Politieke toestand in België zeer gespannen De Japanners uit Lotien verdreven I „PROTECTOR" I Russisch schip ge torpedeerd Brand op de Kota Agoeng Het nieuws van heden DE OVERVAL OP HET FRANSCHE SEMINARIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD Buitengewone zitting van parlement bijeengeroepen Aftreden der regeering niet waarschijnlijk Het pact Nanking- Moskou Onrustig Palestina Het Weer|,||||||||||||||,||||||,|N||||||,,||||||,||,||||||i I INBRAAK-VERZEKERING J Bekend sportvlieger omgekomen Koninginnedag in Apeldoorn Prins Nicolaas niet in Roemenië Zes transportschepen met troepen onderweg De uittocht uit Nanking School-incident te Danzig De opsporingen naar Lewanefski Bismarck's dagblad van eigenaar veranderd BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: jroor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20742 Van Zeeland zal verklaring afleg gen inzake lastercampagne tegen hem op touw gezet De terugslag op de Duitsch- Chineesche betrekkingen Arabier te Haifa doodgeschoten Chineesche bandieten eischen 500.000 dollar als losgeld De aanvaller is onbekend De Koningin en Prins Bernhard maken een rijtoer De Prins bij het vuurwerk Ook Kantonneesche troepen nemen thans aan den strijd deel 'Japanners geëvacueerd uit int. concessie Lading dynamiet overboord geworpen Polen weigeren hun kinderen naar Duitsche scholen te sturen De „Kreuz Zeitung" door het „Berliner Tageblatt" overgenomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d, 31 Aug.: Na moeizame pogingen zijn de vrienden van de regeering Van Zeeland erin geslaagd, tenminste offi cieel de breuk tusschen den Eersten Minister en den socialistischen minis ter De Man weer ongedaan te maken. Men weet, dat minister De Man gedurende 24 uur van plan is geweest ontslag te nemen naar aanleiding van de veel besproken feiten, die hem ten laste gelegd worden bij het beheer van de Nationale Bank met als directe aanleiding een verklaring van den Eersten Minister Van Zeeland in ,,1'Indépendence Beige" van Zater dag jd. Hierin werd verklaard, dat minister De Man in 1934 de beschikking zou hebben gekregen over fondsen van de Nationale Bank. Minister De Man meende in het onderzoek ook den Eersten Minister te moeten betrekken en wel in zijn verhouding tot de Nationale Bank, toen hij in 1934 minister zonder portefeuille was. Minister De Man moet in zijn ontslagaan vrage hebben verklaard, dat hij, liever dan een onderzoek tegen Van Zeeland te bevelen, ont slag zou nemen van zijn ministerieele functie. Na langdurige beraadslagingen, die hedenavond in een extra bijeengeroepen kabinetszitting werden gehouden, werd een communiqué gepubliceerd waarin wordt me degedeeld, dat het ministerie protesteert tegen de lasterlijke beweringen, die tegen Van Zeeland werden verspreid en dat de regeering het parlement voor een dringende bijeenkomst samen zou roepen om kennis te nemen van de verklaringen, die minister Van Zeeland en minister De Man zullen afleggen t.a.v. het onderzoek. Wij vernemen dat deze parlementsvergadering Dinsdag en BERLIJN, 31 Aug. (Havas) De Chinee sche ambassadeur in Berlijn, dr. Tien Fong Tsjen, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan Von Mackensen, den staatssecretaris aan het Departement van BuitenJandsche Zaken, teneinde de Duitsche regeering offi cieel in kennis te stellen van (bet sluiten van het niet-aanvalspact tusschen China en de Sovjet-Unie. De ambassadeur zette daarbij de redenen uit een, welke China tot dezen stap hebben ge bracht. Hij zou bovendien de aandacht van Von Mackensen gevestigd hebben op de z.i. on begrijpelijke houding van een deel der Duitsche pers ten aanzien van China. In Chineesche kringen te Berlijn vestigt men er de aandacht op, dat, indien de Duitsche persaanvallen op China voortduren, de span ning tusschen China en Duitschland zou toe nemen, en de banden tusschen China en Rus land noodzakelijkerwijze nog hechter zouden worden, in Chineesche kringen wijst men er voorts op, dat deze nieuwe oriënteering van China's politiek niet zou nalaten een noodlot- tigen terugslag te hebben op de handelsbetrek kingen met Duitschland. Volgens inlichtingen uit gewoonlijk goed in gelichte bron, zou Von Mackensen, met het oog op het belang der Duitsch-Chineesche betrek kingen, zich weldra naar Hitier begeven om hem verslag uit te brengen van het langdurig onderhoud met den Chineeschen ambassadeur. Hitier zou tenslotte Duitschlands toekomstige houding ten opzichte van China vaststellen. HAIFA, 31 Aug. (Reuter) Een Arabische ci- troenenverkooper is gisteravond doodgeschoten, terwijl hij bij zijn stalletje in het midden van de stad lag te slapen. In totaal zijn bij de incidenten, welke zich in de laatste 24 uur in verschillende plaatsen heb ben voorgedaan, drie Joden gedood en één ge wond en twee Arabieren gedood en drie ge wond. Donderdag van de volgende week zal ge houden worden. Dit feit is eenig in de geschiedenis van het Belgische parlement. Het is nog nimmer voor gekomen, dat het parlement in dezen tijd van het jaar werd bijeengeroepen. Intusschen heeft Dinsdagavond ook het directorium van het blok der Katholieken van België vergaderd en in een motie de blijvende trouw aan Van Zeeland uitgesproken. In dezelfde motie worden echter strenge straffen en sancties geëischt tegen de leden van het beheer van de Nationale Bank van België, waarvan enkele leden inderdaad grove fouten hebben gemaakt. Te Brussel zelf is de politieke toestand zeer gespannen. Ook op straat is het onrus tig. Overal worden betoogingen gehouden. De Nationale Bank wordt door een sterke politiemacht bewaakt en zooals verwacht kon worden maken de Rexisten van dezen toestand gebruik om een nieuwe actie in te zetten. Havas meldt nog, dat het niet waarschijnlijk is, dat de regeering Van Zeeland af zal treden. Niet alleen is de Koning in het buitenland, doch ook zal de regeering bij de debatten in de buitengewone zitting van het parlement de volgende week gelegenheid hebben haar hou ding te verdedigen. Middelerwijl zullen ook de aandeelhouders meer gelegenheid hebben gehad hun houding te bepalen. De Rexisten blijven het aftreden van Franck als gouverneur van de Bank eischen. Vermoedelijk zal deze evenwel in een alge- meene vergadering een stemmenmeerderheid behalen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, toenemen- de bewolking, waarschijnlijk nog droog behoudens kans op onweer, warmer. Verdere vooruitzichten: =j kans op regen of onweer. toenemende ^jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH i in i in 11 n 11 ii 11 ui 11 n 11 in 11111111111 in i in i in i in 11 in i in 11 imi i ii nnn 11 in i iim ONDERL. VERZEKERING MIJ. 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. i Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN E Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, E Kloosters en Kerkelijke Instellingen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimT SJANGHAI, 31 Aug. (Havas) Uit Peïping wordt vernomen, dat de onderhandelingen tusschen de bandieten, die de missiestatie van Fransche missionarissen hebben ge plunderd en de vertegenwoordigers van de Congregatie, waartoe de Paters behooren, zijn begonnen. De bandieten eischen een losprijs van 500.000 dollar. Nader bericht Havas nog, dat een pater in het seminarie werd achtergelaten met het oog op zijn hoogen leeftijd. Japansche troepen hebben vijftig Chineesche studenten, die eveneens door de Chineesche bandieten waren ontvoerd, bij den aanval op de missiestatie bevrijd. Dit bericht wordt door het Japansche pers agentschap Domei bevestigd. Naar wij vernemen kunnen de beide ontvoer de Nederlandsche paters geen Maristen zijn, zooals aanvankelijk gemeld werd. ALGIERS, 31 Aug. (Havas). Gis teravond acht uur is op vijf mijl uit de kust tusschen Dellys en Tigzhart het Russische schip „Timiryaysef" ge torpedeerd. Het 1078 ton metende schip werd door twee torpedo's ge troffen en is gezonken. De uit 29 per sonen bestaande bemanning, waar onder drie vrouwen, werd gered. De aanvaller is niet bekend. De „Timiryaysef" was van Havre en Liverpool op weg naar Port Said, geladen met steenkool. In „Campo Mussolini" bij Rome wordt de fascistische jeugd vertrouwd gemaakt met de werkwijze van het moderne geschut Minister-president Van Zeeland BERLIJN, 31 Aug. (D.N.B.) De bekende Duit sche sportvlieger Karl Schwabe is gisteren bij een oefenvlucht als reserve-officier van de luchtmacht ten Noord-Westen van Stralsund in de Oostzee gestort en om het leven gekomen. De Rexisten hebben tijdens de vergadering van de Nationale Bank te Brussel gemanifesteerd. Een al te enthousiast heerschap wordt door de politie tot kalmte gemaand Dinsdagmiddag om half drie heeft H. M. de Koningin met gevolg Het Loo verlaten voor het maken van een rondrit per auto door de gemeente Apeldoorn. De koninklijke auto, waarin Hare Majes teit, de Prinses von Erbach-Schönberg, Z. K. H. Prins Bernhard en diens broeder, Prins Aschwin, hadden plaats genomen, werd voorafgegaan door een tweetal auto's. Twee auto's met leden van de hofhouding volgden achter den koninklijken auto, waarop de standaard was ontplooid, terwijl een brigade van de motorpolitie den stoet opende en sloot. Bij het wegrijden van het paleis wuifde H. I-C. H. Prinses Juliana de vertrekkenden na. Langs de route welke gevolgd werd, hadden zich vele belangstellenden opgesteld, die onze Landsvrouwe en den Prins-Gemaal hartelijk toejuichten. Een bezoek werd o.m. gebracht aan 't markt plein, waar H. M. gedurende een kwartier met belangstelling de kinderspelen gadesloeg. Hier werden H. M. en de Prinses von Erbach- Schönberg door twee meisjes, Connie Wille en Ineke Grevestuk, bloemen aangeboden. Vervolgens bracht de Koningin een bezoek aan de volksfeesten en kinderspelen in de buurt schap Wormen. Om half vier keerde de stoet op Het Loo terug, waarmede de rondrit, welke onder ideaal zomerweer gemaakt was, was geëindigd. Bij aankomst op het paleis bracht een groote menigte een spontane ovatie. Dinsdagavond om tien uur heeft Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het feestterrein in de buurtschap Wormen, waar tot besluit van den feestdag een vuur werk werd afgestoken. BOEKAREST, 31 Aug. (A.N.P.) De berichten, volgens welke Prins Nicolaas, de in ballingschap gezonden broeder van koning Carol van Roe menië, naar zijn vroegere paleis te Snagov, op 50 K.M. van de hoofdstad, zou zijn terugge keerd, kunnen worden tegengesproken. De cor respondent van de „Daily Telegraph" heeft het kasteel bezocht en de uitgebreide voorzorgs maatregelen gezien, welke men neemt om den terugkeer van den prins te verhinderen. Het kasteel, dat midden in een afgesloten bosch is gelegen, wordt streng bewaakt. Sinds het ver trek van den prins heeft de uit 16 manschappen bestaande wacht opdracht gekregen ervoor te zorgen, dat niemand, ook de prins niet, het park of het kasteel betreedt. Politiehonden vertoe ven in den omtrek. Het particuliere vliegveld van den prins, dat in de nabijheid van het kas teel ligt, is omgeploegd. SJANGHAI, 31 Aug. (Havas) Van Chi neesche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche troepen hun Japansche tegen standers uit Lotien hebben verdreven. In de omgeving der stad wordt verwoed gestreden. De Japansche troepen die zich uit Lotien hebben teruggetrokken, begeven zich naar Tsjangoepang. Men verwacht dat de Japansche troepen weer tot den aanval over zullen gaan, wanneer zij versterking zullen hebben gekregen. Z»'s transportschepen zijn onderweg. De woordvoerder van de Japansche Marine heeft medegedeeld, dat de stad Woesoeng door de Japansche troepen is bezet. De troepen wer den op verscheidene punten aan den linker oever van de Wangpoe aan land gezet. Zij ruk ken verder op in Noord-Westelijke richting. De forten van Woesoeng ten Noorden van de stad schijnen nog in handen van de Chineezen te zijn, doch hun militaire waarde is gering. In Japansche kringen wordt medegedeeld, dat ten einde de gevaren voor incidenten zooveel mogelijk te vermijden, het personeel van het Japansche consulaat Tsingtau zal verlaten, zoo dra alle Japansche burgers de plaats zullen hebben verlaten. De operaties in Noord-China worden bemoeilijkt door het slechte weer. Toch hebben de Japansche vliegtuigen Chineesche troepenconcentraties bij Matsjang bestookt. De Japansche autoriteiten hebben mede gedeeld, dat de troepen van de Kanton- regeering deelnemen aan den strijd voor Sjanghai. Een Chineesch onderofficier, die gevangen werd genomen bij Lotiensjen, be hoorde tot de 153ste divisie van het Kan- tonleger. De opperbevelhebber van het Kantonleger, generaal Joehamoe, heeft gelast, dat zijn leger op voet van oorlog moet worden gesteld. Zooals gemeld, hebben Japansche vliegtuigen hedenmorgen Kanton bestookt. Teneinde den grooten stroom vluchtelingen tegen te houden, zijn de poorten van de internationale neder zetting gesloten. Naar vernomen wordt is ongeveer zeventig procent van het millioen inwoners van Nan king uit de stad weggetrokken. De uittocht duurt nog steeds voort. Terwijl in den sector van Loei Hoen Woesoeng slag werd geleverd hebben de Japanners van ochtend de Japansche niet-strijders uit de oos telijke districten der internationale nederzetting geëvacueerd. De Chineezen verzekeren, dat bij een lucht aanval op de Japansche transportschepen, waar bij ook de „President Hoover" door een bom werd getroffen de achtersteven van een der transportschepen werd geraakt. Men weet niet hoeveel slachtoffers er zijn. De Japanners daarentegen verklaren, dat een Japansch vliegtuig een Chineesch toestel heeft omlaag geschoten. Een tweehonderdtal vluchtelingen en gewonde soldaten, die in autobussen wachtten voor het station Woesoeng om getransporteerd te wor den, is door vermoedelijk Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Velen werden gedood of ge wond. De Japansche luchtmacht heeft Tsjangtsjau, Kienau en Foekien gebombardeerd, waarbij ver scheidene Chineesche vliegvelden en vliegtui gen werden beschadigd en vernield. In een luchtgevecht boven de Jangtse hebben Japan sche vliegtuigen vanochtend twee Chineesche toestellen omlaag geschoten. In bevoegde kringen te Weenen spreekt men het bericht tegen, volgens hetwelk de Japansche gezant te Weenen in het belang van de handelsbetrekkingen tusschen Oos tenrijk en Japan de staking der wapenleve ringen aan China geëischt zou hebben. Een weldadigheidspostzegel, meer spe ciaal ten bate van de verbetering der hygiëne, hebben de Fransche posterijen uitgegeven Het Nederlandscjie motorvracht en passagiersschip Kota Agoeng van den Rotterdamschen Lloyd heeft draadloos geseind, dat er brand is uitgebroken in ruim vier. Het schip, dat op weg is van Rotterdam naar Batavia en daarbij ook Makassar zal aandoen, bevond zich bij Minecoy, een klein eiland tusschen Aden en Colombo, op 600 mijl van laatstge noemde stad verwijderd. Het brandende ruim is onder stoom ge zet. Het schip spoedt zich naar Colombo, waar het hedenavond wordt verwacht. Een lading van acht ton dynamiet, welke zich in de kruitkamer van ruim vijf bevond, is veiligheidshalve over boord geworpen. De Kota Agoeng, dat een bruto-inhoud heeft van 7358 ton, is een van de nieuwe schepen van den Rotterdamschen Lloyd. Het is in 1930 gebouwd op de scheepswerf van Wilton-Feijenoord. Kapitein is de heer Hamersma. WARSCHAU, 31 Aug. (Havas) De politie van Danzig heeft vier Polen gearresteerd, die zich verzetten tegen de overbrenging hunner kinde ren naar Duitsche scholen. Voorts heeft de senaatsvoorzitter, Greiser, driemaal geweigerd de Poolsche afgevaardigden van den Landdag van Danzig te ontvangen, die bij hem kwamen protesteeren tegen de dwangmaatregelen, welke de nat.-socialistische autoriteiten uitoefenen op de Polen, die weigeren hun kinderen naar de Duitsche scholen te sturen. Zij hebben een krachtige protestnota overhandigd en onver wijlde staking van deze maatregelen geëischt. In verband hiermede laat de „Gazeta Polska" een waarschuwing tot Danzig hooren. Het blad schrijft, dat de houding van den senaat van Danzig in tegenspraak is met de herhaalde be loften van loyale samenwerking met Polen en eerbiediging der Poolsche rechten in Danzig. FAIRBANKS (Alaska), 31 Aug. (Tass). De Amerikaansche vlieger Wilkins, die op zoek is naar Lewanefski, bevindt zich op het Pa- trick-eiland en blijft wachten op gunstig we der, daar hij besloten heeft alleen dan naar het Noorden te vliegen, indien er goed zicht is, opdat geen enkel gebied tusschen den 82en en 83en graad onafgezocht zou blijven. Wilkins zendt geregeld zijn weerkundige waarnemingen door aan de Sovjet-Russische vertegenwoordi gers te Fairbanks. Politieke toestand in België zeer gespannen. Kamer en Senaat voor een buitengewone zit ting bijeen geroepen. Russisch schip getorpedeerd en gezonken; de bemanning werd gered. Japanners uit Lotien verdreven. Franco's troepen vinden weinig tegenstand bil hun opmarsch in het Noorden. Chineesche ambassadeur te Berlijn stelt Duit sche regeering officieel in kennis van het non agressie-pact met Moskou. Permanente Raad van de Kleine Entente be tuigt trouw aan den Volkenbond. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben een rondrit per auto door Apeldoorn gemaakt. Brand op de „Kota Agoeng" uitgebroken tus schen Aden en Colombo; lading dynamiet over boord geworpen. Eerste dag van de nationale tenniskampioen schappen te Amsterdam. Beurs van New York: stemming over het alge meen vast; slot gedrukt. Achterdocht Zoek toch niet achter alle woorden bedekte bedoelingen. Dan zou nie mand meer een mond durven- open doen. Wees frank en vrij doch voor zichtig met uw conversatie even wel: laat nooit twijfel over wat uw bedoeling is. Dan behoeft men niet achterdochtig zich af te vragen of er geheime oogmerken zijn bij u. Doch zoek dan ook zelf niet allerlei achter woorden en uitdrukkingen wat er niet in gelegen is. De meest dwaze misverstanden, de ergste twis ten, de domste verwijderingen zijn zoo vaak het gevolg van achterdocht. Later blijkt u dikwijls dat iets heelemaal niet heeft voorgeze ten bij een ander waarvan u hem verdacht: „Oh, ik meende, dat hij 't anders bedoeld had!" is de spijtige uitroep die zooveel niet meer kan goedmaken. Wees voorzichtig dus met uw woorden maar ook met uw gedachterf.. Laat geen achterdocht postvatten. BERLIJN, 31 Aug. (A.N.P.) Naar gemeld wordt, is het door Bismarck in 1848 opgerichte dagblad „Kreuz Zeitung" overgenomen door het „Berliner Tageblatt". Het blad wordt voorname lijk gelezen in militaire en adellijke kringen. Het eerste teeken van de overneming is, dat van de voorpagina de traditioneele leuze „Met God, voor Koning en Vaderland" verdwenen is. tNï>i i. i. iimiuiiiiimimii/^jj/j.'.j.f 4#7 Stand op Woensdag I uur v.m. 763.9 Vorige stand 764A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1