KWATTA MANOEUVRE REEP ilfi vetfiaal wn den dag De avonturen van Stan en Pol I 'n Barstende Hoofdpijn ae -fijnste Haarlem, 27 Aug. De oudïwüfei GARAGE RABO Kort en volledig Spookt* (kfóotia sMaalfies GELUK VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 Winterhulp AGENDA ZANG EN VRIENDSCHAP Algemeene jaarvergadering I - ORANJE-VEREENIGING HAARLEM-NOORD Wielerwedstrijd en massale zangavond hebben die zóó BrOJÏiniCT Programma Radiocentrale BURGERLIJKE STAND Bioscopen 28 Augustus Bioscopen Marschoefening korps Motordienst NAAR HET ENGELSCH STAD Men vroeg mij of het Comité voor winterhulp aan de werklooze R. K. arbeiders nog wel noodig is en of ook aan dit crisisverschijnsel geen einde gemaakt dient te worden. Ik stelde de tegenvraag, waarom mijn oordeel werd gevraagd en het be scheid was, dat ik toch vroeger lid was van het Burgerlijk Armbestuur en daarna lid van de Commissie van Bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Toen moest ik wel antwoorden en, helaas, in bevestigenden zin, dat bedoeld comité meer nog dan voorheen werkzaam moest blijven en dat ik het van het allergrootste belang acht, dat het Comité Winterhulp terdege wordt gesteund door de Haarlemsche burgerij. s Men zegt, dat er in economischen zin opleving is. Dit is waar en daarom is het goed, dat het algemeen wordt aanvaard en verklaard. Hoe meer men van die opleving overtuigd raakt, hoe beter het worden zal. Maar evenzeer is waar, dat er geen vermindering valt waar te nemen van gesteunde werkloozen. De crisisslachtoffers moeten hoe langer hoe meer zware offers bren gen, want hoe langer het duurt, hoe meer uit gemergeld zij raken en hoe minder zij ook zoo genaamde vaste goederen overhouden. De steun voorziet onvoldoende in de eerste levensbehoef ten en moeder ziet eerst de linnenkast slinken, voor wat den inhoud betreft, om later het huis raad en zelfs de meubelen, gordijnen, enz. in een betreurenswaardigen toestand te zien gera ken. Zoo ooit, dan dient er in den aanstaanden winter gesteund te worden. Daarom is het Comité Winterhulp een welkom instituut in deze tijden. Voor bovenstaande stelling mag een enkel be wijs voldoende geacht worden. In de laatste week van Juli 1936 waren er 4291 gesteunden en in dezelfde week van 1937 4350, dus nog 59 gesteunden meer. Op 31 Juli 1936 keerde het M. H. in geld aan de gesteun den uit 39.269.89 en op 30 Juli 1937 40.826.22 oof ruim 1500 meer dan het vorig jaar. En dit ondanks de opleving. Onder de werkloozen zijn er velen, die voor heen nimmer de hand hebben op moeten hou den. zich zelf en hun gezinnen goed konden onderhouden, ja zelfs, wanneer een beroep op hen werd gedaan, blijmoedig wisten te geven voor anderen. Voor verreweg de meesten was het dan ook een zware gang naar Maatschappe lijk Hulpbetoon, doch de nood dwong er toe. De steunnormen door hoogerhand vastgesteld zijn amper voldoende om in den eersten nood te voorzien. Huren, schoolgelden, belastingen en meer vaste i 't ga ven b.v. voor licht en water vorderen het grootste gedeelte van het steun bedrag, zoodat de andere levensbehoeften sterk in het gedrang komen. Extra hulp is dringend noodig. Het Comité Winterhulp doet prachtig en nut tig werk. Dat men dit op 5 September a.s. goed bedenke. M. L. A. KLEIN. Donderdagavond hield de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" haar 107e jaarverga dering, waartoe 101 werkende leden in het Ge bouw waren bijeengekomen. De vergadering werd geopend door den vice-voorzitter, den heer J. E. Voet, die allereerst een hartelijk welkom sprak tot een drietal leden, wier ziekte hen had belet gedurende langen tijd ter repe titie te komen en die thans weer aanwezig waren, - Spr, deelde daarna aan de vergadering mede, 'dat de toestand van den voorzitter, Dr. Broe- se van Groenou de laatste dagen sterk achter uit gaat, zoodat de leden er zich op hebben voor te bereiden, dat men hem zal moeten missen. Verder memoreerde hij het overlijden in het afgeloopen seizoen van de heeren J. P. Knape en J. G. Westendorp en herinnerde tenslotte aan de belangrijke gebeurtenissen van het af geloopen vereenigingsjaar. De eerste secretaris, de heer R. Haver die U kwelt en belet ie werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AriKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenu-v^pijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall schmidt, bracht daarna zijn uitgebreid jaar verslag uit. Hieruit bleek, dat het de vereeni- ging goed gaat; tienmaal trad de Liedertafel in concertvorm naar buiten op, terwijl zonder uitzondering alle concerten door de Pers gun stig werden beoordeeld. Op de eerste plaats werd dank gebracht aan dirigent Schuurman, die geen moeite spaart, om „Zang en Vriend schap" op steeds hooger standpunt te bren gen. Ook den repetitor, den heer W. G. de Widt, werd dank gebracht voor zijn belange- loozen arbeid. Het aantal werkende leden bedroeg 145, dat der begunstigers 132. Ook het H. v. Breemenfonds, de Reis- en Propagandacommissle verkeeren in gunstige conditie, terwijl het K. v. Edenfonds kan bogen op een bezit van bijna 1200. De redactie van het maandblad werd nog dank gebracht voor harden arbeid. Het jaarverslag van den eersten penning meester, den heer W. P. Bremer, was ook in majeur gesteld; zijn rekening en verantwoor ding sloot met een voordeelig saldo van ruim 50.Gaarne verleende de vergadering hem dan ook, op advies van de commissie van veri ficatie, décharge van zijn beheer. Als bestuursleden moesten aftreden de hee ren R. Haverschmidt, C. Warnier, W. P. Bre mer en A. Steinhoff, die met bijna algemeene stemmen werden herbènoemd. Ook het bestuur van het K. v. Edenfonds, bestaande uit mevr. Kuyper en de heeren G. v. Wengen en C. J. Roodt, werd herkozen. Medegedeeld werd dat de Liedertafel ook dit jaar weder haar beide leden-concerten zal geven, waarvan vermoedelijk èèn In samenwer king met het Orkest der H.O.V. Verder staat nog op het programma het optreden van „Zang en Vriendschap" bij het in October hier ter stede te houden feest van den Ned. Bond van Gemengde Zangvereenigingen. De vergadering verliep zeer vlot, dank zij de krachtige leiding van den heer Voet, die ten slotte nog een beroep deed op de leden, om ook dit seizoen weer eendrachtig en met lief de voor de vereeniging samen te werken aan haar verderep bloei. I GASTHUIS VEST 11 Haarlem, Tel. 17266 BETROUWBARE AUTO'S voor zelf rijders (zonder chauffeur), per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn All Risk verzekerd Zondag 29 Augustus vertrekt het Mannenkoor „Caecilia" in drie autocars naar Valkenburg, alwaar het deelneemt aan het Internationale Zangconcours in de superieure afdeeling. Ook het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" gaat als deelnemer aan den wedstrijd mede. Beide eiisembles staan onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf. In de week van 15 tot 21 Augustus is te Haar lem 1 geval van roodvonk geconstateerd. De békende beeldhouwer G. Veldheer wordt Zondag a.s. tachtig jaar. Ter eere van dezen bekenden stadgenoot worden tot 3 September enkele werken van dezen kunstenaar tentoon gesteld in de étalage van den heer Reeker aan den Wagenweg. Jan de Tippelaar, die heel de wereld door getrokken is, thans in een zelf vervaardigde wo ning te Laag Soeren Woont en zegt, dat hij de kans loopt zijn woning onbewoonbaar te zien verklaard, was een dezer dagen in Haarlem, waar Rij ansichten verkocht om hem in staat te stellen een woonwagen aan te schaffen. Hij verzoekt ons zijn dank over te brengen voor de hartelijke ontvangst, welke hij hier genoten heeft. Voor het tweede deel van het notarieel exa men is geslaagd de heer E. Haverschmidt uit Haarlem. Voor het examen meester-huissohilder slaagde te Utrecht de heer L. van Norde uit Haarlem. Gisteren vierde de heer N. Bakker, conduc teur bij de N.Z.H.T.M., zijn zilveren ambts jubileum. Te zijnen huize heeft de chef van den Uit voerenden Dienst, de heer P. M. Gieske, hem namens de directie gelukgewenscht en de ge bruikelijke enveloppe overhandigd. Voorts kwam een deputatie van het jubileum fonds der N.Z.H.T.M. den jubilaris feliciteeren en een oorkonde en een geschenk aanbieden. De Afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" heeft dezer dagen een uitstapje gemaakt naar Vlaar- dingen, waar de bekende Sunlight zeepfabriek werd bezichtigd. Aan de fabriek werd het gezel schap namens de directie hartelijk welkom ge- heeten, waarna een rondwandeling werd ge maakt over het uitgestrekte fabrieksterrein en de verschillende afdeelingen werden bezocht. Nadat een verkwikkend kopje thee was rond gediend, verliet het gezelschap zeer voldaan over deze interessante excursie en de gastvrije ont vangst de fabriek. Tot concierge van de Brondsteeschool te Heemstede is benoemd de heer J. Koper te Heemstede. Na ongeveer 30-jarigen dienst zal de heer A. Machielsen, opzichter bij den dienst van Hout en Plantsoenen, met ingang van 30 Augustus met pensioen gaan. Bij enkele candidaatstelling is tot heemraad van den Haarlemmermeerpolder gekozen mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, burgemeester der gemeente Bennebroek en hoofd-ingeland van genoemden polder. Het ligt in de bedoe ling, dat baron Van Hardenbroek als loco dijkgraaf zal optreden. Het Jazz-zangkwartet „The Croaking Nightingales", o.a. bekend door zijn optreden voor de radio, geeft ter gelegenheid van zijn 1-jarig bestaan, op 11 September een soirée- dansante in de groote Concertzaal te Haarlem. De wereldberoemde saxofonist Coleman Haw kins en de evenzoo beroemde pianist Freddy Johnson zullen op dezen avond hun medewer king verleenen. In het belang van het welslagen der a.s. Oranjefeesten heeft de Oranjevereeniging Haarlem-Noord het plan opgevat om als hoofd nummer voor den Koninginnedag in het Noor delijk stadsdeel met zijn pl.m. 70.000 bewoners 'n grooten wielerwedstrijd te doen verrijden bij het Noordelijk Sportpark. Onder den naam „Oranje-Ronde" heeft deze reeds eenige bekendheid verkregen, waartoe 't succes van verleden jaar zeker heeft bijgedra gen. Voor de winnaars bjj deze ronde zou het bestuur gaarne flinke prijzen beschikbaar stel len ter aanmoediging en belooning in de ver schillende klassementen. Meer dan 100 mede dingers hebben zich doen inschrijven. Evenwel ontbreken ten eenenmale de midde len tot aankoop dier prijzen en tot dekking der algemeene onkosten. Als een buitengewone maatregel zal daarom een huiscollecte op Zaterdag 28 Augustus wor den georganiseerd en zijn bijzondere aanvragen om financieele hulp uitgezonden. Daarenboven zal op den avond vóór Konin ginnedag een massale zang- en muziekavond worden gegeven met een uitvoering van „Hol lands Glorie" voor mannenkoor en orkest on der leiding van den heer Jan Booda, opgeluis terd door de Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" op het Edo-terrein. Aan de avond-uitvoering op 30 Augustus gaat een optocht vooraf met muziek en verschillen de vereenigingen met vaandels met als punt van afmarsch Kloppersingel bij de Kennemer- brug, des avonds om 7 uur. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heeren: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud burgemeester van Schoten; E. van der Wall, wethouder van Financiën; A. J. Loerakker, lid van den gemeenteraad en Dr. E. Peerboom, arts. Balthasar Brommer en zjjn echtgenoote Zoe- mertje Brommer, die in den zomertijd uit sluitend buiten woonden, hadden hun nachtlogies gekozen in den kelk van een mooie groote tulp. Het was een prachtige donkerroode tulp, want mevrouw Zoemertje Brommer had hoogst ge voelige zenuwen en die konden andere kleuren, speciaal geel, onmogelijk verdragen. Op zichzelf genomen scheen dit nochtans niet van belang, want het was reeds donker geworden en kleuren kon men bijna niet meer onderscheiden, doch voor mevrouw Zoemertje Brommer bleef het zelfs 's nachts van het grootste belang, want haar zenuwen konden werkelijk slechts uitslui tend rood in haar slaapvertrek verdragen. Balthasar Brommer had zijn zes beenen reeds onder zich bijeenverzameld en het besluit geno men in te slapen, toen zijn vrouw zei: „Balthasar, wat is het al verschrikkelijk don ker. Weet jij zeker, dat we in een roode tulp lo- geeren?" „Ja, in een roode tulp, vrouw." „Je weet toch, dat mijn zenuwen niet tegen andere kleuren kunnen; zeker geen geel, Bal thasar!" „Ik weet er alles van, vrouw." „Gele tulpen zijn vreeselijke dingen. Waarom bestaan er eigenlijk gele tulpen?" „Ik weet het niet, vrouw," antwoordde Bal thasar eerlijk en afdoende. Bijna was hij daarna ingeslapen, doch zijn vrouw begon opeens: „Balthasar, weet je ook, of de tulp al gesloten is en er niemand meer binnen kan komen, zoo dat ik rustig kan slapen?" „Je kunt rustig slapen, vrouw," verzekerde Balthasar. „Balthasar," hield mevrouw Zoemertje vol, „zou je toch liever niet eens willen kijken en je overtuigen. Ik zou het vreeselijk vinden, als de tulp misschien niet gesloten was." Balthasar Brommer kroop naar boven en kroop weer naar beneden: „Je kunt rustig slapen, vrouw," zei hij, nam zijn zes beenen bij elkaar en besloot in te sla pen. „Balthasar," prevelde mevrouw, „heb jij ge zien dat die hommel, Barbara Venijn, een dik ken pels droeg, terwijl het absoluut heet was vandaag?" „Dat heb ik gezien, vrouw." „Vind jij het geen onzin om zoo'n dikken pels te dragen, als het zóó heet is?" vroeg mevrouw op een toon, die geen afwijkend antwoord toe stond en tegelijk wreef ze wijsgeerig haar voor- beenen vermanend tegen elkaar. „Waarom draagt zoo'n dikke, domme hommel zoo'n zwa- ren pels eigenlijk?" „Ik weet het niet, vrouw," bekende Balthasar. „Geloof jij, Balthasar, dat een zware, dikke pels mij zou staan?" zoemde mevrouw Zoemer tje Brommer. „Misschien; ik weet het niet, vrouw." Balthasar Brommer hoorde niets meer en hij dommelde weg. „Balthasar," zei mevrouw plotseling, „zou je nog éénmaal, voor alle zekerheid, willen kijken, of de tulp gesloten is?" Balthasar Brommer kroop naar boven ett kroop naar beneden: „Alles in orde, vrouw," zei hij, kruiste zijn zeS beenen over elkaar en besloot in te slapen. Opeens kreeg zijn vrouw een inval: „Balthasar, waarom eet jouw neef Zacharias Knarsetand, de meikever, zooveel blaadjes op één dag?" „Ik weet het niet, vrouw. Misschien heeft ie honger" meende Balthasar. „Maar," zei mevrouw en wreef weer filoso- phisch haar voorbeenen, „ik vind het heel on aangenaam, zelfs gevaarlijk, een familielid te hebben, die zoo vraatzuchtig is." Balthasar Brommer antwoordde met een on doorgrondelijk snorren. „Denk je, dat het mij goed zou doen, als ik zooveel at als jouw neef Zacharias Knarse tand?" „Misschien wel, ik weet het niet, vrouw", zuchtte Balthasar en hij schoof zijn zes beenen nog eens gemakkelijk langs elkaar. „Balthasar," begon mevrouw Zoemertje, „weet je nu wel heel zeker, dat de tulp gesloten is? Ik ben zoo ongerust en het tocht zoo! Je moest toch liever nog eens kijken of.... „Nee, dat wil ik niet!" donderde plotseling Balthasar Brommer en trilde heftig met zijd vleugels. „Ik weet heel zeker, dat de tulp niet gesloten Is en nog wijd open staat. En ik weet ook heel zeker, dat we niet logeeren in een roode tulp, maar in een gele. En ik weet ook heel ze ker, dat een dikke zware pels je afschuwelijk zou staan en dat het hoogst onaangenaam, n fnmilip zelfs gevaarlijk i U* JumiWt is, een vrouw te T1 praatzuchtig is i als mijn neef Zacharias Knarsetand vraatzuchtig is. En nu, basta, zwijg, ik wil slapen!" Balthasar Brommer sliep dien nacht in een wijd-open gele tulp voortreffelijk, maar zijn echtgenoote Zoemertje Brommer kon geed van haar oogen dichtdoen en trilde onophoude lijk met haar vleugeltjes, want haar zenuwen waren hoogst gevoelig en onmiddellijk ernstig aangedaan. Zaterdag 28 Augustus Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.05 Keulen, 10.20 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Fr. Brussel, 4.20 Keulen, 5.20 Fr. Brussel, 6.20 London Regional, 7.40 Deutsch- landsender, 8.20 Fr. Brussel, 8.35 London Regio nal, 9.35 Keulen, 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Fr. Brussel, 10.50 Berlijn. Programma 4; 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 Droitwich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen, 7.00 eigen gramof oonplatenconcertVerzoekprogramma, 8.0012.00 Diversen. Geboren, 25 Aug.: d. van M. C. J. Oolders Beelen; 26 Aug.: d. van J. A. v. GalenPeper kamp; z. van T. M. ZwaneveldVisser; z. van T. RosmanBartels; 27 Aug.: d van A. A. HoogsteenWestra; d. van R. M. Kwestroor v. Veen; z. van S. J. M. BeersWarmerdam; z. van M. E. MoerkerkKlumper. Overleden, 27 Aug.: A. C. M. v. d. Voorn, 36 j., Kamperlaan. De beide jongens, blij dat ze even op den gang konden gaan, letten niet op het heuveltje dat tusschen de kaart gerold was. Vlug brachten ze de kaart in het rek en gingen vlug nog even in de gang wat voetballen. Stan kreeg het vreeselijk benauwd en probeerde uit alle macht tusschen de opgerolde landkaart vandaan te komen. Dit lukte echter niet zoo makkelijk; eindelijk had hij den rand bereikt. Nog een rukje en hü kon zijn beentjes over den rand krijgen. Gelukkig, hij was in veiligheid. Inmiddels was de meester Ongeduldig geworden over het lange wegblijven van Kees en Koos en hü kwam eens op de gang kijken. Gelukkig waren de jongens net van plan om naar binnen te gaan, zoodat de meester niets van het ballen be merkt had. „Waar blijven jullie toch," riep de meester onge duldig. „Gauw naar binnen, want we moeten sommen maken." Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Hals-tentoonstel ling, 105 uur. Teyler-museum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 56. Expositie 10—6 uur. yji Cinema-Palace: Het meisje van het Ballet. 7 en 9.15 uur. 115 uur Palace Filmac. Luxortheater: Piccadilly Jim, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ching-Ching, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur. Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. Frans Hals-museum: Frans Hals-tentoon stelling, 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66. Expositie 10—6 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur. Het meisje van het Ballet, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Piccadilly Jim, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ching-Ching, 2.30, 7 eh 9.15 uur. Stadsschouwburg: Propaganda-avond van de Ver. voor Int. Vriendschap en Wereldvrede# 8 uur. Het korps Motordienst, dat voor het houden van marschoefening in Brabant en het Zuiden van Limburg vanaf 23 Augustus j.l. uit het gar nizoen afwezig was, zal op 28 Augustus a.s. in den morgen in Haarlem terugkeeren. Door het korps is tijdens het verblijf in de zuidelijke provinciën deelgenomen aan oefe ningen van de verschillende regimenten Infan terie, die nu door het gebruik van auto's voor troepenvervoer, in de gelegenheid werden ge" steld deze oefeningen in grooter verband t0 houden, terwijl 't personeel van het korps Mo tordienst, behalve het rijden in heuvelachtig terrein, in de gelegenheid waren een inzicht t® krijgen van doel en strekking van het korps. Na de oefening met het 6e R. I. op 27 AUg- zal de terugmarsch in den nacht van 27 op 26 Augustus gehouden worden. 19 „Ze zullen eerder blij zijn, dat ik met u cor- respondeeren mag." „Op die manier zullen wij elkaar beter leeren kennen, niet waar? En zou je nu eens iets voor mij willen spelen, Evelyn?" Zoo ging de tijd voor haar belden aangenaam voorbij, tot het gesprek op boeken kwam. „Uw zoon heeft vader enkele boeken gezon den, die hü zeker verwachtte, dat ik lezen zou; nu, ik heb ze zoo eens ingekeken, maar bepaald gelézen heb ik ze niet: Menschen interesseeren mij, maar boeken en schilderijen niét." „Dat is jammer, want Roger is dol op lezen. Maar je zult zeker wel je best doen, dat je je in eikaars smaken verdiept?" „Als hü mijn smaak volgt, dan zal hij niet veel tijd over hebben om te lezen; dat weet ik wel. Wanneer menschen hun gezelschapsplich ten waarnemen, dan kan ik mij niet voorstellen, hoe ze nog tijd zouden overhouden, om deze aan boeken te besteden." Mrs. Thorbum was teleurgesteld; bovendien voelde zij zich geprikkeld door den aanmati gende® toon,, waarop Evelyn sprak en door de koele wijze, waarop zij het ten eenenmale on- noodig scheen te achten, dat haar aanstaande echtgenoot zou geraadpleegd worden, eer er een besliste verandering zou aangebracht worden in zijn levenswijze. Toch wilde zij zich niet laten verleiden tot een overhaast oordeel, waar zij later misschien spijt van zou hebben. „Je moet niet vergeten, lieve," zei ze dus vriendelijk-terechtwijzend, „dat een man van zaken soms rust noodig heeft na zijn werk. Ik ben zeker, dat Roger er trotsch op zal zijn, bezoeken te maken met zijn vrouwtje en dat w(j onze vrienden en kennissen weer veel meer zullen kunnen ontvangen, als jij hier het huis houden bestuurt." Meer hoorde Evelyn niet. Op dat „wij" ging het bloed haar zóó ontstuimig door de aderen vloeien, dat zij alle moeite had, zichzelf te te- dwingen, om niet roekeloos uit te vallen. Het was toch nooit bij haar opgekomen, dat van haar verwacht zou worden, het huis te deelen met haar schoonmoeder. Eindelijk zag zij, dat Mrs. Thorbum haar in gespannen aandacht gadesloeg, als wachtte zij een antwoord op het een of ander, dat zij had gezegd. „Je zult toch wel nooit in twijfel trekken, dat dit altijd mijn eerste streven zal zijn?" sprak Mrs. Thorbum nu weer. „Neem mij niet kwalijk," stamelde Evelyn, Jiet is wel heel onbeleefdmaar ik heb niet genoeg aandacht geschonken, aan wat u daar juist hebt gezegd." „Ik zei, dat, als Roger zijn vrouwtje zijn huis binnenleidt, ik dan geen grooter genoegen zal kennen, dan mét hem te trachten, haar zoo ge lukkig mogelijk te maken." „Heel vriendelijk van u. Ik vrees anders, dat ik niet zoo bijzonder huiselijk ben aangelegd en dat ik heel wat meer verlangen zal, om mij ge noegen te geven." Misschien had zij die woorden gezegd, om als 't ware uit te lokken, dat Mrs. Thorbum zou antwoorden, dat zij dan onmogelijk met haar kon samenwonen. „Egoïstisch kind!" dacht Rogers moeder. „Wat een ellendige toekomst zal mijn jongen ons beiden bezorgen!" Hardop sprak zij: „Ik ben zeker, dat mijn zoon alles zal doen, wat in zijn vermogen is, om zijn vrouwtje ge noegens te verschaffen, die binnen zijn bereik liggen. Maar de opofferingen kunnen niet uit sluitend van zijn kant komen." Met een glimlach, die Mrs. Thorbum niet aangenaam aandeed, zei Evelyn: „Het zou interessant zijn, om van de moeder van een man te hooren, hoe zijn vrouw hem gelukkig moet maken." Hoe sarcastisch dit ook klonk en waarschijn lijk bedoeld was, deed Mrs. Thorbum alsof zij er niets van merkte en begon: „Wil Iemand gelukkig wezen in zijn huwelijk, dan moet hij zeker zijn, dat zijn vrouw haar belangen èèn doet wezen met de zijne; dat zij niet haar tijd verbeuzelt met nietswaardige ver maken en dat zij haar invloed gebruikt, om zijn wil te richten naar een grootsch en edel streven." „U verlangt nog al wat van uw aanstaande schoondochter, Mrs. Thorbum!" „Dat is zoo, maar ik durf er ook voor instaan, dat die aanstaande schoondochter aan mijn zoon een ideaal echtgenoot krijgt." „Maar nu moet ik gaan," zei Evelyn, op staand, „want ik heb tante Fanny beloofd, om half zes terug te zijn." Ze voelde wel eenige gewetenswroeging, toen zij merkte, hoe bleek Mrs. Thorburn er uitzag en dat dit hoogstwaarschijnlijk het gevolg was van haar onaardig optreden. „Ik hoop, dat Mrs. Thorbum en jij het van daag goed hebt kunnen vinden?" vroeg tante Fanny, toen de meisjes met haar aan het diner zaten. „Nu, niet zoo heel best, tante. Wil de verhou ding goed blijven, dan zullen wij elkander niet dikwijls moeten zien." „Je meent toch niet, dat Mr. Thorbum er in zal toestemmen, can van haar gescheiden te worden?" „Ik weet niet, maar ik weet wèl, wat ik wil." Precies acht uur stond het rijtuig vóór. Juist kwam et iemand een briefje brengen aan Evelyn. Het jonge meisje was een ware schoonheid met haar prachtig donkerblauwe oogen, haar perzikenteint, haar mooi, zijdeachtig haar en haar bevallig figuurtje. „Mrs. Thorbum is ziek geworden. Mr. Thor bum komt niet op het bal," zei ze, terwijl alle kleur haar uit het gelaat week. „Ik moet zeg gen, dat heeft ze handig aangelegd, om haar zoon thuis te houden." „Hoor eens, Evelyn," vermaande Mrs. Gilbert. „Ik begrijp best, dat het een erge teleurstelling is, maar Mrs. Thorbum lijdt aan hartaan- doeningen." Eer zij nog uitgesproken had, werd er nog een prachtig bouquet bezorgd van witte bloe men en venushaar. „Met de hartelijke groeten van Sir George Illingworth aan Miss Evelyn Underwood," luidde het opschrift op het kaartje. „In ieder geval heeft die goede George geen liefhebbende moeder, die hem bij zich wil houden." „Vreeselijk onaardig van je, kind! Denk eens aan, hoe teleurgesteld Mr. Thorbum zelf zal wezen!" In twintig minuten hadden ze het Gouverne mentsgebouw bereikt en volgden de meisjes Mrs. Gilbert. Mary was lang niet zoo mooi als Evelyn; toch viel haar gelaat onmiddellijk op door de vredige kalmte, die er over verspreid lag; ook had haar gestalte Iets indrukwekkends: zij was lang en statig-gebouwd en droeg het hoofd fier omhoog. Een heer stond in de vestibule te wachten, nauwkeurig acht gevend op allen, die binnen kwamen; en, toen Mrs. Gilbert de balzaal be trad, kwam Anthony Stogdale haar de hand drukken. Grooter verrassing was zeker niet denkbaar geweest voor Mary, die er dan ook stralend uit zag, toen de ontmoeting plaats had. Daar kwam Sir George op het gezelschapje toegetreden. „Hallo, Mr. Stogdale! Ik wist niet, dat ik u ook zien zou. Miss Evelyn, mag ik uw bal boekje?" „Maat houden, Evelyn," fluisterde Mrs. Gil bert haar nichtje in. En Evelyn gaf in zóó verre gevolg aan dien wenk, dat zij Sir George niet al te dikwijls zijn naam liet zetten; maar vele dansen, die zij niet meemaakte, zat ze aan zijn zijde in de oran jerie, daar haar teleurstelling, dat Roger niet op het bal was, haar al heel weinig acht deed slaan op de publieke opinie. Tegen middernacht kon George zich toch niet langer bedwingen en zei: „Nu vanavond moet ik mij toch eindelijk uit spreken. U speelt met mij als een kat met een muis." „Een volgenden keer moet u een origineeler vergelijking bedenken," lachte Evelyn. „Maar kom, laat ons naar de zaal teruggaan," zei ze opstaande. Hij moest haar dus wel volgen, maar VTOeg op jammerenden toon: „Waarom wilt u toch nooit hooren, wat ik u te zeggen heb? U weet zeer goed...." dat de uitdrukking van uw gelaat totaal niet in overeenstemming is met deze gelegen heid. Ja, dat is zoo. Maar voor den volgenden dans ben ik bezet. Kijk, daar komt mijn cava lier al!" Met een zucht zag Illingworth haar aan den arm van een jongen luitenant wegwandelen en hij trad op Mary toe, die kalm en rustig naast haar tante zat. j* .(Wordt vervolgd./

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2