Het avontuur der kanovaarders MARIA-STICHTING KAAN Haarlem, 2 Sept. Een merkwaardige verandering Kort en volledig DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 VOOR DEN KANTONRECHTER Wielrennen Districtsavond Aanrijding te Haarlem-Noord RETRAITEWERK Oproep tot een recollectie IS HET NOG NOODIG? PROGRAMMA RADIO- CENTRALE Vrijdag 3 September Keurig werk van tante Pos NAAR DE MISSIE HERWONNEN LEVENS KRACHT De oude rijwielplaatjes Al spoedig was de proviand be dorven Rukwinden en stroomingen noopten tot terugkeeren IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Nog deze maand een nieuwe tocht CIRCUS SARRASANI Van 1016 September te Heemstede 68 ZI)N MENSEN BETER 19 HET WANNEER ZE KLEDING DB.A&EN GEBREID VAN \NOL VAN Keus uit 1001 tinten Gen. Cronjéstr. 129 liÉtlfl Geen voorrang verleend BURGERLIJKE STAND P.V. „De Reisduif" STAAT VAN BESOMMINGEN AGENDA Bioscopen 3 September Bioscopen Geheimzinnige brand te Algeciras Sovjet-consulaat in Mandsjoekwo gesloten Muiterij op een Zuid- Afrikaansch schip De Fransche ma noeuvres De Britsche minister van Oorlog zal erbij tegenwoordig zijn De overval op het Fransche Seminarie RIJKSVISCHAFSLAG STAD Wel niemand zal ons tegenspreken, als wij de viering van Koninginnedag en Juliana- dag roemen om de prettige en keurige stemming, waarin geheel de bevolking zich op die dagen schijnt te gevoelen. Dat zijn volksfeesten in den goeden zin van het woord geworden. Een ieder amuseert zich op onschuldige wijze en van de vroeger zoo vaak, en terecht, ge wraakte „oranjelol" is weinig meer over. Indien zich dit verschijnsel alleen in Haarlem voordeed, dan zouden wij deze merkwaardige verandering gaarne op de creditzijde schrijven van de Vereeniging Koninginnedag, maar het verschijnsel is vry algemeen in ons land. Wat aan de verdiensten van de organisators van de Haarlemsche Koninginnefeesten geen afbreuk doet. Zij hebben een zóó groote en zóó mensch- kundige verscheidenheid gebracht in de ver schillende vermakelijkheden, dat er voor bal dadigheden door groote of kleine kinderen geen tijd en geen gelegenheid meer over blijft. Vooral de groote decentralisatie, waarbij in ale wijken der stad wat te doen is, dat de be langstelling waard is, werkt hiertoe mede. Indien de feesten op één punt geconcentreerd zijn, dan treffen zich daar ook alle woelige ele menten uit de stad en spoedig spelen die den baas. Thans blijven zij overal in de minderheid. Niet minder merkwaardig is het meedoen van zoo goed als de geheele bevolking, en dan den ken wij vooral aan de socialisten, die vroeger in hun kranten en in de vertegenwoordigende colleges tegen het vieren van Koninginnedag opponeerden en thans de vreugde van het ge heele volk deelen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de socialistische organisaties het zich tot een plicht- rekenden om ouderen en vooral de jonge men- schen hunner party op Koninginnedag buiten de stad te voeren. Thans gebeurt dat niet meer en met groot genoegen hebben wij in de socialistische pers welwillende en waardeerende verslagen gelezen over de oranjefeesten. Onder degenen, die dit jaar uit den lintjes regen een druppel in hun knoopsgat opvingen, Waren voor het eerst ook vele sociaal-demo craten, nadat reeds vroeger door den voor- maligen socialistischen burgemeester van Zaan dam, den heer Ter Laan, bij zyn aftreden als hoofd der gemeente een onderscheiding was aangenomen. Iedereen zal zich over deze verandering by de sociaal-democraten verheugen, omdat zij de een drachtigheid van ons volk slechts ten goede kan komen. In onze Koningin huldigen wy op de eerste plaats het gezag en de vertegenwoordigster van den Staat der Nederlanden, en in deze rumoe rige tijden is het meer dan ooit noodig, dat het geheele volk zich om dat centrale punt schaart. Wat een merkwaardige, wat een gelukkige verandering zullen zy, die in 1918 nog hebben meegedaan aan de grootsche manifestaties vóór Koningin Wilhelmina tégen revolutiezucht, dat vinden. Het kan verkeeren! Wy zyn er zeker van, dat wij de gevoelens van talloos velen in Haarlem weergeven, als wij onze blijdschap uitspreken over deze verande ring. Op Koninginnedag heeft men in Haarlem- Noord kunnen genieten van wielrennen op den openbaren weg. En hoewel alle voorzorgen wa ren genomen het publiek op een afstand ge houden, de weg vlak en precies aangegeven gebeurden er toch nog eenige ongelukken. Hoe veel gevaarlijker is het dan niet als men een openbaren weg zonder voorzorgen tot race-baan kiest! Drie jongens hadden hiervoor de Jans straat uitgekozen een niet bepaald stille weg! Zij leverden de prestatie een snel heid van 50 K.M. per uur te ontwikkelen. Dat is zelfs heel wat meer dan de auto's mogen rijden, wier voorgeschreven snelheid 20 K.M. per uur bedraagt Toen de motorpolitie, die de jongens eerst gewaarschuwd had, zag, dat haar waarschu wing niet hielp, is zij de wielrenners achterna gegaan en constateerde de genoemde snelheid van 50 K.M., hoewel een der jongens, toen zy voor den kantonrechter moesten terecht staan, ontkende zoo hard gereden te hebben. Maar dat was vechten tegen de bierkaai, want de motor-politie heeft nauwkeurige instrumenten om de snelheid vast te stellen en ze wordt dan ook onvoorwaardelijk geloofd. Een verzwarende omstandigheid was wel, dat de wielrenners hun kunsten bij avond in het donker uithaalden zonder licht op hun fiets! De Ambtenaar van het O.M. was zeer ver ontwaardigd over de verdachten en vond het ongehoord, dat wielrijders 50 K.M. per uur rij- den, terwijl de auto's maar 20 K.M. per uur mogen rijden. Hij eischte ƒ15 boete. De kan tonrechter veroordeelde de jongens ieder tot 12 boete. Het district Haarlem der Sint Josehsgezel- lenvereeniging in Nederland zal op 12 Septem ber 1937 des avonds om 7 uur in den Stads schouwburg aan het Wilsonsplein te Haarlem een districtsavond houden. De Centraal Praeses der St. Josephsgezellen- vereenigingen, Rector H. Drost, zal een rede uitspreken, terwijl het spel van apologie „Uit God's Prentenboek" zal worden opgevoerd. Gisterenavond om kwart voor acht fietste de zeventigjare heer R. op den hoek Schoterweg— Cronjéstraat toen hij aangereden werd door een tot nog toe onbekenden jongen, eveneens per rijwiel. Deze jongeman zwenkte vóór R. langs de Cronjéstraat in, waarbij hy diens rijwiel raakte. De heer R. viel en kwam zoodanig op zijn zitvlak terecht dat hy niet kon opstaan. Na voorloopig verbonden te zijn door een lid van den Ongevallendienst is hij per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht en daar ter observatie opgenomen. Getuigen van het ongeval worden verzocht zich ten spoedig ste aan het politiebureau in de Smedestraat aan te melden. De commissie van geestelijke belangen voor de leden van den R.K. Volksbond heeft haar zomerprogramma beëindigd met een retraite, welke gehouden is van 28 tot 31 Augustus in het St. Clemensuis te Noordwijkerhout. De twee retraiten zijn bijzonder goed geslaagd. Mogen vele leden thans gaan inzien dat een retraite zulk een heilzamen invloed op den mensch kan uitwerken en besluiten nu reeds te gaan sparen voor de retraiten van het volgend jaar, dan zijn de financiën geen bezwaar meer. Voor sparen geeft men zich nu reeds op by den penningmeester, den heer P. A. Puts, Rijksstraatweg 473, Haarlem (N.) Een van de vruchten van de retraiten, welke reeds eenige jaren gehouden zyn, moet zyn, dat er in Haarlem komt een maandelijksche recollectie-avond, waarvoor een voorloopige commissie in het leven is geroepen, welke on- derstaanden oproep doet. Aan alle oud-retraitanten van Haarlem en omgeving. Eindelijk is dan de tijd aangebroken, dat wy in Haarlem ook eens een flinke recollectie zul len gaan houden. Er heeft zich daarvoor een voorloopig bestuur gevormd, dat zich die op richting ten doel stelt, én volle medewerking van de commissie van geestelijke belangen van den R. K. Volksbond heeft gekregen. Wy vertrouwen dat alle oud-retraitanten zich zullen opgeven aan onderstaande adressen, ook alle besturen van R. K. Vereenigingen of instellingen wordén verzocht om hun mede werking te verleenen, zoodat wij evengoed als in Amsterdam of Rotterdam, ook in Haarlem met ongeveer 130.000 inwoners een goede recol lectie kunnen houden. Laat Haarlem daarin niet achter blijven, maar geef u allen op aan de volgende adressen: Th. Uitendijk, Rollandstraat 37, Voorzitter of Gebouw St. Bavo, Smedestraat. C. Zwanink, Elzenplein 14, Penningmeester. G. Arens, Pontianakstraat 40, Secretaris. Op de laatst gehouden bijeenkomst van het Comité .Winterhulp" is de vraag wederom aan de orde gesteld, of het nog noodig is deze actie, welke in een tyd van algemeene verlaging der loonen en uitkeeringen noodgedwongen in het leven was geroepen, te handhaven. En het algemeen oordeel was, vooral nu na de devaluatie van den gulden, vele eerste le vensbehoeften en benoodigdheden belangrijk in prijs zyn gestegen, dat men nog niet kon en mocht ophouden een beroep op onze katholieke geloofsgenooten te doen. Want de actie van „Winterhulp" is alleen maar in het leven ge roepen om in den grootst mogelijken nood te voorzien. Het besluit werd dan ook genomen om op Zondag 5 September een beroep te doen op Katholiek Haarlem om wederom spontaan een offertje te brengen. En dat dit beroep niet onnoodig wordt ge daan, kan een ieder, die kennis neemt van de inkomsten, welke in vele gezinnen van onze stad binnenkomen, zeer zeker onderschrijven. Men moge er van overtuigd zyn, dat door het comité alleen die gevallen worden behan deld, waar geheele uitputting in de noodzake- lijke behoeften als: schoeisel, beddegoed en kleeding aanwezig is, en dringende aanvulling hoogst noodig. Volgaarne bevelen wij daarom allen aan het ijverige comité in zijn pogen terzijde te staan en het in de gelegenheid te stellen, door het brengen van een offertje, daar te helpen, waar hulp dringend noodzakelijk is. De vraag dus, of het nog noodig is, moet in bevestigenden zin beantwoord worden en wy vertrouwen, dat velen daartoe zullen medewer ken om Zondag 5 September een bloempje te koopen! J. PH. H. CASTRICUM, Voorz. R.K. Volksbond, Afd. Haarlem. Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.05 Keulen; 10.20 Pauze; 10.35 Parijs Radio; 12.20 Keulen; 1.20 Ned. Brussel; 2.30 Keulen; 2.50 Parijs Radio; 4.05 Keulen; 5.20 Fransch Brus sel; 5.40 Keulen; 6.20 London Regional; 6.45 Keulen; 8.05 Parijs Radio; 8.20 London Regio nal; 9.00 Diversen; 9.20 Keulen; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Fr. Brussel; 11.20 Berlijn. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 London Regional; 11.35 Droitwich; 3.35 London Regional; 4.15 Droitwich. Programma 5: 8.00-7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Zang uit 9 landen: Holland: 1. Mijn Holland, 2. Adee; Duitsch land: 3. Ein Lied aus meiner Heimat, 4. Es war einmal ein Baby; Frankrijk: 5. Parlé moi d'autre chose. 6. J'ai laissé mon choeur; Tirol: 7. Kuc- kuck, 8. Annamirl; Italië: 9. Notte a Venezia, 10. Tu sei la vita mia; Polen: 11. Wenn die Sonne hinter den Dachern versinkt, 12. Ver- giss deine Sehnsucht; Rusland: 13. Songs of the Wolga Boatsmen, 14. Gipsy songs; Zweden: 15. Luftscharmören, 16, Hör du flicka lilla; En geland: 17. Love's sweet song, 18. Home, sweet home. Wij kregen een kaart onder de oogen, die op 3 Augustus van dit jaar, in de nadagen dus van de Jamboree, door een vader, die met vacantie in Duitschland vertoefde, was ver zonden aan zyn zoon, die in een der kampen van de Jamboree was. Het was een doodge wone ansicht, zonder nieuws, met alleen de vermelding „Vader." De kaart arriveerde klaar blijkelijk in Vogelenzang, toen de geadresseerde reeds was vertrokken, maar dat bleek voor de Post geen bezwaar toch te probeeren de kaart te bestellen. En op 30 Augustus kreeg de jonge man de kaart thuis bezorgd. Hoewel de con tingenten dus waren vertrokken heeft de Post weten te achterhalen waar de deelnemers wo nen. Een mooi stukje werk, dat vooral by de buitenlandsche deelnemers het respect voor onze posterijen tot het bewonderenswaardige zal doen stijgen. De Eerw. Zuster Maria Magdala (in de we reld mej. Gerarda Jacques, uit Haarlem), van de Congregatie van de Zusters van het Arme Kind Jezus, zal deze maand met de „Johan van Witt" van Genua uit naar de Missie vertrek ken en wel naar Pasaroean. Donderdag 9 September vertrekt zy met den boottrein uit Nederland. Mejuffrouw J. Nieuwenhuys te Heemstede zal Vrijdag 10 September 30 jaar in betrekking zijn by mevr. R. Hagert, Jeroen Boschlaan 16. De heer H. J. Kuiper, oud-lid van den Haar- lemschen gemeenteraad, heeft hedenmorgen Haarlem met zyn familie verlaten en zich de finitief in Utrecht gevestigd. Het aantal werkloozen in Haarlem is in de afgeloopen week met 34 opgeloopen en bedraagt 5431, wat 739 minder is dan verleden jaar. Tijdens het vuurwerk, dat op Koninginnedag op een weiland aan de Pladellastraat werd af gestoken, schrokken twee paarden zoozeer van het lawaai, dat zij schichtig geworden in een sloot terecht kwamen. Met veel moeite werden zy zonder ongelukken uit het water bevrijd. Het korps Motordienst was gisteren 15 jaar in Haarlem in garnizoen. Het echtpaar van DaalenSaarloos was gisteren vijftig jaar getrouwd. De beide oudjes werden danig in de bloemetjes gezet, wat be grijpelijk is, omdat de heer van Daalen een bekend man in Haarlem is. Hij was 27 jaar tooneelmeester in de oude tooneelzaal De Kroon. Na afgelegd tentamen Belastingrecht is toe gelaten tot het lidmaatschap van den Bond van Belastingconsulenten Mr. L. G. van Dam, ad vocaat te Haarlem. Bij de Zondag 29 Augustus gehouden motor races te Alkmaar behaalde onze stadgenoot, de heer S. W. Hogerhuis den 2en prys in de 250 c.c. klasse nieuwelingen en promoveerde naar de afdeeling junioren. De loco-burgemeester van Haarlem, de heer W. J. B. v. Liemt is verhinderd Vrijdagochtend zijn spreekuur te houden. Het is voor het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht een groo te voldoening te mogen melden, dat haar oude rijwielplaatjes-actie een succes geweest is. Honderden en nog eens honderden personen hebben de moeite willen nemen hun plaatje in het gebouw St. Bavo of bij de bestuursleden te deponeeren. Nu de actie der plaatjes afloopt, willen wij nog even melden, dat de bus om de plaatjes in te werpen, tot en met Zaterdag 4 September in het gebouw St. Bavo zal blyven staan. Personen die dus nog plaatjes in hun bezit hebben, wordt vriendelijk verzocht deze alsnog vóór Zaterdag te willen deponeeren in het gebouw St. Bavo. Mag het plaatselijk comité ook dezelfde be langstelling vragen voor haar vijfde nationale loterij. De loterij behoort nu eenmaal ook tot de belangrijke bronnen van inkomsten voor sa- natoriumverpleging. Zonder de loterij zou zeker een groot aantal patiënten minder verpleegd worden. De loten zyn verkrijgbaar bij den heer J. Scholten, gebouw St. Bavo, den penning meester den heer J. W. de Graaf, Grebben- straat 2 en vervolgens by het bestuur en weder- verkoopers. Woensdagmorgen had te Zandvoort de start plaats van de beide kanovaarders, den heer P. van Deursen, zoon van den directeur van het Noorderbad en den heer G. van 't Hoff, nad- meester aan die inrichting, die voornemens zyn om den afstand van 180 K.M. naar Enge land al peddelende in 48 uur af te leggen. De start geschiedde te elf uur voor het Noor derbad, waar een groep belangstellenden getuige was van den aftocht. De roode kano droeg het opschrift „Noorderbad I, Zandvoort, Holland". Voor voldoenden tijd heeft men oroviand meegenomen. De wind kwam uit Noord-Weste lijke richting, zoodat er onder de kust een flinke stroom stond. De kano wist echter door de branding heen te komen en werd langen tyd door de belangstellenden nageoogd. De kanovaarders Van Deurzen en Van 't Hof, die gistermorgen Zandvoort verlieten met Engeland als reisdoel, zijn vannacht om half twee dwars van IJmuiden opge pikt en naar de voorhaven van Amsterdam gebracht. Hiermede was aan de gewaagde onderneming een einde gekomen. Tusschen elf uur en half twaalf was het twee tal van wal gestoken en de eerste uren ging alles goed en vlot in zijn werk. Doch om goed zeven uur stak een onweer op, dat gepaard ging met hevige windvlagen. De zee werd woe lig en al spoedig kreeg de boot water in. Over komend zeewater maakte de beide Zandvoorte- naars doornat en de boot zelf geraakte hoe langer hoe voller met water, terwijl de nacht daalde. Het werd een benauwend geval en de hoop was slechts gevestigd op een voorbijko mend schip. De stroom had de kano om den Noord gedreven en zoo bevonden de kano vaarders zich op drie tot vier mijl uit de kust, dwars van IJmuiden, toen zy een schip zagen langs komen. Luidkeels werd geroepen om de aandacht van de opvarenden te trekken. Op het schip, de „Umea Aelf", thuis behoorende te Hamburg, en op weg zijnde naar Amsterdam, hoorden zoo wel de kapitein als de loods het geroep. De zoeklichten gingen aan en nadat deze eenigen tyd over de watervlakte hadden gezworven, kwam de kleine boot met de beide Zandvoorte- naars in den lichtbundel. Enkele oogenblikken later stonden zy druipnat op het dek van het Duitsche schip, waar zij een kort relaas van hun wedervaren gaven. De kano werd voorloopig aan haar lot over gelaten, doch de loods zal by dag probeeren haar binnen te brengen. Eenmaal te IJmuiden aan wal, hebben de jongelui een taxi genomen, welke hen naar de ouderlijke woning te Zand voort terugbracht. Wy hadden een onderhoud met van Deur- zen en van 't Hof, die ons het volgende ver telden: „Na ons vertrek om elf uur vanaf het Noor derbad, schoten wy direct al een flink stuk op en binnen korten tijd was van de badplaats niets meer te zien. Al spoedig bleek ons, dat de provisiekast niet waterdicht was, waardoor alle proviand bedorven was. De gummiboot, die wij by ons hadden, werd aan de kano verbon den, waarin wy de proviand en de flesschen brandewijn en water legden. Dapper werd de reis voortgezet en volgens de berekeningen, wa ren wij ongeveer zeven uur des avonds reeds 40 K.M. uit de kust. Door recht vooruit varen kregen wij veel water naar binnen, terwijl zei len ook iets onmogelijks bleek. Wel bewees de kano door de dryvers, dat omslaan bijna on mogelijk was, hetgeen natuurlijk een gerust' stelling beteekende. Verscheidene malen moest gehoosd worden, daar de korte golven, die soms een hoogte van vijf tot zes meter hadden, over het vaartuigje sloegen. De inzittenden hadden wel de overtuiging, goed te varen, daar twee maal een K.L.M.-vliegtuig werd gezien, dat naar Engeland overstak. Het begon tegen half acht te onweeren. Ruk winden en stroomingen zorgden, dat beiden op het laatst niet meer wisten, of zij vóór- of ach' Het circus Sarrasani zal na zyn optreden te Rotterdam en vervolgens te Leiden, naar Heem stede komen en daar van 1016 September voorstellingen geven op dezelfde plek als ver leden jaar nabij het sportpark te Heemstede. Naar aanleiding hiervan verzoekt men ons het volgende op te nemen: Het wereldcircus Sarrasani, dat met groot succes een reeks van voorstellingen heeft ge geven in het Circusgebouw te Scheveningen, zal daaraan aansluitend een tournée door Ne derland maken. Sedert kort is Sarrasani terug gekeerd uit Zuid-Amerika, waar gedurende lan gen tyd triomphen werden gevierd, zoodat op het oogenblik de onderneming weer grooter is géworden en men met recht spreken kan van een internationaal bedrijf, omdat in dit sei- De leider van het circus Hans Stosch—Sarrasani zoen met meerdere ondernemingen door Sarra sani wordt gereisd en wel in Nederland, Zwe den, Tsjecho-Slowakije en Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat men een groot organisatie talent moet bezitten om in deze tijden zooveel reizende ondernemingen met succes te kunnen exploiteeren. Men kan dan ook zeggen, dat Hans Stosch Sarrasani Jun. een waardig opvol ger van zijn vader is en dat hij als zoon van dezen genialen circusvorst het levenswerk van dezen heeft opgevoerd tot een groote hoogte, zoowel wat 't gehalte van 't gebodene betreft als op circustechnisch gebied. Hans Stosch Sarrasani is bezield met dezelfde ongelooflijke activiteit, zonder welke een circus van traditie en wereldreputatie nu eenmaal niet te bestu ren valt. Evenals zijn vader hecht hij hooge waarde aan een programma van een uiterste verscheidenheid en zeer artistiek gehalte. Sarrasani's programma was voor de verwen de bewoners van de Nederlandsche residentie en het internationale badplaatspubliek een ver rassing. Op 't gebied van dressuur wordt het beste vertoond, dat zegt reeds voldoende de naam Sarrasani. Met vreugde heeft de directie over de geheele wereld geconstateerd, dat de paardensport een groote opleving doormaakt in den laatsten tijd. De stallen herbergen dan ook prachtig paardenmateriaal, terwijl ook de exo tische dierenverzameling een attractieve be zienswaardigheid kan genoemd worden. Het programma bestaat verder uit een rij van top- nummers uit de internationale artistenwereld. Als een flits rolt het wereldprogramma voor de oogen der toeschouwers; acrobatische num mers wisselen of met luchtnummers, terwyl ook aan sensationeele gebeurtenissen de noodige aandacht is besteed. Het circus met z'n eigenaardige en eigen sfeer trekt in de laatste jaren weer steeds meer be zoekers; men heeft behoefte aan dergelijke le vende gezonde ontspanning en het is daarom, dat Hans Stosch Sarrasani zich met hernieuwde energie op de uitbreiding van het levenswerk van zyn vader heeft geworpen, geholpen door z'n jonge vrouw Trude, die zich in dezen korten tijd heeft doen kennen als waardig opvolgster van wijlen „Frau Direktor Sarrasani" en die evenals zij een figuur is geworden onmisbaar in het bedrijf en vooral in de stallen door de groote liefde, die ze voor de dieren betoont. Kosten noch moeiten zijn gespaard om het korte gastspel van Sarrasani een gebeurtenis te doen worden. Met man en macht wordt een drachtig door het geheele circuspersoneel ge werkt om de tournée als een bus te doen klop pen. DIE 5POTTEN MET HUN GEWONDHEID teruit voeren. In arren moede werd na rijp overleg besloten terug te keeren, daar het ped delen niets meer hielp. De lichten van IJmui den waren niet meer te herkennen, zoodat men niet wist, of men een boot of iets anders zag. Van Deurzen was genoodzaakt in de gummi boot te kruipen, terwijl van 't Hof moest ped delen. Acht uur lang moest deze jongeman met de pagaai omgaan. Hij deelde ons mede, nooit te hebben gepeddeld. De zee lichtte steeds zoo dat de inzittenden op vuurwerkmannetjes ge leken. Van Deurzen kon niets meer doen en moest al het werk overlaten aan zijn tochtge noot. Hij kon zich alleen maar vasthouden aan het stuurtje van de kano. doch dit was niet altijd gemakkelijk, daar de kano soms in de diepte en de gummiboot nog boven op den top van een golf lag. Tweemaal moest hy de kano loslaten, doch het gelukte later weer verbinding met elkaar te krijgen. Plotseling zagen beiden lichten. Zij dachten eerst voor de pieren van IJmuiden te zijn, maar even later kwam men tot de ontdekking, dat het een boot was. Met een scheepsroeper kreeg men contact met de houtboot, die naar IJmuiden voer. Ongeveer drie kwartier is men bezig geweest, aan boord van de houtboot te komen. Het gelukte den op varenden van de houtboot eindelijk de twee kanovaarders aan boord te krijgen, doch het was niet mogelijk, de kano op te pikken. Later is het vaartuigje door een loodsboot aan boord genomen en in IJmuiden gebracht. Doodmoe kwamen van Deurzen en van 't Hof aan boord en arriveerden een half uur later het was toen ongeveer twee uur in IJmui den. Door het nemen van een taxi kwamen zy ongeveer vyf uur in het Noorderbad aan. Geheel opgeknapt vertelden zij thans hun wedervaren en deelden ons mede, van plan te zijn een andere boot te construeeren en te bou wen, daar zij het voornemen hebben, deze maand nog eens den overtocht te aanvaarden. De heeren beschouwen dezen eersten tocht als een goede proefvaart, waarvan zy veel hebben geleerd. Mevr. WeberStrik die aangewezen is als opvolgster van den heer Kuiper als lid van den Haarlemschen gemeenteraad Hedenmorgen omstreeks kwart over 12 is een wielrydster op den hoek Kampervast Turfmarkt aangereden door een auto, die haar geen voorrang verleende, hoewel ze als van rechts komend, er recht op had. De dame werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis over gebracht. Ondertrouwd: 2 Sept. 1937. E. W. Groeneveld en A. S. Scheffer. G. A. Meijer en A. J. M. E. Walgering. Getrouwd: 2 Sept. 1937. J. F. H. Busking en C. L. Noordenhout. J. H. Donkel en A. M. Kloes. H. J. P. Cornet en E. M. Cornet. S. Jongsma en H. A. J. Bakker. A. van der Linde en W. J. M. Meeuwig. Geboren: G. C. BuwaldaKoeleman, z. P. E. Warrenv. Tongeren, z. W. Pieters—Boogaard, z. M. S. MehnerPomper, d. S. M. Lacourt Heemskerk, z. M. LuttikWeijers, d. J. M. NooijImmen, d. A. C. BlokkerJonkers, d. N. W. VierhoutTimmerman, z. H. F. A. Boven —Sitter, d. J. v. d. Broekter Pelle, d. C. G. v. KouterenLandwehr Johan, z. Overleden: T. v. Schooten, 75 j., Hagestraat. A. HuiskensStorre, 77 j., Kamperlaan. J. E. A. Overakker, 69 j., Kleverparkweg. J. P. Dyk- zeul, 77 j., Zomervaart. Uitslag Roosendaal, afstand 95 K.M. Los 8 uur. Navlucht. C. 't Ende 1, 16 en 19. P. Kroon 2, 11, 13, 23 en 25. H. J. Handgraaf 3, 4, 22, 24, 27 en 29. P. J. Kok 5. C. Th. Verdonk 6, 8, 30 en 31. H. Bouwens 7 en 9. A. 't Intveld 10, 14, 15, en 20. J. J. Hart 12. J. Th. Bakker 17. J. Rompa 18. N. Wezenbeek 21. H. Boogaard 32. Eerste prijswinnende duif 9 uur 42 min. 31 sec. Laatste 9 uur 49 min. 37 sec. van de Donderdag aan den Rijksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Ewald 1075 manden 2260.Amsterdam 1200 manden 2240.Carolina 690 manden 2430 Rijnstroom 160 manden 920Norma Marie 745 manden 3430.Voorwaarts 80 manden 900. Bergen 250 manden 1620.Cornelis 1200 manden 2650.Witte Zee 400 manden 2260. E 390 830.—. K.W. 78 870.—. KOTTER LOGGER Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Metaal - bew., 8 uur Geel-Wit, 8 uur Rechtsk. Advies 78 uur, Bestuur Transp., 8 uur Fed. Gr.- en Fr.-handel, 8 uur R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; Kanariever. „Ons Ge noegen", 8 uur. rrans Halsmuseum: Frans Halstentoonstelling, 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66; Expositie van 106 uur. Groote- of St. Bavokerk: Orgelbespeling van 34 uur. Cinema-Palace: 115 uur Palace Filmac Het meisje van het Ballet, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Piccadilly Jim 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ching Ching, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Haarl. Gem. Koor, 8 uur; Ledenvergadering Trampersoneel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66. Expositie 106 uur. Frans Hals-theater: „Het kind van de re kening, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Bom to dance", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „De mijnen van Koning Salomo", 2.30, 7 en 9.15 uur. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage GIBRALTAR, 1 Sept. (Reuter). In een kurk- fabriek te Algeciras woedt een hevige brand, die naar men denkt aan sabotage te wijten is. Het vuur breidt zich hoe langer hoe meer uit, en tal van menschen hebben ln verband met de enorme hitte naar de buitenwijken de vlucht moeten nemen. Dikke rookwolken hangen bo ven de stad. In rechtsche kringen is men ten aanzien van den oorsprong van den brand zeer terughoudend. TOKIO, 1 Sept. (Havas) Uit Soei Fen Ho (Mandsjoekwo) wordt gemeld, dat de Sovjet- Russische autoriteiten hebben bekend gemaakt, da,t het consulaat der Sovjet-Unie op 2 Sep tember zal worden gesloten. Het geheele personeel van het consu laat zal Soei Fen Ho, het eindpunt van den spoorweg naar Noord-Mandsjoekwo, ver laten. Voortaan zullen nog slechts consulaten gevestigd zyn te Mandsjoeli, Taheiho en te Charbin; dit laatste is een consulaat-generaal. LONDEN, 1 Sept. (Reuter). Het Britsche sa ,3ritish Viscount" heeft een telegram opge vangen van het Zuid-Afrikaansche s.s. „Sne- rard Osbom", waarin gezegd wordt, dat dit schip in verbinding tracht te komen met het Britsche oorlogsschip „Resolution", hetgeen ech ter wegens storing niet gelukt. De „Sherard Osbom" heeft moeilijkheden aan boord gehad en het zou zelfs bijna tot muiterij en sabotage gekomen zijn. Het schip is op weg van de Tafelbaai naar Rotterdam en was op 25 Augustus van Madeira vertrokken. Het oorlogsschip ,3roke", dat te Plymouth lag, heeft opdracht gekregen, zich naar het sa „Sherard Osbome" te begeven. LONDEN, 1 Sept. (Reuter) Na de manoeuvres van het Britsche leger op 9, 10 en 11 Septem ber, waarbij ook de chef van den Franschen generalen staf, Gamelin, tegenwoordig zal zijn. te hebben bijgewoond, zal de minister van Oor log, Hore Belisha, op 13 dezer van Londen ver trekken om de manoeuvres van het Fransche leger, welke in Normandië zullen worden ge houden, mede te maken. Het zal voor de eerste maal zijn sedert den wereldoorlog, dat een Brit sche minister van Oorlog de Fransche leger- manoeuvres bijwoont. SJANGHAI, 1 Sept. (Reuter) De Chineesche bandieten vragen thans een losgeld van een half millioen Chineesche dollars voor de ge vangenen, die zij opgesloten hebben in de pa gode in de Westelijke heuvelen. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrijdag 3 Sept. Vloed: 1.46 v.m. en 2.06 n.m IJMUIDEN, 2 Sept. Rjjksvischafslag. Tarbot 58 —76 cent per kg. Griet 16.00—24 per 50 kg. Tong 0.981.50 per kg. Groote Schol 30.00, middel Schol 28.00, Zetschol 20.0030, kleine Schol 5.50 22.50. Bot 5.50—10, Schar 3.203.30. Tong schar 20.0037 Der 50 kg. Rog 22.00 per 20 stuks. Vleet 0.70—2.8Ö per stuk. KI. midd. Schelvisch 17.50—25, kleine Schelvisch 2.909 per 50 kg. Kabeljauw 33.0068 per 125 kg. Gullen 1.50— 15.50 per 50 kg. Leng 1.20 per stuk. Heilbot 0.56 -♦1 per kg. Wijting 1.202.30 per 50 kg. Kool- visch 2263 cent per stuk. Makreel 2.30—8.50 per 50 kg. Versche Haring 1.25—2.45 per kist. Steur- haring 9.9010 per kantje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5