De zaak-Aalders Op de „Van Galen is alles wel 149 dooden en 1289 gewonden EEN JAAR IN HET WOUD GOEDKOOFE VARKENS NAAR ZWITSERLAND Z?a iOioufi s aovndS ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 Verzoek aan de Duitsche regeering een onderzoek in te stellen Waarom is ten voordeele van een bepaalde firma van algemeen geldende regelen afgeweken? EERSTE NED. KATHOLIEKE SPEELFILM Reeds is een aanvang gemaakt met de studio-opnamen van „Gevormd" LOUIS VAN TULDER Zijn zilveren zangersjubileum Prof. Romme bezoekt jeugdwerkkampen Met groote belangstelling nam de minister kennis van verschil lende werkobjecten AUTOMATISCHE TELEFOON Binnenkort aansluiten te Barchem, Laren (Geld.) en Lochem P.T.T.-KANTOOR OP DE JAARBEURS Taxegedeelte consumptiemelk Nederlandsche Periodieke Pers Het Prinselijk Paar naar Soestdijk Hofbericht Fonds voor bijzondere nooden Gedenkt de collecte! Zomerpostzegels Opbrengst dit jaar iets grooter danin 1936 TRAMSPOREN IN DEN WEG ARNHEM—RHENEN Verwijdering vóór den winter te verwachten INT. RADIO-AMATEURISME Proeven op 5 meter golflengte Ons land en de Franco- regeering Om redenen van internationaal- politieken aard wordt de vraag over „de jure" erkenning niet be antwoord Keuringsveearts in beroep Hij acht zoowel de schorsing als het ontslag ten onrechte opgelegd KOLENDIEFSTAL IN DE MAASSTAD Twee verdachten aangehouden Teekenen M.O. Examens hoofdakte 99 Geen bijzondere voorvallen zijn te melden AANKOMST SPORTVLIEGERS OP YPENBURG Voor de rondvlucht boven ons land Gevolgen van ernstige verkeers ongevallen in Mei, Juni en Juli Door den bliksem gedood KINDJE ONDER VRACHTAUTO GEDOOD MOTORTANKSCHIP MAAKT PROEFTOCHT UIT DE STAATSCOURANT Raad voor de Scheepvaart Onderscheidingen Rijksgebouwendienst Onderwijs DOOR KELLER Op de vragen'van den heer Albarda betref fende mishandelingen, welke de Nederlandsche reserve-luitenant G. Aalders in Duitschland zou hebben ondergaan, heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken a.i. geantwoord, dat hij van de mededeelingen van dezen reserve-eerste- luitenant betreffende zijn mishandeling in Duitschland heeft kennis genomen. Hr. Ms. gezantschap te Berlijn heeft op dracht gekregen, aan de Duitsche regeering te verzoeken, een onderzoek ter zake te doen Instellen en mede te deelen, tot welke maat regelen dit haar aanleiding zal hebben gegeven. Het R.K. Tweede Kamerlid Van der Wey- den heeft den minister van Economische Zaken gevraagd, of het waar is dat de Vee houderij-Centrale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland, 6.632 varkens van bijzondere kwaliteit heeft geleverd voor 22 pCt. minder dan aan anderen werd be rekend en zoo ja, welke firma dit was. Indien deze vraag in bevestigenden zin moet worden beantwoord, was deze gefor ceerde uitvoer voor zeer lage prijzen dan naar 's ministers oordeel verantwoord, daar toen reeds gemakkelijk te voorzien was, dat het spek-contingent naar Duitschland voor hoogere prijzen niet ten volle geleverd zou kunnen worden? Is de minister bereid mede te deelen, welke overwegingen hebben doen besluiten tot be doelde transactie, waarbij ten voordeele van een bepaalde firma van algemeen geldende regelen is afgeweken? Op initiatief van den zeereerw.heer pastoor E. A. W. Weiman te Utrecht is een aanvang gemaakt met de studio-opnamen voor een speelfilm met katholieke strekking, onder regie Van den cineast Kees Strooband. De vertooning van de film. die den titel „Ge vormd" draagt, zal vijf kwartier duren en op 16 mm. worden uitgebracht. Het scenario is geschreven door Kees Stroo band naar oorspronkelijke ideeën van W. Vor- scher en pastoor Weiman. Marius Monnikendam verzorgt het geluids- gedeelte, terwijl de auteur Jan Derks de dia logen bewerkte. De technische verzorging is in handen van de N.V. Multifilm (Mol) te Haarlem. De film zal begin Januari gereed zijn en zoo- Wel in Nederland als elders worden vertoond. In September a.s. begint de Nederlandsche concertzanger Louis van Tulder een kunsttournee ter gelegenheid van zijn a.s. zilveren zangers- jubileum. In verschillende plaatsen van ons land zullen concerten worden gegeven, waarbij Van Tulder als solist zal optreden. Louis van Tulder is een onzer meest ver maarde zangers. Hij is een geboren Amsterdam mer, waar hij studeerde bü mevrouw M. G. van Wesselingh-Meerum Terwogt. Later kreeg hij ook lessen van mevrouw Noordewier-Reddingius. In 1915 vestigde Van Tulder zich als concert- Zanger, nadat te voren wijlen dr. Diepenbrock en Willem Mengelberg zich zeer voor hem had den geïnteresseerd. Herhaaldelijk trad Van Tulder op in oratoria en van 1916 tot 1920 was hij aan de Nationale Opera verbonden als eerste lyrische tenor. Daar na vestigde hij zien als zangonderwijzer, doch bleef concertzanger. Niet alleen in Nederland, doch ook in het buitenland trad hij herhaaldelijk als concertzanger op en met veel succes. O.m. was Louis van Tulder gedurende zeven jaar directeur van de R.K. Oratorium Vereeni- ging te Amsterdam. In 1919 vestigde hij zich als leeraar voor solozang te Den Haag, waar hij ook als kerkkoordirigent werkzaam was. Toen de heer Cuypers in 1928 als directeur Van „Die Haghe Sanghers" bedankte, werd Louis van Tulder aangezocht om gedurende eenige maanden als waarnemend dirigent van „D.H.S." op'te treden. Onder zijn leiding nam de vereeniging deel aan den internationalen zangwedstrijd, uitgeschreven door de Liedertafel „Crescendo" te Den Haag, waar „D.H.S." de hoogste plaats in de eere-afdeeling innam. Drukke bezigheden beletten den heer Van Tul der langer dan drie maanden waarnemend directeur van de beroemde zangvereeniging te zijn. Louis van Tulder's naam als concertzanger is wijd en zijd bekend. In Engeland en Frankrijk, zoowel als in Duitschland, trad hij meermalen met groot succes op. Zelfs in Spanje heeft hij, vier jaar geleden, gezongen. Dit was indertijd op uitnoodiging van Igor Strawinsky, die den zan ger verzocht op te treden in diens opera „Oedi pus Rex", welk werk te Barcelona werd opge voerd. Van Tulder vervulde er de titelrol in. De zanger had voordien reeds te Amsterdam, Parijs en te Dresden, eveneens in die partij, onder Strawinsky's leiding gezongen. Loui^ van Tulder's verdiensten als concert zanger -werden door de Nederlandsche Regee ring erkend, toen hij in Augustus 1932 werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vrijdagmiddag heeft de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, vergezeld van den hoofdinspecteur voor de werkverschaf fing, den heer M. de Vries, een bezoek gebracht aan de- jeugdwerkkampen van de Centrale Ver eeniging „Werkloozenzorg" te Beekbergen en van de A. J. C. te Ede. Hierna heeft de minister vertoefd op het landgoed „De Hooge Veluvve" waar hij in het bijzonder den bouw van het museum bij den Franschen berg in oogenschouw nam. Zooals bekend wordt dit museum in werkverschaffing uitgevoerd. Bij het bezoek aan „De Hooge Veluwe" waren o.m. eenige bestuursleden van de Kröller-Müller stichting, met name mr. H. P. Marchant, oud minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de rentmeester van het natio nale park, de heer J. Memelink en de architect de heer G. N. Baas aanwezig. Ten slotte heeft de minister een bezoek ge bracht aan het op de gronden van „De Hooge Veluwe" gelegen werkkamp „Kemperberg", waar hij van de verschillende werkobjecten met groote belangstelling kennis nam. Omstreeks half zeven keerde de minister naar Den Haag terug. Dinsdag 7 September te 13 uur, zullen de automatische telefooncentralen te Barchem, Laren (Gld.) en Lochem in dienst gesteld wor den. Van dat tijdstip af zal telefonische ge meenschap met de aangeslotenen op die netten gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zijn, al zal de afwikkeling van gesprekaanvragen beproefd worden. Ter gelegenheid van de jaarbeurs te Utrecht ?al van 6 tot en met 17 September in het vaste Jaarbeursgebouw aldaar een tijdelijk bij-post-, telegraaf- en telefoonkantoor gevestigd zijn. Het kantoor zal geopend zijn op werkdagen van 9 tot 17.30 uur.. Nederlandsche Zuivelcentrale, 29 Augustus t.m. 4 September 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6.75 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsmini- mumprijs 5.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxe-melk 2.50 cent. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging van de Nederlandsche Periodieke Pers zal het gemeentebestuur van 'sGraven- hage de deelnemers aan het op 4 September a.s. te houden congres in de raadzaal officieel ontvangen. De reeds vermelde tentoonstelling van perio dieken (en, ter opluistering, van papier, cliché's. adresseermachines, drukwerk, administratie systemen, enz.) zal Vrijdag 3 September in de groote zaal van Pulchri Studio, Lange Voor hout 15, Den Haag, officieel worden geopend. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Vrij dag per auto van hun bezoek aan Het Loo naar Soestdijk teruggekeerd. Met ingang van 24 Augustus 1937 is benoemd tot kamerheer in gewonen dienst van H. M. de Koningin mr. R. Ridder Pauw van Wiel- drecht. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden verzoekt plaatsing van het volgende Velen zullen zich Zaterdag naar het IJsel- meer begeven om het prinselijk jacht „Piet Hein" toe te juichen. Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden wil van deze gelegenheid gebruik maken, om nogmaals de aandacht te vragen voor zijn om vangrijken arbeid door middel van een collecte bij de schepen, welke voor de revue een ligplaats hebben gekozen (niet, zooals eerder werd be kend gemaakt, in de Oranjesluizen). In den loop van dit jaar werden over het geheele land reeds meer dan 1300 gezinnen van alle gezindten, welke tot armlastigheid dreigden te vervallen, geholpen met een totaal bedrag van bijna ƒ300.000. Nieuwe aanvragen om hulp doen voortdurend de behoefte gevoelen aan nieuwe middelen. Telkens weer leggen personen uit de meest verscheiden volksgroepen hun schrijnende nooden voor aan het fonds. In le veel gevallen moet rekening worden gehouden met de beperkte beschikbare gelden. Veel groo- tere bedragen, dan waarover het fonds nu be schikt, zouden uiterst nuttig kunnen worden besteed. Het is bekend, dat Hare Koninklijke Hoog heid dit fonds als eerevoorzitster Haar daad werkelijke belangstelling schenkt en zich der halve ook in het welslagen van deze collecte zal verheugen Wij kunnen daarom een ieder aan sporen de Prinses een genoegen te bereiden door ten behoeve van minder bedeelde landge- nooten in zijn beurs te tasten en het Nationaal Fonds met een ruime gave te gedenken. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerpostzegels, welke van 1 Juni tot en met 31 Juli verkrijgbaar waren, de volgende aan tallen verkocht: frankeerwaarde I 1 'A cent 5 cent 6 cent 12 Yt cent verkoopprijs 3 cent 8 cent 10 cent 16 cent aantal 703.484 551.574 1.036.794 500.700 De opbrengst boven de frankeerwaarde, die, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, bedroeg bruto ongeveer 86.000, hetgeen iets meer is dan in het vorige jaar. Nu sedert het begin van het jaar de dienst zoowel van personen- als van goederenvervoer op de trambaan ArnhemWageningenRhe- nen geheel gestaakt is, liggen de tramsporen ongebruikt. Daar de rijksweg over het algemeen nog geen 6 meter breed is en rijwielpaden niet overal aanwezig zijn en na verwijdering van de rails een behoorlijke verbreeding mogelijk zal zijn, heeft de A. N. W. B. den minister van Waterstaat verzocht de verwijdering van de tramsporen tusschen Arnhem en Rhenen zoo veel mogelijk te willen bespoedigen. Thans ontving de A. N. W. B. van den mi nister van Waterstaat ten antwoord, dat over eenstemming inzake verwijdering van de rails is verkregen en dat verwacht mag worden, dat de verwijdering vóór den winter een feit zal zijn. Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus a.s. or ganiseert de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Radio-amateurisme (N. V. I. R.) een belangrijke proef op 5 metergebied. Op die dagen zullen namelijk een groot aan tal deelnemers in verschillende deelen van ons land trachten met elkander in verbinding te komen op deze zeer korte golflengte. Zooals be kend mag worden verondersteld, planten de golven beneden 10 M. golflengte zich in theorie uitsluitend voort in rechte lijn; zij worden dus niet, zooals de golven van langere golflengte, gereflecteerd door de heaviside laag, maar door deze laag geabsorbeerd, zoodat, volgens deze theorie, ontvangst alleen mogelijk is, indien zend- en ontvangstantenne „elkander kunnen zien". De practijk heeft echter aangetoond, dat deze theorie niet altijd opgaat. In Amerika hebben amateurs op 5 meter reeds belangrijke afstanden overbrugd, terwijl bij de vorige 5 me ter proeven der N. V. I. R. ook merkwaardige resultaten zijn bereikt, o.a. werd een station, gelegen in Vaals, gehoord op Schiermonnikoog, een afstand van circa 300 K. M. Aangemoedigd door deze belangwekkende re sultaten, heeft de N. V. I. R. de dit jaar te houden proeven op grootere schaal opgezet en daartoe de medewerking verzocht en verkregen van haar zusterverenigingen in België, Frank rijk, Zwitserland, Engeland en Denemarken (in Duitschland is de 5 meter band niet voor ama teurs beschikbaar). Een proef van een derge lijke grootte op 5 meter-gebied is in Europa nog niet gehouden. Rapporten over deze proeven, ook van niet- leden der N. V. I. R„ worden gaarne ontvangen aan het secretariaat der vereeniging, postbus 150, Den Haag. De proeven vangen aan Zaterdag 28 Augus tus te 16 uur en eindigen Zondag 29 Augustus te 18 uur. (Amst. zomertijd). Onlangs heeft, zooals indertijd gemeld, het N. S. B. Tweede Kamerlid Graaf de Marchant et d'Ansembourg vragen gesteld betreffende de diplomatieke en handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Spaansche regeeringen van Valencia en van generaal Franco. De minister van Buitenlandsche Zaken a.i., dr. H. Colijn, heeft deze vragen thans beantwoord. De minister deelt in dit antwoord mede, dat hij kennis genomen heeft van het herderlijk schrijven van Spaansche Kardinalen, Aarts bisschoppen en Bisschoppen betreffende het verwoesten van kerken en het vermoorden van priesters en leeken onder het bewind der re geering van Valencia. De regeering verafschuwt de in den Spaan- schen burgeroorlog voorgekomen excessen en heeft voor de opvatting der onderteekenaars van het schrijven der Spaansche Bisschoppen al de achting, die deze toekomt. Niettemin acht zij het uit overwegingen van internationale politiek en volkenrecht gerechtvaardigd en met haar christelijk karakter niet in strijd, de tus schen Nederland en de Spaansche republiek bestaande diplomatieke betrekkingen te hand haven. Voorts heeft de minister kennis genomen van de „de jure" erkenning van Franco's re geering door verschillende staten. De regeering zou het om redenen van in- ternationaal-politieken aard niet juist ach ten, de vraag te beantwoorden, of zij be reid is de Franco-regeering „de jure" te erkennen en zich bü die regeering te doen vertegenwoordigen. In verband met bestaande commercieele belangen bestaat officieuze aanraking met de regeering van Franco. Naar wij vernemen, heeft de heer Ter Beek, keuringsveearts te Naarden, beroep aangetee- kend bij het Scheidsgerecht tegen het schor singsbesluit, waarbij hij op 19 Augustus ge schorst werd als keuringsveearts aldaar en te gen het raadsbesluit van 24 Augustus, waarbij hem niet-eervol ontslag werd verleend. De heer Ter Beek heeft beroep aangeteekend, omdat z.i. zoowel de schorsing als het ontslag ten onrechte zijn opgelegd. Hij ontkent de fei ten, waarvan hij beschuldigd wordt, te hebben bedreven. De rivierpolitie heeft aangehouden den 39- jarigen grondwerker P. H. en den 41-jarigen lossen werkman C. F. W. E., die van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Rijnschip „Walsum 10" ongeveer vijfhonderd kilogram steenkolen hebben gestolen. De mannen maak ten met een roeibootje des nachts tochten naar het schip en telkens namen zij eenige tientallen kilogrammen steenkolen mee. Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. 's GRAVENHAGE. Gesl. voor de akte M. O. de heeren: G. G. H. H. Oosterbaan Martinius, Maartensdijk (Utr.), K. Pijlman, Amsterdam; L. H. J. Schijns, Maastricht en A. Voorzanger, Haarlem. ARNHEM. Geëxamineeerd 8 mann, cand. Geslaagd: W. P. v. d. Blink, Apeldoorn; J. G. Dickmann, Hengelo (G.); C. S. Haytink, Zut- phen; J. Fossen, Nijkerk; W. J. Gerritse, Voort huizen. A.„Als er nu niet gauw - een schip komt, dan verhongeren wij". B. „Neen, zeker niet, zoolang ik nog geld in mijn portefeuille heb". Bij het departement van Defensie werd Vrijdagavond telegrafisch bericht ontvan gen van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen", dat, voor wat genoemden bodem betreft, geen bijzondere voorvallen hebben plaats gehad en dat alles wel is aan boord. Het motorgeronk was vandaag niet van de lucht boven Ypenburg. Sportvliegers uit zeven verschillende landen (het onze meegerekend) streken in den loop van den dag op' het Rijs- wijksche vliegveld neer, om zich daar te ver zamelen en Zaterdagochtend gezamenlijk bo ven Nederland te vliegen: de traditioneele rond vlucht van de Kon. Ned. Vereeniging voor lucht vaart. Het eerste toestel, dat vanochtend zijn wielen aan den grond zette, was de Hornet, van den Belgischen sportvlieger R. de Caritat de Pe- ruzzis, die zijn echtgenoote als passagiere mede- voerde. Van de twaalf Duitsche toestellen waren in het begin van den dag vier geland. De bekende sportvlieger Wolfgang von Gro- nau, de voorzitter van de Duitsche aeroclub, was onder de aanwezigen en voerde met veel Schwung een feillooze landing uit. Op het terras van het gebouwtje van de Haagsche en Rotterdamsche aeroclub hoorde men allerlei talen spreken, en er heerschte een opgewekte stemming, welke nog verhoogd werd door het tweede lustrum van de Nationale Luchtvaartschool, dat vandaag wordt gevierd. Het weer was prachtig en de stemming op perbest. Klokslag drie uur kwam Prins Bernhard in zijn Maybach, alleen vergezeld van zijn chauf feur, op het terrein aan. De Prins nam tusschen de heeren Kolff en Van Alphen aan een tafeltje plaats, om het landen van de vliegtuigen waar te nemen. Even te voren was de heer H. Deterding Jr., een zoon van Sir Henry Deterding, met zijn Fox Moth uit Lymphe, aan de Zuidkust van Engeland, aangekomen. De heer Deterding Jr. begaf zich, zooals alle aankomende sportvliegers, eerst naar den han gar voor het vervullen van de douane-formali teiten en inwinnen van inlichtingen en het wisselen van geld, enz. Hij vertelde een zeer voorspoedige reis te heb ben gehad. De Prins onderhield zich met verschillende vooraanstaande figuren uit de vliegwereld. Ook verschillende sportvliegers werden aan den Prins voorgesteld. De Prins begaf zich dan naar het platform om verschillende toestellen van nabij te be zichtigen. Hij klom in de B. F. 108, het zeer moderne en snelle toestel van Freiherr Speek von Stern burg en toonde groote belangstelling voor de ingewikkelde instrumenten, waarvan hij zich de werking haarfijn liet uitleggen. Na ongeveer anderhalf uur op het vliegveld geweest te zijn, nam Prins Bernhard afscheid van het gezelschap, dat aan zijn tafel gezeten was en met zijn adjudant, jhr. ir. W. G. Röell, die zich inmiddels bij den Prins gevoegd had, begaf Z. K. H. zich naar zijn auto. Op het par keerterrein nam hij afscheid van den heer C. Kolff, voorzitter van de jubileerende Lucht vaartschool en behoedzaam stuurde Prins Bern hard den krachtigen sportwagen tusschen de opdringende en juichende menigte tot buiten de hekken om dan, op den Rijksstraatweg ge komen, de vaart te versnellen. tot 1/i uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentieseln! GELUIDSSIGNAAL VERBODEN De K. N. A. C. schrijft- Door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden thans, mede op verzoek van de K. N. A. C„ op korten termijn cijfers gepubliceerd over de ernstige verkeersongevallen in de af- geloopen maand. Bij beschouwing hiervan vergete men niet, dat deze cijfers uiteraard niet zoo nauwkeurig kunnen zijn als die van de jaarstatistiek, waar in ook het aantal slachtoffers wordt geteld, dat gerulmen tijd na het ongeval nog aan de ge volgen daarvan is overleden. Blijkens de voorloopige gegevens over ernstige verkeersongevallen werden in Mei 61 personen gedood en 446 ernstig gewond, in Juni 41 personen gedood en 453 ernstig ge wond, in Juli 47 personen gedood en 390 ernstig gewond. Bovenstaande cijfers wijzen wel op de nood zaak voor alle weggebruikers om met aandacht en voorzichtigheid aan het verkeer deel te ne men. De eerbiediging der verkeersvoorschriften vormt daarbij een uiterst belangrijken factor. Weet gij, dat men geen voorrang heeft, wan neer men van rechts uit een uitrit komt en evenmin wanneer men een rijbaan oversteekt, zonder van rechts uit een anderen weg te komen? Vrijdagmiddag is tijdens een kort, maar he vig onweer te Doesburg op een der buitenwe gen, de 32-jarige H. Trentelman, die was gaan visschen en in verband met de dreigende bui huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd. Vrijdagmiddag is te Smilde het 3-jarig doch tertje van den arbeider P. Meilof onder een vrachtauto, geladen met tien ton kalkzand steen, geraakt en op slag gedood. De chauffeur V. die was doorgereden, verklaarde later van het ongeluk niets te hebben gemerkt. De politie stelt een onderzoek in. Het bij C. van der Giessen Zonen's Scheeps werven te Krimpen a. d. IJsel, voor rekening van de N.V. Ph. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf te Rotterdam gebouwde motortankschip Castilia, heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip heeft een draagvermegen van 670 ton en is voorzien van een 5-cylinder tweetakt Stork Dieselmotor, met een capaciteit van 400 A.P.K. Benoemd in den raad voor de scheepvaart tot plaatsvervangend gewoon lid: de heeren C. J. Canters, gep. kapitein ter zee tit. te Amster dam en G. J. Lap, oud-kapitein ter koopvaardij te Doorn. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau dr. F. B. de Walle, wonende te Door- werth, gemeente Renkum, voorheen chirurg te Delft. Aan L. R. P. Kooken, architect te Eindhoven, is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder in de orde van St. Gregorius den Grooten van den Heiligen Stoel. Met 1 October 1937 is op verzoek eervol ont slag verleend uit den rijksdienst aan H. van Heeswijk, architect bij den rijksgebouwendienst te's-Gravenhage. Met 1 October 1937 is benoemd tot architect bij den rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage, ir. H. de Lussanet de la Sablonière wonende te 's-Gravenhage. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Engelsche taal en letterkunde: dr. R. W. Zandvoort, leeraar aan het eerste open baar gymnasium te 's-Gravenhage. Aan H. J. N. Kat is op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Amers foort. 39 Ik vertelde hem van mijn ontmoeting met Emil en Elisabeth, vooral van Emil's bekentenis, dat hij de houtzagerij in brand had gestoken. Balthassar was een en al verbazing en vroeg, Wat ook ik zoo juist had gevraagd: „Heeft hij dat gedaan? Hij?" „Ja." „En u hebt hem laten loopen?" „U had hem ook laten loopen!" „Geen denken aan. Dat was verschrikkelijk lichtvaardig van u, dat...." HU zwaaide zijn vuisten door de lucht. „Waar zün ze heen?" „Dat weet ik niet." „Man!" brulde Balthassar. Toen liep hU minuten lang met verbeten woe de naast me voort. Eindelijk wist hU zich te be- heerschen. Hij hervond zün gewone sarcasme. „Hm, mUnheer Hubertus, u kunt worden wat U wilt; dichter of koning of keizer bij de Hot- tentotten of iets van dien aard. Maar probeert U het nooit bü de politie." „Dat beloof ik graag. Overigens komt Emil Zeker terug." „Zoo. Hoe weet u dat?" „Dat neeft hy gezegd,",^ Balthassar knikte woedend. „Geweldig! Mijnheer Hubertus, u had gevan genisdirecteur moeten worden. U zou beslist iederen Zondagavond alle gevangenen vrijaf geven, als ze m^ar beloofden 's avonds klokslag negen voor het slapengaan weer thuis te zün." Nu werd het toch wel al te bar. „We zouden kunnen wedden," zei ik. „Waarover wedden?" „Dat Emil Bönisch op zijn laatst overmorgen weer terug is." „Om hoeveel?" „NU.... laten we zeggen om tienduizend markt." Met uitpuilende oogen keek hij me aan. Toen schudde hy het hoofd. „Neen, dat mag ik niet. Ten eerste wed ik principieel niet en ten tweede doe ik het niet om zulke hooge bedragen; dat is immoreel en zooveel heeft 'n arme duivel als ik niet over. En dan.... het kan inderdaad waar zijn, dat hij terugkomt. U kunt op dat punt zeer juist hebben gezien." „Hm, dus ik behoef bijgevolg geen moeite te doen voor dergelijke verachtelijke baantjes als dichter-koning of Keizer bij de Hottentotten.." „Maar ook niet om bü de politie te komen," onderbrak hij me; „neen, mijnheer Hubertus, alle respect voor uw kennis en karakter, maar voor politie bent U, hoe ook bekeken, geen knip voor den neus waard." Daarin had hy geiyk, en wij liepen vredig naast elkaar voort tot de „Druiventros." De kleine twist had me na de verschrikkeiyke emoties yan den afgeloopen nacht goed gedaan. Een der tweelingzusters stond in de voordeur en lachte met heel haar gezicht; zij lachte zoo stralend als deze zonnige Augustusmorgen en riep, toen zij ons gewaar werd, verheugd uit: „Hij komt by ons! Mijnheer Balthassar komt by ons!" „Hm, dat is Maaltje," zei Balthassar, „de eeni ge fatsoenlijke van de tweeling." „Goeden morgen, juffrouw Maaltje!" groetten wij beiden. „Ik ben Maaltje niet, ik ben Mieltje," zei ze en liet haar gouden tand zien. Balthassar staarde haar aan. „En u bent blij dat ik kom?" „Ja, mynheer Balthassar," zei ze hartelijki „ik ben vandaag zoo onmenschelijk gelukkig en daarom zou ik u zoo graag willen vragen, mij alles te vergeven, ter wille van myn zuster." „Waarom bent u zoo onmenscheiyk geluk kig?" „Mijnheer Timm heeft me zoo juist een tele gram gestuurd. Hij wordt directeur van een groote school." wy stonden perplex. „Wat wordt hy? Hebt u het gehoord, myn- Hubertus? Uw Timm wordt directeur van een schooldat beteekent ongeveer zooveel als keizer by de Hottentotten!" „Mogen wü 't telegram eens inzien?" vroeg ik. Mieltje greep beschaamd in 'n zak onder haar schort, haalde het telegram te voorschyn en overhandigde het ons. Het telegram kwam uit Berlijn en luidde: „Zoo juist werd my directoraat van groote school aangeboden. Stel voor verzoening samen komst op neutraal gebied voor. Timm directeur." „Tja, dat gaat me voorloopig boven m'n pet," zei Balthassar, een en al verbazing. „Maar nu moet ik eerst eens by u telefoneeren." Hy verdween in huis. „Zou hy het niet gelooven?" vroeg Mieltje. „Ik weet het niet," antwoordde ik. „Het is zoo vreemd." Een verschrikkelijk vermoeden rees in mij op: had Timm hoogmoedswaanzin gekre gen? „Waarom vreemd?" vroeg het meisje. „Ik geloof, dat er een vergissing in het spel is. Timm kan toch niet directeur van een school worden." „Maar waarom niet?" vroeg zij argeloos. „Ziet u eens, juffrouw Emilia, als iemand zoo'n betrekking wil krygen als directeur van een school, moet hij eerst verschillende examens hebben afgelegd." „Mijnheer Timm kan die toch intusschen heb ben afgelegd," zei Mieltje. „O, hy is zoo knap." Ik leunde tegen de deur. Ik had met het meis je te doen. Ook met Timm. Zoo stonden wü eenigen tyd zwijgend tegenover elkaar. „Mynheer Hubertus, kunt u mij niet zeggen wat dat is: een neutraal gebied? Daar wil hy me ontmoeten." „Ja, hy bedoelt, dat hij u niet in Beriyn wil ontmoeten, en ook niet hier, maar in een an dere stad. U zult hem toch niet alleen willen ontmoeten?" „O, neen," antwoordde ze blozend, „wat denkt u wel! Er moet iemand bij zyn!" „Ja. En als u er geen bezwaar tegen heeft, zal ik er bü tegenwoordig zyn." „Zoud u zoo goed willen zyn „Graag. Heeft u al geantwoord?" „Neen, ik wist geen raad met dat neutrale ge bied." „Nu, telegrafeert u dan: Woensdag aanstaan de 's morgens tien uur in Klemm's lunchroom Waldstadt." Intusschen had Balthassar telefonisch aan gifte gedaan by de politie. Thans bestelde hy het omvangryke ontbyt, waaraan wy beiden ge ducht behoefte gevoelden. „Zegt u eens," begon Balthassar, toen we al leen waren, „ik ben nu wel inspecteur van een gemeenteschool en dat is al iets ongehoords, maar Timm schooldirecteur, dat is toch beslist iets onmogelijks." „Inderdaad. Hij had net zoo goed kunnen te- legrafeeren, dat hy president van het gerechts hof of directeur-geneesheer van een ziekenhuis was geworden. Ik vrees, dat myn brave Timm zonder meer aan hoogmoedswaanzin lijdt. An ders is het beslist niet te verklaren." „Verschrikkelijk! Dat arme kind, dat Mieltje! Ze is nu wel 'n beetje aan den lichtzinnigen kant, ze blaft my aan, maar zoo'n lot had ze toch niet verdiend." „Ik zal Timm verzoeken, Woensdag a.s. hier naar de stad te komen en dan zal ik zien wat er aan de hand is." „Ja, doet u dat. Dat kunt u beter doen dan wie ook." Het ontbyt smaakte ons niet al te zeer, hoe wel we twaalf uur lang zonder eten of drinken op de been waren geweest. Balthassar dronk alleen veel port. Hy motiveerde dit met de mededeeling, dat hy tot op zyn merg bevroren was en van binnen een gevoel had alsof hy nog grondiger in de asch was gelegd dan de hut by het moeras. „Hut!hut!" schreeuwde hy plotseling en sloeg met zyn vuist op tafel. „Daar zitten we hier te lanterfanten en breken ons hoofd er over, hoe het mogelyk is, dat Timm schooldirec teur is, en die arme kerel, die veldwachter van me, staat sedert gisterenavond half elf in weer en wind by de hut van die ouwe vrouw Krügel. Vooruit, mynheer Hubertus, opgebroken! Ik had dien heelen veldwachter vergeten!" Wij namen in der haast nog het een en ander van het ontbyt mee en begaven ons op weg. Balthassar liep nog even by de houtzagerij aan, overtuigde zich dat de meesterknecht nog op zyn post stond, en toen beklommen wij haastig den bergweg naar boven. „U ziet 't, mynheer Hubertus en dan praten de menschen altyd van het vredig-stille woud. Onzin! Het zit 'm in het woud zelf! Vraagt u eens waar in verhouding de meeste opwindende dingen geschieden, waar de meeste vyandschap de bitterste haat heerscht, waar de scherpste wry vingen en botsingen tusschen menschen en dingen voorkomen. In zoo'n hoek van het woud! Ziet u, mynheer Hubertus, dat komt van de een zaamheid. Waar niets gebeurt, daar zorgen de menschen wel, dat er iets gebeurt; daar werkt de fantasie te veel, daar wordt iedereen een romanticus of een avonturier, daar gaat een mensch zyn buurman te ïyf, alleen omdat hij anders meestal heelemaal niets om handen heeft." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3