Tid v&tfml van den daq De avonturen van Stan en Pol V Haarlem, 1 Sept. ZOMERGENOEGENS Kort en volledig WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 Vier onderwij 8-jubilea De heer Speller 40 jaar by het 'onderwijs en 25 jaar schoolhoofd Vele gelukwenschen INBRAAK Inschrijving voor de Ambachts school Per kano naar Engeland Twee jongelieden te Zandvoort gestart Ongeval bij vuurwerk Frans Halsmuseum Te ver in zee gewaagd AGENDA Bioscopen 2 September Bioscopen BURGERLIJKE STAND 1 U kunt nog mee! Met de LINDBERGH TOURINGCARS gierigheid HENGELSPORT R. K. VischcoIIege „De Forel" NAAR HET ENGELSCH ,ik denk, dat hü er bovenop komt." zei de dokter. STAD Het is vandaag een zeer belangrijke dag in de geschiedenis van de St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht. Vandaag immers worden daar vier jubilea gevierd: het 25-jarig bestaan van de school, het hoofd der school, de heer W. Speller is 25 jaar aanjie school als hoofd ver bonden en tevens 40 Jaar bij het onderwijs en de onderwijzer, de heer J. Brockbernd, is 25 jaar onderwijzer aan de school. Des morgens werd in de St. Josephkerk een plechtige H. Mis opgedragen door pastoor F. C. v. Beukering tot intentie van beide jubilarissen. Heel mooi werd de achtste Gregoriaansche Mis gezongen. De heer Stammeijer begeleidde aan het orgel. Na de H. Mis volgde een feestelijk ontbijt in de pastorie, waar de beide jubilarissen en het schoolbestuur aanzaten. In de met palmen versierde gymnastiekzaal van het jubileerend schoolgebouw werd daarna een receptie gehouden, die zeer druk bezocht was. Kruisvaarders in uniform haalden de ju bilarissen met hun familie in, terwijl aan de echtgenooten bloemen werden aangeboden. In de gymnastiekzaal had zich een groot gedeelte van de leerlingen opgesteld, die bij de bin nenkomst een voor deze gelegenheid ontworpen welkomstlied zongen. Allen zwaaiden met vlag getjes en hieven als slot een driewerf hoera aan. Pastoor v. Beukering, die als voorzitter van het schoolbestuur het woord voerde, constateer de dat het spreekwoord: alle goede dingen be staan in drieën zeker op dezen dag van toe passing is. 25 jaar geleden werd deze school door Mgr. A. J. Callier z.g. ingewijd. Aan Hem en zijn nog thans levende medewerkers, den heer J. W. A. Beynes en den heer D. Zuidhof, die bij de oprichting bestuursleden waren, zijn we veel dank schuldig. Spr. betuigde speciaal hulde aan den heer Beynes. die met raad en daad geholpen had aan den opbouw van de school (applaus.) Spr. zette dan uiteen het essentieele verschil tusschen de neutrale en de Christ.-godsdien- stige school. Blijft in de neutrale school de ont wikkeling platvloersch, in de godsdienstige school wordt 't heele onderwijs gericht op God. Spr. wees op de groote voordeelen, die een paro- chieele school biedt: de geestelijkheid kan ge makkelijk met de kinderen in contact komen. Oorspronkelijk was de school ook voor an dere parochies bestemd. Nu alle parochies een eigen school gebouwd hebben, zijn de buiten- parochieele kinderen van de school verdwenen, maar met hen zijn ook echter verschillende pa rochie-kinderen weggegaan. Elk parochiaan echter heeft den plicht om naar best vermogen de parochieele school in stand te houden. De pogingen om ook op de school vrouwelijke leer lingen te krijgen zijn thans in zooverre gelukt, dat de Bisschop er thans zijn toestemming voor gegeven heeft, (applaus). Spr. wenschte beiden jubilarissen van harte geluk. Uit den naam Speller is toch ook wel het een en ander te halen, dat op den drager van dien naam betrekking heeft. Speller, dat wil zeggen, hij die letters spelt, hetgeen in een school lederen dag weer gebeurt. In het oude testament beteekent Speller profeet, de man, die het volk tot God had te brengen en als zoodanig heeft de heer Speller zijn taak opge vat. De mede-jubilaris heeft ook zeker zijn beste krachten daarbij gevoegd. Namens het Schoolbestuur en namens de parochie bracht spr. dank aan het onderwijzend personeel en in het bijzonder aan de beide jubilarissen. Als klein bewijs van groote dankbaarheid bood hij den heer Speller een ruststoel en den heer Brockbernd een werkbank aan. Spr. eindigde met dezelfde wenschen, die Mgr. Callier bij de inwijding van het gebouw, 25 jaar geleden, had uitgesproken. Na een hartelijk applaus werden de jubila rissen door een groot getal autoriteiten en ken nissen gelukgewenscht. De heer Lancée sprak namens de commissie van toezicht op het L. O. woorden van geluk- wensch. Hij zeide, dat de school 25 jaar lang zegenrijken invloed heeft doen uitgaan en aan spraak mag maken op groote erkentelijkheid van de burgerij. Speciaal feliciteerde spr. den heer Speller met zijn dubbel jublieum. De jubilaris wordt in het bestuur van de commissie door zijn adviezen en zijn welwillendheid zeer gewaardeerd. Namens de oud-leerlingen spraken de heeren Duyn en Puts, waarvan de eerste een tegel tableau aanbood, dat nog slechts in teekening gereed is. De heer Puts bood een rookerig ge schenk aan, dat natuurlijk spoedig in rook zal opgaan. Zij dankten voor de wijze lessen en zeiden met een blijde herinnering op hun schooltijd terug te zien. De heer v. d. Weijer, inspecteur van het L. O. bracht de gelukwenschen over van het rijks toe zicht en hoopte, dat de school in de toekomst steeds door God gezegend moge blijven Wethouder A. G. Boes, die door verblijf in het buitenland verhinderd was, zond een schrtfte- lijken gelukwensch in. De heer G. H. Weustink, oud-inspecteur van het L. O. was bijzonder aangenaam getroffen door het feit, dat er weer nieuw leerlingenbloed in de school zal komen. De heer P. W. v. Buren voerde namens het onderwijzend personeel op een geestige wijze het woord. Priesters, onderwijzers, en last not least huisvaders zijn reeds uit onze leerlingen voortgekomen, die door hun katholiek leven ge tuigen, dat de opvoeding in de St. Joseph school voor 100 procent is geweest, aldus spr. Vervolgens bood spr. mede namens eenige oud collega's aan den heer Speller een staande schemerlamp en een plant, en aan den heer Brockbernd een pianolamp en een palm aan. Tenslotte dankte de heer Speller voor alle hartelijke woorden en voor de geschenken, meer speciaal de oud-leerlingen, die nog steeds een groote plaats in zijn hart innemen. De heer Brockbernd sloot zich hierbij aan. Ook kwamen nog de heeren Remmerswaal en v. d. Krogt, van het hoofdbestuur van de St. Augustinusvereeniging, en de heer Peeters van de afd. Haarlem van St. Augustinusver. in toe spraken hun erkentelijkheid en waardeering be tuigen. Van de velen, die de receptie voorts nog be zochten noemen we Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, de heeren W. J. B. v. Liemt locobur gemeester en Mr. Th. Wesstra, gemeentesecre taris namens het gemeentebestuur, den heer J. W. A. Beynes, het gemeenteraadslid mr. Dr. F. A. Bijvoet, leden van het Kerkbestuur en be stuursleden van de Commissie van Toezicht op het L. O., van de Commissie van Toezicht op de Bioscopen (van beide commissies is de heer Speller lid), verschillende afgevaardigden van andere scholen en talrijke particulieren. Zondagmiddag tusschen 4 en 8 uur is tij dens afwezigheid van de bewoners, ingebroken in een perceel aan de Molukkenstraat. Alle kasten weoden dooozocht en de inhoud over den vloer geworpen. Uit een spaardoosje werd een bedrag van f 135 vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. De heer A. L. Hengeveló, directeur van de Ambachtsschool, schrijft ons, dat hem is ge bleken, dat diverse ouders, waarschijnlijk door dat zij nog met vacantie waren of wegens de feestdagen de advertentierubriek niet behoor lijk hebben doorgezien, niet voldoende op de hoogte zijn van het feit, dat heden- en morgen avond de laatste gelegenheid is zich als leer ling voor de Avondvakteekenschool, in het ge bouw der ambachtsschool aan den Kleverpark weg, te doen inschrijven. Nadere gegevens vindt men in de in dit blad voorkomende advertentie. van de maand September 25 cents per persoon bedraagt, wordt aan het publiek de raad ge geven ook 's morgens de tentoonstelling te komen bezichtigen, daar anders een te groote toevloed van bezoekers in den middag is te ver wachten. Hedenmorgen had te Zandvoort de start plaats van de beide kanovaarders, den heer P. van Deursen, zoon van den directeur van het Noorderbad en den heer G. van 't Hoff, oad- meester aan die inrichting, die voornemens zijn om den afstand van 180 K.M. naar Enge land al peddelende in 48 uur af te leggen. De start geschiedde te elf uur voor het Noor derbad, waar een groep belangstellenden getuige was van den aftocht. De roode kano droeg het opschrift „Noorderbad I, Zandvoort, Holland". Voor voldoenden tijd heeft men proviand meegenomen. De wind kwam uit Noord-Weste lijke richting, zoodat er onder de kust een flinke stroom stond. De kano wist echter door de branding heen te komen en werd langen tijd door de belangstellenden nageoogd. De Vrije Haarlemsche Schilderschool, Kam persingel 42, te Haarlem, houdt Zaterdag, Zon dag en Maandag, 4, 5 en 6 September, een ten toonstelling van grafische werken van Jan Vis ser. Op de tentoonstelling zal tevens voor be langstellenden de techniek der verschillende grafische kunsten, zooals etsen, lithographee- ren, houtsnijden, hout en koper graveeren wor den gedemonstreerd. Dinsdag is de heer H. C. L. Looman, bureel chef bij het kantongerecht te Haarlem, hartelijk gehuldigd om het feit, dat hij dertig jaar in dienst was, bij welke gelegenheid hem de gou den eere-medaille in goud is verleend, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Hij werd toegesproken door Jhr. Mr. Roeters van Len- nep, officier van justitie, door den kantonrech ter Mr. P. H. F. Bijl de Vroe en den ambtenaar van het O. M. mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh. In September zullen de in de rijtuigen der N.Z.H.T.M. gevonden voorwerpen openbaar worden verkocht in het verkooplokaal in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat. Doordat de voorvork van haar fiets brak, was een dame, die op den Brederoodscheweg te Bloe- mendaal reed, zoo onfortuinlijk te vallen en een lichte hersenschudding en ontwrichten schouder op te loopen. Gisteravond bij het vuurwerk aan de Pa viljoenslaan, was de 26-jarige monteur B., die aangeboden had te helpen, zoo onvoorzichtig een vuurpijl met een lucifer aan te steken. Meestal wordt dit echter met een stok gedaan De vuurpijl ging meteen af, zoodat de mon teur vuur tegen zijn oor kreeg, dat bloedend ver wond werd. Na door den Ongevallendienst verbonden te zijn, is hij naar de Mariastichting vervoerd, waar hij verder behandeld werd. Met verwijzing naar de op de eerste pagina voorkomende advertentie, waarin wordt mede gedeeld, dat de entréeprijs voor de Frans Hals tentoonstelling op alle Vrijdagen en Zaterdagen Dinsdagmorgen te ongeveer elf uur waagde de 18-jarige H. van Z. zich met een makker (te ver in zee ter hoogte van het Noordelijk vrije strand te' Zandvoort. Bij de derde bank gekomen over viel hun de angst, dat zij niet meer terug kon den en begonnen zij hard om hulp te roepen. Een onbekend gebleven ongeveer 30-jarige heer kwam hen te hulp en wist hen drijvende te houden, totdat de vlet van de Zandvoortsche reddingsbrigade inmiddels op de plaats des onheils was aangekomen. De bemanning van de vlet nam de drenkelingen op en bracht ze be houden aan land. Het Katholicisme kan zijn goddelijke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten. Het is daarom plicht van lederen katholiek zijn eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. Gebouw St. Bavo Ledenvergadering Bouw vakarbeiders, 8 uur Afdracht Grafische Bond, 8 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Teylermuseum Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66 Expositie van 10 tot 6 uur. Cinema Palace Palace-Filmac 115 uur. „Het meisje van het ballet", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater Piccadilly Jim, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Ching Ching, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Metaal- béw„ 8 uur Geel-Wit, 8 uur Rechtsk. Advies 78 uur, Bestuur Transp., 8 uur Fed. ;Gr.- en Fr.-handel, 8 uur R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; Kanariever. „Ons Ge noegen", 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstelling, 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 11—4 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66; Expositie van 106 uur. Groote- of St. Bavokerk: Orgelbespeling van 34 uur. Cinema-Palace: 115 uur Palace Filmac Het meisje van het Ballet, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Piccadilly Jim 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ching Ching, 2.30, 7 en 9.15 uur. Ondertrouwd 1 Sept.: J. M. van der Drift en A. M. Venings; Chr. A. Assendelft en W. J. Hofsté; B. Zwitser en M. I. A. Göbel; L. G. Buijs en W. H. van Dijk; Chr. A. Coster en E. M. Weier; C. P. Warmerdam en C. J. Mosse- veld; B. van der Struik en E. M. van der Pol; J. H. Vijn en E. Verhagen; J. A. C. Wildschut en P. H. Bijtenhoorn; R. Akersloot en M. L. S. Rieden; J. G. Smit en J. M. E. Hoonakker; W. C. Roose en H. van Oosten; L. Minnema en R. Buisman; W. Drogtrop en J. Roeland; S. Broersma en J. J. van Weeren; N. J. Th. Tromp en E. A. T. Bouckaert; P. C. Reijerts en A. M. Goes; J. O. Loore en M. Weiner; C. J. Maks en H. de Lugt; M. A. Toet en H. Röbken; C. J. van Diggelen en B. Laan; J. W. Koning en J. M. H. Bijker; F. W. Roozen en A. J. Scheer- man; J. N. Visser en M. M. Bijster. Getrouwd 1 Sept.: J. H. F. van der Heiden en J. S. W. M. Senden; P. Th. A. Ruijgrok en C. M. Dekker; J. van Dijk en P. M. Winter; O. Veldt en C. A. Schoorl; H. Meijboom en C. Vlaar; A. Wigman en G. W. Marchand; J. P. J. Sens en J. M. Hirs; H. W. Warmerdam en A. A. Quast; W. Chr. Riebeek en Chr. Nuij. Getrouwd: 1 Sept.: J. C. K. Habich en G. Keur A. de Vries en J. C. Sernee J. de Ruiter en M. M. L. Erdtsieck L. P. Roest en B. J. M. Fliegel G. A. P. Bense en A. E. Claeren H. M. J. Vermeijs en A. M. C. van Reijsen D. Mulder en J. A. Weenink. Geboren: 30 Aug.: W. M. DiekmanJansen, z. J. v. KeulenMeijer, z. M. S. P. Man- seTorreele, d. 31 Aug.: J. H. Bies—v. Mun ster, z. G. T. M. v. MaanenSteeman, d. A. M. SengersKoster, z. M. H. Schaap Snoeks, z. E. M. Vossenv. d. Schinkel, z. 1 Sept.: A. H. AupersZimmermann, z. E. Hooglandv. Kapel, z. Overleden: 28 Aug.: J. Trouwen—v. Kleef, 23 jaar, Spoorwegstraat 29 Aug.: K. Kruijd, 79 jaar, Spaarne F. Diekmann, 70 jaar, Haze- paterslaan 30 Aug.: N. BijsterTon, 64 jaar, Hazepaterslaan J. A. Remmé, 84 jaar, Hee rensingel D. Sistermans, 80 jaar, Kamper laan 31 Aug.: T. StapelBrasser, 85 jaar, Waldeck Pyrmontstr. A.s. Maandag 6 dagen PARIJS 1 55.alles ino. A.s. Maandag 6 dagen RIJN en MOEZEL 40.alles Inb. A.s. Maandag 6 dagen BELGIË en LUXEMBURG 45.alles me. A.s. Maandag 4 dagen RIJN met Boottocht 30.alles ino. Op al deze reizen gedurende de maand Sept. 10 pCt. KORTING. A.s. Vrijdag ALKMAAR, SCHOORL, bezoek aan de Kaasmarkt. Vertr. 10 uur. t 1.50 p. pers. Naar 't schoone WESTLAND, bezoek aan de drulvenvelden. rr Vertr. 10 uur. f 1.50. Zondag MONTFERUAND. f 2.50. Verzorgd 5.25. Op veelvuldig verzoek nogmaals naar ANTWERPEN met bezoek aan de tunnel en groote stadstour. t 3.50. Verzorgd t 6.50. sj 5 Maandag groote Heidetocht 2.001 Woensdag gr. Heidetocht 2.00 Dinsdag Nijmegen en Kleef 2.50 Donderdag Montferland 2.25 Damrak 34 A, tel. 45715. Bosch- en Lommerweg 1-3, tel. 85415, A'dam Zuinigheid is een deugd, gierigheid is een ondeugd, hoe dikwijls worden beide eigen schappen niet met elkaar verward en wordt zuinigheid niet vaak voor gierigheid uit gekreten en gierigheid echter veel minder air zuinigheid geprezen! Wijnand Verburgh was in elk geval niet spaar zaam en zuinig, maar gierig. En omdat hij dit werkelijk was, verkeerde hij in een niet te be schrijven slecht humeur. De man was verloofd. Neen, daarom was hij niet slecht gehumeurd, maar hij zou zich aan een, volgens zijn begrip, verfoeilijke verkwisting moeten te buiten gaan. Sofie Lansveld, z'n verloofde, was Zaterdag a.s. jarig, en dan zou hij natuurlijk het gebrui kelijke geschenk voor haar moeten koopen. Daar zat hij uit den aard der zaak aan vast er: zij rekende daar natuurlijk op, ofschoon Wijnand, verblind door z'n gierigheid, dat niet natuurlijk vond. Sofie was hoopvol gestemd, en op hun wandelingen door de winkelstraten bleef zij herhaaldelijk voor de juwelierswinkels staan. Dit nu vond Wijnand onuitstaanbaar, al zei hij het niet. Zeker, hij hield heel veel van z'n meisje, maar al die onkosten, die ellendige on kosten, die een verloving altijd meebrachten, dat geldverkwisten, zooals hij het noemde, vond hij verschrikkelijk! Hij had haar al zoo vaak er op gewezen, dat bi; aan 't sparen was voor hun knus, maar een voudig huisje, en hij was van meening, dat zij dat niet voldoende op prijs stelde. Woensdag voor d'r verjaardag vroeg Sofie hem: „En vertel me eens, Wijnand, wat denk je me voor m'n verjaardag te geven?" „Luister eens, kindlief," antwoordde hij heel wijs, „deze slechte tijden zijn er niet naar, om geschenken te geven; ik vind het, in één woord, schandelijk, zooals sommige menschen hun zuur verdiende geld, aan cadeaux en zoo, als 't ware wegsmijten." „Maar de handeldrijveriden moeten toch ook leven," opperde Sofie. „Je bedoelt de winkeliers; ja, dat kan wel zijn. Maar ik beweer, dat ieder mensch zich zelf 't naast is. Spaarzaamheid, dat is je ware. Mijn lijfspreuk is: ieder voor zich en God voor ons alien. Zooals je weet, ben ik over een week of vijf jarig, maar denk er aan, lieveling, ik sta er op, dat je niets, ook niet 't geringste voor me uitgeeft. Ik wil niets hebben." Maar toen hij in het verbaasde en ontstemde gezicht van z'n verloofde keek liet hij er haas tig op volgen: „Dat neemt natuurlijk niet weg dat ik graag wil weten, wat jij Zaterdag van me wilt heb ben." Sofie nu, die allerminst de opinie van den gierigen Wijnand deelde, antwoordde direct: „O, ik heb m'n keus al lang gemaakt. Ik zou niets liever willen hebben dan een gouden arm band." Haar verloofde kon z'n ooren haast niet ge- looven. Hoe was het mogelijk? vroeg hij zich af. Wat een verregaande verkwisting! Hij vond het ook een beetje brutaal. Waarom kon ze niet Iets aardigs in zilver verzinnen, of een ander goed koop geschenk? Maar een gouden armband! Een duur ding, dat ze niet eens eiken dag zou kun nen dragen, 't Was al te dwaas. Maar hij had Sqfie zelf gevraagd wat ze wilde hebben. Hij zat er dus mee. l\\( Maar de ondeugende kabouter wist wei raad. Langs allerlei platen en krammetjes klom hij naar boven totdat hij de groote klok had bereikt en toen niemand keek, zette hij gauw den grooten wijzer een half uur vooruit. Toevallig werd er dien dag geen bel geluid, daar een der jon gens den laatsten keer zoo hard aan het touw had getrokken dat het gebroken was. Toen meester eens op de klok keek, zag hü dat het al twaalf uur was geweest en de kinderen dus naar huis moesten. Hij besloot ze echter nog even te laten blij ven om de sommen af te maken. m Toen de klok tegen half één wees liet meester de kinderen opstaan. Nu heel zachtjes naast de banken gaan staan, beval hij en naar huis. Zelf deed hij ze uitgeleide naar de deur, en de kinderen, waren erg stil onder de straf dien ze meenden te hebben ondergaan. Toen meester weer in de klas terugkwam vond hij daar den bovenmeester. In elk geval moest hij eerst weten wat zoo'n gouden armband wel zou kosten, en hij vernam, aat de prijzen varieerden van 35 tot 90 gulden. De winkelier, die hem te woord stond en zag dat hij van deze prijzen schrok, liet er echter kalmeerend op volgen: „Mag het misschien ook iets in doublé zijn? Iets van af een rijksdaalder bijv.?" Ofschoon deze prijs hem heel goed aanstond, ging Wijnand Verburgh hierop niet in. Sofie was veel te schrander, om zich doublé voor goud in de hand te laten stoppen. Zonder iets te heb ben gekocht, verliet hij den winkel. Het was nu de dag vóór Sofie's verjaardag. Ernstig dacht hij na over 't voor hem zoo moeilijke geval. Toen kreeg hij een inval. Mooi was die wel niet, maar hij kwam hem goed van pas. Als hy zich Zaterdag eens ziek hield. Hij zou kunnen zeggen, dat hij zich Vrijdag al min of meer ongesteld had gevoeld, en dien middag naar bed was ge gaan, zoodat hij niet in de gele- Qestrafte genheid was ge- weest een ge- schenk te koopen. Met de belofte dit I later te zullen doen, zou hij haar dan tevreden stellen. Van uitstel zou dan wel afstel komen. v Wijnand beschouwde dezen minderwaardigen Inval als een buitenkansje, dat zijn op gierigheid gespitst brein had uitgevonden. Hij was er ge heel door opgelucht. Hij schreef dien avond dan ook aan Sofie een briefje met de mededeeling, dat hij door influenza was aangetast en het bed moest hóuden, zij behoefde zich echter volstrekt Liet ongerust te maken. Binnen een paar dagen zou hij wel hersteld zijn en dan dadelijk bij haar bomen. Hij bleef dus dien Vrijdagmiddag op z'n ka mer, bracht den Zaterdagmorgen suffend en slapend daar door en verveelde zich geweldig gedurende den middag. Na de thee kon hij het onmogelijk zoo langer in.houden. Hij besloot uit te gaan en in een autobus, ter verpoozing, een ritje door de stad fe maken, maar het gezicht van de vochtige, mistige straten stemde hem mistroostig. Na een paar uur bevond hij zich dan ook weer op z'n kamer. Op tafel lag een pakje. Dat kon alleen, dacht hij direct, van Sofie ziin. Hij maakte het open en keek, tot z'n onaangename verwondering, naar de weinige geschenken, die hij in den loop zijner verloving aan Sofie gege ven had. Daaronder bevond zich oök de een voudige, goedkoope verlovingsring. Deze collectie ging vergezeld van het volgende briefje: Beste Wijnand, Ik kwam, na theetijd, even om naar je gezondheid te informeeren, omdat ik me ongerust begon te maken. Juist zag ik toen, dat je den hoek van de straat omsloeg. Onnoodig en overbodig, met excuses aan te ko men. Je z.g. ziekte Is me volkomen duidelijk. Ingesloten de geschenken, alsook den ring, die misschien nog dienst kunnen doen. Schrijf me met, en probeer niet mij te spreken, want brie ver. van je gaan ongeopend terug en ik ben niet voor je thuis Sofie Sofie Lansveld trouwde een jaar later met een man die zuinig en spaarzaam was, maar gierig heid als een groote ondeugd verfoeide. (Nadruk verboden). Zondag 29 Aug. hield bovengenoemd college een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Amsterdamsche Vaart. Er werd 2x1% uur gevischt. De vangst was goed. In totaal werden er 144 stuks gevangen. De uitslag luidt als volgt: le prijs A. Selhorst, grootste 20 c.M.; 2e prijs L. JDuits, meeste 41 st.; 3e prijs P v Dantzig 19 st.; 4e prijs P. Huis in 't Veld 18 st.; 5e prijs F Hogeboom 18 st; 6e prijs C. Koek 13 st.; 7e prijs H. J. Rijs 10 st.; 8e pr. H. J. v. Os 7 st.; 9e prijs H. Koek 6 st.; 10e prijs P. Hartman 4 St.; lie prijs A. v. d. Meij; 12e prijs J. Hooge- veen; 13 prijs P. Castenmiller. Tevens waren er nog 3 extra prijzen, één voor het eerste vischje, een voor het laatste vischje en een voor de meeste visch in het 2e anderhalf uur. Deze prijzen zijn geschonken door de heeren A. v. d. Meij en A. Selhorst en gewonnen door de heeren H. J. Rijs eerste en laatste vischje en L. Duits de meeste visch in de tweede helft. In het gebouw St. Bavo heeft de voorzitter de heer F. Hogeboom de prijzen uitgereikt. 33 Op zachten toon ging hy voort: „Vrede staat daarop te lezen. Een gelukkig lot; geliefd, en geëerd en ook niet zonder illusies. Mary's leven is vol zelfverloochening geweest, van klndaf. Zij zal hoop en troost brengen In menig bedroefd gemoed." Hij zei dit alles op droomerigen toon, alsof hij nauwelijks wist, wat hij sprak. Na enkele minuten liet hij het hoofd op den arm van de bank rusten, met kreunend geluld. Mary trad onmiddellijk op hem toe en vroeg; „Vader, is u niet wel?" Dokter Underwood rees half overeind, maar «ou voorovergeslagen zijn, als Evelyn hem niet opgevangen en hem weer neergevlijd had. Zijn gelaat was rood en gezwollen en hij ademde zwaar. De meisjes begrepen onmiddellijk, dat dit een aanval van beroerte moest zijn. „Terwijl ik moeder ga waarschuwen, haal jij dan Anthony en George. Ze moeten om een dokter telegrafeeren." «Hallo!" riep George vanuit de veranda. „O, George," antwoordde Mary. „Vader is «iek. Bt vrees, dat het een beroerte is. Toe, rijd naar Marshall en telegrafeer naar Adelaide om een dokter." Onmiddellijk gaf hij gevolg aan dien oproep en nam In der haast het paard, waarmee Grace teruggekomen was van den rit, wierp het zadel af en galoppeerde zóó naar Marshall. Grace kalmeerde Rosamond en ging Anthony zoeken, want Evelyn Hep handenwringend rond en was weer niets waard. In enkele minuten werd de patiënt ontkleed en naar bed gedragen. Mrs. Underwood en Evelyn zaten naast zijn bed, steeds angstig, waarnemend, of er ook eenige verandering in den toestand intrad. Zoo lang er nog wat te doen was, Weef Mary flink, maar, toen George terugkwam van Marshall, vond hij haar doodsbleek en ontdaan naast Anthony zitten. Die had haar al den troost toegesproken, dat men immers wel dege lijk herstellen kan na een aanval van beroerte; maar droevig had zij het hoofd geschud en ge antwoord: ,Jk vrees, dat dit 'n heel erg geval is. Tenzij vader gauw weer spreekt, zal dit net zoo iets worden als zijn oudere zuster, Mrs. Fairchild. Die kreeg een beroerte en heeft nog jaren daarna geleefd, maar was totaal geknakt naar lichaam en geest." ,'t Is niets voor jou, Mary, om zoo den moed op te geven. Ik kan juist niet aannemen, dat hij ineens zoo erg zou zijn. Vanmiddag om twee uur was hij nog goed en wel en ik heb hem ook in het geheel niet hooren klagen." „Neen, lk ook niet, maar hij Is den laatsten tijd verbazend verouderd. Hij heeft zich zeer ongerust gemaakt over moeders gezondheid." „Ja, en over Evelyn." Mrs. Underwood en Mary waakten tot mid dernacht en werden toen afgelost door Evelyn en Anthony. George liep steeds rusteloos door het huis, tot hij ten slotte in de keuken in slaap viel. Gedurende den nacht kwam er af en toe eenige beweging in den patiënt, maar de toe stand bleef nagenoeg dezelfde; ook gedurende den volgenden dag. De dokter kon niet eerder dan c«n zeven uur in den avond verwacht wor den. Steeds gingen Evelyns gedachten gedurende dat waken in een kringloop rond, in het kort hièrop neerkomend: wat zou haar moeder doen, als haar vader kwam te overlijden? Ze begreep zeer goed, dat Mary dan wel weer bereid zou zijn zich op te offeren. Haar huwelijk zou zeker onbepaald uitgesteld worden. Misschien zou dit Anthony wel zoo boos en ongeduldig maken, dat er van het engagement niets meer kwam. Mary had zoo lang en trouw haar post bekleed, dat zij nu toch wel eens gerechtigd was, een nieuw leven te beginnen. Anthony had er ook recht op. Als Evelyn het verlangen van haar vader nakwam, en haar eigen huwe lijk uitstelde, tot zij één-en-twintig was, dan zou Mary dus vrij zijn, om te trouwen en kon zij haar plaats innemen, tot Grace oud en sterk genoeg was. De dokter kwam, beschouwde den patiënt lang en nauwkeurig, deed vele vragen maar kon geen woord van troost spreken. Volkomen herstel was volgens zijn meening niet moge lijk: de aanval was te heftig geweest. Een ge deeltelijk herstel was haast niet te wenschen, daar de geestelijke vermogens van den patiënt zeer geleden zouden hebben, terwijl hij lichamelijk hulpbehoevend zou zijn. Mrs. Underwood zat, naar het leek, in alle kalmte deze uitspraak aan te hooren. Op George's herhaald aandringen liet de dokter zich overhalen, om nog een paar dagen in huis te blijven. In zijn verlangen om te helpen, gaf George geld uit als water. Toen Evelyn den derden nacht zat te waken, meende zij, dat haar vader haar aankeek en haar kende. Zij knielde vlak naast hem neer. Tot haar onuitsprekelijke vreugde lichtte hij den arm op en sloeg dien om haar hals. Op dat oogenblik deed zij een gelofte, dat zij hem zou gehoorzamen, als zijn leven gespaard bleefMaar onmiddellijk sloot hij weer de oogen, liet den arm los en verviel in zijn vorigen staat van slaperigheid. George, die ook mee mocht waken, kwam zacht binnen. Toen hij aan het bed trad, hield het zware ademhalen op. Ze keken elkaar aan, vervuld van diezelfde vrees; zou de kaars al uitgebrand zijn?Toen volgde ineens een rochelende ademhaling en George fluisterde: ,Ga je moeder roepen, Evelyn, Ik zal den dokter waarschuwen." Enkele minuten later stonden ze allen om het bed. Het zware ademen werd langzamerhand makkelijker en binnen een half uur lag de patiënt in een natuurlijken slaap. Alleen Mrs. Underwood kon zich den mede lijdenden toon verklaren, waarop die woorden gesproken werden, en dacht: „Hoe zal dat voor hem worden? Ik zal niet lang meer bij hem blijven, om hem op te passen, Mary en Evelyn zullen trouwen en óók van hem weggaan, tenzij het geluk van één van haar beiden wordt opgeofferd." Toen zij alleen was, wierp zij zich op de knieën en bad lang en innig. En uit dat gebed putte zij de kracht, óm, zonder het den anderen nog zwaarder te maken, haar strijd te strijden zonder klagen en zonder morren. HOOFDSTUK XX Dokter Underwood ging langzaam vooruit; er was nu althans geen gevaar meer voor zijn leven. De dag, bepaald voor het huwelijk van Mary en Anthony, was al lang voorbij; alle plannen waren onbepaald uitgesteld. Mrs. Underwood had een brief gehad van Roger Thorburn, waarin die haar zijn leedwezen en sympathie had betoond met de ziekte van haar echtgenoot en haar met veel nadruk had gevraagd, of hij ook soms in eenig opzicht van dienst kon zijn. Hij schreef er bij, dat zijn moeder gevaarlijk ziek was; dat hij zich ernstig ongerust maakte over haar toestand. Mrs. Underwood had niemand van dien brief gesproken, maar Evelyn en George hadden beiden het handschrift herkend. Voor het eerst sinds haar vaders ziekte had Illingworth zijn rechten op haar doen gelden; hij wilde haar onmiddellijk tkrnwen. De toebe reidselen voor haar uitzet waren al lang vol tooid; in de gegeven omstandigheden kón het niet anders dan een zeer stille huwelijksvoltrek king zijn. Mrs. Underwood maakte geen bezwaren. George had gehandeld als een zoon en had bijna alle onkosten van de ziekte willen dragen. „Al wat ik van u vraag, is, dat u den dominee hier ppodt. Hij kan mijn kamer hebben, dan neem ik zoolang mijn intrek in het hotel. U duidt het mij toch niet ten kwade, dat ik Eve lyn opeisch? Sinds ik haar belofte kreeg, dat zij de mijne wilde worden, heb ik mij niet zoo ge lukkig gevoeld, als ik dit verwacht had. Zij is zoo in zichzelf gekeerd; zegt niets, van wat er In haar omgaat, maar dit zal anders worden, wanneer wij getrouwd zijn. Zij voelt zeker niet zooveel voor mij als ik voor haar maar dat kan ook niet!" .George," zei Mrs, Underwood, hem de hand op den schouder leggend, „als je niet gelukkig bent in je verloving dan is het nog tijd genoeg, om je terug te trekken. Als je twijfelt aan Eve lyn, vraag haar dan, of ze je lief heeft en ze zal je naar waarheid antwoorden." ,Als ze zei, dat ze niet van mij hield, zou ik haar toch niet haar woord teruggeven. Ze heeft eenmaal beloofd de mijne te worden en aan die belofte moet zij zich ook houden." ,Een man moet edelmoedig zijn. Tégen haar wil zou je haar toch niet willen binden?" Heeft zij u verzocht, mij dit te zeggen?" vroeg hü achterdochtig. (■Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2