Piet II cin thans overgedragen Allee van bevlagde masten B B 1 I s Ongekende schouw van de Nederlandsche jachtvloot op het Buiten-IJ Zon verhoogt feestelijk aspect De conferentie te Fulda Het nieuws van heden DE BAROMETER PIET HEIN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 29 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20738 In de lucht daveren de motoren van drie Marine-watervlieg tuigen, rondom schieten met waaiers van schuim Chris Craft-race- booten als speelsche dolfijnen door het water, verderop scheren blanke en bruine zeilen en over het rimpelwijde vlak der oude Zuiderzee spant zich een haast wolkenlooze hemel, terwijl een koeltje uit het Noord-Oosten vlaggen en wimpels beweegt. Rustig glijdt de „Piet Hein" met de haar begeleidende vaartuigen van Muiden tot boven Pampus en in het zicht van de Waterlandsche en Gooische kusten voltrekt zich aan boord de eenvoudige plech tigheid der overdracht van het Prinselijk Jacht aan het jonge Paar, dat opgewekt bezit neemt van dit fraaie schip, waarmee zich nieuwe horizonten openen: het wisselend en onvergankelijk schoone ver schiet van den Hollandschen waterkant. En als het Prinsenjacht koers zet naar het Buiten-IJ, wacht daar welhaast heel de Nederlandsche jachtvloot, die de groote wateren bevaart, vormend een dubbel gelid, kilometers lang, een allee van masten en stagen en stengen, waarvan vlaggen en wimpels uitwaaien in de milde bries, terwijl de oud-vaderland- sche, meterslange Oranje-wimpels, de tritsen bonte seinvlaggen wemelen in warme kleuren, zon-overgoten, gloeiend en fonkelend tot waar het oog reikt. Een grootsche, onvergetelijke schouw van vele honderden schepen met duizenden juichende en wuivende menschen; het geloei van stoomfluiten, sirenes en misthoorns heet het Prinselijk Jacht „Piet Hein" welkom op het wijde water van Nederland. Het WeeriiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii Langs de schepen van de vlootrevue Zaterdag heeft op het IJselmeer de officieele overdracht plaats gehad van het jacht „Piet Hein" aan het Prinselijk Paar, bij welke gelegenheid een groote vlootrevue werd gehouden. Het prinselijk jacht passeert de gepavoiseerde schepen op het IJselmeer m HÊÊÊMm Neerlands jachten, bont van vlaggen, Lagen gist'ren op het IJ, Want het jacht van 't prins'lijk echtpaar, De „Piet Hein" kwam daar voorbij, De „Piet Hein" met blanken steven, Met den standaard hoog in top, Daarvoor tuigden Neerlands jachten Zich met graagte feest'lijk op. Vol met juichend-blijde menschen Lagen ze in lange rij Op deez' feestdag van het water, Op deez' gloriedag van 't IJ. Vaar nu voort langs Neerlands dreven, Vang je tocht nu aan, Piet Hein, Laat den Prins en de Prinses thans Dikwijls in ons midden zijn. Neerland zal gelukkig wezen Als het Hun een vreugde wordt Mee te doen aan onze mooie, Nationale watersport. Toon Hun dan de groote schoonheid Van ons water, van de zee; Dien Hen trouw en sterk en eerlijk, Breng Hen steeds in veil'ge rêe. Wees symbool van beider leven, Dat één schoone tocht moog' zijn In gedachten reist heel Neerland Met je mee. Hoezee, Piet Hein! HERMAN KRAMER Delegatie der Duitsche Bisschop pen zal rapport uitbrengen aan den H. Stoel De zware regenval der laatste dagen heeft in het Oosten van Europa groote schade aangebracht. Ook in de omgeving van Weenen staan uitgesterkte gebieden onder water Een samenzwering in Brazilië Regeering krijgt speciale volmachten Herderlijk schrijven verwacht Voorloopig afwachten Typhus-ge vallen op de .Hansa" »»j DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? rvYYWvrvnTVTrrTTTrnT77T7777"7"7777-<%? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Prinselijk Paar eigenaar van 't jacht (Van onzen specialen verslagge.ver) Een wonderlijke vaart begint als te vier uur de ,,Piet Hein", den standaard in top, het feestelijk be vlagde Muiden, met zijn juichende menigte langs de kaden en op de dij ken, verlaat. De muziek zendt het schip nog de opgewekte klanken na van de Zilvervloot, weldra overstemd door de geestdriftige hoera's die van de schepen in den havenmond tel kens weer opklinken. Langs het oude Muiderslot, nieuwsgierig glurend met zijn torens en dakvensters uit het dicht geboomte, gaat het Prinsen- jacht het wijde water tegemoet, de golven, door een kalmen Noord- Oostenwind nauwelijks bewogen, rustig brekend -en wijkend langs den ranken witten boeg. Tot aan de uiterste punt van de kust, op den strekdam zelfs en bij den lichtopstand van den havenmond staan de menschen, die het statig wegglijdende jacht nawuiven. Eenmaal in open water is de volle schoonheid van de wijde zee, de hooge blauwe lucht vol zonnetin- teling, een heerlijke omlijsting van het schip, dat voorafgegaan en begeleid door drie Rijks- politievaartuigen koerst langs Pampus in de richting der Waterlandsche kust, waar de over dracht zal volgen. Hoewel de honderden jachten reeds lang op het Buiten IJ hun plaatsen voor de vlootrevue hebben ingenomen, blijft er nog heel wat belangstelling van allerlei vaar tuigen. Het zijn vooral een drietal Chris Craft-racebooten, die pijlsnel om het Prin sen-jacht heenstuiven, het water waaier vormig splijtend. In een zoo'n boot zitten drie jonge meisjes en het is een lust haar te zien manoeuvreeren, springend en wen dend met felle rukken over het wild door woelde water. En onderwijl scheren de watervliegtuigen G 2, 3 en 8 enkele malen laag over schip en water, dalen op zee en maken een ronde om de ..Piet Hein", terwijl de bemanning van elk toe stel in het voorbijgaan het saluut brengt. Nog meer vliegtuigen verschijnen; twee sporttoe- stellen eerst en later het vlaggeschip van de K.L.M., de „Arend", dat met zijn blauwen buik en zilver-glanzende vleugels prachtig door de lucht zwenkt. Nu komen ook zeilen dichterbij. Blank staan zij afgeteekend op het grijze wa ter. Bij de zwakke bries maken zij weinig vaart, de nieuwsgierige jachten, zoodat zij de „Piet Hein" moeilijk kunnen naderen en nog min der volgen. Achter op het sloependek. staan Prinses en Prins. Zij blikken uit over het water en kijken naar de passee- rende schepen. Telkens richt Prins Bernhard zijn filmtoestel. Het is dan ook een festijn van zomersche weel de en frissche bekoring, die zon-be- Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, =j later kans op regen of onweer, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Toenemende kans op regen en iets koeler. schenen zee rondom, de verre kust- silhouetten en dichterbij het vroolijk bedrijf op de volgbooten of vaartui gen, die komen en gaan. Zij staan daar als twee jonge, ge lukkige menschen, die genieten van de groote zuivere vreugde, die het water biedt, de klaarheid van de at mosfeer, het speelsche zonlicht, van alles, wat zij met dit mooie jacht nog zeer vaak zullen ontmoeten en dat altijd weer nieuw en mooi zal zijn. Zoo is het jacht omstreeks half vijf opge varen tot een eind Noordelijk van het fort Pampus. Over bakboord ligt de Waterlandsche kust met Uitdam, waarvan een roode daknok flonkert tusschen het geboomte en vooruit Vo- Iendam opdoemt en de buurten van Marken op het water schijnen te drijven. Terug ziet men het silhouet van de hooge Gooische kust. gemarkeerd door den torenkop van Muiden en op het zon-beschenen water staan de zeilen af geteekend der Bunschoter visschersschepen, die zich van Muiden naar de vlootrevue spoeden. Heel in de verte, naar het Zuid-Westen, ont waart men om den hoek van het IJ, terzijden van den omsteigerden Ransdorper toren, het mastbosch van de wachtende schepen. Op deze plek van het IJselmeer ligt de „Piet Hein" voor een korten tijd vrijwel stil, den boeg naar het Noorden gewend. In den grooten deksalon zijn Prinses en Prins en het officieele gezelschap bijeen, voor de plechtigheid van de overdracht. En als korten tijd later het is dan kwart voor vijf het jacht den steven wendt, is niet langer het Nederlandsche volk, vertegen woordigd door de Commissie uit het Alge meen Comité, maar is het Prinselijk Paar eigenaar van het sierlijke schip, dat thans koers zet naar het Buiten IJ, waar tien duizenden wachten op de schepen en langs de kust, tot de thans prinselijke „Piet Hein" zich zal vertoonen. Steeds meer schepen naderen nu de „Piet Hein". Bunschoter visschers varen voorbij; mannen en vrouwen samengegroept op de voor plecht, de kleuren van hun dracht helder af stekend tegen de grauwe verweerdheid van de schuit. De Harderwijk-booten „Veluwe" en „Stad Harderwijk" passeeren op eenigen af stand. De menschen puilen haast van de dek ken. Bevlagd en gepavoiseerd met de wuivende en zwaaiende handen, bieden zij een feestelijk aspect. Tot buiten den hoek van het IJ hebben de schepen, die deelnemen aan de vlootrevue, hun plaatsen ingenomen. Een groep Volendammers ligt voorop. De witte hullen der vrouwen en meisjes ziet men al ver. Een Bunschoter meert er naast en de kleederdrachten in een bont dooreen, vormen een schouwspel, dat sterk de aandacht trekt van Prinses en Prins. Ook Prins Aschwin toont groote belangstelling. Hij wijst zijn broeder de Volendammer schepen en deze laat zijn filmtoestel snorren. Voorbif den vuurtoren van IJdam wacht echter het groote schouwspel. In een reus achtig dubbel gelid liggen hier de Neder landsche jachten, groote en kleine, vis schersschepen, tjalken en pleizierschepen. En alle zijn bezet met honderden en dui zenden juichende en wuivende menschen. De stoomfluiten en sirenes der groote sche pen, de mist- en signaalhoorns tot van het kleinste jacht laten zich hooren, zoodra de „Piet Hein" nadert. Men salueert met de vlaggen. Driemaal in totaal vaart het Prinselijk jacht langs al die schepen. Prinses en Prins wuiven naar de menschen op de botters, op de luxe ■:-y v:v v -i. DE „PIET HEIN" AAN HET PAAR OVERGEDRAGEN. PRINSELIJK jachten, op de kleine schuiten, de pieremego- cliels, op de groote vaartuigen, welke angstig overhellen naar den kant, waarlangs de „Piet Hein" passeert. Zeeverkenners zijn present, straks op het Binnen IJ de jongens van de Pollux. Om kwart over zes wordt in de Oranje sluizen geschut. Ook hier begroet men het Prinselijk Paar hartelijk van alle zijden. Op het afgesloten IJ wederom een reeks van schepen; kleinere jachten, vrachtbooten, zol derschuiten vol menschen. Kanovaarders en roeiers liggen er, de laatste met geheven rie men. Een binnenkomend zeeschip, de Theano uit Rotterdam, salueert. Eindelijk te bij zevenen bereikt de „Piet Hein" steiger 2 aan de De Ruyterkade. Toegejuicht door de menigte, die ook hier is samenge stroomd, stapt het Prinselijk Paar, vergezeld van Prins Aschwin, over in den gereedstaan- den auto en met Prins Bernhard aan het stuur wordt de terugreis naar Soestdijk ge maakt. RIO DE JANEIRO, 28 Aug. (D.N.B.) Uit Quito in Brazilië wordt gemeldt, dat daar een politieke samenzwering is ontdekt, waarbij de talrijke politie-officieren waren betrokken. Het parlement heeft in verband hiermede aan de regeering speciale volmachten verstrekt, om mo gelijke gevolgen van deze samenzwering te kun nen onderdrukken. BERLIJN, 28 Aug. (D.N.B.) Naar men uit Katholieke kerkelijke kringen verneemt, zal zich binnenkort een delegatie der Duit sche Bisschoppen naar Rome begeven om het Vaticaan rapport uit te brengen over het resultaat der Bisschopsconferentie te Fulda, welke Donderdag j.l. is gesloten. De conclusie van de beraadslagingen der Bis schoppen zou, zooals gebruikelijk is, worden vastgelegd in een herderlijk schrijven. Hierbij acht men het volgens het Duitsche nieuwsbureau niet uitgesloten, dat hierin dit jaar nieuwe richtsnoeren worden aangegeven waarvan de ontwikkeling der positie van de Katholieke Kerk in den zin eener ontspanning der verhoudingen tot den staat, kan worden beïnvloed. Naar de „Dienst aus Deutschland" hier over nog verneemt, is in de afgeloopen week een uitvoerige gedachtenwisseling gehouden tusschen den Pauselijken Nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, en den staatssecretaris van het departement van Buitenlandsche Za ken, Von Mackensen. De diplomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan te Berlijn zou blijkbaar den wensch koesteren na terugkeer van zijn verlof met de Wilhelmstrasse in diepgaand contact te treden. Naar men ons uit Berlijn nog meldt, zijn zoowel de besprekingen van mgr. Orsenigo met Von Mackensen als de Bisschopsconferentie van strikt vertrouwelijken aard geweest, zoodat men daaromtrent niets te weten kan komen. Ver moed wordt, dat de Duitsche eenheidsschool, zooals die zal worden na de uitsluiting van de geestelijkheid uit het godsdienstonderwijs, het voornaamste onderwerp van bespreking is ge weest. Het herderlijk schrijven der Bisschoppen wordt niet dadelijk verwacht. De delegatie der Duitsche Bisschoppen zal rapport uitbrengen ten Vaticane en inmiddels kan dan afgewacht worden, welke houding de N. S. D. A. P. zal aannemen tegenover de Kerk, hetgeen zal blij ken op den a.s. partijdag te Neurenberg. NEW YORK, 28 Aug. (Reuter). De ziekte onder de bemanning van de „Hansa" is geble ken typhus te zijn. Het schip vertrekt weliswaar overeenkomstig de dienstregeling vannacht, doch zonder de passagiers, die op andere booten moe ten overstappen. Een delegatie der Duitsche Bisschoppen zal den H. Stoel rapport uitbrengen over de con ferentie te Fulda; men verwacht een herderlijk schrijven. Mgr. Orsenigo had een onderhoud met Von Mackensen. De tekst van de Britsche nota aan Japan zal na de aanbieding gepubliceerd worden. De Fransche ontwerp-begrooting voor 1938, die in evenwicht is, is door den Ministerraad goed gekeurd. Mussolini zou vertrekken. 10 September e.k. naar Berlijn Naar aanleiding van het bombardement der Britsche schepen verwacht men te Londen geen stappen te Salamanca. De Tsjecho-Slowaaksche gezant zou dezer da gen nog Lissabon verlaten. Kard. Bisleti heeft opnieuw te lijden van een aanval van longontsteking. Men verwacht, dat de bloedige strijd in China zich over Sjantoeng zal uitbreiden. Vermindering der werkloosheid helft van Augustus. in de eerste Bij een vechtpartij in een woonwagenkamp te Terneuzen is een 24-jarige man door zijn zwa ger met een zeis zoodanig gewond dat hü weldra overleed. De Nederlandsche rondvlucht 1937 slecht vliegweer gehouden. is onder Viering van het twintigjarig bestaan van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. New-Yorksche beurs: stemming O onregelmatig. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE Stand op Zondag 1 uur v.m.: Vorige stand: 765.7 767.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1