MARIA-STICHTING Koninginnefeest Haarlem, 31 Aug. Feesten te Desio Einddiploma's en cyferlijsten Kort en volledig DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 - w~'- KADERDAG ST. JOSEPHS- GEZELLENVER. VOOR DEN KANTONRECHTER Water in de melk Ongekeurd vleesch Gestrikt konijn PROGRAMMA RADIO CENTRALE Woensdag 1 September HAARL. R. K. DAMBOND Bekerwedstrijden le klasse Haarl. R. K. Dam- genootschap Onderscheidingen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De traditioneele drukte, muziek en zang; ruiters en wielrenners De aubade Kinderspelen DE ZORG VOOR DE JUNIOREN Rector Van Zon zet werkprogram uiteen Ruitermarsch In Haarlem-Noord AGENDA Bioscopen I September Het geboortedorp van Paus Pius XI Aerdenhout VOETBAL KinheimFrisia 24 STAD In de Oprechte Haarlemsche Courant ves tigt de heer Dr. Ch. F. Haje, zelf leeraar, de aandacht op de weinige waarde, welke tegenwoordig wordt toegekend aan een eind diploma H. B. S., als dit diploma niet tevens gesteund wordt door een schitterende cijferlijst. Vroeger was het diploma zelf voldoende om de deuren van het maatschappelijk leven voor den geslaagde te ontsluiten, thans schijnt men mislukt" te zijn als men er geen hooge cijfer lijst bij kan overleggen. Zessen doen het niet meer, schrijft hij, zevens een beetje, achten zoo zoo, negens en tienen: die geven den vasten waarborg. Vandaar ieders matige belangstelling in het diploma zelf, vandaar ieders gretige, veelal angstige blik op zijn tevens ontvangen cijferlijst. De wanverhouding tusschen de theoreti sche waarde van het einddiploma en de reëele van de daarbij behaalde cijferlijst zal steeds grooter worden) ten nadeele van een steeds aangroeiend getal jonge Nederlanders, tenzij de bevoegde overheid opmerkzaam wordt en de noodzakelijkheid inziet om haar te beteugelen. Want dit ligt wel in de macht van het onderwijs en wie het besturen. Zou dat niet reeds kunnen geschieden door aan vulling te brengen in het reglement op de eindexamens, hierop neerkomende, dat den candidaat, die kon aantoonen, dat wegens zijn verkregen cijferlijst zijn gekozen weg in de maatschappij werd bemoeilijkt of afgesneden, het recht werd verleend om het diploma van de hand te wijzen en hij in de gelegenheid werd gesteld om het volgend jaar andermaal aan het eindexamen deel te nemen? Dit recht zou slechts voor één keer gelden, want ver kreeg de candidaat voor de tweede maal een zwakke cijferlijst, dan kon men met gerust ge weten verklaren en zou hij 't zelf zonder bit terheid moeten toegeven, dat hij voor den weg zijner eerste keuze niet de geschikte persoon was. Het vraagstuk, door Dr. Haje aan de orde gesteld, verdient de volle belangstelling van onze onderwijsautoriteiten en van de ouders. Maar het aangewezen middel tot verbetering lijkt ons toch weinig aanlokkelijk. Het zwaartepunt van de beslissing wordt daardoor verlegd naar de leerlingen, die dikwijls zelf nog maar een flauw idee hebben van de levensrichting, welke zij zullen kiezen en bo vendien zoo goed als nimmer in staat zijn te beoordeelen of zij kans hebben op hooge cijfers of niet. Daar komt nog bij, dat het doubleeren van een klas in de meeste gevallen een nog slechteren indruk maakt dan een matige cijfer lijst. Neen, de waarde van het einddiploma zeli moet in eere worden hersteld. Dat kan door de eischen hooger te stellen en de toelating tot de scholen voor middelbaar onderwijs moeilijker te maken. Ook dient geageerd te worden tegen het dwaze vooroordeel, dat de jongelui met de hoogste cijfers de meest begeerenswaardige werkkrachten zijn. Het einddiploma geeft de ze kerheid, dat de sollicitant naar een betrekking een algemeene ontwikkeling bezit, zooals het diploma aangeeft. Of hij geschikt is voor een bepaalde functie hangt van factoren af, welke uit de behaalde cijfers niet zijn af te lezen. Het is best mogelijk, dat hij over zijn studie korter tijd gedaan heeft dan zijn concurrent met iets hoogere cijfers. Ook is het niet on mogelijk, dat zijn geschiktheid voor de studie van talen en exacte wetenschappen matig is, doch zijn bruikbaarheid in het practische le ven grooter is, dan die van studiemaniakken. Thans komt het voor, dat sollicitanten alleen beoordeeld worden naar de cijferlijsten, zonder aan een vergelijkend onderzoek te zijn onder worpen. Een troost zij het, dat handige jongelui on danks hun eerste teleursteillingen, hun weg in de maatschappij wel zullen vinden. Zondag jj. werd voor de commissarissen en senioren van het district Haarlem de jaarlijk- sche kaderdag gehouden in het Missiehuis van de Paters van het H. Hart te Driehuis. Hoezeer de leidende figuren uit onze gezellenbeweging zich bewust zijn van hun groote verantwoor delijkheid, werd weer eens op voortreffelijke wijze gedemonstreerd door het feit, dat niet minder dan 50 commissarissen van de verschil lende afdeelingen zich spontaan bereid hadden verklaard, aan dezen zoo nuttigen en belang rijken studiedag deel te nemen. Des morgens werd door den districtspraeses, den weleerw. heer v. d. Hoeven, een plechtige H. Mis opge dragen, waaronder allen ter H. Tafel naderden en waarop een gemeenschappelijk ontbijt volgde. Het goed verzorgde programma wekte hooge verwachtingen en dank zij den eminenten spre kers, van wie er enkele geheel belangeloos hun medewerking verleenden, werd hieraan volko men beantwoord. Na een hartelijk en begeesterend openings woord door den districtspraeses, werd dan het Woord verleend aan den heer Anton Sweers, voor het houden van zijn inleiding over „Het cultureele vraagstuk in de Gezellenvereeniging." In den aanvang van zijn betoog wees spr. op de wancultuur van onze dagen, waaruit hij he laas moest concludeeren, dat de ware schoon heid, welke in oorsprong van God zelf af komstig is, lang niet in die mate gewaardeerd wordt, als haar in werkelijkheid toekomt. Cul tuur is veredeling en verheffing van de mensch- heid en behoort dan ook te worden aangewend als middel tot vorming van ons zedelijk leven. Ter bereiking van deze vorming zijn juist in de gezellenvereeniging tal van mogelijkheden aanwezig. Spr. noemde in het bijzonder het leekenspel, waarvan het juist de bedoeling is het publiek te dienen door het vertolken van edele en verheffende gedachten. Met een prach tige declamatie eindigde spr. zijn zeer inte ressante inleiding, waarna een geanimeerde ge- dachtenwisseling volgde. De middag werd na het nuttigen van een smakelijk diner ingezet met eenige declamaties van Adama van Scheltema, Bern. Verhoeven enz., vertolkt door -den heer Anton Sweers en eenige commissarissen. Inmiddels was de Centraal Praeses rector H. Drost gearriveerd, evenals de weleerw. heer N. de Rooij, die een inleiding hield over het „Sociale Vraagstuk." Spr. wees in zijn helder betoog voornamelijk op de sociale gedachten van Adolf Kolping en op zijn voor- uitzienden blik, waarmede hij in staat was reeds lang te voren de vorming van de toe komstige maatschappij te beschrijven. Ook hierop volgde een levendige gedachtenwisseling. Nadat de Centraal-Praeses nog eens op kern achtige wijze had aangetoond de groote ver antwoordelijkheid der commissarissen, sloot Praeses A. v. d. Hoeven met een woord van dank dezen welgeslaagden studiedag. Na een kort, door den Centraal-Praeses ge celebreerd Lof, gingen allen voldaan huiswaarts. Voor het examen kraamverpleging slaagde aan de Gem.-universiteit te Amsterdam mej. Stephanie C. Hover. Tot opvolger van den heer A. Machielsen, op zichter over den Hertenkamp bij den dienst van Hout en plantsoenen, is benoemd de heer P. La ven, thans opzichter aan de Stadskweekerij, en in diens plaats is benoemd tot opzichter de heer G. Post, thans tuinman aan de kweekerij. De afdeeling Haarlem van de vereeniging tot bevordering van de belangen van T.B.C.-patiën- ten houdt Zondag 12 September een excursie naar sanatoria in de omgeving van Gennep. De heer G. Veldheer, de bekende beeldhouwer, heeft gisteren zijn 80sten verjaardag gevierd. Hij mocht daarbij van velen hartelijke belang stelling ondervinden. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Bond tot het redden van Drenkelingen werd Zaterdag bij den Bondsstranddag, welke te Kijkduin werd gehouden, aan onze stadgenoote mevr. N. J. MeijerinkRijk het eere-lidmaat- schap van den Bond aangeboden voor de vele en langdurige diensten aan den Bond bewezen. Aan den heer Joh. Schmid werd het diploma van verdienste uitgereikt. De liedertafel Haarlems Zanggenot verwierf Zondag te Amsterdam op het internationaal muziek- en zangconcours den eersten prijs in de eere-afdeeling mannenkoren. De gemeenteraad heeft besloten medewerking te verleenen tot het inrichten van een bijzon dere school voor gewoon L. O. aan de Krocht no. 1 en tot.het inrichten van twee leegstaan de lokalen der bijzondere school voor U.L.O. aan de Ged. Oude Gracht 120. Ieder kan binnen 30 vrije dagen van genoem de besluiten bij Ged. Staten dezer Provincie in beroep komen. Gedurende dien termijn zijn alle bescheiden, op deze beslissingen betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage ter secretarie der gemeente (5e afdeeling). Op den onlangs te Amsterdam gehouden Nat. Zangwedstrijd mocht de Liedertafel „Haar lem's Zonggenot" een lsten prijs behalen in de Eere-afdeeling. Mejuffrouw A. Bots, die Woensdag 12K jaar als onderwijzeres werkzaam is aan de parochie school van het H. Hart van Jezus te Zilk, woont niet te Haarlem, maar sinds 1 Februari te Heemstede, Jac. v. Campenstraat 22. De heer A. G. Boes, wethouder van Onder wijs, is as. Woensdag verhinderd zijn spreekuur te houden. Het kan soms nuttig zijn in figuurlijken zin water by je wijn te doen, maar water in de melk wordt niet geapprecieerd. Dan wordt de handel maar verwaterd en de consumenten zullen van zoo'n waterige melk niet vet wor den. Een 80-jarige melkhandelaar uit de streek van de rozen en andere schoone bloemen, had melk in voorraad gehad, waarvan 1 pet. wa ter was. HU had n.l. het water, waarmede hij de melkblikken af- en uitspoelde, bij1 de melk gedaan. Drink smakelUk! De melk ver kocht hij aan wederverkoopers, die er het eerst op aangezien waren dat ze water in de melk hadden gedaan, maar ten slotte was ge bleken, dat de grijze Aalsmeerder de schuldige was. De ambtenaar van het O. M. vond het een ernstig feit en eischte f 40 boete subs. 10 da gen hechtenis. De gemachtigde van den melk handelaar, mr. Mellema, pleitte clementie, wij zend op den hoogen ouderdom van den ver dachte, die thans geen eigen koe meer heeft en dus ook geen melk van eigen productié meer verkoopen kan. De kantonrechter was inder daad clement en veroordeelde tot f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. We bleven voorloopig ons bezighouden met de provisiekast, want na den melkhandelaar stond een vleeschverkooper uit Bennebroek te recht. Hy had op 14 Juli 14 kilo ongekeurd varkensvleesch in voorraad gehad, hetgeen al evenzoo verboden is. De man zeide, dat hij het vleesch dien dag van een baconfabriek ontvan gen had en „per ongeluk" niet had gekeken of het wel gekeurd was. De Ambtenaar merkte op, dat het publiek moet beschermd worden tegen ongekeurd vleesch. Hij herinnerde aan het vergiftigings- geval van onlangs en eischte f 25 boete subs. 20 dagen hechtenis. De uitspraak was f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. En tenslotte had ook de afd. wild van de provisiekast op de kantonrechteriyke zitting onze belangstelling. Die was met bloemen ge garneerd en versierd. Een tuinder uit Haarlem mermeer had n.l. strikken gezet in zijn gladio- lenveld, omdat hazen en konijnen ongewenschte aandacht aan de kinderen van Flora wijdden. En daarvoor had hij zijn bloemen niet geteeld. Maar strikken zetten is ook een verboden werk en toen er op zekeren dag een lekker konyntje in een der strikken bleek te zitten, was de tuinder er by. Hij stond terecht „wegens het stroopen van weid", maar dat vond hij een veel te hoogdra- gende uitdrukking. Hij noemde het „verwijderen van weid". De kantonrechter herinnerde zich Shakes peare's uitdrukking „Wat is in a name?" en veroordeelde den tuinder tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Een gekocht konijntje ïykt ons toch wel wat goédkooper, de boete in aan merking genomen, dan een gestroopt konyn! Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.05 Keulen; 10.20 Pauze; 10.35 Parijs Radio; 11.35 London Regional; 12.00 Ned. Brussel; 1.30 Keu len; 3.20 Diversen; 3.35 Deutschl.sender; 4.20 London Regional; 5.30 Parijs Radio; 6.20 Ned. Brussel; 7.05 Fr. Brussel; 7.20 Keulen; 8.05 Pa- rys Radio; 8.20 London Regional; 8.50 Fr. Brus sel; 11.05 Berlijn. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diver sen; 10.35 Droitwich; 12.20 London Regional; 2.35 Droitwich; 10.20 Ned. Brussel; 11.35 Droit wich. Programma 5; 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: lichte klassiek; 1. Prae- ludium; 2. Banditenstreiche; 3. Hongaarsche dansen; 4 Cavatina van Raff; 5 Zigeunerweisen; 6 Liebesleid; 7 Moment Musical; 8 Tambourin Shinois; 9 Polonaise 1; 10 Berceuse de Jocelyn; 11 Liebesfreut; 12 Moment musical; 8.00—12.00 Diversen. Voor deze wedstryden werden de volgende partijen gespeeld: i Jac. Bosse—P. Hollenberg 20 J. LucasE. Broug 11 M. Herben—L. Töth afgebr. De stand is thans als volgt: Jac. Bosse 6 5 1 11 J. Weijers 7 4 2 1 10 Th. Janssen 7 4 1 2 9 M. Herben 7 2 3 2 7 L. Töth 7 2 3 2 7 P. Hollenberg 8 3 1 4 7 A. Masteling 8 3 5 6 J. Lucas 7 1 3 3 5 E. Broug 7 2 5 2 Wanneer Bosse de voorlaatste party tegen Weijers remise speelt, is hy dus winnaar van den beker. Het is een zeer talentvol speler, die in enkele jaren tijds den vollen buit wist te ver overen. Zijn successen mogen volkomen ver diend heeten. Dezer dagen vond van bovengenoemde veree niging de jaarvergadering plaats. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek dat het de vereeniging in het afgeloopen jaar nu niet juist voor den wind was gegaan, 't Werd zeer betreurd dat zooveel R.K. dammers maar niet begrijpen waar hun plaats is. Het boekjaar sloot met een klein batig saldo. Besloten werd om vanaf 27 Sept. a.s. het clublokaal weer te verplaatsen naar Café Bos, Soendaplein. De vereeniging zal een propa- ganda-avond organiseeren op 4 Oct. a.s., waar op den heer Jac. Bosse (Bondskampioen), een simultaanseance zal geven. Nog enkele plannen zullen voor vermeld doel onder de oogen wor den gezien. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Jac. Bosse, voorzitter, J. Lucas, secretaris (Overtonweg 8) en G. Kraak, penningmeester. Voor de onderl. competitie werden nog ge speeld, T. v. WortG. Zeeuwe 1i G. ZeeuweJ. Lucas ii M. HerbenJac. Bosse ii Aan de gisteren door ons vermelde lüst van onderscheidingen aan stadgenooten, dient nog te worden toegevoegd: de bronzen eeremedaille in de Orde van Oranje Nassau aan A. A. B. Wijsman, bewaarder in het Huis van Bewaring, alhier. Een mooie traditie is langzamerhand in Haar lem ontstaan. Niet alleen wordt Koninginnedag hier op hartelijke, gezellige wyze gevierd, maar ook het weer pleegt mede te werken en het is tegenwoordig een zeldzaamheid, dat wij op 31 Augustus veel regen hebben. Ook vanmorgen stonden de Haarlemmers in een stralende morgenzon op en niet lang duurde het of Haarlem was gepavoiseerd met vlaggen en wimpels en drommen vrooiyke kin deren togen door de straten naar de plaatsen van samenkomst vanwaar de tocht naar de Groote Markt zou worden aanvaard. Om 9 uur zou de aubade worden gegeven. Drie muziekkorpsen zorgden, dat de Haar lemmers op tijd kwamen en lieten van 7 tot 8 uur hun reveille-muziek door de straten schal len. De muziekvereeniging Groot Fanfare volgde de route Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, zyistraat, zyivest, Raaks, Jacobstraat, Voldersgracht, Keizerstraat, Wil- helminastraat, Raamsingel, Gr. Houtstraat. Doelstraat, L. Lakenstraat, Wolstraat, Bogaard straat, Barrevoetestraat, Botermarkt, Gier straat, Gr. Houtstraat, Anegang, Veerstraat, Klokhuisplein, Jansstraat, Jansweg, Stations plein. De Spaarnebazuin en het Padvinderscorps in hun fleurige costuums kwamen van de Groote Houtbrug, gingen langs den Gasthuissingel, Kleine Houtstraat, Veerstraat, Damstraat, Spaarne, Hoogstraat, Spaarnwouderstraat, Am sterdamstraat, Nagtzaamplein, Nagtzaamstraat, Teylerplein, v. d. Hulstraat, 2e Zuidpolderstraat, Amsterdamsche Poort, Heerenvest, Antonie- straat, Turfmarkt, Oude Gracht, Groot Heilig land, Gasthuisvest. De stad was vol geschetter en vol muziek en toen de korpsen voorbU getrokken waren lag er zeker geen Haarlemmer meer in zijn bed: de nieuwsgierigheid en het lawaai hadden hem in de kleeren getrokken. Op de Groote Markt was het rond 9 uur een drukte van belang. Het aantal kinderen was legio, allen getooid met vlaggen en sjerpen en oranje-linten en cocarden. Onder leiding van hun onderwijzers en onderwyzeressen stelden zich 3000 schoolkinderen op. De muzikale direc tie berustte bij den heer H. M. van der Hart; de begeleiding bij de Postfanfare. Leden van Koninginnedag hadden op vertoon van lidmaat schapskaart toegang tot het gereserveerd ge deelte. Op het bordes van het stadhuis stelden zich de autoriteiten op om de hulde van de schooljeugd in ontvangst te nemen, wy zagen er den loco-burgemeester, den heer Van Liemt, en den g£pieente-secretaris, den heer Wesstra. Voorts de heer E. H. Tenckink, commissa ris van politie, het hoofdbestuur van „Konin ginnedag" en raadsleden, allen doorgaans met hun dames. De frisscho kinderstemmen klonken blijde over het plein. Ze zongen Nederlandsche volks liederen, natuurlijk geopend met het Wilhel mus. Na afloop zag men een zee van wuivende vlaggetjes begeleid door luide hoera's uit de duizenden kinderkelen. Daarna defileerden de kinderen langs het stadhuis. Het muziekcorps „Eensgezindheid", de Pad- vindersbond, het corps „De Spaarnebazuin" en de Postfanfare zorgden voor vroolijke muziek. De dirigent de heer v. d. Hart werd met een grooten krans gehuldigd. Terwyi de afzetting op de Groote Markt langzamerhand werd opgeheven, blies de Post fanfare nog een aardig nummer en zelfs hoor den we nog den Jamboreemarsch klinken! Toen de kinderen hun hulde aan den vertegen woordiger van het gezag haden gebracht be gon om half tien de afmarsch der kinderen naar het sportterein aan de Kleverlaan. Bege leid door eenige muziekkorpsen togen zij langs Koningstraat, Jacobijnestraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Kinderhuissingel, Schotersingel, Ostadestraat, Kleverparkweg naar het feestter rein, waar zij getracteerd werden en waar een gecostumeerde voetbalmatch werd gespeeld. Of 't ook druk op straat was! Wij probeerden onze beroepsplichten te vervullen bij het postkantoor van de Ged. Oude Gracht naar de Nassaulaan te komen, 'tls ons tenslotte ge lukt, zy het dan na overwinning van schier onoverkomelijke moeiiykheden. Het was klokke tien, het uur waarop onze bakkers- en slagers jongens plegen uit te rukken. In grooten getale stonden ze voor 't postkantoor verzameld, en by hen hadden zich eenige collega's glazenwas- schers-met-lange-ladders gevoegd, allen in af wijking van hun gewoonte, op dezen dag in gioote haast. Van de richting Groote Markt kwam na het einde van de aubade 'n groote menigte afzak ken, met 't plan „vlug" linksaf naar 't post kantoor te kunnen slaan. Dit plan moesten ze al gauw opgeven, want binnen korten tijd kon men zich in geen enkele richting meer begeven. We gelooven graag dat de inspecteur, die het verkeer hier trachtte te regelen, op sommige oogenblikken wel 'ns z'n oogen had willen slui ten, of anders de oplossing als wijlen Alexan der, had willen zoeken in 't werkelijk doorhak ken van den Gordiaanschen knoop, die zich hier ondertusschen had gevormd. Maar hij heeft er zich toch keurig uitge werkt! De kinderen trokken intusschen in rijen van Dezer dagen vergaderde de junioren-commis sie van het Haarlemsche district met de junio renleiders van de diverse voetbalvereenigingen, ter bespreking van het werkprogram voor het a.s. seizoen. De voorzitter, de zeereerw. heer Rector J. P. v. Zon, heeft in deze bijeenkomst een uiteen zetting gegeven van voormeld program en te vens de richtlijnen uitgestippeld, waarlangs het juniorenvoetbal zich dient te ontwikkelen, wil het eenige paedagogische waarde bezitten. Aan een en ander ontleenen we het volgende: Nadat spr. het bestuur van den R.K. Haar- lemschen Voetbalbond dank had gebracht voor de herbenoeming van de vorige maal bij wüze van proef ingestelde commissie, ontvingen de juniorenleiders verschillende instructies. De in de commissie vertegenwoordigde K. J. C.-leiders zijn thans afgevallen, daar alle juniorenleiders tevens jeugdleider worden en zoodoende het contact met de K. J. C. voldoende gewaarborgd blyft. Ook de scheidsrechters zijn jeugdleiders en daarom is het noodzakelijk, dat ook zij de K. J. C.-cursussen volgen. Het is een belangrijk middel om de kennis omtrent de junioren te verryken. De eerste cursusdag zal eind Oc tober worden gehouden. Ook zal een retraitedag worden georgani seerd, om het godsdienstig peil der leiders op te voeren. Deze dag zal geleid worden door den zeereerw. heer Henri de Greeve en waarschyn- lijk plaats vinden op 2en Kerstdag. Tenslotte zal er nog een kaderdag worden gehouden, waar de meest actueele onderwer pen worden besproken, om meer instructief te kunnen werken. Hier kan men zijn inzichten verruimen en het contact bewaren. Ook de drie-maandelijksche recollectie beval spreker aan. Deze bijeenkomst, een zuiver godsdiensti ge, brengt de offergedachte naar voren. Het is het eenige contact met alle K. J. C.-leiders. Ook de scheidsrechter heeft een opvoedende taak. Technisch en moreel moeten wij eischen stellen. Juist de jongen is erg kritisch in zijn opmerkingen. De scheidsrechters moeten niet gebruikt worden als proef, maar zij moeten nog meer het spel beheerschen juist om de paeda gogische waarde ervan. Sprekende over de vorming der jongens, wees spr. op het vormende middel: de sport. Voetbalsport moet beheersching, berekening kweeken. Dan alleen kan men een goed sport man zyn. De competitie is de grondslag voor de vorming der jongens. Evenals by het tour- nooi zullen tijdens de competitie-wedstryden proef-rapporten worden ingeleverd door de ju nioren-leiders. Indien dit een gunstige uitwer king heeft, zal vanaf Januari definitief worden overgegaan tot deze methode met als eindre sultaat een bekroning met pry zen. Ook dit jaar zullen wederom districts-junio ren-avonden te Haarlem, Bennebroek en Sant poort worden gehouden. Daarnaast ligt het in de bedoeling een grooten feestavond te organi seeren voor alle junioren tegelyk. De junioren-commissie vertrouwt ten volle op uw aller medewerking. Zy is er van over tuigt indien gU uw daadwerkelijken steun hier aan verleent, dat het juniorenbelang hiermede ten volle is gediend. Na uitreiking der kampioensdiploma's sloot de voorzitter deze bijeenkomst met gebed. vier 't terrein op, dat geheel met vlaggetjes was afgezet. Ze vormden 'n carré in 't midden van 't veld, van waaruit zij zich verder verdeelden, om ieder bij zijn groep de verschillende spelen te verrichten. En met welk 'n ernst legden ze zich toe op 't „loopen met 'n ei op 'n lepel, zon der 't te laten vallen." Kostelijk was 't! En wat deden de jongens bij 't touwtrekken hun best, aan hun vriendjes-toeschouwers, maar ook aan familieleden en kennissen te toonen, hoe sterk ze wel waren. De prijzen, die ze na afloop kregen, hadden ze dan ook eerlijk verdiend en door hard wer ken veroverd! Ook dit onderdeel van Koninginnedag is weer in alle opzichten geslaagd te noemen. Ook dit jaar werd van 10 uur tot half twaalf een ruitermarsch gehouden door de stad. Voorop twee ruiters bereden politie; 4 trompet ters; 2 Koninklijke landelijke rijvereenigingen met haar standaardvlaggen; het bereden vendel der Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht met standaardvlag onder commando van H. N. M. Pimentel; 3 vereenigingen der Kon. Ned. Rij- vereenigngen met standaardvlaggen; bereden politie. Het geheel stond onder leiding van den wachtmeester der huzaren, A. de Munnik. Overal waar de ruiterstoet langs kwam had hij veel succes. Honderden stonden langs den weg geschaard om dat gade te slaan. De tocht ging van Paviljoenslaan, langs Dreef, Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, waar een défilé langs het stadhuis werd gehouden, Jans straat, Jansweg, Kennemerplein, Schoterweg, Cronjéstraat, Zaanenlaan, Marnixstraat, Stuy- vesantsstraat, Jan Haringstraat, Kleverpark weg, Brederodestraat, Versprondeweg, Staten Bolwerk, Kruisweg, Barteljorisstraat, zyistraat, Wilhelminastraat, Koninginneweg, Stolberg straat, Julianastraat, Wagenweg, Spanjaards- laan, Linnauslaan, Kleine Houtweg, Paviljoens laan, waar de stoet ontbonden werd. Om twaalf uur beklom de heer Hofmeester de trappen van den grooten toren om daar tot I uur een carillonconcert te geven van vader- landsche liederen. Het was een feestelijk gehoor deze bekende wijzen over de stad te hooren klingelen, maar toen waren de meeste Haar lemmers aan de lunch om zich voor te bereiden op de heerlijkheden van wat er in den middag komen moest. En dat was niet weinig. Na het kerkconcert, waarover morgen meer, zouden er wielrenwed- stryden worden gehouden in Haarlem-Noord; in Haarlem-Oost zou een kinderoptocht worden gehouden met versierde fietsen, wagentjes, autopeds, enz.; in Haarlem-West zouden kin derspelen plaats hebben op het Leidsche plein. Op het Paviljoensterrein concours hippique. Vanavond wordt bal-champêtre gehouden op de Zomervaart; hebben vele muzikale wandelingen plaats; zal er feest zijn op de kermisterreinen, die dit jaar, naar het ons wil voorkomen, niet zoo druk met vermakelijkheden zijn bezet als andere jaren; terwijl op het Paviljoensterrein het ballet Tilly Sylon optreedt met medewer king van de H. O. V. Wie van vuurwerk houdt moet vanavond om half elf aan de Pledelastraat en de Kruistochtstraat in het Amsterdamsche kwartier gaan kijken. Ook in de Rustenburgerlaan (nieuw ge deelte) te Haarlem, is het Koninginnefeest op gewekt gevierd. Er was een aardig programma samengesteld. De straat was met de uitgebreide wimpelcol lectie feestelijk versierd. Des middags werden feestartikelen aan de kinderen uitgedeeld, by wie het natuurlijk zeer welkom was!! Om 2 uur onderling vermaak der kinderen (versiering ry wielen, autopeds e.d.). Onmiddel lijk daarna Kinderspelen, zooals Stoofsteken; Autoped-rijden; Hindemisloopen; Balloopen; Sterretjes aansteken; Ringsteken enz. Daarop zou prijsuitreiking volgen. Om half 8 zou hedenavond een schitterende lampionver- lichting ontstoken worden. Accordeonmuziek werd ten gehoore gebracht. Een lampion-kin- deroptocht (met muziek) zou worden gehou den, gevolgd door een attractie voor oudere kin deren en tenslotte vuurwerk-vermaak. Reeds Maandagavond is men in Haarlem- Noord met de viering van den Nationalen Feest dag begonnen. Het werd een goed geslaagde inzet. En de Oranjevereeniging aldaar, die voor het eerst met zoo'n uitgebreid en veelomvattend programma voor den dag kwam, heeft haar beste beentje voorgezet om alles zoo vlot en aangenaam mo gelijk te doen verloopen. In feestelijken optocht, de muziek van „Arti et Religioni" voorop, de Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" en het Mannenkoor „Proza en Poëzie" daarachter, werd in optocht van het Frans Halsplein getrokken naar het E. D. O.-terrein aan de van Nesstraat, waar de beide zij tribunes waren ingenomen door een groote schare belangstellenden. De voorzitter, de heer S. Glastra, richtte zich in een vlotte toespraak tot de aanwezigen en sprak zijn voldoening en dank uit voor de be langstelling, welke hy evenwel nog grooter wenschte, want, zoo zeide hij, op de 6070 dui zend inwoners, welke het Noordelijk deel van Haarlem bevat, zijn er slechts 300 menschen lid van de afdeeling Haarlem-Noord van Konin ginnedag. Hij rekende dan ook op een groote aanwinst van leden, nu deze inzet zoo veel be lovend bleek te zijn geslaagd. Dan werd tegen half negen er bleek, dat de organisatie van een en andder nog niet ge heel klopte, maar dat wordt 'n tweeden keer wel beter met het afwerken van het inderdaad aardige en afwisselende programma begonnen. De muziekvereeniging „Arti et Religioni" zette in met het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen, en gaf, onder leir ding van den heer Frits Dekker op verdienste lijke wijze een drietal composities ten gehoore, waarvan vooral de laatste blijkens het spontane applaus wel het meest bleek in te slaan. Dan vergasttten de dames van de Christeijke Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" ons op een drietal alleraardigste landelyke dan sen. Het was inmiddels donker geworden en het was een verrassend schouwspel de kleurrijke groepjes danseressen van uit de donker gehou den hoeken van het veld te zien komen aan huppelen in het licht van de schijnwerpers. En om by de medewerking van deze vereeniging te blijven het mannenkoor zong tusschen de verschillende oefeningen een drietal zangnum mers ook bij het brugtumen van de seniores kregen we verschillende verrassende staaltjes van lenigheid en kracht te zien. Begeleid door piano muziek kregen we ten slotte een zeer fraai uitge voerde staafoefening van de damesafdeeling te zien, in danstempo uitgevoerd. Directeur Ale- wijk had eer van zijn werk en de dames kregen een geestdriftig applaus. Dat was een keurige prestatie. Onder leiding van Jan Boda gaf, zooals gezegd, het Mannenkoor van „Proza en Poëzie" eenige zangnummers ten beste, waarvan het pittig ge zongen „Wanderschaft" van Zöllner wel het meest insloeg. Tot slot kregen we met begelei ding van het orkest nog eens het hier wel zeer toepasselijk gekozen „Hollands Glorie" van Ri chard Hol te hooren. Jammer, dat hier niet een honderd zangers meer stonden. Het nummer zou nog imposanter en massaler hebben geklon ken. Maar het publiek, waarvan blykbaar wei nigen met dit oude mannenkoomummer bekend waren, genoot van de forsch en opgewekt gezon gen compositie en bracht den medewerkenden een daverend applaus. Dan brak, na een koraal door het orkest, het oogenblik van sluiting aan, en trok men, de mu ziek voorop, en by het licht der brandende Frans Hals-Museum: Frans Hals-tentoonstel ling 10—5 uur. Teyler-museum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. HeUigland 66. Ex positie 106 uur. Cinema-Palace: Het meisje van het Ballet, 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 10—5 uur. LuxortheaterPicadilly Jim, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt theater: Ching Ching, 2.30, 7 en 9.15 Gebouw St. Bavo Ledenvergadering Bouw vakarbeiders, 8 uur Afdracht Grafische Bond, 8 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 10—5 uur. Teylermuseum Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel Jè R. Bier, Gr. Heiligland 66 Expositie van 10 tot 6 uur. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage ROME, 30 Augustus (Stefani) De „Osser- vatore Romano" meldt, dat Desio, het geboor tedorp van Paus Pius XI, zich voorbereidt om op 2, 3 en 4 October den tachtigsten verjaar dag van den Paus te vieren. Om. zal men een „Kruistocht van gebeden" voor den Paus hou den, een .sociale week" organiseeren en een tentoonstelling inrichten van de geschenken, die door Pius XI aan Desio zijn gegeven. Ten slotte zal een pelgrimstocht naar Rome geor ganiseerd worden. flambouwen, opgewekt naar het punt van uit gang terug, onder de algemeene belangstelling van het publiek uit Haarlem-Noord. Het was, zooals gezegd, een mooie en verdien stelijk geslaagde inzet van de feestelijkheden. Onder begunstiging van prachtig zomera vond- weer zyn hier Maandagavond de Koninginne- feesten ingezet met een openluchtspel door het „Aerdenhout's Tooneel Ensemble", onder auspi ciën van het Oranje-comité AerdenhoutBent veld. Als „plaats van handeling" was gekozen de speelplaats van de Vondelschool aan de Ju liana van Stolberglaan, een plaats, die zich door haar afgeslotenheid en door haar beschut ting uitstekend voor dit doel leent. 't Gaat slecht aan om te spreken van een uitverkocht huis, want in dit geval zou t moe. ten zijn van een uitverkocht zeer groot aantal zitplaatsen of van een uitverkochte speelplaats. Opgevoerd werd „In het Witte Paard", als openluchtspel bewerkt naar een bekend Duitsch blijspel. Den heer Van Holland was 't gelukt, van latten, papier en wat verf een gevel te fa- briceeren, die gedachten opwekte van een echt Tiroolsch berghotelletje. Voeg hierby de ver schillende Tiroolsche costumes en we konden ons voorstellen, onder de Tirolers te zijn be land, als niet de illusie werd verstoord door de uniformen van de Haarlemsche Postfanfare, die voor de uitvoering eenige nummertjes ten beste gaf met als inzet 't Wilhelmus, dat onder plechtige stilte door allen staande werd aan gehoord. Mr. A. Bos Azn., voorzitter van het Oranje comité, sprak daarna een kort woord, waarin hy memoreerde, dat Aerdenhout nu voor de 7de maal afzonderlijk feest gaat houden, dat 't feest oorspronkelijk voor de jeugd bestemd was, maar dat in den loop der jaren de noodzake lijkheid was gebleken, ook iets voor de ouderen te moeten doen. Als uitvloeisel hiervan ver scheen nu „Het Witte Paard" op de planken. Spreker bracht dank aan de Postfanfare en aan 't Tooneel-Ensemble, die voor deze gelegenheid hun welwillende medewerking wilden verleenen. Over de uitvoering van het Openluchtspel moeten we helaas slechts kort zijn. Dank zij het vlotte spel, de uitstekende rolbezetting, de perfecte regie van Jan van Dongen en alles, wat aan het welslagen van den avond kon mee werken, heeft 't publiek ach kostelijk geamu seerd. Met een J. van Holland als fabrikant Giesecke, een Gerard Kalkman als ober, een Mevr. Van Kampen als waardin en niet te vergeten een Esselaar als advocaat en een Th. van der Weyde als privaat-docent, was succes bij voorbaat verzekerd. Zy allen gaven uitstekend spel te genieten. De schermutselin gen tusschen den fabrikant Giesecke en den advocaat Otto Siedler waren soms om van te smullen. Ook de kleinere rollen waren in goede handen en het ensemble heeft weer eens voor de zoovee 1ste maal bewezen, dat 't kleine Aer denhout er inderdaad trotsch op mag zijn. Na afloop werden de dames met bloemen ge huldigd en de regisseur en de heer Van Holland kregen eenige zeer waardeerende woorden voor hun kranig werk van Mr. Bos te incasseeren. Met een taptoe door de Postfanfare werd de uitstekend geslaagde avond besloten. Na de goede verwachtingen van verleden week op het Stormvogelsterrein viel het spel van Kinheim in dezen wedstrijd iets tegen. In het veld werd er zeer verdienstelijk gespeeld, vóór de rust speelde Kinheim zelfs veel beter dan Frisia, doch het schieten bleef uit, iets wat bij de Friezen beter was verzorgd. De wedstrijd was nog slechts enkele minuten oud toen de Frisia-linksbuiten een listig tikje naar binnen gaf, waarna de mid voor kalm in zette (01). Kinheim nam langzamerhand het spel in handen en drong Frisia langen tyd op eigen helft terug. Diverse kansen werden ge schapen doch slechts één doelpunt van Kern was het resultaat. Juist voor de rust was een zwak moment van de Kinheim-achterhoede oorzaak dat Frisia de leiding kon hernemen (1—2). Na de thee weer een aantal Kinheim-aan- vallen waaruit O. Kinlenburg (die op de rechts buitenplaats behoorlijk speelde) den gelykma- ker wist te scoren. Een drietal fraaie voorzetten van Ellen werd onbenut gelaten en toen kwam Frisia aan het woord. Zyn rechtsbinnen pas seerde een drietal spelers op keurige wyze en 't was 2—3. Even voor het einde was 't nog maals de rechtsbinnen, die den stand op 24 bracht. De nuttige oefenwedstrijd werd zeer goed door scheidsrechter Martens geleid. Kinheim 2ETTO 1 3—0. Kinheim 3—Zandvoort 2 2—1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5