Personeele belasting verlaagd '/u UIT DEN OMTREK VAN DE 6e NAAR DE Se KLASSE WIJK AAN ZEE EN HET BADSEIZOEN DE NIEUWE VERKEERSBORDEN DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 GEME ENTERAAD VAN BEVERWIJK Aan de aanmaning van de Kroon wordt geen gevolg gegeven Salarisregeling politie personeel Benoemingen De personeele belasting Conversie Jaarwedden politie SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN V A V EINDE VOORRANG EINDE WEG 3,IOm DOOR EEN AUTO GEGREPEN Heer breekt beide beenen BENNEBROEK HEEMSTEDE Eenige verbetering ten opzichte van het vorig jaar HILLEGOM ZANDVOORT OVERVEEN TER KENNISMAKING ZAANDAM Gisteravond kwam de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens. Benoemd werden: tot lid van de commissie van advies inzake de ondersteuning van behoeftige tuinders, de heer J. P. Muntjewerf; tot leden der commissie van bijstand voor de bedrijven: mevr. KempHaan en de heeren Welagen, Passchier en Steijn; tot leden der commissie van bijstand voor Openbare Werken: de heeren Tervoort, Visser, Schelvis en van Doom; tot leden der commissie voor het slachthuis: mevr. Kemp—Haan, en de heeren Muntjewerf, Rollenberg en Aardenburg; tot leden van de commissie voor de financiën: de heeren Rijkens, Schelvis, Tervoort en van Groningen, B. en W. stelden voor de gemeente in de 5e klasse te rangschikken ten aanzien van de hef fing der personeele belasting. De gemeente is thans in de zesde klasse ge plaatst, hetgeen B. en W. niet juist achten. Door plaatsing in de vijfde klasse wordt be reikt, dat de heffing meer in overeenstemming komt met den plaatselijken levensstandaard, terwijl een grooter aantal minder-draagkrach- tigen van de belasting wordt vrijgesteld. De ge meente brengt daarmede een financieel offer van 24.000 of 17 pet. van de vermoedelijke op brengst voor 1937. Eigenlijk was, volgens B. en W., plaatsing in de vierde klasse verantwoord geweest, waarin ook aangrenzende gemeente gerangschikt zijn. De financieele gevolgen hiervan hebben B. en W. hiervan teruggehouden. Deze maatregel im mers zou een financieel nadeel beteekenen van 48.000 of 33 'A pet. van de vermoedelijke op brengst over 1937. De heer ROTHE vroeg naar de mogelijkheid om de gemeente onmiddellijk naar de vierde klas over te brengen, waarbij het rijk de kosten, welke hieruit voortvloeien, misschien voor zijn rekening zou nemen. De VOORZITTER antwoordde, dat dit on mogelijk is. Was er eenige kans op geweest, dan waren B. en W. wel direct met dit voor stel gekomen. De financieele toestand der ge meente is niet zoo rooskleurig, als de heer Rothe wel schijnt te denken. Dat zal uit de bin nenkort in te dienen rekening en begrooting wel blijken. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Besloten werd vervolgens om over te gaan tot buitengewone aflossing der 4% pet. geldleening over 1934, per resto groot 366.700 en een nieu we leening aan te gaan groot 380.000 tegen een rente van Z% pet. pari. Het verschil is benoodigd voor kosten van deze en reeds vroe ger geconverteerde geldleeningen. Het voordeel, dat de conversie oplevert, be draagt ongeveer ƒ20.000. Besloten werd afwijzend te beschikken op het verzoek van een inwoner van Wijk aan Zee, om, met toepassing van art. 13 van de L. O.-wet 1920, in aanmerking te komen voor een tege moetkoming in de kosten, verbonden aan het vervoer van zijn kind naar een bijzondere la gere school te Beverwijk, waar bijzonder on derwijs van de door hem verlangde richting wordt gegeven. Om voor deze tegemoetkoming in aanmer king te kunnen komen, moet de woning van adressant op een afstand van meer dan 4 K.M. van bedoelde school zijn verwijderd. Bij onder zoek bleek de afstand slechts 3720 meter te be dragen. Bij Kon. besluit van 2 Aug. jJ. is de raad aangemaand binnen een termijn van drie maanden de jaarwedde van de ambtenaren der gemeente-politie te regelen, zooals door den minister is aangegeven. B. en W. hebben hun bezwaren tegen de ver langde regeling reeds vroeger uiteengezet. Zij blijven die bezwaren handhaven en stelden den raad derhalve voor, aan de aanmaning geen gevolg te geven. De heer RIJKENS (Neutr.) vond het onbe grijpelijk, dat het bestuur van een noodlijdende gemeente nog met een dergelijk prae-advies durft te kom,en. Hij had verwacht, dat B. en W. hun standpunt wel veranderd zouden heb ben. Het gemeentebestuur behoorde, volgens spr., achter de regeering te staan, die toch reeds zulk een moeilijke taak heeft en die voor Be verwijk geen uitzondering kan maken. De re- geeringsmaatregelen immers worden genomen volgens een bepaald systeem. Hoezeer spr. ove rigens een salarisvermindering voor de betrok kenen betreurde, moest hij tegen het advies stemmen. De heer VISSER (S.D.A.P.) daarentegen ver wonderde er zich over, dat de heer Rijkens niet van standpunt veranderd was, gezien de stij ging van den levensstandaard. De heer PASSCHIER (A.R.) erkende, dat de kosten van levensonderhoud stijgen. Waar het echter om gaat is dit: de regeering kan Bever wijk niet tegemoetkomen ten opzichte van maatregelen, welke voor andere gemeenten reeds voltrokken zijn. Spr. betreurde de ver laging, maar kan zich het standpunt der regee ring best indenken. Hij achtte het niet juist van het gemeentebestuur, om op die manier positie tegen de regeering te nemen. Het zal de gemeente in de toekomst niet tot voordeel strekken. Wethouder VAN DOK (S.D.A.P.) merkte op, dat de meerderheid van het College en den raad c.e vorige malen een afwijzend standpunt heb ben ingenomen. Nu de zaak in het laatste sta dium is gekomen, blijft er niets anders over om dit standpunt te handhaven. Dat deze hou ding de gemeente in de toekomst schade zou berokkenen, kon spr. niet geiooven. Hij achtte het integendeel goed, dat gemeentebesturen, die over deze zaak anders denken, hun meening onomwonden te kennen geven. Het voorstel van B. en W. werd hierna aan genomen. Onder de ingekomen stukken was een adres van J. W. Los en G. Sterken, die een klacht hadden met betrekking tot de ligplaatsen van hun schepen in de haven op 19 Aug. j.l, den harddraverijdag. Adressanten werden in hun verzoek niet ont vankelijk verklaard, aangezien deze aangele genheid wordt geacht te zijn van politioneelen aard en dus behoort tot de competentie van den burgemeester. De heer PASSCHIER vestigde hierna de aan dacht op de schooltuinen en betreurde het, dat deze in zulk een verwaarloosden toestand ver- keeren. Hij drong er op aan, dat deze nuttige instelling niet zou worden prijsgegeven. De heer VISSER onderschreef dit, waarna de VOORZITTER antwoordde, dat er een regeling ontworpen is, waarbij het mogelijk zal zijn den tuin zonder kosten in orde te houden, met me dewerking van de leerlingen. Een verzoek van den heer AARDEBURG, om verbetering van de verlichting van den Kanaal- weg zal bij de begrooting behandeld worden. Hierna volgde sluiting. Koninklijke onderscheidingen In aanslui ting op het bericht van koninklijke onderschei dingen, welke wij gisteren publiceerden, laten wij hier nog een tweetal plaatselijke onder scheidingen volgen: Toegekend werd de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver aan den heer J. L. Pirovano, oud-secretaris-penning- meester van het Burgerlijk Armbestuur in de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin; en in brons aan mej. E. Rijnders, die mevr. S. J. BoschHeringa, te Wijk aan Zee, 37 jaar lang als dienstbode trouw gediend heeft. Brandje Zondagavond zeven uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand ont staan in een hooiklampje bij den heer S. nabij Rozenstein. De brand was vermoedelijk ver oorzaakt door met lucifers spelende kinderen. De brandweer had spoedig het vuur gebluscht en was binnen het uur weer ingerukt. Rijwielongeval Zondagavond zeven uur reed een wielrijdster op den Brederoodscheweg nabij de coöperatie. Doordat de voorvork van het rijwiel brak kwam zü te vallen. Een spoe dig ontboden geneesheer deed haar bij een der omwonenden binnenbrengen. Bij nader onder zoek bleek, dat de dame een schouder ont wricht had en een lichte hersenschudding had bekomen. Weer een garnizoen te IJmniden? Het lid van den raad, de heer W. P. Mets, heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft het College kennis genomen van de mededeelingen in de dagbladen, dat 't Ministe rie van Defensie het voornemen heeft wederom in verschillende gemeenten een garnizoen te formeeren; 2. Achten B. en W. het om verschillende re denen ook niet wenschelijk, dat het Pantserfort te IJmuiden weer bezet wordt; 3. Zullen B. en W., indien het antwoord op vragen 1 en 2 bevestigend luidt, zich met het betrokken Ministerie in verbinding willen stel len teneinde ook te IJmuiden een garnizoen te krijgen? Vraag 1 wordt door B. en W bevestigend be antwoord. -\ Wat betreft de vragen 2 en 3 merken zij op, dat het al of niet vestigen van een garnizoen in deze gemeente wordt beoordeeld door de mili taire autoriteiten en dat daarbij uitsluitend het defensiebelang den doorslag geeft. Zij achten het om die redenen onnoodig, zich terzake met het betrokken Ministerie in verbinding te stel len. Tijdelijke afsluiting van een weg. De Van Tuyllweg te Velsen van den Stationsweg tot de Dr. Kuijperlaan is tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen af gesloten. Verbouwing Het verbouwen van het voor malige Stationskoffiehuis van den Stationsweg tot vergaderlokaal is opgedragen aan den heer D. Koomen te Santpoort. R. K. Vrouwenbond Donderdagmiddag 2 September zal de naai- en brei-actie weer her vat worden. Deze zullen weer zijn van half 3 tot half 5. De actie die ten doel heeft te naaien en breien voor de armen van onze parochie, noodigt alle dames uit, die bereid zijn een mid dag haar arbeid te geven voor de armen. Waar veel noodig is moet veel hulp geboden worden. R. K. Volksuniversiteit In de maand Sep tember zal de cursus uitgaande van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland worden voort gezet. De cursus zal wederom gehouden worden in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost en wel eiken Maandag en Donderdag. Voor deel neming aan dezen cursus kan men zich opgeven en liefst zoo spoedig mogelijk bij het secretariaat Hofdijklaan 45, Driehuis. IJMUIDEN, 31 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 0.700.80, Griet per 50 kg. 1227, Tong per kg. 1.—1.55, Zetschol per 50 kg. 18.Kleine schol per 50 kg. 5.5016Bot per 50 kg. 3.70 9.—, Schar 35.Rog per 20 stuks 1415, Middel Schelvisch p. 50 kg. 19.50, KI. mid. Schel- visch per 50 kg. 1015, Kleine Schelvisch iper 50 kg. 1.755.70, Kabeljauw per 125 kg. 3566, Gullen per 50 kg. 1.4515.50, Leng per stuk 1.48, Heilbot per kg. 1Wijting per 50 kg. 1.50 2.60, Makreel per 50 kg. 3.756.50. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Timor 585 manden f 2090. Clasina Luther 530 manden f 1890 Maria 400 manden f 1390. Condor 70 manden f 1680. Dolfijn 70 manden f 1200 Kw 86 f 840— Kw 89 f 430. LOGGERS Zouden wij waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten ln het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Aan bovenstaande bord jes (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Dit is het nieuwe ken- teeken(roode rand.zwar- te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) WIE10RUK 2400k9 BREEDTE 2,10. Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" B Aan het begin van «en B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteekenis En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenis HOOGTE Links: Een nieuw verkeer»- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.10 meter Rechts: Het einde van een maximum-snelheidszöne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven. Maandagmiddag om ongeveer twaalf uur heeft op den Rijksstraatweg te Bennebroek een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij de zestig jarige heer L. beide beenen heeft gebroken. Het ongeval gebeurde als volgt. Toen de heer L. voor zijn woning uit den auto van zijn zoon stapte en den weg wilde overste ken, bemerkte hij plotseling een auto, die uit de richting Haarlem naderde. Hij wilde weer terug naar den wegkant loopen. Deze weifeling had echter tot gevolg, dat hij door een auto, die uit de andere richting kwam, werd gegrepen. De man kwam eerst terecht op de motorkap, ver volgens op den autokap en werd toen op den weg gesmakt. De politie was spoedig aanwezig, alsook dr. van Aalst, die den man ter plaatse heeft ver bonden. Het slachtoffer had beide beenen ge broken, één been was zelfs op tweee plaatsen gebroken en bovendien had hij eeen minder ernstige hoofdwonde opgeloopen. Met den zie- ken-auto van Mathot is hij naar het Diacones- senhuis te Haarlem overgebracht. Den autobe stuurder treft geen schuld. Geslaagd Te Den Haag slaagde dezer da gen de Eerw. Zuster Hyacintha voor het diploma coupeuse. De komst van den nieuwen pastoor Vrijdag zal de nieuwbenoemde pastoor de zeereerw. heer L. J. H. Wolf zijn intrede doen in de aan zijn zorg toevertrouwde parochie van Bennebroek Aan alle parochianen is verzocht dien avond hun nieuwen herder hun opwachting te maken bij den hoek Rijksstraatweg-Bennebroekerlaan, alwaar Zijneerw. te ongeveer half acht zal aan komen .Van hier gaat men in plechtigen optocht met vaandels, vlaggen en muziek naar de kerk, waar direct na aankomst pastoor Wolf door den Hoogeerw. Deken Borsboom van Noordwijk plechtig in zijn nieuwe functie zal geïnstalleerd worden. Zondag te tien uur zal de nieuwe pastoor zijn eerste H. Mis tot geestelijk en tij delijk welzijn van zijn nieuwe parochianen op dragen. Onder de Hoogmis zullen de vaste ge zangen in het Gregoriaansch door het volk wor den gezongen en zal pastoor Wolf voor het eerst zijn nieuwe parochianen toespreken. Personalia Onze plaatsgenoote mej. M. M. H. Resink, onderwijzeres aan de R. K. school alhier, slaagde dezer dagen in Den Haag voor het examen van coupeuse. Br. Alexander vertrekt Nadat de geestelijk adviseur van de jeugdverenigingen vertrokken was, nam Zaterdagavond de Baljuw wegens verplaatsing naar Bennebroek afscheid van zijn Kruisvaartjongens, waar hij zoo gaarne tus- schen was. De Baljuw zei dat het een genot was geweest deze Kruisvaart op te richten en zijn jongens zoo te krijgen, dat zij beter waren dan weleer en nu na 4 jaar met hen geweest te zijn afscheid te moeten nemen, viel niet mee. Maar hij spoorde hen aan de ingeslagen wegen te volgen tot eer van God en ouders. Dan nam een der oudsten het woord en sprak den scheidenden Baljuw toe. Hy dankte en bood een geschenk aan. De Baljuw deelde eiken jongen een foto van hem uit, welke zij dankbaar en blij ontvingen. De vacanties zijn goeddeels voorbij Het oogenblik is weer aangebroken dat ook te Wijk aan Zee de badgasten zee en strand en hun hotelkamer of tijdelijke woning in het baddorp vaarwel zeggen. Langzamerhand loo pen hotels en pensioens leeg, de ingezetenen, die hun woning verhuurden, verlaten de zo merhuisjes en trekken weer in hun eigen wo ning. Er zullen nog eenige mooie dagen ko men mét wat bezoekers..., totdat het najaar definitief zijn intrede doet en Wijk aan Zee zich in zijn wintersche rust begeeft. Het seizoen 1937 is voorbij. Gaf het reden tot tevredenheid? Deze vraag hebben wij in Wijk aan Zee ge steld en uit het antwoord, dat wij kregen, zou men de conclusie kunnen trekken, dat de lijn ook daar in opwaartsche richting gaat, zij het dan nauwelijks merkbaar. Het begin was overigens niet erg hoopvol. Wel kwamen er talrijke verzoeken om inlich tingen, maar het echte zomerweer bleef weg, evenals vele gasten, die men er anders waar schijnlijk reeds gezien zou hebben. Men was aanvankelijk dan ook weinig op timistisch gestemd. De hoop bleef gevesïigd op de maand Augustus, die altijd nog in staat was om veel goed te maken. Dat is inderdaad ook gebeurd. De maand Augustus werd goed. Wijk aan Zee, zoo verzekerde men ons, zat vol, vooral in de eerste twee weken. Wij hoorden van exploitanten, dat zij meer ontvangen hadden dan het vorig jaar. Jammer alleen, dat dit voordeel voor een groot deel teniet gegaan is door de stijging der kosten, waartegenover geen tariefsverhooging gesteld kon worden. Ook is het waarschijnlijk, dat er zullen zijn, die in deze betrekkelijke verbetering geen deel hebben gehad en daarbij denken wij o.m. dan aan de zakenmenschen, die het van de dag- jesmenschen moeten hebben en aan de stoe- lenverhuurders, die, daar men ons mededeelde, ook geen best jaar hebben gehad. Over het algemeen kon men echter zeggen dat het seizoen 1937 iets beter was dan het vorige. Het schijnt, dat de achteruitgang, welke sinds 1931 merkbaar was, tot staan is gekomen en dat er een kleine verbetering is ingetreden. Het Bureau voor Vreemdelingenverkeer be handelde 1338 aanvragen, waardoor het aantal van het vorig jaar met 100 is overtroffen. Een ander geval is het met het bezoek van dagjesmenschen. Hun aantal gaat achter uit, iets wat voor zaken, die daarop ingesteld zijn, nadeelig is. Men heeft zich wel eens af gevraagd wat de oorzaak van dezen teruggang kon zijn en of er iets gedaan zou moeten wor den om dit bezoek aan te wakkeren. Tenslotte echter meent men echter de oor zaak te moeten zoeken in het feit, dat tal- lcoze touringcar-ondernemingen groote massa's menschen voor een schappelijk prijsje naar al le oorden vervoeren. Er wordt tegenwoordig van dit soort trips heel veel gebruik gemaakt en men verwacht, dat dit van invloed is op het bezoek van korten duur aan het strand. Ook de badstoelen, zoo vertelde men ons, zijn over het algemeen genomen, minder in trek geweest. Zij ondervinden concurrentie van de dagtentjes, waarvan steeds meer menschen ge bruik maken. Het zou misschien aanbeveling- verdienen, dat de maatschappijen de stoelen niet meer in abonnement verhuren doch b. v. voor een ochtend of middag. In dit opzicht kan men een voorbeeld nemen aan badplaat sen in het buitenland. De nieuwe maatregelen, welke in Wijk aan Zee, na de samenvoeging met Beverwijk, ge nomen zijn, gaven over het algemeen geen reden tot opmerkingen, of het zou moeten zijn over de sterkte van de politie in de badplaats, waarover ook in den gemeenteraad van Bever wijk een opmerking gemaakt is. Men vond de sterkte van de politiemacht, vertegen woord'gd als bij ons door gemeentepolitie, rijksveldwacht en marechaussees te paard, dit jaar, wel wat erg indrukwekkend, al was men zeer goed te spreken over het correcte en hulpvaardige op treden van het politiepersoneel. De autoriteiten zullen echter thans wel kun nen nagaan in hoeverre deze regeling bevredi gend heeft gewerkt. Tenslotte blijkt weer dat Wijk aan Zee zijn eigen karakter behoudt en dat dit rustieke bad plaatsje daardoor voor velen een groote aan trekkingskracht behoudt. Veel liefhebbers Voor de betrekking van Inspecteur van Politie 'Vacature Henvums) hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. Vernielzucht Door de politie is handelend opgetreden tegen een tweetal jongens van 12 jaar, die in het Van Waverenpark boompjes vernielden. Zij werden aan hun ouders over gegeven, die strafmaatregelen zullen toepassen. Personalia Voor het examen costumière slaagde te Den Haag onze plaatsgenoote Mej. A. Kant. R. K. Kiesvereeniiging. Met de inning der jaarlijksche contributie is de penningmeester begonnen. Ten einde tegemoet te komen aan hen, die niet in eens hun lidmaatschap kunnen bekostigen heeft het bestuur het onderste ge deelte geperforeerd, zoodat met 'n wekelijksch, klein bedrag men er ook komt. Dat neemt niet weg, dat we vertrouwen (de propagandisten, die het bestuur helpen, doen toch al zooveel), dat wie eenigszins kan bij eerste aanbieding het ge- heele bedrag zal voldoen. Eerw. Moeder Overste. Tot Eerw. Moeder Overste van Maria-Oord is benoemd de Eerw. Zuster Maria Rosita, tot nu toe onderwijzeres aan een der Meisjesscholen te Utrecht. Hill. Harmonie. Op de daartoe gehouden ledenvergadering ^dezer vereeniging fs het be stuur samengesteld als volgt: W. v. d. Werff, voorzitter; J. de Vries (Loosterweg III no. 80), secretaris; M. van Til Rz., Ie penningm.; P. Drost, 2e penningm.; P. Jordaans, commissaris. De nieuwe voorzitter is een zoon van wijlen den heer W. v. d. Werff, die vanaf de oplichting vele jaren als voorzitter van het corps de lei ding had. Hill. Burgerwacht. Door den commandant der H. B. is benoemd tot Vendelcommandant- adjunct de heer G. Opstal, tot ploegcomman- danten de heeren J. C. Kat en C. Kool. Tot Burgerwachter le klasse werden bevorderd de heeren C. de Jong en J A. Topper. Speldjesdag. De speldjesdag ten bate der Ver. Ned. Cenntrale van Practische Hulpverlee ning en Werkverruiming heeft in totaal f 31.73 opgebracht. Kinderkoor. Het Kinderkoor Hosanna, di recteur de heer S. P. Visser, behaalde op het concours te Schiedam den eersten prijs. Aanbesteding. Ten Raadhuize werd aan besteed het buitenverfwerk aan het Gemeente huis en de conciërgewoning. De uitslag was als volgt; George Kroon A f 600, B f 850; L. v. d. Voort. Leiden A f 320, B f 200; Massa f 490; fa, van der Aart, Bennebroek A f 800, B f 1220; fa. Meglis: massa f 525; P. v. d. Jagt Gzn. A f 485, afschilderen f 725; L. Braam: massa f 630; Chaudron; A f 420, B f 645. Gunning aange houden. De Jokruvela. Zondagmiddag werd op een terrein aan den Zijl weg de Jokruvela gehouden. Verschillende lezers moeten zich wel afgevraagd hebben, wat het woord Jokruvela toch betee kent. Op zich beteekent Jokruvela niets, doch het is een woord, samengesteld uit de beginlet ters vgn Jozef gezellen, Kruisvaart, Verkenners en Lagere School. Deze groepen van jongens namen dan ook deel aan de Jokruvela. Overveen mag dan dit jaar op Koninginnedag geen kennis hebben, de Jokruvela zou in ver schillende opzichten met een kermis te vergelij ken zijn. Kermistenten, zweef- of draaimolens stonden er wel niet (slechts paaltjes en touwen vormden het benoodigde materiaal), maar een echt gezellige kermisstemming h'eerschte er wel. De jongens hebben zich uitstekend vermaakt met lingsteken, koekhappen per fiets, schijfschieten en dergelijke spelen. De belangstelling van het publiek was bevredigend. Tegen vijf uur reikte kapelaan Th. Lampe de prijzen uit. De prjjswinnaaars waren; Klasse A: le prijs Chr. Haagen, 2e prijs P. Beere, 3e prijs J. Jansen Hendricx, 4e prijs H van Wel. Klasse B: le prijs G. v. d. Meij, 2e prijs B. Boucher, 3e prijs G. Tuilenaar, 4e prijs A Lam- merse. Klasse C: le prijs J. v. d. Veldt, 2e prijs S. v. d. Meij, 3e prijs C. Huijbens. Raadsvergadering De raad dezer gemeente kwam in vergadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig was de heer Paap wegens ziekte. Na eenige discussies werd een voorstel tot wijziging van het reglement voor de schoolver gaderingen z. h. s. volgens het advies van B. en W. aangenomen. De benoeming van de leden der commissiën van bijstand had het volgende resultaat. In de commissie voor de financiën: de heeren Elffers, Joustra, Boiwidt en van Rijnberk, voor de be drijven: de heeren Groen, Joustra, Van Rijn berk en Vader, voor het Zuiderbad: de heeren Elffers, Groen, Koning en Vader, voor de strandexploitatiede heeren Suerink, Koning, Elffers, Paap en Vader, voor onderwijs en so ciale zaken: de heeren Boiwidt, Van Rijnberk, Van Toombergen en Vader, voor publieke wer ken: de heeren Groen, Koning, Suerink en Van Toombergen. Ter aflossing van een 4'A pCt. geldleening pro resto groot 692.000 moest door de gemeen te wegens vervroegde aflossing 6920 boete worden betaald. Het algemeen burgerlijk pen sioenfonds deelde echter mede, dat deze boete ten onrechte in rekening is gebracht en het be drag van 6920 zal w'orden beschouwd als een extra-aflossing, terwijl voor het aflossingplan een wijziging plaats vindt. B. en V/. stellen voor over te gaan tot extra-aflossing van 6920 en het aflossingsplan te wijzigen. Aldus beslo ten. Ten behoeve van de aan de woningbouwver- eenlging Eendracht maakt Macht verstrekte geldleening tegen een rente van 4 A pCt., leende de gemeente indertijd dit geld tegen hetzelfde percentage van het burgerlijk pensioenfonds. Deze geldleening is nu geconverteerd tot 3% pet. B. en W. stellen voor de woningbouwvereni ging in dit voordeel te doen deelen en ook voor haar rente met een half procent te verminde ren. Daartegenover staat het voorstel tot ver mindering van het garantiebedrag van f 1250 per jaar voor een eventueel exploitatie-tekort tot f 150. Z.h.s. werd dit voorstel aangenomen. In het reglement omtrent de verhuring en be woning der arbeiderswoningen der gemeente is o.m. bepaald, dat bij onderverhuur aan bad gasten f 2 per week meer betaald moest worden. Aangezien hierdoor de onderhoudskosten niet hooger werden en het innen der extra-bedra gen veelal tot moeilijkheden aanleiding gaf, stellen B. en W. voor deze verhooging te laten vervallen, waarmee de raad zich z.h.s. accoord verklaarde. Bij een-voorstel betreffende den diensttijden de instructie van den directeur van het Zuider- Er is Directeurswisseling geweest in 't Hoom- sche Missiehuis. De jonge stichting, die het vol gende jaar in koper jubileert, heeft al twee directeuren, wel niet versleten, maar wel zien heengaan met achterlating van een dierbaar stuk van hun leven: Father Lefeber, den onder- nemenden stichter van 't Missiehuis, is in het Hollandsche bekend als de bonte hond! (Hy zal me die vergelijking toch niet kwalijk nemen?) Onlangs zag hij z'n eerste „jongens" aan het altaar. Father Van Heiningen, zijn opvolger in 1931 is intusschen ook geen onbekende gewor den in vele pastorieën en huisgezinnen, niet het minst in de kolommen van dit blad! Hij had gerekend naar de Missie te mogen vertrek ken. Hij kan wel goed cijferen, maar heeft hier toch misgerekend. Hij blijft voorloopig missio naris-van-begeerte Nu weer een nieuwe Directeur. Een onbekende grootheid! 'n Grootheid wel! Mag ik me even voorstellen? 1.92 M. lang, omvang: niet noemenswaardig! (komt misschien later nog!) Mocht u dus later zoo'n populierachtigen pa ter, die 't niet breed heeft, ontmoeten, denkt u maar vast: zeker de nieuwe Directeur van het St. Bonifacius Missiehuis. Ik voel me overigens nog wat verlegen in mijn nieuwe functie. Als men zoo acht jaar lang heeft omgegaan met negers, die pas uit de bos- schen komen gekropen, zijn de fijne kantjes er een beetje af, en voelt men zich wat onwennig in zoo'n groot huis met drie verdiepingen vol geleerdheid. Toen dezer dagen, bij het overnemen van het bestuur, de groote folianten voor den dag kwa men, duizelde het mij wel even van al die dikke cijfers. Met blijdschap en Godsvertrouwen zet ik echter mijn schouders onder het nieuwe werk. Er was gelukkig nog wat meer over te nemen dan schuldbrieven en belasting-papieren: een schare jongens met hooge idealen, de bloem van het Hollandsche en het Friesche land, welke straks met lichaam en ziel aan mijn zorgen zal worden toevertrouwd. Hun idealen tot bloei en wasdom te brengen zal mijn duurste taak zijn! En dan, last not least, hoop ik te hebben overgeëerfd die breede schaar van vrienden en weldoeners van het Missiehuis, wier steun en sympathie mijn beide voorgangers zoo ruim schoots hebben mogen genieten. Persoonlijk, zoowel als door een, reeds tradi tioneel geworden, weekpraatje ln dit blad, hoop ik met hen in contact te komen en te blijven, 't Zal mij niet zoo geod afgaan als mijn voor gangers. Maar ben ik misschien al eens niet zeker van m'n woord, ik ben zeker van mijn liefde! Van mijn liefde voor de groote heerlijke zaak der Missie! En daarin vinden we zeker contact! Geachte lezers en lezeressen: aangename ken nismaking! FATHER G V. LEEUWEN St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrek. 120937. bad, stelde de heer Joustra voor deze aange- genheid in besloten zitting te behandelen. Al- ,i besloten. Na eenige hamerstukken, kreeg de heer Mole naar gelegenheid een interpellatie te houden over den gang van zaken tijdens de Jamboree- dagen betreffende het stallen van rijwielen in bet Zuiderbad. De heer Molenaar betoogt, dat de staller van rijwielen in het Zuiderbad te kort is gedaan, daar 473 fietsen van de Jamboree deelnemers zijn geplaatst en den staller hier voor een gratificatie van f 10 is gegeven. Nor maal krijgt deze staller van iedere fiets de helft van den stallingsprijs, dus ware het rationeeler geweest hem f23,65 te geven. De extra-badlie- den hebben ook hun gewone salaris ontvangen. Wethouder van der Moolen antwoordt op deze flTpellatie, hoewel de regel is, dat B. en W. schriftelijk antwoorden, maar hier moet iets worden recht gezet. Vooreerst is de wethouder onaangenaam ge worden recht gezet. Vooreerst is de wethouder onaangenaam getroffen door de woorden van den heer Molenaar en hij vindt het een minder prettige manier van doen van dit raadslid om door middel van interpellaties eigenlijk de rond vraag, die afgeschaft is, weer in te voeren. To meer omdat niet altijd direct een antwoord is te geven. Het rijwielstallen was voor de jongens gratis tot 3 uur, onder voorbehoud, dat de stal ler hiervan geen nadeel zou ondervinden. Bij plaatsgebrek werden de fietsen niet in de stal ling geplaatst. De jongens zetten zelf hun fiet sen neer en haalden ze zelf weer op, zoodac de staller geen schade ondervond en geen extra werk er aan had. Daarom is het bedrag van f 10 zeer billijk te achten. Tevens maakt wethouder van der Moolen aan den voorzitter zijn compli ment voor zijn bemoeiingen in dezen. Het is gebleken voor de badplaats een goede reclame te zijn. De voorzitter dankt allen, die hem in zijn po gen iets in het belang van Zandvoort te doen. hebben gesteund en voor de woorden door den wethouder gesproken. Hierna sluiting der open bare vergadering. Werkloosheid stijgende Sinds eenige weken is de werkloosheid weer stijgende. Thans staan 282 werkloozen ingeschreven, hetgeen 21 boven den laagsten stand van dit jaar uit steekï. W de overeenkomstige maand van het vorig jaar was het aantal echter 150 hooger, zoodar van een algeheelen vooruitgang toch wel iets te be speuren is. Het aantal gezinshoofden bedraagt thans 230 van het totaal. Alhier is vaandaag de verjaardag van de Ko ningin met blijde opgewektheid gevierd, zooals in lange jaren niet te zien is gegeven. Aan alle scholen was vrijaf gegeven en ook de ambtenaren der gemeente waren in de gele genheid gesteld het Oranjefeest mee te vieren- Ook de burgerij heeft door het in groote ge tale laten wapperen van de vaderlandsche drie kleur met den Oranjewimpel van haar ingeno menheid blijk gegeven. De beide Oranjevereenigingen hadden een programma van feestelijkheden opgesteld dat den geheelen dag vulde en waarin de school jeugd een belangrijk aandeel had. Verschillende wedstrijden waren georganiseerd, waarbij reke ning was gehouden met den leeftijd der kinde ren. Hiervoor waren ruim 400 prijzen beschik baar gesteld. Ook was een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de hoogste klassen der scholen, die elk jongens hadden aangewezen voor deelname aal1 een estafette Het was den geheelen dag een gezellige druk te in de stad, waartoe ook de harddraverij de Stationstraat en de kermis heeft bijgedragen- Politienieuws rond de kermis Te Zaandaf1' waar sedert Zaterdagmiddag de jaarlijks®^ kermis wordt gevierd, hebben zakkenrollers e zwijntjesjagers, gebruik makende van de Sr0Ae drukte, hun slag weten te slaan. Bij de p°istl werd aangifte gedaan van diefstal van zeV® rijwielen op een avond, terwijl twee persons mededeeling kwamen doen, dat zij hun P°rte_ monnaie op het kermisterrein waren kwijt 8e raakt resp. met een inhoud van 20 en 25 8^ den. Een derde, die onder invloed van sterk^ drank verkeerde, niettegenstaande de kermis een h»d drooggelegd, deed aangifte, dat men hem in café van zijn portefeuille met 120 gulden beroofd. Hiertegenover kan melding worden 8 maakt, dat Zaterdagavond een dame in de We zijde negen bankbiljetten van tien gulden he gevonden, waarvoor de eigenaar zich tot hed nog niet heeft gemeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6