EEN NOODTOESTAND IN HET KRUIDENIERSBEDRIJF PAARNE BAIMK tmjm INVENTA O CEBUTO-REIZEN CONCERT Haarlem, 28 Aug. BIBLIOTHEKEN CREDIETBRIEVEN VREEMD GELD REIS-CHEQUES Kort en volledig DENK. 00K EENS AAN DE KOLENREKENING RADIO MOORS n v ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 JAC. HEEMSKERK'S AUTO-REISBUREAU De benoeming van Dr. Kat CAFE RESTAURANT w ■DU COMMERCE! Nieuw wandelbosch te Hoofddorp VULHAARDEN AGENDA GAAN NOG STEEDS DOOR! Inlichtingen bij ST. JOSEPHSGEZELLEN- VEREENIGINGEN Studiedag en districtsavond De vernieuwde zaak van Tammer Moore's School of Commerce Programma Haarl. Radio-centrale Zondag 29 Augustus Maandag 30 Augustus N.V. En de St. Gregoriusvereeniging 0* ZATERDAGS EN ZONDAGS Wat de koren kunnen doen - COMITÉ VAN KATH. ACTIE Goedkoope trein Worden geleverd ook in huur koop door H A G E M A N, GED. OUDE GRACHT 52, HAARLEM TELEF. 127Ó2 Bioscopen 29 Augustus Bioscopen 30 Augustus Bioscopen der ST. VINCENTIUS- VEREENIGING Toegankelijk voor een ieder Lees-geL-d per boek 3 cent in de week Geopend zijn de bibliotheken: HAGESTRAAT 49, Vrijdagavond van 7.308.30 KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagavond van 89 u. RIJKSSTRAATWEG 304, Vrijdagavond van 89 vm. KONINGINNEDAG Geen officieele winkelsluiting Or an j e-V er. H aarlem-N oord Kinderen, die medezingen met de aubade, punt van samenkomst Kleverlaan 8 uur. STAD EUWS Over de vestigingswet voor het kleinbe drijf wordt verschillend geoordeeld. De een verwacht er alles van; de ander ziet er in het geheel geen heil in. De waarheid is, dat de wet als een onder deel van het ordeningsprogram moet worden beschouwd; dat zij in dat geheel niet kan wor den gemist en dat zij evenmin alléén in staat zal zijn den noodtoestand, waarin vele winkeliers Verkeeren, op te heffen. De regeering wenschte met de Vestigingswet de middenstanders te helpen in hun strijd om het bestaan door het aantal middenstandsbe- drijven te regelen en den doodelijken concur rentiestrijd op die manier te beteugelen, maar de verwachting,, dat de wet eerstdaags in wer king zal treden heeft op dit moment tot gevolg, dat Jan en Alleman probeert in een of andere branche een bedrijf op te zetten, dat elk gaatje, waar nog een winkel geplaatst kan worden wordt opgespoord en gevuld en dat de winke liers het op dit oogenblik erg hard hebben. Op den langen duur zal de Vestigingswet voor den middenstand zeker nuttig werk doen, maar even zeker is het, dat zij op dit oogenblik pre cies een tegenovergestelde uitwerking heeft en aan de winkeliers schade toebrengt. Vooral in het kruideniersbedrijf schijnt de toestand moeilijk te zijn. Alle mogelijke menschen, die door de tijds omstandigheden zonder w"erk zijn geraakt, zet ten een kruidenierswinkel op. In den regel houden zij het niet langer dan een jaar of twee, drie uit, maar hun wanhopige concurrentie is funest voor den bona fide han delaar. Daar is in den laatsten tijd bijgekomen, dat het vooruitzicht, dat binnenkort een spertijd zal worden afgekondigd, de grootbedrijven er toe gebracht heeft overal een groot aantal filia len op te richten. In een verzoekschrift, waarin de afdeeling Haarlem van den Kruideniersbond aan haar hoofdbestuur verzoekt er bij den Mi nister op aan te dringen in navolging van wat er gebeurd is in het slagersbedrijf, reeds nu het kruideniersbedrijf te sluiten, deelt zij mede, dat in het laatste half jaar alleen in Haarlem en directe omgeving tien nieuwe winkels van groot-filiaal-bedrijven zijn opgericht, terwijl van één firma nog drie filialen in voorbereiding zijn. Het is natuurlijk niet mogelijk, dat er onder die omstandigheden nog een behoorlijk stuk brood te verdienen valt. Er waren reeds winkels te veel. Nu er nog tien, dertien groote concur renten bij zijn gekomen, is de soep uitermate dun geworden. De gevolgen zijn dan ook schrijnend. Wij kennen uitstekende vakmenschen, die tot voor korten tijd nog een beetje zaak hadden en die thans volkomen geruïneerd zijn. Wat zij hadden, is verkocht wegens schuld. Er zijn er anderen, die door Maatschappelijk Hulpbetoon met een voorschotje van 150 gesteund wor den; anderen die leven bij de gratie van colle ga's. Er moet wat gebeuren om de menschen te helpen. In Amerika schijnt de strijd om het bestaan in de levensmiddelenbranche ook groot te zijn. Dr. Th. van Luytelaer vertelt daar een en ander over in de N. R. Crt.: De 50.000 filialen der Amerikaansche winkel maatschappijen hebben gezamenlijk ongeveer 45 pCt. van den totalen kruidenierswarenafzet in de Ver. Staten in handen. Hiernaast staat dan de zelfstandige georganiseerde kleinhandel, die, volgens recente gegevens van het American In stitute of Food Distribution, over ca. 100.000 Winkels beschikt met gezamenlijk ongeveer 40 PCt. van den totalen afzet, zooals dus blijkt met relatief geringere omzetten per winkel. De over blijvende 15 pCt. komt dan voor rekening van de warenhuizen en de niet-georganiseerde kleine winkeliers. Het aantal filialen der grootwinkelbedrijven loopt uit den aard der zaak zeer uiteen. De grootste Is de Great Atlantic Pacific Tea Cy met ruim 15.000 ,,A P"-kruidenierswinkels. Blijkens de gegevens van de chain store-en- quéte der Federal Trade Commission, betrek king hebbende op alle branches in 1929, waren toen 10 pCt. van het totale aantal winkels ket tingzaken met een omzet van ca. 22 pCt. van alle winkels gezamenlijk, zoodat meer dan 20 ct. van eiken dollar, dien de Amerikaansche con sument uitgaf, naar de chains ging! Deze sterke en' vrij plotselinge groei van het grootfiliaalbedrijf ging in hoofdzaak ten koste Van den zelfstandigen winkelier en daardoor tevens ten koste van zijn directen leverancier, den grossier. Aldus werden deze door den nood gedwongen haar middelen om te zien om verder debietver- hes te voorkomen en zoo mogelijk een deel van het verloren terrein te herwinnen, iets, waarin men de laatste jaren inderdaad is geslaagd. Hiertoe sloot men zich aaneen en wel met het doel te trachten, met behoud van ieders Zelfstandigheid, door onderlinge samenwerking Van dezelfde voordeelen te profiteeren, die het distributiesysteem der chains bood en w'al door in meerdere of mindert mate de organisatie en bedrijfsmethoden der winkelmaatschappijen na te volgen. Om, evenals de grootfiliaalbedrijven, van de Voordeelen van d eninkoop in het groot voor een groot aantal detailverkoopplaatsen, te kunnen Profiteeren, begonnen de detaillisten met het stichten van winkeliersinkoopvereenigingen, die, in een volgend stadium, de kettingwinkels eveneens gingen navolgen op het terrein van or ganisatie van den detailverkoop, ihet in den han del brengen van eigen merken en het maken Van collectieve reclame. Het initiatief ging aanvankelijk uit van de Winkeliers, doch toen de Amerikaansche gros siers begonnen te ondervinden, dat hiermede als regel hun uitschakeling gepaard ging, om dat de winkeliersinkoopvereenigingen zich rechtstreeks tot de fabrikanten wendden, begre pen zij, dat ook voor hen de tijd gekomen was °m de bakens te verzetten. Deze beweging zette in ongeveer in 1925. Vele Amerikaansche grossiers begonnen toen zelf hun afnemers in z.g. vrijwillige filiaalbedrijven te organiseeren. De navolging van het distribu tiesysteem der winkelmaatschappijen en een daarmede gepaard gaande besparing op de dis- tributiekosten werd verwezenlijkt, eenerzijds door een centralisatie van den inkoop der leden- Winkels bij één en denzelfden grossier, op zoo tationeel mogelijke basis georganiseerd, ander zijds door een door dien grossier geleide, zooveel mogelijk ypor alle aangesloten winkels uniforme organisatie van den detailverkoop met collectief gemaakte reclame. Dit alles kan wellicht zeer leerzaam zijn voor den Nederlandschen winkelier, maar Wij begrij pen den noodkreet van de Haarlemsche kruide niers, die om spoedige, om onmiddellijke hulp verleening roepen. HOUTPLEIN 34 TELEF. 16448 Zondag 29 Augustus zal in het gastvrije mis siehuis der eerw. Paters de derde studiedag ge houden worden voor de seniores en commissa rissen van het Haarlemsche district. Reeds 55 bestuursleden hebben zich opgegeven om aan dezen belangrijken dag voor het gezellenwerk deel te nemen. Om half negen is in de kapel der eerw. Paters de Hoogmis, waaronder algemeene H. Commu nie voor de aanwezigen. Om 10.30 begint de eerste inleiding met ge- dachtenwisseling door den bekenden inleider Ant. Sweers uit Bussum. Hij zal het cultureele onderwerp van het Kolpingsprogramma behan delen. Om 2 uur wordt de inleiding met ge- dachtenwisseling gehóuden door den centraal- praeses H. Drost. Hij heeft voor zich het reli gieuze onderwerp gekozen, getiteld; „Zonder lading geen leiding". Om 4 uur spreekt kapelaan N. de Rooij over het sociale vraagstuk. Vooral de gedachtenwis- selingen zijn van groote beteekenis, omdat daar in vooral de practische conclusies worden vast gelegd voor de uitvoering van het Kolpingspro gramma in het a.s. winterseizoen. Door de in leidingen worden de bestuursleden weer beter op de hoogte gebracht van den tijdgeest, waarin wij leven. Zij le.eren hierdoor weer beter voelen welk een belangrijke en verantwoordelijke taak hun wacht, en hoe zij zich hiervan hebben té kwijten. Het is dus duidelijk, dat deze jaarlijk- sche districtsactie van groote inportantie is. 12 September zal in den Stadsschouwburg om 7 uur de groote districtsavond gehouden worden. Deze districtsactie is bedoeld om weer eens grootere bekendheid en sympathie voor het Ge zellenwerk te wekken. Daarom dan ook kunnen we op een flinke redevoering van den centraal- praeses H. Drost rekenen. Alles wordt in het werk gesteld, om het apologetische stuk „Uit Gods Prentenboek", van ,v. Landeren, zoo ver zorgd mogelijk op de planken te brengen. Het ensemble Nibbering zal de verschillende tableaux met een muzikale omlijsting omgeven, om aan den avond een onuitwischbaren indruk te geven. Gezellen, komt en brengt uw ouders en ken nissen mee op dezen glorieavond van onze be weging. Laat geen plaatsje onbezet zijn. Instituut, Frans Halsstraat no. 1, slaagden voor kantoorstenograaf in de Nederlandsche taal (130 lettergrepen p. m.) de dames A. Blom, J. H. Smits, C. de Boer en H. Breyer, en voor Steno typiste de dames B. van der Jagt en G. van Vrede, met snelheden van 130 en 65 lettergrepen per minuut resp. Voor machineschrijven slaag den de dames L. Breet, J. Nelissen en T. Kaat- man, en de heeren J. M. Smeulders, W. Janssen Schmidt, J. E. Breyer, G. H. Pronk, R. Visse- bosse, J. Schalekamp, B. Koster en J. van den Berg, allen met een snelheid van over 45 letter grepen p. m. Totaal der geslaagde candidaten 30. Dat het Electro-Technisch en Radiobureau P. A. Tammer aan de Kleverlaan 176 binnen korten tijd vergroot en vernieuwd zou worden, werd door velen als iets vanzelfsprekends be schouwd. Een mooie zaak heeft het echtpaar met nadruk op dit» laatste woord daar opge bouwd en bekend gemaakt. Tammer is altijd de heftige propagandist geweest en nóg! voor het eigen radiotoestel en er zijn in de af- geloopen jaren heel wat Erres- en Philipstoe- stellen de deur in- en uitgegaan. De geheels benedenverdieping in het pand is nu in gebruik genomen, drie étalages plus een muurkast geven de artikelen te zien en naast radio-toestellen, stofzuigers en verlichtingsartikelen is nu ook de afdeeling haarden en haardkachels tot haar recht gekomen. Met de ope'ning van de herboren zaak zijn de nieuwste modellen 1937-'38 Erres en Philips uitgekomen, zoodat het dubbel aanbevelens waardig is om in den winkel van deze onder nemende menschen een kijkje te nemen. Dat de reparatie-inrichting onder bekwame leiding staat.... och, goede wijn behoeft geen krans. Voor de zomerexamens der voornaamste Ne derlandsche vereenigingen slaagden de volgende candidaten, allen leerlingen van het bovenver meld Instituut; Mej. L. van der Putte, de heeren B. Tak, H. Nieland, P. H. Brussé, L. Hoeke, G. de Kant, J. Schuuring, W. Langenbach (Vereeniging van Leeraren: Engelsch), de heer G. H. Luttik (Ver eeniging van Leeraren: Duitsch); de dames H. Hofland en A. Koome en de heer G. van Driel (Mercurius: Engelsch). De heer Hoeke slaagde tevens voor het examen Liteh (Engelsch). Voor de laatst gehouden examens aan het Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.35 Keulen, 10.05 Diversen, 11.50 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 2.50 Fr. Brussel, 3.20 Keulen, 6.20 Parijs Radio, 7.20 London Regional, 8.15 Pauze, 8.20 Keulen, 9.35 Fr. Brussel, 10.50 Berlijn. Programma 4: 8.30 Ned. Brussel, 12.50 Droit- wich, '2.20 Diversen, 2.45 Droitwich, 5.20 London Regional, 6.35 Droitwich, 9.05 Diversen, 9.25 Droitwich, 9.50 London Regional, 10.50 Droitwich, 11.00 Boedapest. Programma 5: 8.3012.00 Diversen. Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.05 Keulen, 10.20 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Droitwich, 4.50 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.20 Lon-, don Regional, 10.50 Berlijn. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 Droitwich, 1.35 London Regional, 5.20 Droit wich, 7.30 Ned. Brussel, 7.50 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Filmzang en -muziek: Filmselection Golddiggers, 2. Ich sing mein Lied, 3. A little dash of Dublin, 4. Dort wo die Walder griihn, 5. Ballerina, 6. Ich wollt' ich ware ein Huhn, 7. Rose Marie Selection, 8. Mazurka, 9. Im weissen Rossi', 10. Mein Herz ruft immer nur nach dir, 11. Marina Waltz, 12. Was kann so schön sein, 13. The boulevard of broken dreams, 14. Im Mexico, 15. The town talks, 16. Nur eine Stunde, 17. Filmselection Sweet Adeline. Wij hebben deze week in enkele woorden de beteekenis uiteengezet van de benoeming van den weleerwaarden heer Dr. L. Kat tot kape laan van de kathedrale kerk te Haarlem. Hij heeft een reorganisatie voor te bereiden van het zangkoor, zoo, dat dit een model wordt voor het heele bisdom. Wij hebben onmiddellijk getracht een onderhoud tot stand te brengen tusschen onzen medewerker voor muziek en kapelaan Kat, doch deze achtte den tijd voor het doen van nadere mededeelingen over zijn plannen en verwachtingen nog niet gekomen. Hij wenschte nog een paar weken te wachten. In afwachting nemen wij hier een gedeelte over uit een artikel, dat wij vonden in „De Maas bode", waarin de beteekenis van de overplaatsing' van Dr. Kat ook wordt behandeld. „De Maas bode" schrijft: Deze mutatie is van meer dan normale be teekenis omdat wij daarin mog'en zien een symp toom van de vorderingen, welke de liturgische beweging en in het bijzonder de beoefening van de kerkmuziek ook in het Haarlemsche diocees maakt. Dr. Kat toch heeft de opdracht gekregen zich te Haarlem te belasten met de leiding van de kerkmuziek in de Kathedraal en daar het koor, de schola en het jongenskoor te vormen en te ontwikkelen, terwijl hij tevens aan het groot seminarie en het philosoficum te Warmond in de kerkmuziek onderricht zal geven. Deze benoeming komt voor velen niet geheel onverwacht. Het is immers bekend, welk een groote belangstelling Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers koestert voor de verhooging van den litur- gischen luister van het kerkelijk leven en hoe hij den voorstanders van verdieping van het li turgisch begrip herhaaldelijk blijken van zijn steun en aanmoediging gegeven heeft. De be noeming van een savant kerkmusicus als dr. L. Kat tot leider van het kathedrale koor van de St. Bavo mag men dan ook, als wij het goed be grijpen, wel beschouwen als een duidelijke uiting van den wil van den Bisschop om door een op wekkend voorbeeld de beoefening der kerkmuziek te stimuleeren. En het is juist van de hoofdkerk van het bis dom, dat dit voorbeeld behoort uit te gaan. Want zoo de liturgie in alle kerken naar vermo- <M N-J ONDER NIEUWE DIRECTIE VANAF HEDEN gen en omstandigheden schoon kan zijn, in de groote kerken, inzonderheid in de Kathedraal, behoort en kan zij waarlijk grootsch zijn, De verwerkelijking van dit ideaal gaat niet ineens, het gaat slechts met veel talent en dan nog1 ten koste van groote moeite en langdurige inspan ning. Daar is vooreerst noodig de goede wil van zangers, maar ook van autoriteiten, die hun on misbare medewerking zullen moeten verleenen. Dan is er noodig de ontwikkeling van den litur- gischen geest, in casu ook van den muzikalen smaak, opdat men de schoonheid van de schatten van Gregoriaanschen en meerstemmigen zang, die in het wijde domein der kerkmuziek nog gïootendeels verborgen liggen, gaat begrijpen. En tenslotte de vocale maar de minstens even belangrijke geestelijke dispositie van de zan gers. Het is natuurlijk volstrekt niet te zeggen tot welke resultaten dr. Kat's werkzaamheden te Haarlem zullen voeren. Die resultaten zijn niet in luttele maanden te bereiken; het is te hopen, dat hij gedurende een reeks van jaren den tijd zal krijgen om rustig aan de vorming van zijn koor te werken. Het heeft daarbij geen zin idealen te vormen naar het voorbeeld van we reldberoemde kerkkoren, voorbeelden, die men trouwens alleen kent uitconcerttournées, die deze koren wel maken. Natuurlijk zijn strikt- muzikale eischen voor ieder kerkkoor van emi nent belang, maar nog belangrijker is de geest, waarin het koor geleid en het doel, waarop het gericht wordt. De benoeming van een musicus als dr. Kat, die behalve een groote zuiver- muzikanteske liefde voor de toonkunst een zoo helder en vooral ook ruim begrip heeft van liturgie en van de belangrijke taak, welke de muziek daarbij te vervullen heeft, lijkt ons een waarborg voor een goede ontwikkeling van den muzikalen gang van zaken in Haarlem. Te meer omdat dr. Kat tijdens zijn werkzaamheden te Amsterdam in de hoofdstad en ook daarbui ten meermalen zijn practische leiders kwaliteiten bewezen heeft, o.a. met muzikale uitvoeringen bij groote kerkelijke plechtigheden Het is een verblijdend verschijnsel, dat het aantal werklooze arbeiders, ingeschreven bij de gemeentelijke arbeidsbeurs te Hoofddorp, in deze zomermaanden belangrijk lager is ge weest dan dat van verleden jaar. Dit heeft echter tengevolge gehad, dat de werkzaamheden, verbonden aan het maken van een wandelbosch in Hoofddorp, hetwelk als werkobject voor rijkswerkverschaffing werd goedgekeurd, niet zoo vlug zijn verloopen als bij den opzet van het plan wel was verwacht. Ondanks het feit, dat slechts met een kleine groep arbeiders kon worden gewerkt, is toch op dit terrein reeds zooveel tot stand gebracht, dat een bezoek ter plaatse ons in staat heeft gesteld, ons een idee te vormen van hetgeen hier tot stand zal worden gebracht. Het wandelbosch zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 6 hectaren; het is gelegen langs den Kruisweg en den Kagertocht; heeft een breedte van ongeveer 150 meter en een diepte van ongeveer 500 meter. Langs den Kruisweg is een perceel bouw land opgehoogd, hetwelk bestemd is voor het maken van een theehuis met speeltuin en me nagerie. Dit terrein is zeer ruim en de bezoekers zul len gelegenheid kunnen vinden om daar eens rustig te zitten of met hun kinderen rond te wandelen en zich kostelijk te vermaken. Ten zuiden van dit terrein ligt een groote vijver; deze is voor de kinderen langs breede trappen op een gemakkelijke wijze te bereiken om desgewenscht zwanen en ganzen en eenden eenige versnaperingen toe te dienen. Op den hoek vaTT dezen vijver en den tuin rondom het theehuis zal een muziektent wor den geplaatst, zoodat bij het geven van een openbaar concert, het publiek een plaatsje kan innemen in den tuin bij het theehuis en daar tegelijk iets gebruiken of rustig kan luisteren op het parkeerterrein, hetwelk ten zuidwesten van tuin en vijver zal worden aangebracht. Dit parkeerterrein is bestemd voor het plaat sen van auto's en motorrijwielen en fietsen van personen, die het wandelbosch komen bezoeken of deelnemen aan of belangstellen in de spe len, welke op het in de nabijheid gelegen voet balterrein of tennisveld mochten worden gehou den. Vanaf den vijver worden in zuidelijke rich ting twee weilanden gemaakt, waarop herten zullen worden gehouden; zij loopen glooiend op naar een heuvel, welke voldoende hoog wordt gemaakt om den bezoekers- een mooi vergezicht te geven op het dorp (Hoofddorp), op den provincialen fruittuin en voorts in de richting van Aalsmeer, over de mooie rechtlij nige akkers, welke het polderland van Haar lemmermeer zoo'n eigen cachet geven. Het wandelbosch bevat voorts glooiend ter rein; dit wordt geheel als bosch beplant en doorsneden met kleine intieme wandelpaden; aan het einde, in een rustig hoekje, wordt bij wijze van verrassing een moeilijke doolhof aan gebracht. Het geheel wordt doorsneden met vrij breede en diepe waterkanalen, welke als een zilveren lint het uitgestrekte terrein doorsnijden; bij de kruising van deze watersingels is een eilandje aangebracht, hetwelk voor broedplaats voor het gevogelte zal moeten dienen. Aan de zuidzijde van dit terrein wordt een nieuwe weg gemaakt, welke parallel loopt met de Emmalaan en vanaf den grooten provincia len Kruisweg de groote verbinding zal moeten tot stand brengen met het provinciale voor beeldbedrijf voor de fruitteelt. Deze demonstratie-fruittuin komt ten zuiden van het verlengde modderpad en beslaat een oppervlakte van 7 hectaren; hij wordt door een breede sloot van de omliggende terreinen af gescheiden en vanaf den heuvel in het wandel bosch zal men daarop straks een mooi gezicht kunnen hebben. Het ligt in de bedoeling rondom dezen tuin een wandelpad te doen aanleggen, zoodat men vanuit het dorp langs het Modderpad en de zen tuin het bosch zal kunnen bereiken. De verwachting is, dat nog in het diepe na jaar de werkzaamheden voor het wandelbosch zóóver zullen zijn gevorderd, dat met het be planten zal kunnen worden begonnen, alsmede dat de aanleg van den proeftuin in het vroege voorjaar nog zijn beslag zal kunnen krijgen. Wanneer dit alles zal zijn voltooid, zal Hoofd dorp wel op bijzondere wijze zijn verfraaid; het heeft dan een mooi geheel, waarop de bur gerij en het gemeentebestuur trotsch mag zijn. Een gemeentelijk sportterrein, waarop een al gemeen geroemd concoursterrein met overdek te tribune, muziektent en verhoogde staan plaatsen; een manegegebouw voor de paarden sport; een buitengewoon gunstig gelegen en practisch ingerichte landijsbaan; een voetbal terrein, een tennisveld, een wandelbosch met theetuin, kinderspeelplaats, menagerie, herten kamp en doolhof, alles omringd en afgesloten door een proeftuin, welke in het voorjaar mooie bloesempracht geven kan en den landbouwers in Haarlemmermeer kan leeren hoe zij hun bietenvelden en korenakkers in boomgaarden kunnen omzetten. Verwacht mag worden, dat de burgerij van Hoofddorp deze groote verbetering op hoogen prijs zal stellen en waar dit mocht worden gevraagd straks zal meewerken om door een behoorlijke aankleeding de voltooiing en afwerking van dit alles mogelijk te maken. Hoofddorp is in de laatste jaren inderdaad een mooi dorp geworden; het is zeer gunstig gelegen tusschen de groote steden Haarlem en Amsterdam; elk uur kan men voor kleine kos ten deze steden bereiken; de huizen zijn er gezellig en ruim en wie daar woont, kan pro fiteeren van de gezellige rust en de intieme sfeer van het leven op het platteland. Zeker is de verwachting niet ongegrond, dat dit nieuwe wandelbosch sterk den uitgroei van de bevolking van deze centrale plaats in de groote Haarlemmermeer zal bevorderen. zooals de Bisschopswijding van Mgr. Huibers, waarbij de toehoorders verbaasd stonden over de ontdekking van kerkmuzikale mogelijkheden, die zij nauwelijks voor bestaanbaar gehouden had den. En van den anderen kant geeft het feit, dat dr. Kat ook de muzikale opvoeding van den jongen clerus ter hand zal nemen, -reden om te verwachten, dat ook onder de geestelijkheid het begrip voor de waarde eener goede kerkmuziek zal toenemen. Er is dus alle reden om deze be noeming te beschouwen als een belangrijk feit in de geschiedenis van de beoefening der kerk muziek in het Bisdom Haarlem. Het bestuur van de Diocesane Sint Grego riusvereeniging heeft intusschen aan alle kerk zangers in het Bisdom een pakkende circulaire gericht, waarin het plan wordt ontvouwd tot het houden van zeven actiemaanden in den komen den winter ter verbetering van de kerkmuziek. Het bestuur gaat daarbij uit van de gedachte, dat er nog veel te doen is op het gebied van de kerkmuziek, opdat deze overeenkomstig den wensch van de Kerk tegelijk heilig en schoon zij. Slechts, wanneer naar de vervulling van deze eischen gestreefd wordt, heeft de kerkzang re den van bestaan. De kerkzangers hebben het zelf in handen om aan de verdieping van het liturgisch leven in de kerken met al hun krach ten mede te werken. De voorgestelde actie nu wordt niet van bo ven af opgelegd, doch zij moet van de koren en korenbonden zelf uitgaan. De St. Gregorius vereeniging heeft geen welomlijnd, klaargemaakt programma, zij geeft slechts een aantal midde len in overweging, die de betrokkenen zelf naar verkiezing ten uitvoer kunnen brengen, doch waarbij zij op den krachtigen raad en steun van de St. Gregoriusvereeniging kunnen rekenen. De middelen, die dan worden aangeraden zijn een zangersretraite en een zangerstriduum, het zij voor ieder koor afzonderlijk, hetzij voor ver schillende koren uit de omgeving. Dit triduüm van drie avonden kan dan worden besloten met een gezongen H. Mis. Vervolgens een Misweek, waarin de kennis van de H. Mis, fundament en begin van elke liturgische en muzikale actie kan worden verdiept. Dan een zingersavond, waar op de koren uit den omtrek of de koren, die bij één korenbond zijn aangesloten bijeenkomen, en elkander laten hooren wat zij kunnen. Zulk een avond kan beginnen met een plechtig Lof, waar bij allen zingen, terwijl een spreker kan worden uitgenoodigd om een of ander onderwerp in te leiden of een beoordeeling van het uitgevoerde te geven. Een voornaam middel is natuurlijk ook een Gregoriusdag, die gepaard moet gaan met de meest luistervolle viering van de liturgie en een modelverzorging der kerkmuziek. Tenslotte wijst het bestuur erop, dat de wintermaanden zich bij uitstek leenen voor een cursus, aan 't einde waarvan den deelnemers zangersdiploma's kun nen uitgereikt worden. Men ziet, dat hier een aantal practische hulp middelen aan de hand wordt gedaan, die geens zins buiten het bereik van de koren liggen. Alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt door den secretaris der Diocesane Haarlemsche St. Gregoriusvereeniging dr. L. Kat, pastorie St. Bavo, Haarlem. Twee Zandvoortsche jongelui willen de vol gende week probeeren van de badplaats recht over te steken naar Engeland in een tweeper soons kano, Het zijn Piet van Deurzen en G. van 't Hof. Zij zullen zich nog wel bedenken! De aanbesteding voor het leggen van een rioolwaterpersleiding in de gemeente Velsen ter lengte van 1370 meter had tot uitslag, dat laagste inschrijver werd N.V. De Toevoer te Breukelen voor 5.555 en hoogste Leidsche Bal last Maatschappij v.h. J. M. Samsom, Leiden, voor 19.251.—. A.s. Zondag houdt de Haarlemsche Jacht club op het Noorderbuitenspaarne haar jaar- lijksche nationale zeilwedstrijden. Zij vangen om 9 uur aan. De ver. tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten, afd. Haarlem, houdt op Zondag 12 September een excursie naar de sanatoria „Mariaoord" en „Zonlichtheide" te Gennep. In dien men met het mooie werk van de sanatoria kennis wil maken, dan kan men zich wenden tot mevr. Corveleyn, Havikstr. 55, Haarlem- Noord en P. de Hilster, Patrimoniumstr. 20, Haarlem-C. De afd. Haarlem en omstreken maakt op Zondag 5 September een excursie naar „De Hooge Veluwe" met korte wandelingen onder weg. De R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" te Haarlem heeft vanaf 2 September a.s. haar clublokaal gevestigd in een der zalen van Buis- se", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. Nieuwe le den kunnen zich vanaf dien datum des avonds na 8 uur aan de zaal aanmelden. Op Zondag 5 September houdt de afd. Haar lem van de Ned. Reisver. voor Katholieken een diuiventocht op de fiets naar het Westland en dienzelfden Zondag ook een autotocht naar dat doel. Zondag 12 September wordt een auto tocht naar Arnhem en omgeving gehouden en op Zondag 19 September wordt onder deskun dig geleide de Frans Hals-tentoonstelling be zichtigd. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 30 Aug. 8.30 uur: Repetitie van de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Lu- damus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. WOENSDAG 1 Sept. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. DONDERDAG 2 Sept. 8.30 uur: Bureauver gadering van de R. K. Reclasseeringsvereeni- ging in het St. Vincentiusgebouw, Groenm. 22. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. VRIJDAG, 3 Sept. 8 uur: Repetitie Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm", in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bus- sum en Hilversum zal 'n goedkoope trein rijden naar Arnhem en Nijmegen op de Zondagen tot en met 5 September leder is het er over eens, dat Inventa verreweg de mooiste, de soliedste haard is. Maar denk ook eens aan de kolen- rekening, want U zult moeilijk een haard vinden, die zó zuinig is, met zó weinig tevreden. R. S. Stokvis-producten van Neder lands fabrikaat. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur. Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. Frans Hals-museum: Frans Hals-tentoon stelling, 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66, Expositie 106 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur. Het meisje van het Ballet, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Piccadilly Jim, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ching-Ching, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Propaganda-avond van de Ver. voor Int. Vriendschap en Wereldvrede, 8 uur. RADIO KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Frans Hals-museum: Frans Hals-tentoonstel ling 10—5 uur. Cinema-Palace: „Het meisje van het Ballet" 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Piccadilly Jim" 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Ching-Ching" 2, 415, 7 en 9.15 uur. Gebouw SL Bavo: Haarl. Zanggenot, 8 uur; Comité Winterhulp 8 uur; R.K. Bevolkings bureau 8 uur. Frans Hals-museum: Frans Hals-tentoonstel ling 10—5 uur. v Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66: Expositie 106 uur. EDO-terrein: Zanguitvoering 8 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac 115 uur. „Het meisje van het Ballet" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Piccadilly Jing" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Ching-Ching" 2.30, 7 en 9.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 28 Augustus tot en met 3 Septem ber waargenomen door P. Th. v. Rijn, KI. Hout weg 15, fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 en Schoterbosch-apotheek, Soendaplein 28. Medegedeeld wordt, dat ingevolge raadsbe sluit d.d. 30 Augustus 1933 de bij de Winkel sluitingswet voorgeschreven bepalingen om trent het sluitingsuur niet zullen gelden op den dag, waaop de vejaadag van H. M. de Konin gin officieel wordt gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5