De strijd in het Verre Oosten WEK DE GAL IN UW LEVER OP EXPOSITION INTERNATIONALE De stakingen der boeren in Polen De V.S. blijven waakzaam T elegraafverkeer neemt toe Kwaadwillige geruchten QVjgr China Katholiek congres te Dortmund GEVAARLIJK VOOR DE REGEERING I LEERRIJKE MISLUKKING VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 Het Japansche verhaal over Chi- neesche muiterij tegen Nanking is te fantastisch om tegen gesproken te worden Japan verwoest de cultuurgoederen Het kabinet bespreekt uitvoerig den toestand in het Verre Oosten Posters voor Japansche ambassade Merkwaardige zwem tocht Man zonder beenen wil een af stand van 235 K.M. afleggen De arbeidersscholen in Sovjet-Rusland Onderwijs-resultaten ver beneden peil Jaar vergadering der „Katholische auslanddeutsche Mission Hongarije gaat zijn schulden betalen De dreigende spoorweg staking in de V.S. MAI-NOVEMBRE 19 3 7 Gevolg van de tariefsverlaging een telegram voor één kwartje GEEN TELEGRAAFPALEN MEER Aan verwondingen overleden BUITENLANDSCH OVERZICHT Mislukking van Kock's volkseenheid Waanzinnige pleegt een aanslag Haar buurvrouw met een brood mes verwond VUURZEE TE MUNTENDAM Zeven H.A. koren door het vuur verwoest GEHEIMZINNIG STERFGEVAL Vergiftigingsgeruchten te Alphen a. d. Rijn OP DE WERKVERSCHAFFING Wegens mishandeling twee jaar geëischt In de wieg gestikt NIEUWE DIESELTREINEN I Fransche onderscheiding Men schrijft ons uit Nanking midden Augus tus: Terwijl het Chineesche leger heroïeken te genstand biedt aan de Japansche agres sie, ondanks het feit, dat het, wat mi litaire toerusting en materieel betreft, in de minderheid is, trachten de Japanners het mo reel van het Chineesche volk te ondermijnen door allerlei kwaadwillige geruchten te ver spreiden, welke ten doel hebben, China bij de openbare meening van de wereld in een valsch licht te stellen. Het Japansche verhaal omtrent rebellie en muiterij tegen de Chineesche Centrale Regee, ring is feitelijk te fantastisch, om tegengespro ken te worden. Het is ook niet moeilijk om de feitelijke beweegredenen te vinden, van de in sinuaties, dat in China een burgeroorlog zou dreigen en dat China een tweede Japan zou Worden, waarin een pro-Japansche en een pro- Russische partij elkander zouden bestrijden. Het ligt er dik op, dat hier de wensch weer eens de vader der gedachte is. Geheel in tegen stelling met de hoop van Japan zijn alle leden der Chineesche regeering vastbesloten, om aan de Japansche agressie weerstand te blijven bie den. Alle Chineesche strijdkrachten hebben tot nog toe een uitstekend moreel getoond, evenals trouwens de burgerlijke bevolking. In het huidige China bestaat geen pro-Japansche partij, noch een pro-Russische: iedere burger van het Groote Rijk van het Midden is pro- Chineesch en anti-agressie. In 1932 hebben de Japanners voor de Chi. neesche wetenschappelijke en cultureele wereld een catastrophe veroorzaakt door de verwoesting van de Nationale Oostersche Bi bliotheek te Shanghai, een instelling, die in het Verre Oosten haar weerga niet had. Dit vandalisme heeft zich ook thans weer herhaald. De" Nankai-Universiteit te Tientsin, die aan een luchtbombardement had weerstand gebo den, is na dit bombardement opzettelijk met petroleum besproeid en in brand gestoken. In Nanking is de Nationale Centrale Universiteit gebombardeerd. Cultureele en wetenschappe lijke instellingen schijnen een zeer begeerd doelwit voor de Japansche militairen. In het arrangeeren van „incidenten" worden de Japanners steeds vindingrijker en vrijmoedi ger. Op 14 Augustus ontstond er te Tsintao een twist tusschen Japansche zeelui en Japansche burgers, die Europeesch gekleed gingen. Bij dien twist werd een Japansche matroos, Hattori ge naamd, doodelijk gewond. Dit geval werd on derzocht door een gemengde Chineesch-Japan- sche commissie. Ofschoon daarvoor niet het geringste bewijs bestond, beweerden de Japan sche leden van de commissie, dat Hattori door een Chinees neergeschoten was en zij verlang, den, dat de Chineesche leden der commissie een desbetreffende verklaring zouden onder teekenen, hetgeen uiteraard geweigerd werd. Ter plaatse van het misdrijf waren overigens een revolver en kogels van Japansche makelij gevonden en de Chineezen verlangden daarom een lijkschouwing, om te constateeren of de gedoode Japanner door een kogel uit het be wuste wapen was getroffen. Hiertegen verzet ten zich echter de Japanners. En hiermede was plotseling in Tsintao een crisistoestand ge schapen. Nippons autoriteiten vonden terstond aanleiding, om de Japansche burgers van Tsin tao van revolvers te voorzien en er werd een geheele vloot van motorbooten gereed gehou den, om Japansche mariniers aan wal te zet ten. Tenslotte werden ook de Japansche vrou wen en kinderen geëvacueerd. De geschiedenis heeft voldoende geleerd, waarvan dit soort maatregelen het voorspel is, het voorspel na melijk van een nieuwe agressie en dit wordt nog onderstreept door het groote aantal oor logsschepen, dat zich voor Tsintao bevindt. schrijven) van de arbeidersleerlingen blijkt evenals vroeger -uiterst laag te zijn. De dictaten wemelen van de grofste fouten. Bij mondelinge antwoorden van de arbeiders staat men versteld over de armzalige en primi tieve taal. Soms weten de arbeiders niet eens, waarover zij spreken; klaarblijkelijk begrijpen zij niet wat de examinatoren zeggen. De taal van de meer-ontwikkelde leerlingen der school is hun dikwijls volkomen vreemd. Daarentegen leggen de leerlingen bij de exa mens een opmerkelijke handigheid aan den dag in het „spieken" en in het bedriegen der lee raren. WASHINGTON, 27 Aug. (A. N. P.) In aansluiting op een gisteren gehouden be spreking tusschen President Roosevelt en den minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull, in zake de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten, is het kabinet bijeengekomen. Men heeft besloten ten aanzien van het conflict tusschen China en Japan een houding van waakzaam toezien aan te nemen en alles te vermijden, waardoor de toestand, die door de verwonding' van den Britschen ambassadeur reeds ernstig is geworden, zich nog verder zou toespitsen. Cordell Huil verklaarde later aan journalisten, dat de regeering alle pogingen in het werk stelt om de Amerikaansche burgers te overreden het gebied van Sjanghai te verlaten, maar dat zij geen middelen bezat hen te dwingen om de stad te ontruimen. Voorts zeide hij, dat 't S taatsdepartement snel tracht alle officieele feiten bijeen te brengen ten aanzien van de z.g. Japansche blokkade der Chineesche kust, waarvan de Vereenigde Staten nog niet officieel in ken nis zijn gesteld. Sommige waarnemers gelooven, dat Pre sident Roosevelt vrijwel terstond de neutra- liteitswet van kracht zal verklaren, wan neer de blokkade zou worden ingesteld. Ondanks het beroep van Cordell Huil heeft „de Vereeniging tegen Oorlog en Fascisme" gis teravond posten geplaatst voor de Japansche ambassade. De posters droegen dundoeken, Waarop protestleuzen tegen de Japansche mili taire activiteit in China waren aangebracht. Op verzoek van President Roosevelt heeft Huil aan het bestuur der vereeniging verzocht toet het posten te laten ophouden, waarbij hij Wees op de ernstige en delicate situatie in het Verre Oosten. Verder merkte hij op, dat dit Posten den reeds critieken toestand eerder zou hunnen verergeren dan kalmeeren. De secretaris van de afdeeling New York der Vereeniging tegen Oorlog en Fascisme heeft Verklaard, dat men voor alle Japansche con sulaten in het geheele land zou laten posten. Cordell Huil heeft aan de Engelsche regee- hng zijn diepste leedwezen betuigd met de ver- Wondingen van den Britschen gezant in China. Huil spreekt verder zijn beste wenschen uit Voor een voorspoedige genezing van den gezant. 6n U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. NEW YORK, 27 Augustus (D.N.B.) Sinds vier dagen vormt de Hudson het tooneel van merkwaardigen Marathon-zwemtocht, dien 46-jarige man, Charles Zimmy, die geen beenen meer heeft, volbrengen wil over een bfstand van ongeveer 235 KM., zonder dat hij het water verlaat. Zimmy is Maandag begon- in Albany. Hij wil naar New York zwem men. Reeds meer dan de helft van den ge selen afstand heeft hij afgelegd. De nachten engt de man door in bochten langs den oever. *hl verlaat dan het water niet. De „Komsomolska Prawda" van 12 Augustus j.l bevestigt opnieuw, naar aanleiding van het huidige onderzoek in de hoogere scholen, dat de uitgaven van de arbeidersscholen ondoelmatig zijn. Het examenonderzoek in de hoogere scholen toont aan, dat er op dé middelbare scholen minder analphabeten zijn dan vroeger. Dit is jammer genoeg niet te zeggen van de arbei dersscholen. Het ontwikkelingspeil (lezen en Gisteravond is te Dortmund de jaarvergade ring van de „Katholische auslanddeutsche Mis sion" begonnen. Er wonen duizenden en duizen den Duitsche Katholieken in bijna alle landen ter wereld. Hun geestelijk lot verzorgden in hoofd zaak de St. Rafaelvereeniging en het St. Bo- nifatiuswerk. Tot dusver ontbrak het aan een systematische zielzorg. Er waren ook nog groo te tekortkomingen en gebreken. Men wil thans meer eenheid en overleg brengen in de missie actie onder de Katholieke Duitschers in het buitenland. Een correspondent bericht ons daarover uit Dortmund Dat zal ook tot uiting komen op het groot Katholiek Congres te Dortmund, dat heden avond (26 Aug.). in de feestelijk versierde Rei- noldus-zaal geopend werd. In de straten der stad ziet men groepjes buitenlandsche congres, gangers uit Holland, België, Frankrijk, Yoego Slavië, Roemenië, Denemarken, Amerika, Bra zilië, kortom uit bijna alle landen van de we reld. Voor de buitenlandsche priesters, die hier in grooten getale aanwezig zijn, werd van 21 tot 26 Augustus in de abdij St. Jozef te Gerieve (Westfalen) een geestelijke bijeenkomst gehou den, waar de moderne problemen, die de ziel zorg in onzen tijd stelt, uitvoerig besproken werden. WASHINGTON, 27 Aug. (Havas). De re geering te Boedapest heeft Washington er van in kennis gesteld, dat zij de gedeeltelijke be taling zal beginnen van na den wereldoorlog in de Vereenigde Staten gemaakte schulden. Hongarije had indertijd leeningen gesloten om meel te kunnen koopen. Sinds het moratorium van 1931 had Hongarije de terugbetalingen evenwel gestaakt. CHICAGO, 27 Augustus (Havas). De Natio nale Bemiddelingsraad heeft, zooals gemeld, den spoorwegdirecties en den personeelsorga nisaties aangeboden in het conflict te bemid delen, teneinde een staking te voorkomen. De vertegenwoordigers der spoorwegmaatschap pijen hebben laten weten, dat zij arbitrage van den nationalen bemiddelingsraad aan vaarden. TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT - Inlicht, bij de Scheepvaart- en Reisbureaux en het Comité v. Propaganda den grond moeten gebracht worden, waarna de palen kunnen verdwijnen. Voor den spoorweg is dit ook een voordeel, men zal n.l minder last hebben van storing, vooral in den winter bij sneeuw en ijzel. Men is met het leggen van de ondérgrondsche kabels druk bezig, de lijnen UtrechtArnhem, en Rotterdam/Den HaagUtrecht zijn nage noeg gereed, terwijl men met de lijn Eindhoven Amsterdam genaderd is van Eindhoven tot Boxtel. De verlaging van den prijs voor een binnen- landsch telegram tot een kwartje voor ten hoogste tien woorden is niet zonder invloed gebleven op den omvang van het telegraafver- keer. Na Februari, de eerste maand van het nieuwe tarief, is het aantal binnenlandsche te legrammen voortdurend belangrijk grooter ge weest dan het jaar tevoren, zooals de volgende cijfers uitwijzen: aantal telegrammen 1936 1937 toeneming Maart 82.542 107.854 30.7 April Mei Juni Juli 82.542 107.854 98.922 116.024 17.2 108.869 134.280 23.3 107.431 124.644 16 109.507 130.643 19.3 Behalve de vele voordeelen, die de electrifi- catie der spoorwegen met zich brengt, als snel, comfortabel reizen, enz., is er nog een indirect voordeel, n.l. het verdwijnen der telegraafpalen met hun vele draden. Vroeger hadden deze palen, behalve de dra den van den spoortelegraaf, ook de Rykstele- graaflijnen te dragen. Deze zijn echter in den loop der jaren ondergronds gebracht, zoodat thans nog alleen de spoorwegtelegraaf langs de spoorlijn loopt. Zooals bekend is, verdragen deze bovengrondsche telegraaflijnen zich niet met de electrische treinleiding, zoodat de eerste onder De inzinking in Juni ten opzichte van Mei en Juli is het gevolg van de buitengewone tele gram-drukte in deze twee laatstgenoemde maan den. In Mei n.l. is de trouwlustigheid het grootst met als gevolg een groot aantal geluk- wenschtelegrammen. In Juli doet de seizoendrukte zich gelden. Vastgesteld mag worden, dat de tariefsver mindering voor de binnenlandsche telegrammen van 10 woorden van 50 tot 25 cent en de over eenkomstige verlaging voor telegrammen van een grooter woordental, in een behoefte hebben voorzien. Voor velen bleek vóór de verlaging het tarief een beletsel om tot verzending van een telegram over te gaan. Nu men reeds voor een kwartje naar elke plaats van ons land zijn telegram kan sturen, is dit voor menigeen re den om van de snelheid der telegrafie gebruik te maken. De motorrijder S. Bergsma, die Zaterdag middag j.l. te Den Oever tegen een gesloten afsluitboom voor de brug reed en daarbij ver wondingen opliep, die aanvankelijk niet van ernstigen aard leken te zijn, is thans te Anjum (Fr.) tengevolge van het bekomen inwendig letsel overleden. Uit 't interessante boek „Josef Pilsudski,Er- innerungen und Dokumente", dat geredi geerd werd o.a. door den vroegeren Pool- schen consul-generaal hier ter stede, den heer J. P. Kaczkowski, blijkt op verschillende plaat sen, dat de overleden maarschalk en dictator van Polen, toen hij in November 1918 uit de ves ting Maagdenburg, waar de Duitschers hem ge vangen hadden gehouden, naar het bevrijde Polen terugkeerde, er geen idee van had, dat hij geroepen zou zijn, bijna heel de staatsmacht in zijn persoon te vereenigen. Deze bijna absolute macht werd den grooten vrijheidsheld als het ware opgedrongen. De oude revolutionnair wilde oorspronkelijk geen dictator zijn. Hij stelde een parlementaire regeering in. Toen echter bleek, dat er corruptie en machtelooze partyenregee- ring ontstond, greep hij in en regeerde, veelal achter de schermen, als dictator. Het Poolsche volk verzette zich niet, vond het feit van Pilsoedski's dictatorschap als van zelfsprekend en eerde in hem den vader des vaderlands en den grooten bevrijder. Nadat Pilsoedski gestorven was, verloor Polen zijn evenwicht. Dat was in Mei 1935. „In Pil soedski was", lazen we dezer dagen in een so- ciaal-dem. blad, „de Poolsche volkseenheid ge symboliseerd, een eenheid, die het oude volk, maar den gloednieuwen staat, met harde slagen werd ingeprent, misschien wel moest worden ingeprent." Dit is zeer juist gezien. De kabinet ten, door middel van welke de maarschalk met sterke hand regeerde, waren samengesteld uit legionnairs, officieren en soldaten van het le gioen, dat Pilsoedski in 1914 vormde en dat aan den kant der centrale mogendheden tegen Rus land ten velde trok. De opvolger van Pilsoedski, maarschalk Rydz-Smigli is eveneens legionnair. oen deze den maarschalksstaf ontving in November van het vorige jaar, was dit een soort van symbolische handeling. Men wilde daardoor de eenheid van het Pool sche volk accentueeren. Maar die eenheid was er niet. Zelfs niet onder de vroegere legion- nairen. Een deel van hen was overgegaan naar de nationaal-democraten, die het fascisme in Polen willen invoeren en een ander deel zocht aansluiting bij de twee groot linksche partijen de sociaal-democraten en de boeren. Maar schalk Rydz-Smigli deed een poging om de volkseenheid te herstellen. Hij droeg aan een zijner voornaamste medewerkers op, te trach ten de oppositie in een eenheidsfront te be trekken. Dit was kolonel Koek. Deze ging met veel moed aan het werk, maar slaagde niet. Aanvankelijk had hij medewerking van de na- tionStal-democraten, maar deze liepen het eer ste weg en schijnen nu af te wachten, of zij niet het heft in handen krijgen, speculeerend op den toenemenden economischen nood in Po len. De sociaal-democraten en de boeren voe len ook niets voor Kock's eenheidsplan. Polen is voor het overgroote gedeelte een agrarisch land. Zeventig percent der bevolking zijn boe ren, kleine boeren, die het over het algemeen niet goed hebben. De boeren nu, die als eersten eisch stellen de terugroeping van hun verbannen leider Witos, hebben zich voor een gedeelte aangesloten by de sociaal democraten om samen het nationaal-democra- tisme te bestreden. Zij willen dit op de eer ste plaats doen door het parlementaire systeem te herstellen en het volk weer medezeg genschap in het staatsbestel te verschaffen. Een regeering, die de boeren tegen zich heeft, zal het op den duur niet kunnen bolwerken. Pi- soedski kon alleen reeds door zijn moreele macht ongewenschte volksbewegingen in toorn houden. Zün autoritair-democratisch systeem wortelde in hem zelf. Dit is niet het geval na- tuurhjk by Rydz-Smigli, die dit systeem wil voortzetten. Hy heeft niet kunnen verhinderen, dat de boeren, gesteund door de veelal roode in dustrie-arbeiders méér dan twee honderd betoo gingen hebben kunnen houden en dat de boe ren zelfs een nu afgeloopen veertiendaagsche staking hebben kunnen doorvoeren, een staking van niet-leveren aan de steden en van boycot der steedsche nijverheid. De regeering heeft wel getracht met de gewapende macht in te grijpen, er zyn zelfs tientallen dooden gevallen, maar de staking is gelukt. Het feit, dat dit ge beuren kon, is een moreele slag voor de regee ring, die bovenzien in haar aanzien feeds zeer Verzwakt is door de pro-Duitsche buitenlandsche politiek van haar minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek. Het Poolsche volk is in zijn overgroote meerderheid allesbehalve Duitsch gezind. Nu moet men uit dit alles niet de con clusie trekken, dat het autoritair-democratisch bewind spoedig ten val zal komen. Voorloopig beschikt de regeering nog over alle machts-' middelen van den staat en door betoogingen en stakingen alleen werpt men een dictatoriale regeering niet van het kussen. Alleen is en biyft het een veeg teeken voor het voortbestaan van zulk een regeering, wanneer zij volksdemon straties en partijbetoogingen als nu in Polen op zoo groote schaal hebben plaats gehad en nog plaats hebben, niet meer vermag te ver hinderen, Donderdagmiddag bedreigde mej. v. d. K. te Amersfoort haar buurvrouw met een broodmes in een plotselinge vlaag van waanzin. Zij drong het huis binnen en gaf haar buur vrouw, mej. W., een paar sneden over het ge laat, zoodat deze naar het St. Elisabeths-Zieken huis moest worden overgebracht. Door haar te genwoordigheid van geest was zij in staat de waanzinnige bij haar pols te grijpen en haar de achterdeur uit te werken. Mej. v. d. K. is naar het gesticht „Zon en Schild" overgebracht. Wij vernamen dat zy reeds eerder aldaar is opgenomen, nadat zij het vorig jaar de echt genoot van genoemde juffrouw W. met een bijl bedreigd had. Sedert eenigen tijd was zij echter als genezen ontslagen. Donderdagavond is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in de wo ning van de familie J. Bos te Muntendam, eigenaar de heer B. J. Hemmes te Veendam. Spoedig waren de woning en aangrenzende groote schuur een vuurzee. Toen de brand uit brak was de vrouw des huizes alleen thuis. Van den inboedel kon niets worden gered. Zeven H.A. koren, die in de schuur waren op geslagen, werden door het vuur vernield. In de gemeente Alphen aan den Rijn doen sensationeele geruchten de ronde in verbond met een plotseling sterfgeval van een vijf tien-jarig jongere, dat onder verdachte omstandigheden is overleden. Volgens het Handelsblad zyn de feiten deze: In den nacht van Maandag op Dinsdag is het 15-jarig zoontje van den arbeider Meerlo, wonende in den Gnephoek, ziek geworden. De behandelende geneesheer constateerde dysente rie en liet den jongen patiënt, wiens toestand in den loop van Dinsdag verergerde, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overbrengen. Woensdagochtend is het ventje aldaar overleden. Vermoedelijk zou dit sterfgeval er geen aanlei ding toe hebben gegeven de doodsoorzaak te zoeken in vergiftigingsverschijnselen, wanneer niet in den loop van Woensdag het 13-jarig zusje Maartje van den jongen eveneens zeer ongesteld was geworden. Bij haar openbaarden zich dezelfde verschijn selen en ook zij werd naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Daarop rees het vermoe den van vergiftiging. De justitie werd van een en ander in kennis gesteld en in verband hier mede heeft Donderdagavond dr. Hulst uit Leiden sectie verricht op het lijk van den jongen, dat inmiddels reeds naar Alphen was overgebracht en in het lijkenhuisje was opgebaard. Tevens was de gemeente-politie te Alphen op dracht gegeven een uitgebreid onderzoek in te stellen, doch tot op dit oogenblik heeft het nog geen enkel resultaat opgeleverd. Uit den aard der zaak is bij dit onderzoek ook de winkel van een slager, die vleesch heeft geleverd, nauw keurig geïnspecteerd doch daarbij is niets ver dachts gevonden. De keuringsveearts achtte het trouwens uit gesloten, dat hier van vleeschvergiftiging langs dezen weg sprake zou kunnen zijn, omdat de betrokken slager in verband met zyn minder gunstige reputatie zeer streng wordt gecontro leerd. Voorloopig tast men nog omtrent de oorzaak van de ziektegevallen volkomen in het duister. Hedenmorgen is de hoofdinspecteur van Volks gezondheid gearriveerd om zich nader van een en ander op de hoogte te stellen. Het doel van dit bezoek was voornameiyk na te gaan of in deze gemeente in den laatsten tijd meer derge- lyke ziektegevallen zich hebben voorgedaan. De toestand van het 13-jarig meisje is van dien aard, dat men haar in 't leven hoopt te houden. P. Th. H., 26 jaar, arbeider te Oss, stond het werk met aan dat hy in werkverschaffing te verrichten had. Toen de ploegbaas J. v. d Oever uit Oss den ontevredene aanmaande tot werken, greep de arbeider een schop en sloeg er den ploegbaas den schedel mee open, volgens den behandelenden geneesheer heeft de mis handelde in levensgevaar verkeerd. Het O. M. bij de Bossche rechtbank eischte twee jaar gevangenisstraf. Te Oisterwyk is het vier maanden oude kind je van den landbouwer J. S. 's nachts in de wieg met zün gezichtje in het kussen komen te liggen. De ouders vonden 's ochtends den kkleine dood, Terwijl de sociaal-democratische leiders, pers en organisaties hier te lande zich steeds hebben ver zet tegen de pogingen der communisten om met de socialisten tot een Volks front, een rood eenheidsfront of een zgn. democratische entente tegen het fascisme en nationaal-socialisme te ko men, hebben zij steeds met een ijver en een hartstocht, een betere zaak waar dig, de Volksfrontregeeringen in Spanje en Frankrijk verdedigd. Deze weinig ver trouwenwekkende dubbelhartigheid is hun vaak, vooral van katholieke zijde, verweten, maar zonder eenig succes. De sociaal-democratische instanties in Bel gië hebben van meet af aan een soort gelijke tweeslachtige houding aangeno men. Dat die tweeslachtigheid zich bin nen het socialistische partijverband zelf dreigt te wreken, bewijzen het geval- Kiès, waarmee de S.D.A.P. in het Noor den van ons land zit te houden en het conflict tusschen de Belgische Werklie denpartij en de Socialistische Jonge Wachten. In dezelfde sociaal-democra tische bladen, waarin de arbeiders opge roepen worden om naar de leiders te komen luisteren, die de door commu nisten en anarchisten geringeloorde Va- lencia-regeering verheerlijken als een heldhaftig verdedigd bolwerk der meest edelaardige en zuivere democratie, staat met typografische koeien van let ters te lezen: „Eenheid met de commu nisten is de Belgische jeugd leelijk op gebroken." Wat toch is het geval? Zooals men weet, hebben indertijd de Waalsche Socialistische Jonge Wachten in België, logischer en consequenter handelend dan de leiding der Belgische Werklieden Partij, zich op eigen houtje samengesmolten met de communistische jeugd. Het bestuur der Belgische Werk liedenpartij was over dit eigenmachtig optreden der Jonge Wachten tegen zijn wil en advies in allerminst te spreken, maar 't minste vooralsnog den moed om' de met de communistische jeugd ver broederde en vereenigde jonge socialis ten kort en goed aan den partij dijk te zetten. Daardoor ontstond een nog onop gelost probleem, dat nu ter sprake is ge komen op een vergadering van het Hoofdbestuur van de Belgische Werklie denpartij te Brussel. Op deze vergade ring heeft het Kamerlid Delbrouck, een der leiders van de Socialistische Jonge Wachten, openlijk opgebiecht, dat de fusie van de Jonge Wachten met de communisten een volkomen mislukt ex periment is geworden en dat er geen be zwaar tegen was het lidmaatschap van de communistische partij voor de Socia listische Jonge Wachten te verbieden. Tenslotte werd een motie van het Ka merlid Buset aangenomen, waarbij vriendschappelijke samenwerking aan de S. J. W. wordt aangeboden o.a. op de volgende voorwaarden: de leden van de S. J. W. mogen niet meer aangesloten zijn bij de communistische partij en hebben zich aan de discipline van de Belgische Werklieden Partij te onder werpen; de S. J. W. mogen niet openlijk in verzet komen tegen de besluiten van de partij; regeling van den toestand zal worden onderzocht door een comité, waarin zitting zullen hebben: een gede legeerde van de partij, een gedelegeerde van het vakverbond, enkele leden van het jeugdcomité der S. J. W. en een ge delegeerde van de Jonge Wachten van Charlerois en de Borinage, die zich na de fusie met de communisten hebben afgescheiden. Deze motie is zooveel als een laatste ernstige waarschuwing. Gaan de Waalsche Socialistische Jonge Wach ten niet op de gestelde voorwaarden in, dan zal een definitieve breuk met de Belgische Werklieden Partij niet meer te voorkomen zijn. Ziedaar, de leerrijke practische er varing, welke de Belgische zuster partij der S.DAP. heeft opgedaan met haar rebelleerende Waalsche Jonge Wachten, die al te zeer in de loftuitingen der partijleiding op buitenlandsche Volksfronten heeft geloofd en de uiter ste consequenties van die lofuitingen daadwerkelijk aanvaardden. Wanneer zal de S. D. A. P. hier te lande inzien, dat het hoog tijd wordt om een ondub belzinnig einde e maken aan de tegen- stelling tusschen het steun verleenen aan eenheidsformaties van socialisten en communisten buiten de grenzen en het afweren van samenwerking met de comunisten binnen de grenzen? Vandaag den dag moet er duidelijk kleur bekend worden. Halfslachtige oplossingen zijn geen oplossigen, maar bevorderen beden kelijke complicaties. Bij de Ned. Spoorwegen zijn 15 Dieselrijtuigen in aanbouw, die aanvankeiyk bestemd waren, voor een der baanvakken in de buurt van Haar lem. Thans is het plan opgevat om deze Diesel- treinen te laten rijden op het traject Bameveld —Ede Arnhem Winterswijk Zutphen ApeldoornAmersfoort. De Diesels zyn van een ander type dan de thans rijdende op de trajecten ArnhemUtrecht? Den Haag en UtrechtAmsterdam. De mo toren wekken nl geen electrischen stroom op» doch zyn zelf de drijfkracht voor de rijtuigen-. Jhr. J. van Vredenburch, algemeen voorzit ter der vereeniging „Stamboek voor het Neder- landsche trekpaard", en vele jaren lid der dele gatie, die de Nederlandsche regeering vertegen—; woordigd heeft op de groote Fransche tentoon-i stelling van paarden in Parijs, is benoemd tofrc ijdder in het Legioen van Eer,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9