RESA-VELP RESA-VELP We luisteren naar. w Rondvlucht boven ons land De weerstoestand Kerkelijk leven Merkwaardige resultaten Sport en spel I ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 Het startuur verlaat Het vertrek Slecht vliegweer Jongen door bliksem gedood Zittend in de huiskamer getroffen Rectificatie KANS OP REGEN OF ONWEER WIJ KUNNEN EEN MOOIEN NAZOMER KRIJGEN Boete-processie De L.T.B. gaat 2 September weer naar Heiloo OFFICIEELE CRIS1S- FUBLICAT1E Denaturatie erwten oogst 1937 OPENSTELLING LANDGOED „W ALIEN" Weer een K.J.M.V.-werkkamp te Ginneken INTERN. MISSIOLOGISCHE WEEK De tweede dag H. H. WIJDINGEN Een verjongingskuur der Kunstgebitten Paters Oblaten der Onbevlekte Maagd Maria Geen audiëntie Pastoor A. Goossens gaat rusten R. K. LEERGANGEN Het bezoek van oud-gezant Tobin Zondag 29 Aug. Maandag 30 Aug. DE ACADEMISCHE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN Zevende Zilveren Bal tournooi van Kimbria Samenwerking tusschen Zuid en Noord, Oost en West, ter propageering van de katholieke Sport- beweging! CRICKET COMPETITIESTANDEN le Klas - - - Overgang SCHAKEN De Bondswedstrijden geëindigd v Mej. Heemskerk kampioene Lage luchten hingen in den vroegen ochtend over het knusse Ypenburgsche vliegveld te Rijs wijk. Veel goeds beloofde dat voor de deelne mers aan de rondvlucht 1937, die van hieruit zouden starten, niet. Het zicht was zeer slecht en vooral uit het Zuiden, uit Eindhoven, de eerste landingsplaats, kwamen ongunstige weer berichten binnen. Daarom moest worden beslo ten den start, die op 9 uur was vastgesteld, voorloopig een half uur uit te stellen. Aan de stemming op het vliegveld deed dit onfortuinlijke begm niet de minste afbreuk. Op het platform stonden netjes in het gelid circa 60 vliegtuigen, welk aantal nog vermeer derde toen om even over half negen verschil lende militaire toestellen op het veld neerstre ken. Kort tevoren landde het vlaggeschip van de K. L. M.: de groote F. 36. Gezagvoerder Both maakte een keurige landing. Aan boord van dit vliegtuig zouden generaal b.d. C. J. Snijders en de heeren A. Plesman en kolonel b.d. H. Walaardt Sacré de rondvlucht meemaken. In afwachting van het oogenblik, waarop het eerste vliegtuig zou starten, hielden de deelne mers zich bezig in het lokaal van de Haagsche en Rotterdamsche aero-clubs. waar op dezen vroegen morgen een zeer opgewekte stemming vheerschte. De weersomstandigheden bleven den vlie gers gedurede de morgenuren zeer ongunstig. Wel werd het zicht langzamerhand iets be ier en meldde Eindhoven om tien uur 4 K.M. zicht, nadat het om 9 uur slechts 2 K.M. was geweest, maar de wolkenhoogte bleef zeer laag, n.1. om en nabij 100150 meter. Onder dergelijke omstandigheden achtte de leiding, die in handen was .van den chef-instruc teur der N. L. S., den heer Schmidt Crans, den tocht met een zoo groot contingent sportvie- giers niet verantwoord. En dat was alleszins be grijpelijk. Bij een vlucht als deze, die toch als doel heeft de belangstelling voor de vliegsport te bevorderen en propaganda te maken voor de luchtvaart, mogen niet de minste risioo's worden genomen. Hadden de zes toestellen van den marine- vliegdienst uit de Kooy den tocht naar Ypen- burg in den vroegen en mistigen morgen ge waagd, de acht deelnemende machines uit Scesterberg waren in afwachting van beter weer thuisgebleven, want het militaire vlieg veld zat om 9 uur nog geheel dicht. Om tien uur, toen de lucht weliswaar nog even grijs en dreigend was als in den vroegen och tend, maar het zicht toch veel beter was gewor den, gaf Schmidt Crans het sein tot vertrek. Eenige oogenblikken later koos de PH-F.D.K., de Leopard Moth, die de heer De Kok Vrijadag- avond aan de jubileerende N. L. S. ten geschenke had gegeven, als eerste toestel het luchtruim, met regelmatige tusschenpoozen gevolgd door de andere toestellen. De F. 36 met aan boord 32 passagiers staftte als vierde in dit internationale gezelschap, gevormd déor 11 Belgische piloten, 10 Duitschers, o.w. Wolfgang von Gronau, 6 En- gelschen, een Franschman, een Pool, een Zweed en ongeveer 25 Nederlandsche sportvliegtuigen en dan nog zes militaire toestellen van De Kooy. Voor de eerste maal was het vlaggeschip der K. L. M. op de Haagsche vliegweide neergestre ken. Landings- en startbaan werden tevoren nauwkeurig vastgesteld, zwakke plekken in den grond van het nog jonge vliegveld vermeden en zoo behoefde er niet de minste vrees te bestaan, dat de wielen van het zware vliegtuig in den grond zouden verzakken. De toestellen van den marinevliegdienst startten in escadrilevorm, hetgeen voor de toe schouwers, die in den vroegen morgen reeds in een verrassaned groot aantal aanwezig waren, een belangwekkend schouwspel opleverde. Om kwart over elf, toen de toestellen waren gestart, bleek, dat een achttal vlie gers den tocht, blükbaar in verband met de slechte weersomstandigheden, niet had durven ondernemen. Enkele toestellen, die wel waren vertrokken, keerden spoedig terug. Hierbij was ook een machine van den ma rinevliegdienst. De teruggekeerde vliegers ver telden, dat het weer in het Zuiden van het land erg slecht was, en dat het in de buurt van Eindhoven regende, waardoor zü bijna niets konden zien. Van den „kruisenwedstrijd" zooals men weet zijn op de route op bepaalde plaatsen lin nen kruisen op den grond uitgelegd, die de vlie gers moeten trachten te vinden zal wel niet veel terecht komen met dit slechte vliegweer. Bij een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval, is Vrijdagavond de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer H. Jilissen te Mill. De familie was juist aan tafel, toen in de naast gele gen keuken met een hevigen slag de blik sem insloeg. Vermoedelijk langs de aard- leiding van de radio zocht de bliksem -zich een weg naar de huiskamer en doodde daar op slag den 15-jarigen zoon J. Jilissen. In het huis brak geen brand uit. De deurpost tusschen huiskamer en keuken werd vernield. In de nabij gelegen woning van den land bouwer W. Bisschops sloeg de bliksem in het dak. Hierbij brak brand uit op zolder, welke spoedig werd gebluscht. In het avondblad van Vrijdag is gemeld, dat als candidaten voor de vacature van presidente der Federatie van R. K. Vrouwenbonden wordt genoemd mevr. van Glabbeekv. Ginneken, presidente der afd. Utrecht van den R. K. Vrouwenbond. Dit laatste is onjuist, want mevr. v. Glab beekv. Ginenken is presidente van de afd. Enschede en idem van den Aarts dl ocesanen Vrouwenbond. miimtiintiititiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiuiiftiiiittiiiiiiMiiiiiiMjiiitii» De hooge drukking nam zoowel op de Brit- sche eilanden als in Scandinavië af, een kern boven 770 m.m. ligt nog over Finland. De de pressie bij IJsland is sterk afgenomen, een on diepe vormt zicht over de Oostzee, in Frankrijk stijgt de barometer. Het Westen van de Brit- sche eilanden heeft, onder invloed van een se cundaire van de aftrekkende depressie bij IJs land, betrokken lucht met krachtigen zuide lijken wind in Schotland. Engeland heeft nog fraai weer met - plaatselijk ochtendnevel. In Scandinavië is de bewolking toegenomen, alleen in het Noorden valt regen. Duitschland had vrij zwaren mist, nadat Vrijdag plaatselijk on weer is voorgekomen. Frankrijk heeft grooten- deels fraai weer, in Zwitserland is de lucht be trokken, de hooge toppen zijn vrij met tem peraturen even onder nul graden. De depressie, welke zich in de Oostzee vormt, verhoogt, in verband met de stijging van de barometer in Frankrijk, de kans op regen of onweer hier te lande. In sommige jaren ontwikkelt zich in den na zomer over het grootste gedeelte van Europa een gebied van hoogen luchtdruk, dat soms en kele dagen, soms een paar weken blijft liggen en dan is het weer vooral in het centrum van dit gebied prachtig, onbewolkt, droog en over dag zeer warm, des nachts koel. Wanneer het centrum van dit gebied zich boven Centraal- Europa vestigt, is de wind in ons land van Zui delijke richting en meestal zwak. Deze weers toestand is uit den aard der zaak een van de meest stabiele, die in den zomer kunnen voor komen, ook al omdat hij niet door onweders, die een gevolg zijn van overmatige hitte, verstoord wordt. Aan dezen weerstoestand moeten wij den laatsten tijd denken nü zich reeds een uitge strekt gebied van hoogen druk heeft gevormd, dat van de Azoren over West-Europa tot in het Noorden van Rusland reikt en vooral de laatste dagen aan beide uiteinden zeer in be- teekenis is toegenomen. Daar in den regel een dergelijk langgerekt gebied van hoogen druk geen langen levensduur heeft, maar het ditmaal zich, nadat het al zoo lang heeft bestaan, toch nog verder uitbreidt, mag worden aangenomen, dat bijzondere omstandigheden in het spel zijn, die tot deze verdere uitbreiding krachtig me dewerken en daarom is er nu veel kans, dat het niet alleen zal blijven bestaan, maar zich gaandeweg over Centraal-Europa zal uitbrei den, al kunnen wij natuurlijk niet met zeker heid zeggen, dat het zoo gaan zal. Tot dusverre kwamen nu en dan in het ge bied over en rondom de Oostzee kleine storin gen voor, die de uitbreiding van het gebied van noogen druk naar het Zuidoosten verhinderden. De storingen worden echter geringer. Ten slotte moet ook in aanmerking worden genomen, dat het nog vroeg, eigenlijk iets te vroeg is voor de verplaatsing van dit gebied van hoogen druk naar Centraal-Europa. Wanneer zich dus nog niet de toestand ontwikkeld heeft die den echten mooien na- zomer geeft, dan beteekent dit niet, dat het er niet meer van komen kan. Er is nog tijd genoeg voor over, want tot in October kan deze gunstige weerstoestand voorkomen. Wij zullen thans geen bepaalde voorspelling geven, doch willen slechts wijzen op dfe gun stige omstandigheden, die tot dezen mooien nazomer kunnen leiden, en als dan later dis weersgesteldheid zou komen, zou men kunnen zien, dat deze reeds lang te voren werd inge leid. leid. (Nadruk verboden). De L. T. B. onderneemt op Donderdag 2 Sep tember as. voor de tweede maal in den loop van dis jaar zijn boete-processie naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. De plechtigheden vangen dien dag aan om tien uur met een Hoogmis. Om half een is er een plechtig Lof, waaronder de Boeteprocessie. Ten behoeve van de deelnemers zullen op dezen dag de treinen, welke om 9.25 van Uitgeest (richting Alkmaar) en om 9.47 van Alkmaar (richting Uitgeest) vertrekken, beide te Runx- putte stoppen. De deelname zal, evenals voorheen, weer groot worden. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 16 Augustus 1937 tot en met 28 Augustus 1937 zal bedragen 1.25 per 100 K.G., indien het betreft door handelaren gede natureerde groene erwten, welke voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwaliteitsklasse C en 0.75 per 100 K.G., indien het door telers gedenatureerde voeder erwten betreft. By beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën is het landgoed Walien", gelegen in de gemeenten Warnsveld en Vorder, ter weerszijden van den Rijksweg van Warnsveld naar Lochem, onder de natuur- schoonwet 1928 gerangschikt Het geheele landgoed, ter grootte van ruim 250 H.A., is met uitzondering van de naaste omgeving van het huis en, van moestuin en boomgaard, voor het publiek opengesteld op ver toon van wandelkaarten, welke tegen betaling van een kleine vergoeding verkrijgbaar zijn bij den jachtopziener J. B. Dekker te Warken, ge meente Warnsveld. Naar we vernemen, organiseert het Nationaal Verbond van K. J. M. V. een werkkamp voor middenstandsjongens, welk kamp gehouden wordt te Ginneken en wel van Maandag 20 September tot en met 2 October a.s. Reeds zijn verschillende toezeggingen voor deelname gedaan. Het laat zich aanzien, dat ook dit kamp weer een uitstekend verloop zal heb ben. Middenstandsjongeren, die gaarne eens een paar weken de handen uit de mouwen willen steken, kunnen zich daartoe opgeven aan het Verbondssecretariaat, Pelikaanstraat 1 bis a te Utrecht. Op den tweeden dag van het Missiologische Congres te Nijmegen had Mgr. Buckx zich ge schaard bij de Hoogw. Excellenties, die evenals Donderdag ook Vrijdag de vergadering opluis terden met hun hooge tegenwoordigheid. Na een kort openingswoord van den Voor zitter, werd het woord verleend aan Prof. Teepe O.F.M., die zijn inleiding hield over de Apologie in de Missie. Apologie in de Missie is die bijzondere me thode van geloofsverkondiging, die uit een ver gelijking tusschen de Christelijke leer en de re ligieuze opvattingen in het volk in de Missie landen de waarde van den christengodsdienst boven het heidendom bewijst. Hierna hield Father J. Gijsman, Mill-Hill een causerie over het Godsdienstonderricht in Britsch-Indië. In den namiddag leidde P. Dr. Gregorius O.M. Cap., Lector in de Missiologie te Uden- hout het onderwerp „Taalkundige problemen in de Catechese" in. Als laatste spreker van den tweeden dag hield Pater Bukkems C.S.Sp., Missionaris van Baga- moyo (O.-Afrika), een inleiding over het Cate- chumenaat. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal Zondag, 29 Augustus in de kapel van het klooster der Paters Capucijnen van Zoals ieder jaar (zie RESA-REVUE No. 4) slaagden ook thans op de eerste 2 dagen van het Mond. Ex. nl. op 21 en 24 Aug. reeds 2 candidaten voor Wiskunde L. O. Zoals uit het uitvoerig Examenverslag blijkt, was dit Wis kunde L. O. Examen een echt RESA-EXAMEN. Geen wonder, dat beide candidaten met prach tige cijfers, waaronder zelfs enkele negens, slaagden. Uitvoerig verslag van Mond. Ex. 1937, met tal van nuttige wenken a 0.30 in postz. Onmisbaar voor alle candidaten, die dit jaar opgaan. Schrijft dus nog heden aan: 'n Goede Schriftelijke Cursus voor: Wiskunde L. O. en M. O. KI. Hoofdakte en alle onder wijzersakten. Boekhouden M. O. Praktijkex. Boekhouden Ned. Duitse en Eng. Handelscorrespondentie. PROSPECTUS PROEFLES EN PROEFNUM MER RESA-REVUE GRATIS. Illlllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll te Udenhöut de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: De Vier Mindere Orden aan de eerw. fraters Capucijnen Simeon van Breda, Theodericus van Amsterdam, Bonïfaclus van Breda, Corbinianus van 's Hertogenbosch, Petronius van Amsterdam en Wulfrannus van Maastricht; het H. Subdiaconaat aan de eerw, fraters Capucijnen: Ubaldus van Beers, Serapion van Gemert, Otgerus van Asten, Gamaliel van Hel mond, Augustinus van Alphen, Nivardus van Bavel, Laetantius van Scheveningen, Leodega- nus van Someren, Genesius van Bussum, Amatus van Wcensdrecht, Ignatius van 's Gra- venhage, Cantius van Schalkwijk; en het H. Priesterschap aan de eerw. fraters Ca pucijnen: Paduanus van Amsterdam, Sigeberïus van Buitenzorg, Chrispinianus van Heeze, Casi- mirus van Reek, Emericus van Liempde, Nilus van Geertruidenberg, Lucidius van Delft, Ilae- phonsus van Scheveningen, Pontianus van Mo lenschot, Martialis van Veldhoven, ServatTus van Udenhöut, Gedeon van Vilvoorden en Ana nias van Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. - De verjongings- i kuur der Kunstgebitten wordt voortgezet. Na de eerste aankondigingen in dagbladen over de verbazingwekkende ontdekking van Tandarts Dr. H., hebben reeds honderden hun kunstgebit een Hygident-oxygeenbad gegeven. Alle slijm- aanzetting, verkleuringen en tabaksvlekken van jaren her verdwijnen als bij tooverslag. Zooals bekend, bevat Hygident geen bijtende of na- deelige stoffen en doet nochtans allen aanslag zonder borstelen verdwijnen. Iedere bezitter van een kunstgebit "koope een flacon van 45 of 85 ets. bij den Apotheker of Drogist. Wie eerst een proef wenscht, zende 25 ets. in postzegels aan Hygident, Singel 115, afd. 16, Amsterdam. Houdt Uw gebit schoon en steriel; het verhoogt Uw charme en voorkomt gevaar voor ontsteking en besmetting. (Adv.) Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft aan de Paters Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria verlof gegeven, een nieuw klooster te stichten te Nijmegen of in de naaste omgeving. In dit klooster zullen verblijf houden de leden der Congregatie, die in aanmerking komen de leergangen aan de R. K. Universiteit te volgen. Tevens zal dit klooster het verblijf zijn van Paters, die volgens het doel der Congregatie zich wijden aan de predicatie over het geheele land. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal Vrijdag en Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft aan den zeereerw. heer A. J. C. Goossens. pastoor te Berkel, op diens verzoek, om gezond heidsredenen, als zoodanig eervol ontslag ver leend met ingang van 30 September a.s. De inschrijvingen voor het nieuwe cursusjaar der R. K. Leergangen, hetwelk 18 September 1937 geopend wordt, zullen geschieden op 30 en 31 Augustus er. 1 September. De oud-gezant der Vereenigde Staten in ons land, de heer R. Tobin, die in den loop van he den in Den Haag zou aankomen en enkele da gen in de residentie zou blijven, zal niet in hotel Des Indes, maar bij vrienden te Overveen zijn intrek nemen. HILVERSUM I, 1875 M. (8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.0012.00 AVRO) 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduiven- nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.00 Kinderuur. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.3o Het Omroeporkest en solist. In de pauze: Reportage. 2.0o Boekbespreking. 2.30 Ko- vacs Lajos' orkest en soliste. 3.00 Resi dentie-orkest en solist. In de pauzeGra mofoonmuziek. 4.30 AVRO-Dansorkest. 5 00 „De Stem des Volks" en gramofoon muziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Sportuitzehdlng en -nieuws ANP. 6.20 „Fantasia". 7.00 „Tusschen 7 en 8", ge varieerd concert. 8.00 Bericht ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest en soliste. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Radlo- hoorkrant. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.05 NCRV. 7.45 11.00 KRO) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.).. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.35 Uit Weenen: Het Weensch Philharmonisch orkest. 1.40 Dialoog. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 R.K. Harmonie „Philéutonia". (Om 3.15 „De Band tusschen Koloniën en Moeder land"). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Zie- kenhalfuur. 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Sociaal- Economische causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmu ziek. 10.00 Het KRO-Orkest. 10.30 Be richten ANP. 10.4011.00 Epiloog. DROITYV1CH, 1500 M. 12.50 New Vic toria Cinema-orkest. 1.50 Het Parking- ton-kwintet. 2.20 Declamatie. 2.45 Het Rich. Crean-orkest. 3.35 Gramofoonmuz. 4.20 Orgelspel. 4.40 D. Hogben's Vocaal en Instrumentaal Ensemble. 5.20 Cause rie „Humility". 5.40 BBC-Northern-ork. 6.20 Filmpraatje. 6.35 Harry Engelman's kwintet en solist. 7.208.10 Griller strijk kwartet en solist. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Diefdadigheldsoproep. 9>.10 Berichten. 9.25 Vioolvoordracht. 9.5o Rgdiotooneel. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.50 Gramofodnmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.50 Goldy-orkest en zang. 3.20 Zang. 3.35 G. Laurent en zijn orkest. 4.05 Zang. 5.20 Andolfl-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Ra- diotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 —1.20 Jacbara-Dansorkest. KEULEN, 436 M. 8.35 H. Hagestedt's orkest en solisten. 10.50 Gramofoonmu ziek 11.50 Bach-cantate. 12.20 Militair orkest en Omroepklelnorkest. 2.20 Schrammelmuziek. 3.20 Gramofoonmu- ziefc. 4.20 Symphonie-orkest Baden- Baden. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Om- roep-Amusements-orkest en solisten. 9.35 Literair-muzlkaal programma. 10.50 12.20 Fr. Hippmann en E. Kaiser met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gramofoonmuziek. 10.20 A. Felleman's orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Zang. 11.50 Gramofoonmuziek en zang. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 2.2o Gramofoonmuziek. 2.35 IClelnork. 3.20 Accordeonmuziek. 3.35 Kleinorkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 P. Godwin's dansorkest. 6.20 Cello-soli. 6.40 Zang. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Klein-orkest. 9.20 Symphonleconcert m. m. v. solist. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 9.25 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 A. Felleman's orkest. 12.20 Gramo foonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuz. 3.20 Orgelspel. 3.50 Gramofoonmuziek, Re portage. 5.20 Radiotooneel. 6.20 Gramo foonmuziek. 7.35 dito. 8.20 Koningin Astrld-herdenking. 9.20 Gramofoonmuz. 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 V rooi ijk Militair programma. 10.20 Be richten. 10.501.15 Fr Hippmann en E. Kaiser met hun orkesten. (Om 11.05 Weerbericht). HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de VARA) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 „Melody Circle 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.00— I.45 .Fantasia". 2.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.001.45 „Fantasia 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie 3 20 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmu ziek. 4.30 voor de kinderen. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.45 „De Flierefluiters en solist. 6.30 Muzikale causerie. 7.05 Cello en Diano. 7.30 „Fantasia" en soliste. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 VARA-Orkest. 9.00 Radiotoo neel. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 Solistenconcert. Om 10.30 Berichten ANP. 11.15—12.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM H, 301.5 M. (NCRV-uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek, 12 00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Amsterdamsch Kamermuzlekkwar- tet. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Cello en piano. 3.00 .Bloembollen in huis", cau serie. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.45 Or gelspel. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Ge mengd Koor, NCRV-Orkest en soliste. 9.00 „Geloof en historie", causerie. 9.20 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoon muziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspei. II.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Ste delijk Harmonie-orkest van Cheltenham. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.35 Spcrtrepor- tage. 1.50 Orgelconcert. 2.30 „Why August", discussie. 2.50 Pianorecital. 3.20 Stedelijk Orkest van Margate. 4.20 Jazz muziek (gr.pl.). 4.50 Cello en piano. 5.20 Sportreportage. 5.35 W. Collin's orkest. 6.20 Berichten. 6.40 „Songs of the Dutch wars", causerie. 7.00 Orgelspel. 7.30 De clamatie. 7.50 Populair concert. 8.20 BBC- Symphonie-orkest en solisten. 10.00 Be richten. 10.2o Buitenlandsch overzicht. 10.35 Amerikaansche Humor. 11.10 Her man Darewski en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Poréfc-orkest en zang. 3.05 Gramofoonmuziek. 5.00 Zang. 5.20 Populair concert. 7.25 Uit Salzburg: „Figaros Hochzeit", opéra. In de pauze: Causerie, pianorecital en berichten. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest van den Rijksluchtbeschermingsdienst. 12.20 SA- Orkest. 1.35 Nedersakslsch Symphonle- orkest en solist. 2.35 Gevarieerd con cert. 4.20 W. Krüger's orkest. 5.35 Ka mermuziek. 6.20 Solistenconcert. 7.20 Omroeporkest, solist en Brandle-kwintet. 8.30 West-Duitsch weekoverzicht. 9.20 GramoToonmuziek. 10.5012.20 Omroep orkest en pianoduo. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Salonorkest. 6.05 en 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie- orkest. 9.05 Koningin Astrid-herdenking. 9.2o Symphonleconcert uit Knocke. 11.00 11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 A. Felleman's or kest. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Klein orkest. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Kleinor kest. 10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.). H. B. S. Excelsior P. W. A. C. C. 1 Sparta C. V. H. S. C. H. C. Quick (N) .T..t.r..t.- j—1— 1—1— 1— H. C. C. 3 DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Fehse-kwartet. 9.20 Berichten. 9.35 Gramofoonmuziek en Declamatie. 10.20 Berichten. 10.5012.20 Fr. Domina en zijn orkest Om 11.05 Weerbericht. Hi Het tragische verscheiden van den Fran- sch-en student Monal heeft verder zijn stempel gedrukt op de academische wereldkampioen schappen. Aan alle masten hangen de vlaggen halfstok en bij de huldiging der overwinnaars gingen zij met een rouwfloers omkleed aan de zegemasten omhoog. - Het schermtournooi is onmiddellijk gestaakt, terwijl verder een order is uitgevaardigd, dat alle feestelijkheden in het kader van deze ze vende academische wereldkampioenschappen zijn vervallen. Bij de eindstrijden, Zondag a.s., zal telkenmale een minuut stilte in acht wor den genomen ter nagedachtenis van den jon gen sportman, terwijl in het Quartier Latin, de Parijsche Studentenwijk, een gedenkteeken voor Monal zal worden opgericht. Onder deze trieste, droefgeestige stemming zijn Vrijdag de wedstrijden afgewerkt. Morgen en Zondag 5 September organiseert de Zilveren Bal Commissie van Kimbria te Maastricht haar reds alom bekende tour nooi voor de zevende maal en het is met- voldoening dat geconstateerd mag worden dat dit jaar weer iets bijzonders op til is in het Oude Tricht. Een reünie van vertegen woordigende elftallen die elk op zich de taak op zich nemen den felsten strijd te leveren om uiteindelijk in het bezit te komen van de schitterende winnaarstrofee, den waardevollen Kimbria-bal. - r-1. - En alhoewel de bal zelf eigenlijk maar het middel is om het sportieve doel te bereiken, de groote aandacht zal toch allereerst uitgaan naar de verrichtingen der uitverkorenen die het niet temin op bijzonderen prijs zullen stellen als tegenprestatie voor hun daden in ruil den bal te mogen medenemen naar eigen home. Morgen in de voorronde zullen de Limburg- sche clubs alle een ploeg binnen de lijnen brengen, bezield met den vasten wil om de finale te bereiken. Aanvangende om half een op het terrein in de Kommen staat allereerst op het programma de wedstrijd Valkenburg-Rapid, twee oude bekenden waarbij de Valken met een dusdanig sterk elftal uitkomen, dat Rapid zijn uiterste kracht zal moeten inspannen om een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken; vervolgens staat Kerkrade—St. Pieter in het teeken der be langstelling en wetende dat St. Pieter een enthousiast spelende ploeg is, die voor groote verrassingen kan zorgen, zal zelfs Kerkrade moe ten oppassen. Vervolgens wordt de aandacht gevraagd voor Kimbria-Wolder, twee Maas- trichtsche clubs resp. eerste en tweede klassers, die voor eigen publiek strijden zullen voor de plaatselijke hegemonie van het tournooi. Of Kimbria uiteindelijk er in zal slagen de enthou siast spelende Wolderianen in toom te houden, zal afgewacht moeten worden. De ronde wordt besloten met Sittardsche BoysR. K. Hoensbroek, laatstgenoemde win naar van den bal in 1935 en beide bekend door sportieve verrichtingen op de diverse Kimbria- tournooien. De Boys zullen het hier hard krij gen maar kansloos zijn ze bij lange niet. Ten besluite van dezen eersten dag spelen de winnaars van beide eerste wedstrijden en die der twee laatste wedstrijden tegen elkaar, waaruit dan tenslotte weer twee winnaars overblijven die 5 September a.s. resp. tegen Spartaan (Rot terdam) en MULO (Helmond) in de demifinaie moeten uitkomen. Vrij makkelijk lijken ons de opgaven voor de deelnemende vereenigingen niet, het zal een kwestie van harden en interessanten strijd wor den, waarbij sportiviteit en fair spel hoogtij moeten vieren in eerste Instantie, waarbij de verliezer met eere weet te sneuvelen, waar inderdaad met feiten aangetoond zal worden in welk stadium de capaciteiten van het princi- pieele voetbal zich op het oogenblik bevinden. We twijfelen er niet aan of duizenden zullen weer optrekken naar het keurig gelegen en geoutilleerde Kimbria-terrein. ges. gew. gew. dr. vl. vl. pnt. mr. m.inn. m.inn. at beleekent het lijden in den tijd, vergeleken bij een eeuwigheid van gelukzaligheid? V. R. A. xx 9 7 - 2 16 V. O. C. xx 11 7 4 - 14 H. C. C. I 12 4 1 3 4 - 14 H. C. C. II 12 5 - 3 4 - 13 V. V. V. x 11 4 - 3 4 - 11 H. D. V. S. 10 2 - 3 5 - 7 R. en W. 12 2 - 4 5 1 7 Haarlem x 11 3 8 - 6 x verregend. li ïi 9 11 10 9 10 11 10 1 3 1 4 5 5 5 6 21 20 13 12 9 7 6 4 0 Vrijdag zijn in het Grand Hotel „Gooiland te Hilversum de jaarlijksche Bondswedstrijd van den K. N. S. B. geëindigd, na een sportie en vlot verloop, waarmede èn de Kon. Neu- Schaakbond èn het Hilversumsehe Schaakge nootschap, welke vereeniging als gastvrouw optrad, ten volle tevreden kunnen zijn, temee waar deze wedstrijden een record aantal de nemers brachten. „«„pe Mej. Heemskerk, de jeugdige Amsterdams - kampioene, wist na een uiterst spannend strijd thans ook den titel van Nederlandse- kampioene op haar naam te brengen, na deze gedurende twee jaar in het bezit is weest van Mevr. Roodzant. Bij de Onderbondskampioenen werd de vex^ tegenwoordiger van den S. G. S., G. R. D.v Doesburgh, no. een gevolgd door Dr. J. Seim en S. van Mindeno. „„«te In de Hoofdklasse Groep I werd de eerst prijs gewonnen door L. Prins, die niet over g brek aan geluk te klagen heeft gehad, al he ste zenuwen te beschikken. Zoo geraakten de zesde rond èn Prins èn zijn tegenstande- Baay in hevigen tijdnood. Desondanks eerstgenoemde met enkele krachtige zetten partij in zijn voordeel te beslissen In Groep II werden de hoogste plaatsen D zet door C. Orbaan Jr. (Amsterdam) en A. M- van Epen (Bussum) met ieder 5 punten De eindstanden in de verschillende groep zijn als volgt geworden: Damcsgroep: -t 1. Mej. F. Heemskerk (Amsterdam) met 6 uu 7, kampioene; 2. Mevr. C. Roodzant (Rotter dam) 514 P-: 3. Mevr. A. J. van Aalst (Waar denburg) 4 U4. Mevr. A. Scheltens (Apei doorn) 3'/, p; 5. Mevr. O. Keyser Bronsveld (Bilthoven) 3 p.; 6. Mevr. M. E. Wmter (Am sterdam) 2)4 p.; 7. Mej. J. M. Klerk (Wasse naar) I34 P- en Mevr. Chr. Mell van Teffele I34 p. Onderbondskampioenen: 1 G. R. D. van Doesburgh (Bussum) met 5 j uit 8; 2. Dr. J. Selman (Kerkrade) 5 p; 3. van Mindeno 4j/> p.; 4. Th. de Jong (Winters wijk) 4'4 p; 5-. L. Stumpers (Eindhoven) 434 P' 6. C. F."de Ronde (Rotterdam), Ir. H. J. van Steenis (Delft) en Mr. J. A. Wolthuis (Gronin gen) elk 334 p; 9. W. H. v. d. Nat (Leiden' 1)4 P- Veteranen. 1. G. W. Schwenke (Der. Haag) 4 p; 2. Jlu A. E. van Foreest (Bilthoven; 3>4 p.; 3. K. Geus (Den Helder) 3 p.; 4. P. de Ruiter 2 p.; 5. J. T. A. Nielsen (Amsterdam) 1)4 p.; 6. N. M. Boek drukker (Hilversum) 1 p. Groep I: 1. L. Prins (Amsterdam) met 6 uit 7; 2. E- Mulder (Amsterdam) 5'/. p.; 3. G. Boersma (Rotterdam) 4 p.; 4. L. G. Westerman (Am sterdam) 3 p.; 5. J. de Haas (Amsterdam) 3 p-i 6. J. G. Baay (Den Haag) 2>/, p.; 7 en 8 J. A- J. Polak en Th. P. v. d. Tol (Rotterdam) elk 2 p. Groep II: i. C. Orbaan Jr. (Amsterdam) 5 p.; 2. A. M- van 'Epen 5 p.; 3. L. J. de Vries (Stadskanaal' 4 p.; 4. H. G. Deckers (Nijmegen) 334 p.; 5, 6 en 7 E. M. Morrison (Amsterdam), Dr. A- Schuckink Kool (Utrecht) en P. E. Witteman (Amsterdam) elk 3 p.; 3. H. van Veen (Den Haag) 1)4 p. Groep III: 1. E. de Waal (Alkmaar) met 5 uit 7; 2. L. J- Caminada (Den Haag) 414 p.; 3. P. Hoving (Amsterdam) 414 p.; 4. H. J. B. Heym (Amster dam) 4 p.; 5. J. Boers (Nijmegen) 3>4 p.; 6. G. H. J. van Tongeren (Den Haag) 3 p.; 7. P- Schoenmakers (Heerlen) 2)4 p.; 8. Dr. Toren (Den Haag) 1 p. Groep IV: 1. E. Mulder (Rotterdam) met 5 <4 uit 7; 2. E. Ketting (Rotterdam) 5 p; 3. D. B. A. A. Appe1 (Alkmaar) 434 p; 4. H. Kortman (Amsterdam) 4 p; 5. Ir. J. B. Schijf (Delft) 3 p; 6. en 7. O- Barth (Vlissingen) en S. K. Minnes (Wierin- gen) elk 234 p; 8. E. v. d. Sluis (Amsterdam) 1 P- Groep V: 1. F. C. van Waardenburg (Enspijk) met 514 uit 7; 2. A. M. Hazevoet 5 p; 3. G. J. M. Hof- sommer (Utrecht) 3)4 p; 4. J. Gruppelaar (Rotterdam) 3^ p.; 5, 6 en 7 H. G. v.d. Hoek (Rouveen), F. A. van Santen (Rotterdam) en L. M. Schrijver (Huizen) elk 3 p.; 8. C. de Boer I14 p. Groep VI: 1. C. van Santen (Rotterdam) 5)4 p; 2. K- Akkerman (Amsterdam) 5 p; 3. A. v. d. HeydeH (Utrecht) 5 p.; 4. A. Groenink (Bussum) 4 P-> 5. J. Scheltens (Middelburg) 3 34 p; 6. G. A. Vis ser (Utrecht) 2 p; 7. en 8. P. L. Bakker (Am sterdam) en J. Waal (Amsterdam) I14 p. Groep VII: 1. P. L. Kuperus met 6 uit 7, 2. L. M. Bruins (Utrecht) 4 p., 3. J. W. O. Brei- mer (Ermelo) 334 p., 4. G. Pels (Leiden) 314 p., 5. B. G. van Veenendaal (Soest) 334 P-, en 7 J. F. v. d. Geer (Hoofddorp) en J. C. van Vliet (Schoonrewoerd) elk 3 p., 8. W. N. Mey- nen (Visvliet) 134 p. Groep VIII: 1. A. J. v. d. Hoek (Amsterdam) met 634 p. uit 7, 2. J. Both (Loosdrecht) 5 p-> 3. J. J. Risseeuw (Giethoorn) 4 p., 4. J. Cau- veren (Doetinchem) 4 p., 5. C. R. Waltman (Utrecht) 334 p., 6. Jacq. Levie (Den Haag) en H. N. Spit elk 234 p., 8. E. A. Cattaneo 0 P- Groep IX: 1. M. C. Verburg (Middelburg) met 514 p. uit 7, 2. W. J. F. Boogaard 4j4 P 3. L. Melchior (Amsterdam) 4 p., 4. A. D. van Steenis (Haarlem) 4 p., 5. Dr. J. C. Donker (Bussum) 4 p., 6. N. Wolff (Veghel) 234 p., 7- H. Oostwald (Den Haag) 2 p., 8. J. de Haas (Epe) 134 p. Groep X: 1. N. de Klerk (Rotterdam) met 6 p. uit 7, 2. P. Hein (Amsterdam) 5 p., 3. O- van Dronkelaar (Beesd) 4)4 p., 4. I. van Gel deren 434 p., 5. W. F. Wakka (Leiden) 4)4 P" 6. S. Bosma (Zaandam) 234 p., 7. L. E. Hoefel- man (Heelsum) 1 p., 8. E. Scheltens (Apel doorn) 0 p. Groep XI: 1. H. Scheepers (Amsterdam) met 4 p. uit 5, 2. G. H. Kuyer (Nijmegen) 3 p., 3- G. J. Mentink (Zwolle) 2 34 p., 4. H. van Hof wegen (Bussum) en C. J. J. Keulemans (Wolf- heze) elk 2 p., 6. O. Jansen I34 p. Groep XII: 1. C. M. de Graaf 4 p. uit 5, 3; F. Rose (Baarn) 4 p., 3. J. W. v. d. Heuvel 31» p., 4. R. Jaarsma (Amsterdam) 2 p., 5. D. Jan sen (Assen) 1 p., 6. A. W. van Heeringa )4 P' Groep XIII: 1. F. Barkhuis (Amsterdam) p., 2. H. R. Oolgaard Snijder 334 p., 3. E. j' van Ewijk 3 34 p., 4. W. Ladage (Bussum) 2/» p., 5. Mevr. M. E. Mazirel (Utrecht) 1)4 P" 6. F. Walkate (Bussum) Op. Groep XIV: 1. W. Goedhart 2)4 p. uit 3, H. de Jong 2 p., 3. A. Hooft van Huysduyneb (Leiden) I34 p., 4. W. H. v. d. Geer (Hoofd dorp) 0 p. Groep XV: W. Hansen 2 p., 2. J. Laansm» (Zeist) 134 p., 3. J. W. Kat 114 P-, 4- Schmidt Ernsthausen (Den Haag) lp. Groep XVI: P. Halsema (Haarlem) 2>4 p.. D. J. de Joode (A'dam) 2 p., 3. J. van Leei sum 134 p., 4. J. v. d. Weerd Op. Groep XVII: 1. G. H. Bruins (Utrecht) p. uit 3, 2. R. van Genderen (Jutfaas) 2 p-, en 4 J. Content en A. v. d. Meyden 'A P-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6