ML PH Godsdienstproblemen in het Derde Rijk De brand op de „Kota Agoeng" NU DE KRUIDENIERS TUSSCHEN FULDA EN NEURENBERG WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 De passagiers zullen, indien moge lijk, de reis voortzetten met de „Johan van Olden- barnevelt" Koninginnedag in Indië Gala-diner ten paleize Rijswijk In West-Duitschland Friedrich Adler gearresteerd Op valschen pas zou hij ons land binnengekomen zijn KINDJE VERMIST TABAK OLDENKOTT Radio-uitzending voor West-Indië Regelmatig Nederlandsche pro gramma's ieder en Woens dagen Zondagnacht Een zilveren jubileum Bronzen plaquette voor deel neming aan 25 Nederl. Jaarbeurzen NAAR EEN SCHOENEN- EXPORT-BUREAU Commissie van voorbereiding uit industrieelen gevormd Het Kon. Instituut van Ingenieurs Herdenking van het 90-jarig bestaan VIADUCT BIJ WARMOND Tegen Mei 1938 wordt de vol tooiing verwacht Onze betere Iinpemam reizen LISSONE LINDEMAN De steekpartij te Oss De dader heeft zich hedenmorgen bij de politie gemeld FRITZ HIRSCH Nieuwe operette in studie BUITENLANDSCH OVERZICHT Een eenheidsreligie? Louis Davids ziek Na zijn huldiging in het zieken huis te Arnhem opgenomen GOEDE VERDEELING VAN DEN ARBEID Conferentie tusschen minister Romme en besturen der werk gevers- en werknemers organisaties WIENER SANGERKNABEN Honderdste voorstelling ONDER HEISTELLING GE RAAKT Arbeider ernstig gewond VLOEDGOLF BIJ SEMARANG Naar wij vernemen, is tusschen den Rotterdamschen Lloyd en de Stoomvaart maatschappij „Nederland" in verband met den brand aan boord van de „Kota Agoeng" van eerstgenoemde reederij een regeling ge troffen, dat de zeventien passagiers van de „Kota Agoeng", indien het schip tijdig te Colombo arriveert, zullen overgaan op de „Johan van Oldenbarnevelt" om daarmede de reis naar Nederlandsch-Indië voort te zetten. Volgens de laatste berichten wordt de „Kota Agoeng" vanavond elf uur (plaatselijken tijd) te Colombo verwacht. Een sleepboot van het gouvernement wcrdt in de hafen gereed gehouden, om onmiddellijk assisten tie te verleenen. BATAVIA, 1 September. (Aneta) Gisteravond vond ten paleize Rijswijk ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, een galadiner plaats. Aanwezig waren de leden van den Raad van Nederlandsch-Indië, de hoofden der departementen, de leger- en vloot-comman- dant, de algemeene secretaris, de gouverne- ments-secretarissen, de gewestelijke en plaatse lijke autoriteiten, de burgemeester en de zelf bestuurder van Bali. Het diner ving aan met een toast, welke inge steld werd door den gouverneur-generaal, op H. M. de Koningin. Na afloop van het diner vond voor het paleis op het Koningsplein een taptoe door de marine plaats. Geheel in overeenstemming met de traditie hebben de in West-Duitschland wonende Ne derlanders Dinsdag den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina te Essen gevierd. Het middelpunt der feestelijkheden was de avondbijeenkomst van de Nederlandsche Socië teit in hotel Essener Hof, welke feestzaal rijke lijk met Oranje was versierd, terwijl de por tretten van de Koningin en het prinselijk paar met frisch groen waren getooid. Meer dan veertig eere-gasten, met hun dames, hebben de feestelijke bijeenkomst bijgewoond. De voorzitter der Nederlandsche sociëteit, de heer Kats, sprak een woord van welkom, waar na de Nederlandsche consul te Essen, de heer Christian Schmid, in een feestrede op de betee- kenis wees van den Koninginnedag. Spr. legde den nadruk op het feit, dat het Nederlandsche volk en het Koninklijk Huis van Oranje-Nassau door de verlovings- en huwelijksfeesten van het jonge prinselijke paar nog nader tot elkander zijn gekomen. Men kan inderdaad spreken van een natuurlijke eenheid van volk en konings troon, aldus spr. De zanger De Loor luisterde den avond op met de vertolking van eenige liederen. In prettige stemming bleef het talrijke gezel schap tot na het middernachtelijk uur bijeen. De secretaris der soc.-dem. Internationale, Friedrich Adler, is wegens het reizen op een valschen pas in ons land gearresteerd en in het huis van bewaring te Rotterdam ingesloten. Hoe deze arrestatie ln haar werk ging, ver telt de Telegraaf als volgt: Rechercheurs van den Vreemdelingendienst te Rotterdam hadden Maandagavond bij de ge bruikelijke passencontróle in de hotels bemerkt, dat Friedrich Adler zich in een van deze hotels ophield. Adler vertoonde zijn goeden Oostenrijk- schen pas, maar de politiemannen koesterden achterdocht, zoodat zij hem verzochten even mee naar het hoofdbureau van politie te komen ten einde zijn pas eens nader te onderzoeken. Bovendien gaf Adler verscheidene dubieuze Verklaringen op over zijn verblijf in ons land, zoodat de verdenking nog verscherpt werd. Bij het onderzoek bleek de pas volkomen echt te zijn. Ook overigens was alles in orde. Adler beschikte over voldoende geldmiddelen en voorts waren er geen omstandighederi, die wet tigen zouden hem op grond van de Vreemde lingenwet vast te houden. Hij verklaarde nog Maandagavond per vliegtuig uit Praag via Leip zig naar Waalhaven te zijn gekomen. Zijn reis doel was nu Brussel, waar hij besprekingen moest voeren met minister De Brouckère Adler werd dan ook vrijgelaten en hü was reeds op weg naar Roosendaal, toen een nader onderzoek van de politie uitwees, dat Adler niet onder zijn eigen naam over onze grens was ge komen. Men liet n.l. nagaan of Maandagavond inder daad de bekende socialist Adler per vliegtuig was aangekomen. Het antwoord luidde ontken nend, maar wel waren er twee heeren met het Vliegtuig uit Praag meegekomen, waarvan er een den naam Frey voerde en wiens signale ment nauwkeurig met dat van Adler overeen kwam. De politie vermoedde nu terecht, dat Adler op een valschen pas had gereisd, en op grond van dit misdrijf, waarop een maximum gevan genisstraf van twee jaar staat, verzocht men den autoriteiten in Roosendaal den man aan te houden. Adler, die de Nederlandsch-Belgische grens met zijn echt Oostenrijksch paspoort wilde over schrijden, werd inderdaad gearresteerd en naar Rotterdam op transport gesteld, waar hij inmid dels in het Huis van Bewaing is ingesloten. Sedert Dinsdagmiddag ongeveer 4 uur wordt vermist het 2-jarig dochtertje van den heer P. Boeyer, wonende aan de Dubbele Buurt te Broek op Langendijk. Men vreest, dat het kindje te water is ge raakt en verdronken. Van 5 uur af heeft men Dinsdagavond onafgebroken het omliggende water met netten afgevischt, doch zonder resul taat. sL „Het pakje met den Piloot" k Van heden af zullen via den Phohi-korte- golfzender voortaan geregeld iederen Woens dag- en Zondagnacht Nederlandsche radio programma's naar West-Indië worden uit gezonden. Dat dit voor onze landgenooten in West- Indië (en over het algemeen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika) een groote ver betering is, behoeft geen betoog. Reeds langen tijd werd het als een ernstig gemis ondervonden, dat Nederlanders op het Westelijk halfrond slechts zelden in de gele genheid zijn, radio-programma's uit het va derland te hooren. In Oost-Indië en in het algemeen in de ge bieden ten Oosten van de Middellandsche Zee tot en met Australië, heeft men dit contact wèl door de dagelijksche programma's, die de Phohi in zijn kwaliteit van Nederlandschen kortegolf- omroep via zijn zenders P. H. I. en P. C. J. uitzendt. Ofschoon de Phohi ook thans nog niet over geregelde inkomsten voor uitzendingen naar het Westen beSthikt, meende men dezen toe stand toch niet langer te mogen bestendigen en derhalve heeft de Phohi besloten, met in gang van September tweemaal per week een uitzending te geven voor de Nederlandsche ge bieden in de West, op zoodanige uren en golf lengten, dat men deze programma's ter plaatse in de avonduren zal kunnen opvangen. Tijdens de a.s. najaarsbeurs zal aan de vol gende deelnemers de bronzen plaquette voor deelneming aan 25 Nederlandsche Jaarbeurzen worden uitgereikt: Heemaf (N.V.), Hengelo (O.). Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel Werkspoor", Amsterdam. G. Okkerse, Waddinxveen. N.V. Fabriek van Suikerwerken vil. M. en P. Smulders, Rotterdam. J. M. Borsje, Gouda. Oostenrijk (officieele vertegenwoordiging). Te Amsterdam is dezer dagen een vergade ring van schoenindustrieelen gehouden ter be spreking van exportmogelijkheid van alle soor ten schoenwerk. Na breedvoerige discussies werd uit haar mid den een commissie benoemd, ter bestudeering van dit vraagstuk en eventueele voorbereiding van een export-bureau. In een zoo spoedig mogelijk te houden alge meene vergadering zal een rapport van de com missie worden uitgebracht en voorstellen wor den gedaan. Het secretariaat is voorloopig opgedragen aan den heer J. A. Melhado te Amsterdam. In Hotel Wittebrug te 's-Gravenhage is van middag in besloten bijeenkomst het 90-jarig bestaan herdacht van het Kon. Instituut van Ingenieurs. De president van den Raad van Bestuur, prof. L. A. van Royen, sprak de herdenkings rede uit waarin hij beschouwingen wijdde aan den vooruitgang in de laatste vijftien jaren, waarbij hij ook de industrie in het oog vatte als de jongste spruit der samenwerking van weten schap en techniek., Onze industrie, aldus spr., heeft op het oogenblik al haar aandacht noodig om zich zeker te stellen tegenover de toekomst. Het ont gaat niemand in welk een snel tempo de voor uitgang van de techniek het aangezicht van de wereld verandert. Dus moeten de belangrijke industrieën steunen op eigen research of ont wikkeling en een zich aanpassende bedrijfsor ganisatie: een ideaal werkgebied voor den in genieur en zijn medewerkers. Aan de hand van enkele voorbeelden de hoogovens, de kunstzijde-industrie, de mijnen en Philips toonde spr. aan dat de Neder landsche industrie in staat is om daar, waar het voor de instandhouding van den export noodig is, een beter product te leveren dan buitenlandsche bedrijven. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den groei van het Instituut gedurende de laatste 15 jaar. Het lid van den Raad van Bestuur, de heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, hield vervolgens een rede over: „De Nederlandsche Ingenieur van daag en morgen". „Grootsche mogelijkheden", aldus besloot deze spreker, zouden kunnen worden verwe zenlijkt, Wanneer méér dan tot dusver ook de export van technisch intellect werd nagestreefd, waartoe een zorgvuldige exploratie onontbeer lijk is. Spr. bepleitte daartoe samenwerking tusschen handel, industrie en bankwereld met medewerking van regeeringswege. 21 September zal, naar de K. N. A. C. ver neemt, het laatste kunstwerk in het in 1938 in gebruik te nemen gedeelte autosnelweg Sassen- heimAmsterdam van den Rijksweg Den Haag Amsterdam worden aanbesteed, n.l. de over brugging over den spoorweg AmsterdamRot terdam, ten behoeve van de kruising met ge noemden autoweg nabij Warmond. Het viaduct is zoodanig ontworpen, dat be halve de twee bestaande spoorbanen tevens zullen worden overbrugd ruimten, welke, in dien daartoe de noodzakelijkheid dringt, gele genheid bieden voor aanleg van twee uitbrei dingsspoorbanen, gelegen ter weerszijden van de bestaande, terwijl naast deze uiterste spoor banen tevens gelegenheid bestaat tot den aan leg van wegen. Het viaduct zelf is ingericht voor twee ba nen voor het verkeer met motorrijtuigen, elk De sneltrein OstendeBerlijn is te Saventhem gederailleerd, passagiers werden gewond Eenige Italië 9 September, 16 Japen, ƒ123,50 Italiaansche Neren 11 September, 9 dogen, ƒ102,—» Autorals Parijs 1 8 September, 7 dogen, 64,— REISBUREAUX Kantoren: Directie: Groenmarkt 22, Den Haas Amsterdam - Arnhem - Eindhoven Groningen - Haarlem - Leeuwarden Leiden - Rotterdam - ütrecht - Zeist Johannesburg - Parijs - New-York Leden der Nederl. Vereenlglng van Reisbureaux breed 7.25 M. en een afzonderlijk gelegen tram baan. De beide verkeersbanen zullen worden gescheiden door een verhoogd liggenden mid denberm ter breedte van - 2'.50 M., terwijl aan weerskanten der banen schampkanten zullen worden aangebracht, breed 1.25 M. Ter weerszijden van het brugdek en mede ter afscheiding van de trambaan van den rijweg worden leuningen aangebracht. De rijweg zal uit gewapend betonplaten wor den samengesteld, terwijl de middenberm en schampkanten uit ongewapend beton zullen bestaan, dat door toevoeging van een kleurstof eenigszins donker zal worden gekleurd. In verband met een opleveringstermijn van 7 maanden mag de voltooiing van het viaduct tegen Mei 1938 worden verwacht. Hedenmorgen heeft de kolenhandelaar G., die Dinsdagavond zijn buurman Verbruggen te Oss met een mes ernstig heeft gewtond, zich zelf bij de politie aangemeld. De verdachte is onmiddellijk in arrest gesteld. De toestand van het slachtoffer kan, naai omstandigheden, vrij gunstig worden genoemd. 24 September a.s. zal de Fritz Hirsch-operette in den Princesse Schouwburg te Den Haag de eerste opvoering geven van een nieuw werk, ge titeld: „Sag' beim Abschied leise servus Hoe zou heel de Christenheid verlicht ademhalen, als uit het Derde Rijk de mare zou komen, dat de nationaal-so- cialisten tot overeenstemming waren gekomen met de twee groote Christelijke belijdenissen en dat het gedaan was met de ,,kulturkampfe- rische Tendenzen", die alle ware Christenen met brandende zorg zoo lang reeds hadden vervuld. Het aanzien van Duitschland zou met één slag stijgen in de wereld. Helaas blijft de troostrijke mare uit. Het nationaal-socialisme dunkt zich een bolwerk tegen het communisme. En politiek gezien is het dit min of meer. Maar in zijn verblinding loopt het storm tegen het positieve, geloovige Christendom, dat op den duur het éénige bolwerk is tegen den bolsje wiek, den doodsvijand der cultuur van het avondland. De Katholieke Weensche Reichs- post wijst er op, hoe overmoedig bepaalde krin gen in het Derde Rijk optreden en vergelijkt hun overmoed met den tragischen overmoed van zoovele Duitschers, die in den herfst van 1914, toen het ultimata tegen Duitschland re gende, in de pers hoonden: weitere Kriegser- klarungen Werden nur mehr zwischen zwölf und eins entgegengenommen". Ook nu schijnen velen in het Derde Rijk er niets om te geven, dat protesten tegen den Kerkstrijd komen uit alle christelijke landen van Europa en zelfs uit de landen over den Atlantischen Oceaan. Zij meenen al die protesten met overmoedige pole mieken te kunnen afdoen. Alsof op het meer omvattende slagveld van den geest zich niet zou kunnen herhalen, wat op de wereld oorlogsslagvelden door de schuld van overdre ven opvatting van eigen kracht voor het Duit- sche volk einde 1918 catastrofale werkelijkheid is geworden! Nog heeft het „volk der denkers en dichters" een leidende positie in de Chris tenheid te verliezen en het zal deze verliezen, wanneer zijn houding honderden millioenen christenen zou dwingen, Duitschland te be schouwen als een post, die aan de vijanden der Christenheid verloren is gegaan. Daarom ver dienen de steeds meer aangroeiende welwillen de, waarschuwende stemmen uit alle deelen der wereld een andere opname in Duitschland te vinden dan tot dusver het geval is. Maar dan moet ook de vorm der vermaningen zakelijk en rustig, en niet, zooals wel gebeurt, voor Duitschland beleedigend zijn. Over het resultaat der conferentie van het Duitsche episcopaat, dat, trouw aan de traditie, dezer dagen bijeen was aan het graf van St. Bonifatius te Fulda, kan tot nu toe nog niets worden bericht. De in omloop zijnde geruchten, dat het episcopaat hoofdza kelijk zich heeft beziggehouden met den nieu wen slag, die aan de Kerk wordt toegebracht, namelijk door de verwijdering der priesters als godsdienstleeraars uit de scholen, die in ver schillende gebiedsdeelen des Rijks reeds is uit gevoerd, zullen zeker op waarheid berusten. Of schoon deze nieuwe slag slechts een schakel is in de keten van aan de Kerk vijandelijke maatregelen, is deze toch van beslissende be- teekenis, omdat deze, meer dan alle andere, plan en doel der Kerkpolitiek van 't nationaal- socialisme in het schelste licht stelt: het los rukken der jeugd van de Kerk, van de confes- sioneele gebondenheid en dogmatiek. Wanneer de priesters uitgesloten worden van het geven van godsdienstonderricht, als dit het privilege wordt van leeken, die afhankelijk zijn van den staat en bovendien nog nationaal-socialistisch zijn georganiseerd, dan bepaalt niet meer de Kerk, maar bepalen staat en partij wat in de scholen als godsdienst geleerd zal worden. Waarheen het streven op religieus gebied van het nationaal-socialisme en van den staat, die door het bruine systeem wordt beheerscht en daarmede is geïdentificeerd, ten slotte gaat, is, niettegenstaande de voorzichtige terughou ding der opperste leiding, tallooze malen ge bleken uit uitlatingen van instanties, die van de plannen kennis hebben móéten. Hoe ernstig de toestand is, blijkt uit ge ruchten en berichten rondom den partij dag te Neurenberg, die a.s. week na ge weldige voorbereidingen met „bis jetzt noch nicht dagewesener Aufmachung" zal worden gehouden. Het vorige jaar kreeg de partijdag den titel van „Farteitag der Ehre". De Reichs- post neemt acte van de geruchten, dat dit jaar de partijdag den titel zal krijgen van „Partei- tag der Entkonfessionalisierung" en dat er een Duitsche eenheidsgodsdienst zal worden gepro clameerd. Dit zal wel een kwaadaardige aar digheid zijn van de verbreiders van dit ge rucht, meent het genoemde Katholieke orgaan, maar het teekent den toestand toch, dat men het nationaal-socialisme in staat acht, zulke plannen te koesteren, en nog scherper wordt de toestand geteekend door het feit, dat com petente instanties van het nationaal-socialisme zelve zich in staat achten, het Duitsche volk een „religie" op te dringen, die ze zelf hebben uitgedacht en in elkaar getimmerd hebben. In deze miskenning van het wezen van allen wer- kelijken godsdienst, die nooit alleen menschen- werk kan zijn, ligt het gevaarlijkste moment. Het allergrootste ongeluk kan over het Duit sche volk komen, wanneer werkelijk de kracht der nationaal-socialistische partij en de macht van den staat voor zulk een avontuurlijk pro uitgedacht en in elkaar getimmerd. In plaats van de geloofsverdeeldheid, die door de reformatie is ontstaan, op te heffen een op heffing, waarnaar de beste en grootste Duit schers reeds eeuwen verlangen en streven zou men door de constructie van een Duitschen eenheidsgodsdienst, trots alle propaganda en alle machtsmiddelen van den staat, niets an ders bereiken dan vermeerdering der secten met een nieuwe. Louis Davids, die gisteren ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin door H. M. tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau was benoemd, is in een ziekenhuis te Am- hem opgenomen wegens een asthma-aanval. Louis Davids zou met leden van het Kurhaus- cabaret uit Scheveningen Dinsdagavond op een Oranjeavond te Arnhem optreden. Des middags was hij door een asthma-aanval overvallen, doch had desondanks toch nog de reis naar Arnhem ondernomen. Des avonds verscheen hij nog wel op het tooneel om een hulde ter gelegenheid zijner benoeming in ontvangst te nemen en o. a. een krans te- aanvaarden, maar het was hem onmogelijk voor het publiek verder op te treden. Op geneeskundig advies heeft hij zich daarna in een ziekenhuis laten opiwmen. Naar omstan digheden is zijn toestand bevredigend. Naar de Volkskrant verneemt, heeft de minis ter van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, de besturen van de centrale werkgeversorgani saties en de grootste vier arbeidersvakcentralen in aansluiting op zijn schrijven d.d. 17 Juli jX uitgenoodigd tot een bespreking op Donderdag, 2 September, op zijn departement. De minister wenscht met hen, die den dage- lijkschen gang van het bedrijf in algemeen verband overzien, te overwegen, welke regelin gen kunnen worden getroffen om een zoo goed mogelijke verdeeling van den arbeid over de be schikbare arbeidskrachten te verzekeren, welke bedrijven in de eerste plaats zullen moeten wor den onderzocht en hoe b.v. met medewerking van de bedrijfsraden en bij ontstentenis daarvan aan eventueel ter zake te vormen paritaire commissies zulk een onderzoek kan plaats vin den. Ter gelegenheid van de honderdste voorstel ling in Nederland van de Wiener Sangerknaben zal een opera worden opgevoerd, welke, zooals reeds gemeld werd, getiteld is „Abu Hassan", een van de aardigste werken uit de opera-lite ratuur. Voor deze opera werd in de ateliers van de Weensche Staatsopera een groot aantal Turksche costuums in miniatuur vervaardigd, waarin reeds thans door de jongens gerepeteerd wordt. Dinsdagmiddag is aan de sluiswerken te Wijk bij Duurstede een ernstig ongeval gebeurd. Bij het heiwerk van betonnen palen is de heistel ling omgevallen. De 23-jarige van E., uit Werk hoven, had het ongeluk de stelling op het li chaam te krijgen. Dr. v. d. Werf verleende de eerste hulp, terwijl ook geestelijke bijstand spoedig aanwezig was. De ongelukkige is in zeer zorgwekkenden toestand naar het zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. SEMARANG, I September. (Aneta.) In de laatste dagen zijn aan de kust ter hoogte van Adikarta vloedgolven voorgekomen, welke zich uitstrekten over een breedte van twee kilometer. Deze golven vernielden twee bouws bevolkings- aanplant. De plaats van de vloedgolf is gelegen in de residentie Djokjakarta, Tusschen de hoogere of leidende standen en de lagere, hoofdzake lijk werknemende of vergeefs werk zoekende standen vormt de middenstand een maatschappelijk uiterst belangrijke schakel, een onmisbare brug. Het belang van een geestelijk en stoffelijk soliden middenstand voor geheel het land blijkt overduidelijk uit de toestanden, welke ontstaan, wanneer deze nagenoeg geheel ontbreekt, zooals b.v. in Spanje. Nu wil len wij den Spaanschen burgeroorlog niet uitsluitend verklaren als een strijd van kop tegen staart, mogelij k geworden door het ontbreken van een deze beide ver genoeg van elkander verwijderd hou dend gezond lijf, maar zeker is het, dat in dien burgeroorlog de sociale verhou dingen, of liever wanverhoudingen, een groote oorzakelijke rol hebben gespeeld en dat, wanneer het vacuum tusschen de rijkelijk bezittenden en de slechts bezit begeerenden er meer substantieel zou gevuld zijn geweest met een degelijken middenstand van kleine bezitters, nering doenden, nijverheidbeoefenenden enz., de interne geschiedenis van Spanje een an deren en minder schokkenden loop zou hebben genomen. De economische we reldcrisis heeft niet alleen van den eenen kant groote kapitalisten afgeslacht en van den anderen kant een groote kapi taalconcentratie bevorderd, zij heeft niet alleen den arbeidenden klassen meedoo- genloos brood uit den mond en werk uit de hand gestooten, zij heeft ook den mid denstand onder een druk gezet, waar onder deze dreigt te bezwijken. Maar terwijl de officieele aandacht zich hoofd zakelijk bezighield met de beide maat schappelijke uiteinden, werden de be-" langen van het al lang niet meer gulden, ja zelfs niet meer vergulde midden bij kans veronachtzaamd. De gevolgen daarvan zijn niet uitgebleven. Won de extremistische ontevredenheidspartij, de N.S.B., indertijd niet evenals haar ori gineel in Duitschland haar grootsten aan- vankelijken aanhang onder de door de benarde tijdsomstandigheden zwaar ge dupeerde middenstanders, en verloor zij dezen aanhang niet weer voor een belang rijk deel, toen er wat lucht kwam in den verstikkend benauwden grafkelder van het prae-devaluatie-tijdperk? Het wel zijn van den middenstand is dus niet enkel een economisch, een sociaal, maar ook een politiek en cultureel belang voor geheel de natie, het land, de maat schappij. Uit de diepte van hun ellende heb ben de in hun eerzaam bestaan bedreigde middenstanders langen tijd tevergeefs geroepen tot de Heeren in Den Haag, en onder hen riepen de in nood verkeerende slagers niet zonder reden, het hardst. De nieuwe minister van eco nomische zaken heeft hun geroep niet enkel gehoord, maar ook gevolg eraan gegeven. De verlaging van de extra-crisishef fingen op vleesch en de tijdelijke sluiting van het «.Jagersbedrijf, in afwachting van een definitieve vestigingsregeiing hebben de slagers een luiden zucht van verlichting en erkentelijkheid doen sla ken. De practijk heeft uitgewezen, dat het bestaan van de slagersbedrijven al leen maar gewaarborgd en verzekerd kan worden door een behoorlijken omzet. De omzetmogelijkheden waren echter steeds meer ingeschrompeld, niet alleen door de dalende koopkracht van het vleeschetend of vleesch-wenschend pu bliek, maar vooral door de ongebreidel de vestiging van nieuwe slagersbedrijven, die veelai slechts tijdelijk door middel van ruïneuze concurrentiepractijken hun paddenstoelenbestaan konden rekken om dan na onberekenbare schade aan oude en solide bedrijven te hebben toe gebracht weer te vergaan. Door de be paling, dat zonder goedkeuring van den minister van Economische Zaken, thans geen nieuwe slagersbedrijven meer mo gen worden opgericht, maakt gelukkig aan dezen ongeordenden toestand een einde. Behalve de slagerijen hebben ech ter h anrieie levensmiddelenoedr.jven en onder deze vooral de kruideniers zaken hevig te lijden gehad van de on beperkte en onverantwoorde vestigings mogelijkheden, terwijl het vooruitzicht op een mogelijk vestigingsverbod de eco nomisch reeds moeilijk te beconcurree- ren grootbedrijven m deze branche heeft aangespoord tot een waarlijk tropisch snelle uitbreiding van hun filialen en winkels waardoor soms kleine eigen be zitter0 tot filiaalhouders werden gede- gradetrd of zelfstandig en onafhanke lijk gebleven kruideniers hun bestaans mogelijkheid zagen verdwijnen. Het is dringend noodzakelijk, dat ook in het kruideniersbedrijf zoo spoedig mogelijk een zij het dan ook voorloopige vesti gingsregeling tot stand komt, opdat een aantal geruïneerde of bijna geruïneerde kleine bezitters niet het leger van werk- loozen en armlastigen gaat versterken. Wij meenen, dat de grootbedrijven in deze branche zeker reden van bestaan hebben, voorzoover zij goede levensmid delen goedkoop onder het bereik bren gen van het minst koopkrachtige pu bliek, maar evenzeer meenen wij, dat de verhouding tusschen groot- en kleinbe drijf zóó geregeld moet zijn, dat het eerste het tweede niet alle levenskansen ontneemt en een min of meer monopo listische positie gaat innemen. Na de slagers moeten nu de bona fide, geen onredelijke winst zoekende kruideniers aan de beurt komen. Hoe eerder hoe beter. „Wat ri|den al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uwoeg?..^'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9