De duikbootaanvallen in de Middellandsche Zee Japan nog steeds bereid aan China de hand te reiken Russisch schip getorpedeerd Ongeregeldheden in Marokko Het nieuws van heden De positie van de Van Heutsz MASARYK'S TOESTAND IETS BETER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20746 Britsche kabinet bijeengekomen Eden gaat accoord met Fransche voorstel om den toestand in de Middellandsche Zee te Genève te bespreken De reactie in Rome en Berlijn De meening van Italiaan- sche bladen Geen duikboot van Franco Duitsche beschouwingen De brand te Algeciras Phenen Schade op meer dan een millioen pesetas geschat Vliegtuig van Kingsford Smith gevonden Het Weer Tijdens een betooging te Meknès geraakten Arabieren slaags met de militairen Tien dooden, vele gewonden Berging wordt nog mogelyk geacht Verklaring van Minister Hirota ,Wij voeren geen strijd tegen het Chineesche volk, maar tegen de anti-Japansche beweging" De gevechten bij Sjanghai ?A Japan deed geen stappen te Praag De strijd aan den spoorweg T ientsin-Poekau Japanners verlaten Tsjingtau Communistisch complot in Mandsjoekwo Kracht naar Kruis Erfgename vanZaharof f Een inwoonster van Warschau maakt aanspraak op de erfenis NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT LONDEN, 2 Sept. Omtrent den duikbootaanval aan Spanje's Oost kust op het Britsche petroleumtank- schip „Woodford" meldt Reuter, dat het schip om zeven uur in den ochtend door een onderzeeër werd aangeval len en tot zinken gebracht. Het werd door een torpedo getroffen en ver dween na drie uur in de diepte. De bemanning kon de booten uitzetten en wist Beni Carlo te bereiken. De directeur van de maatschappij, waartoe het schip behoort, Vassilioe deelde te Londen aan de pers mede, dat het schip voorloopig te Londen is geregistreerd. De bemanning be stond uit 32 man, waarvan dertig Grieken. Het schip was met een lading petroleum op weg van Roemenië naar Barcelona, doch aangezien hier niet gelost kon worden, stoomde het schip door naar Valencia. Havas meldt nader, dat twee torpedo's wer den gelanceerd door een grijsgeschilderde duik boot van onbekende nationaliteit, welke geen enkel herkenningsteeken droeg. De bemanning liet onmiddellijk twee booten te water en pas nadat de schipbreukelingen acht uur hadden gevaren zonder te weten waar zij terecht zou den komen, bereikten zij Beni Carlo. Inmiddels is de Britsche torpedojager „Havock" te Gibraltar aangekomen. Een der leden van de bemanning heeft aan de pers medegedeeld, dat de „Havock" na den aan val vijf dieptebommen heeft geworpen en aangezien de zee daarna met olie werd be dekt, neemt men aan, dat de aanvallende onderzeeër tot zinken werd gebracht. In officieele marinekringen te Londen kon echter geen bevestiging worden verkregen van het verhaal van de opvarenden van de „Ha vock", dat de aanvallende onderzeeër tot zin ken zou zijn gebracht. Wel zag men na ilet wer pen van de dieptebommen olievlekken, doch men is van meening, dat deze niet groot ge noeg waren om er uit te besluiten, dat de on derzeeër vernietigd zou zijn. Minister Eden heeft aan den Franschen zaakgelastigde medegedeeld, dat de Britsche regeering accoord gaat met het voorstel van Frankrijk, dat de Middellandsche Zee mogendheden de volgende week, wanneer de Volkenbondsraad te Genève bijeenkomt, den toestand in de Middellandsche Zee be spreken. Naar aanleiding van de besprekingen, die eventueel de volgende week te Genève zullen worden gevoerd ten aanzien van den toestand in de Middellandsche Zee, meldt Reuter, dat de Britsche regeering hoopt, dat een internationaal plan zal kunnen worden opgesteld, waardoor in de toekomst aanvallen, zooals zich hebben voor gedaan, kunnen worden vermeden. Indien de conferentie te Genève mocht doorgaan, zal, naar men meent te weten, Eden aan het hoofd van de Britsche delegatie staan. In de bijeenkomst der ministers is besloten, bet aantal Britsche toipedojagers in 't Westelijk deel der Middellandsche Zee uit te breiden. De volgende week Woensdag zal de kabinetsraad bijeenkomen. De bijeenkomst duurde ongeveer een uur. Tijdens de beraadslagingen bezocht de Spaansche ambassadeur de vergadering. Minister-president Chamberlain zal spe ciaal uit Schotland overkomen om de op Woensdag as. te houden bijeenkomst van het kabinet, waarin de internationale toe stand zal worden besproken, te presideeren. Bi verband met de poging het Britsche oor logsschip „Havock" te torpedeeren, wijzen de Italkjiansche ochtendbladen er op, dat alleen het toekennen van de rechten van oorlogvoe rende aan Franco een einde kan maken aan de onzekerheid in de Middellandsche Zee. Volgens de „Messagero" bestaat een zekere overeenkomst tusschen den aanval op de „Leip zig" indertijd en den aanval op de „Havock". De „Leipzig" heeft toen de zaak op zijn beloop gelaten, terwijl de Britsche vloot tegenmaat regelen heeft genomen. De „Popoio di Roma" acht het waarschijn lijk, dat de onderzeeër, welke den aanslag heeft gepleegd, zich in de haven van Alicante of Valencia in veiligheid heeft gesteld en dat zijn bevelhebber reeds aan de regeeringsautoriteiten een rapport zal hebben overhandigd over deze zeerooversstreek. Het blad hoopt, dat deze ver dachtmaking van de vloot van Franco ontmas kerd zal kunnen worden. Het blad protesteert er verder tegen, dat Italië wordt beschuldigd dezen aanslag te hebben gepleegd. bi verband met de torpedo-aanvaHen van een duasboofc den. E0gels©ken jgpr ATHENE, 2 Sept. (Reuter). Het Sovjet-Russische stoomschip „Mo- lakieff" is bij het eiland Skyros door een duikboot, die de Spaansche Na- tionalistenvlag zou voeren, getorpe deerd. Een lid van de bemanning der „Molakieff" werd bij de ontplof fing gedood. De rest der bemanning wist veilig de kust te bereiken. vock" wordt door de rechtsche Spaansche krin gen er op gewezen, dat de belde duikbooten der rechtsche Spaansche regeering zich sinds1 ge- ruimen tijd in de Golf van Biscaje bevinden en de haven van Gijon blokkeeren. De aanvallen op den Engelschen torpedojager kunnen dus slechts door „een roode duikboot" gepleegd zijn, aangezien de aanval op de „Havock" in de Mid dellandsche Zee bij Valencia is uitgevoerd. De Valencia-regeering beschikt over zes onderzeeërs, van welke zich een op het oogenblik in de Fransche oorlogshaven Brest bevindt, waar de commandant verlof heeft gevraagd een repa ratie te laten geschieden. De overige duik booten der Valencia-regeering bevinden zich in „Rood-Spaansche havens aan de Middelland sche Zee." In verband met de Engelsche commentaren op den aanval op de Havock in de Middelland sche Zee, merkt men in Duitschland algemeen op, dat vrijwel met geen woord in Engeland'her innerd wordt aan hetgeen indertijd met den Duitschen kruiser „Leipzig" is gebeurd. Toentertijd werd over het algemeen door de Engelsche pers verklaard, dat Duitschland dit incident veel te tragisch opvatte en dat een duikbootoverval niet volstrekt vastgesteld kon worden, daar men zich zeer gemakkelijk kon vergissen. Toentertijd was men niet bereid de Duitsche constateeringen te aanvaarden en stond men toe, dat de niet-inmengingscommis sie dermate faalde, dat Duitschland zich uit de zee-contröle moest terugtrekken. Thans echter worden juist door de linksche Engelsche pers hartstochtelijk bijna dezelfde eischen tot col lectieve maatregelen in de Middellandsche Zee naar voren gebracht, waaraan overigens ook Duitschland en Italië zouden moeten deelnemen, zooals die in het geval van de „Leipzig" door Duitschland gesteld waren, maar die toen wer den afgewezen. De geweldige race-wagen, waarmede George Eyston in Salt Lake City wil probeeren 't bestaande snelheidsrecord te breken. De machine heeft een vermogen van 3000 P.K. op den Grebbe berg GIBRALTAR, 2 Sept. (Reuter) De brand, die gisteren in een kurkfabriek te Algeciras is uit gebroken, is nog steeds niet geheel gebluscht, Den geheelen dag heeft het vuur nog gesmeuld, De voorraden kurk zijn een prooi der vlammen geworden, en de schade wordt op meer dan een millioen pesetas geschat. RANGOON, 2 Sept. (Reuter) Naar de lucht- vaartafdeeling officieel mededeelt, heeft men kunnen vaststellen, dat het wiel en het stuk van het landingsgestel van een vliegtuig, die men in Mei jJ. op een eiland nabij Moelmein heeft gevonden, afkomstig zijn van het vlieg' tuig van Kingsford Smith, dat in November 1935 verloren is gegaan. Men denkt, dat de rest van het vliegtuig zich niet ver van het eiland zal bevinden en men neemt maftta^gejjsnom ,.d£ae.QP te ^sporen. H Verwachting: Meest matige Zuid- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, S weinig of geen regen, weinig verandering =E EE in temperatuur. EE EE Verdere vooruitzichten: Nog weinig H verandering. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii PARIJS, 2 Sept. (Havas) De „Paris-Soir" meldt uit Casablanca, dat ongeveer tienduizend inboorlingen te Meknès naar aanleiding van de tantsoeneering van het water in verband met de droogte op een plein in- de stad een betoo ging hebben gehouden, welke tot ernstige onge regeldheden heeft geleid. Daar de politie onder den voet werd geloo- pen, moest de hulp van militairen worden in geroepen. Slechts met zeer groote moeite slaag den de soldaten er in, het plein te ontruimen, doch spoedig kwamen de betoogers terug en begonnen steenen naar de soldaten te werpen. Kort daarop werden schoten op de solda ten gelost, zoodat dezen zich genoodzaakt zagen op de betoogers te vuren. Het plein werd opnieuw schoongeveegd, doch van de Arabieren werden ér tien dood opgenomen, terwijl velen gewond werden. Van de solda ten was een vijftiental gewond. Van officieele zijde zijn vanavond nadere in lichtingen verstrekt omtrent cfe onlusten, die zich te Meknès hebben voorgedaan. Reeds gisteren hadden 500 nationalisten be toogd naar aanleiding van de omlegging van den loop van een riviertje, waarvan het water naar het oordeel der sanitaire autoriteiten ge vaar voor de bevolking opleverde. Tijdens deze betooging werden eenige personen gearresteerd en voor de rechtbank van den Pasja gedaagd. Vijf hunner werden tot gevangenisstraf veroor deeld. Het bericht dezer veroordeelingen leidde tot een nieuwe betooging voor de moskee, die ditmaal een veel ernstiger karakter droeg. Daar de ordedienst de handen vol werk had, werd de hulp van militairen ingeroepen. De betoogers begonnen daarop met steenen naar de soldaten te gooien en te schieten, waarop de militairen het vuur beantwoordden. Volgens de laatste berichten uit Meknès is de rust in de stad weergekeerd. Van den Nederlandschen wd. consul-generaal te Hongkong heeft het departement van Buitenlandsche Zaken een tweede telegram over de aanvaring van het stoomschip „Van Heutsz" ontvangen. Hieruit blijkt, dat de officieren en de passagiers veilig konden overgaan naar het stoomschip „Gertrude Maerak", waardoor de „Van Heutsz" werd aangevaren. Voorts wordt medegedeeld, dat het schip vast op de rotsen zit met 14 graden slagzij aan stuurboord. Tenzij bet schip omslaat, wordt berging waarschijnlijk mogelijk geacht. Een fraaie foto van het Duitsche Alpenland. Op den achtergrond de Watzmann Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 2 Sept. (Domei) De minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft aan den vooravond van de opening der buitengewone zitting van den Landdag tegenover buitenlandsche journalisten verklaard, dat de Japansche regeering nog steeds bereid is, haar expeditiecorps terug te roepen en China de hand toe te steken om de vriendschap te herstellen, zoodra de Chineesche regeering haar oprechtheid zal be wijzen en haar houding jegens Japan zal veranderen. Een politiek van „eendracht en samenwer king" met alle landen blijft steeds het grond beginsel van zijn buitenlandsche politiek. s, Hirota betoogde verder, dat de Japansche regeering steeds naar een vreedzame oplossing heeft gestreefd, doch dat de houding der Chi- neezen deze onmogelijk heeft gemaakt. De minister schreef het tegenwoordige con flict toe aan de anti-Japansche gevoelens, die de leidende Chineesche kringen steeds hebben trachten aan te wakkeren, wanneer zij met de communisten heulden. Het ChineeschRus sische niet-aanvalsverdrag achtte Hirota in dit verband veelbeteekenend. Japan kon dan ook, naar hij zeide, niet on verschillig blijven. Tenslotte verklaarde Hirota: Wat de rechten van derde mogendheden betreft, kan ik u de verzekering geven, dat deze door Japan ge ëerbiedigd zullen worden. Ten einde den vrede zoo spoedig mogelijk te herstellen, noodigc Japan de mogendheden uit, him medewerking te verleenen, door zich te onthouden van elk initiatief dat een verlenging der vijandelijk heden ten gevolge zou kunnen hebben. Nadat minister Hirota hedenmiddag zijn verklaring had afgelegd, stelden de jour nalisten hem de vraag, waarom Japan niet aan China den oorlog verklaarde. Hirota betoogde daarop, dat Japan geen oorlog voert tegen het Chineesche volk, hoewel er een belangrijk conflict aan den gang is, doch tegen de anti-Japansche beweging, die vooral wordt vertegenwoordigd door de Chineesche legers en de franc-tirenrs, die zich tegen Japan verzetten. Bij de jongste Zweedsche manoeuvres werden proef nemingen verricht met dit ingenieuse instrument, dat vrij nauwkeurig de snelheid kan bepalen, waarmede püegiuigen de Umes naderen Aan den vooravond van de buitengewone vergadering van het parlement hebben de poli tieke partijen vergaderd. Zij besloten allen de regeeringspolitiek ten aanzien van China krach tig te steunen. De woordvoerder van de Seyoekai zeide, dat Japan een „totalen staat" moet worden en al zijn krachten moet mobiliseeren en coördinee- ren ten einde de Chineesche regeering te straf fen en een einde te maken aan de anti-Ja- pansche actie. Een gelijke verklaring legde de voorzitter van de Minseito af. Ook de leider van de partij der sociale massa drong aan op solidariteit ten einde de regeering door den moeilijken toestand heen te helpen. Verder vrog hij, dat het bestaan van de gezinnen van de soldaten die onder de wapenen geroepen zijn, gegarandeerd zou worden. De Japansche legatie te Praag heeft ontkend, dat de Japansche gezant te Praag de Tsjechi sche regeering zou hebben verzocht den uit voer van wapenen naar China te verbieden. Van welingelichte zijde wordt verder verno men, dat de Japansche gezant na het bekend worden van de overeenkomst tusschen den Chineeschen minister van Financiën Koeng en de Tsjechische fabriek Skoda, opheldering heeft gevraagd. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vroeg den gezant enkele dagen te wil len wachten. Vervolgens werd den gezant me degedeeld, dat volgens deze overeenkomst Sko da aan China niet alleen wapenen, doch ook andere machines zou leveren. De levering van oorlogsmateriaal was niet meer dan normaal. De Japansche gezant verklaarde, dat hij zijn regeering hiermede in kennis zou stellen. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Toengsji-universiteit in Japansche handen is gevallen. Tegengesproken wordt, dat Pausjan door de Japansche troepen zou zijn bezet, doch wel is de plaats geheel omsingeld. In het ge bied van de Jangtsepoe is een sterke Japansche troepenbeweging waar te nemen. By Woesoeng Zijn de Japansche troepen ver der opgerukt, de Sjitseling-forten werden be stormd en ingenomen. Hiermede is de verbin ding tussch ende verschillende landingsdivisies tot stand gekomen en kunnen de troepen in gesloten front oprukken naar den spoorweg Sjanghai—Nanking. De Japansche autoriteiten hebben gewezen op het gevaar, dat buitenlandsche oorlogs- en koopvaardijschepen loopen by de vaart in de zone, waar de Japansche vloot voor anker ligt en in verband hiermede verzocht, de scheep vaart in de gevaarlijke wateren zooveel moge lijk te beperken. Volgens een bericht uit Tientsin aan het agentschap Domei hebben de troepen, die langs de spoorlijn TientsinPoekau opereeren, in samenwerking met de Japansche luchtstrijd krachten, het ten Westen van Tsinghai gelegen Kwosjen bezet. Bovendien hebben de Japansche troepen, ge holpen door de luchtmacht, na feilen stryd Wantjotsjen bezet, een belangrijk strategisch punt aan het front van Matsjang. Na verbitterde gevechten zouden de Chineezen de forten van Woesoeng hebben heroverd. De strijd om het dorp Lotien duurt voort. Een Japansche afdeeling, die zoojuist naby Ljoeho was ontscheept, zou door de Chineesche troepen omsingeld zijn. Alle Japansche inwoners, welke nog in Tsjing tau waren, hierby inbegrepen het personeel van het consulaat, de politie en de militairen, zijn heden uit Tsjingtau naar Japan teruggekeerd, ten einde alle vijandelijkheden te voorkomen. De evacuatie is geschied in overeenstemming met den burgemeester van de stad, admiraal Sjen Hoeng Li. Indien de Chineezen de bedoeling van Japan niet zullen begrijpen en zullen toestaan, dat de stad wordt geplunderd en dat schade wordt aangericht aan de Japansche eigendommen, welke achter zijn gebleven, dan zullen de Ja pansche autoriteiten zich genoodzaakt zien krachtige maatregelen te nemen. Uit Hsinking wordt aan de „Nitsji Nitsji" ge- meldt, dat de Japansche autoriteiten in Mand sjoekwo een communistisch-terroristisch com plot hebben ontdekt voor de vernieling van den Zuid-Mandsjoeryschen spoorweg, de steenkolen- mynen van Foesjoen en de haven van Dairen. In verband hiermede zyn vyftien Chineesche communisten gearresteerd. De duikboot-aanvallen in de Middellandsche Zee. Engeland gaat met Frankrijk accoord om den toestand te Genève te bespreken. Russisch schip by het eiland Skyros getorpe deerd. Japan nog steeds bereid aan China de hand te reiken. Verklaring van minister Hirota. 4 By een betooging van inlanders in Marokko werden vyftien personen gedood. Franco-regeering neemt represaillemaatregelen wegens de uitwijzing van Spanjaarden uit Frankrijk. Masaryk's toestand vooruitgaande. Berging van het stoomschip „Van Heutsz" wordt nog mogelijk geacht. Zeven boerderyen te Staphorst in de asch ge legd. Doodelyke val van een kloosterzuster te Breda. Raad voor de Luchtvaart doet uitspraak inzake een botsing op het Eindhovensche vliegveld Welschap. Radio-teiefoonverkeer met Indië in Augustus met 172 pet. gestegen. Derde dag van de Nederlandsche tenniskam pioenschappen. Beurs van New York: Scherpe daling tenge volge van omvangrijke verkoopen; slot iets booger. ,£r is geen smart te groot voor ons," heeft een dichter gezongen. We moe ten daarvan geest en zin goed ver staan. Elke smart is te dragen en elke smart moet gedragen worden al lijkt die ook nog zoo groot en onme telijk. Want we krijgen kracht naar kruis. Soms lijkt ons het ons overko men leed niet te dragendan komt alles in ons in opstand, dan rebellee- ren geest en hart tegen zooveel pijn. Maar daar wordt geen leed zonder troost, geen pijn zonder verzachting, geen droefheid zonder medelijden ge boren. Als God ons slaat dan heeft Hij tevens den Trooster gezonden. „Er is geen smart te groot voor ons," juist omdat ons geen smart toegemeten wordt welke we niet dragen 'kunnen. We worden beproefd overeenkomstig onze krachten en niet boven onze krachten. God geeft kracht naar kruis. PRAAG, 2 Sept. (Havas) Volgens een te elf uur gepubliceerd bulletin, bleef de gezondheids toestand van President Masaryk sinds zes uur in den morgen onveranderd. Er zyn geen symptomen, die op een verergering in den toe stand wyzen. Zijn krachtig gestel blyft weer stand bieden aan de ziekte. De hartslag is goed. Blykens een later uitgegeven bulletin, is in den gezondheidstoestand van president Masa ryk geleidelyk een wending ten gunste geko men. De temperatuur is slechts weinig boven normaal. WARSCHAU, 2 Sept. (PA.T.) Een inwoon ster van Warschau, Klimowa geheeten, heeft beweerd een nicht te zyn van den onlangs over leden millionnair Sir Basil Zaharoff, den be kenden wapenhandelaar. Volgens de papieren, welke Klimowa in haar bezit heeft, was haar vader Jan Zaharoff, een broer van Sir Basil. Jan had het vaderlyk huis op veertienjarigen leeftyd verlaten om fortuin te maken en hy was terecht gekomen in het dorp Durowa in Centraal-Rusland. Klimowa maakt aanspraak op de erfenis van Sir Basil. iNi I l t IIUUUIUIIIIIIIU J J Ma Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 762.1 Vorige stand 76L8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1