Toestand van den Britschen gezant vooruitgaande 2 Strijdtooneel van Sjanghai naar Lioeho verplaatst I Arrestaties te Vogelenzang Postambtenaar in arrest wm Ronselarij in de Betuwe Andrew Mellon overleden Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENJGDE KATHOLIEKE PERS Levensmiddelen in beslag genomen De opsporing van Lewanefski Nauwkeurig onderzoek naar het incident Oordeel van Engelsche bladen Een zeeslang gevangen Egypte's koningin zal Farida heeten Regeeringstroepen melden successen De boerenstaking in Polen ten einde m Chineesch oorlogsschip in den grond geboord De strijd om Kalgan VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD kV%>. DA<GBLAD ötPCEOEVEN DOOR DE N,V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20735 De Britsche gezant in China, Sir Hughe Montgomery Knatchbull Hugessen, die 'bij een aanval met machinegeweren door vliegtuigen ernstig werd gewond. Zijn toestand is thans vooruitgaande Bloemendaalsche politie doet huis zoekingen in de omgeving van het Jamboreeterrein Volgens Tokio ondenkbaar, dat Japansche vliegtuigen met opzet zouden hebben geschoten Na twee dagen strijd kon het te New-Foundland aan land worden gesleept De Japansche gezant bij Hugessen Verdacht van diefstal van aangeteekenden brief Schip onder Britsche vlag door onbekend vliegtuig aan gevallen nA den valv. santander Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| In gesloten colonnes rukten Franco's troepen op naar het door den verlaten Santander Bij de jongste Turksche manoeuvres vormden de oefeningen met gemotoriseerde eenheden een belangrijk onderdeel Japan protesteert tegen hulp door Sovjet-Russische consulaat aan China verleend ltaliaansche versterking naar Sjanghai De blokkade voor de Chineesche kust De strijd bij Sjanghai DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een jongeman terecht, de andere is vermoedelijk al in Spanje RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Vanmorgen kregen wij een telefoontje uit de Zilk, waarbij aan de andere zijde van den draad Opgewonden geklaagd werd over het kras op treden van de Bloemendaalsche politie tegen Verschillende bewoners uit de omgeving van Vogelenzang. Deze zou gisteren in verschillende Woningen voorraden levensmiddelen in beslag hebben genomen, bewoners voorloopig in hech tenis hebben gesteld, terwijl aldus de stem aan de telefoon bewezen kan worden, dat de levensmiddelen op het Jamboreeterrein cadeau eekregen zijn. Bij informatie deelde de commissaris van Bloemendaal ons mede, dat er voor ongerust heid bij de bewoners in de omgeving van het Voormalige Jamboreeterrein absoluut geen re den behoeft te zijn, indien de zaak zooals zij beweren in orde is. Het is de politie van Bloemendaal echter opgevallen, dat bij verschillende menschen zulke enorme hoeveelheden levensmiddelen en andere ingrediënten, afkomstig uit de voorraadschuren van het Jamboreeterrein, aanwezig zijn, dat de politie moeilijk kan aannemen, dat deze werden cadeau ge daan. Bij één persoon werden b.v. 9 a 10 on aangebroken doozen zeep aangetroffen, heele flesschen koffie-extract, enz. Met vrachtauto's zijn de in beslag genomen goe deren weggehaald. Wanneer echter bij het onderzoek blijkt, dat van diefstal, verduis tering of ander misdrijf geen sprake is, dan komt de zaak vanzelf in orde en zal de on schuld van verdachten wel blijken. Bij de afdeeling Voeding van het hoofdkwar tier der Padvinders in Den Haag deelde men ons mede, dat er geen sprake van is, dat groote hoeveelheden levensmiddelen cadeau gedaan zijn. Wel was het daar bekend, dat onmiddellijk ha het sluiten van het Jamboreeterrein zeer Vele bewoners uit den omtrek op het terrein zijn neergestreken, om te zien of er nog wat te halen viel. Uit het hoofdmagazijn is echter niets Weggegeven. Intusschen was aan de leiders der Verschillende subkampen verzocht vóór hun Vertrek tijdig de overgebleven voorraden in te leveren. Daaraan is door vele leiders niet vol- daan, zoodat het hoofdkwartier na het vertrek der heeren de voorraden in verschillende sub kampen met vrachtauto's heeft moeten ophalen. De overgebleven voorraden zijn aan de leve ranciers tegen de overeengekomen condities te rug gegeven. Uit den aard der zaak werden vele aangebro ken pakjes, doozen en flesschen gevonden, wel ke niet teruggegeven konden worden en aan dezen en genen cadeau werden gedaan. Wij vroegen, of het mogelijk was, dat onder geschikte personen grootere hoeveelheden le vensmiddelen cadeau gegeven hebben en daar bij den indruk hebben gewekt, dat zij daartoe het recht hadden. Die mogelijkheid achtte men biet uitgesloten. Ook in de eerste dagen van de Jamboree kwam het voor, dat verschillende, niet tot de Padvinders behoorende personen werden uitge- hoodigd aan den padvindersdisch aan te zitten. °-a. ook politiemannen. Daaraan is toen spoedig een eind gemaakt. MOSKOU, 27 Aug. (TASS) De regeerings- eerrimissie voor organisatie van de vluchten van Moskou naar de Vereenigde Staten via de Noord- Pool, heeft het volgende bericht ontvangen over be tweede verkenningsvlucht van den poolonder- zoeker Wilkins: Op 24 Augustus is hij vertrokken Van Copper Mine en heeft gevlogen tot Mercy ®ay. Op 25 Augustus vloog hij tot 82.10 gr. breed te en 145 gr. lengte, maar de wolken belemmer ben hem het uitzicht en hij keerde naar Copper Mine terug. SJANGHAI, 27 Aug. (Reuter.) De woord voerder van de Japansche Ambassade heeft medegedeeld, dat het onderzoek naar het incident met den Britschen ambassadeur Hugessen nog niet is afgesloten, doch dat het resultaat spoedig bekend zal zijn en in zijn geheel zal worden gepubliceerd. Hij voegde hier aan toe, dat het onrechtmatige gebruik van buitenlandsche vlaggen door de Chineezen het gebruik als bescherming van bona-fide buitenlanders gevaarlijk maakt. Het is reeds gevaarlijk per auto achter de Chineesche linies te rijden, welk gevaar binnenkort nog verdubbeld zal worden, wanneer de Japansche luchtmacht in actie zal komen. Hij ried den buitenlanders dan ook aan niet achter de Chi neesche linies te rijden of de Japanners daar van te voren kennis te geven. De geneesheer, die Hugessen behandelt, heeft goede hoop dat het gevaar voor het leven van den gezant morgen geweken zal zijn. Naar thans bekend wordt, was de ambassa deur op weg naar Sjanghai, ten einde met den Japanschen ambassadeur middelen te beramen om den vrede te Sjanghai te herstellen. Het Japansche ministerie van Marine heeft vandaag zijn leedwezen betuigd over het incident met den Britschen ambassa deur. De formeele verklaring, welke is voor gelezen door den woordvoerder van het rpi- nisterie van Buitenlandsche Zaken, volgt de lijn van de verklaring van den woordvoerder der Japansche ambassade te Sjanghai. Het is ondenkbaar, aldus het ministerie, dat Ja- SOUTHAMPTON, (New-York) 27 Augus tus. (Havas) De multi-millionnair Andrew Mellon, die van 1921 tot 1932 minister van Financiën en van 1932 tot 1933 ambassadeur te Londen is geweest, is in den afgeloopen nacht op 82-jarigen leeftijd aan longontste king overleden. Andrew Mellon werd in 1855 te Pittsburgh geboren. Na zijn studies aan de universiteit te Pittsburgh te hebben voltooid, ging Mellon in den handel. Hü wijdde zich in hoofdzaak aan alumi nium- en petroleumondernemingen en beheerde een groot bankbedrijf. Mellon heeft een groote collectie schilderijen en kunstvoorwerpen ter waarde van 50 millioen aan den staat vermaakt. LONDEN, 26 Aug. (D.N.B.) Uit Fortune- Harbour op New-Foundland wordt gemeld, dat een aantal visschers in de nabijheid van de haven twee dagen slag geleverd hebben met een zeeslang, die zij met geweren, narpoenen en lansen bestookten. Tenslotte konden zij het elf meter lange monster overwinnen en aan land sleepen. CAïRO, 26 Aug. (Reuter). Naar officieel wordt medegedeeld, zal de verloofde van koning Fa- roek, zoodra zij de nieuwe koningin zal zijn, Farida heeten, hetgeen „De Eenige" beteekent. Deze naamsverandering is noodig, omdat de oorspronkelijke naam van Perzischen oorsprong is, en de koningin van Egypte beslist een Egyp- tischen naajn moet dragen. pansche vliegtuigen met opzet op den am bassadeur hebben geschoten. Men onthult, dat de Japansche autoriteiten Lady Hugessen op de hoogte hebben laten stel len van het gebeurde. De geheele pers sluit zich aan bij de houding van het Japansche ministerie van Marine. De Japansche ambassadeur in China, Kawa- goe, aldus meldt Havas uit Sjanghai, heeft een bezoek gebracht aan het ziekenhuis, waar Sir Knatchbull Hugessen ter verpleging is opge nomen. Hij heeft zijn „zeer oprechte sympathie" tot uitdrukking gebracht. Reuter meldt nog dat de Britsche gezant na een onrustigen nacht, in de morgenuren weer kalmer werd. De doktoren zijn met het ziekte verloop tevreden. De Engelsche bladen trachten in hun com mentaar op den aanval van den Britschen ge zant hun verontwaardiging te onderdrukken. Een nader oordeel over het incident willen zij echter niet vellen voor de omstandigheden, als mede de verklaringen van de Japansche regee ring volkomen bekend zijn. De „Times" schrijft: „Eenvoudig zijn verontschuldiging aanbie den kan niet beschouwd worden als volledige voldoening voor een „ongeluk" van dezen aard. Een ambassadeur is nu eenmaal onaan tastbaar en niets kan voor een schending van die onaantastbaarheid ter verontschuldiging dienen. Japan doet hier een inval in China zonder zelfs den oorlog te verklaren." De „Morning Post" noemt het „een zeer ernstig incident." „Het is onvergeeflijk," zoo schrijft het blad, „dat een gezant, die recht heeft op de bescherming, hem door de diplo matieke onschendbaarheid gewaarborgd, en die bezig is met de uitoefening van zijn functies, blootgesteld kan worden aan een dergelijken aanval. Met het volste recht mag men veron derstellen, dat de Japansche regeering zich zal haasten om haar meest volledige verontschul diging aan te bieden." De „Daily Herald" twijfelt niet aan de op rechtheid der Japansche verklaringen: „Er is geen reden om zich op te winden of druk te maken en om luide genoegdoening te eischen. Het gaat hier om een tragisch inci dent, zooals destijds het bombardement van de „Deutschland", maar geen enkele Engelsch- man zal vragen dat het door een „Almeria" gevolgd wordt. Het eenigste, waarover men zich nu met reden mag ongerust maken, is, of de gezant nog zal beter worden." De recherche van het bureau Warmoes straat te Amsterdam heeft een postambte naar gearresteerd, verdacht van den dief stal van den aangieteekenden brief met ruim 17.000,welke dezer dagen uit Zut- phen naar een bank te Amsterdam was verzonden en die zijn bestemming nooit be reikte. De gearresteerde, een besteller, was tij dens den diefstal werkzaam op het Hoofd postkantoor. Hij ontkent zich aan het mis drijf te hebben schuldig gemaakt, doch hij is in verzekerde bewaring gehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Bij de huiszoe king is het geld niet gevonden. VALENCIA 27 Augustus. (Havas.) Het minis terie van Defensie deelt mede, dat aan het Aragon-front de troepen Villa Mayor de Gal lego hebben bezet, zoodat zij Saragossa onder kanonvuur hebben. Tijdens een groot luchtge vecht nabij Saragossa hebben de regeeringstoe- stellen vijf vliegtuigen der rechtschen neerge schoten. Van particuliere zijde wordt uit Athene ge meld, dat het vrachtschip Bonford, dat onder Britsche vlag vaart, vanmorgen uit Barcelona in Piraeus is aangekomen. De kapitein heeft tegenover de autoriteiten verklaard, dat op een afstand van ongeveer 20 mijl van Barcelona zijn schip door een vlieg tuig van onbekende nationaliteit is aangeval len. Het wierp vijf bommen naar het schip. De bommen ontploften zeer dicht bij het schip, zonder dat dit echter geraakt werd. GIJON SANTANDER tLANES COLOMÖR ILLAVICIO INFIEST C'J^ fi&HTAÓDER ARCCIOMA MAORI A1SRCIA mm# I MALAGA AUGf ERIE H VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind, E gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, droog weer behoudens kans op onweer; weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 771.8 te Shields H Laagste barometerstand 745.0 te Janmayen Zon op v.m. 6.01 onder n.m. 8.01 uur. H Licht op n.m. 8.31. Maan op n.m. 9.57 S g onder n.m. 1.01. Laatste Kwartier 29 Aug iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitHiiiiiï WARSCHAU, 27 Augustus (Havas) De boeren staking is practisch ten einde. Er blijft echter een zekere opwinding bestaan in de districten Jaroslaw en Brzesko. vijand SJANGHAI, 27 Aug. (Reuter) Terwijl den geheelen nacht verwoed werd gestreden bij Lioeho en omstreken, was het te Sjanghai kalm. De Chineezen hebben hun nieuwe stellingen versterkt. Chineesche geregelde troepen zouden zich ge heel hebben teruggetrokken naar de directe omge ving van Sjanghai. Zij zouden een versterkte linie hebben aangelegd op meer dan 1000 M. van de grens der internationale concessies. Alle stellingen bij het Nocrderstation zijn door miliciens, die goed gewapend zijn, bezet. De manschappen zijn vol goeden moed en ver trouwen. Een buitenlandsche waarnemer vertelt, dat Woesoeng in puin ligt. Uit Japansche bron te Sjanghai wordt ge meld, dat de Japansche marine gisteravond een Chineesch oorlogsschip de Tsjoedzji op meer dan 100 K.M. van Sjanghai op de Yangste in den grond heeft geboord. Het Chineesche oorlogsschip had twee Ja pansche schepen beschoten. Het consulaat-generaal van Japan te Tsing- tau heeft gisteravond de evacuatie van alle Japansche burgers gelast. Het personeel van het consulaat zal de stad op 1 September ver laten. De burgemeester van Tsingtau heeft op zich genomen de verlaten Japansche bezittingen te beschermen. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt uit Sjanghai, dat het Consulaat-generaal van Japan te Sjanghai er zich gisteren bij het Consulaat-generaal der Sovjet Unie over heeft beklaagd, dat 's nachts licht brandt in een leeg lokaal van het Sovjet-Russisch Consulaat, welk licht den Chineeschen troepen als baken dient. Het Japansche Consulaat heeft gedreigd, dat, indien er opnieuw licht zou branden, het Russische Consulaat door Japansche troepen zal worden gebombardeerd. Tass wijst er op, dat het Consulaat der Sovjet Unie te Sjanghai dezen stap als een uitdaging beschouwt, waartegen het krachtig heeft ge protesteerd. Overigens staat het gebied, waarop het Consulaat is gevestigd, onder controle der Japansche troepen, zoodat de Japansche troe pen voor de onaantastbaarheid daarvan moeten zorg dragen. Ten slotte wijst het Russisch Con sulaat-generaal er op, dat niemand in het lokaal woont en dat de stap ,,een uitdaging is, Welke ten doel heeft het Sovjet-Russische Con sulaat-generaal te Sjanghai te plunderen, zoo als ook te Tientsin is geschied". De ltaliaansche regeering heeft met het oog op den ernstigen toestand in het Verre Oosten en vooral in het gebied van Sjanghai ter ver sterking van de reeds in China aanwezige vlooteenheden „Lepanto" en „Carlotto" en van de in Sjanghai gestationneerde mariniers van het bataljon San Marco, besloten tot het der waarts zenden van den 7000 ton metenden kruiser „Montecuoli" en van een bataljon gre nadiers. De kruiser is reeds naar Sjanghai on derweg. Het bataljon grenadiers, dat uit Addis Abeba in Massaoea is aangekomen, zal Vrijdag worden ingescheept aan boord van de „Conté Biancamano" en naar Sjanghai worden ver voerd. De Japansche woordvoerder heeft verklaard, dat Japan nog niet geneigd is door geweld den verkoop of het vervoer van wapens naar China te doen staken, doch dat het hoopt, dat de mo gendheden aan dergelijke verkoopen en trans porten niet zullen medewerken. Het Chineesche hoofdkwartier te Nanking deelt mede, dat de Japanners, na vergeefs te hebben getracht Nankau te bezetten, zijn overgegaan tot het gebruik van gifgassen en wel op 24 en 25 Augustus. Ondanks de Japansche tegenspraak houden de Chineezen staande, dat zij Kalgan nog steeds bezet hebben. Het Chineesche communiqué spreekt over een hevigen slag, welke sinds 14 Augustus bij Nan kau woedt. Kalgan is bijna gevallen, toen het Japansche Kwantoeng-leger de door de 29ste divisie be zette Chineesche linies doorbrak. Slechts de aankomst van strijdkrachten uit Sjansl heeft verhinderd, dat de Japanners Kalgan in bezit hebben genomen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de blokkade voor de Chinee, sche kust geen eigenlijke blokkade is, doch meer een beletten van smokkelhandel. De vreedzame handel door derden zal door te goeder naam bekend staande schepen ge voerd mogen worden. De woordvoerder gelooft, dat alleen ver dachte schepen aangehouden zullen wor den. Hij beloofde Maandag een duidelijker antwoord te geven op de vragen, welke de journalisten schriftelijk hebben gesteld. Van welingelichte Japansche zijde wordt ge meld, dat het Duitsche schip „Gneisenau" acht dagen geleden voor Woesoeng is aangekomen met een lading wapenen, bestemd voor de Chi neezen. De Japansche vlootautoriteiten eisch- ten van den kapitein van de „Gneisenau", dat hij zijn cognossementen zou toonen, hetgeen deze weigerde. Het schip stoomde op naar Sjanghai.' Na onderhandelingen tusschen de Japansche autoriteiten en het Duitsche consulaat is thans de „Gneisenau" vertrokken, zonder dat de wa penen werden gelost. In officieuze Japansche kringen hoopt men thans, dat een dergelijke vriendschappelijke re geling tot stand komt, wanneer schepen van andere nationaliteit met een lading wapenen voor China aankomen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche troepen in grooten getale versterkte stellingen hebben betrokken tus schen Sjanghai en Woesoeng, waardoor het voor de Japansche troepen, welke aan den oever van den Yangtse aan land zijn gezet, zeer moei lijk zal zijn zich te vereenigen met de troepen, die ten oosten van Yangtsepoe liggen. Een verslaggever van het blad „Takoengpau" heeft gezien, dat de Chineezen de Japansche troepen uit Lotien hebben verdreven en terug dringen naar de Yangtse. Woesoeng is geheel door de Chineezen bezet. De Japansche troepen lig gen alleen in het Zuidelijk deel van de stad langs den oever van de Wangpoe. Japansche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht een aanval op de stad Nanking gedaan. Verscheiden bommen hebben brand doen ontstaan. Veertig koelies zijn bij branden om het leven gekomen. Strijdtooneel van Sjanghai naar Lioeko ver plaatst. Toestand van den Britschen gezant in China vooruitgaande. Amerikaansche kabinet bespreekt den toestand in het Verre Oosten. De boerenstaking in Polen geëindigd. Te Dortmund is gisteren de jaarvergadering der „Katholische auslanddeutsche Mission" begon nen. Postambtenaar te Amsterdam gearresteerd, verdacht van den diefstal van den aangetee kenden brief. Huiszoekingen en arrestaties in de omgeving van het Jamboreeterrein te Vogelenzang. Ofschoon het onderzoek nog in vollen gang is, begint er toch al teekening te komen in de geheimzinnige verdwijning der sedert Maandag morgen uit Tiel vermiste jongemannen. Het staat thans vast, dat een der aan vankelijk vermisten, J. de K., veilig in Am sterdam zit. Loek K. uit Tricht is echter geronseld en zit reeds in het buitenland. Volgens een beschreven ansicht, die een van Loek's beste vrienden hedenmorgen ont ving, zou hij een klein ongelukje gehad heb ben en daarvoor behandeld zijn in het St. Josse-ten-Noode-Ziekenhuis aan de Rue de Liedekerke te Brussel. Volgens deze kaart dacht K. thans reeds in Spanje te zitten. Het onderzoek naar den ronselaar heeft nog weinig resultaat opgeleverd, omdat K. zich zelfs tegenover zijn vrienden niet uit heeft willen laten, wie dat was. Naar alle waarschijnlijkheid zal men den ronselaar echter in de richting Culemborg moeten zoeken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de aanvan kelijk gelijk met K. verdwenen bakkersknecht de K. meer van deze zaak weet, want deze heeft een zeer eigenaarige rol gespeeld bij het ver trek van K. De K. is bij K.'s moeder gekomen met de mededeeeling, dat hij acht dagen va- cantie had en naar Eindhoven ging. Zaterdag is hij toen met Loek naar Tiel geweest en heeft getracht enkele jongelieden te bewegen naar Spanje te gaan, daarbij den schijn wekkend, dat hij zelf ook ging. Maandagmorgen is hij met K. naar Culemborg gegaan, waar een zuster van hem woont, en vandaar is K. 's middags via Eindhoven naar de Belgische grens gegaan, terwijl de K. niet naar Eindhoven is vertrokken, maar naar Am sterdam. Wie geen dure, safe guldens Aan een lamp en zoo besteedt, Wie van uitgeputte accu s en iets dergelijks niet weet, Die heeftRADIO-DISTRIBUTIE NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 l v v u v w v n1111 nu )i I//*/ j Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 767.8 Vorige stand 768.1 v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1