Een Zonnige Koninginnedag R.K. School in Kleverpark geopend Is het Bijzonder Onderwijs duurder dan het Openbare? Feesten in stad en dorp NA 15 JAAR Treffende plechtigheid WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 In Aerdenhout In Bloemendaal In Driehuis In Groenendaal In Overveen In Spaarndam In Santpoort R. K. MIDDENSTANDSAVOND SCHOOL TE HAARLEM Hartelijke waardeering voor pas toor Hentzen en de Eerw. Zusters Franciscanessen Deken Sondaal PROGRAMMA RADIO CENTRALE Donderdag 2 September Orgelbespeling Een geslaagd nummer van het Concours Hippique, dat Dinsdag op het Paviljoens- terrein te Haarlem gehouden werd Toespraak Pastoor Hentzen De heer v. d. Weyer Moeder Overste STAD In Haarlem-Oost vond een gecostumeerde optocht plaats De redactie van een der plaatselijke bla den in Haarlem tracht den indruk te wekken alsof dit het geval is. De finan- cieele lasten, zoo schrijft zij, welke Heemstede zich voor het lager onderwijs moet getroosten, zijn blijkens de pas gepubliceerde -gemeente- rekening niet alleen groot, maar ze verdienen ook de aandacht om de zéér uiteenloopende mate, waarin de verschillende volksdeelen cle publieke kas bezwaren voor het onderwijs naar hun speciale wenschen en opvattingen. Blijkens de samenstelling van den gemeente raad kan veertig procent der bevolking ge acht worden voorstanders te zijn van openbaar onderwijs en zestig procent voorstanders van bijzonder onderwijs. Deze verhouding vindt men echter geenszins in de onderwijskosten terug. Immers, op het openbaar lager onder wijs moet de gemeente 21.550 bijpassen, te genover 62.211 op het bijzonder lager onder wijs. In plaats van een verhouding van veertig tot zestig is dit er een van 40 tot 115 Dit zeer groote verschil is te méér opmeike- lijk, omdat krachtens de onder wij swetgeving tal van factoren voor beide soorten gelijkelijk wer ken. Het Rijk vergoedt naar eenzelfden maat staf salarissen, bepaalde kosten per leerling van het openbaar onderwijs zijn basis voor uitkee- ringen, eveneens per leerling, aan het bijzon der onderwijs en voor beide heft de gemeente de schoolgelden naar eenzelfde regeling. Voor een deel ligt de verklaring in het feit, dat de arbeidersbevolking van Heemstede over wegend confessioneel en dus voorstandster van het bijzonder onderwijs is. Op de Zuidelijk ge legen scholen, die hun leerlingen wel niet uit sluitend, maar toch hoofdzakelijk uit de volks wijken recruteeren, gaan 30 procent van de openbare, doch 43 procent van de Roomsch Katholieke en zelfs 52 procent van de Prote- stantsch-Christelijke schoolbevolkingen. Van nog meer invloed is echter de grootere gemid delde gezinssterkte in confessioneele kringen. De Heemsteedsche schoolgeldregeling geeft voor het tweede schoolgaande kind een reductie van twintig procent enz., terwijl als uitgangspunt niet het inkomen, doch het z.g. belastbaar in komen wordt aangenomen. Dit belastbaar in komen nu wordt krachtens de belastingwetge ving verkregen door van het werkelijke inko men voor elk kiqd ook reeds een zeker bedrag af te trekken. Een gevolg van dit alles is, dat door grootere gezinnen al spoedig voor sommige kinderen geen of bijna geen school geld verschuldigd is. Van den grooten omvang der verschillen, die hierdoor ontstaan, krijgt men een juisten indruk uit de volgende, aan de gemeenterekening ontleende cijfers: voor de 673 leerlingen van het openbaar onderwijs werd 15.215 schoolgeld betaald, doch voor de 1318 leerlingen van de bijzondere scholen slechts 13.418. Het gemiddelde schoolgeld bedroeg bij het openbaar onderwijs dus 22.60, tegenover slechts 10.17 bij het bijzonder. Blijkens de van alle kanten ontvangen ver slagen is Koninginnedag bij het stralende zomerweer van gisteren overal met opgewekt heid gevierd. Wij vermelden hieronder de diverse feeste- heden in de dorpen en steden in ons gebied. Met de opvoering van het openluchtspel „In het Witte Paard" door 't Aerdenhoutsch Tooneel Ensemble op Maandagavond als inzet voor de ouderen, werden de Koninginnefeesten alhier gistermorgen hervat met 'n bloemencorso en een gecostumeerden optocht voor de jeugd. Deze bloemenfeesten hebben hier langzamerhand een zekere beroemdheid gekregen. Geen wonder! Knappe bloemisten en scheutige beurzen ma ken deze bloemenfeesten tot een groote attrac tie, die haar aantrekkingskracht uitoefent op velen uit wijden omtrek. Ook Dinsdag mocht het bloemencorso zich weder in een ge weldige belangstelling verheugen, 't Weer was er als geknipt voor: een stralende gouden zon aan een wazig blauwen hemel bij een tempe ratuur, waaïdoor de frischheid van de bloemen en de kinderen gedurende uren gewaarborgd was! Na opstelling van den stoet aan de Von dellaan, ging deze langs de voorgeschreven route, om de kijklustigen, die overal langs de wegen en lanen stonden geschaard, te laten genieten van Flora's kinderen, waarmee Aer- denhouts jeugd zich gesierd had, gezeten op rijwielen of ponnywagens, of waarmee ze haar poppenwagens, autopeds of andere middelen van jeugdvervoer had opgesierd of had laten op sieren,. Een rijke verscheidenheid bood de stoet, t Zou ons te ver voeren, alle deelnemers afzon derlijk te vermelden, hoewel ze 't zeker waard waren. Toch mogen we niet nalaten, in 't bij zonder melding te maken van de beide Piet Heins, een in cano- en een in motorbootvorm, van de kleine Pygmalion, een allerliefst arm bloemenverkoopstertje, van de aardige groep „Hansje in 't hessenland", van de 2 origineele jockey's met hun als paarden vermomde auto peds, van de schattige Sonja Heny, van den met slabladen, halve tomaten en plakjes (kunst) ei versierden peuter, 'n echt smakelijk slaatje, van de leuke Gelaarsde Kat met haar steeds kwis- pelenden staart, van den kranigen com-boy, van de sprookjesfiguren, enz. enz. Bij het prachtig geslaagde bloemencorso, gis teren alhier gehouden, kende de jury toe: a. Afdeeling rijwielen: ie prijs Hans Koene; 2e prijs Sonia Niehans; 3e prijs Liesje Ennik; 4e prijs Tine v. d. Toorn; 5e prijs Hetteke Boot enz. b. Afd. poppenwagens: ie prijs Grietje van der Binden; 2e prijs Leneke André de la Porte; Ofschoon de onderwijswetgeving een volko men gelijke behandeling van beide soorten on derwijs door de gemeentelijke overheid be oogt, moet de publieke kas in Heemstede aan eiken leerling bij het openbaar onderwijs 32 ten koste leggen, maar aan eiken leerling van het bijzonder onderwijs 47 of bijna de helft méér. Officieel heet dit „gelijkstelling" van het bijzondere onderwijs met het openbare. Volgens Bartjes, maar die is gelukkig lang uit den tijd zou zulk 'n gelijkstelling toch „niet kloppen". Deze wijsheid onweersproken laten zou den indruk wekken, dat zij juist is. Wij zijn dus verplicht er iets van te zeggen. Als de schrijver van bovenstaand stukje het rekenkundig inzicht had bezeten van Bartjes en daarbij de Wet op het Lager Onderwijs had gekend, zou hij zijn artikeltje nooit geschreven hebben. Vooreerst heeft het schoolgeld niets, maar dan ook niets te maken met de vergoeding, welke een gemeente aan de schoolbesturen moet uitkeeren. Deze vergoeding toch per leerling moet de zelfde zijn voor Openbaar en Bijzonder On derwijs. Echter is het een feit, dat de bijzondere scho len zelden gebruiken, waarop ze recht hebben, omdat de besturen nooit vooruit weten hoeveel ze in dat jaar mogen besteden. Wanneer dan ook de driejaarlijksche afreke ning komt, blijkt, dat de bijzondere scholen vaak niet alles hebben verbruikt, waarop ze recht hadden dit is bijna regel en dan blijft dit geld in de gemeentekas. Doch heeft het bestuur meer uitgegeven wat natuurlijk zelden voorkomt dan moet dit meerdere worden teruggestort. (De Regeering zag de on juistheid van deze regeling in en heeft een an dere voorgesteld, welke voor 1938 zal worden toegepast.) Dit ter illustratie ook dat, zooals de officieele statistieken bewijzen, het bijzonder onderwijs goedkooper is dan het openbare. En wat het schoolgeld betreft, zooals ge zegd, heeft dit niets te maken met de uitgaven voor onderwijs. Immers de Wet schrijft voor, dat voor school gaan een evenredig schoolgeld moet worden geheven. Heeft nu een gemeente veel gegoeden en geen of weinig minder gesitueerden dan kunnen de ontvangsten der schoolgelden zeer belangrijk zijn. In het tegenovergestelde geval zijn ze be trekkelijk gering. Indien de schrijver eens in 'n naburige gemeente een onderzoek zou in stellen, dan zou hij verbaasd zijn hoe groot daar de uitkomsten uit de schoolgelden zijn. Zouden in een gemeente als Heemstede bijv. 1318 leerlingen van gegoede ouders bijzonder onderwijs volgen en 673 leerlingen van minder draagkrachtigen het openbaar, dan zou blij ken, dat wat de gemeente op het Bijzonder Onderwijs zou moeten toeleggen zeer gering zou zijn vergeleken bij wat ze dan zou moeten bij passen voor het openbaar. Genoten alle leerlingen in Heemstede open baar onderwijs dan zou zeker het budget voor het onderwijs beduidend hooger zijn dan thans. 3e prijs Ciska Schippers; 4e prijs Philientje de Koning; 5e prijs Willy de Rosa Spierings. c. Afd. autopeds: le prijs N. N.; 2e prijs Piet Meyer; 3e prijs Marietje Heining; 4e prijs Ina Nusink, enz. d. Afd. groepen: le prijs Els Bos, Trudi en Mijntje Domhoff en 9 anderen; 2e prijs Aadje Meyers en vriendinnen; 3e prijs Elsbeth en Marie de Booy e. a. e. Afd. diversen: le prijs Ytenalda Meyer; 2e prijs Gert Meyers en Meunie Fruitema; 3e priis Murk Jan Muller; 4e prijs Kokky Dijkema; 5e prijs Kascha en Ineke Roelofs, enz. Des middags werden van 24.30 ur verschil lende kinderwedstrijden gehouden op het feest terrein bij de Catslaan. Met groote animo werd er gekampt om de aardige prijzen, welke er mee te verdienen waren. En als de kampioenen zich moe en dorstig gestreden hadden, dan kwam een der versnaperingen, welke door eenige fir ma's uit Aerdenhout, Haarlem of Heemstede geschonken waren, goed van pas. Na deze wedstrijden werd door een zestal pad vinders een demonstratie gegeven in het vendel- zwaaien. Evenals op de jamboree hadden deze vlaggenkunstenaars veel succes met hun ver richtingen. Dan volgde een gecostumeerde voetbalmatch. Weldra doen zich allerlei malle situaties voor. De elftallen zijn niet compleet. En de ontbre kende plaatsen worden gerequireerd uit het publiek. Het publiek vermaakte zich op kostelijke wijze. 's Avonds om 9 uur werd een vuurwerk afge stoken. Geïmporteerde jeugdelementen meenden ook het hunne bij te moeten dragen aan het vuurwerk. Deze medewerking werd echter vol strekt niet op prijs gesteld en terwille van de tot dusver prettig verloopen Koninginnefeesten te Aerdenhout, moesten zij maar liever in eigen woonplaats blijven. Na het vuurwerk werd nog een lampionoptocht gehouden, die door de geweldige drukte eenigs- zins mislukte. „Onder de lantaarn" bij den Oosterduinsweg werd nog een bal-champêtre gehouden en hiermee werd de feestviering te Aerdenhout besloten. Het feestterrein aan de Zomerzorglaan te Bloemendaal heeft zich den geheelen dag in een groote drukte mogen verheugen. Het was feestelijk versierd en diverse attracties stonden er opgesteld. Het feest was officieel geopend des morgens met een toespraak van den loco-burgemeester, wethouder A. Prinsenberg, die herinnerde aan de verloving en het huwelijk van Prinses Ju liana en tenslotte den wensch uitte dat het ge luk van het jonge Koninklijk echtpaar een licht moge zijn bij de zware regeeringstaak van onze Vorstinne. Op uitnoodiging van den heer Prinsenberg zongen allen het Wilhelmus, begeleid door het muziekcorps „Sursum". De heer P. E. D. Dyserinck, voorzitter van de Commissie Bloemendaal-Overveen, dankte den loco-burgemeester voor zijn aanwezigheid en de diverse gemeentelijke instellingen en diensten voor de ondervonden medewerking. Spr. be sloot met „leve de Koningin", dat luide instem ming bij het publiek vond. De middaguren waren gevuld met verschil lende kinderwedstrijden. Ook hier was een zeer groot aantal deelnemers en werd er met veel enthousiasme gestreden om een lage plaats en een hoogen prijs. Na afloop dezer wedstrijden werd op het B.V.C.-terrein een voetbalwedstrijd gehouden tusschen Bloemendaal I en de Zeemeeuwen uit IJmuiden. De Bloemendalers behaalden een 93-overwinning op de IJmuidenaren. Wie al het gewedstrijd moe was, kon zich op het kermisterrein vermaken met carroussels, schiettent, kop-van-jut, vlooientheater of Flying Dutchman. En dat waren er niet weinig. Onder leiding van de heeren J. A. Meng en P. Halsema werd 's avonds in de muziektent een muziek- en zanguitvoering gegeven. Om 9 uur verzamelden allen zich weer op het feestterrein voor het bewonderen van het vuur werk. Nadat dit onder veel gespat van vonken en gedonder van knallen was geëindigd, gingen velen huiswaarts, maar anderen konden van het kermisterrein nog niet scheiden, waar de drukte weer oplaaide. Onder auspiciën van de Oranjevereeniging Driehuis werd hier op opgewekte wijze het Ko- ninginnefeest gevierd en om direct maar met de deur in huis te vallen, het is uitstekend ge slaagd. Begonnen werd met den traditioneelen optocht voor de jeugd, welke al dadelijk heel wat volk op de been bracht. Op het feestterrein aan den Driehuizerkerk- weg aangekomen sprak de heer J. H. A. W. Anten, nadat „Soli Deo Gloria" het „Wilhel mus" had gespeeld, een kort openingswoord. Voorloopig was hierna het woord en de daad aan den goochelaar Willy Albert, die een zeer gevarieerd, uiterst interessant programma af werkte, dat van 't begin tot het einde de be langstelling van groot en klein had. Om half 2 was het al weer aantreden, ditmaal voor de meisjes en jongens van 13 jaar en ouder en 2 voetbal-elftallen: Een Driehuizer en een Canadeesch. In dit laatste team speelde o.a. de beroemde vijfling mee en derzelver ouders, verpleegsters en dokter. Dat dit een succesnummer was, ligt voor de hand. Een tweede succesnummer was het waterbal let. of wel vechten op de boegspriet boven een waterkuil. Gebruld is er om dit nummer, wat er niet op verminderde toen ook de voetballers gin gen deelnemen. 's Avonds was er allereerst een lampion-op- tocht georganiseerd. Hiervoor bestond een groo te belangstelling en 't was dan ook weer een nummer, dat insloeg. Na aankomst op het feestterrein was het woord aan den heer Bruinenberg voor het uit voeren van een schimmenspel en een drietal dansen. Genoemde heer en zijn helpers oogstten een welverdiend succes en hadden een applaus en den dank van den heer Anten in ontvangst te nemen. Tenslotte werd een vuurwerk afgestoken. Om tegen half 10 kwamen de circa 2000 kinde. ren, begeleid door de muziekcorpsen „Eens gezindheid", „St. Michael" en „Excelsior", in Groenendaal om hun traditioneele spelen te houden. Door de zeer goede regeling, daar iedere groep een nummer had waar gespeeld zou worden, waren de kinderen in een ommezien verspreid over de beide ruime terreinen. In het midden op de Molenlaan en om het terrein heen konden de ouders het spel der jeugd gadeslaan. Er waren vele nieuwe spelen georganiseerd, alle behendigheidswedstrijden, maar waarin de sport domineerde, o. a. hardloopen met hindernissen, estafettes, korfbal, maar ook wasch ophangen, blokjesra- pen, tonkruien, zakloopen, kegelen e.d. vielen in den smaak bij de jeugd, maar ook bij het talrijke publiek, dat nu een bijzonder goed overzicht had. En in groepen trokken de kinderen gedurende naar de consumptietenten, waar zij volop wer den getrakteerd op limonade en versnaperingen. Onder het heerlijke lommer der oeroude hoo rnen waren de uren in 'n ommezien verstreken, en qm 12 uur speelde het fanfarecorps „Excel sior", dat .deze feesten opluisterde, voor het laatst nog" eens het „Wilhelmus", en trokken de kinderen af, velen voorzien van aardige ca- deaux, en, daar zij ook nog een paar bonnetjes hadden gekregen voor den draaimolen, ging het naar het kermisterrein, waar nu weer ge streden wordt om het eerst een plaatsje in den draaimolen te krijgen. Grooteren probeerden als eens den zweefmolen of de luchtschommels, waarmede nu ook de kermis geopend werd. In de cafés noodigen de jazz-bands en ac cordeons tot een bezoek Het bal-champêtre bij het oude Raadhuis mocht zich ook in een groote belangstelling ver heugen. Een groot aantal danslustigen vermaak te hier ten eerste zich zelf, ten tweede de velen, die in wijden kring om de dansers geschaard stonden. Ook in het hotel het Raadhuis ging het lustig toe. In opgewekte stemming is onder belangstel ling van vele dorpelingen en inwoners van vele andere plaatsen de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd. Om half negen verzamelde de jeugd zich op het schoolplein en onder op gewekte tonen van Spaandams muziekge zelschap „Crescendo" werd een rondgang door het dorp gemaakt. Na deze wandeling werd den kinderen een verfrissching aangeboden, waarna zij zich bij de muziektent opstelden tot het zingen van de aubade, welke o.m. werd bijgewoond door den loco-burgemeester, den hr. W. B. J. v. Liemt en den hr. Westra, secre taris der gemeente Haarlem. De voorzitter der Koninginnedag-commissie sprak een feestrede uit, die de heer v. Liemt beantwoordde. Hier na volgden de kinderspelen. Dan volgden om twee uur het ringrijden voor dames en heeren, waarvan de uitslag luidde: le prijs Han. Onderweegs; 2e prijs J. Bouwens; 3e prijs Arie Klomp en voor de da mes: le prijs Anie Jukes; 2e prijs Bep in 't Veldt; 3e prijs Pita Nooij. Daarna volgde wedstrijd op het houten paard met hindernis sen voor heeren, waarmede de prijzen behaald werden als volgt: le prijs Cor Bouwens; 2e pr. Cor Roza; 3e pr. W. Vallentgoed. In den wedstrijd Poprijden voor dames won nen: len pr. Nelij Zwanenburg; 2en pr. Mej. M. v. Eden; 3en pr. Tini de Landgraaf. Toen was het ongeveer half zeven en was er een pauze in het programma vermeld. Dan volg de om 8 uur ongeveer de opvoering van het openluchtspel „De Pastoor van Neuvillette", tooneelspel in twee bedrijven en een tableau van Jos. Scheffer. Het viel zeer in den smaak. Voorafgegaan door het fanfarecorps had des morgens een kinderoptocht plaats door het dorp, waarna de kinderspelen zijn gehouden. De uitslag hiervan luidt als volgt: le klas jongens blokjesrapen le prijs Siem Heeremans, 2e prijs Emile v. d. Eynde. 3e prijs Leo Mein- ders, 4e prijs Jaap Zwanenburg, 5e prijs Jaap van Schie. le klas meisjes idem le prijs Beppie Zuiderduyn, 2e prijs Dora Oorthuysen, 3e prijs Jopie Nanninga, 4e. prijs Anna Schippers, 5e prijs Tia de Bruin. 2e klas le Leni Ungehert, 2e prijs Arnold Baeklage, 3e prijs Liesje Dillewijn, 4e prijs Bert van Dalen, 5e prijs Koosje Copier, 3e klas Ring- werpen. le prijs Rinus Davidson, 2e prijs Kees Schellinkhout, 3e prijs Jet Krul, 4e prijs Jopie Visser, 5e prijs Jaap Jak, 6e prijs Agne.s Stol- lenga. Zakloopen 4e klas. le prijs. A. v. d. Pol, 2e prijs A. Dirks, 3e prijs B. Kroon, idem meis jes, le prijs Greta Rensen, 2e prijs Lena Mole naar, 3e prijs Mia Broertjes. Koekhappen 5e klas le prijs Simon Hartendorp, 2e prijs Nelli Oorthuysen, 3e prijs Cor Kok, 4e prijs Meyndert Bruin, 5e prijs Ida Vis. Hindernisbaan 6e klas jongens, le prijs L. Visser, 2e prijs J. Otto, 3e prijs H. Zwanenburg. Idem meisjes le prijs Marie v. d. Veldt, 2e prijs Ina ter Haar, 3e prijs Truus Uitendaal. Sleuteltrekken 7e klas le pr. Rika v. d. Ende, 2e prijs Wim Schortemeyer, 3e prijs Antoon Molenaar, 4e prijs Piet de Brui ne. Deze spelen werden o.a. ook door den bur gemeester, den heer Kwint, bijgewoond. De uitslag van het ringsteken van dames was: le prijs Mej. Bos; 2e prijs Mej. v. Tunen en 3e prijs Mej. H. Wesselman. Mastklimmen: le prijs J. Kalb; 2e prijs K. Avisz; 3e prijs C. Spanjaard. Idem heeren: le prijs D. Böhm; 2e prijs J. v. d. Poll; 3e prijs J. Post; 4e prijs W. Rijswijk; 5e prijs N. Hoogzaad; 6e prijs J. Oudendijk. Boegsprietloopen1. J. Handgraaf; 2. C. Uitendaal; 3. J. Duineveld. Tonnetjerijden dames: 1. Mej. Meijer; 2e. T. Heeremans; 3. Mej. Bos; 4. Nel Heeremans. Hardloopen heeren 1500 meter: 1. A. Taber- nal; 2. G. Bierman; 3. S. de Boer. Dames 400 meter: 1. A. Nol; 2. G. Grapen- daal. Jongens 600 meter: 1. J. Brys; 2. G. Bonarius; 3. A. Akkerman. Meisjes 200 meter: 1. Rie v. d. Velde; 2. Han- nie Mulder; 3. Lida Brant en Gerdie Nijssen; 4. Rie Wesselman. Des avonds half negen had een lampionop tocht plaats. Voorafgegaan door de fanfare „Wilhelmina" trok men door het dorp naar het feestterrein. Door de gymafdeeling van de K. J. C. werden verschillende demonstraties gegeven. Tot slot een prachttableau „De wapens neer", het geheel verlicht met bengaalsch vuur. Een goed geslaagd Koninginnefeest. Door het bestuur der R. K. Middenstands- vereeniging te Haarlem werd, in verband met de Vestigingswet, een R.K. Middenstandsavond school opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. A. Willenborg, voorzitter; H. Th. Fibbe, secre taris; E. J. Jonckbloedt, pehningmeester; W. J. Dieben, vice-voorzitter; J. A. Luyten, direc teur. De school omvat één leerjaar, aansluitend aan de eerste twee klassen van de bestaande R. K. Handelsavondschool. De cursus zal dit jaar aanvangen op Donder dag 16 September. De lessen worden gegeven in de Mulo-school, Ged. O. Gracht 120, Haarlem. Tot de school worden ook toegelaten zij, die eenige jaren Mulo-onderwijs hebben gevolgd, alsmede zij die ander voortgezet onderwijs heb ben genoten, mits zij voldoende kennis hebben van boekhouden en handelsrekenen, een en an der ter beoordeeling van den directeur. Zij, die aan deze eischen niet voldoen, moeten dus eerst de twee laagste klassen van de R. K. Handelsavondschool doorloopen. Bij voldoende deelname zal ook een spoedcur sus worden georganiseerd voor ouderen (boven 20 jaar). Zie verder de advertentie in dit blad. Dit bericht is verheugend en toont, dat de Middenstand in Haarlem zijn taak volkomen begrijpt, De Vestigingswet is er gekomen op aandringen van de standsorganisatie. Het ligt geheel in den geest van de ordeningsgedachte, wanneer zij meehelpt om aan de wet zoo goed mogelijk uitvoering te geven. Zij, die een zaak willen beginnen, ook al zijn zij zoons van win keliers, moeten de noodige handelskennis bezit ten. En daarvoor is het niet alleen voldoende, dat zij weten wat er voor waren in het te stich ten bedrijf aanwezig zijn maar zij moeten zelfs administratieve kennis hebben. Voor de kinde ren van middenstanders is deze cursus vooral van groot belang. Vakkennis moeten zij opdoen in het bedrijf, handelsgeest moet hun aangebo ren zijn, de grondslagen echter, waarop dat alles solied rusten moet, kunnen zij opdoen op dezen cursus. Dat er ook een spoedcursus inge steld wordt voor ouderen valt te prijzen. Ook voor hen is het van belang, dat zij een diploma bezitten. Pastoor Hentzen memoreerde dat het juist 10 jaar geleden was, dat de Montessori- en Fröbel school ingewijd en geopend werd. Sinds 1922 is het Kleverpark een eigen parochie, maar 15 jaar heeft het moeten duren eer de parochie een eigen school kreeg. Spr. wilde niet nog eens de lijdensgeschiedenis op dezen blijden dag op halen, maar herinnerde er alleen aan, dat in het aangezicht van de overwinning, ze ont glipte De noodwet-Marchant maakte nieuwe scho len onmogelijk en die tijdelijke wet werd als maar verlengd.- De toestand op het gebied van het onderwijs, dien spr. in de parochie bij het begin van zijn pastoraat vond, was dan ook zeer erg. In Sep tember van het vorig jaar waren de kinderen uit de parochie op 14 verschillende bijzondere scholen in de stad! Die toestand was natuurlijk onhoudbaar door de lange afstanden en de ge vaarlijke wegen die de kinderen moesten af leggen. Er was een uitweg, als we zelf de school bouwden. Op 1 Januari zeide spr. in zijn nieuwjaarspreek: „Er is bijna geen moge lijkheid, dat er een school kan opgericht wor den. Maar als er een mogelijkheid is, dan wordt de school op 1 September geopend. Het is nu 1 September en de school wordt geopend. Te Deum Laudamus! (Luid en langdurig applaus). Pastoor Hentzen bracht dan dank aan God, Die de voldoening heeft gegeven dat deze school ondanks de moeilijkheden geopend kon worden; dank aan de regeering, die zich, zij het na eindeloos veel onderhandelen, gewonnen gaf; dank aan den heer v. d. Weyer, wiens gezag groote waarde heeft gehad en de school gunstig gezind was; dan aan de Eerw. Broeders van St. Joannes de Deo, die den benoodigden grond, welke voor hen van bijzondere beteeke- nis was, toch afstonden; dank aan de paro chianen voor hun gebed en meer in het bijzon der voor het feit, dat ze 15 jaar lang hun kin deren bijna zonder uitzondering en dikwijls met groote opoffering, uit Kath. overtuiging naar bijzondere scholen hebben gezonden; dank aan alle medewerkenden, aan den Hoogeerw. heer Deken voor zijn sympathie en steun; dank aan den Vicaris-generaal voor de voortdurende hulp: dank tenslotte heel speciaal aan de Zusters, die gemaakt hebben dat de school opgericht kon worden en daardoor de parochie aan zich heb ben verplicht. Van nu af aan zal het werk grooter en breeder worden. Spr. was blij, dat in de parochie een religieus huis zal komen, dat een zegen voor de parochie zal zijn. Dank voor de offers, die de Congregatie heeft gebracht en de blijmoedigheid, waarmede gij het werk hebt aanvaard! (Applaus). Deken Sondaal bracht dank aan dengene, die eigenlijk den meesten dank verdient, al had hij tot nu toe niet anders dan anderen gedankt, n.L pastoor zelf. Nooit zou er de school gekomen zijn als Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.05 Keulen, 10.50 Parijs Radio, 12.35 Ned. Brussel, 1.35 Keu len, 2.20 Parijs Radio, 3.35 London Regional, 4.20 Deutschl. sender, 5.20 Keulen, 8.05 Parijs Radio, 8.20 Fr. Brussel, 8.50 Parijs Radio, 1.20 Weenen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 3.05 Droitwich, 9.15 Ber lijn, 10.00 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramo- foonplatenconcet; Cabaret-programma. 1 L'étoile d'amour. 2 Oua-Oua. 3 Piano-solo. 4 Populaire feestmarsch. 5 Wij brengen U. 6 A little ramble in Spring-time. 7 Piano-solo. 8 So meschugge. 9 Vienesse memories of Lehar. 10 J'ai révédé t'aimer. 11 De oudjes doen het nog best. 12 Tomi-tomi. 13 Vienesse memories of Lehar. 14 Bei der blonden Kathrein. 15 Trust in me. 8.0012.00 Diversen. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem zal Donderdag 2 September des namiddags van 34 uur de heer George Robert het volgende programma uitvoeren: Preludium en Fuga c.kl. t. J. S. Bach. Dies sind die heil'gen zehn gebot J. S. Bach. a. Canto fermo in Canone. b. Fughetta. Concert c.kl.t. G. F. Handel. a. Con moto maestoso. b. Allegro. Ciaconna S. de Lange Jr. Melodie Alex. Guilmant. Pastorale. Pastoral Sonate Jos. Rheinberger. Pastorale. Intermezzo. Fuga. Voor de Klever parkparochie was het van daag een groote feestdag! De parochieele school, waar men 15 jaar op gewacht heeft, werd officieel geopend! Voor de parochia nen was dit een groote voldoening, maar vooral voor hun pastoor, prof. Dr. Cass. Hentzen O.F.M., die zoo geweldig veel werk heeft verzet cm een oplossing te kunnen bereiken, daar waar de situatie hopeloos scheen. Met gerechtvaardigden trots mocht hij in zijn toespraak vermelden: „Op 1 Januari beloofde ik dat, als er een mogelijkheid bestond, de school op 1 September geopend zou worden. En nu is het 1 September en de school wordt geopend!" En het krachtig applaus, waarmede de aan wezigen deze woorden onderstreepten, bewees wel hoezeer de parochianen erkenden dat hun school voornamelijk aan zijn naarstigen arbeid te danken is! De lijdensgeschiedenis was lang maar vandaag was dan toch het leede geleden. Wel is een noodoplossing aanvaard moeten wor den: de Eerw. Zusters moeten de oprichting van de school zelf bekostigen en er is voorloopig no; geen eigen schoolgebouw maar de school zelf is er! En natuurlijk werd de opening dan ook feestelijk' gevierd. Het hoofdaltaar in de pa rochiekerk prijkte in feestdos. Talrijke parochi anen, natuurlijk ook de leerlingen, woonden de plechtige H. Mis bij, die de hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal met assistentie van prof. dr. Cass. Hentzen O.F.M. als diaken en pater R. Dekkers O.F.M. als subdiaken opdroeg. Het zangkoor der kerk zong onder leiding van zijn directeur, den heer P. Broersen, op een schoone wijze de Mis in hon. S. Alfonsi ran Hubert Cuypers, voorafgegaan door het „Veni Creator" van Jac. de Jong en tot slot het „Sterre der Zee". De Schola Cantorum voerde devoot de Gregoriaansche gezangen uit. En nadat zoo op solemneele wijze aan God dank en hulde waren gebracht en nieuwe zegen over de school afgebeden was, trokken priesters, bij wie zich ook rector v. Zon had gevoegd, de Eerw. Broeders van St. Joannes de Deo, de Eerw. Zusters, het kerkbestuur en de heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het 1. o., ouders en leerlingen naar het voorloopige schoolgebouw: de Montessori- en Fröbelschool in de Velser- straat, waar de kleuters met vlaggetjes in de hand hen verwelkomden en het woord „Wel kom" in sierlijke letters op het bord in het schoollokaal van de eerste klas was geschreven. Na deze lieve begroeting van de kleintjes, die nog wel onbewust zullen zijn geweest van het plechtige en indrukwekkende van het oogen- blik, volgden de officieele toespraken. de parochie niet een pastoor in prof. dr. Cass. Hentzen had gekregen! (Applaus). Aan het roer van deze school zal iemand staan, die doorkneed is in onderwijszaken en daarom zal deze school bloeien en groeien. Moge de school dan ook spoedig uitgebreid moeten worden! Spr. onderstreepte den dank aan de Zusters gebracht. Bij al de kracht en de energie, die pastoor Hentzen bij de autoriteiten in Den Haag heeft moeten uitoefenen, zou hij toch nooit geslaagd zijn als niet de eenvoudige Zusters hem hadden begrepen en geholpen. Deken Sondaal memoreerde het werk in dezen van pastoor Reynenberg z.g. en besloot met den wensch, dat de leerlingen der nieuwe school toch nooit mogen vergeten welken grooten dank zij aan hun Herder en de Zusters verschuldigd zijn! Met de bede: „Geloofd zij Jezus Christus" verklaarde spr. de school voor geopend. De inspecteur van het L.O., de heer v. d. Weyer had de moeilijkheden van de oprichting der school ervaren en stemde met de blijheid in, nu ze toch opgericht was. Spr. feliciteerde pastoor Hentzen met het bereikte resultaat en hoopte spoedig te beleven, dat er ook een eigen schoolgebouw gesticht za) zijn. Nu gaat het als in een groot gezin, waar de kleeren van het.eene kind aan het andere worden uitgeleend: de Fröbelschool wordt zoolang er geen eigen school gebouw is, „geleend" voor de parochieele school. Moge er dus weldra een eigen gebouw ko men! Spr. hoopte dat de kinderen er niet alleen goed onderwijs zullen ontvangen maar ook een degelijke Kath. opvoeding. Moeder Canonia, de Eerw. Moeder Overste van de Congregatie van de Zusters van Benne- broek, die de school bedienen, zeide, dat als pastoor Hentzen niet de pastoor der parochie was, dan hadden de Zusters het voorstel om een school op te richten niet zoo spoedig aanvaard. Maar ze durven nu met vertrouwen de toekomst tegemoet zien omdat de groote steun en welwil lendheid, waarmede pastoor Hentzen haar tege moet getreden is, voor haar een borg zijn voor de toekomst. „Moge Gods zegen rusten op het werk, dat we op ons genomen hebben!" Pastoor Hentzen dankte in zijn slotwoord de sprekers en begroette de Zusters als zijn nieuwe parochianen. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor den steun van het kerkbestuur en de Bis schoppelijke inspectie en de aanwezigheid van zoovele ouders. En toen werd de school bezich tigd pastoor Hentzen had natuurlijk vele felicitaties in ontvangst te nemen de kinderen verzamelden zich in hun klas, de school begon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5