s r FITNOODIGING Fa. MARRING A TERUG VAN VACANTIE TMay^^h7nïSt\ De tunnel onder het Noordzeekanaal Auto over den kop het water in WIJ WACHTEN IJ GAARNE De specialisten in PHILIPS-R ADIO-PRODU CTEN VERBETERING VAN DE LEIDSCHEVAART De verkeersbehoeften van Velsen en Beverwijk ZONDAG 29 AUGUSTUS 1937 iGeloof en Wetenschap Weer een prachtig gevarieerd programma voor het winterseizoen Kttnst Post- en Telegraafdienst op Koninginnedag Cursus in wijsbegeerte VAN ONZEN WINKELSTAND De bontkoning BURGERLIJKE STAND Postduivenvereen. De Postduif DE NIEUWE SYMPHONTSCHE SERIE EEN PRACHT COLLECTIE RADIOAPPARATEN Ged. Staten beslissen op de be zwaren van de Gemeente waterleiding van Amsterdam Verlegging tramspoor Laat nu uw garderobe chemisch reinigen bszAierit Us het bast De Kuil te Overveen aan de plank Onervaren bestuurster zakte weg in de modder in de Delft te Haarlem en verdronk Haar maïl gered Hulp mocht niet meer baten SLUITING GEMEENTELIJKE INSTELLINGEN P.V. de Luchtbode BINNEN 30 METER Zijn wij tam? Boterprijs omlaag Verlaging heffing op boter, oliën en vetten en van den marga- rineprijs; opheffing menggebod STAD Wy ontvingen het programma van de Ver. Geloof en Wetenschap." Daarin schrijft het 'estuur: Een program op peil te houden is moeilijker ten het op peil te brengen. De ondergeteeken- ten hopen niettemin, dat zy in het eerste niet 41 te slecht geslaagd zijn, al zijn zij ervan over- 'uigd, dat niet aller verlangens bevredigd zul ten worden. De inmiddels geijkte rubrieken volgende, zien *'ij, dat ons program op het gebied der actueele haagstukken het volgende biedt: 1. Een voordracht met lichtbeelden van prof. te. J. Simons S.J. uit Londen, den bekenden "ijbelschen archaeoloog, over „De opgravingen 's Lachisch (Palestina), in verband met Bijbel- fche problemen. Deze voordracht wordt voor ®et eerst gehouden en behandelt opgravings- 'tsultaten, welke op het oogenblik het meest berucht maken: (15 Januari 1938). 2. Een voordracht van prof. dr. Gerard Brom tet Nijmegen, over een nog nader op te geven tetueel cultureel vraagstuk. (8 Februari 1938). 3. Een voordracht van dr. W. P. Theunissen tet 's Hertogenbosch over „De monniken van ten Berg Athos" met lichtbeelden en gramo- teon. Deze spreker vertoefde 14 maanden in cen der vele merkwaardige kloosters van den Athos. Beter dan wie ook kan hij ons uit eigen Aanschouwing het zoo belangwekkende leven ter monniken aldaar met hun wonderschoone 'iturgie in woord, beeld en klank vertolken. <10 Maart 1938). 4. Een voordracht van Gustav Adolf uit Brussel over „Der Dreikampf um China." Deze sPreker, den ouderen leden nog wel bekend door Hin succesvolle lezing over Sovjet-Rusland, teeft langen tijd in Mandsjoerije gewoond en teheerscht het uiterst actueele en voor heel de gereld zoo netelige probleem van China's toe komst ten volle. Zelden zal de bespreking van ten vraagstuk noodiger en ook welkomer zijn teweest. (3 December 1937). 4. Een voordracht van den bekenden Fran- tehen Jezuiet père Hénusse S.J. uit Arlon over •Les idéés du docteur Alexis Carrel", den Schryver van het veel besproken boek „L'horn es, eet inconnu." (10 November 1937). Bij al deze voordrachten wordt gelegenheid tegeven totgedachtenwisseling, waardoor zy aan leerzaamheid zullen winnen. 1. Prof. dr. Floris van der Mueren uit Leuven tel ons leeren hoe muziek beter begrepen en tere schoonheid daardoor beter gekend kan A'orden. De begaafde spreker, die enkele jaren teleden een voordracht over Beethoven heeft tegeven, is tevens een goed pianist en illustreert Ai.in voordracht op het klavier. (19 Oct. 1937). 2. Eduard Verkade uit Amsterdam, die ons in tet vorig seizoen een onvergeteiyken avond Schonk met Hamlet, zal thans een soortgeiyke Voordracht over Macbeth geven. (8 April 1938). 3. Hubert Cuypers uit Amsterdam met zijn "tdinnestreelqn" zorgt voor een muziekavond ten hoog gehalte niet alleen, maar met een "Oer gevarieerd program. <29 Dec. 1937). 4. Ten slotte zal mr. A. Hustinx uit Maas zicht ons zijn prachtige film, genoemd „De teven wonderen van Zuid-Afrika", door hem {er plaatse zelf genomen, komen vertoonen en teelichten. (25 Maart 1937). Wat eindelijk het tooneel betreft, hehben wy temeênd aan het verlangen van vele leden te teoeten voldoen om nog een tweetal voorstel- tegen aan het program toe te voegen, zoodat fh dit seizoen 6 uitvoeringen worden gegeven. De leden hebben nu het voordeel, dat zy niet teeer op eigen gelegenheid naar den Schouw- terg behoeven te gaan om tooneel te genieten, teaar dit kunnen doen via onze vereeniging, die teiet alleen de beste stukken geeft, welke ge speeld worden door de beste gezelschappen, teaar ook stukken, welke aan de eischen der katholieke moraal voldoen. De te geven stukken zyn: 1. „De witte ziekte", tooneelspel van Karl Ca- tek. te geven door het Rott. Hofstadtooneel. °it is een charge op de dictatuur, een stuk vol spanning van begin tot einde, van groot for maat en uitmuntend gespeeld. (8 Oct. 1937). 2. „Het wonder in de bergen" van Molnar, te Seven door het gezelschap Jan Musch; een teitroerend diep-Katholiek stuk, gespierd en tender eenige hinderiyke zoetigheid. (19 Oct. *837). 3. „Echtpaar van middelbaren leeftijd" van k M. Delafield, te geven door „Het Nieuw tehouwtooneel"; een zedenstuk, waarin lachen Zaan elkaar afwisselen en geestige dialogen te Genieten zyn. (19 Nov. 1937). 4. „Scrooge en Marley", een tooneelstuk ge- Zokken uit Dickens' „Christmas Carol", te ge- ten door de Nederlandsche Tooneelgroep, Dir. B. Schaly te Deventer; een levendig en aan- Zekkeiyk Kerststuk, dat den leden zeker groote teldoening zal geven. (15 Dec. 1937). 5. „Prof. Dr. Hiob Pratorius", blijspel van ^urt Götz, te geven door het Centraal Tooneel te Amsterdam, het gezelschap dat ons verleden tear met zoo groot succes „Het voorste Le gioen" bracht. In dit nieuwe stuk, dat een 'Muurwerk van geestigheden" genoemd wordt, tellen de lachsalvo's elkaar opvolgen. (28 Jan. *938). 6. „Genesius" van Henri Ghéon, te geven ('oor de Amsterdamsche Tooneelvereeniging met Albert van Dalsum in de titelrol. In dit edele stuk, waarmede van Dalsum jaren geleden zulk ten furore maakte, ontvangen de leden onge twijfeld het allerbeste, dat zij van goed tooneel Eerwachten kunnen. (24 Febr. 1938). Tenslotte heeft het bestuur besloten om op De directeur van het Postkantoor te Haar- tem maakt bekend, dat op Koninginnedag, 31 Augustus, de kantoren voor den postdienst niet 'ater zyn opengesteld dan tot 13 uur. Post wissels (uitgezonderd telegrafische), post be wij - ten, quitanties, pasmunt- en belastingzaken Worden dien dag niet behandeld. Voor den post- chèque- en girodienst zijn de kantoren alleen °Pen voor stortingen of uitbetalingen, waarvan sPoedbehandeling of spoedbericht wordt of is Bevraagd en voor uitbetalingen op reispost- °hèqueboekjes. Op dien dag vervalt de derde briefpostbestel- Zng te Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Aer denhout en Heemstede, en te Spaarndam en Vogelenzang de tweede briefpostbestelling. Te Santpoort en Bennebroek wordt de laatste be velling omstreeks 13 uur 30 uitgevoerd. Te Haarlem vervalt de tweede pakketpostbe- Veliing. Niet uitgevoerd worden de derde en vijfde teslichting te Haarlem, Aerdenhout, Bloemen dal, Heemstede en Overveen. De bykantoren Aerdenhout, Sclroterweg en Tempeliersstraat zyn ook voor den telegraaf- eh telefoondienst na 13 uur gesloten, evenals te postagentschappen, 28 November a.s. een matinée-voorstelling te geven voor de kinderen van de leden. Opge voerd zal worden „Robinson zal niet sterven" van Friedrich Forster en wel door het Katho lieke Tooneelgezelschap „Het Kompas" te Am sterdam, dir. A. Brugman. Na het succes van het vorige jaar heeft het bestuur van G. en W. besloten, by voldoende belangstelling, voor leden van G. en W. ook in dit jaar de gelegenheid te openen een cursus in wijsbegeerte te volgen, te geven door den zeereerw. pater F. J. van de Vrande, M. S. C. te Driehuis-Velsen. Deze cursus zal twee jaar duren en het vol gende omvatten: Logica; eenige voorname hoofdstukken uit de Kosmologie en Metaphy- sica; Rationeele Psychologie; eenige stellingen uit de Kritica of Kenleer; de algemeene Zeden leer en de Rationeele Maatschappijleer. De cursus vangt aan in October 1937 en wordt door de gewone schoolvacanties onder broken, zoodat per jaar ongeveer 40 wekelyk- sche lessen van één uur gegeven worden. Het ligt in de bedoeling de lessen te doen geven op Woensdagen en te doen beginnen om 8.30 uur 's avonds. De lokaliteit wordt nader aangewezen. De cursus, welke in 1936 werd begonnen, zal worden voortgezet op Maandag 13 Sept. 1937. De zomersche zon moge nog luchtige klee ding noodzakelijk maken, de September maand breekt haast aan en de winter staat weer voor de deur. Al kan men zich, als het warm is, nauwelijks voorstellen hoe koud het in den winter kan zyn, de eischen van dat seizoen vragen toch om reeds vroegtydige voor ziening. En daartoe zy hier de opening van een nieuwe bontzaak, Groote Houtstraat 134, me degedeeld. Wij behoeven deze zaak eigenlijk niet by onze lezeressen te introduceeren. De Böntkoning was immers vroeger al 7 jaar lang in de Groote Houtstraat, schuin tegen over de huidige nieuwe zaak, gevestigd onder den naam van „De Leipziger Bonthandel." An derhalf jaar geleden werd de zaak overgeplaatst naar Amsterdam, Kalverstraat 38, doch deze winkel is thans filiaal geworden en de Bont koning is weer tot zijn oude liefde: Haarlem teruggekeerd. Men vindt er een uitgebreide sorteering bont. te kust en te keur, en de lange, modem inge richte winkel maakt dat men het gewenschte: bontmantels, vossen, capes, kragen, vellen, enz. op z'n gemak kan uitzoeken. De ruime, gerie felijke en gezellige paskamer kan by het pas sen goede diensten bewyzen. Er wordt alleen „echt" bont, geen imitatie verkocht en alles onder schrifteiyke garantie. Een bontkoning kan natuurlyk alleen eerste klas qualiteit verkoopen, doch dat wil geens zins zeggen dat 't er duur is, want de pry zen zyn zéér gevarieerd. Wij vermoeden dat menige lezeres er althans een kykje zal willen nemen, want het is er voor de vrouw een bont (klee ding)-paradijsje I Geboren: 27 Aug.: J. J. BoeserSchouten, z.; M. KooyKuyer, d.; T. KramerSwieze- rijn, z.; M. M. TensenZwarter, d.; 28 Aug.: C. PoppenburgHartgerink, d.; 27 Aug.: W. T. KuyperRanzijn, z.; 23 Aug.: A. Jansen Kentschel, z.; 27 Aug.: C. E. v. d. Swaluw—v. Hout, z. Overleden: 26 Aug.: E. J. JansenSpeekman, 69 j., Emmakade; 27 Aug.: H. C. v. Bilderbeek, 84 j., Nobletstraat; H. Walter, 60 j., Spaarn- damscheweg; H. Leuven, 61 j., Kamperlaan; C. B-ood, 85 j., Teslastraat. Wedvlucht vanaf Limoges (Frankrijk). Af stand 475 K.M., los 5 uur 30 min. A. Tanis 1, L. van Berkel 2, H. Wassenberg 3, S. van Gennep 47, J. Popken 5, C. van Leu ven 6. Eerste prijswinnende duif 4 uur 18 min.; laatste prijswinnaar 4 uur 57 min. Snel heid 1192 per minuut. Wedvlucht van Corbeil (Frankryk). Los 6 uur. Afstand 450 K.M. A. Tanis 1, L. van Berkel 2; 4, 9; J. Byster 3, 8; J. v. d. Veldt 5, 6; H. Wassenberg 7; S. van Gennep 10. Eerste pryswinnende duif 1 uur 42 min. Snelheid 1051 meter per minuut. Wedvlucht van Bordeaux (Frankryk). Af stand 928 K.M. Los Zaterdag 1 uur. S. van Gennep 1, A. C. Tanis 2, J. Bystra 3, 9; L. van Berkel 4, 5, 6; J. Heintjes 7. Eerste pryswinnende duif Zondag 1 uur 24 min., laatste pryswinnaar Maandag 1 uur 56 min. Snelheid 869 meter per minuut. Wij hebben de eer U te berichten, dat de PHILIPS FABRIEKEN het nieuwe radioseizoen hebben ingezet met Daar een beschrijving in kort bestek practisch onmogelijk is, noodigen wij U hierbij beleefd uit tot een bezoek aan onze showroom, waar wij U gaarne een uitvoerige beschrijving met afbeeldingen van deze wonder- serie zullen verstrekken en U dan tevens in de gelegenheid kunnen stellen de apparaten te bezichtigen en te beluisteren. Prijzen reeds vanaf 98.50 met ultra kortegolf. Vraagt toezending van brochure. Hofleverancier PLEIN 35, tegenover Tempeliersstraat TELEFOON 16823 BIJ SPECIALISTEN BETER SERVICE Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben beschikt op een brief van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappy N.V., te Haarlem, houdende verzoek, namens de Eer ste Nederlandsche Electrische Trammaatschap- py N.V., om vergunning tot het verleggen van tramsporen in den weg langs de Leidsche Vaart te Haarlem. Zij hebben overwogen, dat door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam by brief van 29 Juli 1937 bezwaar tegen de ontwerp-beschikking op het verzoek is ingebracht door er op te wy- zen, dat in den weg langs de Leidsche Vaart reeds gedurende ruim 80 jaren een transport leiding van hun gemeente voor duinwater ligt, dat de in 1904 in dezen weg gelegde tramsporen wel deze buisleiding op drie punten kruisen, doch dat zij daarvan overigens zoo ver verwy- derd zyn, dat herstellingen aan die leiding on gehinderd kunnen geschieden, dat by de thans voorgenomen verlegging van de tramsporen evenwel een 4 c.M. dikke betonlaag met as- phaltafdekking zal worden aangebracht, ten gevolge waarvan de leiding voor het verrichten van herstellingen niet anders bereikbaar wordt dan na de verbreking van het betondek en een zeer kostbare ondervanging van de tramsporen, dat volgens artikel 5 der voorwaarden, opgeno men in de ontwerp-beschikking op het verzoek, de kosten dezer voorzieningen ten laste van hun gemeente kunnen worden gebracht, terwyi zy in de omstandigheid, dat deze kosten een gevolg zyn van het verleggen van de tramsporen, veel eer aanleiding vinden te verzoeken in de be treffende voorwaarden een bepaling op te ne men, krachtens welke de genoemde kosten ten laste van de vergunninghoudster zullen komen. Ged. Staten hebben dienaangaande overwo gen dat artikel 5 van de ontwerp-beschikking slechts bepaalt, dat de vergunninghoudster ver plicht is het verrichten van werkzaamheden aan de in den weg liggende waterleidingbuizen van de gemeentelyke waterleiding van Amsterdam en het in verband daarmede treffen van voor zieningen aan de trambaan te gedoogen, terwyi zij tevens verplicht is het gebruik van de tram baan hiernaar te regelen; dat genoemd artikel dus geenerlei regeling Inhoudt omtrent de schade, welke voor de gemeente Amsterdam als recht- hebbende op den betreffenden weg, uit den aan leg en de instandhouding van een trambaau op dien weg mocht voortvloeien. Een regeling, als hiervoren bedoeld, behoort naar de meening van Ged. Staten, ook niet te worden opgenomen in een te verleenen vergun ning, daar een zoodanige regeling immers bij gebreke van overeenstemming tusschen par tyen tot de competentie van den Kanton rechter behoort. Mitsdien moet thans buiten beschouwing blijven, aldus Ged. Staten, de vraag, te wiens laste mogelyke, uit het verleggen van de tram sporen voortvloeiende kosten dienen te komen, zoodat niet aan het verzoek van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam kan worden voldaan. Tenslotte hebben Ged. Staten besloten de ge vraagde vergunning te verleenen onder eenige voorwaarden omtrent de nauwkeurige ligging der sporen. O.a. is bepaald dat de aanwezigheid der spoor staven geen belemmering mag vormen voor d? goede afwatering van den weg. De bovenleiding moet bevestigd zyn aan mas ten, welke geplaatst worden ter weerszijden van den rijweg, zoodanig, dat het voetgangers verkeer zoo min mogelyk belemmerd wordt, een en ander ten genoegen van Ged. Staten van Noord-Holland. De breedte van het rollend materieel mag niet meer dan 2.40 M. bedragen. De werken, tot de trambaan behoorende, moe ten ten genoegen van Ged. Staten van Noord- Holland in zoodanigen staat worden onderhou den, dat zy geen hinder of gevaar voor het ge wone verkeer over den weg, noch hinder voor de goede afwatering van den weg veroorzaken. Voordat tot herstelling of vernieuwing var. werken hierboven bedoeld wordt overgegaan, moet daarvan behoudens in spoedeischende gevallen tenminste 2 x 24 uur van te voren worden kennis gegeven aan den wegbeheerder en aan den Directeur der Gemeentelyke Water leiding van Amsterdam, wanneer voor de her stelling of vernieuwing het opbreken van het wegdek noodig is. De vergunninghoudster moet het verrichten van werkzaamheden aan de in den weg liggen de walerleidingsbuizen van de Gemeentelyke Waterleiding van Amsterdam en het in ver band hiermede treffen van voorzieningen aan de trambaan ..gedpog^n. zy is, tevens verplicht het' gebruik van de trambaan hiernaar te rege len. Er zyn groote veranderingen op til In 'thart van Overveen. De kuil staat n.l. aan de plank. Maar niet alleen de Kuil, ook een aantal wo ningen aan Bloemendaalschen weg en zyiweg. De gemeente biedt het geheele terrein, jaren geleden gekocht met de bedoeling er een nieuw Raadhuis op te bouwen, te koop aan. Als er dus een kooper opdaagt, dan gaan het huis, dat thans door den gemeente-monteur Bakker be woond wordt, het oude tolgaardershuis en de woning van den heer Vrees, met de daarachter liggende garage, tegen den grond. Naar we vernemen, is een der verkoopsvoor- waarden, dat onmiddellyk na aankoop tot sloo ping moet overgegaan worden van deze percee- len. Op deze wyze zal er dus een flinke verrui ming komen in 't hart van Overveen. Als de gemeente haar zin kreeg, dan zou het heele rytje huizen van den zyiweg tot „Klein Tette rode" ('t huis van dr. Bos) opgeruimd worden, maar eenige bewoners zyn niet genegen hun perceelen te verkoopen. Ook het oude raadhuis (jammer genoeg niet „Van Ouds het Raadhuis" heeft z'n langsten tijd gehad. Dit zal wel eenige verruiming ge ven, maar het hotel zal toch altijd nog een sta-in-den-weg biyven. Met dit al staan er dus groote veranderingen te wachten en 't dorpsaspect zal er dus gron dig door gewyzigd worden. (Ingezonden) Wij ontvingen onderstaand stuk van een be kend en hooggeacht ingezetene van Velsen en geven gaarne uiting aan zijn zienswijze. In dit blad werden eenige beschouwingen ge wijd aan het zoogenaamde „kleine tunnelplan", terwyl de redactie in het avondnummer d.d. 19 Augustus j.l. verklaarde niet te gelooven dat er één partij zou zyn, die niet met genoegen het groote plan zou zien uitgevoerd. Hierin vergist de geachte redactie zich echter stellig. In groote lagen der bevolking van Velsen en Beverwijk zou men uitvoering van het groote tunnelplan, hetwelk beoogt de spoorlijn Haarlem—Uitgeest- Alkmaar mede door den tunnel te leggen, ten zeerste betreuren. Grypen we even terug in de tunnelgeschie denis. Het drukke autosnelverkeer had en heeft dringende behoefte aan een onbelemmerde ver binding van de beide kanaaloevers te Velsen. Het stoompontveer, welks diensten overigens uit stekend functionneeren, voldoet sinds langen tijd niet meer aan redelyke eischen. De Regeering besloot, na ryp beraad, op ruimen afstand der tegenwoordige oeververbinding een (kostbaren) tunnel te doen graven, uitsluitend bestemd voor het doorgaand autoverkeer, hetwelk buiten Velsens bebouwde kommen om geleid zal wor den. Deze beslissing, welke het spoorwegverkeer intact laat, was voor de bevolking der dubbel stad VelsenBeverwijk al een beproeving. Men denke zich daartoe den plaatselyken toestand eens goed in. Het stadsagglomeraat .Velsen—Beverwijk, tel lend bijna 70.000 zielen, wordt door het breede Noordzeekanaal in twee deelen gekloofd. Benoorden het kanaal wonen circa 26.000 men- schen. Uiteraard bestaat er tusschen beide deelen een zeer intensief verkeer. Dit is thans geheel aangewezen op de spoorbrug en het pont- veer. De drukte aan de ponten wordt voor een belangrijk gedeelte door het locaal verkeer ver oorzaakt. Ook als het tunnelplan eenmaal ver werkelijkt is, zal het plaatselyk verkeer (voet gangers, wielrijders, autobussen en een deel van het overige intern autoverkeer) op de ponten welker diensten dan natuurlyk belangryk zullen worden ingekrompen, aangewezen blyven. Een hefbrug zou óók aan Velsen en Beverwyk uit komst hebben gebracht en voor het scheep vaartverkeer en het autosnelverkeer geen be lemmering van beteekenls hebben opgeleverd. De bevolking schikte zich echter in het schyn- baar onvermydelyke, daar, naar de wyze be slissing van den betrokken Minister, de spoor brug en daarmede de spooriyn VelsenBeverwijk behouden bleef. De uitstekende spoorverbinding tusschen beide belangrijke plaatsen, waardoor men elk half uur in minder dan 3 minuten van het eene station naar het andere gevoerd wordt, deed het gemis eener vaste oeververbinding voor het overig lokaal verkeer minder scherp gevoe len. Nu echter door agitatie van de zyde van het scheepvaartverkeer het bestaan van den spoor weg bedreigd wordt en men de doorgaande lijn, welke thans het hart van beide plaatsen snydt, buitenom door den autotunnel wil leiden, is -.'en krachtige tegenactie zeker op haar plaats. Het schynt welhaast, dat er geen ander verkeer is dan autosnelverkeer en zeescheepsverkeer! De rol van het plaatselijk verkeer, hoe belangrijk ook, schynt naar veler oordeel volkomen te zijn uitgespeeld. Van coördinatie van belangen heb ben deze lieden blykbaar nimmer gehoord.... iuet meevallen... Als de spoorweg door den autotunnel gevoerd wordt, zullen degenen, die bezuiden het Noord zeekanaal wonen, naar Santpoort moeten terug reizen, als zy per electrischen trein Beverwijk willen bereiken, terwyl de ingezetenen van noor- delyk Velsen zich voor een trip in omgekeerde richting allereerst naar het station Beverwijk moeten begeven, vervolgens naar Santpoort hebben te reizen en vandaar, wederom noord waarts gaande, Velsen of IJmuiden kunnen be reiken. Waarlijk een dwaze toestand! Het is duidelijk, dat de iyn HaarlemAlkmaar ernstig aan beteekenis inboet, als de grootste plaats, welke de treinen passeeren, van het verkeer wordt uitgesloten. De drukke stations IJmuiden en Velsen en de 4 halteplaatsen, welke daar onder ressorteeren, zullen een beduidend ge deelte hunner clientèle verliezen. Men zal zich gaan behelpen met den autobus, hoezeer ook deze alsdan een grooten, tijdroovenden omweg moet maken of de ponten moet blyven benutten. Toegevend, dat de ingezetenen van de afdee- ling Santpoort der gemeente Velsen (in welk deel óók de halteplaats Driehuis—Westerveld gelegen is) weinig overlast van het groote tun nelplan zullen ondervinden, moet in elk geval worden geconstateerd, dat de verkeersbelangen van 50 a 60 duizend menschen by volvoering van het plan op onduldbare wyze aan het scheepvaartbelang worden opgeofferd. Buitendien moet nog altoos worden bewezen, dat de spoorbrug, welker openstelling ruim en regelmatig is en welker doorvaarthöogte voor de binnenvaart weinig belemmering geeft, een voor de (heusch niet zoo talrijke) zeeschepen op den duur onhoudbaar obstakel vormt. Zou die stel ling echter bewijsbaar zijn, dan behoort de op lossing te worden gezocht in een afzonderlyken spoortunnel, te graven op de plaats der tegen woordige brug. Ongetwyfeld zullen de totale kosten zoodoende hooger zyn, doch dan is een bevredigende oplossing gevonden. Overigens zullen de kosten van uitvoering van het hooger- bedoelde groote tunnelplan, gepaard gaande met omlegging van den spoorweg en met kosten van bewaking van diverse nieuwe overwegen, ook 'Zaterdagavond omstreeks half negen is te Haarlem een tweepersoonsauto in de Delft, het water by de Spoorwegstraat, gestort, waarbij de 27-jarige mevrouw N. T., die onder toezicht van haar man den auto bestuurde, verdronk. De heer T. maakte met den auto een proefrit, aangezien hy het wagentje wilde koopen. Dicht by zyn woning in de Spoorwegstraat nam zyn vrouw achter het stuur plaats. By den scher pen hoek reed de auto het trottoir od en daar na schuin op het water toe. Hier reed de wagen in de Delft, waar hij over den kop sloeg. De heer T. wist den auto het eerst te verlaten. Hy bevrydde zyn vrouw en trachtte haar boven water te houden. De modder werd echter haar ongeluk. Mevr. T. zakte steeds dieper weg en verdween ten slotte onder de oppervlakte van het water. Nadat de heer T. door omstanders op het droge was geholpen, vond men na tien minuten zyn echtgenoote. Zy was reeds bewusteloos door het vele water en de modder, welke zy had binnengekregen. Ruim een uur hebben "dr. M. C. Hilbrink en een. lid van den Ongevaflendienst getracht door kunstmatige ademhaling dé levensgeesten op te wekken, doch dit heeft niet mogen baten Het l«k is naar het St. Elisabeths-Gasthuis ver voerd. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. De politie heeft den wagen in beslag genomen. Tegen den 25-jarigen heer J. T. is proces verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. De heer T. verklaarde, dat het gaspedaal had geweigerd, zoodat de auto niet tydig tot stil stand kon worden gebracht. Hy zou het stuur tezamen met zjyn vrouw hebben vastgehouden. Een rijbewijs kon de heer T. niet toonen. Een rijbewijs kon de heer T. niet toonen, maar naar hy verklaarde, zou hij het sinds negen maanden bezitten. Deze verklaringen worden thans nader onderzocht. B. en W. van Haarlem doen te weten: a. dat de bureaux op het Raadhuis en alle andere gemeentelyke instellingen, behalve de sub b genoemde, op Dinsdag 31 Augustus 1937 den geheelen dag zullen zyn gesloten; b. dat geopend zullen zijn; le. het gemeentelijk Laboratorium voor Pa thologische Bacteriologie (Zondagsdienst); 2e. het kantoor van het Havenwezen aan den Koudenhorn; 3e. de gemeentelyke Bad- en Zweminrichtin gen (van half 8 tot 10 uur des voormiddags) 4e. de Stads-Apotheek (van 8' uur des voor middags tot 8 uur des namiddags); 5e. het Koelhuis van het Openbaar Slacht huis (van des voormiddags 7 tot 8 uur); 6e. het Frans Halsmuseum en de Frans Hals- tentoonstelling (van 10 uur des voormiddags tot 5 uur des namiddags, voor groepen van des voormiddags 910 uur en van des namiddags 56 uur); c. dat op genoemden dag niet toegankeiyk zijn de gemeentelyke sportterreinen; d. dat op dien dag werkzaamheden als het ophalen van vuilnis, haardasch enz. niet zullen plaats hebben; e. dat de orgelbespeling des avonds in de Groote of St. Bavokerk niet doorgaat. Wedvlucht vanaf Quivrain, afstand 221 K.M. B. C. v. d. Meer 1; Sprokkreeff 2, 3, 4, 6, 7; J. F. Koedijk 5; J. J. Lasschuit 8. Totale uitslag; no. 1 B. C. v. d. Meer met 226 punten; no. 2 G. Sprokkreeff met 181 pun ten; no. 3 J. F. Koedyk met 171 punten; no. 4 J. j. Lasschuit met 154 punten; no. 5 H. Olden- mark met 152 punten. De beker werd gewonnen door den heer G. Sprokkreeff voor den wedvlucht met jonge duiven. van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht om licht op te hebben <n> Domela Nieuwenhuis heeft het Nederlandsche volk eens verweten, dat 't uit emotielooze crea turen bestaat, creaturen die nooit ergens warm voor te krijgen zyn. Ze zouden zelfs niet in staat zyn an een behoorlijke revolutie te maken. Wel zouden ze op een byeenkomst schreeuwen en brullen, dat ze den Staat omver zouden gooien doch buitengekomen zouden ze een trammetje nemen. Ik wil aannemen, dat het in den tyd van Domela zoo geweest is, maar tegenwoordig is dat toch zeker niet meer zoo. Heeft niet een poosje geleden in de Engelsche bladen een gigantisch artikel gestaan met het opschrift: „In Nederland schiet men iemand voor een pond boter dood." En wou men, na hiervan nota genomen te heb ben nog beweren, dat wij tarrsne, suffe indivi duen zyn, met geroeste hersenschamieren en chocolademelkgezichten? Ik heb er het hart niet toe. Bovendien onze Nederlandsche gewapende macht kennende, weet ik persé, dat dat artikel vreeselyk overdreven was. Voor één pondje ge smokkelde boter schiet men hier iemand niet dood. Het minste kwantum dat vervoerd werd en dat aan den eigenaar 't leven kostte, was zes ons. Dus u ziet, onze overzeesche naburen heb ben weer schromeiyk overdreven. En afgezien van alles beweer ik nog steeds, dat we daarin groot gelyk hebben. Heb ik nog niet onlangs vernomen, dat maar van een tiende, dat frauduleus werd ingevoerd, accyns geheven kon worden? Weet u wat dat zeggen wil? Dat wil zeggen: dat op iedere 100 kilo 90 kilo ge smokkeld wordt. Nu zou een doodgewoon ster veling redeneeren: laat dan die 10 procent ook maar loopen, want dat is toch de moeite niet, doch ik kan me best begrypen dat de overheid er anders over denkt. Ten eerste is een overheid bieestal niet „doodgewoon" maar altyd „buiten gewoon" en ten tweede is zy niet „sterfelyk" maar practisch „onsterfeiyk", want je raakt ze nooit meer kwijt zoo lang de wereld bestaan zal. Voorts zyn er nog wel andere dingen, waaruit onze veranderde mentaliteit blykt. Slaat u eens een krant open en kykt u eens naar het aantal auto-ongelukken, met of zonder drankinvloed, en wil u dan beweren, dat die veroorzaakt zijn door menschen, die met een „trammetje" gaan? Neen, beste lezers dat zijn kennelijk bloed dorstige naturen, die er prys op stellen ons volk in zyn zwakke zyde aan te tasten. En gaat u eens voor de aardigheid door de Amsterdamsche Jordaan en roep eens een paar maal: „Ik ben fascist!" (voor de aardigheid na tuurlyk). Tien tegen één, dat men met een volledig gedesorganiseerde body de Jordaan wordt uitgereden en alle doktoren, zusters en broeders van het Binnengasthuis drie weken lang overuren aan je maken. Nee, zoo mak zyn we al lang niet meer. Laten we ons daarover verheugen. Voor Haarlem hou den vele autcRiobilisten helaas al hun hart vast de politie kykt hier de aspirant-autobandieten tamelijk goed op hun vingers en controleert alle verdacht uitziende wagens. Maar voor de rest is het een lust om by den weg te zyn en die solli citanten naar de eeuwigheid te zien manoeuvree- ren robuust pittig heelemaal niet „trammetjesachtig". En ik zeg nogmaals: dat kan tot voldoening strekken, althans voorzoover er onder de slacht offers geen familieleden van jezelf zyn. Want dan zou je ze voor het or.tzaglyke leed dat ze vaak aanrichten. Toch schynen er byna nooit familieleden van ministers, rechters en dergelyke notabelen tot de verongelukten te behooren. Hoe ik tot die conclusie kom? Wel de straffen op dergelyke misdryven-, zijn nog steeds zoo clement en be scheiden.... Voor honderd gulden mag je tegenwoordig al heel wat. ARCHILLUS Vermoedeiyk in verband met de verbeterde economische omstandigheden vertoont het ver bruik van boter op dit oogenblik een stygende tendenz. De minister van Economische Zaken heeft gemeend dit grooter verbruik van boter te moeten bevorderen door ongeacht de wij ziging van de heffing, welke in verband staat met de wisseling van de Leeuwarder noteering de heffing op boter met 10 ets. oer K.G. te verlagen. Dientengevolge is met ingang van heden (Zondag) de heffing op 55 ct. per K.G. vastgesteld, zoodat de boter met 10 ets. per K.G. goedkooper wordt. In verband met de stijging van de prijzen van verschillende andere levensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zyn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets. per K.G., terwyl de heffing op margarine zoo danig is vastgesteld, dat de prys van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt verlaagd. De wUziging van de heffing op boter en mar garine komt vanzelf in een lageren prijs voor den verbruiker tot uitdrukking. De minister vertrouwt, dat ook de producenten van oliën en vetten hun prijzen met een overeenkomstig be drag zullen verminderen, waardoor de verbrui ker ook van deze verlaging zal profiteered Mocht dit onverhoopt niet het geval blyken. dat zou moeten worden overwogen de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruiker wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Ten slotte heeft de minister nog besloten, het menggebod van boter in de margarine ep te heffen. Het mengpercentage, dat des- tyds 40 procent heeft bedragen, was in den laatsten tyd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans 10 procent. De verlaging van deze heffingen beteekent voor het Landbouwcrisisfonds een verminde ring van inkomsten van ruim 8 millioen gul den. Deze vermindering is mogelyk, zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van da steunverleening aan de melkveehouders wordt getornd, doordat in den z.g. Zuivelpot (hef fingen krachtens de crisis-uitvoerwet) nog een belangrijk bedrag aanwezig is. De nieuwe regeling treedt heden, Zondag 29 Augustus in werking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3