een jaar Manifestatie van Eerherstel J aarbeurscourant Het Rijk bouwt K, IN HET WOUD VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 Orootsche katholieke plechtig heid op 12 September te 's Gravenhage Geen zilvertreinen meer Gestroomlijnde postrijtuigen in alle treinstellen JONGERENCONFERENTIE OVER DEN VOLKENBOND Het Vogelbesluit De voornaamste bepalingen Naar de Parijsche tentoonstelling B. en W. der grootste vier ge meenten uitgenoodigd GELDSCHIETERSWET Wijziging gaat 1 September in Kust-reddingsdemonstraties te Kijkduin Examen hoofdakte Teekenen M.O. De zakenman uit de stad en de zakenman van het platteland Een oproep H. M. DE KONINGIN TE HENGELO Bezichtiging van het bedrijf der Kon. Ned. Zoutindustrie Op de Lanijto te Varsseveld Autobestuurder op slag gedood On onbewaakten overweg te Noot dorp werd zijn auto door den trein gegrepen MARINE-OFFICIEREN BEËED1GD Een voor Vlissingen ongewone plechtigheid Verlenging van contingenteeringen Het misdrijf te Santpoort De dader naar het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort teruggebracht BRAND TE ROTTERDAM Een oogenblik liet het vuur zich ernstig aanzien RANGEERDER ONDER TREIN Slachtoffer op slag gedood MEISJE VERDRONKEN LIJK BIJ MARKEN GEVONDEN Groote werken in voorbereiding OEFENINGEN DER EERSTE INFANTERIEBRIGADE Belangstelling van Z. K. H. Prins Bernhard DE BRAND TE SEVENUM Meer dan 100.000 schade UIT DE STAATSCOURANT Dienst der P.T.T Onderscheidingen DOOR KELLER Het Haagsche Houtrust-terrein zal Zon- 12 September a.s. getuige zijn van een Srootsche manifestatie van eerherstel. Op initiatief van de Katholieke Garde bullen de katholieken van Den Haag en °öigeving eindelek gelegenheid krijgen om eerhcrstel te brengen aan den Christus- Koning, voor den smaad, Hem in de steeds etêer om zich heen grijpende Kerkvervol gingen aangedaan. Kr behoeft niet aan te worden getwijfeld of s Haagsche katholieken zullen zich dien Zon- a8 in grooten getale op Houtrust vereenige» "ij zijn thans in staat, nadere mededeelinge» doen over deze bijzondere manifestatie. Deze te twee uur des middags een aanvang ne ten. Eenigen tijd tevoren zullen de leden van de pagsche jeugdbeweging en de vaandrigs met ®*ee afgevaardigden van alle overige katholieke panisaties vanuit Zorgvliet optrekken naar putrust en zich daar onder het zingen van het ,'e4 „Roomsche Blijdschap" vóór de officieele ''bune op het middenterrein opstellen .Onmiddellijk na de aankomst van Z. H. Exc te. j. p. j. Huibers, bisschop van Haarlem, p zijn aanwezigheid reeds heeft toegezegd, zal Je gevierde kanselredenaar, Pater Borromaeus "e Greeve O.P.M. een rede houden. Ka een korte pauze zal de bisschop in vol ""haat naar het monumentale altaar worden ^'eid, dat op het middenterrein wordt opge- pht, en een Pontificaal Lof celebreeren. De tegische Lofgezangen zullen beurtelings wor- te uitgevoerd door het volk en door den R. K. teenbond, onder de bekwame leiding van ka- "Kaan J. Duijves. De zilveren kleur van dc Dieseltreinen heeft ^gedaan. Het was in de practijk gebleken, al- te bericht de Telegraaf, dat deze kleur te be tettelijk was en daarom zullen in de toe test alle Diesels worden overgeschilderd in pbkergroen met breede roode banden aan on- pr- en bovenzijde. Dak en „buik" worden alu- teiumkleurig. Heeds zijn twee Dieseltreinstellen in de teüwe kleuren overgeschilderd. De thans in ^telling zijnde 217 electrische rijtuigen krij- deze kleuren ook, zoodat in Mei 1938 groen, .tel, zilver de officieele kleuren der N. S. zul- zijn. Ihtusschen hebben de Ned. Spoorwegen ook ter den dienst van P. T. T. een verrassing in ptto. op het oogenblik loopen de postrijtuigen teluitend in stoomtreinen, doch in 1938, wan- ter een belangrijk deel van de stoomtreinen por Diesel-electrische en electrische treinen pi zijn vervangen, zullen de postwagens ook deze moderne treinen meerijden. Terecht hebben de Ned. Spoorwegen zich op pt standpunt gesteld, dat het niet aanging den •daien stroomlijnvorm van de nieuwe trein- ,tsllen door hoekige postrijtuigen te onderbre- te. Daarom zullen in de toekomst ook de tebtenaren en beambten der brievenmalen in telijke stroomlijnwagens door het land wor- b vervoerd. Het voornemen bestaat n.l. bij een nader aan 1 Wijzen Nederlandsche industrie voorloopig ,6h zestal gestroomlijnde postrijtuigen, ter ?tete van 23 M„ te bestellen, welke rijtuigen tewel voor de Diesels als voor de electrische sinen geschikt moeten zijn. De inrichting van J-te nieuwe postrijtuigen zal vrijwel gelijk zijn ad die van de bestaande, j, Ken moeilijkheid wordt echter nog gevormd ®?r cie constructie van de automatische kop- ■eling, welke zich aan beide trein typen moet 'tenen aanpassen. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Saniseert in overleg met de voornaamste teanisaties van jongeren hier te lande, van jphderdag 2 tot Zaterdag 4 September op het c tegoed Woudschoten bij Zeist een zomer- teferentie van jongeren over den Volkenbond. P deze Conferentie zullen de volgende on twerpen besproken worden: j Grondgedachte van den Volkenbond, hi nder Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eysinga donderdagmiddag) v 2- Ontwikkeling van de vreedzame regeling Jte geschillen, de maatregelen tot voorko- van oorlog en de ontwapening, van 1937, inleider Prof. Mr. J. H. W. Verzijl Vrijdagochtend) y3' Ontwikkeling van de activiteit van den pkenbond op economisch, sociaal en technisch °'od, inleider Mr. H. Willemse (Vrijdagavond) 4- Ontwikkeling van het veiligheidssysteem te 1919—1937, inleider Mr. J. C. Baak (Zater dagochtend). 5- Vooruitzichten en taak ten aanzien van ,te Volkenbond, inleider Mr. R. Regout S.J. Zaterdagmiddag) Kh. j. c. Baak heeft zich bereid verklaard de besprekingen te leiden. Zooals vermeld, wordt deze conferentie gehouden in overleg met de voornaamste organisaties van jonge ren hier te lande, die zich bereid verklaard hebben tot medewerking door de aanwijzing van afgevaardigden, en/of de toezegging om hun leden tot deelneming op te wekken. Thans is verschenen het Vogelbesluit 1937, hetwelk strekt ter uitvoering van de Vogelwet 1936. Niet tot de beschermde vogels in den zin van de Vogelwet behooren voor onbepaalden tijd de zwarte kraai en de huismusch. Voorts kan de minister van Economische Za ken bepalen, dat een of meer van de volgende vogelsoorten, voor bepaalde tijdvakken (elk tijdvak ten hoogste 2 jaar), hetzij voor het ge- heele rijk, hetzij voor bepaalde gedeelten daar van, niet tot de beschermde vogels zullen be hooren: schollevaar, blauwe reiger, sperwer, slechtvalk, mantelmeeuw, zilvermeeuw, kok meeuw, houtduif, bonte kraai, ekster, Vlaam- sche gaai en spreeuw. Dit zijn de z.g. voor waardelijk onbeschermde vogels. Vogels voor de kooi zijn volgens het besluit: zwarte lijster, kauw, vink, putter, sijs, kneu, groenling en geelgors. Vogels voor de jacht zijn: havik, slechtvalk en klapekster. De raaptijd van kievitseieren vangt aan het ingang van 1 Februari en eindigt voor alle pro vinciën met ingang van 20 April. De raaptijd van eieren van meeuwvogels vangt aan met ingang van 1 April en eindigt met ingang van 15 Juni. Hij, aan wien een vergunning is verleend om beschermde vogels voor de kooi of voor de jacht te vangen, mag daarbij gebruik maken van vang- of treknetten, waarvan de vleugels een lengte hebben van niet meer dan tien me ter, gemeten van stijggaren tot stijggaren, en een breedte van niet meer dan twee meter, ge meten volgens de lengte der staven, en waar van de mazen, gestrekt gemeten langs het koord van knoop tot naastliggenden knoop, een lengte en een breedte hebben van niet minder dan 17 millimeter. Hem, aan wien een vergunning is verleend om beschermde vogels te vangen, anders dan voor de kooi of voor de jacht, of te dooden, kan tevens worden vergund daarbij gebruik te maken van andere vangmiddelen uitgezon derd lokvogels, die geblind of verminkt zijn met dien verstande, dat ook vang- en trek netten van andere dan bovengenoemde maten kunnen worden toegestaan. Het gemeentebestuur heeft de colleges van B. en W. der grootste vier Nederlandsche ge meenten, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht uitgenoodigd om begin October met hun dames de wereldtentoonstelling te bezoeken. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 22 April 1937 tot wijziging van de Geldschie- terswet in werking treedt op 1 September a.s. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen zal groote kust-reddingsdemon straties houden te Kijkduin (tegenover het hotel „Kijkduin") op Zaterdag 28 Augustus a.s. te 3 uur n.m. Het programma vermeldt: Demon stratie van vervoer- en bevrijdingsgrepen (in brigadeverband) op verschillende gedeelten van het strand door alle deelnemende brigades. Hulpverleening aan een drenkeling door hand reiking van niet-zwemmers in den z.g.n, ket- tinggreep, idem met gebruikmaking van een stok met grijptouwen, voorts met gebruikmaking van een haspel met Hjn, idem met lijn en dryf- bussen; met gebruikmaking van een Australi- schen haspel, van een vlet en van een reddings- flotteur. In verband met het twintigjarig bestaan van den Bond op 16 September a.s. zal te 5 uur ge legenheid bestaan het bondsbestuur te compli menteeren in het badhotel „Koningin Wilhel- mina" te Kijkduin. ARNHEM, 26 Aug. Geféxam. 3 vr. en 5 hl. candidaten. Geslaagd de heer J. v. Delden, We- zep en de dames C. J. Jansen en G. J. Jansen, Winterswijk. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte M. O. de heeren A. O. Koning te Den Haag; M. W. Kruiskamp te Zaandam; H. W. Kuiper te Arn hem; N. W. Maas te Rotterdam; H. R. Nieser te 's-Hertogenbosch en A. J. M. Notenboom te Roosendaal, De Jaarbeurs te Utrecht zal weer spoedig haar poorten openen. Het is reeds de 37ste beurs, die aan handel en industrie veel te ver tellen heeft. Van 7 tot en met 16 September is Utrecht wederom het belangrijke centrum van het zakenleven. De Jaarbeurskrant, het trouwe periodiek, is ditmaal in een zeer schoon gewaad verschenen. Het is gedrukt in koperdiepdruk en wordt in een oplaag van 125.000 exemplaren onder de handeldrijvenden verspreid. Het openingsartikel luidt als volgt: „Het Nederlandsche Jaarbeursinstituut staat midden in het Nederlandsche zakenleven. Ge durende negen dagen ditmaal van 7 tot en met 16 September 1937 concentreert zich de handel op Utrecht, Dan komen daar tezamen in grooten getale döt producenten met de mon stercollecties hunner producten en ontmoeten daar de wederverkoopers, de detaillisten uit alle oorden van het land. Per trein en autobus ko men de zakenmenschen naar het centrum des lands om zich te oriënteeren betreffende de mo gelijkheden op economisch gebied in de naaste toekomst en aan de hand van de beste keuze uit een groot aantal offertes hun inkoopen te "doen. Het jaarbeurswezen heeft een nieuwen vorm van handelsintermediair gebracht. Het persoon lijk element speelt daarbij een voorname rol. De koopman-bezoeker onderhandelt ter jaar beurs persoonlijk met den fabrikant-deelnemer in tegenwoordigheid van het product. De meest efficiënte wijze van zakendoen. Alles wat een koop-order beheerscht kan ter jaarbeurs be sproken worden. Door het directe overleg tus- sclien kooper en verkooper kunnen de voor- deeligste voorwaarden bedongen worden. Door de aanwezigheid ter jaarbeurs van verschillen de deelnemers in dezelfde branche kan door onderlinge vergelijking uit een groote verschei denheid van aanbiedingen de beste keuze wor den gedaan. De technische inrichting der jaar beurs o.a. de indeeling naar bedrijfsgroep waarborgt een snel en gemakkelijk overzicht. De jaarbeurs biedt voor elk wat wils. Iedere zakenman kan ter jaarbeurs iets van zijn gading vinden. De najaarsbeurzen te Utrecht bevatten een industrieel en een agrarisch gedeelte. De zakenman uit de stad en de zakenman van het platteland beiden hebben hetzelfde voordeel en hetzelfde gemak van het intermediair, dat de Nederlandsche Jaarbeurs hun biedt. De Nederlandsche Jaarbeurs roept alle zaken menschen op naar de najaarsbeurs 1937. Eenzelfde toegangsbewijs geeft toegang zoo wel tot het algemeen industrieele gedeelte als tot het agrarische gedeelte der beurs. Op voet van gelijkheid zijn op de najaars beurzen Industrie en Landbouw onder één dak vereenigd. Ten dienste van den Handel. De jaarbeurs is een handelsinstituut. De za kelijke belangen staan voorop. Het Nederland sche Jaarbeursinstituut wortelt in de realiteit van het Nederlandsche zakenleven. Tot dat zakenleven behoort zoowel de winkelier als de landbouwer en veeteler. De Nederlandsche Jaarbeurs roept U. Verzuimt Uw kans niet, zakenmenschen van Nederland!" H. M. de Koningin heeft Donderdagochtend om tien voor twaalf komend met den gewonen trein uit Apeldoorn, waaraan twee salonrijtui gen waren gekoppeld, een kort bezoek gebracht aan Hengelo, ter bezichtiging van het nieuwe bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Zout industrie „K.N.Z." Hare Majesteit werd op het bedrijf o.a. ver welkomd door den directeur, den heer ir. G. de Haas endoor de beide gedelegeerde com missarissen, de heeren ir. mr. dr. H. J. D. van Lier uit Rotterdam en ir. A. van der Minnen uit Zwijndrecht. Hare Majesteit, die met klein gevolg was, toonde voor alle afdeellngen zeer veel belang stelling. Tenslotte bezichtigde zij op het directiekan toor een expositie van de producten der K.N.Z. Toen het bekend werd, dat H.M. de Koningin in de stad was, schaarden zich overal groepjes belangstellenden langs den weg, die haar har telijk toejuichten. H.M. vertrok om kwart voor een per extra-trein naar Enschede en vandaar naar de tentoonstelling te Varsseveld. H.M. de Koningin is om half drie met Haar gevolg te Varsseveld aangekomen, om een be zoek te brengen aan de landbouw- en nijver heidstentoonstelling Lanijto. De burgemeester, de heer J. J. Boot, heeft H.M. op het perron verwelkomd. Voor het sta tionsgebouw stonden alle schoolkinderen van het dorp opgesteld, die het Wilhelmus zongen. Aan den ingang van het tentoonstellingster rein werden H.M. bloemen aangeboden door het dochtertje van den burgemeester en werd het bestuur van de Lanijto aan Haar voorge steld. Hierna maakte de Koningin, begeleid door den burgemeester en den voorzitter der Lanijto, den heer L. Levy, een rondgang langs de stands. Na de bezichtiging nam de Koningin op de eerëtribune plaats. Het publiek was zeer enthousiast en zong spontaan het Wilhelmus. De geest drift was zoo groot, dat de omrastering werd doorbroken, doch de politie had spoedig de aanwezigen weer in bedwang. Hierna werden de bekroonde paarden en koeien voorgeleid, terwijl de landelijke rijver- eeniging een défilé hield. Om half vijf vertrok de Koningin per trein naar Apeldoorn, nadat Zij nog per auto een rit door het dorp had gemaakt. Donderdagmiddag ongeveer half een is op den onbewaakten overweg, aan den Achterweg te Nootdorp een ernstig ongeluk gebeurd. Van de zijde van het dorp kwam een auto, die, ver moedelijk tengevolge van onoplettendheid van den bestuurder, door den sneltrein, gaande in de richting Den Haag, gegrepen werd. De auto werd vierhonderd meter meegesleurd, alvorens dé trein tot stilstand kwam. De eenige inzit tende, de 22-jarige A. van Rossum uit Papen- drecht, werd op slag gedood. Het uitzicht op den onbewaakten overweg ter plaatse is slecht. Politie was spoedig aanwezig. Na drie kwartier oponthoud kon de trein zijn reis voortzetten. Omtrent dit ongeval deelt een passagier, die in den trein zat, nog het volgende mede: Om 12.10 vertrokken wy uit Gouda en vol gens de dienstregeling zouden wij om 12.29 te Den Haag aankomen. Vlak voor Nootdorp kwam de trein plotseling tot stilstand en reeds dadelijk vermoedden wij, dat er een ongeluk was gebeurd. Wij stapten uit den coupé, snel den naar voren en zagen dat voor op de loco motief de brokstukken van een auto geklemd zaten. Hiertusschen hing het Hjk van den autobestuurder, die op slag moet zijn gedood. De klap moet zoo hevig zijn aangekomen, dat de buffers van de locomotief zijn afgebroken en de lantaarns achterovergebogen. Van den auto was weinig meer over. De onderdeelen la gen op den ongeveer 400 meter langen weg ver spreid, langs welken het voertuig door de loco motief is meegesleurd. In den trein bevond zich geen medicus, zoodat een dokter uit Nootdorp moest worden ontboden. Het heeft bijna een uur geduurd, voordat politie- en geneeskundige hulp arriveerde en gedurende dezen tijd heeft het lijk tusschen de brokstukken van den auto gehangen. Toen eerst werd het onder leiding van den veldwachter verwijderd en onder een zeil in het gras ge legd. Later is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuis te Nootdorp overgebracht. Nadat ook de brokstukken van den auto weggehaald wa ren, kon de trein weer voortgaan. Donderdagmiddag zijn op het terrein van Harer Majesteits wachtschip „Noord-Brabant" te Vlissingen voor het front van de troepen door den ondercommandant van de marine in Zee land, kapt. ter zee H. J. van der Stad beëedigd de nieuw benoemde officieren D. W. baron van Lijnden, W. P. Jansen, M. J. H. Gregory en J. H. baron Mackay, welke officieren zijn bestemd voor de divisie mijnenvegers, bestaande uit de „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter", „Abraham Crijnssen" en „Eland Dubois", welke Maandag as. van Vlissingen naar Ned. Oost-Indië zullen vertrekken. Na de beëediging heeft kapt. v. d. Stad de jonge officieren toegesproken en hen gewezen op den ernst van dit oogenblik. Baron van Lijnden mocht tevens uit de han den van den kapitein een gouden horloge ont vangen, uitgeloofd door den minister van De fensie als belooning van buitengewone bekwaam heid en gehoorzaamheid. Nadat kapitein Van der Stad ook de ouders en naaste familieleden had gelukgewenscht, eindigde hij met een driewerf „Hoezee" voor H. M. de Koningin. Dan klinkt het commando: „Presenteert het geweer" en terwijl alle officieren de houding aannemen, speelt de marinekapel het Wilhel mus. Daarna defileerden de matrozen van de op leiding voor den ondercommandant en voor de nieuw benoemde officieren, waarna deze voor Vlissingen zoo zelden voorkomende plechtigheid was geëindigd. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. De volgende contingenteeringen zullen per 1 September a.s. worden verlengd: ongebleekte katoenen weefsels, gebleekte katoenen weefsels; geverfde, bedrukte en bontgeweven katoenen weefsels; kunstzijden weefsels; weefsels van wol en halfwol; kousen en sokken; draadmateriaal en spijkers; closetreservoirs; meubelen van riet. „Ik heb je nog zoo gezegd, dat je moest stoppen i In verband met de aanhouding te Zwolle van den 37-jarigen F., den dader van het misdrijf in den Neethof te Santpoort, kan nog wordeö gemeld, dat het spoedig vinden van den dader alleen het gevolg is van het opsporingswerk van de politie van Velsen Ondanks het feit, dat mensehen uit de om geving van F. het voor onmogelijk hielden, dat deze het misdrijf had gepleegd, twijfelde de po litie van Velsen niet aan de schuld van dezen man en zij verzocht dan ook zijn aanhouding. Dat deze zoo spoedig volgde, is te danken aan het feit, dat de politie van Velsen met vrij groote zekerheid wist, dat F. naar Zwolle of althans in deze richting was gegaan. Derhalve werd aan de politie te Zwolle en aan die van de omliggende plaatsen gevraagd den gesig naleerde op te sporen. F. is Donderdag naar het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort terug gebracht. Het ligt in het voornemen van den directeur van deze inrichting, den man naar elders over te plaatsen. De toestand van het mishandelde jongetje Is redelijk. Omstreeks kwart over vier brak Donderdag middag brand uit op de bovenste etage van het drie verdiepingen hooge pand 119b aan den Beukelsdijk te Rotterdam, in gebruik by het bejaarde echtpaar J. R. Korner, dat de eerste verdieping bewoont. Op deze derde verdieping bevinden zich de slaapkamers. Een daaraan grenzend deel van den zolder is ingericht als kolenbergplaats. Daar had de vrouw van Kor ner een petroleumstel neergezet, waarop ap pels stonden te stoven. Op onverklaarbare wyze Is dit toestel in brand geraakt. Daar de tweede verdieping niet bewoond is, was het, toen men onraad bemerkte, reeds te laat. Op dat oogenblik deelden de vlammen zich reeds mede aan de slaapverblijven, welke weldra in lichterlaaie stonden. De vlammen sloegen in een minimum van tyd uit de zes vensters en aanvankelijk liet het vuur zich ern stig aanzien. Met de inmiddels gearriveerde slangenwagens bestreed men zoo snel mogeiyk met vijf stra len op de waterleiding de vlammen. Toen het vuur naar buiten sloeg, zag hoofdman Van Gunsteren in, dat er niet voldoende druk op de waterleiding stond, om met stralen van de slangenwagens het vuur te bestrüden. Hij ont bood de motorspuit, die met één straal aan het blusschingswerk deel nam. Binnen drie minu ten was de brand daarop gebluscht. De beide kamers zün uitgebrand, de lager gelegen verdieping alsmede de geiykstraats ge legen winkel van de Rotterdamsche melkin richting, hebben eenige rook- en waterschade oogeloopen. Donderdagmiddag te één uur is op het sta tion te Kruiningen-Yerseke, de 45-jarige J. Nieuwdorp onder een rangeerenden trein ge komen. De rangeerder werd op slag gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Het slachtoffer was gehuwd. Donderdagmiddag is de 23-jarige Neeltje van Middelkoop te Hei en Boeikop in de naby haar huis gelegen wetering geraakt en verdronken. Het meisje schynt by het vaten wasschen aan den kant van het water te zyn uitgegleden. Men heeft nog geruimen tyd gepoogd door kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wek ken, doch dit mocht niet baten. Schipper J. Otte van het motor-kustvaartuig Zwerver uit Bruinisse, heeft ter hoogte van Marken ln de voormalige Zuiderzee het ïyk ge vonden van een naar schatting zestig-jarigen man. Het ïyk is door den G.G. en GD. naar Amsterdam vervoerd. (Van onzen parlementairen redacteur) Wy berichtten reeds omtrent de massalever- bouwing van het departement van Financiën aan den Kneuterdijk te Den Haag, het histo rische gebouwencomplex, waar in voorbye eeuwen o.a. de landsadvokaat Johan van Ol- denbamevelt en de' uit zijn land verdreven winterkoning van Bohemen gewoond hebben. Eveneenk hebben onze lezers kennis kunnen nemen van de grootsche plannen tot uitbrei ding van het Rijksarchief te Den Haag, gele gen achter het departement van Buitenland- sche Zaken, waartoe het gebouw van een voor malige H.B.S. moet worden aangekocht en met welk werk tonnen gouds gemoeid zullen zijn. Thans zal ook waarschyniyk per 1 Octo ber a.s. een begin gemaakt worden met een reeds zeven jaar lang in plannen uitgewerkte uitbreiding van het hoofdgebouw der P.T.T. aan de Kortenaerkade te Den Haag. Spoedig zullen de sloopers verschynen, om tientallen, reeds geruimen tyd leegstaande, perceeien aan de De Ruytsrstraat, de Bazarstraat en de de Bazellaan te amoveeren, zoodat uitgestrekte terreinen voor nieuwbouw vry zullen komen. Na verloop van twee jaar hoopt men den nieuw bouw voltooid te hebben, waarna hierin de verschillende P.T.T.-diensten, thans in groote perceeien elders in Den Haag ondergebracht, centraal worden gehuisvest. Voorts zal te Utrecht, tusschen het Centraal Station en het Lijngebouw, een nieuw postkan toor gebouwd worden, speciaal bestemd voor den bestel- en expeditiedienst. doch tevens voor het publiek toegankeiyk als post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Dergelijke gebouwen zullen o.a. eveneens te Amsterdam en te Roozendaal wor den gebouwd. Ook kwam ons ter oore, dat het Ryk, zoo wel te Amsterdam als te Rotterdam, nieuwe, centraal-fungeerende belastinggebouwen zal doen verrijzen. Een en ander zou gefinancierd worden uit het Werkfonds. Het Ryk gaat bouwenvoor millioenen! De regimenten grenadiers, jagers en het vier de regiment infanterie keeren 28 Augustus naar Den Haag en Leiden uit den Harskamp terug, waar voor de gezamenlijke regimenten oefenin gen zijn onder leiding van den reserve-luite nant-kolonel dr. G. J. de Groot. De oefeningen van 24, 25 en 26 Augustus wer den bygewoond door Z. K. H. Prins Bernhard, die met groote belangstelling de troepenbewe gingen te paard volgde. Betreffende den brand vte Sevenum valt nog te melden, dat de schade op meer dan 100.000 geschat wordt. Aangezien een der gebouwen niet vernield is, kan het bedryf hierin voortgezet worden. Met ingang van 1 Sept. 1937 zijn in vasten dienst benoemd tot ingenieur der telegrafie en telefonie ir. B. van Dyl, ir. W. F. Reeser, ir. H. Cretien Felser, ir. Tj. de Cock Bunlng, allen thansvingenieur der telegrafie en telefonie op arbeidsovereenkomst. Ingaande 16 Augustus 1937 is benoemd tot adjunct-commies by het hoofdbestuur der pos teryen, telegrafie en telefonie J. C. Lokhorst, thans werkzaam op arbeidsovereenkomst bij genoemd hoofdbestuur. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille in zilver, aan: K. Roeloffs, verificateur van weegbruggen by de N. V. Centrale Suikermaatschappij, te Princen- hage. Voor het tydvak van 21 Septemebr 1937 tot het einde van het studiejaar 1937-1938, weder om benoemd tot assistent aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. J. A. Huyskes, al daar. -atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. »Hij is goed voor my geweest!" zei het meisje. !pe zouden me vermoord hebben, als hy er niet "^eest was." ®bril knikte. 'Ik weet het. Maar ziet u, mynheer Hubertus, zal niet veel meer te helpen zyn. Elisabeth loet hier weg; je weet anders niet wat er nog «beurt." "Ja, zij moet hier weg; dat is noodzakeiyk!" ik. j, ®mii vertelde, en hy sprak tot mijn verwonde- li t8 lleel rustiS en zonder opwinding, zoo zake- Jk als iemand die alles goed overwogen heeft: 'Ik ben teruggekomen, omdat ik het niet lan- lipf meer uithield. Elisabeth is altyd myn eenige efde geweest. Dat met die andere was 'n dwaas- yeid, die dan ook zwaar genoeg gestraft is. W(er dagen geleden ben ik teruggekeerd. Ik heb dsabeth hier bij het kruis opgewacht; ik wist at ze hier moest komen voor de lamp. Ze heeft j. toen eten gebracht, en geslapen heb ik in ®t woud. Gisteren, mynheer Hubertus, hebt u ,*1 ontdekt. Ik wist toen niet, wat ik doen °est. Maar nu weet ik het. Zoo kan het niet er meer.Elisabeth brengjük,naarde^stad. ^g, Ik zal u haar adres geven, mynheer Hubertus en geeft u dat alstublieft aan moeder Ranke. Maar buiten haar mag niemand weten, waar Elisabeth is, ook mijnheer Balthassar niet." „Ik wil dat alles graag doen en ook het stil- zwygen bewaren wat betreft Elisabeth." Emil Bönisch wendde zich af. Münheer Hubertus, als u wist, hoe slecht ik ben, zou u niet zoo vriendeiyk met me spreken." „Hij is niet slechthy is niet slecht!" Het meisje liet zich weer voor hem neervallen en omklemde opnieuw zyn knieën. Opnieuw wendde Emil zich tot my. „Als ik dat met Elisabeth in orde heb ge maakt, kom ik terug. En dan zal ik ook hier alles in orde maken." „Dat mag je niet, Emil, dat mag je niet!" „Ik moet!" zei hy. „Laat u me nu rustig gaan, mijnheer Hubertus; ik loop niet weg, ik kom te rug. Dit eene kunt u mynheer Balthassar zeg gen: degene, die myn vader zyn geld ontstolen en de houtzagery in brand gestoken heeft, ben ik!" „Emil Bönisch!" Het meisje gilde en viel languit op den grond; haar lichaam schokte. „Het moest er uit!" zei de jongen heesch, „het baat niet; het is anders niet om uit te houden. En aangezien er hier een kruis staat, is dit een plaats om te biechten. Zij daar heeft me ook alles opgebiecht." Ilc kon slechts met moeite zeggen: „EnEmil Bönisch.... en Bianca?" „Neen! Dat heb ik niet gedaan!" zet i „Wie heeft Bianca vermoord?" „Dat zeg ik niet!" Zwygen. Slechts een vogeltje tjilpte. „Sta op, Liese, we gaan! Overmorgen ben ik weer terug, mynheer Hubertus." Hy sloeg zyn arm om het snikkende meisje en leidde haar weg. Ik hield hen niet tegen. Ik bleef nog een oogenblik bewegingloos staan, toen knielde ik op de bank, die onder het kruis stond. Langzame terugweg. Duizenderlei gedachten. Hoe zwaar moet het dit meisje gevallen zyn, toen ze met haar oliekruikje naar het kruis schreed zonder haar maagdenkrans, waarop de geheele gemeente vertrouwde. Tot eens, toen zy weer met sidderende han den, bleek gelaat en neergeslagen oogen het lampje bijvulde, hij uit het struikgewas op haar toetrad, hy, wien al haar liefde gold en die de oorzaak van al haar ellende was geworden. Hij was er weer.... hy was teruggekeerd, gedreven door liefde en verlangen. En zij biechten elkaar als twee schuldbeladenen hun zonden en verga ven elkaar en de Verlosser strekte zyn armen over hen uit. Met dat al was Emil Bönisch aan de dingen, waarvan het gerecht hem beschuldigde, n.l. dief stal en brandstichting, inderdaad schuldig. Het zal een harde slag zyn voor den ouden Bönisch, als hij dat verneemt. Die is er nog steeds niet over uitgeraasd, dat zijn aanhouding verzocht is. Ik heb Emil laten loopen; mocht ik dat? Ach, lkAben te£suf -iiu,om over dergelyke dingen na, te denken. Ik had me daar, op die vryplaats boven, ook boven, ook werkeiyk niet aan hem kunnen vergrypen. Hy komt zeker terug. Ik bemerk, hoe snel ik loop. Ik ben bang al-- leen in het woud. Wanneer ik myn woning zie liggen,- heradem ik. Meteen komt vrouw Sturz naar buiten, en als ze mij ziet, schreeuwt zy me over tuin en weide toe: „Mijnheer Hubertus, u moet dadeiyk naar de houtzagery komen. Mynheer Balthassar laat u roepen. De oude Bönisch is plotseling gestor ven!" ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Het ïyk van den grysaard lag uitgestrekt op den vloer van een lage hoevekamer met kleine raampjes. In de deur gluurden verslagen knechts en meiden. Ik knielde by den doode neer en bezag zyn gezicht. Verstarring des doods. Balthassar, die aanwezig was, trok my zacht weer op. ,Daar!" zei hy; „lees dit briefje, dat ik in een la van de tafel vond. „Krügel vrylaten. Ik heb Bianca vermoord. Emil is onschuldig. Otto Bönisch." „Heeft hy het gedaan? Hy?" fluisterde ik en wees op den dooden grysaard. „Ja." Ik ging op een stoel zitten. Balthassar leunde tegen den muur. Niemand sprak een woord. Een meid huilde hardop. De meesterknecht kwam naar voren. „De oude Bönisch was niet goed meer by het hoofd. Telkens als het onweerde, geraakte hy buiten zich zelf. Dan kroop hy altijd in den kel der. Maar vannacht kroop hy uit den kelder te voorschyn en toen er in het dorp brand uit brak, begon hy te schreeuwen: „Alles brandt af! Alles gaat er aan!" Daarop is hy naar zijn slaapkamer gegaan, wy gingen allen naar den brand kyken. En vanmorgen, toen er niemand te voorschijn kwam en wy ook geen antwoord kregen op ons geklop, hebben we de deur open gebroken.... en daar lag hij toen." Dat was het verslag van een levenseinde, van een levenstragedie. Eenvoudiger kon het niet verteld worden. Maar de hoofdzaak was toch dit: de vreeselyke gewetenswroeging van den ouden man, die uit zorg en liefde voor zyn zoon tot moordenaar was geworden, en, in zyn een zame verlatenheid, onder de vlammenteekenen des hemels heenging uit een leven zonder ge luk of rust. Ik keek naar het testament van den doode, naar de ronde tafel. Deze tafel was ongetwyfeld eens, toen Bönisch nog gelukkig was, een jonge vrouw en een aantal kinderen had, het sieraad geweest van de „pronkkamer." Op die tafel van zyn oude pronkkamer schreef de oude Bönisch zyn testament, terwyi buiten de bliksems flitsten, de donder ratelde, de hagel neersloeg, de huizen in vlammen opgingen. Hy wilde Krügel redden. Hy wüde zyn zoon, redden. En nu lag hy hier op den vloer uitge strekt. Ik was biy, dat ik me noch van beroepswege noch van nature gedwongen voelde, over men- schen een vonnis uit te spreken. Dat moet maar een ander doen, die een beter inzicht en een sterker rechtsgevoel bezit dan ik. Balthassar sloot het doodsvertrek. „Een van jullie," beval hy de knechten, „biyft hier voor de deur staan en let op, dat er nie mand, wie het ook zy, het vertrek betreedt." Toen drongen allen de trap af naar beneden. „Wat 'n laf volkje!" knarsetandde Balthassar. De meesterknecht kwam terug en zei: „Ik zal de wacht houden!" „Flinke kerel!" prees Balthassar en hield hem een vyfmarkstuk voor. De man nam het niet aan. „Begryp goed, Berthold, het is niet om den doode; dien zal geen mensch weghalen; het is om hetgeen er op dat briefje staat geschreven!" De knecht knikte en leunde breed tegen de deur. Buiten gekomen wiesch ik myn handen in de gezwollen beek. Ze waren byna zoo verstard als het gezicht van den ouden Bönisch. Ik had lang werk. „En nu naar een telefoon!" drong Balthassar aan. „In de „Druiventros!!" Ik kom anders wel niet meer in de Druiventros," maar vandaag maak ik een uitzondering. De telefoon daar is het dichtst bij de hand. Ik moet dadeiyk het gerecht van een en ander in kennis stellen." „Ik moet u echter eerst nog iets anders mede- deelen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3