Het wonder der Texel-luchtlijn Zeven boerderijen in brand Kloosterzuster doodgevallen EEN JAAR IN HET WOUD BOTSING OP WELSCHAP u TOT 7 EXTRA VLUCHTEN OP EEN DAG VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 Brandweer moet machteloos den strijd opgeven Radiotelefoonverkeer met Indië ln Augustus met 172 pCt. gestegen Automatiseering der Rijkstelefoon District Rotterdam aan de beurt NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Minister beantwoordt den heer De Visser GEDENKTEEKEN IN DEN HARSKAMP Wijziging boterwet gevraagd Bestrijding deloyale concurrentie van margarine DOOR TREIN GEGREPEN Spoorwegarbeider zwaar gewond GEEN DAG DES OORDEELS TE ROTTERDAM Spreekuur Directeur-Generaal P. T. T. Verzamelgesprekken met Zwitserland H. Ms. Van Galen Deensche boternoteering Regeling op het Eindhovensche vliegveld bleek niet in orde De steekpartij te Oss Dader legt een bekentenis af IN DUITSCHLAND ACHTER SLOT HOFSTEDE AFGEBRAND De nieuwe spoorbrug over de Vecht te Weesp Van vrachtauto gevallen en gedood 4 Perspectieven van het binnen- landsch luchtvervoer der K.L.M. Twente het stiefkind Zeeland nog steeds boven aan Tijdens werkzaamheden in de kapel door een duizeling overvallen Slachtoffer van het verkeer Landbouwer overreden Twee meisjes overreden Clearingkoersen UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester C risispachtwet Belastingen Onderscheid ingen DOOR KELLER Donderdagmiddag is, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand uit gebroken in de dicht bij Rouveen gelegen woning van den landbouwer J. Bakker te Staphorst. In korten tijd was de geheele boerderij een prooi der vlammen. Aange wakkerd door den Zuidwesten wind sloeg het vuur over naar de aangrenzende boer derijen. Het duurde niet lang, of niet min der dan zeven boerderijen waren door den brand aangetast. De brandweer van Stap horst kon niets beginnen, aangezien er te wei nig druk op de waterleiding stond. Ook de motorspuit uit Meppel, die gerequireerd was, stond machteloos daar er te weinig water in de omliggende slooten was. Het staat dus wel vast, dat alle door het vuur aangetaste boerderijen als verloren moeten worden beschouwd. In Aug. j.l. werden met Ned.-Indië in totaal 571 gesprekken gevoerd, waarvan 216 in Neder land en 355 in Indië werden aangevraagd, te gen in dezelfde maand van 't vorige jaar resp. 210, 81 en 129. De stijging bedroeg derhalve in totaal ongeveer 172 percent. Van de in Nederland aangevraagde gesprek ken hadden 150 betrekking op zakelijke en 66 op familie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen 170 en 185. In Nederland werd door meer personen in Verschillende spreekgelegenheden deelgenomen aan 6, in Indië aan 27 verzamelgesprekken. In totaal werden 462, dus verreweg het groot ste deel der gesprekken van huis uit gevoerd, tvaarvan 179 in Nederland en 283 in Indië wer den aangevraagd. In het verkeer van Ned.-Indië met andere landen via Nederland werden 20 gesprekken gevoerd, namelijk met Duitschland 8, Engeland 5, Zwitserland 3, België 2, Tsjecho-Slowakije 1 en Zweden 1. In Augustus 1936 bedroeg het totaal dezer gesprekken 6. De automatiseering van het Rijkstelefoonnet vindt regelmatig voortgang. Thans is het dis trict Rotterdam aan de beurt en binnen niet al te langen tijd zal met de daarvoor noodige Werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Tegen het einde van 1938 of uiterlijk begin 1939 hoopt men daarmede gereed te zijn. De minister van Sociale Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Vis ser betreffende de verplichting van Nederland- sche werklooze arbeiders uit grensplaatsen om ln Duitschland te gaan werken, nog medege deeld dat den minister slechts één geval bekend is, waarin een moeilijkheid, als door den heer De Visser genoemd, is ontstaan. i Op voorstel van den Inspecteur der Infanterie heeft de Minister van Defensie zijn goedkeuring verleend aan het plan, door verschillenden ge- Uit, om te komen tot oprichting van een ge- denkteeken van blijvende waarde, om de na gedachtenis van wijlen den Majoor L. C. van Duuren, eertijds Commandant van het Infante- rie-Schietkamp in de Legerplaats Harskamp, te eeren. De commissie, onder voorzitterschap van den Luitenant-Kolonel J. van Voorthuysen, Com mandant van het Regiment Grenadiers, stelt zich voor, in het Inf. Schietkamp op het ter rein, gelegen bij de officierscantine tegenover de muziektent, voor een ieder toegankelijk en van den kunstweg zichtbaar, een steenen bank, voorzien van een bronzen gedenkplaat, op te richten. uDe Commissie acht het overbodig de groote verdiensten van den overleden Hoofdofficier nader uiteen te zetten en doet een beroep op alle officieren en onderofficieren, om aan de oprichting van het monument mede te werken. De F. N. Z. en de drie centrale landbouw organisaties, het Kon. Nederlandsch Landbouw Comité, de R. K. en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben zich in een adres ge wend tot den minister van Economische Zaken. Zij stellen daarin voorop, dat de vraag of onze melkveehouderij weer loonend zal worden, groo- tendeels afhankelijk is van den prijs, dien de boter kan opbrengen. Deze prijs wordt in be langrijke mate beheerscht door de concurrentie, welke de substitueerende vetten, met name de margarine, de boter aandoen. Deze concurrentie is niet alleen het gevolg van het prijsverschil, maar ook van de wijze, waarop het surrogaat zich aandient en de voor waarden, waarop het geproduceerd en verkocht wordt. Indien hierin van regeeringswege geen verandering wordt gebracht, voorzien de orga nisaties dat het nog vele jaren zal duren, voor dat weer van een loonende veehouderij gespro- kij zal kunnen worden. De invloed van de margarineconcurrentie op het boterverbruik blijkt op de Engelsche markt, waar voor een deel der bevolking de vraag of het boter dan wel margarine zal eten blijkbaar grootendeels beheerscht wordt door het prijs verschil. Aan den toestand in Engeland valt dezerzijds niets te veranderen, doch in eigen land kan door bepaalde maatregelen de verhouding tusschen boter en margarine op een basis gesteld wor den, waarbij een eind komt aan de deloyale concurrentie, welke de boter ook hier wordt aangedaan. Onze bestaande wetgeving wordt daarvoor absoluut onvoldoende geacht. Er vindt maar al te vaak verwarring tusschen natuur product en surrogaat plaats. De organisaties vragen daarom den minister een wettelijke bescherming van 't woord boter; een verbod om margarine, van nature een wit te, smeerbare vetemulsie, te kleuren in de kleur van de van nature gele boter, welk kleur- verbod reeds in Prankrijk, Spanje, Australië en Nieuw-Zeeland bestaat. Verder vragen zij een verbod van misleidende reclame voor marga rine, zooals dit reeds in Zweden bestaat en een vermelding van het gebruik van margarine in restaurant en banketbakkerswinkels, wat reeds in Australië, Duitschland en Tsjecho-Slowakije geschiedt. Op het spoorwegemplacement der Ned. Spoorwegen te Boxtel is Donderdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. De spoorwegarbeider J. v. D. verrichtte daar werkzaamheden, doch bemerkte niet dat een trein naderde. De onge lukkige werd gegrepen en bleef zwaar gewond liggen, in ernstigen toestand is hij naar het St. Lidwinaziekenhuis vervoerd. i Naar wij vernemen is de opvoering van het tooneelstuk „De Dag des Oordeels" te Rotter dam eveneens verboden. De Directeur-Generaal der P.T.T. is ver hinderd op Vrijdag 10 September a.s. zijn ge wone spreekuur te houden. Te beginnen op 14 September a.s. zal dit wekelijksche spreekuur voortaan in plaats van op Vrijdag op Dinsdag van 14 tot 16 uur wor den gehouden. Met ingang van 1 September zijn in het te lefoonverkeer met Zwitserland verzamelge sprekken toegelaten. Inlichtingen verstrekken de telefoonkantoren. Bij het departement van Defensie werd van den commandant van H. Ms. „Van Galen" be richt ontvangen, dat alles wel is aan boord. De officieele Deensche boternoteering be droeg Donderdag 237 kronen of f0.95 per kg. Op 2 Mei 1937 botste het vliegtuig PH-FKA, type Koolhoven FK 46, van de N. V. Nationale Luchtvaartschool, hetwelk werd bestuurd door J. P. M. R., tijdens den aanloop tegen een zweefvliegtuig en een auto der Eindho vensche Zweef-Vliegclub (E. Z. C.), welke op het terrein in zijn startbaan stonden. Het mo torvliegtuig, het zweefvliegtuig en de auto werden hierbij beschadigd. Persoonlijk letsel werd niet toegebracht. De Raad voor de Luchtvaart heeft op 22 Juli een zitting gehouden ter onderzoek van oor zaak en schuldvraag van dit ongevel. Donderdagmiddag heeft de raad bij monde van zijn voorzitter mr. dr. D. A. P. N. Kooien in het openbaar uitspraak gedaan. De raad is van oordeel, dat het ongeval is veroorzaakt door een fout van den bestuurder van het motorvliegtuig, die er zich van te vo ren niet behoorlijk van heeft overtuigd, of de startbaan vrij was. De regeling van den havendienst op het luchtvaartterrein liet naar het oordeel van den raad, te wenschen over. Er bleek niet voldoende overleg te bestaan tusschen havenmeester, in structeur van de N. L. S. en leider van de zweefvliegoefeningen. Voorts heeft het de aan dacht getrokken, dat de sleepauto, hoewel deze op het luchtvaartterrein een obstakel vormde, niet overeenkomstig artikel 172 van de rege ling toezicht luchtvaart op de gebruikelijke wijze van een roode vlag was voorzien. Ook bleek aan de regelingen, welke op het lucht vaartterrein bestanden, niet voldoencie alge- meene bekendheid te zijn gegeven. Onder deze omstandigheden was het echter nog meer dan anders noodig, dat de bestuur der alvorens te starten zich er terdege reken schap van gaf of zijn startbaan geheel vrij was. Te meer. daar hij met een passagier aan boord is gestart. Wegens het verzuimen van het ne men van de noodige voorzorgsmaatregelen, treft hem naar het oordeel van den raad blaam. De kolenhandelaar G. te Oss, die aanvanke lijk bleef ontkennen een aanslag op zijn buur man te hebben gepleegd, heeft thans een be kentenis afgelegd. Het met bloed bevlekte mes, waarmede de daad is gepleegd, is door de po litie teruggevonden. Hoewel het levensgevaar bij het slachtoffer nog niet als geweken kan worden beschouwd, is zijn toestand toch naar omstandigheden vrij gunstig. Donderdagmorgen is de politie uit Winters wijk, die naar Duitschland is geweest om de in vrijheidstelling van ,R. te bewerken, terugge komen. Het bleek, dat R. in een café in Lü- dinghausen wegens overtreding der politieke voorschriften en wegens verzet is gearresteerd. R. werd veroordeeld tot zes weken gevangenis straf, doch dank zij den bemoeiingen der Win- terswijksche en Duitsche politie, werd de straf verminderd tot tien dagen, zoodat R. de vol gende week in vrijheid wordt gesteld. i Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van de Wed. P. Schoonenberg aan den Dijk te Lith. Het vuur was in het achterhuis ontstaan, waar het gretig voedsel vond in het rieten dak. In een minimum van tijd stond de hofstede in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Ook een schuur en eenige hooi- en stroomijten gingen in vlammen op. De inboedel en de land bouwwerktuigen gingen eveneens verloren, ter wijl eenige kippen in de vlammen omkwamen. De schade wordt door verzekering gedekt. De N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij te Utrecht heeft de uitvoering van de v/erken, omschreven in bestek no. 1554 H.S., be treffende het maken van een onderbouw voor een brug voor dubbel spoor over de Vecht nabij Weesp in den spoorweg AmsterdamAmers foort, gegund aan den heer J. de Vries te Den Helder voor een bedrag van 105.300. Donderdag is het 15-jarig meisje Ros, te Made, van een vrachtauto, welke op weg was naar Oosterhout, gevallen en op slag gedood. Het meisje had gevraagd op den wagen te mogen mederijden. HET MOOIE UITZICHT. „Wat is er bij de Jansens aan de hand „O, die vieren het feit, dat ze hun week-end huis hebben ingericht en nu is de heeie familie komen kijken l" Onlangs heeft de K. L. M. een opmerke lijk vervoersrecord gemeld. In de eerste plaats telde de K. L. M. voor Haamstede in een enkele maand bijna 1200 passagiers, terwijl bovendien op den Zaterdag direct na het ongeval van de Flamingo niet min der dan 354 luchtreizigers op de binnenland- sche lijnen werden geboekt. Des te meer ver heugend was dit feit, omdat hieruit bleek, dat het publiek zich van het ongeval niet veel had aangetrokken, en zijn vertrouwen in de maatschappij ongeschokt bleef. Dat het binnenlandsche luchtnet met 354 passagiers voor den dag kwam, was een vervoersrecord. Een dergelijk cijfer was in de geschiedenis der K. L. M. nog niet voor gekomen. Hoe staat het eigenlijk met het binnenland sche luchtverkeer? Hoe zal het zich ontwikke len en in hoeverre heeft het reden van bestaan? Dit zijn enkele vragen, waarmee de redactie van „Vliegwereld" zich in haar jongste num mer bezig houdt. Zij steekt dan van wal met de bewering, dat het gunstig aspect van het verkeer binnen onze landsgrenzen dezen zomer goeddeels te danken is aan de opening van de luchtlijn naar Texel. Dit is een goede gedachte van de K. L. M.- directie geweest, terwijl ook een woord van lof op deze plaats gerechtvaardigd is voor de voort varendheid van de bevolking van Texel, die haar hartewensch: een vliegveld en een lucht lijn, eindelijk in vervulling heeft zien gaan. De Texelsche luchtlijn is een wonder. Niemand heeft maar kunnen droomen of denken, dat zij zoo'n overweldigend succes zou worden. En wel reeds op den eersten dag. Elk vliegtuig naar ons fraaie eiland aan de Waddenzee gaat vol van Schiphol en keert weer met een zware lading terug. Men begon aarzelend met twee diensten per dag, twee, omdat er toch gevlogen moest worden en het tweede dienstje er gemak kelijk bij kon worden genomen. Maar de aanvraag naar plaatsbewijzen was onmid dellijk reeds zoo groot, dat extra toestellen moesten worden ingezet; niet één, maar twee, drie, zes, ja zelfs eenmaal zeven extra vliegtuigen op één dag. En nu vliegen we al drie keer per dag naar Texel en des Za terdags niet minder dan zes maal. Hier ziet men een toekomstbeeld van het binnenlandsche luchtverkeer: een eiland, ge- isoleerd van de bevolkingscentra, door de lucht veroverd en volkomen uit zijn isolement ver lost. Want het zijn niet alleen vacantiegangers, die zich per K. L. M. naar het vogeleiland spoe den.. de eilanders zelf maken druk gebruik van het lijntje. Zij kunnen 's ochtends even hun inkoopen in Amsterdam doen en in den vroe gen middag weer thuis zijn. Ook is de lucht- verbinding een uitkomst voor ornithologen, die voor studie even óver kunnen wippen, en zich niet langer hoeven te installeeren voor hun waarnemingen, al blijft het toerisme op deze Hjn hoogtij vieren, want Amsterdam heeft nu opnieuw een fraaie badplaats onder den rook van zijn schoorsteenen gekregen, en een week end naar Texel is op het oogenblik „en vogue" bij de hoofdstedelingen, die in veertig minuten in de frissche lucht en aan zee zijn. Toch is de idylle niet zoo volkomen als zij zijn kon. Althans niet in het economi sche. Men vliegt nu met Fokkers van het type F-7a, waarmee ook de rondvluchten geregeld worden gemaakt. Vroeger het neusje van den zalm, die oude trouwe F-7a, maar thans zijn wij zoo verwend, dat wij ook liever in een Douglas zitten. Naar Texel immers behoorde men in tien minuten te kunnen vliegen. Niet met een snelheid van 150 kilometer, maar met drie honderd. En dit geldt voor het geheele binnenlandsche luchtverkeer. De toekomst kent hier slechts één parool: snelheid. Snelheid is een allereerste vereischte voor het verkeer op korten afstand. Wij houden daarom het oog thans op de Lock heed Super Electra, die tegen den winter haar intrede op Schiphol denkt te ma ken, en die met 350 kilometer kruissnelheid op de korte lijnen zal worden gezet. En die bovendien meer plaatsruimte biedt. Want acht passagiers per vliegtuig naar Texel is te weinig enoneconomisch. De Lock heed zal elf passagiers kunnen vervoeren, dus bijna het dubbele. Naar Texel behoeven geen zes dagelijksche diensten te gaan. Men kan niet verlangen elk oogenblik van den dag op fchiphol af te hooren roepen: „Het vliegtuig oor Texel staat gereed om te vertrekken." De passagier wil alleen de lange reis per trein, boot en autobus besparen, vooral op warme zomerdagen vermijden. Hij vraagt niet elk uur een vliegtuig, maar één op geschikte tijden.dat hem zoo snel mogelijk naar het land van ver langen brengt. Daarom zouden twee dagelijk sche diensten met een Lockheed voldoende zijn, één in den morgen en één 's middags. In dien tusschentijd zou hetzelfde vlieftuig weer op andere lijnen dienst kunnen doen, terwijl nu verscheidene vliegtuigen den ganschen dag voor hetzelfde lijntje zijn ingespannen. Dit zijn natuurlijk geen speciale wetten voor het eiland Texel; dit geldt voor het geheele binnenland sche luchtverkeer. Om van dit verkeer een juist beeld te krij gen, kan men niet beter doen dan het zoojuist vermelde record nader te beschouwen. De ge noemde 354 passagiers werden samengesteld uit een honderdvijftigtal van de Zeeland-lijn, terwijl Texel een contingent van 130 passa giers leverde. Eindhoven, Groningen en Twen te droegen hier bij met resp. 32, 21 en 21 luchtreizigers. Dit geeft ongeveer de juiste ver houding weer van het verkeer op de binnen landsche lijnen, al moet men hierbij beden ken, dat het vervoer naar Groningen in feite belangrijker is dan men uit deze cijers zou willen concludeeren. Kenmerkend blijft echter, dat het vervoer naar Texel dat op de beproef de Zeeland-lijn naar de kroon steekt. Twente komt in dit overzicht beter voor den dag dan gewoonlijk, want wij betwijfelen het, of deze luchtlijn een gemiddelde bezetting van 5 pas sagiers per vliegtuig bereikt. Twente blijft het stiefkind in de overi gens gezonde familie van de Nederland- sche luchtlijnen, wellicht te wijten aan het gebrek aan medewerking van de Twent- sche nijverheid. Aan den anderen kant heeft de Twentsche luchtlijn minder goede aansluitingen op het Europeesche luchtnet dan b.v. Eindhoven. Zoo zou de Liverpool- Hjn van zeer veel beteekenis kunnen wor den voor Twente, daar deze immers twee zeer belangrijke centra van textielindustrie verbindt. Men vindt echter alleen op Za terdag een onmiddellijke aansluiting, van Twente komend, naar Liverpool. Hoe het ook zij, Twente is geen succes en wij zouden wel zeer optimistisch zijn wanneer wij hier konden beweren, dat er binnenkort verbetering in den toestand zou komen. Daar entegen ontwikkelt zich het luchtverkeer naar Groningen steeds meer. De luchtlijn naar het Noord-Oosten zal dan ook wel in den loop der jaren bevestigd worden. Evenzeer zal Eindho ven bewijzen een plaats in het binnenlandsch luchtverkeer waardig te zijn. Donderdagmiddag om twee uur was in de kapel van het R. K. weeshuis aan de St. Jansstraat te Breda de 55-jarige zuster Pe- lagia bezig met de verzorging van de voor bereidingen voor het Heilig Uur, dat dien avond zou worden gehouden. Plotseling werd zij door een duizeling overvallen. De zuster viel dwars door een der groote ramen van 'de kapel naar buiten en bleef op de binnenplaats van het gesticht bewusteloos liggen. Dr. Guns, die onmiddellijk te hulp was ge roepen, gelastte overbrenging naar het St. Ig- natius-ziekenhuis. In den loop van den middag is de kloosterlinge hier, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Donderdagmiddag is onder de gemeente Bolsward de ruim vijftigjarige landbouwer Nanne de Boer uit Eemswoude, die op de fiets was, toen hij den weg naar links wilde overste ken, aangereden door een vlak achter hem rij denden personenauto, waarin gezeten waren dokter M ten Cate en diens chauffeur, welke laatste aan het stuur zat. Het slachtoffer werd ernstig gewond en over leed spoedig. De heer De Boer was een bekend figuur in landbouwerskringen. Hij was bestuurslid van de afdeeling Bolsward van de Friesche Maat schappij van Landbouw. Donderdagmiddag te ruim vier uur is op den Zuiderzeestraatweg te Oldebroek. nabij de geref. school een ongeluk met doodelqken afloop ge beurd. Een tienjarig dochtertje van den beton werker W. Jonker, wonende aan den Boven- straatweg, was, komende van school, op weg naar huis. Het kind wilde den weg oversteken, doch had, doordat ter plaatse een dorschma- chine stond, geen vrij uitzicht, met het gevolg, dat zij door een auto werd gegrepen. Het meisje was op slag dood. Donderdagmiddag om kwart vóór vier is het achtjarig dochtertje van den landbouwer T. Groenewold uit Borgercompascuum, dat juist uit school kwam, met baar fiets tegen den vrachtauto van den koopman N. BoHeeraaf uit Emmen, gereden, zy werd tien meter ver weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. In een nabyzijnde woning werd medische hulp ver leend, doch na korten tijd is het kind, zonder by kennis te zijn gekomen, overleden. Koersen voor stortingen op 3 September 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken f 72.83, lires f 9.61, peseta's f 12.20. Met ingang van 15 September 1937 is be noemd tot burgemeester der gemeente Kerk- werve: W. Baas. De heer W. Baas is ambtenaar ter secretarie van Langeruigeweide en woont te Woerden. Hy is 32 jaar oud. Benoemd tot deskundig bqzitter in de Ka mer voor crisispachtzaken van het kantonge recht te 's-Hertogenbosch: J. B. G. J. M. van Hellenberg Hubar, notaris te "S-Hertogen bosch, en tot plaatsvervangers van den des kundigen bezitter in genoemde kamer A. A. H. de Bekker te Empel: G. van Lieshout te Veghel en A. D. van der Schans te Andel. By K. B. van 25 Augustus 1937 is benoemd met ingang van 1 September 1937 tot (tweeden secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Zwolle: mr. P. Kapteyn, advocaat en procureur te Zwolle. Verleend de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons aan M. Al sem geest, koster van de Roomsch-Katholieke kerk te Schipluiden. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in brons aan: E. van Run, stalbaas by de coöperatieve aardap pelen- en brandstoffenvereeniging Eigen Hulp us, te 'sGravenhage. 44 Toen kwam ik Erica Isenloh op den boschweg tegen, wy bleven tegenover elkaar staan; de herfstwind wervelde roode bladeren om ons heen. Waarom bloosde zy? Vermoedde zy, wat ik haar zeggen wilde? Ik zei het kort. Zonder omwegen. Ik weet niet, of er ooit een aanzoek gedaan is, dat eenvoudi ger was. „Erica, ik vraag je, mijn vrouw te worden!" Eerst zei ze in het geheel niets; minuten lang bleef zy zwijgend naast me loopen. Toen vroeg ze: „Waarom?" Waarop ik in alle oprechtheid antwoordde: „Ik heb je van harte lief." Even greep ze met bevende hand mijn hand, maar liet ze weer snel los. Terwyl we verder wandelden, vervolgde zy: „Maar ik ben maar een eenvoudige dorpson- derwqzeres." „Erica, je zult een dorpsonderwyzeres in rui men zin worden!" Daarop vertelde ik haar van mqn plan, het landgoed te koopen. Alles hing nu nog slechts van Balthassar af, die, sedert de komst van den ouden Lohmann en sedert deze na een hevige twist met Balthassar in gezelschap van zqn zoon weer vertrokken was, schuw en ongenaakbaar was geworden. Wanneer het lukte, Balthassar te winnenals rentmeesterals raadgever als vriend, dan konden we het probeeren. We waren wel beiden nieuwelingen op het land, maar zooals anderen het geleerd hebben, zoo zouden ook wij het leeren, en dan zou het woud dorp een goed beheer krijgen; dan zou Erica een vervulling voor al haar menschlievende plannen vinden en duizend mogeiykheden voor haar goed hart. By een ouden eik reikte ze my haar handen en haar jongen mond. Het was geen wilde, laaiende, gloeiende liefde, het was een liefde die duren zou: naar elkaar verlangen, elkaar begrijpen, bij elkaar passen, samengroeien. Met Balthassar ging het heel wat moeilijker. Hy beantwoordde al mijn voorstellen en argu menten met een duidelijk en klaar „Neen!" Sedert zqn ervaringen met den ouden en den jongen Lohmann was hij grimmig, misanthro- pisch en hevig achterdochtig geworden. Tet hu- weiyk van Emilia en Timm dat reeds enkele weken na onze ontmoeting plaats had, was hy door een „dienstreis" ontloopen. Sedert dien was hy onzichtbaar. Ik begreep niets van hem. Het was voor hem toch precies hetzelfde, welke van de twee drui- venzusters hij kreeg! Of was hy op den gouden tand verliefd geweest en treurde nu om het naar Berlyn vertrokken Mieltje? Maaltje huilde on geveer den heelen dag van verlangen naar haar tweelingzuster. Neen, er waren vele andere dingen, die den armen man dwars zaten. Het meest wel myn plan om het landgoed te koopen. Dat bezorgde Balthassar den hevigsten zielestryd. Eenerzyds meende hy dat ik als landheer een totale mis lukking zou zijn, anderzijds had hy het land goed, dat nu toch in vreemd handen overging, niemand liever gegund dan my. Kom daar maar eens uit, uit zoo'n wirwar! „Mijnheer Hubertus," zei hy op een dag, „het gaat niet. Ik geloof, dat ik wel een beetje recht op uw vriendschap heb, en daarom kan ik u er niet in laten loopen. U weet, dat u het land goed niet alleen kunt beheeren, dat u dan uw geld verliezen zou." „Beste vriend, dat weet ik." „Ja, en ziet u, mynheer Hubertus, als u nu in uw villa kon biyven, bij uw boeken, by uw mooien Bechstein-vleugel, by uw Mathilde, by uw vrouw Sturz, by uw honden en uw jonge vrouw, en ik kon rentmeester zqn en u de ver diensten komen afdragen verdraaid, ik laat me villen, als ze niet aanzieniyk zyn! nu, dan was het te doen! Ik zou me ermee kunnen ver zoenen, ik zou tegen mezelf zeggen: Balthassar, nu is mynheer Hubertus niet meer je vriend, met wien je skaat speelt, dien je bij gelegenheid eens terdege de waarheid zegt, dien je zoo'n beetje bevaderen kon, neen, hy is je baas, en je hebt je daarnaar te gedragen; eveneens heb Je ten eenenmale te vergeten, dat je eens als schoolinspecteur boven zyn echtgenoote hebt ge- staan en dat je toen over haar prestaties als onderwyzeres allen mogelijken nonsens in je no titieboekje hebt genoteerd; kortom, den juisten toon zou ik wel spoedig gevonden hebben Ik onderbrak hem. „Myn beste Balthassar, de juiste toon tegen mij en mijn toekomstige vrouw is alleen die, welke een oprecht en gewaardeerd vriend be zigt." Hij keek opzy. „Mooi!.... heel mooi, mynheer Hubertus. Maar het gaat niet. 't Zit zooMaaltje wil trouwen. Sedert die affaire met Mieltje wil ze niet langer wachten. En ik ben eigenlijk al sedert tien jaar in het geheim met haar ver loofd. Tja, mynheer Hubertus, u zult toch hope lijk niet denken, dat ik ooit tusschen de twee lingen geweifeld heb? Want zie eens hier, als je de keus hebt tusschen twee vrouwen, waarvan de een twee en dertig eigen tanden heeft en de ander maar een en dertig en een kunsttand, dan neem je toch de eerste, nietwaar?" „Natuuriyk!" Hy glimlachte. Ik ben altyd voor 't complete geweest. De an dere gebreken van Emilia wil ik buiten beschou wing laten; want Maaltje heeft me opgebiecht dat zij eveneens gesleed heeft. Maar nu in ernst: de „Druiventros" kunnen we niet laten schieten. Het is haar vaders erfgoed. En je wilt toch ook wel eens zelfstandig worden. En dan, mijnheer, Timm heeft er maar weinig geld uitgenomen, zoodat ik, met wat ik zelf bezit, den aangrenzen- den grond erby zou kunnen koopen en er een mooi bedrüf van maken. Ik kan my natuuriyk niet mijn leven lang met die tapperij occupee- ren; dat laat ik over aan de lieden, die daarvoor zyn aangesteld en aan het toezicht van de vrouw. Ja, mynheer Hubertus, u zult het w« verschrikkeiyk egoïstisch van me vinden, dat ik me zelfstandig wil maken en ik heb weken lang met mezelf overhoop gelegen over de vraag of ik nu trouwen moest of by u rentmeester worden; maar per saldo, ik ben op Maaltje verliefd en als je zeven en veertig bent, is het voor trou wen niet te vroeg. Neemt u het me niet kwa- ïyk?" „Neen, Balthassar! Maar ik zal het landgoed nu natuuriyk niet koopen." Hij liet 't hoofd hangen. „Neen, mynheer Hubertus, dat kunt u ook niet. Zonder my gaat u bankroet!" Gisteren is Emil Bönisch veroordeeld. Hq kreeg twee jaar. Verzachtende omstandigheden. Ik geloof, dat het een minimum-straf is, die hij gekregen heeft. Ik was den rechter voor deze menschelijke uitspraak oprecht dankbaar. De kerel, dien den jongen Lohmann zijn arm ver brijzeld heeft, kreeg anderhalf jaar. Elisabeth Ranke woont in de stad. Zij wacht. Wacht op den liefste. Ik heb beiden bezocht: Emil in de gevangenis en Elisabeth. Emil heeft me volmacht gegeven, zqn vaderlqk erfgoed te verkoopen. „Naar mqn geboortedorp ga ik niet meer te rug," zei hij. „Ik kan me niet door iedereen met scheeve oogen laten aankijken. Ik zal in een ander Silezisch dorp grond koopen en me daar vestigen. Ergens, waar ook veel bosch is." „Denk maar aldoor aan het bosch, beste Emil. Twee jaren zyn geen eeuwigheid. In het groene woud zul je weer biymoedig worden, zul je Je thuis voelen. Het woud is overal hetzelfde. Elisabeth Ranke trof ik aan vol vertrouwen. „Ik geloof, dat Emil goed voor me zal zqn." zei ze. „We hebben elkander vergeven en we moeten er nu alleen voor waken, dat we elkaar nooit meer iets te vergeven zullen hebben." Ik stond verbaasd, toen het meisje dat zoo zeide, hoe klaar zy haar toestand inzag en hoe zy met weinige woorden haar toekomstige le venstaak schetste. Balthassar en ik hebben ons voorgenomen over eenigen tyd voor Emil Bönisch een verzoek om gratie in te dienen by de overheid. Eerst vandaag kwam de oude Krügel thuis. Er komen 'n heeleboel plichtplegingen aan te pas en het duurt 'n heelen tyd vooraleer een on schuldige na 'n revisi#van het vonnis in vrij heid wordt gesteld. Balthassar heeft by deze invryheidstelling een dubbele rol gespeeld. Ten eerste moest hy zelf als aangeklaagde voor de rechtbank verschqnen, aangezien hy den ambtenaar, die zich indertqd voor Krügel's schuld het meest „verdienstelijk" had gemaakt, openiyk een Idioot" had ge noemd, welke beleediging hem een amende honorable en een geldboete van tweehonderd mark heeft gekost (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3