We luisteren naar. R.K.F. telt 45.880 leden FINANCIEN De roofoverval op een dokter Dat gaat niet samen Sport en spel Dagfilm Kerkelijk leven VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 De dadera zijn gearresteerd en hebben bekend RONSELARIJ TE CULEMBORG? Verdwenen jongen te Charleroi gearresteerd HOND MISHANDELD Op medisch advies moest het dier afgemaakt worden VROOLIJKE VARENSGASTEN Door Bouber's Tooneel Een vreemd geval Advocaat uit Boskoop bloedend en in overspannen toestand te Reeuwijk gevonden VLIEGENDE VONKEN MAAKTEN BRAND Woonhuis en schuur liepen ernstige schade op VEETENTOONSTELLING TE LAREN Draverij om de Gouden Zweep BEEN AFGEREDEN Ernstig ongeval bij de Muinck Keizer HET TELEGRAFISCH VER KEER MET CHINA Prijsverschil bij invoer van wikken (Ingezonden Mededeeling Aan bed gekluisterd door rheumatische rugpijn Nu geen spoor van pijn meer f 4000 verduisterd Amsterdamsch effectenhandelaar meldt zich bij de Haagsche recherche VOLKENBONDS VERGADERING De Nederlandsche delegatie noemd Nieuwe opdrachten aan componisten DE DOODSLAG TE GROEDE In verband met het Concertge bouw-jubileum Vervanging der „Van Galen" Vermoedelijk zal de „Flor es" worden aangewezen ZEILEN NIEUWE NEDERLANDSCHE SUCCESSEN TE BURNHAM Zaterdag 4 September Ook nu hebben de bonden weer ongeveer geen vooruitgang van het ledental kunnen boeken Innerlijke organisatie verbeterd Omvang der organisatie DANKTELEGRAM VAN Z. DEN PAUS H. Audiëntie Aartsbisschop In den avond van 10 Augustus men zal Zich de geschiedenis nog wel herinneren ver voegden zich aan het huis van dr. De Ridder op het Oranjeplein te Den Haag twee mannen, die mededeelden, den dokter te willen spre ken. De arts, die op dat moment alleen thuis was, liet de mannen boven komen. Het bleek teen, dat zij gekomen waren om den dokter te dwingen, geld af te geven, aan welk verzoek de arts evenwel geen gevolg wenschte te geven. Er onstond een worsteling. Dr. De Ridder werd tegen den grond geslagen en beroofd van zijn portefeuille, waarin een bedrag van circa f 30. De brutale daders vluchtten, zonder een spoor achter te laten. Het eenige wat de politie bij haar onderzoek kon helpen, was een nauwkeurig signalement, hetwelk dr. De Ridder van de- daders kon geven. De Haagsche politie is er dezer dagen in ge slaagd, de daders van dezen roofoverval achter slot en grendel te zetten. Zondag 29 Augustus heeft de recherche aan gehouden als verdacht van een kleinen inbraak in een wijnhandel in de Anna Paulownastraat, den 20-jarigen J. C. V. Bij het onderzoek, dat de politie in de woning van dezen jongeman in stelde. vond zij verschillende flesschen wijn, af komstig uit genoemden wijnhandel, benevens een boksbeugel. V., die aanvankelijk ontkende en beweerde de flesschen wijn van een onbekenden vriend gekregen te hebben, viel ten slotte door de mand. Tevens kwam vast te staan, dat hij twee mededaders had gehad, terwijl voorts bleek, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan een inbraak in een perceel aan het Smidswater. Op 31 Augustus werd aangehouden de 20-jarige L. J. D., die na een gestreng verhoor toegaf, te zamen met V.. den inbraak de Anna Pau lownastraat te hebben gepleegd. Woensdag 1 September arresteerde de politie nog den 23-jarigen J. J. H. Z. Nadat ook deze jongeman aanvankelijk had ontkend, gaf hij na eenigen tijd toe, zich te zamen met V. schuldig te hebben gemaakt aan inbraken aan het Smidswater en in de Anna Paulowna straat. Tijdens het onderzoek in deze zaken viel het de politie op, dat V. en Z. beantwoordden aan de signalementen, door dr. De Ridder ge geven van de daders van den op hem gepleeg- den overval. Op dien bewusten avond hadden de daders zich ook bediend van een boks beugel. V. en Z. werden nu aan een streng ver hoor onderworpen, waarbij zij bekenden zich aan den overval te hebben schuldig gemaakt Bij confrontatie met dr. De Ridder herkende deze de mannen perti nent. V. en D. werden heden ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Met Z. zal dat morgen gebeuren. Bij informatie bij den commissaris van politie te Culemborg, alwaar een „ronselaar" zou zit ten, die den minderjarigen L. K. uit Tricht zou bewogen hebben naar Spanje te gaan, deelde de commissaris ons mede, dat het zijns inziens nog geheel niet vaststaat, dat K. is „geron seld." Weliswaar heeft deze zich tegen eenige vrienden uitgelaten, dat hij geld zou hebben ontvangen van een persoon om naar Spanje te gaan, doch daarvan is tot nu toe niets vast staand kunnen blijken. Het lijkt onlogisch, dat iemand K. zoo maar een geldsbedrag in han den zou hebben gegeven, zonder verdere waar borgen. Waar in de pers de naam van zekeren De K., bakkersknecht uit Amsterdam ('n vriend van K.) werd genoemd, die in dezen 'n eigen aardige rol zou hebben gespeeld, deelt de com missaris van politie mede, dat daarnaar een onderzoek is ingesteld en dat uit niets is ge bleken, dat De K. bij deze zaak betrokken is geweest. De bewering in de pers, dat De K. niet naar Eindhoven was vertrokken, maar naar Amsterdam, is geheel bezijden de waar heid, daar het jongmensch wel degelijk bij zijn familie te Eindhoven door de politie is aange troffen. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat K. na oneenigheid met zijn ouders te hebben ge had, op een rijwiel van een vriend uit Culem borg is vertrokken, aanvankelijk naar Eindho ven en dat 26 Augustus j.l. dit rijwiel te Cu lemborg op het goederenbureau van de Neder- landsche Spoorwegen is teruggekomen, afge zonden uit Brussel, alwaar derhalve K. toen vermoed werd zich te bevinden. Blijkens later bij de politie te Culemborg ont vangen mededeeling, is de jongen te Charleroi gearresteerd. Dezer dagen kwam de hond van den heer van V. te Maassluis bij de woning van zijn baas in uitgeputten toestand aan. Het dier bleek op ernstige wijze mishandeld te zijn en bloedde hevig. Op medisch advies werd het dier afgemaakt. Uit het onderzoek, dat onder leiding van den burgemeester van Maasland, den heer H. L. du Boeuff, door gemeenteveldwachter en rijkspoli tie werd ingesteld, bleek, dat de hond meermalen op het erf van den landbouwer S. in die ge meente was gekomen. De knecht van dezen land bouwer, de 20-jarige A. S. uit Maasland, werd aangehouden en hoewel hij aanvankelijk ont kende, gaf hy tenslotte toe de mishandeling te hebben gepleegd. Onze Haagsche correspondent schrijft: Dit lustig spel van de haven zooals het aan gekondigd wordt als een creatie van Johan El- sersohn, is voor Bouber's gezelschap, dat er in Den Haag de première van gaf in het Scala theater, eigenlijk een wel wat tamme opgave. De verwikkelingen erin zijn niet van het for maat, dat voor het ware havenleven, en in dit geval: voor het gezelschap karakteristiek is. De gebeurtenissen spelen wel af in een café-tje aan een haven vol „opleggers", welker aantal door een gefingeerde opleving geleidelijk slinkt, en aan boord van een dezer werklooze schepen zelf. Er komen enkele matrozen in voor, eenige koopvaardij-officieren en enkele vrouwen, ken nissen of verwanten der mannen. Doch met dit al is geen havendramatiek, zelfs geen sfeer van den scheepswal ontstaan. De intrige had zich in elke provinciestad kunen afspelen. Mogelijk is deze al te zwakke tooneelstof de oorzaak geweest, dat de spelers niet al te be geesterd waren. Er moest teveel dood maternal in den dialoog overwonnen worden, om tot een vlot geheel te kunnen komen. Zelfs Aaf Bouber onderging er den remmenden invloed van en ook de auteur kon er, met al zijn levendigheid, geen redding in brengen. Daan van Ollefe en Jan van Dommelen waren respectievelijk als zeeman en oud-marineman in hun rol het best op dreef. De laatste had tenminste nu en dan gelegenheid om met een goede matrozengrap schot in de situatie te brengen. Over het geheel bleef het stuk, dat voor vol wassenen geschikt is, verre achter bij de reali teit van het leven, zooals deze in onze haven steden, met of zonder opleving, te observeeren valt. v. O. Donderdag heeft, zoo meldt de Telegraaf, een passeerende brievenbesteller aan den rand van den 's-Gravenkoopschen Plas, onder Reeuwijk, een der meest verlaten plassen van het uitge strekte merengebied, een jongeman in zeer over spannen toestand aangetroffen. De jongeman lag half in het riet verscholen en waarschijn lijk zou de postbeambte hieraan geen bijzon dere aandacht hebben geschonken, omdat in dezen vacantietijd ook de afgelegen gedeelten der Reeuwijksche plassen veel door vreemde lingen worden bezocht, wanneer hij niet reeds op eenigen afstand had bemerkt, dat de onbe kende hevig aan beide polsen bloedde. Op een vraag van den brievenbesteller, wat de oorzaak was van deze ernstige verwondin gen, antwoordde de man, dat hij zich aan het riet had gesneden. De geheele houding van den vreemdeling was echter van dien aard, dat de postbode een in de nabijheid wonenden veehou der verzocht de politie te waarschuwen. Toen deze ter plaatse verscheen, vond zij het slacht offer in zorgwekkenden toestand. Uit alles bleek, dat de man in het water had gelegen, terwijl voorts aan beide polsen met een scheermesje sneden waren toegebracht, waardoor het slachtoffer zeer veel bloed had verloren. Spoedig kon worden vastgesteld, dat men hier te doen had met den 26-jarigen mr. J. H. V„ die zich sedert een jaar in zijn ge boorteplaats Boskoop als advocaat heeft ge vestigd. Nadat dr. Batelaan de eerste hulp had verleend, is de heer V. naar het Van Itterson- ziekenhuis te Gouda overgebracht. Door vonken uit een brandenden waschketel is Donderdagmiddag brand ontstaan op het erf van de tuinderij der wed. v. d. Ende aan den Groenenweg te 's Gravenzande. De hevige wind joeg het vuur snel aan, zoo dat binnen enkele oogenblikken zoowel de schuur als het woonhuis, dat juist tusschen den vuurhaard was gelegen, werden aangetast. De brandweer van 's Gravenzande was juist twee dagen op een uitstapje in het buitenland, doch daar de brand ook op de grens der ge meente Naaldwijk woedde, rukte deze brandweer met de motorspuit uit. Door krachtig optreden heeft men den brand vrij spoedig kunnen bedwingen, doch schuur en woonhuis bekwamen ernstige brand- en water schade, die door verzekering wordt gedekt. Op Woensdag 15 Sept. a.s. zal onder de auspiciën van de Gooische Landbouw-Sport- vereeniging met medewerking van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Gooiland, de bekende jaarlijksche tentoonstel ling van rundvee, paarden, varkens, schapen, geiten, enz. te Laren (N.-H.) worden gehouden. Tal van particulieren, boerenleenbanken en boerenbonden in het Gooi en omgeving, alsmede het bestuur van Stad en Lande van Gooiland, hebben voor deze tentoonstelling belangrijke bijdragen beschikbaar gesteld. Behalve de vele afdeelingen voor niet-gere- gistreerd fokvee, zijn er ook diverse rubrieken voor geregistreerd vee in het uitgebreide ten toonstel" gsprogramma opgenomen, zooals: stieren, hengsten en merriën, schapen (Texe laars), geiten en bokken. De 15de September is tevens een zeer be langrijke draversdag voor het Gooi, want des middags zal op de uitnemend geschikte baan van den Eemnesserweg te Laren een groote draverij om de Gouden Zweep van Laren wor den gehouden. Behalve de zeer kostbare Gou den Zweep zijn voor deze draverij geldprijzen uitgeloofd resp. ƒ300, ƒ125, ƒ75 en ƒ25. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer J. H. Maas, Sarphatipark 135, te Amster dam (Z.), telefoon 25868. Vrijdagnacht, omstreeks half één vond een ernstig ongeval plaats op het terrein van de Muinck Keizer te Zuilen. Een 20-jarige rangeer der is vermoedelijk komen te struikelen en aan gereden door een rangeerlocomotief, waardoor zijn rechter onderbeen werd afgereden. Dr. ter Haar uit Zuilen verleende de eerste hulp, waar na het slachtoffer met spoed vervoerd is door den inmiddels gewaarschuwden G. G. en G. D. naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. De Chineesche telegraafadministratie bericht, dat tot nader aankondiging geen uitgestelde of brieftelegrammen zijn toegelaten in het verkeer met China. Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, heeft de minister van Economische Za ken naar aanleiding van verzoeken van kleine landbouwers, die wikken als groenbemesting aanwenden, het prijsverschil bij invoer van wikken verlaagd en gebracht van ƒ3.op 1.— per 100 KG. „Ik leed gedurende jaren aan rheumatische pijnen in mijn rug. Van tijd tot tijd moest ik zelfs een paar dagen in bed blijven. Ik kon niet loopen of staan. Daar mijn vader van de zelfde pijnen verlost werd door Kruschen Salts probeerde ik het ook. Nu heb ik niet het minste teeken van pijn meer. Mijn vader die al over de 80 is, heeft nooit ergens last van dank zij Kruschen Salts". Mevr. H. R. Evenals bij deze dame en haar vader zullen ook bij anderen die geregeld hun kleins dage- lijksche dosis Kruschen Salts nemen, allerlei klachten als rheumatische pijnen, hoofdpijn, constipatie enz. niet bestaan. Door de aan sporende werking van Kruschen Salts op de inwendige organen blijft uw organisme vrij van alle schadelijke stoffen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a ƒ0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op hpt etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Bij de Haagsche Recherche heeft zich ge meld de 35-jarige effectenhandelaar H. O., wo nende te Amsterdam, die zich volgens zijn ver klaringen had schuldig gemaakt aan verduiste ring van f 4000.ten nadeele van een te Am sterdam gevestigd effectenkantoor. Hij zal op transport gesteld worden naar Amsterdam. In de Nederlandsche delegatie ter achttiende Volkenbondsvergadering, welke 13 September te Genève zal beginnen, zijn benoemd als ver tegenwoordigers: dr. H. Colijn, minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, minister van Buitenlandsche Zaken a.i., leider der delegatie; jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud minister van Buitenlandsche Zaken, plaatsver vangend leider der delegatie; mr. J. Limburg, lid van den Raad van State; mr. W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, met dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid van dr. Colijn te Genève de heer Van Lanschot zal worden beschouwd als plaats vervangend vertegenwoordiger. Als plaatsvervangende vertegenwoordigers zijn benoemd dr. A. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij den Volken bond, prof. mr. dr. J. P. A. Framjois, admini strateur, chef van de afdeeling Volkenbonds zaken van het departement van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam; mevrouw C. A. Kluyver, referendaris aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Van de delegatie zal voorts deel uitmaken de heer A. J. Lievegoed, chef van den Regeerings- persdienst. Als secretaris zal optreden jhr. O. Reuchlin, gezantschapssecretaris 1ste klasse en als ad junct-secretaris dr. H. N. Boon, gezantschaps attaché. Naar wij vernemen, heeft mr. J. H. Rolan- dus Hagedoom, raadsman van den landbouwer F. J. G„ te Groede, die door het Gerechtshof te 's-Gravenhage wegens doodslag veroordeeld is tot drie jaar gevangenisstraf, van dit arrest cassatie aangeteekend. G. had tijdens een twist een schot gelost op den landarbeider Van de W., die daardoor vrij wel op slag is gedood. De Middelburgsche rechtbank had G. tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld en hoewel de procureur-generaal in hooger beroep ontslag van rechtsvervolging wegens beroep op noodweer-exces had gevorderd, heeft het Hof dit beroep verworpen en het vonnis van de Mid delburgsche rechtbank bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, welke tot drie jaar ver minderd werd Naar wij vernemen, heeft het Concertgebouw- bestuur te Amsterdam aan verschillende Neder landsche en buitenlandsche musici opdrachten verstrekt tot het schrijven van vrije compo sities. Van de Nederlanders ontvingen een verzoek o. a. de heeren Badings, Pijper, Van Otterloo. Van Lier, en van de buitenlanders o. a. Richard Strauss, Bela Bartok, Strawinsky en Kodaly. Ook Albert Roussel was aangezocht, doch deze is onlangs overleden. Naar wij vernemen, wordt overwogen om bin nenkort H.Ms. torpedobootjager „Van Galen" te Shanghai te vervangen door een flottielje- vaartuig van Ned.-Indië. Hiervoor zal vermoe delijk H.Ms. „Flores" worden aangenomen. De Nederlandsche deelnemers in de interna tionale sharpieklasse van de Burnhamweek blij ken nog steeds de gevaarlijkste tegenstanders voor de andere zeilers te zijn. In den individueelen wedstrijd was zoowel de eerste als de tweede plaats voor een Neder landsche boot, terwijl in de teamrace de tweede en de derde plaats bezet werd. Onze landge- nooten doen inderdaad al het mogelijke om den Nederlandschen zeilnaam in Engeland hoog te houden. Toen er Donderdagmorgen voor den indivi dueelen wedstrijd gestart werd, stond er storm uit het Zuid-Westen, waarnaar vele deelnemers met bezorgd gezicht keken. Bijna allen reefden zeil, bijna zeggen wij, want er waren er twee. die ongereefd met hun booten aan den start verschenen: de bemanningen van de „Mieke II" en de „Wilgenhoek." Zoowel Borgerhoff Mulder en Ritman als Coops en Borst durfden het aan in een derge- lijken wind met volle zeilen uit te komen. Hun durf werd beloond, want zij kwamen steeds meer voor op de Engelsche tegenstanders. De „Mieke II" nam zelfs nog een flinken voor sprong op de „Wilgenhoek" en onder verbazing van de Engelschen, die gedacht hadden dat zeker één van de Nederlandsche booten zou om slaan of averij krijgen, kwamen Borgerhoff Mulder en Ritman als eerste door de finish met twee minuten voorsprong op hun als tweede eindigende land- en clubgenooten Coops en Borst en met vele minuten voorsprong op de „Ynys" gezeild door Marsh en Robertson In den middag werd de eerste teamrace ge houden om den Ariel-challenge-cup. In deze races mag een vereeniging met twee booten uit komen en de resultaten van beide booten geven de plaats van de vereeniging in het klassement aan. In deze race waren onze landgenooten niet zoo gelukkig. Reeds kort na den start kwam de „Mieke II" in aanvaring met de „Titania" van de Royal Corinthian Yacht-club. De Engelsche boot kwam er het minst goed af en moest den strijd staken. Borgerhoff Mulder en Ritman konden evenwel doorzeilen; na fraaien strijd werd kap. Dawes, die een soort monopolie schijnt te bezitten, op de eerste plaats in team races, met zijn „Cutty Sark" weer eerste. De „Wilgenhoek" kwam als tweede binnen voor de „Mieke II" terwijl de „Ynys" van de It- chenor Sailing-club als vierde eindigde. Daar van het team van de Royal Corinthian Yacht- club alleen de „Cutty Sark" binnenkwam, heeft de watersportvereeniging „Loosdrecht" na .deze eerste race een goede kans op het winnen van den beker. Dit hangt nu af van de plaatsen, welke de „Mieke II" en de „Wilgenhoek" en de booten van de Royal Corinthian Yachtclub in de nog resteerende twee races zullen bezetten. HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-ultzcn- din:r> 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Radiotooneel en gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonmuziek. 1.0O—1.45 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.20 Gramofoonpla ten. 2.40 Reportage. 3 00 „Fantasia". 3.40 Reportage. 4.00 „Musica". 4.30 Esperan- to-ultzendlng. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Soilstenconcert. 5.40 Literaire cause rie. 6.00 Orgel en zang. 6.30 „Ramblers". 7.00 ..Filmland". 8.00 Herhaling SOS-be- richten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Va- ria. 8.15 C. Steyn's Accordeon-orkest. 8.40 Zang. 9.00 VARA-Orkest. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 VARA-Orkest, 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (KltO-uttzencling. 4.00—5.00 HIRO) 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO- Melodisten en solist (Om 1.00 Gramo- mofoonmuziek en postduivenberichten 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Or- kest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoon muziek. 4.10 „Wat is een medium?", cau serie. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Spraakgebrekkig- heid en geestelijke volksgezondheid", causerie. 7.35 Actueele aetherflltsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Chansons. 9.10 De KRO-Melodisten en solist. 9.30 Chansons. 10.00 De KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internatio nale sportrevue. 10.5512.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH, 15O0 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.10 Sportre- portage. 12.30 Henry Hall's Band. 1.20 Commodore Grand-orkest. 2.20 Gramo foonmuziek. 2.50 Orgelspel. 3.20 Het Brldgewater Harpkwintet. 4.00 Sportre- 484 'M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Gramofoonmuziek. 11.35—12.2o Omroep- dansorkest. portage. 4.20 Het Dulay-kwintet. 5.05 Sportreportage. 5.50 De Dolce Singers". 6.20 Berichten. 6.40 G. Scott Wood's Six Swingers. 7.1o BBC-Northem-orkest en solist. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Variété. 9.20 Filmdiscussie. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-Variété-orkest en solist. 11.05 „Good correspondents", causerie. 11.20 Jack Harris' Band. 11.50 Berichten. 12.00— 12.20 Vervolg dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Gevarieerd con cert en zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Cellovoordracht. 4.05 Kamermuziek. 5.20 Populair concert. 6.35 Gramofoon muziek. 7.35 Zang. 8.00 Gramofoonmuz. 8.05 Zang. 8.20 Symphonieconcert uit Vichy. 11.20 Goldy-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Landes-sympho- nie-orkest Saarpalts. 12.20 Ostiand-ork. 2.35 Gevarieerd concert. 3.20 Gramofoon muziek. 4.20 H. Hagestedt's orkest en harmonie-orkest. 6.25 Amusementssextet en soliste. 7.40 Kamermuziek. 8.30 Om roeporkest, -koor en solisten. 10.50 Re portage. 12.201.20 R. Gaden en W.tHass met hun dansorkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.i 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Muzikale causerie (met gr .pi.). 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Kamermuziek. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepork. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.40 Viool en piano. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Om roeporkest. 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gra mofoonmuziek. 2.20 L. Darcy's orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepor kest. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.25 Dans muziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.45 Om- roepsalonorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.2o Kleinorkest. 8.50 Radiotooneel met muziek. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20— 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest m. m. v. solisten. 9.20 Be richten. 9.35 Gramofoonmuziek. 10,20 Berichten. 10.50 K. Ristenpart's Kamer orkest. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 Rob. Gaden en Wald. Hass met hun dansorkesten. Het jaarverslag van de R. K. F., die Zondag a.s. in Den Bosch haar algemeene vergadering houdt, vangt aan met onmiddellijk de aan dacht te vestigen op twee zaken, n.l. het feit, dat het ledental der meeste bonden geen voor uitgang laat zien en voorts de innerlijke orga nisatie der federatie. Ook nu weer hebben onze bonden, aldus he'. verslag, ongeveer geen vooruitgang in ledental kunnen behalen. Slechts een enkele bond hield zich volledig staande, de meeste hebben ech ter een verlies aan leden te boeken. Er is mo menteel meer sprake van het gewonnen terrein te behouden dan van ledenwinst en verder nog dan vorig jaar zijn wij van de 50.000 leden verwijderd. Vertoont in dit opzicht het nu voorbije jaar overeenkomst met het vorige, beter en veel beter is het gesteld geweest met de innerlijke organisatie der Federatie. Voor een belangrijk deel is dit te danken aar. de reorganisatie van de bestuurscommissie, door de vorige algemeene jaarvergadering tot stand gebracht. Bestond deze commissie vorige jaren uit slechts enkele personen, nu werd deze com missie samengesteld uit vertegenwoordigers var. alle bij de Federatie aangesloten bonden plus voorzitter, geestelijk adviseur en secretaris-pen ningmeester; waardoor meer dan voorheen alle bonden in het bestuurlijk werk der Federatie betrokken werden. Zoo ontstond er meer regelmatig contact tus schen de bestuurderèn van onze bonden en kon den verschillende aangelegenheden na grondi ge voorbereiding beter worden geregeld dan voorheen. Daardoor werd ook de geest In de landelijke organisatie beter, de uitwisseling van gedachten werd er door bevorderd, er had meer overleg tusschen de leiders in de verschillende deelen des lands plaats, waardoor sneller en gemakkelijker kon worden gewerkt. Dat de samenwerking tusschen de aangeslo ten bonden eveneens veel beter was dan esti vorig jaar, bewijst wel het feit, dat de pró- motie- en degradatieregeling tusschen de dio cesane bonden en den I. V. C. B. bij de R. K. F. dit jaar geen punt van bespreking behoef de uit te maken, wijl de bonden, zelf geheel tot overeenstemming kwamen en de Federatie kon volstaan met deze overeenkomst te sanction- neeren. De registratie van clubnamen, door de vorige jaarvergadering thans reglementair verplicht gesteld, is ter hand genomen. Van sommige bonden heeft de R. K. F. zeer lang op gegevens gewacht. De eerste publicaties zijn intusschen réeds geschied, de volle medewerking van bon den en vereenigingen zal echter noodig zijn om de registratie geheel tot een goed einde te brengen. Immers, de grootste moeilijkheden ko men eerst dan, als een groot aantal vereenigin gen die denzelfden naam voeren, van naam zal moeten veranderen. Uitvoerig wordt verder in het verslag stilge staan bij de Twentsche kwestie, een aangele genheid, welke nog steeds niet is opgelost. Van de bij de R. K. Federatie aangesloten bonden ontving men de volgende gegevens per 1 Mei 1937; ter vergelijking worden de cijfers van eenige voorgaande jaren wederom gepubli ceerd. Senioren 1933 1934 1935 1936 1937 RKVB Bosch 6473 7690 8077 7583 7307 DHVB 7471 7835 8618 8289 7725 RKLVB 5347 5573 6532 7088 7061 RKVB Utrecht 5050 6031 6611 6663 6095 RKVB Breda 2624 2900 3294 3100 3121 Totaal 26974 30029 33132 32723 31182 Uit deze cijfers blijkt dat het grootste leden verlies in Haarlem valt. De D.H.V.B. ging met ongeveer 550 senioren achteruit. Ook in Utrecht is een aanmerkelijk ledenverlies te boeken. Een kleine 600 leden werden hier minder gere gistreerd. In de noordelijke bisdommen bedraagt het verlies dus ongeveer 1100 senioren. In de zuidelijke bonden daartegenover is het verlies heel gering, getuigen Den Bosch en Limburg, in Breda is zelfs nog eenige ledenwinst. Het verlies aan senioren-leden was vorig jaar ruim 400 leden; dit jaar 1416 leden; zoodat in twee jaar een aanmerkelijk ver lies van ongeveer 2000 senioren geconsta teerd moet worden. Junioren 1933 1934 1935 1936 1937 RKVB Bosch 964 1804 2100 2715 2996 DHVB 4918 5530 5740 5467 5364 RKLVB 1326 1755 1803 1814 RKVB Utrecht 1863 2708 3511 3491 3553 RKVB Breda 785 1015 850 971 Totaal 7745 11353 14121 14336 14698 Een verheugend feit is het dat overal het ju niorental nog een stijgende lijn vertoont. Al leen Haarlem maakt hierop een uitzondering met een nieuw verlies van ruim 100 junioren. Daardoor kreeg de winst in alle oyerige bon den behaald een geduchten knauw, doch het slotcijfer wijst nog op een winst van 372 ju nioren. In totaal telt de R. K. F. thans: Vereenigingen 1933 1934 1935 1936 1937 RKVB Bosch 222 271 255 239 228 DHVB 183 190 201 199 181 RKLVB 183 172 196 213 219 RKVB Utrecht 152 185 190 193 177 RKVB Breda 75 86 86 78 76 Totaal 815 904 928 922 881 De disconto-verlaging van de Bank van Frankrijk moet aan het streven der regee ring worden toegeschreven, om de lasten van handel en industrie te verlichton. De rubberuitvoer van Malakka bedroeg in Augustus 64.525 ton tegen 71.863 ton in Juli en 43.506 ton in Augustus 1936. De Mc Keesport Tin Plate Corp. behaalde in het eerste halfjaar per 3 Juli j.l. een ge consolideerde netto-winst van 773.373 of 1.06 per aandeel. Het Journal of Commerse" raamt den ka- töenoogst in de Vereen. Staten op 16.457.000 balen, hetgeen één der grootste oogsten is, die ooit toerd bereikt. 143 Amerikaansche Spoorwegen boekten in Juni 18.55 millioen aan netto-ontvang sten tegen 9.01 millioen in Juni 1936 en een verlies van 5.35 millioen in Juni 1935. In het eerste halfjaar 36.1 millioen tegen een verlies van 23.07 millioen in het eerste halfjaar van 1936 en een ver lies van 61.54 millioen in dezelfde perio de van 1935. De Atlantic Refining heeft den benzine prijs te Philadelphia met dollarcent per gallon verlaagd, waartoe zij door de con currentie werd gedwongen. De president verwachtte, dat deze strijd niet lang zal duren. De Federal Reserve Bank te Kansas City heeft het disconto van 2 pCt. tot IV2 pCt. verlaagd. De uitvoer van goederen door de Vereen. Staten bedroeg in de eerste zeven maanden 1803 millioen tegen 1335 millioen in de zelfde periode van 1936. De invoer beliep 1948 millioen tegen 1359 millioen. Het invoer-overschot bedroeg 145 millioen te gen 24 millioen. De staalschroot-prijs in Amerika is met 1.25 tot 22.75 per ton verlaagd ten ge volge van verkoopen spoorwegstaalschroot door de Baltimore and Ohio Rrd. De Standard Oil-groep keerde in het der de kwartaal 31.97 millioen aan dividenden uit tegen 29.91 millioen in het tierde kwartaal 1936. In de eerste negen maanden 152.41 millioen tegen 124.6 millioen in de overeenkomstige periode van 't vorig jaar. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag 1.52 millioen lb. tegen 2.91 mill, lb. Dinsdag j.l. De loodvoorraden bij de Amerikaansche smelterijen en raffinaderijen bedroegen per 1 Augustus j.l. 187.654 ton, hetgeen 2777 ton minder was dan per 1 Juli. Op 1 Augustus 1936 bedroegen de voorraden 318.339 ton. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam ov 8.98/28.99/2 (vorig slot 8.99%); de Dollar op 1.81 Vb 1.81(vorig slot 1.81/a.)de Frank op 6.76 6.77/2 (vorig slot 6.77/2); de Belga op 30.5230.55 (vorig slot 30.53) en de Zwit ser sche Frank op 41.6241.65 (vorig slot 41.65). De Nivas verkocht 60 ton superieure sui ker voor consumptie en 7800 ton bruine suiker met bestemming naar Nieuw-Z^e- land. De Amerikaansche schatkist hoekt voor de eerste twee maanden van 1938 een te kort van 352.14 millioen hetgeen 2.40 millioen meer is dan in het vorig dienstjaar. Elftallen senioren 1933 1934 1935 1936 1937 RKVB Bosch 328 398 426 412 337 DHVB 434 451 494 456 417 RKLVB 245 247 303 327 335 RKVB Utrecht 261 300 333 330 301 RKVB Breda 135 134 152 139 120 IVCB 186 207 212 235 254 Totaal 1589 1737 1920 1899 1764 Liep het aantal vereenigingen over het vorig vereenigingsjaar slechts met 6 terug, nu is een veel grooter verlies te boeken. Niet minder dan 41 vereenigingen zijn, al dus het verslag, dit jaar uit onze gelede ren verdwenen, meestal werden deze clubs geheel opgeheven! Geheel in overeenstem ming hiermede is de teruggang in elftallen. Niet minder dan 135 elftallen werden dit seizoen minder in onze competities inge deeld dan vorig seizoen. Het vorig jaar was de teruggang in elftallen nog slechts 21. Alleen in Limburg is van teruggang geen sprake, hier steeg het aantal vereenigingen nog met 6 en het aantal ingedeelde elftal len met 8. In het slotwoord van het verslag wordt met vreugde geconstateerd, dat in het afgeloopen jaar de samenwerking beter was dan voorgaan de jaren veelal het geval is geweest. Het is verblijdend te kunnen constateeren dat de onderlinge waardeering en het ver trouwen groeiende zijn. Wij vertrouwen, aldus het verslag, dat ook komende jaren getuigen mogen zijn van een eensgezinde samenwerking van de bondsbe- stuurderen in de Federatie en dat het ook daar door moge gelukken den teruggang in de be weging, mede het gevolg van de ongunstige tijdsomstandigheden, niet alleen te boven te komen, maar ook opnieuw een tijdperk van grooten bloei van de beweging te bereiken. Als antwoord op het telegram, dat het comité van de Missiologische Week van Nijmegen met instemming van de vergadering aan Z. H. Paus Pius XI heeft gezonden, mocht de secretaris van het comité, P. Dr. Gregorius O.M.Cap., het vol gende telegram uit Rome ontvangen: De H. Vader dankt de deelnemers aan de Missiologische Week, die te Nijmegen waren vergaderd, smeekt om goddelijke verlichting over hun werk en zendt aan allen, die tegen woordig waren, Zijn Apostolischen Zegen. (wg.) Kard. Pacelli. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht wl de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6