Openluchtspel te Heemstede WEK DE GAL m IN UW LEVER OP De duikboot van onbekende nationaliteit NATUURLIJK WEER DE PAUS GROOT ENTHOUSIASME GELADEN STEMMING IN ENGELAND DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 r~~ v-'"/ De regisseur, de heer A. v. d. Velde, vertelt interessante bij zonderheden over de regie Zijn beginselen Alles in één hand Slagen zal het! Brabanders en Hollanders De „Kota Agoeng" te Colombo Aangenomen wordt, dat geen groote schade aan het schip is toegebracht Esther de Boer van Rijk De toestand der tooneelkunste- naresse is bedenkelijker geworden ONZE DELEGATIE TE GENÈVE Dr. Colijn zal de eerste week als leider optreden VOETGANGERSTUNNEL TE BUSSUM J.A.V.A. naar omgeving Alkmaar Ongetwijfeld gunstiger dan op het druk bevlogen Schiphol Uitsluiting opgeschort Prins Bernhard niet naar Deventer Openstelling Leuvebrug te Dordrecht BUITENLANDSCH OVERZICHT Het Britsche kabinet bijeen Nieuwe phase in het schippers- conflict te Zwolle Gevangenisdrama te Malang Gestrafte viel zijn echtgenoote aan en doodde haar CORRESPONDENTIE VOOR INDIË DE EERSTE SPRUITKOOL .De fraaie Duitsche driemaster Gorch Fock, die momenteel in de Buitenhaven van Nieuwe Diep ligtmet volle zeilen opgetuigd Een openluchtuitvoering als die van „De Christusspeler" te Heemstede is voor de Noordelijke streken, in het bij zonder voor Haarlem en omgeving iets geheel nieuws, een experiment." We zitten in een gezellige kamer, waarvan de vele muziekinstrumenten duidelijk toonen, dat hier een musicus huist en degene, dien den zoo juist neergeschreven zin heeft gesproken is de bekende regisseur A. v. d. Velde. We meldden reeds dat in Heemstede een grootsch initiatief is genomen: de openluchtopvoering van een modem mysteriespel, dat op klare wijze het conflict tusschen het Kruis en de wereld stelt en met overtuigende kracht de hooge waarde van onzen godsdienst en bezieling door Chris tus' Kruis uitbeeldt. De steun van eenige sym- pathiseerende vooraanstaande Katholieken het comité bestaat uit kapelaan R. Oud en de heeren mr. J. Bomans, J. W. Lucas, A. W. v. Sambeek, J. J. W. Boerrigter en J. H. Kramer en de groote medewerking van vele Heem- sceedsche jongeren maken het mogelijk dat het initiatief ook in een daad kan worden om gezet. De regisseur A. v. d. Velde zal zorgen dat de opvoeringen het relief en de kunstwaarde krijgen, die ze toekomen, al wordt het spel op gevoerd door dilettanten. Dat we den heer v. d. Velde konden interviewen over de regie en het stuk was eigenlijk een buitenkansje. Want de regisseur is overdruk bezet. Avond aan avond wordt er in Heemstede gerepeteerd en intus- schen had hij ook in Eindhoven een uitvoering te verzorgen. Een van de zeer vele, welke hij in Brabant en Vlaanderen al geregisseerd heeft! „In Brabant worden dergelijke spelen haast een epidemie" lachte de regisseur. Vroeger verbon den aan het Vlaamsch Tooneelgezelschap, waarvan hij na het vertrek van Joh. de Mees ter de leiding had, is hij zich sinds eenige ja ren geheel aan de regie van openluchtspelen en Vondels tooneelstukken gaan wijden. Amster dam, Antwerpen, Turnhout, Eindhoven, Uden en meer plaatsen hebben hem stukken te re- gisseeren gegeven. Thans is Heemstede aan de beurt en ook de toekomst is al bezet. De regie vraagt veel tijd, vraagt den geheelen mensch. Het schrijven van artikelen is er bij ingescho ten. Zestig bladzijden ongeveer van een boek heeft hij nog te bewerken en die zestig blad zijden hebben zoo langzamerhand een lange reis achter den rug, want de regisseur neemt ze overal mee in de hoop onder het werk even wat tijd te kunnen vinden om ze te voltooien. Maar tot heden is het er niet van gekomen! De regie is dan ook voor den heer v. d. Velde geen sinécurel Alles in één hand, is een van zijn vaste regels stokpaardjes noemt hij het zelf. bt.v -- .- Pf En zoo zorgt hij bij de opvoering dan ook voor alles tot de bediening van de verlichting toe, die in Heemstede 17 lichtpunten zal tellen en 3000 Watt sterkte heeft. „Dat bevordert de har monie in de opvoering, dan wordt de opvoering een eenheid," zoo is zijn meening „en dat gaat ook best als het spel goed ingestudeerd is en den spelers voldoende verantwoordelijkheids gevoel is bijgebracht, dat ze uit zichzelf op tijd op het tooneel verschijnen en de regisseur ze daarvoor niet achterna behoeft te loopen. Dat kweekt spelers, die hun rollen geheel kennen, ook het juiste moment van opkomen! Een ander regiefieginsel van den regisseur is het weglaten van pauzes en de korte maar ste vige voorbereiding. De spelers moeten niet tot uit den treuren re- peteeren. Dan is voor hen de aardigheid, als het stuk wordt opgevoerd, eraf. Dan missen ze frischheid en élan. Een korte tijd van voorbe reiding, maar flink benut, schept naar zijn mee ning de juiste sfeer, den goeden climax, waar van de eigenlijke opvoeringen aan den top moeten staan. Verder geen pauzes. Pauzes breken de eenheid, de spanning, de aandacht. Men heeft in de pauzes zooveel te bepraten en na de pauze moet men er weer in komen. Een spel aan één stuk door houdt de spanning gevangen, bindt de aandacht, geeft een homo gene opvoering. De toeschouwers worden niet onderweg afgeleid en de indruk en uitwerking zullen dan ook veel sterker zijn. Ze krijgen iets mee aan cultuur, aan gedachtenrijkdom, ge loofskracht, die in de herinnering blijven voort leven door de sterke onafgebroken opvoering. Beteekent de opvoering van „De Christus speler" in Heemstede voor velen door de ge noemde regiebeginselen een experiment, als openluchtspel is het dat op zichzelf al. En daarmede zijn we naar het begin van het ge sprek teruggekeerd. Voorzoover wij ons herin neren kunnen is een dergelijk openluchtspel in onze streken nog niet opgevoerd. Zal het sla gen? De heer v. d. Velde was ervan overtuigd. Het optimisme van de organisatoren en vooral de medewerking en het enthousias me van de spelers en speelsters is zeer groot, zoo vertelde hij. De jongens en meisjes be seffen, dat ze niet een tooneelstuk zonder meer opvoeren, maar dat ze door hun spel geloofsovertuiging moeten toonen, een apo logie van Christus' Kruis moeten geven. Natuurlijk is zoo'n opvoering voor jongens en meisjes, die doorgaans weinig of niet opgetre den zijn, heel moeilijk. Het voortdurend repe- teeren is zwaar, maar ze hebben het er blijk baar graag voor over. De taak van den regis seur is het hen om te smeden tot goede spe lers en speelsters. Daartoe moet hij een straffe leiding uitoefenen. Maar niet schoolmeesteren! Hij moet jong zijn met de jongeren en groot met de grooteren, zonder dat hem de teugels daardoor mogen ontglippen. Blijkt er talent te schuilen, dan kunnen de teugels gevierd wor den. Maar soms staan de handen wel eens ver keerd letterlijk zoowel als figuurlijk. De stijfheid, de ongewoonte veroorzaakt door het gebrek aan routine, moet er uitgehaald worden. De jongens en meisjes krijgen door hun mede werking zelf ook iets mee, dat hun goed te pas kan komen in hun leven: een zekere losheid, een gemakkelijker optreden in het openbaar. Menigmaal is mij al gebleken, aldus de heer v. d. Velde, hoeveel ze zelf door de opvoeringen geleerd hebben en hoe dankbaar ze daarvoor ook zijn. Kunt U merken dat U niet met Braban ders of Vlamingen samenwerkt? De Hollanders hebben meestal eenige re serve over zich,'ze houden zich eerst nogal op een afstand, in tegenstelling met de ronde en zich direct gulgevende Brabanders. Dikwijls is 't moeilijkste deel van den regisseur, dat nu uit de Hollanders te krijgen. Heemstede vormt echter in dit opzicht een oase; de jongens en meisjes zijn vlot en zonder terughouding doen ze mee. Daardoor is ook iets grootsch in Heemstede te bereiken Maakt eventueele ontwikkeling nog veel verschil? Niet veel. Ik garandeer U dat ik soms met de arbeiders van de eerste de beste fabriek meer dramatische kracht kan bereiken dan met bijvoorbeeld studenten! Al pratend gaat de regisseur, die eigenlijk een vrij uurtje had, wéér geheel op in zijn regie- werk en zijn donkere, lang behaarde kunste- naarskop is vol leven en actie tijdens het pra ten. De tooneelregie is blijkbaar zijn lust en zijn leven geworden en vol vuur en met een vlotheid en vaart van woorden zet de regisseur ons zijn ideeën uiteen. Is het terrein naar uw zin? is onze vol gende vraag. Inderdaad. Het weiland, dat oorspronke lijk was uitgekozen, voldeed niet tot we in Groenendaal een prachtig terrein hebben ge vonden, omringd door dennen. Het tooneel is zóó gemaakt, dat het met de boomen een ge heel vormt. Het gesprokene is er duidelijk ver staanbaar, luidsprekers zijn er niet noodig. Daar heb ik trouwens overwegende bezwaren tegen. Zelfs in Eindhoven, de Philipsstad, heb ik ze niet gebruikt, want ze vervormen het woord en doen er de schoonheid van verloren gaan. Bo vendien: wie bij den luidspreker zit, kan goed verstaan/ maar honderd Meter er vandaan verstaat men veel minder. Als een speler dui delijk en gearticuleerd spreekt, is hij over al zonder luidspreker goed verstaanbaar. En tot slot onze laatste vraag aan den heer v. d. Velde: „Denkt U dat de opvoeringen jaar lijks herhaald zullen kunnen worden?" Als er voldoende belangstelling van het publiek voor zal bestaan, is het best moge lijk. Het stuk en het spel verdienen in ieder geval die belangstelling ten volle! én U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. De Rotterdamsche Lloyd bericht, dat de „Kota Agoeng" hedennacht om drie uur te Colombo is gearriveerd. Met behulp van een bergingsboot was het vuur om 9 uur plaatse lijken tijd gebluscht, zoodat mag worden aan genomen, dat geen groote schade aan het schip is toegebracht. De niet beschadigde mail- en pakketpost wordt hedenmorgen overgebracht naar het motorschip „Johan van Oldenbame- velt", op weg van Amsterdam naar Batavia. Be sloten is, de beschadigde lading tot Indië aan boord te houden. De „Kota Agoeng" zal morgenochtend van •Colombo de reis vervolgen. De passagiers zijn niet overgegaan op de „Johan van Oldenbarnevelt". De toestand van mevrouw de Boer van Rijk baart thans zorg, daar de patiënte zeer is verzwakt en er geen verbetering is inge treden. 2e heeft dan ook de gedachte aan haar afscheidstournee welke 10 September zou aanvangen, laten varen. De zieke moet vol komen rust hebben. Naar de N. R. C. ter oore komt, valt thans te verwachten, dat minister Colijn gedurende de eerste week van de Volkenbondsvergadering, die 13 September te Genève bijeenkomt, als leider van de Nederlandsche delegatie zal optreden. Bij de opening van de Staten-Generaal op 21 September zal hij echter zijn werkzaamheden in Den Haag hervatten. Na zijn terugkeer naar Nederland zou dan de afgetreden minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff, omtrent wien wij hoorden verluiden, dat hij eveneens deel zal uitmaken van onze afvaardiging naar Genève, de taak van eersten gedelegeerde op zich nemen. Uit dezen zeer waarschijnlijk te achten gang van zaken valt meteen op te maken, schrijft het blad, dat dus nog niet binnen zeer korten tijd een definitieve minister van buiten landsche zaken deze, op het oogenblik tijdelijk door dr. Colijn getorste portefeuille zal overne men. Intusschen zij er meteen ter vermijding van misverstand op gewezen, zegt het blad ver der, dat wij den indruk hebben, dat dr. Colijn terecht geenszins aan het ad interim een langdurig karakter wenscht te geven. Wat ech ter niet wegneemt, dat vermoedelijk ook bij zijn eerste verschijning voor de Staten-Generaal, d.w.z. op 21 September, het Kabinet nog niet volledig zal zijn en dat er waarschijnlijk nog ten minste een viertal weken mee gemoeid zal zijn, zoo niet meer, alvorens het tot bezetting van de open plaats op het Plein zal komen. Van de Woensdag gehouden openbare aan besteding betreffende het maken van een voet gangerstunnel met bijkomende werken bij km. 22.765 van den spoorweg AmsterdamAmers foort, bij den overweg Nassaulaan te Bussum, en het maken van rioleeringen in dien overweg, was de raming f 31.500. Laagste inschrijver was J. J. de Groot te Oudorp, voor f 29.750. Naar men ons in de betreffende kringen bevestigt, overweegt het Ministerie van De fensie de jachtvliegtuigenafdeeling J.A.V.A., die sinds het vorig jaar op Schiphol is ge- stationneerd, over te brengen naar de om geving van Alkmaar, waar men ongetwijfeld meer vrijheid van beweging heeft dan in een zoo druk bevlogen burgerlijk luchtvaartcen trum als Schiphol. De keuze schijnt daarbij te gaan tusschen de Bergermeer, waar reeds enkele landbouwers prijsopgave hebben gedaan van een terrein, groot ongeveer 120 H.A., dat door zijn hooge ligging gunstig moét worden geacht voor den aanleg van een bruikbaar vliegveld. Verder heeft De fensie zich ook in de buurt van Oudorp, ooste lijk van Alkmaar, georiënteerd. Met begrijpelijke belangstelling wacht men in Alkmaar en omgeving, waar reeds in de jaren na de Elta een vliegveld heeft bestaan, het re sultaat van de onderhandelingen af. Zooals men zich zal herinneren, heeft het katholieke Tweede Ka merlid der N.S.B., graaf de Mar- chant et d'Ansembourg, eenigen tijd ge leden een aantal vragen aan den minister van Buitenlandsche Zaken ge steld om te suggereeren, dat, nu de Spaansche Bisschoppen in een herderlijk schrijven zich duidelijk hebben uitge sproken over de oorzaken, den aard en de beteekenis van den burgeroorlog in Spanje en de hoop en verwachtingen, welke zij koesteren, er voor de christe lijke Nederlandsche regeering alle reden zou zijn om de betrekkingen met de Valencia-regeering te verbreken en de Franco-regeering te erkennen. Wij heb ben toen op onze beurt aan graaf de Marchant et d'Ansembourg gevraagd met welk recht hij wel zooveel gezag aan het herderlijk schrijven van de Spaansche bisschoppen toekent, dat hij het tot een dwingende reden voor een wijziging in de Nederlandsche buitenlandsche politiek ten aanzien van Spanje wil maken, maar aan het herderlijk schrijven van het Nederlandsch Episcopaat over het na tionaal socialisme en de N.S.B. alsmede aan de Pauselijke Encycliek „Mit bren- nender Sorge" zoo weinig gezag toe schrijft, dat hij deze practisch aan zijn N.S.B.-ers-laars meent te mogen lappen. Op deze vraag is graaf de Marchant et d'Ansembourg, gelijk wij verwachtten en voorspelden, het antwoord schuldig ge bleven, en zijn zwijgen levert het bewijs van de politieke onzuiverheid en niet van de katholieke zuiverheid zijner aan den minister van Buitenlandsche Zaken gestelde vragen. Z.Exc. Colijn, die nog altijd ad interim het departement van Buitenlandsche Zaken beheert, heeft echter, zooals men heeft kunnen lezen, wel geantwoord op de vragen van den parlementsafgevaardigde van de anti- parlementaristische N.S.B. Dit antwoord, ontdaan van alle gebruikelijke voorzich tige omschrijvingen en aanduidingen kwam kort en goed hierop neer, dat de Nederlandsche regeering op dit oogen blik geen reden heeft de bestaande be trekkingen tusschen Nederland en de Spaansche republiek te verbreken en de Franco-regeering reeds thans „de jure" te erkennen. Graaf de Marchant et d'Ansembourg kreeg dus duidelijk nul op zijn request. Nu zou men zoo denken, dat de orutaal tot „Volksdagblad" overge schilderde communistische Tribune het afwijzend antwoord van Colijn zou toejuichen, omdat dit antwoord de offi- cieele betrekkingen met de door de com munisten gesteunde en als „democra tisch bolwerk" verdedigde Valencia-re geering intact laat en in tegenstelling" met Duitschland en Italië de Franco- regeering nog niet wenscht te erkennen. Wie dit echter denkt, rekent buiten den bedrieglijken waard van de communis tische logica. De ex-Tribune ziet in dit afwijzend antwoord, dat uiteraard in di plomatieke bewoordingen slechts uit spraak doet over de omstandigheden van dit oogenblik en zich niet vastlegt op nog te gebeuren staande eventualitei ten in de toekomst, den invloed van de met Duitschland en Italië complotteeren- de R. K. Staatspartij, die een machtige positie in de regeering inneemt. Via dezen invloed concludeert het dan tot een be ïnvloeding door het Vaticaan en door den Paus zeiven, zoodat het tenslotte pathe tisch uitroept: „Moet de Nederlandsche buitenlandsche politiek door den Paus van Rome worden gemaakt?" Dat het communistische blad na de door de R. K. Staatspartij gevoerde ver kiezingscampagne deze partij van com- plotteeren met het nationaal-socialisti- sche Duitschland en het fascistische Italië durft beschuldigen, is al even dwaas, als de veronderstelling, dat de Paus van Rome via die Staatspartij de hand zou hebben gehad in de houding van de gemengd Christelijke Nederland sche regeering, die afwijzend op de sug gesties van den N.S.B.-er graaf de Mar chant et d'Ansembourg beschikte. Neen, de Nederlandsche buitenland sche politiek moet niet door den Paus van Rome worden gemaakt en wordt ook niet door den Paus van Rome gemaakt. Maar indien zij door den Paus van Rome kon en mocht worden gemaakt, zou zij in ieder geval heel wat heilzamer voor ons land en zijn buitenlandsche betrekkingen wor den, dan, wanneer zij door de verrader lijke en leugenachtige Komintern te Moskou zou worden gedirigeerd, gelijk de communisten het zouden wenschen. De gedragingen van de Valencia-regeering, die zich de Moskousche directie niet van 't lijf heeft weten te houden, laten hier omtrent niet den minsten twijfel be staan. In verband met een lichte ongesteldheid van Prins Bernhard is diens bezoek aan Deventer voorloopig uitgesteld. Waarschijnlijk zal het in den loop der volgende week gemaakt worden. De A.N.W.B. meldt, dat de Leuvebrug te Dordrecht niet Zaterdag a.s. des voormiddags, maar des namiddags omstreeks 3 uur zal worden geopend. De stemming in heel Engeland, ook op net departement van Buitenlandsche Zaken, is thans zwaar geladen. De Brit ten krijgen nu werkelijk genoeg van de aan vallen op hun handelsschepen in de Middel landsche Zee en vooral van de aanvallen op hun oorlogsschepen door de reeds zoo beroem de „duikboot van onbekende nationaliteit". De toestand is weer heel ernstig geworden en de woede van het Engelsche volk richt zich met recht of onrecht, dat weten we niet, maar het is een feit op de eerste plaats tegen Italië. Men verdenkt dit land er van, dat het méér weet, om het zacht uit te drukken, van de ge dragingen en daden van die duikboot. De te Londen aanwezige ministers zullen heden onder presidium van Eden in Downlngstreet verga deren en den toestand onder het oog zien. Het lijkt ons nuttig iets te zeggen omtrent de stemming, welke door de aanvallen op de in ternationale scheepvaart reeds weken lang te Londen is teweeggebracht. Aan de departemen ten zijn twee stroomingen merkbaar. Invloed rijke persoonlijkheden dringen erop aan dac krachtige maatregelen genomen zullen worden ten einde verdere gevaarlijke incidenten te voorkomen. Zij verlangen dat de opzienbarende aankondiging betreffende duikbooten, welke de vorige week gedaan werd, aangevuld worde met een in het openbaar af te leggen verkla ring volgens welke (wij citeeren de Daily- Herald) „elk schip dat een Britsch handels vaartuig, hetwelk rechtmatige functies uitoe fent, aanvalt, behandeld zal worden als zee- roover en dat het vervolgd en tot zinken ge bracht zal worden, waar en wanneer het ook achterhaald wordt." Aan de formuleering door een socialistisch, en dus sterk tegen Franco ingenomen blad zou minder waarde te hechten zijn, indien niet de gematigde Times eveneens sprak in een hoofdartikel over „zeerooverij in de Middellandsche Zee." De andere richting meent dat de kwestie van toekenning van rechten van oorlogvoeren den opnieuw te berde gebracht moet Worden, en dat verder overwogen moet worden de facto- erkenning van Gen. Franco's regeering en de aanknooping van geregelde betrekkingen met deze, opdat Gen. Franco ten minste gedwongen kan worden te antwoorden op tot hem gerichte protesten. Men weet welke groote waarde Mr. Chamberlain terecht hecht aan herstel der vriendschappelijke betrekkingen met Italië. De „zeerooverij in de Middellandsche Zee" dreigt de pogingen, hier en te Rome in deze richting aangewend, en hiermede de grondslagen van Mr. Chamberlain's buiten- landsch beleid in gevaar te brengen. Onze Londensche correspondent heeft dén in druk, dat eenigen van Mr. Chamberlain's voor naamste collega's in 't kabinet niet geestdriftig gestemd zijn voor de houding welke de Pre mier tot nu toe aangenomen heeft jegens Ita lië, welks bedoelingen zij wantrouwen. Maar zij zijn bereid zijn politiek een „goede kans" te geven, en loyaal eraan mede te werken. De mi nisters, die meenen dat niet alle concessies van de zijde van Engeland moeten komen, en dat Mussolini eerst zijn vriendschappelijke woorden door vriendschappelijke daden moet laten vol gen, zijn, naar men beweert, Mr. Eden, Mr. Duff Cooper, Eerste Lord der Admiraliteit, en Mr. Hore-Belisha, minister van oorlog. Hun standpunt is versterkt door de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee, want officieus wordt toegegeven dat de laatste weken aanvallen op koopvaardijschepen op grooten afstand gedekt werden door Italiaansche oorlogsschepen. Het Foreign Office schijnt te beschikken over ge gevens, waaruit blijkt dat nagenoeg alle aanval len op Britsche en andere schepen gedaan zijn door strijdkrachten van Gen. Franco. Verder heeft het er veel van dat men in regeerings- kringen toch niet zoo opgetogen is over Musso lini's rede te Palermo als men uit de eerste commentaren had mogen afleiden. Zeker wenscht Engeland geen „bolsjewistischen" in vloed in de Middellandsche Zee, maar dat Mus solini, nauw samenwerkend met Duitschland, zich het recht aanmatigt deze zee voor één be paald land, namelijk Rusland, gesloten te ver klaren, is niet vereenigbaar met het Anglo- Italiaansche accoord van Januari. Bovendien kan Engeland niet dulden dat Italië als dictator van de Middellandsche Zee optreedt. Het zijn niet alleen de linksche bladen, maar ook onafhankelijk-conservatieve organen, zoo als de „Times", die achter de aanvallen op koopvaardijschepen de macht van Italië zien. De Britsche regeering heeft duidelijk doen uitkomen dat zij aan geen der beiae Spaansche partijen het recht toekent op open zee in te grijpen in de Britsche scheep vaart en dat zij ook geen onderzoek van En gelsche schepen dulden zal. Maar zij gaat ver der. Zij duldt ook geen aanvallen op niet- Britsche schepen op open zee, aangezien de aanvaller zich hierdoor een controle over de Middellandsche zee aanmatigt, welke in strijd is met de gelijke rechten van alle belangheb benden op vrije doorvaart en (maar dit wordt officieus natuurlijk niet gezegd) met Engelanas eigen machtspositie. In een opvallend scherp hoofdartikel zegt de „Times" dat de maatregelen van de Britsche en Fransche regeeringen tegen aanvallen, die het karakter hebben van „zeerooverij", hoogst onvoldoende zijn. Er kan niet geduld worden dat de woestheid, waarmee de burgeroorlog in Spanje gevoerd wordt, zich voortplant buiten de grenzen van dat land. En de „Times" be sluit: „Ons land, dat voorgegaan is om heel de wereld te bewegen zulke methodes op te geven, zal, indien zij in de Middellandsche zee voort gezet worden, middelen moeten beramen opdat men ze ook daar werkelijk niet meer toepast." Het is tegenwoordig zeer moeilijk na te gaan of de „Times", gelijk zij eenige jaren geleden deed, in de internationale staatkunde, bepaalde oficieele inzichten tot uiting brengt. Maar dat het blad spreekt naar het hart van verschei dene. toonaangevende ministers, kan toch in dit geval moeilijk betwijfeld worden. Datgene, wat heden het kabinet bezighoudt, is niet een kwestie tusschen Engeland en Generaal Franco, maar een kwestie tusschen Engeland en Italië, en er zijn redenen om aan te nemén dat de machtige permanente leiders van 't Foreign Office thans veel van hun energie aan wenden om te voorkomen dat Mr. Chamber lains toenaderingspolitiek tot Italië een krach tige houding tegenover dat land, wat betreft Engelands positie in de Middellandsche zee, in den weg staat. De Bevrachtingscommissie E. deelt inzake het schippersconflict te Zwolle het volgende mede: Aangezien door de heeren H. Bordewijk en W. Kuipers namens het bestuurderscollege van samenwerkende schippersorganisaties, geves tigd te Rotterdam, tegen de beslissing van de bevrachtingscommissie E. te Zwolle ter zake van vrijgave van bevrachtingen, gepaard gaan de met uitsluiting van 'n aantal schippers, be roep is aangeteekend bij den Raad van Beroep voor Bevrachtingszaken en daar de Bevrach tingscommissie steeds het standpunt heeft in genomen bij alle tegen haar ingestelde beroe pen, dat, hangende het beroep schorsing van maatregelen wordt overwogen, heeft de com missie besloten, den maatregel van uitsluiting voorloopig op te schorten. De bevrachtingen blijven voorloopig vrij en voor de tot stand gekomen bevrachtingen wordt tot nader bericht goedkeuring verstrekt. MALANG, 2 September (Aneta) Een Ja- vaansch fuselier van het achtste bataljon, die cellulair was gestraft, greep bij het luchten de klewang van een bewaker en viel daarmede zijn echtgenoote, die op bezoek was, aan. Hierna deed de aanvaller een poging tot zelfmoord. De vrouw werd gedood. De dader werd slechts licht gewond, daar de voorgenomen zelfmoord werd verijdeld door toesnellende ooggetuigen. De nieuwe tarieven behoeven ten aanzien van de postbladen en monsters eenige verduidelij king. Het postblad, voor verzending per zeepost en landmail kost 5 cent voor het zegel en 1 cent voor het formulier, in totaal derhalve 6 cent. Het tarief voor monsters is: per landmail 2!£ cent per 50 gram met een minimum van 5 cent en per zeepost 3 cent per 100 gram. Aan de veiling. Kennemerland te Beverwijk werd Woensdag de eerste spruitkool aange voerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2