De strijd in 't Verre Oosten en de Vereenigde Staten WRIGLEY De wateren dienen den mensch Jongens-Pensionaat Bleijerheïde (L.) Geloofsmanifestatie der Duitsche Katholieken te Dortmund VOLLE AFZIJDIGHEID VAN AMERIKA SLUISWERKEN BIJ VREESWIJK JZUIVERT DEN MONDl Betooging van trouw aan Kerk en Staat Restaurant DORRIUS ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Gevolgen daarvan voor Europa NEDERLANDERS IN MOSKOU VOOR HET GERECHT Beschuldigd van verzet tegen de openbare macht Ontsnapt, maar toch gepakt Als verstekeling van Duitsche haven naar Rotterdam gekomen ZIEKTEVERSCHIJNSELEN TE ALPHEN a/d RIJN Een geval van acute dysenterie? DOOR HAGELKORRELS GETROFFEN Wijziging crisis-suikerbesluit Poging tot oplichting Pseudo-politiemannen wilden geld controleeren KON. ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR" Ant. Tierie gaat heen als directeur LAGERE SCHOOL EN MULO Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde Ook thans staan de katholieken achter hun priesters, achter hun bisschoppen en achter den H. Vader" Stormachtige ovaties voor 't episcopaat Beproeving der dijken heeft een bevredigend verloop gehad Wanneer het schutten begint Het is rustig op het werk De schutsluizen De voorhaven De hefbrug te Rotterdam Defect voorloopig verholpen „KAVALJOS" VOOR DE HAAGSCHE JEUGD Gaat het circus voorgoed naar Parijs? Urnen gevonden TIEN JAAR NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL Een vliegtuig als jubileumgeschenk DE GEVONDEN MIJN Dat de houding van de Vereenigde Staten in het Chineesch-Japansche conflict voor die van de Europeesche rijken, die in het Verre Oosten belangen hebben, onder bepaalde omstandigheden doorslaggevend kan zijn, is een stelling die nauwelijks nadere be wijzen behoeft. De regeering te Washington toch kan, om voor de hand liggende redenen, bezwaarlijk onverschillig „levenloos-neutraal" blijven. Niet alleen beantwoordt de politiek van „de open deur" volkomen aan de belangen van de groote republiek, maar ook moet iedere schending van het Verdrag der Negen Mogend heden verstrekkende gevolgen hebben voor de internationale posities in den Pacific. En mer. weet dat de Amerikanen, zeer terecht, de hand having hunner posities in den Stillen Oceaan voor hun veiligheid volstrekt noodzakelijk be schouwen. Daaruit volgt dat men onmiddellijk aan de Vereenigde Staten denkt, zoo spoedig Japan weer een poging doet om zijn macht op het Aziatische vasteland uit te breiden en het feit, dat de Japansche poging ditmaal een even buitengewonen omvang als buitengewone be- teekenis heeft, verleent de vraag: Wat doen de Vereenigde Staten? nog meer belang dan zij in andere omstandigheden reeds hebben zou. Men heeft jarenlang met het denkbeeld ge leefd, dat Amerika aan do imperialistische uit breiding van Japans macht paal en perk zou weten te stellen. Amerika was Japans „poten- tieele" tegenstander en de vrees voor Amerika was voor Tokio het begin van alle wijsheid. Bij velen heeft lang het denkbeeld voorgezeten dat een Stille Oceaan-oorlog in een nabije of wat verwijderder toekomst onvermijdelijk was. In dien oorlog zouden Japanners en Amerikanen hun krachten meten en de ontmoeting tusschen deze twee kolossen zou of het blanke, of het gele ras de wereldheerschappij geven. Het ziet er naar uit, dat deze veel-verbreide meening niet geheel met de werkelijkheid strookt. Wié de gebeurtenissen der laatste jaren nog eens aan zich voorbijtrekken laat, kan nauwelijks tot een andere conclusie komen dan tot deze: de Vereenigde Staten ontwijken, bijna angst vallig, met het Gele Keizerrijk in conflict te komen. In 1931 en 1932 manoeuvreerden de Veree nigde Staten wel is waar op het diplomatieke terrein tegen de vestiging van Nippon in Mandsjoerije en tegen de schepping van den staat Mandsjoekwo, maar zij wachtten zich wel daadwerkelijk in te grijpen om de uitvoering van het Japansche plan te verhinderen, of schoon men er zich te Washington, zoo goed als te Genève rekenschap van gaf dat de veldtocht in Mandsjoerije het begin van den Japanschen zegetocht op het Aziatische vasteland was. En toen, in 1933 en 1935, de Japanners voor de eerste maal trachtten Noord-China geheel of gedeeltelijk onder hun politieken invloed te brengen, onthielden de Vereenigde Staten zich opnieuw van elk optreden dat de Japansche plannen had kunnen dwarsboomen. Dit had tot gevolg dat ook Frankrijk en Engeland-zich afzijdig hielden. Italië, dat de verovering van Ethiopië voorbereidde, was zeker het laatst-aan- gewezen land om tegen het optreden der Ja panners te protesteeren en Duitschland had in de eerste plaats de handen vol met het „af schudden van de ketenen van Versailles" en vervolgens weinig belangen in dit deel van de wereld. Daarenboven moest de toeneming van de Japansche macht op 't Aziatische vasteland de positie der Sovjets noodzakelijkerwijze moei lijker en gevaarlijker maken. Duitschland zag de Japansche onderneming dus eerder met vol doening dan met ongerustheid. Het later geslo ten anti-communistische Japansch-Duitsche verdrag bewijst trouwens wel dat er tusschen Berlijn en Tokio een moreel-politieke affiniteit bestaat, waarvan Japan niet nalaat de vruch ten te plukken. De geschiedenis herhaalt zich. Voor de derde maal schuift Japan zijn pionnen op het Azia tische vasteland vooruit, maar de Vereenigde Staten, al blijven zii dan met Londen en Parijs in nauw contact, leggen niet het minste ver- Jangen aan den dag op andere wijze in te grij pen dan door het afleggen van principieele ver klaringen en het doen van diplomatieke stap pen, die vooral ten doel hebben de levens der zich in de gevaar-zone bevindende Amerikanen veilig te stellen en de Amerikaansche handels belangen te beschermen, voor zoover dat moge lijk zal blijken. Dinsdag 1.1. nog heeft de Amerikaansche staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken een redevoering uitgesproken, waar in hij de hoop uitsprak, dat „China en Japan niet tot oorlog-voering hun toevlucht zullen nemen." In dagen waarin de slachtoffers bij duizenden vallen moet men over een wel zeer- Amerikaansche dosis optimistischen humor be schikken om van dergelijke verwachtingen te kunnen blijk geven. De rest van Cordell Hull's redevoering bestaat uit een reeks gemeenplaat sen, waaruit alleen blijkt dat de Vereenigde Staten vast van plan zijn Japan zijn gang te laten gaan. Dat brengt mee dat de groote Europeesche mogendheden, die zeer groote be langen in het Verre Oosten hebben, zich te eeniger tijd, zij 't noodgedwongen, bij een vol dongen feit zullen hebben neer te leggen. Dat brengt daarenboven mee dat de kleinere mo gendheden, die het Verdrag der Negen Mo gendheden mede onderteekend hebben, geen enkelen invloed op het verloop der zaken zul len kunnen uitoefenen. Dat, breiigt ten, slotte een volkomen machteloosheid van den Volken bond mee. Zoo staan de zaken. Japan heeft, zoolang het eenigen eerbied voor de internationale concessies blijft toonen, noch van Ame rika noch van Europa ook maar het minste te vreezen. Het heeft alleen de Chineezen tegen over zich en dat die te eeniger tijd de vlag zullen moeten strijken lijdt geen twijfel. Een oor log van eenigszins langen duur komt slechts één rijk ten goede: Sovjet-Rusland, dat wel-is- waar een groote kans loopt voor altijd van Chi na gescheiden te worden, maar dat in elk geval jaren van kalmte aan zijn Oostgrens wint, ja ren, die het zich in vele opzichten ten nutte zal weten te maken. Dat de Vereenigde Sta ten besloten zijn te Sjanghai en elders hun privileges te handhaven is duidelijk. Ook Frankrijk en Engeland versterken hun Chinee- sche garnizoenen cn zijn r^ker niet van zins zich buiten China te laten sluiten. Maar of de privileges der Westersche mogendheden en die van Amerika nog groote waarde zullen hebben als de Japansch-Chineesche oorlog weer tot het verleden behoort en de gele rassen tot een bepaalden vorm van samenwerking gekomen zijn, is een andere vraag, een vraag, die men zich in het Westen maar liever niet stelt. Maar ieder, die iets van de gebeurtenissen in het Verre Oosten begrijpt, weet hoe ontmoedigend het antwoord luiden moet. In Moskou werd dezer dagen een proces te gen een Nederlandsche familie ingeleid, die, zooals het Eastern Information Bureau bericht, beschuldigd wordt van verzet tegen de open bare macht. Verdachten zijn de architect E. K,. zijn vrouw Mary, zijn dochter Margaretha, en zijn zoon Dik. Volgens de beschuldiging zou de hoofdschuldige werkzaam zijn geweest in de metaalindustrie. Nu had hij voor een beter sa laris een andere betrekking aangenomen, waar om hij verplicht zou geweest zijn de woning, die het Volkscommissariaat van de Metaal-in dustrie hem ter beschikking had gesteld, te ver laten. Dit had hij geweigerd, waarop hij door een deurwaarder met Sovjet-Russische politie beambten uit zijn huis werd gezet. Volgens de beschuldiging zou de geheele familie, bewapend met stokken, groote sleutels en andere voor werpen, de vertegenwoordigers van de openbare macht geslagen en mishandeld hebben. Slechts na veel moeite gelukte het de geheele familie in hechtenis te nemen. Daar de beschuldigden de Russische taal niet machtig zijn, verlangden zij, dat hun de be schuldiging in het Holland of Engelsch ter hand zou worden gesteld. Om deze redenen is het proces drie dagen onderbroken. Men ver wacht, dat onze landgenooten uit Sovjet-Rus- land zullen worden uitgewezen. Het politie-onderzoek in deze richting kan dan ook als geëindigd worden beschouwd. Dr. Hulst verrichte sectie op het lijk van den overleden jongen en neigt, volgens de N.R.Ct., naar de veronderstelling, dat men te doen heeft met een aanval van acute bacillaire dysenterie, welke ziekte in ons land wel eens een enkele maal voorkomt. Uit het bacteriologisch onder zoek moet nog blijken, of deze veronderstelling juist is. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan kan de mogelijkheid van vergiftiging wor den uitgeschakeld, daar bacillaire dysenterie slechts een gevolg kan zijn van besmetting. Het zal een uiterst moeilijke taak zijn, den besmet tingshaard vast te stellen. In verband met een en ander heeft de hoofdinspecteur van de volks gezondheid, die een onderzoek heeft ingesteld, zich schriftelijk tot de medici ter plaatse ge wend, waarin op de mogelijkheid van het heer- schen van dysenterie wordt gewezen en ver zocht wordt bij voorkomende gevallen hiervan onmiddellijk aan den hoofdinspescteur kennis te geven. Dezer dagen werd in een ziekenhuis in een der Duitsche havensteden een Duitscher ver pleegd, die tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld in verband met een gepleegde*) in braak. In een onbewaakt moment slaagde hij er in uit het Ziekenhuis te ontvluchten. De politie heeft een onderzoek ingesteld en zij vermoedde, dat hij in de haven aan boord was gegaan van een schip, dat naar Rotterdam zou vertrekken, om de reis als verstekeling mede te maken. De politie heeft tal van uitgaande schepen gecontroleerd, maar zij heeft den vluchteling niet gevonden. Toch vermoedde men, dat de man zich aan boord van een schip, dat naar Rotter dam vertrok bevond. Daarom stelde men de Rotterdamsche rivierpolitie van een en ander in kennis. Dezer dagen kwam het schip, waarvan men vermoedde, dat het den vluchteling meevoerde te Rotterdam aan. Nog voordat de rivierpolitie, die een oogje in het zefl hield, bij het schip aankwam, waren havenarbeiders reeds in de ruimen begonnen met de werkzaamheden. Plot seling zagen zij tusschen hen in een vreemde eend in de bijt. De onbekende, die zich ontdekt zag, nam daarop de beenen, maar aangezien hij weg noch steg wist, liep hij aan de Rijnhaven vast. Toen de achtervolgde man geen kans meer zag te ontkomen, sprong hij in het water en ver borg zich onder een der teigers; op datoogen- blik arriveerde juist de rivierpolitie, die den man oppikte en hem ter beschikking van den Vreemdelingendienst stelde. Het bleek inderdaad de gezochte te zijn. In verband met de raadselachtige ziektever schijnselen, welke zich te Alphen aan den Rijn hebben voorgedaan, wordt vernomen, dat thans als vaststaand mag worden aangenomen, dat deze niet het gevolg zijn van vergiftiging door het gebruik van ondeugdelijk voedsel. Tijdens een jachtpartij onder de gemeente Roggel (L.) had een der jagers, die op een kop pel patrijzen dubbel schoot, het ongeluk den landbouwer B. te raken, die met een kruiwagen over den weg liep, meldt de „Nieuwe Koerier". De man kreeg een of meer hagelkorrels in het rechteroog en verschillende tegen zijn kleeren. Het tweede schot ging rakelings langs hem heen. De getroffene, die erge pijn leed, werd naar Venlo overgebracht, waar hij door een oogarts in behandeling werd genomen. Heden is uitgegeven Staatsblad no. 650. Be sluit van 16 Augustus 1937, tot wijziging van het crisis-suikerbesluit 1933. (Dag van inwerkingtre ding 20 Augustus 1937). 1 PER PAKJE 5 CT. V 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM f HR-22 In het dorp IJsselmuiden, bij Kampen, is dezer dagen een soortgelijke poging tot oplich ting gedaan als waarvan, in November van het vorige jaar, een oude vrouw in Schiedam het slachtoffer is geworden, die, naar men zich nog herinneren zal, beroofd werd van 13.090 door iemand, die voorgaf van de justitie te zijn, toen enkele dagen te voren was gebleken, dat zij, die altijd van de ondersteuning had ge leefd, rechtmatig eigenares was van 18.000. Hier lag het geval iets anders en de afloop was ook minder tragisch, maar in haar opzet wat de poging tot berooving dezelfde. Aan de woning van drie broers op leeftijd, die tezamen wonen met een huishoudster, vervoegden zich twee personen, aldus vertelt het „Handelsblad", die belangstellend er naar informeerden, of de mannelijke bewoners ook aanwezig waren. Daar na deelden zij mede van de politie te zijn, en opdracht te hebben het geld te controleeren op eventueel valsche biljetten, dat enkele dagen tevoren voor een niet onbelangrijken veeverkoop was ontvangen. De huishoudster vertrouwde dit verhaal niet aanstonds en zij bleef dan ook in de buurt. De eene broer was echter goedge- loovig genoeg om voor waarheid aan te nemen wat verdichtsel was, en als het dan moest zou hij het geld wel even gaan halen. Zijn bezoekers gaven hem de enveloppe, waar in de biljetten gestoken moesten worden, mede. Toen echter greep de vrouw in. Wanneer het geld dan toch gecontroleerd moest worden zou dit geschieden met medeweten der plaatselijke politie, zoo zeide zij kordaat, en die zou ze dus even van het geval gaan verwittigen. Het spreekt, dat dit allerminst de bedoeling van het tweetal was, en toen bleek, dat zij de vrouw ook niet konden sussen met de toezeg ging, dat zij de enveloppe met inhoud gerust tot den volgenden dag onder haar beheer nog mocht houden, begonnen zij reeds hun aftocht te dekken. Dat bevestigde de overtuiging der vrouw in derdaad met oplichters te doen te hebben. Zij greep haar fiets en spoedde zich naar de politie. Al ligt echter voor de hand, dat de heeren niet op haar terugkomst hebben, gewacht. Zij namen ijlings de vlucht naar den een eindje verder gereed staanden auto, waarin de chauf feur achtergebleven bleek te zijn, en kozen het hazepad. De vrouw had nog net de gelegenheid op te merken, dat het een wagen, gemerkt met de letter G. was. Voor het overige heeft ze een vrij nauwkeurig signalement op kunnen geven van de beide pseudo-politiemenschen. De wer kelijke politie is inmiddels met haar onderzoek aangevangen; tot dusver echter nog zonder resultaat. De heer Ant. H. Tierie, aan wien gedurende de tijdvakken van November 1895—Mei 1899 en van Januari 1929 tot heden de muzikale lei ding van de Kon. Zangver. „Excelsior" te Den Haag was toevertrouwd, heeft in verband met den toestand zijner gezondheid, gemeend als directeur te moeten bedanken. Met groote erkentelijkheid en waardeering voor hetgeen hij gedurende vele jaren is ge weest voor de vereeniging en aan haar heeft gegeven, heeft het bestuur hem op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend. (Bijzondere correspondentie) We moeten ver in de geschiedenis van het Duitsche Katholicisme teruggaan, om ons zoo'n enthousiaste geloofsmanifestatie te herinneren als we Donderdagavond in Dort mund, bij de opening van het groot Katho liek Congres der Auslanddeutsche Mission hebben meegemaakt. De Reinoldus-zaal was veel te klein om alle afgevaardigden uit bijna alle landen van Europa en de overzeesche gebieden met de belangstellenden uit Dortmund en om geving te kunnen bevatten. Duizenden moesten worden afgewezen. Het is een ma nifestatie geworden der Katholieke Duit- schers, een uiting van trouw aan Kerk, Paus, Priesters en Bisschoppen, trouw ook aan het Duitsche Vaderland. Voor de Duit sche Katholieken die deze geloofsmanifesta tie meemaakten, zijn het onvergetelijke mo menten geweest. De groote Reinolduszaal, die 800 menschen kan bevatten, was tot in de uiterste hoeken gevuld. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen aartsbisschop Dr. Joan Sarics van Serajewo (Joego Slavië), Mgr. Xaver Geyer, bisschop in Banz; Mgr. Augustin Pacha bis schop van Temesvar, Mgr. Alois Scheiwiler, bis schop van St. Gallen; Mgr. Dr. Heinr. Wienken Coadjutor van Meissen; Abt Alcuin Deutsch van St. John in Collegeville (Ver. Staten), Abt Rafael Molitor van St. Jozef in Gerieve en Abt Dominicus Schelhorn van Sao Bento in Sao Paulo (Brazilië), waarbij zich tijdens de ver gadering nog voegden Mgr. Dr. Caspar Klein, aartsbisschop van Paderborn en aartbisschop Staatsraad Dr. Wilhelm Berning van Osnabrück. Allerlei soorten ordesgeestelijken, saeculiere priesters, religieusen van diverse Congregaties, verpleegsters, geestelijken en leekc-a uit 28 ver schillende landen waren hier tegenwoordig. Er waren afgevaardigden uit Argentinië, Brazilië, Canada, Elzas, Italië, België, Holland, Dene marken, Roemenië, Joego Slavië, Ver. Staten, Zweden, enz. enz. Het eerst werd het woord verleend aan den vertegenwoordiger van den Oberbürgermeister van Dortmund Dr. Inckman, die de Congressis ten verwelkomde. Deze rede werd besloten met het zingen van het Duitsche Volkslied. Er wer den dan begroetingsredevoeringen gehouden. Toen de afgevaardigde uit Amerika, Dr. Valentin Peters, het wöord verkreeg, om het zegenrijk werk van de zielzorg onder de Duitsche land verhuizers te roemen, dankte hij den vertegen woordiger van de stad Dortmund voor zijn ge dane toezegging dat ook in het Derde Rijk de religieuse vrijheid gehandhaafd zou blijven. (Stormachtig applaus). In Amerika, zoo ver volgde Dr. Valentin Peters, is gevochten voor de vrijheid der pers en tenslotte zijn alle uit zonderingswetten tegen de Katholieken afge schaft. (Applaus). Toen de bijzondere scholen verboden waren werd een beroep gedaan op het Opperste Gerechtshof, dat ten slotte verklaarde, dat de rechten der ouders op de bijzondere school gehandhaafd moesten blijven. (Applaus). Spreker besloot zijn rede met den wensch, dat de Katholieke geest onder de Duitschers der geheele wereld met den Duitschen volksaard be- liouden zoa mogen blijven. Vervolgens besteeg de aartsbisschop van Serajewo, Dr. Joan Sarics, het spreekgestoelte en herinnerde er aan hoe het oude Catholica Germania docet ook thans nog geldend was voor wat betreft de aanhankelijkheid der Duitsche Katholieken aan de Kerk. Ook thans staan de Duitsche Katholieken achter hun priesters, achter hun bisschoppen en achter deru H. Vader. (Donderend applaus). Intusschen waren ook de bisschoppen van Paderborn en Osnabrück ter vergadering gekomen en met stormachtig „Heil"- geroep begroet. Onder groote ontroering vertelde de Aarts bisschop van Paderborn hoe zij zoo laat in Dortmund waren aangekomen. „Wij komen van de bisschopsconferentie in Fulda en wegens het groote gewicht der daar gevoerde besprekingen, konden wij niet eerder vertrekken. Als herder van dot diocees roep ik u allen hartelijk wel kom toe, en deze woorden winnen aan beteeke- nis, daar ik ze1 mag uitspreken namens het heele Duitsche Episcopaat, dat op het graf van Bint Bonifatius te Fulda voor het welslagen van dit Congres gebeden heeft. Spreker is blij hier den vertegenwoordiger der stad Dortmund te zien. Hij ziet daarin het bewijs, dat het stads bestuur belang stelt in het weldadig werk van de Katholische Deutsche Auslandmission en hij verzoekt Dr. Inckmam dezen dank aan de auto riteiten over te brengen. Naast de boortorens en schoorsteenen rijzen in deze stad vele kerktorens, wijzend ten hemel, naar het einddoel van iederen mensch. Wie trouw aan Christus blijft zal ook het vaderland geven wat het toekomt. Een Christen geeft het vaderland wat het toekomt, niet alleen van wege zijn burgerplicht of om redenen van tac- tischen aard, maar ook uit godsdienstig bewust zijn vervult de Christenmensch zijn plicht jegens zijn land. Hoe zorgvuldiger wij vasthouden aan de geloofswaarheden des te offervaardiger zullen wij zijn voor het behoud van onze nationale goederen, voor het welzijn van het vaderland en wij zullen achterwege laten alles wat den goeden na,am van ons vaderland zou kunnen schaden. Die na ons komen zullen wij achterlaten trouw aan Christus en trouw aan het vaderland. „Voor God en Vaderland" zullen geen leege woorden voor ons zijn, maar zij zullen richting geven aan onze daden. Moge in deze ure opklinken de ge lofte van trouw aan het geloof, trouw aan het vaderland, trouw aan onze Duitsche broeders in den vreemde. (Stormachtig applaus). Toen de vergadering gesloten werd met het lied „Christus is Koning" hadden de Duitsche bisschoppen nog een stormachtige ovatie in ont vangst te- nemen. Wanneer men, komend uit de richting Utrecht, Vreeswijk nadert raakt men geboeid door den machtigen, rustig-pralenden indruk dien hier de monumentale sluiswerken (onderdeel van het geweldige project: AmsterdamBoven-Rijnkanaal) maken. Zwaar en massief rijzen de betonnen ge vaarten omhoog, sterk dcmineerend de om geving. Hier herbeleeft Holland wederom een stuk van zijn oude, en toch weer altijd nieuwe glorie. De zonen van het land „ontwoekerd aan de baren," blijven de historie trouw: zij dwingen het water tot dragen en dienen; zij onderwerpen het aan hun wil en wenden het zoo rationeel mogelijk aan tot eigen profijt. Op den achtergrond ligt het plaatsje Vrees wijk met zijn oude sluizen. Wanneer Nieuwjaar 1938 het eerste gedeelte van het werk Amster damBoven-Rijnkanaal tot stand is gekomen, en hier de nieuwe sluisdeuren in functie zullen zijn gesteld, dan hebben de schepen de oude Vreeswijksche sluizen niet meer noodigDe tijd en de vooruitgang teekenen met onherroe pelijk rechte lijnen, dat ziet men ook hier. Het is momenteel vrij rustig op het werk. Twee jaar geleden waren hier met den arbeid ongeveer 2000 krachten gemoeid. Nu werken er nog 150 a 200 arbeiders. De maand Augustus werd in beslag genomen door de waterbeproeving. De dijken worden on derzocht op groote waterhoogten. Zij moeten bestand zijn tegen den druk van een niveau, dat nog 30 c.M. meer hoogte heeft dan de hoogst berekende stand, welke 5.90 N.A.P. bedraagt. Deze beproeving is tot nu toe zeer bevredigend verloopen. De sluiswerken zijn zoo goed als klaar. Er moeten nog woningen gebouwd voor het sluis- personeel en eenige dienstgebouwen. De belangrijkste arbeid welke den Rijkswater staat hier in de komende maanden nog wacht, is echter het doorbaggeren van den bestaanden Lekdijk. Zoodra de Lekdijk de schepen kan doorlaten, zal met het schutten een aanvang worden ge nomen. Hiermede zal een voornaam deel van het ge heele plan in gereedheid zijn gekomen en in gebruik gesteld. Het gedeelte Amsterdam Vreeswijk toch houdt voornamelijk in de werk zaamheden, noodig voor de verbreeding van een bestaand kanaal. JutphaasUtrecht is reeds voor een groot ge deelte in uitvoering. Naast elkander zijn twee schutsluizen ge plaatst, elk 18 M. breed en met een nuttige lengte van 225 M. Zij zijn dus kleiner dan dia te Wijk bij Duurstede, waarvan deze cijfers resp. 18 M. en 400 M. bedragen. De sluizen zijn opge trokken uit gewapend beton. Het gewicht der deuren, welke geheel klaar geleverd door de werf Gusto uit Schiedam zijn aangevoerd, bedraagt pirn. 170 ton. De Oostelijke en de Westelijke sluis arbeiden geheel onaf hankelijk van elkander. In werking gesteld, zul len zij zijn voorzien van een volledige verlichting, een automatisch waarschuwingssysteem voor het geven van seinen aan de schippers, een luid sprekersinstallatie, enz. enz. De hefmachines werden geleverd door Jaffa te Utrecht. Het hier toegepaste principe is zeer eenvoudig en berust op het arbeidsvermogen van twee, onderling ongelijke, gewichten. De geheele installatie werkt electrisch en wel zóó, dat fouten, eventueel door het bedienend personeel te maken, geen ernstige gevolgen kun nen hebben. Wanneer de electrische installatie onverhoopt eens fouten zou gaan demonstreeren, kan men de consequenties daarvan neutraliseeren door het in werking stellen van Dieselmotoren, terwijl als derde mogelijkheid nog het doen functionneeren door middel van handkracht overblijft. De voorhaven, het gedeelte waar de meerstoe- len liggen, welke eveneens van gewapend beton zijn vervaardigd, (gedeeltelijk zijn die uitge voerd als „putten", gedeeltelijk met een z.g. ver- breeden voet) is ongeveer 900 M. lang. Alle werkzaamheden werden hier opgedragen aan de aannemersfirma Den Breejen v. d. Bout. Wij hebben met bovenstaande gegevens ge poogd, onzen lezers een, zij 't dan ook zéér schets- matigen en onvolledigen, indruk te geven van den geweldigen arbeid welke hier gepresteerd wordt en zijn voltooiing nadert; een arbeid welke den roep, die er van de capaciteiten onzer Neder landsche ingenieurs uitgaat, zeker zal helpen bevestigen. Ieder die met ons deze machtige betonnen sluisdeuren in oogenschouw heeft genomen zal het met ons eens zijn, dat zij een imponeerend geheel vormen, een staaltje van Hollandsche waterbouwkunde waarop wij prat zullen kunnen gaan. De hefbrug te Rotterdam is na de voorloo- pige reparatie Vrijdagavond half acht voor het eerst weer open gegaan voor de scheepvaart. De maatregelen zijn nog van voorloopigen aard, zoodat bij het in werking stellen van het beweegbare deel nog de noodige voorzichtigheid wordt betracht. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN i LA CARTB In het circus te Scheveningen heeft de Haag- sche Bond „Vacantiebezigheid voor Schoolkin deren" Vrijdagmiddag een slotfeest gegeven, dat klonk als een klok. Hierbij verleende mede werking het Amateurcircus Kavaljos, waarvan de medewerkers zoojuist uit Parijs waren terug gekeerd. De directie van het circus had uit stekend rekening gehouden met de jeugd van de bezoekers door tusschen elk paardennummer een voortreffelijk clownsnummer te geven. Zoo wel paarden- als clownsnummers werden hoog lijk gewaardeerd en het applaus en goedkeu rend gejoel waren niet van de lucht. De burgemeester van Den Haag en mevrouw waren tegenwoordig, o.a. zagen wij prof. v. d Bilt, den wethouder van Onderwijs, den heer Drees, wethouder van financiën, en een tweetal inspecteurs van het onderwijs onder de aan wezigen. Na de voorstelling hadden wij gelegenheid enkele medewerkers en den directeur van Kavaljos naar hunne ervaringen in de Fransche hoofdstad te vragen. Het circus heeft daar vele successen geoogst. „Het was," zoo zeide ons een der rijdsters, „een genot voor dit dankbare publiek op te treden." De reeks opvoeringen in het Grand Palais, die oorspronkelijk op 27 was vastgesteld, is op verzoek der betreffende Fran sche instanties het Cirque des Cirques be hoorde tot het officieele tentoonstellingspro gramma met nog enkele uitgebreid. Men heeft het genoegen gehad telkenmale voor goed gevulde zalen te kunnen spelen en menigen avond moesten duizenden wegens plaatsgebrek worden teleurgesteld. Wij informeerden eveneens naar d.e alar- meerende berichten betreffende het verdwijnen van het circus. Inderdaad moeten deze als juist worden erkend. De circustent, die op de binnen plaats van de Hollandsche manége te Amster dam stond opgesteld, moest, op klachten van de omwonenden, worden afgebroken. Het circus is thans zonder dak en heeft om in circustaal te spreken geen vaste standplaats meer. De di rectie hoopt echter nog een weg te vinden om het voortbestaan in Amsterdam te verzekeren. Mocht zij daarin niet slagen, dan zal zij ernstig overwegen op een der aanbiedingen van Fran sche zijde in te gaan. In Parijs n.l. was men zoo ingenomen met het werk van Circus Ka valjos, dat men aldoor pogingen in het werk heeft gesteld en thans nog stelt om het Neder landsche Amateurcircus in Frankrijk voor goed te doen terugkeeren. Vrijdag zijn op het landgoed Spelderholt te Beekbergen (gemeente Apeldoorn), onder lei ding van Dr. A. van Giffen proefgravingen ge daan waarbij een aantal urnen van verschillen de grootte zijn aangetroffen, welke de veron derstelling wettigen, dat hier een vroeg histo rische begraafplaats te vinden zou zijn. De onderzoekingen verkeeren nog in het eerste istadium. De Nationale Luchtvaart School heeft haar tweede lustrum herdacht om. met een feest maaltijd op het m.s. „Indrapoera" te Rotter dam. De aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bemhard heeft het feestelijk karakter van dit diner ten zeerste verhoogd. Nadat de vele aanwezigen eenigen tijd onder gezelligen kout in den salon van het schip had den doorgebracht, begaf men zich naar de eet zaal. Aan het begin van den maaltijd heeft de heer Kolff, voorzitter van de N.LS., een woord tot de aanwezigen gesproken en in het bijzonder tot Prins Bernhard. Spr. was buitengewoon verheugd den Prins onder het gezelschap te mogen begroeten, waarmee deze weder blijk heeft gegeven van zijn belangstelling in de Ne derlandsche -luchtvaart. Verder heette de heer Kolff nog in het bij zonder welkom de generaals Snijders en Raay- maakers, den burgemeester van Rotterdam, de plaats van geboorte der NLi.S. en in de Fran sche taal de buitenlandsche deelnemers aan de rondvlucht boven Nederland. Tenslotte werd een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, waarbij het orkest het Wilhelmus speelde. Aan het eind van den maaltijd heeft de heer Kolff wederom het woord gevoerd en in het kort de gebeurtenissen in de afgeloopen tien jaren van het bestaan der Nii.S. geschetst. Hoewel alle omstandigheden het bestaan van de N.L.S. rechtvaardigen, baren de financiën nog veel zorg. Evenwel toont 1937 een gunstig aspect. Spr. brqcht dank aan alle instanties, die de N.L.S. bij haar ontwikkeling hebben bij gestaan en speciaal was spr. erkentelijk voor de bemoeiingen van den directeur van den luchtvaartdienst, den heer van Ede van der Pals en die van wijlen den heer E. Th. de Veer. Ook bracht spr. een eeresaluut aan hen, die vielen bij de beoefening van de sportvlieger;] en tenslotte werd een dronk uitgebracht op de buitenlandsche deelnemers aan de rondvlucht. De heer van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst, bracht de gelukwenschen van den minister van Waterstaat over, die tot zijn leedwezen niet persoonlijk aanwezig kon zijn. Ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart, deelde mede, met nog nooit zooveel hartelijkheid en vreugde een jubileerende vereeniging gelukge- wenscht te hebben als thans. Steeds heeft de N.L.S zijn sympathie gehad, welke nimmer is verflauwd. Spreker deelde mede, dat hij als sportvljeger en dankbaar leerling van de N.LS. zijn vlieg tuig PHFDK als jubileumgeschenk aan de N.L.S. aanbood. (Luid en langdurig applaus). Verschillende sprekers voerden nog het woord en boden geschenken aan. Na den maaltijd verbleven de aanwezigen nog geruimen tijd in de salons van de „Indrapoera". De mijn, welke Vrijdagmorgen aan de visch- markt aan de Koushaven te Rotterdam werd aangevoerd door den Goereeschen schipper 't Mannetje is door de marineofficieren als ongevaarlijk gekwalificeerd. Daar men het zekere voor het onzekere wil nemen en de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat er zich nog springstoffen in het projectiel bevinden, zal men de mijn in elk geval demonteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9