Uitbreiding van den strijd in China verwacht L De Laatste der Veertien, mgr. Du Vauroux Engelsche nota aan Japan Mussolini's reis naar Duitschland HET BOMBARDEMENT OP DE BRITSCHE SCHEPEN Na de bezetting van Santander PAS OP' DIE JAS! ZONDAG 29 AUGUSTUS 1937 Sjantoeng zou thans aan de beurt komen Japan moet China verpletteren, om het den moed tot strijden te ontnemen, zegt Prins Konoye Een non-agressiepact Nanking-Moskou Wederzijdsche bom bardementen Hij zou op 10 September a.s. naar Berlijn vertrekken Geen stappen verwacht te Sala manca, daar de aanval Gij on gold Fransche begrooting voor 1938 Ontwerp van Bonnet door den ministerraad goedgekeurd Kard. Bisleti wederom ziek Nieuwe aanval van longontsteking De graaf van Perth blijft te Londen Eerst eind September keert hij naar zijn post te Rome terug Voedselvoorziening in de half uitgehongerde streek het voornaamste vraagstuk De strijd in Aragon De Tsjechische gezant verlaat Lissabon Zoodra de tekst te Tokio overhan digd is, zal hij worden gepubliceerd Ambassadeur Hugessen aan de betere hand Nieuwe luchtweg naar China gezocht Duitsche vliegtuigen volbrengen den tocht over het Pamir- gebergte Noodweer in Turkije Zeven personen zijn omgekomen De dagen van Combes en die van nu Wel is de mentaliteit jegens de Kerk gewijzigd sedert den „inventaris"-strijd Het inzicht van Paus Pius X De riddersdag Kerk en volk De Kerk vrij Kamerlid vermoord in Joego-Slavië De autoriteiten vermoeden bloedwraak De protestanten in Oostenrijk Onderhandelingen over een over- eenkomst in beslissend stadium TOKIO, 28 Aug. (Beuter). Er zijn alle aanwijzingen, dat de bloedige strijd in China zich zal uitbreiden. De evacuatie van 4000 Japanners uit Tsingtao geeft reden tot de veronderstelling, dat Sjantoeng de vol gende zone zal zijn, welke bij den strijd zal worden betrokken. Van het strijdtooneel terugkeerende Japan- sche officieren bevestigen, dat de Chineesche troepen heldhaftig strijder, en dat de strijd hard zal zijn, doch de Chineezen hebben ge brek aan materiaal, vooral aan artillerie. Het is niet waarschijnlijk, dat Zuid-China zich nog geruimen tijd in vrede zal kunnen verheugen, daar te Kanton het gerucht in omloop is, dat men weldra het geronk van Japansche vlieg tuigen zal hooren, en dat ontploffingen dooden zullen veroorzaken. Met het oog op de strenge censuur is hec moeilijk te Tokio onpartijdig te oordeelen over den gang van den strijd. Minister-president Konoye verklaart, dat de tegenwoordige toestand diplomatieke on derhandelingen met Nanking vrijwel on mogelijk maakt. De beste gedragslijn, welke Japan zou kunnen volgen, is volgens den premier China te verpletteren, opdat het geen moed meer zal hebben te strijden. Welingelichte kringen verklaren, dat de strijd minstens tot het voorjaar zal duren, misschien zelfs langer, hoewel de Japansche staf besloten heeft tot uiterste krachtsin spanningen om een sneile overwinning te behalen. Twintig gepensionneerde generaals zijn weer voor den actieven dienst opgeroepen, evenals duizenden reservisten. Het is redelijk te gelooven, dat het effectief van het Japansche leger verdubbeld of ver drievoudigd zal worden voor de strijd geëindigd zal zijn met de vernietiging der Chineesche strijdkrachten, tenzij een derde mogendheid tusschenbeide komt, hetgeen niet waarschijnlijk is, aldus verklaart men in Japansche kringen. Men meent, dat minstens 300 tot 600 personen bij het bombardement van Nantau zijn gedood of gewond. Vier bommen vielen op het Zuiderstation en ontploften op de rails en de treinloodsen. De grond lag hier bezaaid met lijken. Voorts vielen de bom men te midden van honderden Chineesche vluchtelingen, die op den trein wachtten naar Hangtsjau. meerendeels vrouwen en kinderen. De Chineezen zijn uit represaille begonnen het Japansche district van Hong- kau te bombardeeren, waarbij verscheide ne slachtoffers vielen. Daar de telegraafkabels als gevolg van het bombardement op Woesoeng beschadigd zijn, worden de verbindingen met het buitenland be moeilijkt. De Japansche troepen hebben gisteren Jin- hangsje bezet, een belangrijk strategisch punt aan de Wangpoe, gelegen ten N. O. van Sjang hai op 4 K. M. afstand van Woesoeng. In de Chineesche bladen wordt gemeld, dat de Chineesche troepen er na een omtrekken de beweging in geslaagd zijn, Toehlioesjen te bezetten, welke plaats aan den spoorweg Tient sinPoekau gelegen is, op 3 K. M. ten Noor den van Tsinghai. De Japansche consul-generaal te Amoy heeft telegrafisch orde gekregen, de stad met het personeel van het consulaat en alle Japansche ingezetenen te verlaten, in verband met den ernstigen toestand aldaar. Ongeregelde Chinee sche troepen zouden bezig zijn, het Japansche consulaat te omsingelen. In Japansche kringen te Sjanghai wordt gemeld, dat de Chineesche regeering enkele dagen gegleden een non-agressiepact geslo ten heeft met de regeering der Sovjet unie. Het pact zou o.m. bepalen, dat beide landen in geen enkelen vorm hulp zullen verleenen aan een derde mogendheid, in dien deze een der beide contracteerende partijen aanvalt. De Britsche torpedojager „Delight" is van avond in allerijl naar Foetsjau vertakken. Te Foetsjau, de Chineesche havenstad op 800 K. M. ten Noorden van Sjanghai zouden de buitenlanders in gevaar verkeeren, in verband met de mogelijkheid van anti-Japansche rel letjes. Men gelooft namelijk, dat ook de bui tenlanders van andere natinaliteit hierdoor getroffen zouden kunnen worden. De Sovjet-regeering heeft de Japansche GENèVE, 28 Aug. (Havas). De gewoon lijk goed ingelichte Romeinsche correspon dent van de „Nouvelle Gazette de Zuerich" meldt hedenmorgen, dat Mussolini op 10 September e.k. naar Berlijn zal vertrek ken. De Duce is hedenmorgen in een door hem zelf bestuurden driemotorigen bommenwerper naar Rimini gevlogen, om zich naar zijn bü Riccione gelegen landgoed te begeven. regeering gevraagd, haar consulaten te Odessa en Novossibirsk vóór 15 September te sluiten. Kort geleden heeft de Sovjet-regeering haar consulaten te Pogranitsjnaya en Sakhanian gesloten, in verband met klachten over het op treden der Mandsjoerijsche autoriteiten. De sluiting der consulaten te Odessa en Novosi birsk geschiedt op grond van het erkende be ginsel, dat Japan en de Sovjet-unie hetzelfde aantal consulaten moeten hebben. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). Met betrekking tot het bombardement, waarvan de beide Brit sche vrachtschepen „Hilda Moller" en „African Trader" het slachtoffer zijn geworden, toen zij gisteren uit de Spaansche haven Gijon ver trokken, wijst men er in de Engelsche diploma tieke kringen op, dat de aanval niet speciaal op deze schepen gericht was, maar op de haven in het algemeen. Voorts wijst men er op, dat zoowel de admiraliteit als het ministerie van Handel herhaaldelijk de Engelsche stoomvaart maatschappijen gewaarschuwd hebben voor de gevaren en risico's binnen de Spaansche terri toriale wateren. Dientengevolge zal er vermoedelijk geen sprake zijn van een Engelsch protest bij de autoriteiten van Salamanca. PARIJS, 28 Aug. (Havas). De Fransche ministers hebben vanmorgen onder voor zitterschap van President Lebrun vergaderd. De minister van Financiën, Bonnet, gaf een uiteenzetting van en kreeg de goed keuring voor het ontwerp der begrooting voor het dienstjaar 1938, hetwelk eeneven- wicht vertoont in uitgaven en ontvangsten. Het ontwerp zal na een zekere tusschen- ruimte aan het parlement worden voorgelegd. Max Dormoy, minister van Binnenlandsche Zaken, gaf een overzicht van den algemeenen toestand des lands. Delbos, minister van Bui- tenlandsche Zaken, bracht zijn ambtgenooten op de hoogte van de buitenlandsche situatie. Op zijn voorstel stelde de raad de Fransche delegatie samen voor de 117e algemeene ver gadering van den Volkenbond. PARIJS, 28 Aug. (Havas). De delegatie is als volgt samengesteld: Afgevaardigden: Chautemps, Delbos, Paul Boncour en Herriot. Aanvullende gedelegeerden: Paul Faure, Henry Bérenger en Mistier. Toegevoegde gedelegeerden: Jouhaux, Réné Brunet en Massigli. VATICAANSTAD, 27 Aug. (Kipa.) Z. Em. Kardinaal Bisleti, prefect der H. Congregatie der Seminaris en der Universiteiten, heeft tij dens zijn verblijf in het vacantie-oord Grotta- ferrata te lijden gehad van een nieuwen aan val van longontsteking. Zooals men zich zal herinneren is de Kardi naal in den afgeloopen winter tengevolge van een longontsteking zwaar ziek geweest. LONDEN, 28 Aug. (Havas.) In officieele Britsche kringen wordt vernomen, dat de Brit sche ambassadeur te Rome, in verband met het overlijden van zijn broer, zijn post niet eerdei dan eind September weer zal kunnen innemen. In het gebied van Waziristan is het nog steeds onrustig. De tallooze gehuchten zijn in ware vestingen veranderd SANTANDER, 28 Aug. (Havas) De krijgs verrichtingen ten Oosten van Santander in de richting van Asturië zijn even tot stil stand gekomen; ten Westen en ten Zuiden van de stad worden zij voltooid. De weg Bilbao-Santander is voor het verkeer vrij gegeven; die van Santander naar Torrela- vega wordt op vele plaatsen door nelsche machines belemmerd en is vanavond vrij. De regeeringstroepen hebben de middeleeuw- sche bouwwerken van het oude stadje Santil- lana del Mar geëerbiedigd; de inwendige versie ringen van het bekende paleis Barreda aldaar zijn ongeschonden gebleven. Ook de beroemde nabij Santillana gelegen grotten van Altamira, die bekend zijn om hun voorhistorische teekeningen en schilderingen, hebben niets geleden. De re geeringstroepen hadden deze tot een bergplaats van wapenen en fourage gemaakt, en niet den tiid gevonden de voorraden weg te halen Het dringendste vraagstuk met welks op lossing de troepen van Franco zich thans bezig moeten houden, is dat der voedsel voorziening van de pas bezette dorpen, waar van sommige den hongersnood nabij waren. TTit Valladolid en Burgos zijn honderden vrachtauto's met levensmiddelen onderweg. Overeenkomstig de gisteren ontvangen offi cieele instructies zijn bijna 400 Spaansche uit gewekenen, die onlangs uit Santander in sloe pen en visschersbooten te Bayonne waren aan gekomen, en die men in deze streek onmogelijk kon herbergen ,per specialen trein naar Puy- cerdag aan de Fransch-Spaansche grens ge bracht. De luchtmacht heeft een werkzaam aandeel gehad in de krijgsverrichtingen van den sector Juera en Quinto bij Sarragossa. Om 12 uur zijn de regeeringstroepen naar hun punt van uit gang teruggekeerd. Zij hadden 400 manschap pen aan dooden en gewonden verloren. Hedenmorgen om 9 uur werd gemeld, dat het offensief van de regeering in Aragon gisteren in hevigheid is verminderd, maar zich over nieuwe sectors heeft uitgebreid. Men zou zeggen, dat de linkschen het zwak ke punt zoeken, waar zij hun pogingen kunnen concentreeren. Voornamelijk werd druk uitgeoefend op het Juera-gebergte, ten Noorden van Sarragos sa, tusschen Quinto en Belchite, en in den sec tor Albarracin, waar de troepen van Franco in het begin van de maand bijna 40 K.M. zijn vooruitgekomen. Generaal Faupel, de afgetreden Duitsche am bassadeur bij de regeering vhn Franco, heeft met de Cap Norte de terugreis naar Duitschland aanvaard. Nog niet alle leden van den Volkenbond heb ben geantwoord op de rondvraag inzake de mo gelijkheid een buitengewone zitting van den raad te houden, zooals was voorgesteld door de regeering van Valencia. De tot dusver ontvangen antwoorden doen niet vermoeden, dat in den vastgestelden datum der bijeenkomst van den raad, t.w. 10 September, eenige wijziging zal komen. LISSABON, 28 Aug. (D.N.B.) Naar in poli tieke kringen te Lissabon verluidt, zal de Tsje- cho-Slowaaksche gezant, Fiedler, reeds een de zer dagen Portugal verlaten. Nog een opname van den opmarsch der Franco-troepen naar Santander. Een koele dronk bij zoo'n temperatuur is altijd welkom Een inwoner van Santander, die bij Franco's troepen dienst genomen had ontmoette, kort voor de inname van zijn geboortestad, zijn dochter LONDEN, 28 Aug. (Beuter) De tekst van de Britsche nota, die aan de Japansche re geering zal worden aangeboden, wordt van avond naar den Britschen zaakgelastigde te Tokio geseind. Het plan is de nota na de aanbieding te publiceeren. De Britsche ambassadeur Hugessen heeft een zeer bevredigenden dag doorgebracht. Hij is in alle opzichten aan de betere hand. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het hoofd kwartier der Japansche landingstroepen heeft medegedeeld, dat vliegtuigen tijdens verken ningsvluchten in den morgen van 26 Augustus boven Koesjan, Tatsang en Ljoehosjen hebber, waargenomen, dat zich op het oogenblik, waar op de Britsche ambassadeur zich tusschen Sjansjoe en Taitsang bevond, groote groepen Chineesche soldaten in deze gebieden bevonden Voorts wordt in het betreffende bericht gezegd, dat de Japansche vliegtuigen zich er tijdens deze verkenningsvluchten van konden vergewis sen, dat in deze gebieden een druk vervoer van munitie met vrachtautomobielen plaats vond, hetgeen volgens het bericht bewijst, dat de ge bieden deel uitmaakten van de gevechtszönes Admiraal Little, de Britsche opperbevel hebber te Sjanghai, heeft in een telegram aan Londen de Japansche bewering, dat het incident met den ambassadeur Hugessen te wijten zou zijn aan diens onvoorzichtigheid, een „verzinsel" genoemd. BERLIJN, 28 Aug. (D.N.B.). Nadat enkele dagen geleden een vliegtuig van de „Luft hansa" voor de eerste maal over het Pamir- gebergte is gevlogen, is deze prestatie herhaald door een tweede Junker-toestel, dat eveneens van Kaboel (Afghanistan) over Ansji, Soetsjau in China bereikt heeft. Het betreft hier ver kenningsvluchten voor een nieuwen verkeers weg door de lucht naar het Verre Oosten. De vlucht duurde elf uren. Beide toestellen keeren binnenkort naar Kaboel terug. ISTANBOEL, 28 Aug. (D.N.B.) In de om geving van Asmasia, in het Noorden van Ana- tolië, hebben zware wolkbreuken groote ver woestingen aangericht. Een aantal dorpen is vernield. De straten zijn onbruikbaar gewor den. Tot dusver zijn zeven personen omge komen. (Van onzen Parijschen correspondent) Onlangs overleed, na 31 jaar zijn hooge bediening te hebben uitgeoefend, Mgr. du Varoux, bisschop van het Fransche diocees van Agen. Met hem verdween uit de rij der Fransche bisschoppen, die nog in functie zijn, de laatste der veertien, die uit handen van Paus Pius X den 25en Februari 1966 in de basiliek van Sint Pieter te Rome de heilige Bisschopswijding hadden ontvangen. Weliswaar was Mgr. du Varoux niet de laat ste overlevende. Dit is Mgr. Grellier, oud-Bis schop van Laval, maar deze eerbiedwaardige prelaat zag zich reeds het vorig jaar, vanwege zijn hoogen leeftijd, 87 jaren, genoopt den Bis- schoppelijken zetel te verlaten, waarop Pius X hem had verheven. De wijding van deze veertien Bisschoppen door Pius X in persoon was een der meest be- teekenisvolle gebeurtenissen uit den strijd van den staat tegen de Kerk, die de toenmalige Fransche bewindsperiode kenmerkte. Het was nog maar twee maanden geleden, dat de scheiding tusschen Kerk en Staat was voltrokken. En slechts eenige dagen tevoren was wat men hier wel den „inventaris-strijd" noemt, ontbrand. Regeeringsambtenaren wer den over het geheele land uitgezonden met de opdracht den inventaris op te nemen der goede ren van kerken en kloosters in Frankrijk. Offi cieren en manschappen werden him als geleide meegegeven, en hun taak was het zich met ge weld toegang te verschaffen, daar waar de kloosterlingen de inventaris-beambten wilden beletten binnen te dringen. Het kwam hierbij tot veelvuldige inci denten. Priesters en kloosterlingen werden in enkele gevallen gedood; in andere ge vallen zag men de officieren van het leger hun degens over de knie in tweeën breken, daar zij liever weigerden te gehoorzamen dan de aan God gewijde plaatsen en per sonen te overweldigen. De Kartuizers, die het niet op deze in breuk op hun rechten wilden laten aankomen, hadden voordien het land reeds verlaten. An dere Orden werden later uit het land gezet, omdat zij zich tegen de anti-kerkelijke wetten van Combes te weer hadden gesteld, verzet hadden gepleegd, of zich aan de beperkende voorwaarden van hun verder verblijven en op tieden op Franschen bodem niet wenschten te onderwerpen. De Pauselijke 'Encycliek waarin op doctrinaire gronden de verregaande maatregelen van staatsbemoeienis met de uitoefening van den eeredienst (les „cultuelles") door de regeenng- Combes getroffen, werden veroordeeld, werkte als olie op het vuur. De anti-clericalen, wier woede omwille van deze pauselijke uitspraak en om het verzet, dat zij scheen te moeten aan moedigen, groot was, dreigden, dat zij bereid waren om „tot het uiterste" te gaan. Niet zonder grond kon men zich dan ook afvragen, wat het lot zou zijn van deze veer tien bisschoppen, die Pius X, toen hij zelf ze wijdde voor den komenden strijd, had uitge rust met waarschuwingen en richtlijnen, die, over hun hoofden heen, tot het geheele Fran sche episcopaat gericht waren. Zeer veel Fran sche katholieken vreesden het ergste. In hun oogen werden de „veertien" door Pius X naar Frankrijk gezonden, om, met hun oudere broe ders in het episcopaat, de zwaarste gevechten te verduren en om het christelijke volk leiding te geven in de vervolging. En de godsdienstige en vreedzame plechtigheid in den Sint Pieter riep in hun verbeelding de wapenschouwen op van weleer, waarbij de ridders geslagen werden. Louis Veuillot, die in de „Croix" een artikel schreef, waaraan wij een deel onzer gegevens ontleenden, verhaalt een episode, die kenmer kend is voor de benauwenis waaronder de ka tholieken van die dagen leden en waardoor de atmosfeer volmaakt gekarakteriseerd wordt. Hij herinnert zich een bijeenkomst van het „Comité der Aanbidders" van Montmartre in die dagen, waarop men naar middelen zocht om de dag- en nachtwaken aan den voet van het H. Sacrament, koste wat het kost, te kunnen voortzetten, tot heil van Frankrijk. „Ik hoor, verhaalt hij, kanunnik Peuportier ons nog zeg gen, met trillende en vastbesloten ontroering: „De Aanbidding moet doorgaan, desnoods in een kamer." Pius X had echter, toen hij de veertien bis schoppen wijdde, meer vertrouwen in de toe komst en de Voorzienigheid, en ook in Frank- rijks katholiciteit. En misschien had hij op dat moment een dieper en klaarder inzicht in het karakter van Frankrijk dan vele Franschen zelf. Den veertien drukte hij op het hart, te vol harden in de zuivere leer, hun geloovigen te sterken in hun geloof en tegen alle geraffineer de en brutale vervolging, maar ook een open oog te hebben voor den nieuwen tijd. De scheiding was mogelijk gemaakt door een langzame en voortdurende ontkerstening van de volksmassa's; het was nu zaak deze massa's voor het Christendom terug te winnen. De scheiding had het heele gebouw van den eere dienst, dat was opgetrokken op het Concordaat, omver gestooten; men moest het nu optrekken op een solider en beter aan de omstandigheden aangepasten grondslag. Mgr. de Cabrières vond een kernachtige formuleering voor hetgeen tot stand was te brengen. Tegenover de scheiding van Kerk en Staat riep hij het „Concordaat van de Kerk en het Volk" uit. Inmiddels: tot het uiterste is zelfs de regee- ring-Combes niet gegaan. En bij al het hartstochtelijk anti-clericalisme, waarvan zij blijk gaf, moet men toch niet vergeten, dat ook in deze periode de godsdienstvrijheidder „Ci- toyens" erkend bleef, en dat b.v. de vrijheid van critiek ook op het anti-clericale bewind, in par lement en pers, zich ten volle kon doen gelden. En op het oogenblik, zes en dertig jaar nadien, en nu uit de rü der Fransche bis schoppen de laatste der veertien is verdwe nen, geniet de Katholieke Kerk in Frankrijk een vrijheid van beweging als in maar weinig landen ter wereld. De anti-clericale wetten van Cornbes zijn nim mer teruggenomen, maar sinds lang zijn zij op een dood spoor gereden, en uitgevoerd worden zij practisch niet meer, dank zij een stelsel van toepassing, aan welks totstandkoming vooral de naam van Briand is verbonden. Katholieke kringen alhier voelen zich dan ook onaangenaam getroffen door het feit, dat in het katholieke buitenland steeds maar weer geschreven wordt over de opeenvolging van Fransche vrijmetselaarsregeeringen, alsof dit synoniem zou zijn met een toestand van laten te kerkvervolging. Zonder dat men het op zich juiste feit, dat het kabinet-Chautemps een vrijmetselaarskabi net is, ontkent, vestigt men er toch de aan dacht op, dat dit geenszins beteekent, dat het een „sectafrisch" kabinet zou zijn; integendeel, houdt men het, als voorgaande, voor zeer tole rant. En al geldt min of meer het „eenmaal vrijmetselaar altijd vrijmetselaar", dit neemt niet weg, dat de vrijmetselaarsovertuiging en geestdrift van een Chautemps op jaren, zoo de ze al ooit werkelijk aanwezig waren, niet meer zullen zijn, wat zij misschien waren toen hij vijf en twintig was. In ieder geval is het een feit, dat de Ka tholieke Kerk in Frankrijk op het gebied van onderwijs, opvoeding, pers, cultuur, propaganda, sociale organisatie, een wel haast onbeperkte vrijheid geniet, die de katholieken in een aantal andere landen, ook in die, waar de vrijmetselarij officieel verboden werd, haar zeker kunnen benij den. Het best geeft men de situatie aldus weer: De kerk in Frankrijk heeft haar vijanden, vele en sterke vijanden. Maar deze hebben niet meer officieele rechten en vrijheden dan de kerk. Dezelfde burgerlijke vrijheden, die het mogelijk maken haar aan te vallen, ma ken 't haar mogelijk zich te verdedigen. En de overgroote meerderheid, der Franschen wil aan dat beginsel der gelijke vrijheid voor allen toch nog niet geraakt zien. Met een eenvoudig oordeel kan men overi gens de situatie der kerk in Frankrijk niet af doen, zooals om nu eens niet de grandioze ontvangst van Kard. Pacelli door de Volks- frontregeering tot voorbeeld te stellen, dit kleine feitje uit duizenden kleine feitjes be wijst, dat in een vuurroode gemeente onder den rook van Parijs, een openbare H. Sacraments processie kon worden gehouden, terwijl de po litiedienaren van het socialistisch-communis- tisch gemeentebestuur op voorbeeldige wijze er voor zorgden, dat de plechtigheid een on gestoord en plechtig verloop kon hebben. De mentaliteit is sinds Combes' dagen wel veranderd! BELGRADO, 28 Aug. (D.N.B.). Het Joego slavische Kamerlid Ramadan Ramadanowitsj, een lid der regeeringspartij en vertegenwoor diger van de Joego-Slavische Albaniërs, is gisteren in het dorp zijner inwoning, Blaze, op 200 meter afstand van zijn huis uit een hinder laag doodgeschoten. Van de daders ontbreekt elk spoor. De autoriteiten nemen echter aan, dat hier sprake is van een geval van bloed wraak. WEENEN, 28 Aug. (D.N.B.). Naar men ver klaart, schijnen de onderhandelingen over een overeenkomst tusschen de protestantsche kerk in Oostenrijk en den Staat, welke reeds twee jaar aan den gang zijn, thans in een beslissend stadium gekomen te zijn. Naar officieel medegedeeld wordt, heeft de opperste Evange lische kerkenraad zich met de voorstellen van de regeering bezig gehouden, en besloten het Bondsministerie voor onderwijs voor te stelled de besprekingen te openen. Nfêiiw Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdafl verplicht zijn?!)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 8