We luisteren naar. FINANCIEN GODSDIENSTONDERRICHT IN DE MISSIE Kerkelijk leven OUDE MAN GEKNEVELD EN GEDOOD HET WEER OP ZONDAG Dagfilm VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 Internationale Missiologische week te Nijmegen begonnen Positieverbetering voor de mynwerkers Werknemersbonden doen voor stellen aan de contact commissie Zevenhonderd jachten naar de vlootrevue Groot aantal wherries en ongeveer 100 kano's op het Binnen-IJ DE WERELDJAMBOREE EEN BELANGRIJKE TENTOON STELLING Op vee- en zuivelgebied Overweldigende drukte in het postkantoor MOTORRIJDER OVER DEN KOP Rondleiding op „Foto '37" BENOEMINGEN Paters Minderbroeders In het bisdom Breda DE ZOETE LIEVE VROUWE VAN DEN BOSCH Audiëntie De spreker, die graag z'n koekje had! Cassatie-beroep van medeplichtige door den Hoog en Raad verworpen PAARDENTENTOONSTELLING TE 's HERTOGENBOSCH Op 2 en 3 September a.s. BOERDERIJ AFGEBRAND VAN DEN WAL IN DE SLOOT Aanplant Rosella-vezel en Ja va-jute Federatie R, K. Vrouwenbonden m Zaterdag 28 Aug. Voorloopig blijft het weer rustig en droog Bakhuys exit Door K.N.V.B.-bestuur tot prof. verklaard LAWNTENNIS Int. tournooi te Wiesbaden Van der Heide verslagen ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 2000 METER Archie San Romani brengt het op 5 min. 16.7 sec. I.V.C.By Rond de Twentsche kwestie De vier vereenigingen zullen haat leden voorstellen, te bedanken als lid van den I.V.C.B. Slechts zelden zal het Vereenigingsgebouw „Unitas" te Nijmegen een dergelijke bonte mengeling van Missionarissen, Paters, Broe ders en Zusters in diverse kleederdrachten binnen zijn muren hebben gezien; priesters met door de tropenzon gebruinde en ver weerde gezichten, missionarissen, die de hitte van den dag in de vreemde landen letter lijk en figuurlijk hebben gedragen, profes soren, die met de opleiding van toekomstige missionarissen zijn belast, Broeders en Zus ters en tal van studenten, die belangstel len in het actueele onderwerp, dat op de In ternationale Missiologische Week behandeld zal worden. Vroeger werd deze studieweek steeds in Leu ven gehouden en de veertien voorafgaande Mis siologische Weken hebben wel een dusdanige reputatie verworven, dat de belangstelling voor deze wetenschappelijke bijeenkomsten, waar- theorie en praktijk beide him deel krijgen, steeds stijgende is. Onder de aanwezigen werden Donderdag bij de opening o.a. opgemerkt Z. H. Exc. Mgr. Pau- lussen, Mgr. Dr. Olav Smit, Mgr. Smets, Mgr. Suys, de H. E. Pater Meuffels, Prov. der Laza risten; de H. E. Pater Kerstens, Provinciaal der Witte Paters; Deken van Mulukom, van Nijme gen; Dr. H. Ahaus en de heer Bruineman, oud adviseur voor Chineesche Zaken. De voorzitter. Pater Gourtjens. gaf uiting aan zijn vreugde over de talrijke opkomst en sprak een bijzonder woord van welkom tot Père Char les S. J., Permanent Secretaris der Leuvensche Missiologische Week, alsmede tot Père Quirin, O. M. Cap., die oeiden, trouw aan de Leuvensche traditie, ook hier aan de bestuurstafel hadden plaats genomen. Telegrammen zullen verzanden worden aan Z. H. den Paus, Kardinaal Constantini en Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong. De bekende professor van Rome en Leuven, Père Charles, belichtte hierna de zware verant woordelijkheid voor iederen katholiek om mede te werken aan de Missionaire taak van de Kerk, vooral nu het demografische probleem zoo ac- cuut geworden is. Daarna werd het woord verleend aan Prof. Dr. Alph. Mu'ders, hoogleeraar aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, die ter opening van de missiologische week een voordracht hield over heidendom en godsdienstonderricht. Dr. Jennes van de Missionarissen van Scheut gaf vervolgens een historisch overzicht van het godsdienstonderricht in China De laatste jaren zijn, volgens spr., gekenmerkt dcor een grootere bedrijvigheid der katholieke Actie, een gestadige verbetering der Catechisten- scholen, de uitgave van den Eenheids-catechis mus voor China, het verschijnen der Chineesche Catechismusplaten van Pater van Dijck (Scheut). 's Middags bevonden zich ook Mgr. Bekkers, Mgr. Eras, Mgr. Poels en Professor Daemen van Rome onder de aanwezigen. Pastoor A. Bouwman uit Princenhage, wiens bekende Platen-Catechismus reeds in meer dan een millioen exemplaren verspreid werd, hield een inleiding over het gebruik der platen bij de Catechese. Daarna kreeg de bekende Pater H. Geurtjes het woord voor zijn les over: He* godsdienst onderwijs in de Groote Oost. De Oosterling is in het algemeen godsdien stig van aan'.eg, zoo begon spreker. De bewoners van N.-Guinea daarentegen zijn meer materia list en hun godsdienst bestaat hoofdzakelijk uit magische prakijtken, ritueelen moord en ontucht. Om bij die menschen iets te kunnen beginnen, moet de missionaris eerst hun vertrouwen ge wonnen hebben en dan de geloofswaarden voor houden louter op gezag. Negatieve apologie doet meer kwaad dan goed, b.v. het uitdagen der geesten, om hun machteloosheid aan te tconen. Het bewijst niets omdat wij „vreemden" volgens hun opvattingen niet aan de macht hunner af goden onderworpen zijn. Positieve apologie is overbodig, omdat die menschen eenvoudig op gezag aannemen wat hun wordt voorgesteld. Een moelijkheid is het om in hun taal de gods dienstige begrippen weer te geven, wijl die taal voor onbekende begrippen geen woorden heeft. Men moet dan van bestaande wcorden de be- teekenis kerstenen ofwel woorden aan een an dere taal ontleenen. Om het onderwijs aanschouwelijk te maken, kunnen platen wel diensten bewijzen, doch dui delijker spreken tot die menschen voorbeelden aan eigen legenden en gebruiken ontleend. Wat de zedelijkheidsbegrippen betreft, hebben zij de natuurwet, doch bij de toepassing zijn zij dikwijls op een dwaalspoor geraakt. Vloeken of godslasteringen kennen zij niet, doch des te meer afgoderij en bijgeloof. Het beste middel om dit uit te roeien is heidensche ge bruiken te kerstenen. Wac de zedelijkheid in engeren zin betreft, waar het koophuwelijk in eere is, geniet de man in dit opzicht veel meer vrijheid dan de vrouw. Stelen wordt vaak veel te zwaar aangeslagen; de minste diefstal geldt als voldoende reden tot- echtscheiding. Ook moet de missionaris zijn christenen bij brengen, dat het overtreden van pomali- of ta boevoorschriften geen zonde is. Uit dit alles blijkt, dat de missionaris voor het godsdienstonderricht bij de heidenen, wel vele aanrakingspunten vindt, doch dat er ook vele •cheeve begrippen moeten worden recht gezet. Na deze inleidingen werd telkens uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij nog tal van prak tische leerzame wenken werden gegeven. dan 880 dieren; de zuiveltentoonstelling om vatte 62 inzendingen kaas. De algemeene indruk van de tentoonstelling is zeer gunstig. In alle rubrieken is eerste klas vee aange voerd. Er zijn niet minder dan 350 bekroningen uit gereikt. De R. K. en Prot. Chr. Mijnwerkersbonden hebben besloten aan de Contactcommissie voor het mijnbedrijf te verzoeken bij de binnenkort te houden besprekingen over de positie van het mijnbedrijf en den toestand der arbeiders de volgende punten aan de orde te stellen: 1. Verhooging van de loonen; 2. Stichting van een aanvullingsfonds, behoeve van de gepensionneerden; 3. Verkorting van den werktijd; 4. Verbetering der verlofregeling. Een sub-commissie van de Contactcommissie heeft op het oogenblik reeds verschillende voor stellen in behandeling tot wijziging van het collectieve contract. ten Voor deelneming aan de vlootrevue heb ben zich in totaal bijna zevenhonderd jach ten aangemeld. Vrijwel alle jachten van belang, welke Nederland bezit, zullen aan wezig zijn. Ook eenige Belgische jachten zijn van de partij. De voorzitter van de Federation du Yachting Beige, de heer Vos, zal de revue bijwonen. Aan de revue der roeiers op het Binnen-IJ zal een groot aantal wherries deelnemen. Voorts komen er ongeveer hon derd kano's, waarvan een groot contingent uit de Zaanstreek. Donderdag heeft Gouda, voor de tweedemaal, een vee- en zuiveltentoonstelling gehad. Uit het geheele land zijn inzendingen gekomen en van overal waren belangstellenden om de ex positie te bezichtigen. De opening geschiedde in het restaurant op het veemarktterrein, waar velen bijeen waren. Tot hen behoorden jhr. mr. L. E. M. von Fi- senne, waarnemend Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en de chef van het kabinet van den commissaris, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens en ir. A. H. L. Roe broek, de directeur-generaal van den Land bouw als vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken. Verder waren er de burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, de algemeen voor zitter van het tentoonstellingscomité, de heer C. H. Koemans. wethouder van het marktwe zen en ook andere leden van het dagelijksch bestuur der gemeente, alsmede vele anderen. De burgemeester, de heer E. G. Gaarlandt, hield de openingsrede. Na de opening hebben de genoodigden een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. De veetentoonstelling omvatte niet minder In het laatstverschenen nummer van .p.T.T.-Nieuws" lezen we de volgende bijzon derheden over het P.T.T.-kantoor op de Jam boree: Manden en zakken vol correspondentie uit de kampbrievenbussen werden om de twee uur op de sorteertafels van het Jamboreekantoor uitge stort, ontelbare bundels „Jamboree-Vogelen zang", met postauto's uit Haarlem aangebracht, werden hier eerst op nationaliteit en daarna op sub-kamp gesorteerd. Van 's morgens 8 tot 'a avonds 20 uur, -of zooveel later als «oodig Was, waren twee 'hulpkrachten onafgebroken bezig de tienduizenden stuks correspondentie te voorzien van den specialen stempelafdruk ,31oemendaal-Vogelenzang Wereld-Jamboree". Statistieken van de vorige Wereld-Jamboree hebben aangetoond, dat er dagelijks wel 30.000 stukken verwerkt zouden moeten worden, doch dit aantal werd hier gedurende de eerste dagen reeds aanmerkelijk overschreden. Op den openingsdag bedroeg het ruim 42.000 en op den volgenden dag zelfs 63.000, waarvan 55.000 ver zonden en 8000 ontvangen. De bestelling in het kamp geschiedde drie maal per dag, n.l. om 7, 12 en 17 uur. De post werd aan de sub-kampen (mèt het voortrek kerskamp mede tien in getal) afgegeven en daar dcor de padvinders gedistribueerd. Elk sub-kamp had 'n eigen (post-)brievenbus, terwijl menig contingent de correspondentie vooraf verzamelde in een groepsbus. Ook had elk sub-kamp een speciale telefoontent, welke aan sluitingen des nachts waren doorverbonden met het hoofdkwartier. Bovendien bevonden zich in de persafdeeling en op verschillende punten van het terrein telefooncellen met automatische incasseerinrichtingen en niet te vergeten eenige postzegelautomaten. Werd aanvankelijk gedacht, dat hiervan weinig gebruik zou worden ge maakt, omdat ze geen Jamboreezegels verschaf ten, de practijk was anders. Op één dag werden alleen uit de \y. ets. automaat naast 't P.T.T.-kantoor 3000 zegels verkocht! Er was een besteller, die den geheelen dag bijna niet anders deed dan automaten vullen en wat het geld betreft ledigen. Hij werd steeds gevolgd door troepjes Amerikanen, die dol waren opnieuwe centen! Vóór de loketten van het ruime, lichte P.T.T.- gebouwtje was 't heel den dag door één kluwen van padvinders, die in alle talen of met geba ren en aanwijzen postzegels, geïllustreerde brief kaarten, enz. verlangden en er hun verdere post zaken afdeden. Velen kochten van alle bestaande zegels één of meer exemplaren en maakten van hun brieven ware staalkaarten. Het spreekt van zelf, dat de loketambtenaren (zij spraken be halve Fransch, Duitsch en Engelsch ook Espe ranto) hier de handen meer dan vol hadden. Onafgebroken schoof de stroom van koopers voort en op de spitsuren, zoo tegen tweeën en na afloop der voorstellingen in arena en theater, was de drukte hier inderdaad overweldigend. Maar.... de ambtenaren hielden het! Vanmorgen omstreeks elf uur is de motorrij der Terbraak uit Eibergen, die uit de richting Ruurlo kwam, op het kruispunt bij het post kantoor te Vorden in volle vaart gebotst tegen een auto van de boterfabriek uit Bennekom, die met kalme vaart uit een zijweg kwam. De mo torfiets sloeg over den kop en de bestuurdei werd door de voorruit van den auto geslingerd. Met zeer ernstige verwondingen is het slacht offer naar het St. Walburgisziekenhuis te Zut- fen overgebracht. Zaterdagmiddag 28 Augustus zal op de Foto tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam om 3 uur een rondleiding gehou den worden door den heer Paul Schuitema, voorzitter van de tentoonstellingscommissie. Tevens verwacht men dezer dagen op „Foto '37" den 4000sten bezoeker. Degene die het lot treft, zal op origineele wijze gehuldigd worden. Den gelukkige wordt namelijk aangeboden zijn of haar portret, te vervaardigen door één der exposeerende leden van de vakgroep fotografen der B. K. V. K., waarbij deze keuze aan den be zoeker wordt gelaten. Zonder twijfel een ge schenk, dat in den smaak zal vallen. Op voordracht van den Hoogeerwaarden Pa ter Provinciaal der Minderbroeders heeft Z. H Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, benoemd tot kapelaan te Bolsward (H. Franciscus)Pater L. J. J. Eykholt O.FM. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft eervol ontslag verleend aan Pater L. J. A. Scholtes O.F.M. als pastoor te Zaltbommel en aan Pater J. A. Linders O.F.M. als kapelaan te Nijmegen. Mgr. heeft benoemd tot Pastoor te Zaltbommel (H. Mar- tinus)Pater J. Th. Peters O.F.M. en tot kape laan te Nijmegen (H. Franciscus)Pater J. A. Zey O.F.M. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag verleend aan Pa ter J. A. Zey O.F.M. als kapelaan te Leiden, aan Pater W. F. M. C. Randag O.F.M. en Pater C A. Schouten O.FM. als kapelaan te Amster dam, aan Pater L. J. J. Eykholt O.F.M. als ka pelaan te Oudewater en aan Pater M. L. A. Berben O.F.M. als rector te Nieuwe Niedorp. Mgr. heeft benoemd als rector te Nieuwe Nie dorp Pater A. A. W. de Hart O.F.M., als kape laan te Amsterdam (H. Antonius van Padua) Pater A. Celie O.F.M., als kapelaan te Amster dam (H. Franciscus) Pater A. C. W. J. Wils- haus O.F.M., als kapelaan te Leiden (H. Leo- nardus) Pater W. j. de Leeuw O.F.M. en als ka pelaan te Oudewater (H. Franciscus) Pater H. N. J. Stokman OJ.M. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft aan den Zeereerw. heer Th. Asselbergs op diens ver zoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend uit de kerkelijke bediening en heeft benoemd tot rector van het S. Laurentiusge- sticht te Ginneken den Zeereerw. heer P. van Hooydonk, tot kapelaan te Breda (H. Hart) den Weleerw. heer Eg. Oomens, tot kapelaan te Koewacht den weleerw. heer Jos. Verdunnen, die werkzaam was in het Aartsbisdom Meche- len, tot godsdienstleeraar aan het O.L. Vrouwe- Lyceum te Breda den weleerw. heer Jos. Plas- schaert, tot kapelaan te Breda (H. Sacrament) den weleerw. heer C. Soffers, tot kapelaan te Hulst den weleerw. heer Jos. Asselbergs, die werkzaam was in het Aartsbisdom Mechelen, heeft op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als kapelaan aan den weleerwaarden heer M. Koenraadt, die zijn in trek zal nemen bij de Broeders te Bergen op Zoom, heeft benoemd tot kapelaan te Roosen daal (H. Jos.) den weleerw. heer D. van Meche len, tot kapelaan te Sas van Gent den weleerw. heer Firm. Dierick, die werkzaam was in het Aartsbisdom Mechelen. Z. Em. Kardinaal E. van Roey, Aartsbisschop van Mechelen heeft benoemd tot onderpastoor te Dworp, als opvolger van den weleerw. heer Jos. Asselbergs den weleerw. heer Franc. Maas, tot onderpastoor te Laar-Semst als opvolger van den weleerw. heer Verdurmen, den weleerw. heer Arth. de Nijs, priester van het Seminarie in het bisdom Breda. Onder de georganiseerde R.K. veldwachters in Noord-Brabant is een actie ingeleid tot het deel nemen in de toekomst te beginnen 1938 van de katholieke veldwachters in de provincie aan den Plechtigen Openbaren Ommegang in Juli van ieder jaar ter eere der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Z. H. Exc. de Aartsbisschop zal volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zondag, Maandag en Dinsdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Onder de vele sprekers, die Donderdagmiddag hun beste wenschen uitten bij de officieele ope ning van het nieuwe gebouw der veilingsvereenï- ging „Woutersweg" te 's Gravenzande, was er één, die blijkbaar bijzonder op de koekjes, die nu eenmaal bij een feestelijke gelegenheid be- hooren, was gesteld. De spreker had moeten toezien, dat de bedie nende juffrouw al bedenkelijk dicht zijn ledige plaats aan het tafeltje was genaderd, en zijn rede was nog niet ten einde. Hij sprak door, maar hield de juffrouw met de koekjes in de gaten. Toen ze zijn plaats bereikt had, werd het hem te machtig, het koekje wenschte hij in ieder geval. Dus onderbrak hij zijn speech en verzocht aan zijn buurman aan het tafeltje: „Neem jij even een koekje voor me." Toen werd de rede vervolgd De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep verworpen van P. M., die in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden is ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens het betrokken zijn bij den moord in den nacht van 24 op 25 Juli 1936 gepleegd onder Opende (Groningen), waarbij de daders Z., een ouden man, hebben gekneveld en ge dood. Het hoofdbestuur van de „Nationale Vereeni- ging tot bevordering van de Paardenfokkerij" voorzitter de heer H. A. van Beuningen or ganiseert te 's-Hertogenbosch op 2 en 3 Sept. a.s. een jubileumtentoonstelling aan de Vee- markthallen. Aan deze tentoonstelling, welke op Donderdag 2 Sept. officieel door burgemeester van Lanschot zal worden geopend, zijn de monstraties verbonden. Keuring wordt gehouden van hengsten en merries. Het concours-hippique begint Vrijdag om een uur. H. M. de Koningin, Beschermvrouwe, schonk twee groote zilveren medailles resp. voor de hengsten en merries, beide met afstammelin gen. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard schonken eereprijzen. Gistermiddag is te Lierop (N.B.) de boerderij van de Wed. Cuppen, bewoond door den land bouwer M. Hurkmans, gelegen aan de Winkel straat door brand verwoest. Ofschoon de brand weer spoedig ter plaatse was, kon zij door gebrek aan water niets uitrichten. Een deel van het huisraad kon in veiligheid worden gebracht. De pas binnengehaalde oogst ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke ongeveer zes duizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Door de gunstige windrichting bleven de na bijgelegen boerderijen gespaard. Om zijn vader te kunnen helpen en diens faillissement te voorkomen, had de 18-jarige P. N. A. v. d. D., reiziger te Tilburg, aan her loket der Posterijen te Eindhoven een valschen postwissel ten bedrage van 1900 voor uitbe taling aangeboden. Het O. M. bij de Bossche Rechtbank eischte tegen het jongmensch een jaar gevangenis straf. Vonnis: een .iaar waaronder acht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. MALANG, 27 Augustus. (Aneta). Op de gronden van de vroegere suikerfabriek Pang- goengredjo in Zuid-Malang zal men dit jaar 400 bouw Rosella-vezel en Java-jute planten. Indien deze aanplant slaagt, zal deze voor het volgend jaar worden verdubbeld. De inhuur van gronden is reeds aangevangen. Zooals bekend zal in de vergadering van Sept. a.s., te houden te Utrecht, de presidente der Federatie van R.K. Vrouwenbonden deze func tie neerleggen en zal een nieuwe presidente worden gekozen. Als candidate in de vacature-Mevr. Steen- berghe-Engeringh wordt genoemd Mevr. van Glabbeek-van Ginneken, presidente der afdee- ling Utrecht. HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-uitzcn- ding) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 „Fantasia", reportage en interview en orgel. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Fllmpraatje. 2.15 Gramofoonplaten. 3.15 „Bij het zilveren jubileum van de Neder- landsche Periodieke Pers", causerie. 3.30 „De Flierefluiters" en solist. 4.30 „Van kermisklant tot kunstenaar", causerie. 4.50 .Melody Circle". 5.40 Literaire cau serie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „Ramblers". 7.05 „Filmland". 8.00 Herhaling SOS-be- richten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Va- ria. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 „Fanta sia". 9.00 Radiotooneel. 9.15 VARA-Groot- orkest en solist. 9.50 Declamatie. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg concert. 11.00 Bont programma (gr.pl.). 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Be richten. 12.15 KRO-Orkest. Om 1.00 Gra mofoonmuziek en postduivenberichten, 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Kinder uurtje. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Over dracht prinselijk jacht „Piet Hein" en reportage vlootschouw. 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 KRO-Orkest. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Idealen en geen idolen". 7.35 Actueele aetherflltsen. 8.00 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illustra tie. 8.35 KRO-Melodisten en solist. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 KRO-Boys. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Northem-lreland-orkest en solist. 12.50 Henry Hall en zijn Band. 1.20 Commo dore Grand Orkest en sportreportage 2.20 Gramofoonplaten. 3.05 Het Colombo Octet. 3.50 BBC-Schotsch orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Sportreportage. 5.35 Billy Thorburn's Band. 6.20 Berich ten. 6.40 Vioolvoordracht. 7.05 Mantovani en zijn Band. 7.50 BBC-Cabaret. 8.20 BBC-Symphonie-ork. en sol. 10.00 Ber. 10.20 „Why we meet", causerie. 10.30 Het Orchestre Raymonde. 11.20 Henry Hallen zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg Henry Hall. RAIHO PARIS, 1648 M. 8-20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkestconcert en zang. 2.50 en 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Labis-orkest. 7.30 Zang. 7.45 Gramo foonmuziek. 8.00 pianovoordracht. 8.50 Omroeporkest en solisten. 10.50 Gramo foonmuziek. 11.201.20 J. Boulllon-dans- orkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Omroeporkest. 12.20 Silezische Orkestvereeniging. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 H. Hagestedt's orkest, Omroepschrammelensemble en solisten. 6.25 Omroepsextet. 8.30 Om roeporkest. 10.501.20 Egon Kaiser en Oswald Hey den's dansorkesten. BRUSSEL, 322 eil 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.5o Gramofoonmuziek. 2.20 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Luc Darcy's orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroeporkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 484 M.12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.3o Kleinorkest. 1.50 Gra mofoonmuziek. 2.20 L. Darcy's orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.20 Edith Almera's orkest. 6.20 Muzikale causerie (met gr.pl.). 7.00 en 8.20 Gra mofoonmuziek. 8.50 Omroepsymphonie- orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.25 12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest, -koor en solisten. 9.20 Be richten. 9.35 Vervolg concert. 10.20 Be richten. 10.50 Trioconcert. 11.05 Weerbe richt. 11.2012.15 Egon Kaiser en Oswald ...yaen met hun dansorkesten. Reeds eenigen tijd ontwikkelt de algfmeene weerstoestand in Europa zich in een gunstigen zin, zij het dan ook, dat wij hiervan in ons land nog niet veel hebben kunnen merken. Over het algemeen toch is er te weinig zonneschijn en is het voor den tijd van het jaar niet warm, twee omstandigheden, die den zomer tot een vrij slechten stempelen. Dit neemt echter niet weg, dat de luchtdruk- verdeeling over Europa hoe langer hoe gunstiger is geworden voor de verdere vooruitzichten. Daarbij dient echter even te worden opgemerkt, dat het gebrek aan zonneschijn zich niet tot ons land beperkt, maar dat het een verschijnsel is, hetwelk zich over groote uitgestrektheden voor doet. Immers groote deelen van Europa hebben reeds sedert weken achtereen zwaar bewolkt of betrokken weer en het is alsof uitgestrekte wol kenvelden bij voorkeur binnen bepaalde gebieden blijven. Alleen in de allerlaatste dagen schijnen deze wolkenvelden in omvang af te nemen en het betere weer zich over grootere gebieden uit te breiden. Zoo klaarde het b.v. de laatste dagen over geheel Frankrijk, Engeland en Scandinavië op, terwijl het gebied der gesloten bewolking be perkt werd tot de Midden-Europeesche landen. Het gunstige element in de verdere ontwikke ling van den algemeenen weerstoestand is echter, dat de luchtdruk voortdurend gestegen is over een gebied, dat zich thans uitstrekt van den Oceaan in het verre Zuidwesten over de Noord zee en Scandinavië tot in het Noorden van Rus land. Het is verder heel waarschijnlijk, dat dit reusachtige gebied van hoogen druk zich nog verder zal uitbreiden en wel meer over Centraal- Europa. De gevolgen hiervan zouden zijn, dat wij dan nog eenigen tijd mooi nazemerweer zouden krijgen. In dezen zin heeft de algemeene weerstoestand zich reeds langer dan een paar weken ontwik keld. Daar tusschenin traden aan het einde der vorige week nog sterke storingen in over ons land en omgeving, maar daaraan kwam in den loop van Zondag 1.1. een einde en sedert dien tijd zijn de storingen hoe langer hoe verder uit de buurt gebleven. Voorloopig zijn dus de vooruitzichten heel gunstig. Wel is tegen het einde der week nog niet op warm zomerweer te rekenen, maar het zal overdag toch aangenaam warm zijn. Waarschijnlijk zal de bewolking gaandeweg minder worden. Regen zal vooralsnog uit blijven. De wind zal zwak en veranderlijk van richting zijn en over het algemeen zal het weer een grootere stabiliteit krijgen dan het in de voorafgaande weken heeft gehad. In verband met het vergevorderd jaargetijde zullen de avonden natuurlijk koel zijn. (Nadruk verboden) Nu Bakhuys een contract heeft getee- kend, waarbij hij zich verplicht gedurende het seizoen 19371938 voor den Franschen tweeden klasser Stade de Reims uit te komen tegen een vergoeding van 140.000 francs (on geveer 10.000 gulden) heeft het K.N.V.B.- bestuur besloten Bakhuys tot professional te verklaren. Dit beteekent dus afgezien van de pogin gen, welke Bakhuys nog aanwendt om het con tract, dat hij te Reims heeft geteekend en dat een voorloopig karakter zou dragen, ongedaan te maken het einde van zijn Nederlandsche voetballoopbaan. Donderdag is te Wiesbaden een internatio naal tennistournooi begonnen, waaraan speel sters en spelers uit negen landen deelnemen. In het heeren-enkelspel werd onze landge noot Van der Heide uitgeschakeld door een 16, 68 nederlaag tegen den sterken Duit- schen speler Dettmer. De voornaamste uitslagen luidden; Heeren-enkelspel Benda (Tsjecho-Slowakije) sl. De Vries (Duitschland) 64, 6—3. Dettmer (Duitschland) sl. Van der Heide (Nederland) 6—1, 8—6. Dames-enkelspel Mevr. Sperling (Denemarken) si. mevr. Hees (Duitschland) 60, 61. Dames-dubbelspel Mevr. Sperling en mevr. De la Valdene (De nemarken—Frankrijk) sl. mej. Kaiser en mej. Lalu (Duitschland) 60, 60. Tijdens de Donderdagavond te Helsingfors gehouden internationale athletiek-wedstrijden slaagde de bekende Amerikaansche athleet Ar chie San Romani er in het wereldrecord over 2000 meter hardloopen te verbeteren en te bren gen op 5 min. 16.7 sec. Het oudé, officieele wereldrecord stond se dert 2 Juli 1931 op naam van den Franschen athleet Jules Ladoumeque met een tijd van 5 min. 21.8 sec. gevestigd te Parijs. Op de tweede plaats achter den nieuwen wereldrecordhouder op de 2000 M. eindigde de Fin Maeki in den tijd van 5 min. 18.2 sec., eveneens dus een betere tijd dan die van La doumeque, Szabo en Jonsson. Hij vestigde hier mede een nieuw Finsch record. De overige uitslagen van deze wedstrijden luidden 100 yards: Avellan (Finland) 10 sec. (nieuw Finsch record) 300 M.: 1. Roy Mallott (V. S.) 35 sec. 110 M. horden: 1. Staley (V. S.) 14.3 sec. Hoogspringen: I. Meivin Walker (V. S.) 2.04 M. De Ncderl-Indische Spoorweg Mij. ont ving machtiging tot het aangaan van f 50 millioen aan leeningen, bestemd voor con versie der bestaande leeningen. Het „Soerab. Handelsblad" verneemt, dat de suiker-export ernstig ongerief ondervindt van de gebeurtenissen te Shanghai. Hef- gaat voornamelijk om de contracten, dia nog moeten worden uitgevoerd. De beurs te Parijs verwacht een verdere disconto-verlaging van de Bank van Frank rijk, aangezien minister Bonnet verlaging van den rentevoet een der belangrijkste maatregelen acht. In financieele kringen spreekt men van leeningen tegen een rente van 3 pet. of 4 pet., die aan de ondernemers zullen worden aangeboden, hetgeen een ver laging van het officieele disconto tengevolge moet hebben. Men neemt echter aan, dat een dergelijke transactie pas mogelijk zal zijn, wanneer een ontspanning op de wis selmarkt intreedt. be Wabash Rrd. behaalde in Juli een netto-winst van S 412.809, tegen 522-874 in Juli 1936. In de eerste zeven maanden 5 3.02 mill, tegen 2.84 mill, in dezelfde pe riode van 't vorig jaar. De Northern Pacifie behaalde in Juli een netto-winst van 627.216 (v. j. 801.312). In de eerste zeven maanden 4.886.206 vorig jaar 2.256.134). De netto winst van de Delaware en Hudson bedroeg in Juli 177.260 (v. j. 158.223). in de eerste zeven maanden 2.282.258 (v. jaar 1.317.309). De New York Ontario behaalde in Juli een netto-winst van 3.204.426 tv. V 4.255.844). In de eerste zeven maanden 25.779.620 (v. j. 23,944.396). De netto winst van de Great Northern bedroeg H1 Juli 1.554.487 (v. j. 1.714.557). In de eerste zeven maanden 1.644.353 of 0-66 per aandeel (v. j. verlies 1.154.479). De Pennsylvania Rrd. boekte in Juli aan netto ontvangsten 6.93 mill, tegen 7.87 mill. in Juli 1936. In de eerste zeven maanden 42.45 mill, tegen 42.96 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Union Pacific boekte in Juli aan netto's 1.75 mill., tegen 2.19 mill, in Juli 1936. In de eerste zeven maan den 7.08 mill., tegen 7.16 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar- In navolging van de Federal Reserveban ken van Chicago en Atlanta heeft de Fede ral Reservebank van New York het disconto van iy2 pet. tot 1 pet. verlaagd. Het doel is de Memberbanks aan te moedigen, geld bij de Reservebanken op te nemen, in plaats van middelen te krijgen door verkoopen van staatsfondsen. Men wil trachten hierdooT de politiek van goedkoop geld in de Vereen. Staten voort te zetten. De Anaconda Copper keert een onveran derd dividend uit van 0.50. Zij zal voort gaan tot vervroegde aflossingen van 2.720.000 4</2 pet. Sinking fund-obligaties a 105 per obligatie, die in October 1950 vervallen. De kopervoorraden in Amerika bedroegen V/oensdag 3.562.000 lb. tegen 2.237.000 lb- Dinsdag j.l. Het zinkverbruik buiten de Vereen. Staten bedroeg in het tweede kwartaal gemiddeld 102.476 ton per maand, tegen 92.161 ton in het tweede kwartaal van 1936. Het lood- verbruik bedroeg 115.769 ton, tegen 104.195 ton. Het koperverbruik 412.053 ton, tegen 343.621 ton in het eerste kwartaal en 301.055 in het tweede kwartaal 1936. Het gemiddeld maandelijksche koperverbruik bedroeg in het tweede kwartaal 135.203 ton, tegen 106.023 ton in het tweede kwartaal 1936. Roosevelt heeft de wet onderteekend tot het tegengaan van belasting-ontduiking. Sears Roebuck behaalde in de 24 weken per 16 Juli j.l. een netto-winst van 15-19 mill, tegen 12.63 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Amerikaansche wagonverladingen zijn naar raming deze week met circa 7000 wagons verminderd. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.029.03 (voriQ slot 9.03'A), de Dollar op 1.81 '/s1.8 Pk (1.81 5/16), de Frank op 6.78Vz—6.80 (6-793A> de Belga op 30.51—30.55 (30.53y2) en de Zwitsersche Frank op 41.6041.65 41.62MV- De uitgifte van f 3.801.000 3/2 pet. obliga ties tot den koers van 100 pet. ten laste der gemeente Nijmegen is sterk overteekend, zoodat bij de toewijzing een belangrijke re ductie zal moeten plaats hébben. Donderdagavond vergaderden de besturen de Twentsche vereenigingen Achilles, Neo, Fat mos Boys en P. H. in het hotel Het Centr^et te Hengelo, ter bespreking van de door h I.V.C.B.-bestuur voorgestelde wedstrijden, gevolg van de door de R.K.F. genomen bes i sing, waarbij de vereenigingen Achilles, N Pathmos Boys, P. H., Grol en V.V.G. zullen sP^ len om drie plaatsen in de eerste klasse I.V.u. ten einde zoodoende tot een oplossing van Twentsche kwestie te komen. ,fe Gezien het verloop van de bekende kwelti.' en de gevoerde correspondentie, alsmede de delijke uitspraak van de ingestelde arbitral? commissie, welke uitspraak door het besy- van den I.V.C.B, totaal genegeerd wordt, n wel dit bestuur vooraf heeft verklaard, voering te zullen geven aan deze uitspraak, meenden de besturen van de vier vereeniginS unaniem, dat h. i. verdere pogingen om tot oplossing te komen vrijwel zonder resutlaat m ten worden geacht, tenzij alsnog in een te pR® onderling overleg met alle Oostelijke eerste k sers een oplossing kan worden gevonden. Op grond van bovenstaande werden de gende besluiten genomen. De besturen van de vereenigingen zullen spoedig mogelijk met hun leden vergaderen dezen voorstellen het volgende te besluiten- 1. De vastgestelde wedstrijden niet te spelel 2. Te bedanken als lid van den I.V.C.B. 3. Nader in overleg te treden, in v>elk verba de komende competitie zal worden gespeeld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6