De Indische Week te Deventer De internationale moraal HET VERSCHIL EEN INTERESSANTE TENTOONSTELLING VERANTWOORDELIJKHEID VAN EUROPA VRIJDAG 3 SEPTEMBER :937 Georganiseerd bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Middelbare Kol. Land bouwschool Bezoek zeker waard! Wat er te zien zal zijn In den tuin De optocht DE LEIPZIGER MESSE Het bezoek is bevredigend geweest Afschaffing der omzetbelasting gevraagd Nieuwe gezant van België J. baron Herry, tot dusver gezant te Luxemburg, benoemd LANDBOUWTENTOONSTEL LING TE HULST Minister Steenberghe heeft heden de opening verricht r: Vroolyk tooneel voor de jeugd Beslissing van de jury in zake de prijsvraag van „Ons Leekenspel" BUITENLANDSCH OVERZICHT Waar ligt de fout van alles? Ned. Heidemaatschappij 49ste algemeene vergadering te Enschede TENTOONSTELLING VAN WARMBLOEDPAARDEN Eenheid in organisatie voor de fokkerij noodzakelijk CONGRES P.B.N.A. ARNHEM Verdacht van poging tot doodslag Gearresteerde zou met een auto op twee menschen inge reden zijn OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Restitutie invoerheffing zalm VONNIS INGEVOLGE DE MERKENWET HET APOSTOLAAT DER HEREENIGING Momenteel maakt het vriendelijke stadje Deventer zich op het 25-jarig bestaan der Middelbare Koloniale Landbouwschool op luisterrijke wijze te vieren. Zoo zal onder auspiciën der V.V.V. De venter op de terreinen der Buitensociëteit een koloniale tentoonstelling worden get- houden, welke bijzonder belangrijk zal zijn zoowel voor het Nederlandsche als voor het Indische bedrijfsleven. Onder de deskundige leiding van prof. dr. Ph. L. Cosquino Debussy, directeur der afdeeling Han delsmuseum van het Koloniaal Instituut te Am sterdam, en diens staf, zal een overzichtelijk beeld worden gegeven van de voornaamste kolo niale handelsproducten, zoowel wat hun pro ductie als verwerking betreft. Ook zullen voor aanstaande Nederlandsche en Indische indus trieën, maatschappijen en firma's, den bezoeker het afgewerkte Indische product toonen. Is deze Koloniale Tentoonstelling reeds van het grootste gewicht, nu men in deze tijden van een economische opleving in Nederlandsch-Indië spreken mag, anderzijds zal de bezoeker over tuigd worden van de groote internationale be langrijkheid van ons tropisch rijk op economisch gebied, alsmede van het vele dat door het „kleine" Nederland in het verre Oosten werd gewrocht. Het gebouw der Buitensociëteit is in een z.g. „Pendoppo" herschapen, geheel in voor namen Javaanschen bouwstijl gehouden, en zal u Insulinde, het land der onbeperkte mogelijk heden, in al zijn grootschheid toonen. De V.V.V. meende ook het nuttige aan het aangename te moeten verbinden en zal in De venter gedurende deze Indische Week op het tentoonstellingsterrein een plaats van jolijt scheppen in een typisch Indische sfeer. Een Indisch restaurant, met inlandsche be diening, staat gereed den bezoeker op zijn wen ken te bedienen, indien hij kennis wil maken met een „Rijsttafel" of een der speciale Indische schotels, welke het gehemelte van den meest verwenden gastronoom zullen streelen. Deze expositie, aangeduid met „Indische Week", zal te bezichtigen zijn van 1119 Sep tember a.s. V.V.V. is met deze waarlijk grootsche plannen gedekt door een zeer aanzienlijk waarborgfonds, waaraan op werkelijk unieke wijze steun is ver leend door personen en instellingen, die in dit streven iets ongemeen nuttigs zagen. In de Sociëteit maakt het statige echt Indi sche interieur reeds aanstonds indruk op den bezoeker. Ir. Knuttel is hiervan de ontwerper. Voor de uitvoering in hout zorgde de firma Hendriksen en Nieuwenhuis, voor de feërieke decoraties, de jonge bekwame vakman Holtkamp. Nog eenige andere namen mogen hier niet verzwe gen worden, te weten die van de firma Gebrs. Cohen voor de aankleeding, firma Schaap voor licht en van den bekwamen opzichter Looman, die de leiding heeft over het geheele uit te voeren werk. Laat de asp. bezoeker zich voorstellen te toe ven in den kraton, het verblijf van den Soesoe- hoenan van Solo, en wel voornamelijk in dat gedeelte, dat Pendoppo wordt genoemd. De benedenzaal dezer Pendoppo is geheel in gericht door de afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut. Men treft er onder meer aan een reusachtige maquette, voorstellend onzen Archipel, waarop zijn aangegeven de kustverlichting, de radio bakens, de luchtverbindingen, alsmede de weten schappelijke proefstations, welke Insulinde rijk is. Dat in deze omgeving eveneens aan Curagao en aan Suriname op behoorlijke wijze aandacht is geschonken, lag vrijwel voor de hand. De be doeling was immers den bezoeker kennis te laten maken met het voornaamste onzer overzeesche bezittingen, waartoe maar al te dikwijls alleen de Oost wordt gerekend. Boven alles uitstekend verheft zich 'n groote Globe, waaronder zich het glazen P.T.T.-heilig- dom bevindt, waar de bezoekers, die zich daartoe aangetrokken gevoelen, met hun vrienden en verwanten onder de tropenzon kunnen telefo- neeren. tegen een zeer gereduceerd tarief. De oogen zullen echter weldra vermoeid raken van de vele interessante voorwerpen van groo- tere of kleinere afmetingen, en daarom moet het een weldaad voor menigeen zijn, den blik te kunnen richten naar den kant van het too- neel, welks achterwand geheel in beslag geno men wordt door Eland's zoo prachtig getroffen Preanger landschap, fel beschenen door mach tige lampen, die hier de zon moeten imiteeren. Hoe langer men naar dit unieke werk kijkt, des te duidelijker zal het worden van welk een immense grootheid de Preanger is, niet alleen als cultuurlandschap, doch bovendien als toeris tengebied. Over alles welft een hemel, buitengewoon ar tistiek uitgevoerd door de heeren Knuttel en Holtkamp en onder dit statige dak vindt men dan voorts de zeer interessante inzendingen van de P.T.T., de K.L.M., de Stoomvaartmij. „Ne derland" en van den Rotterdamschen Lloyd. De linkerhelft van de zaal is ingenomen door een zeer gedétailleerde uitstalling, betrekking hebbend op het productievermogen van Neder landsch-Indië. Men zal er vinden groepen, ge wijd aan rubber, suiker, thee, tabak, koffie, kina, cacao, derris, voedingsmiddelen, vezelstoffen, oliehoudende zaden, gommen en harsen. Aan het tot stand komen van de zeer leer zame groep Rubber heeft de Rubberstichting haar medewerking verleend. Voorts is er een groote maquette eener boerderij, waarin tal van toepassingen van rubber voor den landbouw zijn aangegeven, op zich zelf reeds een inzending, Welke sterk de aandacht der bezoekers zal trek ken. In den tuin treft men o. m. een echt Indisch restaurant aan, waarvan o. m. deze bijzonder heid kan worden vermeld, dat het ook een zeer fraaie verzameling Indische en Nederlandsche kunstvoorwerpen bevat, o. a. schilderijen van bekende Nederlandsche. meesters. De exploitant hiervan is de heer De Jong, eigenaar van het Indische restaurant „Tampat Senang" in Den Haag. Een uitvoerige beschrijving van alles, wat de Indische Week te Deventer zal brengen, zou ons ongetwijfeld te ver voeren. Zonder over drijving mag echter worden getuigd, dat al hetgeen hier gepresteerd wordt, al het interes sante en mooie dat hier wordt geëxposeerd en samengevoegd tot een groote, bonte show, een zeer druk bezoek verdient. Werkelijk, door weg te blijven van de Indische Week en wij, door V.V.V. „insider" gemaakt, mogen dat zeggen ontzegt men zich iets, waarvan men later, na het beluisteren van enthousiaste menschen, die er dan wel geweest zijn, spijt zal hebben. Het geheel zal worden opgeluisterd door het houden van een Indischen optocht op Woensdag 15 September. Deze optocht, waarbij de bekende tooneel- speler Cruys Voorbergh van advies zal dienen, wordt geheel samengesteld door leerlingen van de Middelbare Koloniale Landbouwschool en is voorzien van een rijkdom aan Indische voorwerpen, welke uit Insulinde geïmporteerd zijn of door de leerlingen vervaardigd onder leiding van den heer de Bie, organisator van den stoet. De indeeling is als volgt: krontjong-band op wagen (Indische tokkelmuziek)limonadever- kooper, ijsverkooper, Wajang-koelit op wagen (schimmenspel), Wajang-golèk op wagen (pop penspel), vogelkoopman, ronggèng (straatdan seres) Ankloeng-groep (muziekinstrumenten van bamboe), Dajaksch hoofd, Koeda kèpang (ruiterspel), dragers van landbouwwerktuigen, waterdrager, houtdrager, kapokdrager, rijstdra- ger, ambachten op wagen, vruchtenkoopman, groep serimpi's (danseressen van vorstelijken bloede), prijajé (Javaan van stand), groep be- daja's (danseressen van adel), satéverkooper (verkooper van geroosterd vleesch aan stokjes), palmwijnverkooper, katjangverkooper, wajang wong (Inlandsch tooneel), mandenkoopman, draagstoel, man met vechthaan, Rangda masker op wagen (hoofdfiguur in het Balische barong- spel). Nu de Leipziger Najaars-Messe gesloten is, kunnen met betrekking tot het verloop de in drukken als volgt worden samengevat: Het bezoek is bevredigend geweest. De handel in de verschillende afdeelingen schijnt voor de bin- nenlandsche consumptie naar verhouding beter te zijn gegaan dan voor exportzaken. Verkoo- pen naar het buitenland worden o.a. gerappor teerd in: huishoudelijke artikelen, glas, porse lein en aardewerk, speelgoederen, textielwaren, kunstnijverheidsproducten, artikelen van de lederwarenbranche (meer speciaal kunstleder), goud- en zilverwerk, bijouterieën, prentbrief kaarten, boek- en plaatwerken. Als koopers worden op de eerste plaats genoemd: Oosten rijk, Italië, Zwitserland, Nederland en Neder landsch-Indië, Turkije, Canada en de Ver- eenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Zuid- Afrika. Verder wordt nog gemeld, dat de buitenland- sche inzenders over het geheel zeker voldaan zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken heeft zich gewend tot den minister van Financiën met een adres, waarin zij als haar meening uitspreekt, dat de overheid ten aanzien van de meest drukkende lasten het bedrijfsleven op korten termijn tegemoet dient te komen. Onder die meest drukkende lasten rekent adressante ook de omzetbelasting, die, zooals zij opmerkt, in vele gevallen ontaard is van een belasting, die op den verbruiker bedoelde te drukken, in een typische bedrijfsbelasting. Uit voerig wijst de Kamer op eenige onbillijkheden in deze wtet. Zij hoopt, dat de toestand van 's lands finan ciën het mogelijk zal maken, de belasting te doen eindigen op het tijdstip, waarop de be treffende wet komt te vervallen, d.w.z. op 31 December 1938. Daarnaast is zij van oordeel, dat er reeds thans voor de regeering alle aanleiding bestaat om ten aanzien van de omzetbelasting het bedrijfsleven tegemoet te komen. Tot gezant van België te 's Gravenhage is benoemd J. baron Herry, tot dusver Bel gisch gezant te Luxemburg. Aan het Vad. ontleenen we de volgende bij zonderheden over den nieuwen gezant. Baron Herry werd geboren te Gent in 1889. Hij studeerde aldaar aan de Rijksuniversiteit, welke hij in 1911 als ingenieur verliet. Na eeni- gen tijd bij een industrieele onderneming werk zaam te zijn geweest, werd hij in 1914 opge nomen in het kader van de ambtenaren van het Departement van Buitenlandsche Zaken Hij nam deel aan den wereldoorlog als vrij williger in het Belgische leger en werd in 1919 benoemd tot tweeden legatiesecretaris te Lon den. In 1921 ging hij over naar Berlijn als eer ste legatiesecretaris en waarnemend gezant- schapsraad. Hij was aldaar ook nog zaakgelas tigde van Mei tot Juli 1920. In 1922 ging hij mede naar Den Haag als secretaris van de Bel gische delegatie op de internationale conferen tie. Vervolgens werd hij belast met een stu die-reis naar China, die drie jaar duurde. Van 1925 tot 1930 was baron Herry directeur-gene raal van de afdeeling buitenlandsche handel aan het Departement van Buitenlandsche Za ken en van 19301932 directeur van het Rijks- handelsbureau te Brussel. Vervolgens vertrok hij naar Parijs als zaakgelastigde. Na den dood van Koning Albert nam hij gedurende eenige maanden interimair de functie waar van hof maarschalk. Sedert 31 Maart 1936 was baron Herry gezant te Luxemburg. In verschillende Vlaamsche bladen is onlangs naar aanleiding van de thans definitief geworden benoeming van baron Herry herhaaldelijk beweerd, dat deze laatste de Nederlandsche taal niet vol doende beheerschte voor het vervullen van den hem thans toegewezen diplomatieken post in Nederland. Hiertegen wordt echter van offi cieuze zijde ingebracht, dat baron Herry te Gent heeft gestudeerd en tot een nageslacht- behoort, dat sedert tien generaties op het plat teland in de provincie Oost-Vlaanderen woont en daar steeds nauw contact had met de Vlaamsch sprekende bevolking. De vader van den nieuwen gezant is meer dan 25 jaar burge meester geweest in een Vlaamsche industrieele gemeente, dicht bij Gent. Baron Herry zelf, althans volgens dezelfde bron, heeft als hoofd van het handelsbureau van den Belgischen staat, herhaaldelijk in het Vlaamsche land le zingen gehouden over economische onderwerpen en bediende zich daarbij van de Nederlandsche taal. Hedenochtend is de Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, in Hulst aangekomen om de „Landbouwtentoonstelling Hulst", georganiseerd door den kring Hulst van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond offi cieel te openen. Aan deze landbouwtentoonstelling is verbon den een middenstandstentoonstelling van den R. K. Middenstandsbond „Pe Hanze" te Hulst, Mevr. E. SteenbergheEngeringh nam afscheid als presidente van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland. Tijdens de te Utrecht gehouden jaarver gadering werd zij op hartelijke wijze gehuldigd in samenwerking met de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Voordat de Minister zich naar het terrein der tentoonstelling begaf, had een officieele ont vangst door het gemeentebestuur plaats. Bij de opening der tentoonstelling sprak Minister Steenberghe een rede uit. Het inrichten dezer tentoonstelling, aldus de Minister, getuigt van prijzenswaardig opti misme over de mogelijkheden der toekomst, van geloof aan het behoud der bestaansbronnen van dit gewest. De verder na te streven volmaking van Zeeuwsch-Vlaanderens economisch leven is zoo overwegend agrarisch ingesteld, dat wat hier verder bron van volksbestaan is, daarbij als van zelf aansluit. De samenwerking getuigt van goede verhouding. Uit het tentoongestelde spreekt de ruimste veelzijdigheid, al is er ook groot verschil in de statistische beteekenis der objecten in het economisch bestel dezer streek. Al treedt de groote boer hier vooraan, de kleine man kan volop mee en de uitgeloofde premiën zullen niet enkel in de groote hoeven terecht komen. Dat is een prijzenswaardige ver houding. De dagen der tentoonstelling mogen schoone zijn voor het oude ambacht dezer oude veste. Ik ben, aldus de Minister, graag gekomen, omdat ik er zeker van ben hier vertrouwbare en toegewijde medewerkers te treffen, voor het goede, dat de regeering voor behoud en groei van den vaderlandschen landbouw en de nijver heid nastreeft en in de verwachting, dat zij daaraan een steentje zal bijdragen, verklaar ik de tentoonstelling geopend. Op de prijsvraag uitgeschreven door het Too- neelfonds „Ons Leekenspel" te Bussum voor de samenstelling van een bundel vroolijk tooneel voor de jeugd, zijn bij de jury ingekomen 88 inzendingen. In haar Donderdag gehouden bij eenkomst bleek de jury unaniem van meening te zijn, dat geen der ingekomen spelen in aan merking kon komen voor den prijs van f 500. uitgeloofd voor een oorspronkelijk avondvullend spel. Met algemeene stemmen werd een prijs van f 300.toegekend aan dr. W. Snitker voor diens spel „Maskerade" en eveneens met alge meene stemmen werd een prijs van f 150.toe gekend aan Lode Cantens te Antwerpen voor diens éénacter „De Opstand der Poppen". Het gaat met de internationale moraal angstwekkend bergaf. En dit bergaf- gaan gaat gepaard met een cynisme zonder weerga. Japan schendt allerlei verdra gen en voert oorlog met China. En wat ver klaart zijn minister van Buitenlandsche Zaken Hirota aan journalisten, die vragen, waarom Japan China den oorlog niet verklaart? „Japan voert geen oorlog tegen het Chineesche volk, hoewel er een belangrijk conflict aan den gang is, maar tegen de anti-Japansche beweging, die vooral wtordt vertegenwoordigd door de Chi neesche legers en de franctireurs, die zich tegen Japan verzetten." De Temps heeft dezer dagen den vinger op de juiste wondeplek gelegd. Het Fransche blad constateerde, dat de democra tieën in even ernstige mate de verdragen ver zaken als de aanrander en even weinig eerbied voor de verdragen toonen te bezitten als hij. En dan vraagt het blad: Waar ligt de groote fout? Bij hem, die de verdragen schond of bij hen, die de verdragsschending toelaten? Laat ons wel bedenken, geen gezelschap is zoo goed of er loopt wel eens een slechte door, geen stemming zoo opgewekt of er wordt wel eens een kwade klank gehoord. Maar het moreel van het ge heel kan men slechts handhaven door dien wanklank terecht te wijzen, door een vasten wil te toonen, dat deze niet geduld zal worden. Hij. die een misdaad onder zijn oogen laat gebeu ren, is even zoo niet meer schuldig dan die gene, die het feit bedreef. En hij is dat zeker, wanneer hij door zijn afzijdigheid zijn eigen verplichtingen vertrapte. De democratische lan den, die toelaten dat de wanorde gesticht wordt, die de soms heel onaangename verplichtingen der verdragen niet willen dragen, zijn aan haar ontstaan even schuldig. Zelfs de formaliteit van een oorlogsverklaring laat men achterw'ege, zucht de Temps. Maar waar de schuld, heeren? Bij u, omdat gij, democratieën, die uw verplich tingen niet na wilt komen, zich achter deze formaliteit verbergt, omdat gij bij het bepalen van het moment, waarop gij gaat overleggen iets te doen, niet naar de feiten, maar naar den vorm oordeelt, omdat door uw houding die for maliteit van groote beteekenis kan zijn. Want het is niet de geest uwer verplichtingen, die gij na wilt komen, gij sust u tevreden en zelf voldaan in slaap, wanneer gij maar formeel en régie zijt. Dit alles is hard om te hooren, maar daarom niet minder waar. Wladimir d'Ormesson heeft in de Figaro het verdwijnen van de internationale moraal in verband gebracht met het vroegere overwicht van Europa in de wereld en met de tegenwoordige machteloosheid van het avondland. Wat waren oorspronkelijk de inter nationale concessies van Shanghai? Het waren zones, waar de Europeanen met eigen middelen de veiligheid konden vinden, die de Chineezen zooals meermalen gebleken was hun niet konden waarborgen, terwijl deze veiligheid toch onmisbaar was voor de talrijke Westersche han delslieden, die in deze streken van China werk zaam waren. Op het oogenblik bestaat deze veiligheid voor de Europeanen zelfs niet meer in de beroemde internationale concessies. De Japanners en Chineezen beiden bedreigen en schenden ze. Wat doen evenwel de groote Wes tersche mogendheden tegenover dezen aanslag op hun rechten? Wat doet Europa tegenover deze mislukking? Totaal niets. Hoe zoudt gij willen dat het anders was? De Europeesche mogendheden hebben teveel te doen met hun eigen twisten, en zij zijn daar tezeer door ver zwakt dan dat zij nog iets meer konden doen dan protesteeren. Dit is een zeer ernstig teeken niet alleen van de gebeurtenissen, die zich in het Verre Oos ten afspelen, maar ook van de decadentie, waartoe de Westersche beschaving is afgezon ken. Men spot tegenwoordig laatdunkend over het begrip „Europa", over den „Europeeschen geest". Men kan er inderdaad tegenwoordig sceptisch tegenover staan. En toch, ga enkele kilometers buiten Europa en zeg dan, of het niet waar is dat de Oude Wereld op zich zelf bestaat, dat de Westersche beschaving niet be rust op een eigen realiteit. Dat kunt gy niet! Maar het Westen heeft een groote zonde be gaan. En die zonde, die wjj niet kunnen uit- wisschen, is, dat wij zelf, de Westerlingen, Europa hebben verwoest. Op den 2en Augustus 1914 brak er niet alleen een oorlog uit, begon er niet alleen een revolutie, wat er toen ge beurde was een afstand doen van den vrede. Het verdrag van Versailles heeft niets gedaan om den vrede weer te herstellen. Integendeel. Versailles heeft definitief de solidariteit der Westersche mogendheden op deze aarde ver broken. Door zijn ingebeelde universaliteit heeft de Volkenbond dit onheil voltooid door zoodanig het goede en het verkeerde, het ware en het onwerkelijke, het redelijke en het onredelijke door elkaar te warren, dat de definitieve mach teloosheid van het Westen aan het Oosten openbaar werd. Voor dit fiasco, waarvan de gevolgen nog steeds niet zijn te overzien, zijn de groote mogendheden, ieder voor een deel, verantwoordelijk. De fascistische stelsels zijn er verantwoordelijk voor, dat zij de idee van geweld, die niet de machtsidee is, hebben over dreven, dat zij zulke groote spanningen tus- schen de naties van het Westen hebben ver oorzaakt en daarop zoo prat zijn gegaan, dat alles ondergeschikt werd aan dit gevaarlijke spél. De democratische stelsels zijn door aëies op zijn beloop te laten en door de volledige on voldoendheid hunner plannen en voorstellen verantwoordelijk voor het feit, dat het rede lijke een compromis heeft gesloten met het on redelijke en dat zij sommige althans on derhandeld hebben met den geest van het bol sjewisme, dat alles wat het aanraakt, vergif tigt. Al deze excessen en mislukkingen hebben Europa in een toestand van verwarring en van kleine haarkloverij gestort. Uit dit alles trekt Wladimir d'Ormesson dan een angstwekken de, maar door en door ware conclusie: „De on macht, waarin Europa zich bevindt in het Verre Oosten wordt duidelijk geïllustreerd door de onmacht waarin het zich bevindt in Spanje. Sinds een jaar zijn meer dan 700.000 man in den Spaanschen burgeroorlog gevallen. In plaats van alles te doen om een einde te maken aan dezen moord en Spanje op den weg naar den vrede, de orde en de rede terug te brengen, betwisten de Europeesche mogendheden elkaar; zij werpen elkander beleedigingen naar het hoofd en werpen olie op het vuur. In naam van welke beginselen wilt gij hen dan nu doen spre ken en handelen in het Verre Oosten? Het EUropeesche prestige eischt tenminste een wijs Europa. Welnu, de linksche en rechtsche de- magogieën hebben Europa bijna waanzinnig gemaakt. In minder den twintig jaar zal deze waanzin een ordening verwoest hebben, die eeuwen lang den gang der wereld beheerschte. „Ieder huis, dat in zichzelf verdeeld is, zal ver woest worden", zegt het woord Gods." De Nederlandsche Heidemaatschappij hield heden in de Groote Sociëteit te Enschede haar 49ste algemeene vergadering. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, herdacht in zijn openingswoord o.a. het overlijden van de heeren A. W. J. J. baron van Nagell en T. van Maanen, op de vorige vergadering nog voor zitter en directeur der maatschappij. Spr. herinnerde aan de banden van de Hei demaatschappij met Enschedé en Twente. Het treft ons, dat onder de ouderen der Twentsche fabrikanten zoovelen gevonden werden, die den band met het land, waar ze leefden en gebo ren en getogen waren, zoo sterk voelden, dat ze naast hun werkzaamheden, die het leiden hunner fabrieken medebracht, ook met oordeel en kennis van zaken bebossching en ontgin ning van woeste gronden ter hand namen en daarin een goed deel van hun levensgeluk zochten. Spr. betreurde het, dat de traditie in dezen onder de jongere generatie wat verslapt. Wat de opleving betreft, deze is ten platte- lande nog niet zoo groot als in industrie en handel. Het is verblijdend dat ook dit jaar weer zoovele landbouwers de ontginnings-werkzaam- heden aan onze maatschappij opdragen. Spr. deelde mede, dat het bestuur heeft gemeend voorloopig niet te moeten overgaan tot het be noemen van een commissie voor de bestudee ring van de grondslagen van de verdeeling der wetenschapslasten aangezien gebleken is, dat dit onderwerp reeds door verschillende over heidslichamen wordt bestudeerd. Wel is inmiddels samengesteld de commis sie ter bestudeering van het vraagstuk der wegbeplanting, welke nog dit jaar met haar rapport hoopt gereed te kunnen komen. Aangaande het wetsontwerp tot regeling der ruilverkaveling gaf spr. als zijn oordeel te ken- len, dat al moge belangrijke uitbreiding va\ de mogelijkheid tot het doen van een aanvracg niet direct een aantasting van het eigen domsrecht beteekenen, het toch niet denkbeel dig is, dat de betreffende wijziging niet de ge- wenschte uitwerking zal hebben. Spr. maande in verband met de voorgestelde regeling tot voorzichtigheid aan. Hij herinnerde aan het geval-Noordwijker- hout, dat hij niet wilde goedpraten, doch waar in toch dit zit, dat men tegenstand opwekt door den eigenaar het recht te ontnemen, met zijn bezit naar eigen goedvinden te handelen, zon der dat daar voor hem ook voordeelen tegen over staan, zooals dit bijv. met de Natuur- schoonwet het geval is. Na afwerking van het huishoudelijk ge deelte der vergadering hield de heer J. Eve- leens, directeur van gemeentereiniging en plant soenen te Enschedé een inleiding over: „De verwijdering en verwerking van het Ensche- desche huisvuil." Na den heer Eveleens was het woord aan den heer P. J. Drost, houtvester der Ned. Heide- Maatschappij te Enschedé, als laatste inleider over: „Boschaanleg en natuurschoon in Twente." In Den Bosch houdt de Nationale vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij een show van warmbloeden met demonstraties en wed strijden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der vereeniging. De opening geschiedde in het restaurant der veehallen door ir. A. L. H. Roebroek, directeur- generaal van den Landbouw, nadat de voorzit ter der vereeniging, de heer A. van Beuningen uit Kerk-Avezaath, een woord ter begroeting had gesproken. Ir. Roebroek zeide zich over deze expositie der warmbloeden te verheugen, daar hij zich het groote belang hiervan volledig realiseert. Met nadruk verklaarde spr. dat er in Ne derland groote behoefte is aan eenheid in orga nisatie, wat betreft de belangen van de warm- bloedpaardenfokkerij. Als dit paard de plaats wil innemen, waarop het van nature recht heeft, dan is zulke eenheid dringend noodig. Wordt dit denkbeeld van eenheid verwezenlijkt dan paszal heel Nederland verwonderd staan over hetgeen gepresteerd wordt op het gebied der warmbloedpaardenfokkerij. Ir. Roebroek zeide tenslotte te hopen, dat de show volledig moge slagen en verklaarde ze geopend. Majoor G. W. Le Heux, die den minister van Defensie vertegenwoordigde, bracht diens ge- lukwenschen over aan de jubileerende vereeni ging. Wethouder L. Meuwese, loco-burgemeester van Den Bosch, vertolkte de gevoelens van het gemeentebestuur. Daarna maakten het bestuur en genoodigden een rondgang over de tentoonstelling. Naar men ons mededeelt, zullen op het con gres, dat 17 September te Arnhem wordt ge houden in verband met het 25-jarig bestaan van bovengenoemd technicum, o. m. het woord voeren: Ir. H. E. P. van Dijk, Prof, Dr. A. Sizoo, Ir. J. F. H. Koopman, Prof. Dr. F. Roels en Luit. Kolonel P. W. Schaxroo. Er bestaat een essentieel verschil tus- schen Japanners en Chineezen, of schoon beide volkeren tot het Mon- goolsche ras behooren. Waarin dit ver schil bestaat, is niet een-twee-drie te zeggen, want eigenlijk is het niet één verschil, maar een complex van verschil len van allerlei aard, welke deze twee Aziatische volkeren van elkaar onder scheiden. Verschillen van geschiedenis, cultuur, mentaliteit, geografische en economische mogelijkheden enz. enz. Feiten en gedragingen maken soms be staande moeilijk te definieeren verschil len duidelijker en tastbaarder dan lange beschouwingen en diepzinnige studies. Zoo is het verschil tusschen Japanners en Chineezen dezer dagen wel heel hel der aan het licht gekomen door het vol gende. Japansche soldaten, die zich als inval lers op het gebied van een vreemde, sou- vereine mogendheid bevinden, schieten met mitrailleurs in een zone, waar zich geen vijandelijke troepen bevinden en geen schermutselingen plaats hebben. De exterritoriale onschendbaarheid bezit tende Britsche gezant in China wordt daardoor in zijn particulieren, met Brit sche vlaggen voorzienen auto, levens gevaarlijk gewond. Engeland protesteert en eischt verontschuldigingen en schade vergoeding. Japan heeft daar niet veel zin in. Rekt het ingestelde onderzoek en antwoordt niet. Het betuigt slechts offi cieel sympathie met den getroffen di plomaat. En nu de Chineezen. In de onmiddel lijke nabijheid van fort Woesoeng ligt het Amerikaansche schip de „President Hoover", dat bestemd is voor het evacueeren van Amerikaansche staatsburgers uit Sjanghai. Een Chinee sche vlieger bombardeert op grond van wettige nationale zelfverdediging de „President Hoover", denkend dat het een vijandig Japansch schip is, omdat hij den zwarten schoorsteen met het roode merk van de „President Hoover" aanziet voor den zwarten schoorsteen met den rooden cirkel, het kenteeken van de Ja pansche Nippon-Ysen-Kaisha-lijn. Ame rika protesteert. Onmiddellijk betuigt de Chinee sche regeering haar oprecht leedwezen, zegt schadevergoeding en strenge be straffing van den betrokken piloot toe. De Amerikaansche regeering betuigt bij monde van staatssecretaris Huil haar waardeering voor de snelle en correcte liquidatie van dit incident, maar de Ja pansche pers deed na het treffen van de „President Hoover" een uitval tegen die „wilde" Chineezen, blijkbaar niet vree- zend de vraag, wat de Japanners zelf dan wel zijn. Is het verschil duidelijk? De politie van Vriezenveen heeft vanmorgen naar het Huis van Bewaring te Almelo over gebracht zekeren W. A., wonende te Daarler- veen, gem. Hellendoorn, verdacht van poging tot doodslag en afpersing. Verdachte zou n.i. o.a. getracht hebben met een auto in te rijden op H. G. uit Wierden en D. A. van der S„ in de buurtschap Pollen. De Nederlandsche Visscherijcentrale te 's-Gravenhage, Juliana van Stolbergplein 34, maakt bekend, dat het in het voornemen ligt, onder bepaalde voorwaarden over te gaan tot het verleenen van restitutie der invoerheffing, welke is betaald ter zake van gedurende 2 Ja nuari 1936 tot en met 20 Januari 1937 inge voerde en weder uitgevoerde zalm. Exporteurs van zalm, die voor deze restitutie in aanmerking wenschen te komen en niet reeds als georganiseerden in de groep „exporteurs van zalm" zijn toegelaten, gelieven zich ter verkrijging van de noodige formulieren te wen den tot deze centrale. Bij arrest van het Gerechtshof te 's Graven hage inzake „Catz Elixer" van de Fa. Catz Zn. van Pekela te Groningen contra een andere firma, die een vrijwel gelijknamig artikel voert, is het vonnis van de Arrondissements-Recht- bank te 's Hertogenbosch bevestigd, waarbij een wederverkooper van laatstbedoeld merk werd veroordeeld tot het direct staken van den ver koop daarvan en tot het betalen van een scha devergoeding van 1000 voor iederen dag over treding. Het voeren van den vrijwel gelijkluidenden naam werd in hooger beroep zoowel als in eer ste instantie op grond van de Merkenwet ver boden tegenover den naam Catz-Elixer, ge voerd door de firma Catz Zn. van Pekela te Groningen. Aan alle belangstellenden wordt in herinne ring gebracht, dat 7 en 8 September te Nij megen de Studie-club van het Apostolaat der Hereeniging haar jaarlijksche bijeenkomsten zal houden. De opening is Dinsdag 7 Septem ber om 3 uur, door prof. A. Mulders, voorzitter van de Studieclub, waarna prof. des Franses een inleiding houdt over de Geschiedenis van de Armeensche Kerk. De groote herdenkingsvergadering bij het 10- jarig bestaan wordt gehouden 8 September om 4 uur, in Petrus Canisiushuis, Burghardt van den Bergstraat 114. De andere bijeenkomsten zijn in Hotel Bellevue, Spoorstraat L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9