallen nog de volgende beslissingen te vermelden: Onderbondskampioenen: G. R. D. van Does burghTh. de Jong 10. Veteranen: Jhr. A. E. van ForeestG. W. Schwenke AA. Groep I: J. de HaasL. Prins 01; L. G. WestermannJ. G. Baay 10; G. Boersma J. A. J. Polak 1—0; Th. P. v. d. Tol—E. Mulder 01; L. PrinsL. G. Westermann 10; G. BroersmaJ. de Haas 10; Th. P. v. d. Tol J. G. Baay 01. Groep II: A. M. van EpenE. M. Morrison 10; C. Orbaan Jr.P. E. Witteman 10; E. M. MorrisonC. Orbaan Jr. Al-4> Dr- A- Schuckink Kool—L. J. de Vries 01. Groep III: H. J. B. HeymG. H. J. van Tongeren 10; E. WaalP. Schoenkamers 10. Groep IV: E. MulderD. B. A. Appel 01; E. v. d. Sluis—Ir. J. B. Schijf 0—1. Groep V: A. M. HazevoetC. de Boer ViA', 3. GruppelaarA. M. Hazevoet 01. Groep VI: 3. WaalA. v. d. Heyden 01; G. A. VisserK. Akkerman 01; C. van San tenG. A. Visser A'A I A. v. d. HeydenJ. Scheltens 10. Groep VII: J. W. O. Breimer—P. L. Kupe- rus 01; J. F. v. d. GeerW. N. Meynen 10. Groep VIII: J. Both—C. R. Waltman A—A Groep IX: W. J. F. BoogaardL. Melchior 01H. OostwaldW. J. F. Boogaard 01. Groep X: S. BosmaE. Scheltens 10; L. E. HoefelmanP. Heyn 01. Groep XI: O. JansenH. Scheepers AA- Uit de vierde ronde kwamen nog de volgen de partijen tot een beslissing: Veteranen: G. W. SchwenkeN. M. Boek drukker 10; K. GeusJhr. A. E. van Foreest 1—0. Groep II: H. van VeenL. J. de Vries AAl C. Orbaan Jr.Dr. A. Schuckink Kool 1 A. M. van EpenE. M. Morrison 10. Groep VI: A. v. d. HeydenC. van Santen AA', 3. Waal3. Scheltens 01. "Groep VII: G. Pels—J. C. van Vliet A—Al 3. F. v. d. GeerJ. N. O. Breimer 10. Groep VIII: E. A. CattaneoJacq. Levie 01. Groep X: N. de KlerkI. van Gelderen 10. De stand is thans als volgt: Damesgr'oep: Mevr. C. Roodzant (R'dam) 3 A p. uit 4, mej. A. E. Heemskerk (A'dam) 3 p., mevr. A. J. van Aalst (Waardenburg), mevr. O. Keyser-Bronsveld (Bilthoven) en me vrouw M. E. Winter (A'dam) 2 p., mevr. A. Scheltens (Apeldoorn) P„ mej. J. M. Klerk (Wassenaar) en mevr. Chr. Mell-van Teffelen (A'dam) elk 1 punt. Onderbondskampioenen: G. R. D. van Does burgh (Bussum) 4A p. uit 6, S. van Mindeno (A'dam) 3A uit 5, Th. de Jong (Winterswijk) 3 p., Ir. H. J. van Steenis (Delft), L. Stum pers (Eindhoven) en M. J. A. Wolthuis (Gro ningen) 2 p. (5), Dr. 3. Selman (Kerkrade) 3x p., W. H. v. d. Nat (Leiden) 0 p. Groep I: E. Mulder (A'dam) 3A P- uit 4, L. Prins (A'dam) 3 p., G. Boersma (R'dam) 2Ax p., L. G. Westermann (A'dam) 1AX P-, J- G. Baay (Den Haag) en Th. P. v. d. Tol (R'dam) elk IK p., J. A. J. Polak (A'dam) 1 p., J. de Haas (A'dam) A p. Groep II: H. G. Deckers (Nijmegen) 3x p., A. M. van Epen 3 p., L. J. de Vries (Stadska naal) en C. Orbaan Jr. (A'dam) 2 A P-, E. M. Morrison (A'dam) lAx p., Dr. A. Schuckink Kool (Utrecht) lx p., H. van Veen (Den Haag) Ax p., P. E. Witteman (A'dam) 0 p. Groep III: H. J. B. Heym (A'dam) en E. de Waal (Alkmaar) 3 p., P. Hovingh (A'dam) 2x p., L. J. Caminada (Den Haag) en G. H. J. van Tongeren (Den Haag) 2 p.. J. Boers 1 Ax p., P. Schoenkamers (Heerlen) IA p., Dr. Toren (Den Haag) 0 p. Groep IV: E. Ketting (R'dam) 2 Ax p., G. Barth (Vlissingen) en V. 3. B. Schijf (Delft) 2A P-, H. Kortman (A'dam) 2x p., S. K. Minnes (Wieringen) 2 p., D. B. A. Appel (Alkmaar) 1A p., E. Mulder (R'dam) lxx p., E. v. d. Sluis (A'dam) 0 p. Groep V: M. C. van Waardenburg (Enspijk) en A. M. Hazevoet 3 p., G. J. M. Hofsommer (Utrecht) en L. M. Schrijver (Huizen) 2A P-, H. G. v. d. Hoek (Rouveen) en J. Gruppelaar (R'dam) IA P-, O. de Boer lx p., F. A. van Santen (R'dam) 0 p. Heerengracht 439. Amsterdam. TeL 30760-30860 Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek en bouwcredieten. Rente vanaf 3Vz °f°' Courante complexen perceelen te koop gevraagd Bij de uitgifte van f 19.671.000 31/'i Pc^' obligaties, tot den koers van 99V* pet., ten laste der gemeente Amsterdam, is van het voorkeursrecht zoodanig gebruik gemaakt' dat op de vrije inschrijvingen slechts sen gering percentage kan worden toegewezen- De kunstzijde-productie in Engeland be droeg in Juli 14.6 mill, lb., hetgeen 540-000 lb. meer is dan in Juni en 790.000 lb. meer dan in Juli 1936. Hiermede werd een nieuwe recordhoogte bereikt. In de eerste zeven maanden bedroeg de productie 90.49 mih- lb. en was 4.48 mill. lb. hooger, dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Volgens verklaring van den president- commissaris van de P. en O. Line hebben de prijzen voor schepen een peil bereikt, waar door het voor de reeders practisch onmo gelijk is, bij het bouwen van schepen win sten te maken. De reeders hebben hun bouw-programma moeten beperken of moe ten opschorten, totdat de kosten lager zul len zijn. Ter Londensche beurze begint men lang zamerhand den strijd in het Verre Oosten even gewoon te vinden als dat reeds lan-J met den oorlog in Spanje het geval is. Men vreest niet, dat de verwikkelingen in het Verre Oosten eenige spanning in Europa te weeg zullen brengen, hetgeen echter wel met den oorlog in Spanje het geval is 9e' weest. De moeilijkheden, die zich bij het vraag stuk van de reorganisatie van de FranschC spoorwegen voordoen, zijn wel is waar no9 niet definitief opgelost, maar de beurs Is Parijs heeft geen twijfel, dat men tot over eenstemming zal komen. De Nationale Mij. der Belgische Spoor wegen boekte in Juli aan exploitatie-ont vangsten fr. 234.4 mill., tegen fr. 204.9 mul' in Juli 1936. De exploitatie-uitgaven belie pen fr. 226.7 mill, tegen fr. 193 mill. resteert een voordeelig saldo van fr. 2.7 mm- tegen fr- 0.7 mill. Het eerste half jaar lever de een verlies op van fr. 25 mill, tegen ft' 113 mill in het eerste half jaar 1936. De Commonwealth and Southern Corp- behaalde in de eerste zeven maanden een netto-winst van 0.11 per aandeel, tegen 0.04 p. a. in dezelfde periode van 1936. W het jaar per 30 Juli j.l. een winst van 0.20 p.a. tegen 0.06 p.a. het vorig boekjaar. Op de 6 pref. aandeélen is een dividend gede clareerd van 0.75. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag 3.274-000 lb. tegen 4.354.000 lb. Za terdag j-l. Dinsdag j.l. bedroegen de verkoo- pen 2.340.000 lb. De staalproductie in de Ver cent. Staten wordt deze week onveranderd op 83 pet- der capaciteit geraamd. In Wallstreet men van meening, dat de productie zal da len totdat in September de grootere bestel lingen van de automobielindustrie worden ontvangen. De Amerikaansche spoorwegen, die hel eerst hun resultaten over Juli hebben ge publiceerd, boekten 2.3 pet. hoogere bruto- ontvangsten dan in Juli 1936. De netto daalden met 6.2 pet. tengevolge van de hoogere uitgaven. In Juni stegen de bruto s met 4.1 pet. en de netto's met 1.6 pet.' Het ministerie van de Amerikaansche schatkist zal waarschijnlijk in November a.s. het rapport publiceeren inzake de be lasting op de onverdeelde winsten en de passage van de Renevues Act, die zich beziS houdt met kapitaalwinsten en -verliezen- Tevens zouden aanbevelingen worden 9R' daan voor een algemeene herziening der be lasting. De Baltimore and Ohio Rrd. ontving van de Refico een crediet van 5 mïllioen voor de aflossing van obligaties der dochter- mijen. Aangezien de verhooging der loonei* met 0.05 per uur op 3-5 mill, per jaar komt te staan, overweegt de mij. met an dere spoorwegen, de Interstate Commerce Commission te verzoeken, de goederenver' voer-tarieven te verhoogen. De „Journal of Commerce" schat de vftn van de Tidewater Associated Oil over 192' op 1.90 per aandeel, tegen 1.11 p. a. her- vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.02%9.03 rt (v. slot 9.03%), de Dollar op 1.81 >/8—1 R'Jf, (1815/16), de Frank op 6.79%—6-20% (6.80y4), de Belga op 30.50—30.54 (30.51 W. en de Zwitsersche Frank op 41.60—41-° (41.62%). De Semarang Cherïbon en Serajoedoj- Stoomtram Mij. zullen van 1 September a af de achterstallige coupons betaalbaar stel len. De North American Co. declareert een on veranderd kwartaaldividend van 0.30 Pe aandeel. Groep VI: K. Akkerman (A'dam), A. Gr° nink (Bussum) en C. van Santen (R'dam* p., A. v. d. Heyden (Utrecht) en J. Schelt® (Middelburg) 2y, p., P. L. Bakker (R'dam) G. A. Visser (Utrecht) 1 p., J. Waal (A'dam 0 p. - Groep VII: L. M. Bruins (Utrecht) en A Kuperus 3 A p., J. F. v. d. Geer (Hoofddorp 2 A p., G. Pels (Lelden) 2 p., J. N. O. Breim (Ermelo) en J.. C. van Vliet (Schoonrewoe 1A P-> B- G. van Veenendaal (Soest) 1 P" N. Meynen (Visvliet) A P- 0., Groep VIII: A. J. v. d. Hoek (A'dam) 3. Both (Loosdrecht) en 3. J. Risseeuw (G hoorn) 2A p., J. Cauveren (Doetinchem) 2 H. N. Spit en C. R. Waltman (Utrecht) 1'-/'eS Jacq. Levie (Den Haag) 1 p., E. A. Catta Op. ~y, Groep IX: M. C. Verburg (Middelburg) f p., W. J. F. Boogaard 3 p., Dr. J. C. DO (Bussum) 2y p., N. Wolff (Veghel) en A'jor van Steenis (Haarlem) 2 p.. L. Nlej, (A'dam) en H. Oostwald (Den Haag) Ir- de Haas (Epe) 0 p. rieW Groep X: N. de Klerk (R'dam) 4 p., F- p,, (A'dam) 3A p., W. F. Wakker (Leiden) 2^sd) I. van Gelderen en G. van Dronkelaar ,flIji) 2 p., L. E. Hoefelman en S. Bosma (Zaan 1 p., E. Scheltens (Apeldoorn) 0 p. e\A, Voor zoover geen plaatsnamen zijn veTf<,0ro' ,ijn de betrokken spelers uit Hilversum ai stig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6