De vlootrevue formeert zich Prinses Juliana opgetogen Maandag VOOR ÉÉN GULDEN De Nederlandsche rondvlucht HOOGSPANNING IN DE ORANJESLUIZEN Café Parisien ongelooflijke Sunny Bar SLECHT VLIEGWEER ZONDAG 29 AUGUSTUS 1937 Aanblik van de opgestelde water- sportvloot zal men niet licht vergeten Duizenden langs het Buiten IJ Ontbinding wat al te kwiek Maar één ongeval ,Hier moesten we altijd kunnen blijven wonen" Verrast door fraai interieur V ^iijr JL nndftlonfliike metamorphose Grill-room DE GULBRANSSEN - TRILOGIE Later op den dag werden de weers omstandigheden beter, zoodat de tocht geen totale mis lukking werd Belangstelling op de vliegvelden Te Eindhoven Op Teuge Boven Nijmegen Weer op Ypenburg Brandje verried het geheim Oude vrouw had haar geld in kousen en beddegoed verborgen Zijn zwager met een zeis gedood Droevige afloop van een vecht partij in een woonwagenkamp Jongeman doodgereden Begin September zou hij in het huwelijk treden ZEILEN CRICKET CRICKET IN ENGELAND Yorkshire herovert de leiding De „Burnhamweek" goed begonnen Borgerhoff Mulder en Ritman eersten in de sharpie-klasse H.C.C.—BOOTLEGGERS Derde overwinning der Engelschen KINDEREN VERDRONKEN UIT DE STAATSCOURANT Landsdrukkerij De vlootrevue bij gelegenheid van de over dracht van het Prinselijk jacht „Piet Hein", heeft Zaterdagmiddag op de Oranjesluizen en op alle toegangswegen daarheen een on gekende drukte veroorzaakt. De vlotte af werking daarvan liet, voornamelijk wegens de onbekendheid met dit terrein by een groot deel van het publiek, wel het een en ander te wenschen. Ook de smalle Nieuwen- dammerdijk was In dit opzicht niet bepaald bevorderlijk, doch dank zy het flinke op treden van de politie en het ingespannen werken van het sluispersoneel, is alles zon der noemenswaardige vertragingen of on gelukken afgeloopen. De stemming was uit stekend, waartoe het uiterst fraaie weer en een heeriyk frisch zeilwindje veel bedroe gen. Al vroeg in den middag toonde het water in en by de Oranjesluizen het bedryvig beeld van een spoedig onafgebroken file schepen van elk pluimage, waarin de groote passagiersbooten als door torpedojagers omringde slagkruisers sche nen. Uit den aard der zaak vormde deze nau tische optocht voor de Oranjesluizen een ver keersopstopping van ongekende afmetingen. Als men dat met een leekenoog aanschouwde, scheen de debiele onvermijdeiyk: van de fees telijke en langverwachte vlootrevue kon zoo haast niets terechtkomen. By deze pessimistische verwachting was ech ter een uiterst voorname factor uit het oog ver loren: het sluispersoneel van den rykswater- staat, natuuriyk met ambtsbroeders van ande re sluizen versterkt, dat onder de persoo»- liike leiding van den havenmeester van het Noordzeekanaal, den oud-gezagvoerder J. Seyf- fert wonderen verrichte. En de Amsterdam se he politie hielp in deze yverig mede, door de overtalryke, in den weg loopende nieuwsgieri gen met zachten drang van de sluizen te ver- wyderen. Eenmaal zoover gevorderd ging het met recht hurry up. Om te beginnen werd het inkomende scheepvaartverkeer eenvoudig stopgezet en daarop kwam een demonstratie van wat samenwerking vermag. Zocwel de water sporters als de kapiteins der groote passa giersbooten voelden, dat inschikkeiykheid hier voor alles noodig was en dat werd dan ook van harte geleverd. Van uit de groote samenscholing voor de sluizen maakten zich voor iedere schutting niet meer schepen los dan in één keer in de sluis konden dat zyn er heel wat! en met den meest be kwamen spoed, waarbij de stoom- en motor vaartuigen de zeilvaartuigen sleepten, ging het dan naar binnen. Dan draaide het sluispersoneel aan de lieren en de rinketten alsof hun leven daarvan afhing en eer men het zelf recht besefte was er dan weer een bezending doorheen. Was dit alles dus uit nautisch verkeers- oogpunt werkeiyk bewonderenswaardig, als schouwspel was het nog oneindig interes-' santer. In het donker van de sluiskolk, waarby tusschen de zware sluismuren en da schepen en scheepjes slechts smalle partjes groenig water overbleven, lag daar een men geling van kleuren, die ofschoon uit d» omstandigheden ontstaan menig schilder in verrukking kon brengen. Groote passa giersbooten, afgestampt vol menschen, to renden hoog tusschen de smalle jachten in de diepte. De kleuren van jumpers, zeil- jackets en hoofddoeken wedyverden in fel heid en levendigheid roet die van de tallooze sein-, vaderlandsche en fantasievlaggen en daartusschen zag men de heer en beroeps- en amateurnautici aan het werk. Schitterende staaltjes van zeemanschap werden ten beste gegeven en op even frappante wijze soms het gebrek daaraan gedemonstreerd, maar voor dit alles was een afdoende remedie: inschikkeiyke sportiviteit. Herhaalde malen scheen het wel dat een jachtje gekraakt ging worden, dan stegen even vaak benauwende gilletjes op wat overigens in een veel- sijdig kopergeschetter verloren ging doch steeds wist men het griezelig .haast" te be letten een fataal „heelemaal" te worden. De uittocht uit de sluiskolken ging vanzelf sprekend nog kwieker dan het behoedzame binnenkomen. Nauweiyks verscheen er licht tusschen de sluisdeuren of sleeplijntjes werden opgegooid, zoodra er even ruimte was knepeu de eerste booten vaak met een sliertje zeil- booten achter zich er tusschen uit, dan volg den de grootere schepen en eer men het zelf wist was de wriemelende vulling van een sluis een staartje, dat als een eskader in kielwater linie het Buiten IJ opvoer en daar wist de rykspolitie. die met liefst acht booten aanwe zig was, er wel raad mee. Er waren trouwens van te voren aan alle deelnemers van de revue nauwkeurige aan- wüzingen toegezonden; daarby waren er Uefst driehonderd genummerde piketten geslagen; het wees dus den weg vrijwel van zelf. En als er nog een enkele bij was, die de kluts kwyt raakte, dan beschikte de rykspolitie over personeel met formidabele stemmen. Met het kabbelend water als uit stekend klankbord galmden de aanwijzin gen her en der. Zoo ontstond langzamerhand een tafereel, dat ieder die het heeft mogen zien nooit meer uit de herinnering zal gaan: Neder lands watersportvloot in afwachting van haar hulde aan het Prinseiyk Paar in twee rijen geankerd. Dat was een gebeuren zoo heerlijk, zoo feestelijk en frisch, dat dit beeld voor het geestesoog van ieder die het zag, zal biyven leven. Onder een hemel van exceptioneele, schier Italiaansche helderheid lagen daar, door de groene oeverdijken van het Buiten-IJ omvaamd de meer dan zevenhonderd jachten en jacht jes en de bijna vy'ftig passagiersbooten, die aan de revue deelnamen. Van de sluizen af gezien ter rechterzijde een enkele ry, ter linker een meervoudige haag, terwyi de stoombooten bi; het zoogenaamde „Blauwe Hoofd" een plaats hadden gekregen. In het midden daar tusschen de streng afgezette ruimte, waarlangs het Prinselijk jacht zou varen en achter de rem mingen, op de reede van Schellingwoude, en kele stoere binnenschepen, die ofschoon toevallig aanwezig door het hyschen van groote vlaggen in de feestvreugde deelden. Zoo lag Neerlands binnenvloot, in al haar geledingen waardig vertegenwoordigd, gean kerd op de zonovergoten wateren van het Buiten-IJ. De masten vormden bij elkan der een schier ondoorzichtbare haag en als een mist van kleur lag daarover de pa- voisatie, die in het felle licht scheen te branden en eenzaam hoog daarboven sta ken slechts de stoere s'ïhouetten der met vlaggen omwaaide passagiersbooten, zyn het anders de gevels van Schellingwoude en Durgerdam, die op den dykrand schynen te rusten, Zaterdagmiddag was daartus schen nog een kleurrijke muur van Amster dammers in zomerkleeren, die man aan man den dijkkruin afzetten. Op dezelfde wijze vormde zich inmiddels op het Binnen-Ij de revue der wherries en kano's die tegen het licht gezien als zwarte prauwtjes op het water dreven, of als kiekens rondom de drijvende super-hen van een der Zaandammer booten als bescherming zochten. Daarboven, van kranen, schepen en loodsen op den ach tergrond, woeien feestelijk de vaderlandsche kleuren, die zich zelfs tot hoog in het blauw van de zomerlucht verhieven. Daar zwermden namelijk drie moderne torpedovliegtuigen van de Koninklijke Marine, terwijl ook enkele sportvliegtuigen en het admiraalschip van de K. L. M. de F 36 Arend, acte de présence gaven. Na het défilé ontstonden uit den aard der zaak nieuwe opstoppingen te water en te land, ofschoon ook in deze de politie hare maatregelen had getroffen. Het ont binden ging nameiyk onberispeiyk van West naar Oost, zoo dat de schepen elkan der nooit in den weg voeren, maar in de haast om thuis te komen ging het ontbin den wel wat kwiek, zoodat er aan de buiten zijde van de Oranjesluizen een opstopping ontstond, die alles wat ooit in dit opzicht vertoond is ver achter zich laat. Zoo ging - het trouwens ook langs den Nieuwendam- merdijk, waar de trechter van het dorp Nieuwendam een verkeerscongestie veroor zaakte, maar zooals het spreekwoord terecht zegt: twee die elkander helpen willen, zijn machtig zes mans werk te tillen. Laat staan dus hoe vlot de zaak loopt als ieder meewerkt. Ondanks de tegenliggende autobussen werd de zaak vlot afgewerkt, terwijl ook het later wordende uur een voortydig en dus regelmatiger heengaan bevorderde. Verkeersopstoppingen zijn er zeer zeker geweest, doch van een paniek of van ongelukken is geen sprake geweest en voor wie de drukte heeft gezien en den Nieu- wendammerdijk kent, ligt daarin het grootste compliment voor de politie. Wat de ongelukken betreft: alles is zeer goed afgeloopen. Dank zij het frissche windje zyn er bij het langdurig wachten in de zon geen uitvallers geweest en de G. G. D. die met twee booten en een ambulanceauto ter plaatse was, behoefde slechts één keer op te treden. Op de binnenkomende Harderwykerboot is namelijk een zes-jarig jongetje met het hoofd tegen een deur gevallen, waardoor een ernstig bloedende hoofdwonde ontstond. Na op de sluis verbonden te zijn, kon het ventje de reis nog met de boot voortzetten. Midden op de open zee is vanmiddag het jacht „Piet Hein" in waarheid een prinse- ïyk jacht geworden. De technische com missie, belast met den bouw van dit natio nale huweiyksgeschenk, heeft het schip plechtig aan Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard overge dragen, die hiermede eigenaren zyn gewor den. Het geschenk, dat op 22 December van het vorige jaar slechts symbolisch kon worden aangeboden, is thans in feite ge schonken. Aan boord van de Piet Hein wachtten de ^ÜViï&T hcroPent VOORHEEN TRIANON AMSTERDAM leden van de technische commissie, de heeren Ernst Crone, D. C. Endert Jr., W. J. M. Lin den, ir. J. Loeff, mr. J. F. van Royen, Bern. E. Ruys, prof. E. Vossnack, benevens de archi tecten H. W. de Voogt, ir. S. van Ravesteyn, en H. P. Mutters, de bouwer van het schip de heer G. de Vries Lentsch Jr., de heer C. T. Stork en de schipper Otte Blom. De komst van Hunne Koninklijke Hoog heden, die per auto uit Soestdijk arriveer den, werd door een luid gejuich der duizen den aangekondigd. Daar verschijnt na eenige oogenblikken op den steiger Prinses Juliana, in een blauw costuum met korten witten mantel en witten hoed gekleed, ge volgd door Prins Bernhard en diens broe der, Prins Aschwin, beiden in zeiltenue. In het gevolg van Hunne Koninklijke Hoog heden bevinden zich de dienstdoende Groot meester van de Prinses, E. J. Juckema van Burmania, Baron Rengers van Warmenhuizen, de hofdame van H.K.H. freule A. M. deBrauw, de secretaris van Z.K.H. jhr. mr. C. Dedel en de adjudant van Z.K.H. jhr. ir. W. G. Röell. Terwijl van allen kant het gejuich opklinkt, neemt de burgemeester op den steiger afscheid en begeven de vorsteiyke personen zich aan boord van het jacht, waar de standaard van de Prinses op hetzelfde moment in den mast in top stijgt. Aan boord worden de Prinses en de Prins begroet door den heer Ernst Crone, die het gezelschap leidt naar het achterdek, waar de leden der technische commissie en de an dere opvarenden zich hebben verzameld. De heer Crone stelt hen voor aan de Prinses, ter- wyi de heer Ruys hetzelfde doet aan den Prins. Nauweiyks heeft Prinses Juliana denlaat- sten handdruk gewisseld, of met een spon taan gebaar wendt zy zich om en laat nieuwsgierig haar blikken gaan over het schip en door den deksalon, waarop zij van het achterschip af het volle gezicht heeft. „Eerst even rondkijken," zegt zy lachend en haar blik verraadt, dat zy aangenaam verrast is bij het zien van het scheeps interieur, dat zy thans voor de eerste maal aanschouwt. De schroeven slaan nu aan en de „Piet Hein" glydt van den steiger weg. Staande op het ach terschip wuift het Prinselijk Paar naar de dui zenden, die op den walkant aan beide zyden ten afscheid nog een extra luid gejuich aan heffen. Zachtjes zoemen de motoren, nauwe iyks hoorbaar, en zonder trilling glijdt het jacht voort, terwijl alleen aan het voorbytrek- ken der strekdammen de betrekkeiyk groote vaart is waar te nemen. De heer Crone heeft thans Prinses Juliana en Prins Bernhard uitgenoodigd het huweiyks geschenk, dat het Nederlandsche volk hun aan biedt, in oogenschouw te nemen. Opgetogen loopen Prinses en Prins rond, telkens enthou siast over iets nieuws, dat zy ontdekken en telkens afgeleid door het schouwspel buiten boord. Alles laten de Prinses en Prins zich uitleg gen, alles openen zy, en telkens zyn zij ver heugd en verrast over het architectonische raffinement en het technische vernuft, welke in het interieur is belichaamd en niet het minst ook over de artistieke kwaliteiten van dit met liefde gebouwde verblijf. Opgetogen liet de Prinses zich de verzuchting ontvallen: „Hier moesten we altijd kunnen blüven wonen," eer, wel niet letterlijk bedoelde wensch, doch een uitstekende tolk voor haar gevoelens van be wondering op dat oogenblik. WORDT ZEER BINNENKORT IN PRIJS VERHOOGD BESTELT ND NOG TEGEN DEN ODDEN PRIJS of meer per maand stelt D zich ln het bezit van deze grootsche schepping van den Noorschen schryver Ti-ygve Gulbranssen, welke onverzwakt in het brandpunt van de belangstelling by het lezend publiek in Nederland blijft staan. Elke bespreking in de pers brengt nieuwen lof aan deze trilogie: 1. EN EEDWIG ZINGEN DE BOSSCHEN (29e druk) 2. WINDEN WAAIEN OM DE ROTSEN (26e druk) 3. DE WEG TOT ELKANDER (16e druk) DE MAASBODE schreef over deze boeken: door de zinnen heen hoort men het gezang van Gods natuur als een heeriyk lied aan den Schepper. Over dit alles zweeft een krachtig Godsvertrouwen Daarom bevelen wij deze boeken warm aan. Een geschenk voor den geest en een sieraad voor het boekenhoekje." De prijs van deze boeken, DIE ELK AFZONDERLIJK EEN OP ZICHZELF STAANDEN ROMAN VORMEN, gebonden ln praclitigen, artistiek uitgevoerden stempelband en RIJK GEÏLI.ÜSTREERD DOOR ANTON PIECK, bedraagt thans nog f 4.50 PER STUK. DE GEHEELE TRILOGIE f 13.50. desgewenseht betaalbaar ln maandel. termijnen van f 1. of méér. Franco toezending geschiedt na ontvangst van ontler- staanden bon. rechtstreeks ln te zenden aan N.V. ROMAN-, BOEK EN KUNSTHANDEL, LEIDSCHEGRACHT 72, AMSTERDAM, POST REKENING 60092. RON Ondergeteekende wenscht te ontvangen van de serie N Gulbranssen de deelen 1, 2, 3* A f 4.50 per stuk. Het verschuldigde ad f Ie maandel. termijn ad f Is heden aan D verzonden». Doorslaan wat eventueel niet wordt ge wenscht). NAAM: ADRES: V.' Het zeer slechte vliegweeT was Za terdag oorzaak, dat de Nederland sche rondvlucht 1937 een volkomen mislukking dreigde te worden. Gelukkig zijn de weersomstandig heden in den loop van den middag beter geworden, zoodat van de Ne derlandsche rondvlucht toch nog meer is terecht gekomen dan aan vankelijk mocht worden verwacht. Nadat Zaterdagmorgen ondanks de minder gunstige weersomstandigheden byna alle deel nemende vliegtuigen van Ypenburg vertrokken, bleken de vliegers in de nabyheid van Tilburg zich niet of althans zeer moeilijk te kunnen orlënteeren, aangezien het niet alleen regende maar de wolken tevens op den grond hingen. Niettemin slaagde het overgroote deel der sportvliegers er in, hun toestellen op de eer ste landingsplaats Eindhoven aan den grond te zetten. Verschillende andere sportvliegers daarentegen raakten uit den koers en landden in naby gelegen havens als Gilze-Ryen en Rot terdam. Enkele toestellen zelfs daalden op Haamstede. Vyftien vliegtuigen keerden naar Ypenburg terug in afwachting van beter weer, De leider van de rondvlucht, de heer Schmidt Crans, stelde zich in Eindhoven met alle vliegvelden, waar deelnemende toe stellen landden, in verbinding. Hy gelast te, dat de toestellen moesten worden vast gehouden tot het oogenblik, waarop mocht worden aangenomen, dat het verder vliegen zonder eenig risico kon gebeuren. Als gevolg van den mist-overlast was de aan komst van de deelnemers aan de rondvlucht op het Eindhovensche vliegveld Welschap, later, dan oorspronkeiyk ln de bedoeling lag. Men wil de hier den deelnemers de koffie offreeren en hen om elf uur laten vertrekken, doch eerst om kwart voor elf arriveerde als eerste luitenant Bach als bestuurder van het nieuwe vliegtuig der N. L. S. de FH. F. D. K. In zyn gevolg waren twee Nederlandsche vliegtuigen. Vlak daarna zwenkte de F 36 de Eindho vensche luchthaven binnen er eenige oogenblik ken later was het de voorzitter der Fédération R. O. Belgique, de heer Schellens, die gevolgd door twee Belgische legervliegtuigen de wielen op den grond zette. Na een korte pauze begon de groote invasie, en kwamen ongeveer een der tigtal vliegtuigen Welschap binnen. Van de zijde der bevolking bestond er een zeer groote belangstelling, vooral voor het En- gelsche autogiro-toestel. In het restaurant was het geruimen tyd een gezellige internationale bedryvigheid. Ondanks het slechte vliegweer hadden zich Zaterdagmorgen zeer velen begeven naar het vliegveld, om daar de aankomst af te wachten van de deelnemers aan de rondvlucht. Vooral de jeugd was sterk vertegenwoordigd. Vanuit het vliegveld Teuge werd telefonisch aan Eind hoven kennis gegeven, dat de bewolking nog zeer laag was. Het zicht bedroeg aanvankelijk niet meer dan honderd meter. Een luchttaxi van de K. L. M. steeg telkens op om het zich: te peilen. Men waarschuwde de vliegers voor de radlomasten te Kootwijk. Te twaalf uur daalden uit de laag hangende bewolking vier militaire toestellen, die een keurige landing maakten. Om 'n uur of één was de lucht der mate opgeklaard, dat de leider van de vlucht, de heer Schmidt Crans, de respectievelijken vlieghavens toestem ming gaf, de deelnemers te laten ver trekken. Het contingent, dat in Eindhoven was ge daald, totaal 26 vliegtuigen, zette den tocht naar Teuge om half twee voert. Het meeren- deel der naar Ypenburg teruggekeerde vlieg tuigen vloog rechtstreeks naar Teuge, terwyi ook de verdwaalde toestellen opstegen met be stemming Teuge. Hierby waren verschillende militaire toestellen van Soesterberg en de ma- rinevliegdienst. In een dezer machines zat de commandant van de luchtvaartafdeeling Soes terberg, overste Van Heyst. I Zaterdagmiddag zijn boven Nymegen een veertigtal vliegtuigen verschenen. De meeste koersten tusschen de spoorbrug en de Waal brug en vlogen zeerlangzaam. De stad was deels in vlaggentooi en de belangstelling op de kade en in de stad was vry groot. Na half drie is geen enkel vliegtuig meer ge passeerd. Zaterdagmiddag tusschen 4 en 6 uur zijn de circa 65 deelnemers aan de Nederlandsche Rondvlucht 1937 weer op Ypenburg terugge keerd. Het tweede gedeelte van de rondvlucht werd in tegenstelling met het eerste begunstigd door behoorlijk vliegweer, ook al was het nog verre van ideaal en bleef het zicht allesbehalve goed. Ook de acht militaire toestellen uit Soester berg, die 's ochtends thuis waren gebleven, na men 's middags aan de Rondvlucht deel. De groote F. 36 heeft nog even over Amster dam gevlogen om de passagiers in de gelegen heid te stellen den Vlootschouw ter gelegen heid van de officieele overdracht van de „Piet Hein" van uit het toestel gade te slaan. Vanuit de lucht hebben zy een telegram gezonden aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard, luidende: „Wij wenschen Uwen Koninklyken Hoogheden harteiyk geluk met geslaagde overneming „Piet Hein." Passagiers en bemanning F. 36." Het vinden van geld ln kousen en sokken, portemonnaies en taschjes, by een binnenbrand te Rotterdam, heeft Zaterdagmiddag in de Kei zerstraat en omgeving de gemoederen danig ln opschudding gebracht, aldus bericht de Tele graaf. Uit de gesprekken blijkt, dat men hier wederom te doen heeft met een oude vrouw, die, blijkbaar beangst voor overvallen, al het geld, dat zy verzamelde, in oude kousen en zak jes verborgen, tusschen het beddegoed naaide. De oude vrouw liet het steeds voorkomen, alsof zij een armoedig bestaan leidde. Behalve gul dens en rijksdaalders is nog een groot aantal kwartjes en dubbeltjes gevonden. Vermoedelijk bedraagt het gevondene circa ƒ500. Omstreeks één uur is Zaterdagmiddag de brand uitgebroken en daar de weduwe Hamer link, die reeds 70 jaar is, naar haar werk was heeft men de deur van haar kamer moeten openhakken. Blijkbaar wist ook de weduwe niet precies de plaatsen, waar zy haar geld verbor gen had, zoodat men de op straat geworpen ma trassen aan alle kanten heeft opengemaakt, om te zien of zich daar ook geld in bevond. In het woonwagenkamp te Terneuzen is tusschen twee bewoners over een kleinig heid ruzie ontstaan, die zóó hoog liep, dat zekere H. zyn zwager, den 24-jarigen ge huwden Van N„ met een zeis dermate ver wondde, dat hy na korten tyd overleed. De gemeente-politie heeft den dader ge arresteerd. Zaterdag is een 22-jarige man uit Nieuw koop, die met zijn verloofde per fiets naar Amsterdam wilde gaan, onder Nieuwkoop door een auto aangereden en zwaar gewond naar het O. L. Vrouwe-gasthuis te Amsterdam ver voerd. Zyn toestand was zeer zorgwekkend. Nog dienzelfden avond is de man overleden. Het jonge paar was de bruidsdagen ingegaan en zou begin September ln het huwelijk treden. K In geheel sportlievend Engeland vormt, on danks den bewolkten politieken hemel, de strijd om het county-kampioenschap het gesprek van den dag. Yorkshire won en Middlesex speelde een draw, waardoor Yorkshire met een miniem verschil (een gemiddelde van 70.86 tegx 70.43) de leiding heroverd heeft. Zaterdag worden de laatste wedstryden Ingezet en wel Middlesex Surrey en HampshireYorkshire, twee wedstrij den die de beslissing zullen brengen en van uur tot uur gevolgd worden. Yorkshire scoorde 457 (Leyiand 101) tegen Sussex 198 en 143 en won met innings. Verity won voor Yorkshire den wedstryd door 14 wickets voor 132 runs te ne men. Yorkshire zal Zaterdag den geblesseerden Mitchell en waarschynlyk ook captain Sellers moeten missen. Middlesex zag geen kans om van Nottingshamshire te winnen. Notts scoorde eerst 316 (Hardstaff 81, G. F. Heane 55) tegen Middlesex 5259 (Price 104, Hendren 132, Compton 109). In de 2de innings klapte Notts nog eens 4476 bijeen, waarvan Hardstaff 243, zyn derde dubbele century. De match eindigde derhalve ln een draw. Winnen Yorkshire en Middlesex beide hun laatsten wedstryd, dan is Yorkshire kampioen. Slechts een overwinning van Middlesex en een nederlaag of draw van Yorkshire kan de zuidelijke club het kampi oenschap brengen. Spannender is de stryd om het kampioenschap nimmer geweest. Derbyshire 213 en 320 (A. Pope 86) wint van Leicestershire 108 en 393 (Prentice 131) en bezet thans de derde plaats. Kent 321 (Woolley 79) en 1669 sloeg de Nieuw-Zeelanders 186 en 300 met 1 wicket. De jaariyksche internationale zeilwedstryden te Burnham on Crouch zijn Zaterdag onder schitterend zomerweer met lichten wind uit het Oosten ingezet. Ook dit jaar neemt weer een tweetal Nederlandsche booten deel, n.l. de „Wil- genhoek", met de bemanning A. D. H. Coops en H. R. Borst en de „Mieke 2", bemand met P. H. R. Borgerhoff Mulder en W. Ritman, beide in de internationale sharpieklasse. Deze eerste dag heeft voor de Nederland sche zeilers reeds een overwinning opgele verd. Borgerhoff Mulder en Ritman slaagden er in met „Mieke 2'.' als eersten over de finish te zeilen, een zeer fraaie prestatie, indien men bedenkt, dat verschillende sterke bui- tenlandsche zeilers deelnamen. Helaas waren Coops en Borst minder geluk kig. De „Wilgenhoek" kwam in aanvaring en de Nederlandsche zeilers moesten noodgedwon gen opgeven. Op de tweede plaats achter Borgerhoff Mul der en Ritman eindigde de „Cutty Sark" van kapt. E. S. Dawes, terwyl de derde plaats bezet werd door de „Flying Cloud", bemand met mevr. Heriot en G. F. Ryes Jones, De Bootleggers hebben hun toer op uitste kende wijze besloten door van H. C. C. te win nen. De Engelsche captain ging na het winnen van den toss eerst fielden. De Beus en v. Oven openden de innings op het bowlen van Dow ning en Wisdom, een goede tactiek. De belde batsmen speelden zich rustig, alhoewel niet kansloos in. Mcintosh paste daarna de leg- theorie toe, zonder succes evenwel. Wanneer de spinbowler Gadsby aangezet wordt, komen de successen voor de gasten. Nadat van Oven ge vangen was, komt de voorzitter van den N.C.B., Jhr. Mr. C. Feith, onder applaus het veld in, doch ziet zich na een stylvolle 6 runs door Gadsby gevangen. Neuerburg laat uitstekend batten zien, doch zoowel hij als de Beus valt als slachtoffer van Gadsby. Sillevis scoort in ztin bekenden styl, kry'gt steun van Niks en ais de 200 opgegaan zyn, sluit aanvoerder v. d. Bosch de innings op 2018,. daarbij zelf met een goede 2>1 not out blyvend. Gadsby nam weer de meeste wickets. Het fielden der En gelschen was zeer goed geweest. De Bootleggers hadden ruim 2 uur 40 min. speeltijd over en gingen voor de runs en met succes. Aan de mat-wickets gewend blijken deze Engelschen veel beter te kunnen batten dan aanvankelijk verwacht werd. Op 17 werd Richardson achter het wicket gevangen, doch Scott en J. K. Hawkes, een der beste batsmen van het team, legden den grondslag voor de overwinning en alle volgende batsmen droegen tot dit fraaie resultaat bij. Op Neuerburg werd met voorliefde gescoord en de spinners van Koeleman leverden nog de meeste moeilykhe- den op. J. C. Hawkes en Wisdom scoorden ten slotte in snel tempo en wonnen het van de klok. Met nog enkele minuten speeltyd over sloeg de lefthander Wisdom de winning hit en de Engelschen wonnen met 4 wickets. Zy speelden 5 wedstryden, wonnen van Rood en Wit, S.C.H. C. en H.C.C., verloren van V. R. A. en de Flamingo's. Vrijdagavond zyn de Bootleggers wederom vertrokken en nemen, naar captain Austin ons herhaaldelyk verze kerde, de alleraangenaamste herinneringen aan gastvrij Nederland mede. Vooral de prachtige crickettfelden in Haarlem, Laren, Den Haag. alsmede de sportiviteit der Hollandsche cricketers werden buitengewoon geroemd. H. C. C, A. M. J. de Beus, l.b.w., b. Gadsby 53 M. van Oven, c. J. C. Hawkes, b. Gadsby 1® Jhr. Mr. C. Feith, c. Gadsby, b. Mcintosh 6 K. Neuerburg, b. Gadsby, 3® L. Sillevis, c. Richardson, b. Gadsby Jhr. J. v. d. Bosch, not out, 21 P. Niks, c. Richardson, b. Downing 1® C. W. Bakker, run out, P. Jolink, b. Downing, 9 M. Roes, not out, L. J. Sodderland, did not bat Mr. J. J. Koeleman, did not bat Extra's 21 201—8 (gesU K. Downing 2—55, G. M. Wisdom 09, °- Mcintosh 1—32, A. Gadsby 4—84. Bootleggers. G. Scott, c. Neuerburg, b. Sodderland G. Richardson, c. de Beus, b. Koeleman J. K. Hawkes. c. Bakker, b. Sodderland J. Pike, c. Koeleman, b. Neuerburg K. Downing, run out, G. M. Wisdom, not out, J. C. Hawkes, c. Niks, b. Koeleman E. Austin, c. Sodderlfind, b. Koeleman G. Mcintosh, not out, Extra's 21 9 39 27 21 39 30 0 5 5 202-7 C. W. V. Bakker 0—25, Mr. J. J. Koelem»j? 3—14, K. Neuerburg 1—86, L. J. Sodderla 2—45. Te Vaassen (Geld.) is het V/z-jarig zo°n^v Herman van het echtpaar van Gortel in bij de ouderiyke woning stroomende beek 8 vallen en verdronken. Te ongeveer vyf uur Zaterdagmiddag is vyfjarig jongetje A. van Driel in het kam achter de ouderiyke woning te ZevenhU verdronken. Hoewel hy spoedig op het werd gebracht gelukte het niet de levensgees weer op te wekken. Met ingang van 1 September 1937, beVC"'^ee- tot commies bil het staatsbedrijf der algect» ne landsdrukkery H. A. Nyhuis, thans ad) commies.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6