Prinselijk Paar naar Muiden De rechtschen beheerschen den weg Bilbao-Santander te: Belangrijke krijgsoperaties verwacht bij Woesoeng HT „piet HEIN" WACHT IN DE JACHTHAVEN MILITAIR VLIEGTUIG BESCHADIGD Het nieuws van heden DE BAROMETER WÊÊ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: ■refer Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARDE STAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20737 Franco's strijdkrachten zijn na een succesvollen opmarsch van twaalf dagen Santander binnengerukt. Reeds een dag voor de aankomst der nationalisten had de stad zich vrijwillig overgegeven. Italiaansche infanterie in een der hoofdstraten van de stad Feeststemming heerscht in het oude stadje, dat plots vol leven is en bedrijf Jeugd en vereenïgingen vormen eerehaag Het toestel kwam met den neus in een berm terecht BELASTINGVERLAGING! Veel oorlogsmateriaal is buit gemaakt De regeeringstroepen melden groote successen bij Aragon Volkenbond wijst ver zoek van Valencia af Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ontstemming in Brazilië Bladen protesteeren tegen nat.-soc. activiteit Zeep uit steenkool ft Rome viert den val van Santander Aan het diner, dat Vrijdagavond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.L.S. aan boord van de „Indrapoera", van den Rotterdamschen Lloyd gegeven werd, zat ook Z. K. H. Prins Bernhard aan De voorziening van grondstoffen Poolsch voorstel om tot betere uitwisseling te geraken De V.S. sturen troepen naar China Japanners probeeren opnieuw het Consulaat-Generaal der Sovjet- Unie te bezetten Nantau gebombardeerd Gpmeld wordt, dat de Chineezen zich in meer Duitsch predikant veroordeeld Hij had critiek uitgeoefend op maatregelen tegen de Joden De Britsche gezant had een rustigen nacht Roemeensch Minister van Oorlog treedt af Hoog water in de V.S. R A DI O-TOESTELLEN Telefunken, Philips, Erres DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Wederom Trotzkisten terechtgesteld Wegens spionnage ten gunste van Japan Burgerpiloten krijgen hun zin Geen militair bestuurder van de „Lieutenant de Vaisseau Paris" RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentfeprffzen: Per lossen regel 30 et, Inger mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. f. £- f f Muiden, het kleine stadje met zijn groot historisch verleden, dat, sinds zes jaren geleden de nieuwe verkeers weg werd opengesteld, ietwat af zijdig aan de tot IJselmeer gedegra- derde Zuiderzee kwam te liggen, is vandaag in tegenstelling met de kal me rust, waarin het de laatste jaren placht weg te dommelen, een en al leven en beweging. Muiden verkeert in gespannen verwachting! De Mui- 'denaren weten het Prinselijk bezoek, al zal het slechts van korten duur zijn, op hoogen prijs te stellen, want zij zijn, wat de ontvangst van vorstelijke personen betreft, niet verwend. De glazen gedenkplaat in de openbare lagere school herinnert aan het bezoek dat Koningin Wilhelmina, vergezeld van wijlen de Koningin- Moeder aan Muiden bracht, ter gelegenheid van de groote visschersvlootrevue op de Zuiderzee, gehouden op 3 Augustus 1900. Bij de opening der Muider jachthaven was ook wijlen Prins Hendrik aanwezig, maar verder valt geen vor stelijk bezoek te boekstaven, met uitzondering van de korte oogenblikken, welke Prins Bern- hard op 2 Augustus j.l. in het stadje ver toefde, om scheep te gaan tot bijwoning van de zeilwedstrijden op het IJselmeer. Vrijdagavond reeds heerschte er een fees telijke stemming in Muiden, want tal van eigenaren van jachten waren met hunne vaartuigen tijdig in de Jachthaven gearri veerd en maakten een rondwandeling door het grijze stadje, dat, beschenen door de avondzon, er zoo vriendelijk uitzag. Sluis- meester Kaiiderer wist ons te vertellen, dat het gisteren ongemeen druk was geweest met schutten, maar... voegde hij er lachend aan toe: „Morgen zal het nog wel anders worden!" En nu is dan de morgen van den grooten dag aangebroken, waarop het nationaal geschenk van het Nederlandsche volk aan het Prinselijk Paar zal worden aangeboden. Allerwegen worden de vlaggen uitgestoken en men legt de laatste hand aan de versieringen, hetzij in étalages, of Wel aan de gevels. Vooral een slager op de Heerengracht weet de aandacht te trekken, door een nabootsing van de „Piet Hein", welke vóór zijn gevel prijkt. Overal heerscht een gezellige drukte. Langs de Heerengracht rijden de auto's reeds af en aan, om eigenaars van jachten naar de jachthaven te brengen, want op de verschil lende vaartuigen valt nog heel wat te doen. Op een enkele uitzondering na, is er van pavoisee- ring nog niets te bespeuren, „maar dat komt wel in orde", verzekert ons een der watertouris- ten lachend. „We hebben alles kant en klaar liggen en het is maar voor het ophijschen". De jachten echter die van de richting Weesp de Vecht komen afvaren, zijn reeds keurig getooid en jerhoogen den f eestelijken aanblik van het geheel. Sommigen opvarenden kijken met be zorgde blikken naar de lucht, want die donkere grijze wolkenmassa kan hen maar matig be koren. Doch een ander- vindt een troostwoord: ,,'t Knapt tegenwoordig tegen den middag altijd weer op; en De Bilt heeft droog weer voor speld Maar zelfs de prognose van den profeet uit het centrum van ons land schijnt geen gerust stellenden invloed te hebben. Van méér goed vertrouwen geeft een juffrouw blijk, die, onder krachtig hoofdknikken verklaart: „En ik zeg altijd maar, dat het Oranjezonnetje ons nog nooit in den steek heeft gelaten, en dat zal het vandaag ook niet doen". En met een triomfee renden trek op het rimpelig gelaat gaat de juf frouw weer haar huisje binnen. Inmiddels zijn de ochtenduren achter den rug en de honderden leden der vereenigin- gen, welke Muiden rijk is, maken zich op, om zich achter den steenen beer op de Heerengracht pp. te stellen, teneinde straks het Prinselijk Paar toe te juichen. Eerst verzamelen allen zich, onder leiding van leden der Commissie voor Openbare Volks feesten op het Kazerneplein en dan mar cheert men naar de Heerengracht. Ook de muziekvereeniging „Crescendo" ontbreekt niet en straks zal het Piet Hein-lied lustig klinken, zoodra P'rïns Juliana en Prins Bernhard zullen verschijnen. Niet minder dan 14 vereenigingen met ongeveer 450 leden en circa 400 schoolkinderen vormen een dichte haag achter den steenen beer (dien lastigen sta-in-den-weg) op de Heerengracht. De rijks- en gemeentepolitie nemen uitge breide ordemaatregelen; een zeventigtal rijks veldwachters is voor dezen dag naar Muiden ge komen en van een goede regeling kan men dus verzekerd zijn. De velen die vroegtijdig naar Muiden gekomen waren, in de hoop reeds de „Piet Hein" in de jachthaven te zien liggen, boekten een teleurstelling, want het werd mid dag, alvorens het mooie schip statig binnen voer. Op een weiland onder de gemeente Jutphaas heeft hedenmorgen een een-per- soons Fokker D. 17 jachtvliegtuig, bemand met den 27-jarigen sergeant-vlieger H. A. Klusman, een noodlanding gemaakt, die ge lukkig betrekkelijk goed is afgeloopen. De piloot was met zijn toestel van Schiphol vertrokken, om nabij den Harskamp aan schiet oefeningen deel te nemen. Daar het zicht zeer slecht was, besloot hij tot het maken van een noodlanding, die aanvankelijk goed slaagde. Het toestel liep twee a driehonderd meter uit, en op dat oogenblik zag de bestuurder plotse ling een sloot voor zich. Hij probeerde zijn toe stel nog op te trekken, doch dit gelukte niet, met het gevolg dat het met den neus in den berm van de sloot boorde. Het landingsgestel, de propeller en de on dervleugel werden vernield. De bestuurder was eenigen tijd versuft, doordat hij met zijn hoofd tegen den rand van de cabine was geslagen. Overigens had hy geen letsel be komen. De burgemeester van Maasland kon Vrijdag bij de aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1938 een prettige mededeeling aan zijn gemeentenaren doen. Enkele tegenvallers ten spijt, is het gelukt de begrooting sluitend te krijgen niet alleen, doch ook de opcenten der Personeele belasting te verlagen van 180 tot 150. BILBAO, 28 Aug. (Reuter) De kuststrook ten Oosten en Zuid-Oosten van Santander, die in handen was van de regeeringstroepen, is thans geheel in de macht van de recht schen, zoodat zij nu den weg BilbaoSan tander controleercn. Aan het front van Santander, aldus meldt Radio Espana, blijven de verschillende colonnes dorpen bezetten en oorlogstuig bijeen brengen. Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens de ope raties aan dit front gemaakt is, bedraagt ruim 50.000. Onder het buitgemaakte oorlogsmateriaal bevindèn zich 750 vrachtwagens en driehonderd mitrailleurs. Het officieele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier meldt over den toestand: Santander, Oostelijke sector: De „Zwarte Pij len" hebben Donderdagmiddag de haven San- tona bezet, waar zich elf vijandelijke bataljons overgaven. In den Westelijken sector werd Cabe- zon de la Sal en het dorp Alyuela bezet. De ver binding tusschen Bilbao en Santander functi- onneerden normaal. Radio Espana heeft in zijn uitzending van gisteravond nog medegedeeld, dat uit Oviedo gemeld wordt, dat de militaire bevelvoerders der regeering te Santander aan boord van een on- E VERWACHTING: Zwakke tot matigen g E wind, uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige j= regen met kans op onweer, iets koeler. Hoogste barometerstand 769.4 EE te Helsingfors EE EE Laagste barometerstand 755.2 te Thorshavn en Isaf jord =j j= Zon op v.m. 6.03 onder n.m. 7,59 uur. S Licht op n.m. 8.29. Maan op n.m. 10.39 EE S onder n.m. 2.17. Laatste Kwartier 29 Aug. RIO DE JANEIRO, 28 Aug. (Havas). De Braziliaansche openbare meening legt groote verontwaardiging aan den dag over de te Ham burg uitgesproken veroordeeling van Gertrude Lambrecht, een uit Brazilië afkomstige Duit- sche, wegens „staatsvijandige activiteit". Me.j. Lambrecht was bij de ontscheping gearresteerd. Dit incident versterkt de campagnes tegen het optreden der Gestapo op Braziliaansch ge bied. Verscheidene bladen noemen de activiteit fier nationaal-socialisten een misdaad tegen de souvereiniteit van Brazilië en deelen mede, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken den Duitschen ambassadeur ter zake een nota zal overhandigen. BERLIJN, 28 Aug. (Havas). Volgens de „Deutscher Volkswirt" zal de Duitsche industrie binnenkort beginnen met het vervaardigen van zeep uit steenkool. Dit nieuwe procédé is nood zakelijk geworden door de onvoldoende hoeveel heid ter beschikking staande vetten en den noodzaak den invoer te beperken. derzeeër in Gyon zijn aangekomen. Uit Santan der meldde de zender, dat de rechtsche troepen hun opmarsch langs de kust voortzetten. De vroegere civiele gouverneur der provincie, Ro berto Alvarez, is gearresteerd. Ten aanzien van de operaties in Aragon verklaart Radio Barcelona, dat de nationa listen bij Burgos de Ebro een zware neder laag hebben geleden, toen zij trachtten de gisteren door de regeeringstroepen veroverde stellingen te hernemen. De bij villa Mayor oprukkende colonne heeft tal van stellingen veroverd, evenals de colonne, welke bij Zuera opereert. De verbindingswegen tus schen Teruel en Saragossa worden bedreigd. Om één uur vannacht werd medegedeeld, dat de regeeringstroepen in Aragon het dorp Puebla de Alborton en de vijandelijke loopgraven in dezen sector hebben bezet. Een andere colonne heeft bezit genomen van Mediana. Voorts werd aan het front verwoed gestreden, vooral in den sector van Zuera. De regeeringstroepen hebben een gedeelte van dit dorp bezet. De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft ten aanzien van den wensch van Valencia, om een buitengewone zitting van den raad te be leggen, velkaard, dat een dergelijke zitting niet noodig geacht wordt. De Spaansche aangelegen heid zal derhalve eerst in den loop van de op 10 September beginnende gewone zitting ter sprake komen. In het gebouw der Fascistische militie te Rome is de val van Santander door den chef van den Generalen Staf, in tegenwoordigheid van de officieren der Zwarthemden en andere afdeelingen militie gevierd. Generaal Russo las een dagorder voor aan alle zwarthemden. De militiemannen zongen liederen der fascistische revolutie. GENèVE, 28 Aug. (Pat). Een groep finan- cieele deskundigen is bezig met beraadslagin gen over een Poolsch voorstel betreffende een reeks faciliteiten in de uitwisseling van grond stoffen tusschen staten die koloniën bezitten en overbevolkte landen, of landen die arm zijn aan grondstoffen. De groep financiers beraad slaagt krachtens een mandaat van de Volken bondscommissie voor grondstoffen. „Niets is ons te dol" kan het devies zijn van deze vier jongelui, die persé in de onmiddellijke nabijheid van den Niagara-waterval in den echt verbonden wenschten te worden. Waterproof-kleeding verving de smaakvolle bruidstoiletten en stemmige heer en kleeding, terwijl sluier en cylinder-hoed door een ondefinieerbare hoofdbedekking werden vervangen TOKIO, 28 Aug. (D. N. B.) Uit hier ter stede ontvangen berichten blijkt, dat men belangrijke verwikkelingen verwacht in den sector van Fort Woesoeng tot Lioe Tsjen. Japansche versterkingen zijn in de zen sector voor Sjanghai aan land gezet. Naar het agentschap Domei meldt, requi- reeren de Chineezen aanzienlijke verster kingen o.m. de beste troepen der Nanking- regeering, om den spoorweg Nanking- Sjanghai, welke door de Japansche troe penlandingen wordt bedreigd, te verdedigen. Officieel wordt uit de Ver. Staten medege deeld, dat 1200 mariniers Zondag met het transportschip Chaumont, geconvoyeerd door den kruiser Marblehead, naar Sjanghai zullen vertrekken. Aan boord van de Marblehead be vinden zich 108 mariniers. Het Amerikaansche schip „Wichita" is van Baltimore vertrokken. De bruggen zijn be schermd door pantserplaten, welke met staal kabels zijn vastgemaakt. De reederij van de Wichita heeft een staking der bemanning voorkomen door toe te stemmen in een bespreking met de vertegenwoordigers der zeeliedenorganisatie, die een gratificatie van 50 pond sterling vroegen voor iedere reis. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat zich aan boord van de Wichita 19 zware bommen werpers bevinden. Het schip is vertrokken in de richting van Sjanghai. Aan boord zouden zich niet nader aangeduide staalproducten be vinden, zoomede eenige honderden rollen zwaar prikkeldraad. De Japanners hebben onder het voor wendsel te zoeken naar de „signaal-ge vers" geprobeerd het ledige gebouw van het Consulaat-Generaal der Sovjet-Unie te Sjanghai binnen te dringen. De politie der internationale nederzetting liet de Japanners evenwel niet tot het gebouw toe en verklaarde, dit niet te kunnen doen zon der toestemming van het Consulaat-Generaal der Sovjet-Unie. Om een einde te maken aan provocatorische gebaren aangaande het geven van signalen heeft de leider van het Consulaat-Generaal Si- mansky zich op 26 Augustus gewend tot het consulaire corps te Sjanghai met het verzoek om vertegenwoordigers het ledige consulaatsge bouw te laten bezichtigen. Het gebouw werd toen bezichtigd door een vertegenwoordiger van het consulaire corps in tegenwoordigheid van den Sovjet-Russischen vice-consul. Tijdens dit bezoek werd vastgesteld, dat nie mand zich in het gebouw ophoudt, dat er geen signalenstelsel aanwezig is en zelfs geen elec- trisch licht. Derhalve zijn, aldus Tass, de door Japansche instellingen verspreide en op niets gebaseerde geruchten over een signalenstelsel gewone pro vocaties. Men verwacht te Tokio de aanvrage van een derde aanvullend crediet van 2.450 millioen yen, zulks met het oog op den toestand in China. De beide eerste aanvullende credieten beliepen in totaal 526 millioen. Westelijke richting terugtrekken. Dit zou vol gens buitenlandsche kringen in het voordeel van de Chineezen zijn, daar zij dan buiten schot der Japansche scheepsbatterijen zijn. De woord voerder van het Chineesche leger heeft ver klaard, dat de troepen ongeveer 2 mijl zullen terugtrekken. Havas meldt,, dat twaalf Japansche vlieg tuigen tusschen tien voor 2 en 2 uur Nan tau hebben gebombardeerd. Bij 't Zuidersta tion hebben zich vier zeer hevige ontplof fingen voorgedaan. Het schijnt, dat de bommen een grooteren omvang hebben dan die, welke tot nu toe gebruikt werden. Men heeft verscheidene toestellen van zeer groo te afmetingen opgemerkt, die tot nu toe nog niet zijn waargenomen. Hoewel het bombardement om twee uur eindigde, ble ven verschillende vliegtuigen nog boven de stad kruisen, terwijl andere toestellen op geringe hoogte boven Poetoeng cirkelden. BERLIJN, 28 Aug. (Havas). Een predikant van de Belijdeniskerk is veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, omdat hij in een particulieren brief critiek had uitgeoefend op de maatregelen der Rijksregeering tegen de Jo den. Deze brief was gevonden tijdens een huis zoeking bij den predikant. SJANGHAI, 28 Augustus (Reuter). Huges- sen, de Engelsche gezant, heeft een rustigen nacht gehad. Hij heeft geruimen tijd geslapen en maakt het goed. Lady Hugessen is te Sjang hai aangekomen. Zij heeft vanochtend een be zoek aan haar man gebracht. BOEKAREST, 28 Aug. (D.N.B.) De minis ter van Oorlog, Angelescoe, is gisteren afge treden. Zijn portefeuille wordt voorloopig be heerd door den minister voor Marine en Lucht vaart Irimescoe. NEW YORK, 28 Aug. (Havas). Tengevolge van den zeer zwaren regenval der beide laatste dagen is in de staten New York, New Jersey, Pennsylvanië en Noord-Carolina hoog water ontstaan. Op tal van wegen is het verkeer ver broken, doordat de wegen onderliepen. Op ver scheidene plaatsen hebben zich overstroomin gen voorgedaan. ONTVANGEN nieuwe serie KROUWELS, Koninginneweg 6, tel. 14624 Men verwacht belangrijke krijgsoperaties tus schen Woesoeng en Lio Tsjen. De rechtschen beheerschen den weg Bilbao Santander. Grootsche geloofsmanifestatie en overweldigen de betoogingen van trouw aan Kerk en Staat der Duitsche Katholieken in Dortmund. Bijzonderheden over de nieuwe serie Philips- radio - toestellen. De Nederlandsche rondvlucht begonnen. Militair vliegtuig bij noodlanding onder Jut phaas beschadigd. MOSKOU, 28 Aug. (Havas). Het blad „Vos- totsjno Sibirskaja Prawda", dat te Irkoetsk ver schijnt meldt, dat op 20 Aug. twee en dertig leden van een Trotzkistisehe bende terechtge steld zijn. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het organiseeren van aanslagen en spion nage ten gunste van Japan. PARIJS, 28 Aug. (Havas) In verband met de protesten van de burgerpiloten der Air France tegen het toevertrouwen van de proef vluchten met de „Lieutenant de Vaisseau Paris" aan den militairen vlieger Bonnot, heeft de mi nister van Luchtvaart besloten, dat de proef vluchten zullen worden toevertrouwd aan den chef-piloot Henry Guillaumet, terwijl Bonnot in het toestel zal plaats nemen als belast met de uitvoering. Hoe is 't mogelijk, voor twee kwartjes Zeven dagen lang muziek. En dan zonder bijgeluiden, Is zooiets niet magnifique? NIEUWE GEACHT 5 TELEFOON 10010 loo I VMUVUMHUHIlni/MiJJjJ r i t/ÏO Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: Vorige tsand: 765.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1