Het niet-aanvalsverdrag tusschen China en Sovjet-Rusland VERKEERSBORDEN New-Yorksche Beurs ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 De meer verborgen aspecten van dit pact Moskou's belang bij een langen oorlog De nationale kampioen schappen Het is geen bewijs voor Russische vredelievendheidhet is vol ge- varen voor den vrede in het Verre Oosten en voor den wereldvrede MEJ. M. ROMME Lid van den Haagschen Raad AUTO CARAMBOLEERT TEGEN VIER BOOMEN Als men chauffeeren leert op drukken verkeersweg N.V. GELDROPSCHE TRICOT- FABRIEKEN Uitgifte van 500.000 4 pet- obligatiën LAWNTENNIS Geen verrassende uitslagen WIELRENNEN STRAFFEN VOOR Dl PACO EN BINI Hun kansen te Kopenhagen niet voldoende verdedigd VEGfiQÜA'.. GEBOD AANW'JZirtG GEVAAD voöDPAWygwEO r v Stemming eerst vast, later onregelmatig WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 Sept. FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Clearingkoersen (Bijzondere correspondentie) n zóó troebele tijden leven wij dat zelfs I gebeurtenissen, die op zich zelf beschouwd niet anders dan heuglijk zouden kunnen genoemd worden, een verwarrend en zelfs drei gend karakter krijgen zoo spoedig men ze in verband met de bestaande omstandigheden be ziet. Zulk een gebeurtenis is het sluiten van een non-agressie-verdrag tusschen Nanking en Moskou. Dezer dagen is, zooals men weet, dit nieuwe Chineesch-Russische Pact geteekend en opper vlakkig beschouwd is er alle reden zich te ver heugen. Er is altijd reden zich te verheugen zoo spoedig twee of meer groote of kleine mo gendheden, die grenzen gemeen hebben, plech tig verklaren dat zij, ook in |eval van ernstige geschillen, niet tot oorlogvoering hun toevlucht zullen nemen en niet aan de wapenen, maar aan recht en arbitrage het laatste woerd zul len laten. De generalisatie van niet-aanvals- verdragen, al of niet aangevuld met accoorden van onderlingen bijstand, is wellicht een der beste middelen om den wereldvrede een solide basis te geven. Eep beter middel is, zoo lang het niet tot een algemeene ontwapening, ook die der geesten, komen kan, misschien zelfs niet te vinden. MaarMaar in dit geval moeten er tcch zeer ernstige reserves gemaakt worden, zóó ern stige reserves, dat men zich ten slotte met reden afvraagt of het non-agressie-verdrag tusschen China en U.R.S.S. wel als een vredelievende daad kan beschouwd worden. Wat in de eerste plaats wel heel verras send aandoet is dat de Sovjet-Unie en China het huidig oogenblik, het mo ment waarop het Chineesch-Japansche conflict een hoogtepunt schijnt te bereiken, afgewacht hebben om te komen tot de teekening van een verdrag, waarvan Nanking, den invloed van Moskou vreezend, tot dusver niets heeft willen weten. Het ligt voor de hand aan te nemen dat Nanking in de tegenwoordige penibele om standigheden niet anders doen kon dan Stalin's sinds jaren uitgestoken hand grijpen in de hoop dat deze hand die van een bondgenoot blijken zal. Kon Nanking de Russische „vriendschap" nog langer weigeren? Zeer waarschijnlijk niet. Het is ons niet bekend en het is zelfs Nan king niet ten volle bekend hoe het dichtbe volkte Chineesche binnenland, waar men van het oorlogsrumoer weinig of niets hoort, op de gebeurtenissen in Noord-China en in Sjanghai reageert, maar het staat vast dat de commu nistische invloed in verscheidene Chineesche provincies nog zeer groot is. Nanking heeft er dus alle belang bij de roode bevolking van die provincies voor de zaak van het Kwomintang gunstig te stemmen en hoe had het dit doel beter kunnen bereiken dan door een belangrijke daad, die verstrekkende gevolgen moet hebben, i.e. de sluiting van een niet-aanvalsverdrag? Zelfs als wij aannemen dat het verdrag geen geheime clausules bevat dan kan het toch nau welijks aan twijfel onderhevig zijn dat Nanking voortaan met eenig recht rekenen mag op den bijstand van de roode Chineesche troepen, die Tsjang Kal Tsjek jarenlang bestreden heeft, maar die. vrij goed gewapend en gedisciplineerd als zij zijn. thans kostbare hulptroepen zullen leveren. Het spreekt vanzelf dat Nanking die roode hulp duur zal hebben te betalen, maar het Kwomintang wil voorloopig alleen aan het eerst-noodige denken, aan het organiseeren van den Chineeschen tegenstand tegen den Japan- schen in- en aanvaller. Nog een andere over weging speelt een rol. Het is niet geheel uitge sloten dat Japan er in slaagt tot een effectieve blokkade van de Chineesche kust te komen en zoo China van allen toevoer van oorlogsmate riaal van de zeezijde te berooven. Dat zou voor den Chineeschen tegenstand op tamelijk korten termijn noodlottig kunnen zijn. Het vriend schapsverdrag met Rusland geeft China, zoo niet formeel, dan toch practisch een nieuwe en zeer goede gelegenheid aan oorlogsmateriaal van iederen aard te komen. Het kan het uit Rusland, zoolang de Japanners het van China nog niet geheel hebben weten te scheiden, in groote hoeveelheden betrekken en dat land zal met te meer ijver leveren nu het daarmee niet alleen de positie van het gevaarlijke Japan moeilijker maakt, maar ook de eigen commu nistische zaak verdedigt. Voor DR.S.S. is de sluiting van het non agressie-verdrag een in alle opzichten voordeelige zaak. Het verdrag consolideert en vergroot den invloed van de Chineesche Sovjets en middellijk dien van Moskou en het noopt Japan tot veel grooter krachtsinspanning dan het in het begin meende te zullen moeten ontplooien om China „tot rede te brengen". Als de republiek der Sovjets er in slagen kan Japan in een „verslijtingsoorlog" tegen China te wik kelen is er alle kans dat het rijk van den Mi kado, zelfs als het ten slotte een overwinning behaalt, daaruit zeer verzwakt te voorschijn krant. Japan vreest niets zoozeer als een langduri- gen oorlog en de Chineezen, en ook Rusland, leggen het er op aan den oorlog zoo lang mo gelijk te doen duren. Het is zeker dat de Rus sische militaire deskundigen den Chineezen den raad gegeven hebben boven voortdurende aan vallen, die veel materiaal en menschenlevens kosten, aan een verdedigende taktiek de voor keur te geven. De laatste noopt de Japanners tot steeds omvangrijker maatregelen en niets kan Moskou aangenamer zijn. Dat is niet alles. De Sovjets kunnen wel den Chineezen in hun strijd tegen Japan hulp van allerlei aard verleenen zooals zij het ook in Spanje gedaan hebben en doen maar zij kunnen er niet aan denken Japan openlijk den oorlog te verklaren. De binnenlandsche toestand in Rusland is van dien aard dat een werkelijke oorlog voor de regeering van Moskou de meest gevaarlijke risico's meebrengen zou. Executies zijn in het Sovjet-paradijs nu sinds maanden aan de orde van den dag, overal zien Stalin en zijn trawanten verraders, Trotzkisten en spionnen, de politieke malaise is groot, op een deel van het leger en wie weet op hoe een groot gedeelte van de burgerlijke bevolking is niet volkomen en in alle omstandigheden te rekenen. Zoo zou het voor het Stalinistisch regiem een soort zelfmoord zijn als het zich tot het voeren van een oorlog tegen een buitenlandschen vijand verleiden liet. Het Kremlin gaat liever op andere wijze te werk. Het steekt maar al te graag den oorlogs brand buiten de grenzen aan en het brengt ijve rig brandstof aan zoo spoedig de vlammen op slaan. Het laat andere volken den oorlog voe ren, dien het zelf ontwijkt en het neemt iedere gelegenheid te baat conficten, die op zich zelf misschien niet zoo ernstig zijn, toe te spitsen in de hoop het incident te scheppen, dat een algemeenen oorlog onvermijdelijk maakt. Zulk een oorlog kan alleen Moskou ten goede komen, want men kan er vrijwel zeker van zijn dat een krijg, waarbij een aantal, ook Europee- sche volken betrokken is, met een overwin ning voor Moskou en het communisme eindigt, ongeacht of de republiek der Sovjets aan dien oorlog deelneemt of niet. Ziehier dan de meer verborgen aspecten van het Chineesch-Russische niet-aanvalsverdrag, dat de Pravda ophemelt als een voldingend be wijs voor de Russische vredelievendheid, maar dat in werkelijkheid vol gevaren voor den vrede in het verre Oosten en misschien zelfs voor den wereldvrede is. Mej. M. Romme, dochter van Staatsraad mr. R. H. A. M. Romme, heeft haar benoeming tot lid van den Haagschen Raad, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Diepen aanvaard. Zij werd geboren op 25 Mei 1890 te 's-Her- togenbosch. Mej. Romme is sinds lang een voor aanstaande figuur in het politieke en sociale leven. Vooral in de vrouwenbeweging speelt zij een belangrijke rol. Zoo is zij o.a. sinds 1924 secretaresse van de Union Internationale de femmes eatholiques en als vertegenwoordigster van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden is zij adviseerend lid van den Partijraad der R.K. Staatspartij. Z. H. de Paus verleende haar het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Een tweetal inwoners van Lunteren, dat in gezelschap van twee dames een autotocht maakte, kwam ook te Muiderberg en op den Hoogweg tusschen de Hakkelaar en Muider berg zou een der heeren ook eens probeeren, chauffeeren te leeren. De ander, die in het be zit is van een rijbewijs, nam naast hem plaats en gaf hem de benoodigde aanwijzingen. Ver moedelijk zou alles zonder ongelukken zijn af- geloopen, indien de trambaan der ,,Gooische" niet nabij de Israëlietische begraafplaats den weg kruiste. De wagen raakte in de rails en de leerling-autobestuurder wist niet beter te doen dan maar vol gas te geven. Inderdaad ging de auto nu in snel tempo vooruit, doch daarbij raakte de man aan het stuur de macht daar over kwijt en het gevolg was, dat de wagen achtereenvolgens op minder gewenschte wijze met een viertal boomen in botsing kwam. De 17-jarige H. G., die per fiets met eenige kameraden op weg was naar huis, werd door den caramboleerenden auto gegrepen en van zijn fiets geworpen. Hij liep eenige verwondin gen op. De rijksveldwachter van Muiderberg maakte van een en ander proces-verbaal op. De N. V. Geldropsche Tricotfabrieken, ge vestigd te Geldrop, geeft ƒ500.000 4 pet. obliga tiën uit in stukken van nominaal 1000 en ƒ500 (met eerste hypothecair verband op de onroerende goederen der vennootschap). De koers van uitgifte is 99Y, pet. De leening is a pari aflosbaar in 20 jaarlijk- sche termijnen, elk groot ƒ25.000. Het bedrijf werd gesticht in 1916 onder den naam Geldropsche Tricotagefabriek, J. A. de Heer, in 1927 omgezet in een naamlooze ven nootschap met een maatschappelijk kapitaal van ƒ500.000 en is gevestigd te Geldrop. Het maatschappelijk kapitaal zal na de sta tutenwijziging 1.000.000 bedragen, waarvan ƒ500.000 is geplaatst en volgestort. De vennootschap heeft ten doel het fabri- ceeren van en handel drijven in tricotgoederen en alles wat daarmede in den ruimsten zin ver band houdt, alsmede het deelnemen in andere ondernemingen met een gelijk doel. De fabrieken der vennootschap zijn gelegen te Geldrop, terwijl een filiaal is gevestigd te Amsterdam voor de fabricatie van damescon- fectie. De totale oppervlakte der terreinen te Geldrop bedraagt ca. 50.000 M2., gelegen langs twee hoofdwegen. De inschrijving is 9 September opengesteld te Amsterdam, ten kantore van de firma Theodoor Gilissen, te Breda, ten kantore van Van Mierlo en Zoon N.V., te Bergen op Zoom ten kantore van Van Mierlo en Zoon N.V., te Roosendaal ten kantore van Van Mierlo en Zoon N.V., te 'sGravenhage ten kantore van de N. V. Com- missiebank Holland-Indië (Theodoor Gjlissen, Beauclerk Co., te Rotterdam ten kantore van de N.V. Rotterdamsch Effectenkantoor (op gericht door Theodoor Gilissen c.s.). Mej. Rollin Couquerque heeft zich door een 6—1, 6—3 overwinning op mej. Mechel in den eindstrijd geplaatst van het damesenkelspel, waar zij tegen de kampioene mej. Terwindt zal uitkomen. Evenals Donderdag tegen mevr. Rey- don liet mej. Rollin Couquerque, die door een rheumatische aandoening zeer gehandicapt is, tegen mej Mechel een tactisch spel zien. On danks het feit, dat het loopen haar niet gemak kelijk afging, had mej. Rollin Couquerque het initiatief in deze partij. Door haar groote va riatie in slagen, haar afwisselend lang en kort spel verzamelde mej. Rollin Couquerque vele punten, terwijl haar tegenstandster talrijke fouten beging. Of mej. Rollin Couquerque ech ter een kans tegen mej. Terwindt in den eind strijd heeft, valt, gezien haar physieke conditie, ten zeerste te betwijfelen, doch het doet zeer sportief aan, dat zij zich niet terugtrekt. In het heerenenkelspel had Van Swol in den kwarteindstrijd totaal geen moeite met Brou wers, terwijl Teschmacher geruimen tijd noo- dig had in zijn partij tegen Marinkelle zijn sterksten vorm te vinden. De halve finales HughanVan Swol en TeschmacherKarsten beloven belangwekkend te worden. In het heerendubbelspel verscheen Timmer voor het eerst ten tooneele. Met Teschmacher had hy niet de minste moeite het paar Lis- sauerWiener te slaan. Karsten en Lijsen hadden vijf sets noodig om de veteranen Van Olst en Van der Heide te overwinnen. De Amsterdammers vormden een betere combinatie, doch ouder gewoonte wis selde Van der Heide brillante met zeer zwakke momenten af. Lijsen speelde uitstekend, al duurde het geruimen tijd, alvorens hij 'met Karsten de juiste opstelling had gevonden. Vooral aan het net verrichtte deze combinatie uitstekende dingen. De uitslagen waren: Heerenenkelspel. Kwarteindstrijden: Van Swol sloeg Brouwers 6—0, 6—0, 6—3; Teschmacher sloeg Marinkelle 8—6, 6—4, 6—1; Karsten sloeg Lijsen 62, 63, 86. Damesenkélspel. Halve eindstrijd: mej. Rollin Couquerque sloeg mej. R. Mechel 6—1, 6—3. Damesdubbelspel. Halve eindstrijden: mej. Terwindt en mej. Rollin Couquerque sloegen mej. Knottenbelt en mej. Mechel 86, 68, 63; mevr. Jonquiere en mevr. Boutmy sloegen mej. Van der Horst en mej. Swaters 6—1, 119. Heerendubbelspel. Kwarteindstrijden: Tim mer en Teschmacher sloegen Lissauer en Wie ner 61, 63, 61; Van Swol en Hughan sloe gen de Brauw en Van der Graaff 86, 68, 75, 63; Karsten en Lijsen sloegen Van der Heide en Van Olst 75, 68, 60. 36, 62. Gemengd dubbelspel. Kwarteindstrijden: mej. Terwindt en Van Swol sloegen mej. E. Klein en Hoeke 63, 63. De Italiaansche Wielerbond heeft de renners Di Paco en Bini gestraft, ieder met een boete van 1500 lire, in verband met het feit, dat zij niet voldoende hun kansen hebben verdedigd bij de wereldkampioenschappen op den weg, welke kortgeleden op het circuit van Lingby bij Kopenhagen hebben plaats gevonden. MADEDrNQ V00RRADQ5VEQ Tengevolge van de invoering der „voorrangswegen" is het Nederlandsche verkeersbordensysteem, waarbij uit den vorm van het bord de hoofdbetee- kends is af te leiden, met twee nieuwe „silhouetten" verrijkt. Er zijn nu de volgende vijf grondvormen. Een rond bord ter aanduiding van een ateoluut verbod of een gebod, dus b.v. een parkeerverbod of een gebod om een bepaald rijwielpad te berijden. Rechthoekige borden voor het aangeven vgp aanduidingen, welke men desgewenscht kan opvolgen, zooals b.v. richtingsaanduidingen. Een driehoekig bord met de punt naar boven voor een gevaar, hetwelk den weggebruiker dreigt: een wegkruising, een scherpe bocht, enz. Het driehoekige bord met de punt naar beneden duidt aan, dat men een samenkomst met een voorrangsweg nadert, terwijl tenslotte een op de punt geplaatst vierkant bord aangeeft, dat men zich op een voorrangsweg bevindt. Dit laatste wordt eveneens aangegeven door oranje koppen op de hectometerpalen NEW YORK, 3 Sept. (Part.) Voor het eerst sinds verscheidene dagen bestond op de effec tenbeurs heden bij opening een vaste stem ming. Vrijwel zonder uitzondering waren de openingskoersen belangrijk hooger dan het vo rig slot. Een bepaalde aanleiding, hetzij poli tiek, of economisch, bestond hiervoor niet. De politieke situatie is nog even gespannen als tevoren. Wel heeft Engeland het voornemen te kennen gegeven den toestand met de andere mogendheden, w.o. ook Italië, te zullen bespre ken, zoodat een conflict wel zal kunnen worden vermeden, maar welke verdere verbetering in de situatie hierdoor zal komen, moet men nog maar afwachten. In het Verre Oosten blijft de toestand daarenboven onveranderd. Econo misch nieuws, dat de markt zou kunnen sti- muleeren was er bovendien ook niet. De koers stijging moet dan ook zuiver als een technisch herstel op de buitengewoon sterke daling van de laatste dagen worden beschouwd, welk technisch herstel trouwens reeds lang verwacht werd. Dekkingen van baisse-posities, die tijdens de daling waren aangegaan, hebben hiertoe bijgedragen, mede in verband met het feit, dat de beurs Maandag a.s. in verband met La- borday gesloten zal zijn. Onder de huidige om standigheden levert het aanhouden van posities tijdens een beurssluiting uiteraard groote risi co's op. Het aanbod was heden dan ook vrijwel geheel verdwenen en daartegenover bestond een vrij omvangrijke vraag, ten deele uit hoofde van dekkingen, doch anderdeels ook van hen., die van meening zijn, dat de ongunstige facto ren te sterk in de koersen verdisconteerd zijn en dat de aankoop weer aantrekkelijk begint te worden. De handel was ecliter van minder grooten omvang dan gisteren bij den aanvang van de beurs, waaruit wei blijkt, dat het sen timent nog niet volkomen omgeslagen is en dat men nog voorzichtig optreedt. In het eer ste uur werden 200.000 shares verhandeld. Het herstel was vooral krachtig bij de staalwaarden en de fondsen van landbouwwerktuigfabrieken, waar de daling de grootste afmetingen had aangenomen. Na afwikkeling van de eerste transacties ontwikkelde zich een eenigszins on regelmatig koersverloop, waarbij de stemming weliswaar vast bleef, doch verschillende soorten toch weer iets terug liepen. Dit werd echter in het tweede uur weer door een stijging gevolgd. In de tweede beurshelft was de stemming aanvankelijk eerder aan den gedrukten kant Het afbrokkelingsproces vond slechts in zeer langzaam tempo plaats, terwijl in het laatste uur de stemming onregelmatig werd. Het slot gaf voor de meeste fondsen voordeelige ver schillen te zien. Een uitzondering hierop vorm den o.a. Atch. Topeka's, die plotseling een scherpe reactie meemaakten en de winst om gezet zagen in een verlies van bijna 2 dollar. Ook enkele andere spoorwegshares gaven na- deelige verschillen/te zien, doch die bleven be perkt, terwijl de meeste echter boven de vorige slotprij zen verhandeld werden en Baltimore één punt monteerden. Van de staalwaarden ont leenden U. S. Steels een stimulans aan ver wachtingen van een bevredigend dividend op de gewone aandeelen voor het einde van het jaar; de noteering van dit fonds kon zich drie punten boven den vorigen slotprijs verheffen, doch deze winst werd later tot dollar gere duceerd. Beth. Steel, Republic Steel en Natio nal Steels sioten evenmin op het hoogste punt vaji den dag, doch boekten toch nog een winst van resp. X1/,, 1 en 2 dollar. Automobielwaarden konden zich evenmin aan de algemeene beurs- tendenz onttrekken, doch Chryslers maakten hierop laatbeurs een uitzondering', door een herstel en verlieten de markt met een winst van 1 dollar. Koper- en mijnwaarden wr*en goed gedisponeerd, mede in verband met de be tere marktstemming voor de diverse producten. Van de chemische waarden monteerden Allied Chemical een vijftal punten. Canningshares, luchtvaartwaarden, Amer. Tel. Tel., Shell Union en Sears Roebuck waren tot 2 punten hooger. Rubbers, tabakken en amusements waarden waren goed prijshoudend, terwijl olie-, warenhuisfondsen en public utilities verdeeld Slotkoersen Sept./Aug. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. 6? Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y, Continental Oil 7 Dawesl. 5 Young Deleware Hlids. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak Fl. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor G? Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building Gedaan en laten, t 3 2 1 31 726 221 225 ■>32 1001 c 98% 100% 102'/, 40% 40 41% 42% 84% 83% 85V- 89 167 165 165% 167 79% 79 79 80 16% 16% 167/s 17% 53%§ 52% 531/4 55% 67% 69% 71% 723/4 23% 223/g 227/p 243/1 88% 87% 89% 92% 10% 11 11 11% 159 157% 162 165 48% 48% 50 51 461/4 45% 46% 47% 2 2 2 2% 106% 105SA 106 109 2% 27/R 2'/, 3 331/4 333/g 337/g 343/, 41% 41% 42% 433/g 35% 35 35 "0 30 30% 30 30 31% 31 31% 33% 50 49 50 52% 152% 151% 152% 155 183 181%§ 181 185 15% 16 16% 163/g 50% 50 51 52% S21/4 52 52 Va 54V4 36% 36% 363/g 38% 13% 133/4 14 15 21 21 21% 22% 103% 103% 106% 111% 597/8 59% 593/4 613/4 97/6 9% 93A 10 557/s 55' 57% 587/g 27/8 3 31/8 3% 61/8 6 6 63/g 57 V2 431/2 577/6 573/4 60 43% 45 46 187/g 187/e 19 19%§ 331/8 32% 337/g 357/g 24 23% 233/4 243/4 230% -'30§ 238 242% 33% 32 j. 32'A 347/g 55 54% 0 4% 583/4 58% 58', 4 58% 58 39% a9 39% 397/t§ 11 U 11 113/4 87 06 88% 91% 241/s 23 23% 25% 19% 19 193/4 20% 38% 08 ,4 37% 39% 24% 24 25 2672 11V2 11% 11% 11% 63 63Vs 647/g 05 Va 19 18% 187/g 19% 114§ 115 115% 11/ 72 467/g 27% 26% 267/8 4-/4 4% 43/4 47/a 91/2 91/s 9% 50% 501/8 51% 54% 103% 102 Vï 10174 iOÖ3/g 447/g 44 44 46 i42 142 141% i45 45 45 45 457/g waren. Aandeelen in fabrieken van landbouw werktuigen bleven va»st en voor Case Treshing VA punt hooger. De omzetten bedroegen 690.000 shares. NEW YORK, 3 Sept. Slotk. Sept./Aug. 3 2 1 31 Brussel Rome Madrid 16.05 5.2611 6.60 16.85 5.26% 6.00 16.84% 5.26y4 6.60 16.8 4s/t 5 26% 6.60 Bern Weenen Oslo A'dam 22.97% 18.87 24.92% 55.16% 22.97 18.86 24.95 55.17% 22.96% 18.83 14.95 55.16 22.95 18.90 14.95 55.15 Londen Parijs Berlijn 4-95% 3.73 40.15 4.96% 3.73% 40.16 4.96% 3.737/g 40.17% 4.96% 3 74% 40.18% 3 Sept. 2 Sept. NEW YORK, 3 Sept. 3 Sept. 2 Sept. Jan. 2 35-36 2.45-46 Mrt. 2.36-37 2.41 Mel 2.35Juli 2.38-40 2.40-41 Suiker Juli S>ept 2.49-50 Nov 2 39-40 Dee. 2.33-40 Rubber Standaard Sept.18.7518.82-f Jan. 18.86 Oct. 18.73lS.^SMrt. 18.96-f Dec. 18.82-— 18.9)Mei 19.07-f Juli 19.15 Koffie (Rio - Nieuw contract) 2.40-42 2.41-44 2.42-41 2.43-44 18.93- 19.00- 19.1)- 19.18- Santos) Sept 10.16 Dec. 9.97-98 Mrt. 9.63- Mei 9.58- Juli 9.57 Sept 6.37-— 6.35-- Dec. 6.296.28- Mrt. 6.26-— 6.25-- Mei 6.25-— 6.24-- Juli 6,246,23-- Katoen Oct. 9.16-17 9.36Mrt. 9,29 Dec. 9.14-16 9.34-36 Mei 9,37 Jan. 9.229.40Juli 9.47 lin Loco 58.55. 10.18- 9.97- 9.67- 9.61- 9,61- 9.45-49 9.54-55 9,60-64 58.37% Termijn 58.45 58.25 3 Sept. Tarwe Sept 105%-% Dec. 1071/4-1/3 Mei 1093A-Vt Nieuw contract Mais Sept 96i/8- Dec. 63 - Mei 64% Reuzei Sept. 10.35 Oct. 10.471/2 CHICAGO, 3 Sept. 2 Sept. 3 Sept. 2 Sept. Haver 1057/g.y,j Sept 297/g30 107%-% Deo. 297/g 29% 110%-% Mei 31%-- 31% 3 Sept. Tarwe Oct. 1241/4 Dec. 121 Mei 122% Rogge Oct. 8 77/8 Dec. 857/g Mei 87 Haver Oct. 47% Rogge 95%. Sept SIVs 81 - - 627/gDec. 79% 79 641/4Mei 79% 793/g 10.50 Dec. 10.60 10.70 10,60 Jan. 10.62% 10.75 Mei 10,721/, 10.77% WINNIPEG, 3 Sept. 2 Sept. 3 Sept. 2 Sept. Gerst 1243/4Oct. 56%561/4 121%Dec. 54%55 123VaMei 541/2551/4 Lijnzaad 87 Oct. 1773/4 1773/4 855/0Dec. 1771/21771/2 871/0- Mei 1787/g1787/8 475/8Dec. 453/g451/2-- Mei 45 451/4 gedaan en laten t bieden nominaal (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 404%—404 Philips 376377 H.V.A. 515 Amst. Rubber 286285 AKU 71% Ned. Scheepv. Unie 148 Java China Japan lijn 136 Anaconda 39% U. S. Steel 76% Tidewater 14y811/16 Kennecott 41% Rep. Steel 25%25 Nwe Orig. U. S. Rubber 7% Van 4.30—5 uur Kon. Olie Philips Amsterd. Rubber AKU Java China Japan lijn Anaconda Shell Union Rep. Steel Beth. Steel Radio Corp. 404%—% 378 285 713/4 136%—136 393/a—7/16 18% 25 3/16 65%-3/4 8 9/16—11/16 bieden. S s= ex. dividend. ex coupon. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 1 Sept. 1937 voorloopig verleend aan Wilhelmus Petrqs Johannes Wiesman, grossier in dames- en heerenhandschoenen, Amsterdam, Frans van Mie- risstr. 30 hs., zaak drijvende aldaar aan de Prin sengracht 911, handelende te Eindhoven, Demer 61 A, onder den naam A. B. M. Algemeen Bra- bantsch Modemagazijn en te Botterdam', Korte Hoofdsteeg no. 8 onder den naam Au Bon Marché v.h. J. P. C. Graamars (proc. mr. H. la Croix, Am sterdam). Bewindvoerster mr. Ada Goudsmit, Am sterdam; verhoor Maandag 18 Oct. 1937 des v.m. te 11 uur in Raadkamer in het Paleis van Justitie te Amsterdam', Prinsengracht. Failliet verklaard: 20 Aug.: Alexander Brest, manufacturier, Meppel. L. de Graaf, winkelier, Schoonoord Dr. 1 Sept.: J. J. van Zwienen, Krimpen a. d. IJs- sel, Bieekade 1. 2 Sept.: H. Meilink, winkelier, Venhuizen. Johannes Buiter, schoenmaker en schoen winkelier, Zuld-Scharwoude. R. Venhuis, Nijmegen Gerard Noodtstr. 24. L. Willemsen, meubelmaker en stoffeerder, Arnhem', Apeiüoornscheweg 30. J. van Galen, reiziger, Heteren. J. H. Vygen, zonder beroep, Geleen. Jacob Hubert Coenen, koopman, Blerick, Maasstraat 2. G. Füllenbach, ovenbouwer, Venlo, Ver lengde Zandstraat. Martinus Hubertus Knieps, rijwielhandelaar, Echt. Hendrikus Hubertus Knieps, rijwielhandelaar, Echt. Handelsvenn. o. d. Fa. Gebr. Knieps, rijwiel handel en taxibedrijf, Eteht, Gasthuisstraat 1. Johanna Maria van Deuren, wed. van Leo- nardus Brunenberg, Stamproy. H. de Graaf, bakker, Apeldoorn. C. J. Stapelbroek, Lintvelde gem. Eibergen. L. P. Boerman, smid, Beekbergen gem. Apel doorn. Adrianus Franciscus Gerhardus van Dieren, electro-technicus, Amsterdam, Maasstraat 29-31. Piet Dragt, zonder beroep, voorheen houder van een jachthaven en schuitenverhuurder, Am sterdam. Achillesstraat 50 I. Samuel (zich noemende Alex) Serlui, koop man, Amsterdam, Schipbeekstraat 30 I. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. J. S. van Hamel. Utrecht: J. H. Hoffmans, Zeist; J. L. Meyer, Utrecht: L. J. J. Breuer, Culemborg; C. Gilles, handelende o. d. naam Utrchtsche Kunst- bloemenfabriek, Utrecht. BINNENLANDSCHE HAVENS UMUIDEN. Aangekomen 2 Sept.: Stolwijk, s„ Leningrad (voor Zaandam); Vulcanus, s„ Ham burg. 3 Sept.: Reggestroom, s., Hamburg; Escaut, m.s., R'dam; Dalarö, s„ Lulea (voor Velsen); Shelon, s.. Leningrad; Hontestroom', s„ Londen; Themis, s., Bremen:; Schieland, s., Gdynia; Sif, s„ Antw., (voor Velsen). Vertrokken 3 Sept.: Varmdo, s., Emden; Texel- stroom, s„ Liverpool; De Hoop, hospitaal-kerk schip, Noordzee. Aangekomen 3 Sept.: Bussum, s., Archangel (voor Zaandam); Stan id, s„ Dakar. Vertrokken 3 Sept.: Venezuela, s., W.-Indië; Stuyvesant, s„ idem; Titus, s.t Middl. Zee via R'dam; Hochsee, s., Archangel; Akershus, s., Oslo; Venersborg, s„ Malmö; Themis, s„ Bremen. Aangekomen 3 Sept.: Henderika Johanna ma., Londen; Malmanger, tank, Curacao. AMSTERDAM. Aangekomen 3 Sept.: Vulcanus, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Carga doorskantoor; Reggestroom, Hamburg, stukgoed, Handelskade, Holland-Afrika Lijn; Escaut, R'dam, stukgoed, Javakade, Wm. H. Müller Co; Themis, Bremen, stukgoed, De Ruyterkade,. Van Efe van Ommeren; Shelon, Leningrad, hout, Houthaven, Gebr. Scheuer; Hontestroom', Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Schieland, Gdy nia, steenkolen, Hoofdkanaal West, Scheepv. Steenk. Mij. Aangekomen 3 Sept. Henderika Johanna, Lon den, cement, Westerdok, Kampman; Malmanger, Curacao, stookolie, Steiger Bataafsche Petroleum Mij., Vinke Co.; Stanja, Dakar, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. KON. NED. STOOMB. MIJ. VULCANUS 3 Slept, van Hamburg te Amst. VENEZUELA, 3 Sept. v'an Amst. n. W.-Indië. STUYVESANT. 3 Sept. van Amst. n. W.-Indië. ACHILLES, 2 Sept van Haidar Pasha n. Limni. ARIADNE, 2 Sept. van Amst. te Hamburg. BODEGRAVEN, 3 Sept, v.m. 5 uur van Ham burg te Antwerpen. CALYPSO. 3 Sept. van Amst. te R'dam. DEUCALION, 2 Sept. van Napels naar Sfax. ORION, 2 Sept. van Malta naar Aegeon. PLATO, 2 Sept. 's nachts 12 uur van Amst. te Hamburg. PLUTO. 3 Sept. van Gothenburg te Aarhuus. SIMON BOLIVAR, 2 Sept. van Barbados n. Amst. VESTA, Amst. naar Kopenhagen, pass. 3 Sept. v.m. 3 uur 30 Holten au. ODYSSEUS, 2 Sept. van Genua n. Barcelona. BOSKOOP. 1 Sept. van Valparaiso te Corral. BAARN, uitreis, 1 Sept. te Cristobal. ULYSSES, Gent naar Amst., pass. 3 Sept. n.m. 3 uur 50 Vlissingen. EUTERPE, 3 Sept. van Vigo naar Amst. TITUS. 3 Sept. van Amst. n. R'dam. BAARN, l Sept. van Cristobal naar Buena Ven tura. COSTA RICA, 3 Sept. n.m. 4 uur van Amst. te Hamburg. RHEA, 3 Sept. n.m. 3 uur van Albufeira te Lissabon. FAUNA, 3 Sept. van Amst. n. Kopenhagen. TRITON, R'dam naar Algiers, pass. .3 Sept. Gi braltar. TELAMON, uitreis, pass. 3 Sept. v.m. 8 uur de Azoren. BARNEVELD, thuisreis, was 2' Sept. 2 uur 15 V.m. 875 mijlen W.Z.W. van Lands End. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM. 3 Sept. van Hamburg te Amst. AMSTELKERK, 2 Sept. van Takoradi n. Port B'ouet. JAARSTROOM, uitreis, 3 Sept. te Cape Coast. HOLLAND-AMERIKA LIJN DINTELDIJK, 3 Sept. van Pacific Kust te Rot terdam. ROTTERDAM, toeristenvaart, 2 Sept. van Que bec te New-York. STATENDAM, R'dam naar New-York, pass. 2 Sept. Cape Race. SPAARNDAM, R'dam' naar New-York, pass. 2 Sept. Wight. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, thuisreis, 2 Sept. te Santos. ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, uitreis, 3 Sept. v.m. 7 uur van Colombo. KEDOE, thuisreis, pass. 2 Sept. Finisterre. BALOERiAN, toeristenvaart, 2 Sept. n.m. 7 uur van Casablanca. weltevreden, thuisreis. 3 Sept. van Port Said. AMELAND, uitreis, 1 Sept. van Singapore. SIBAJAK, thuisreis, 3 Sept. te Suez. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, uitreis, 2 Sept. n.m. 2 uur van Las Palmas. AMSTELLAND, uitreis, 2 Sept. n.m. 5 uur te Santos. SALLAND, thuisreis, 1 Sept. van Bahia. EEMLAND, wordt 4 Sept. n.m. 11 uur van B.- Alres te IJmuiden verwacht. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, 2 Sept. van Amst. te Batavia. NELEUS, Java n. Amst., 2 Sept. te Londen. POLYPHEMUS, 2' Sept. van Padang n. Amst. PROMETHEUS, Liverpool naar Java, pass. 1 Sept. Gibraltar. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 3 Sept. van Algiers. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 2 Sept. van Colombo. JOHAN DE WITT, uitreis, 3 Sept. van South ampton. MOENA. thuisreis, pass. 2 Sept. Gibraltar. TAWALI, uitreis, pass. 2 Sept. Gibraltar. POELAU ROEBIAH, uitreis, pass. 1 Sept. Gi braltar. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SALAWATI, Pacific Kust naar Calcutta, 2 3ept. te Kaapstad. JAVA-NEW-YORK LIJN SLANT AR, 31 Aug. van Belawan n. Peirang. KON. PAKETV. MIJ. SAWAHLOENTO, 1 Sept. van Singapore naar Durban. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE, 2 Sept. van Hongkong te Manilla, TJIKEMBANG, arr. l Sept. te Batavia. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN MEERKERK, thuisreis, 1 Sept. van Yokohama. SEROOSKERK, uitreis, 2 Sept. te Kobe. GROOTEKERK, 2 Sept. van Hamburg te R'dam. ZUIDERKERK, R'dam naar Japan, 3 Sept. uit den N. Waterweg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, 3 Sept. van Hull te R'dam. HEEEMSKERK, uitreis, 3 Sept. te Antwerpen. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis, 2 Sept. van Port Si mon. DIVERSE SCHEPEN GROENLO, 2 Sept. van Sorolca te Grimsby. THEMISTO, 2 Sept. van Montreal te Londen. LETO, pass. 2 Sept. Wight, R'dam naar Wabana. HENNIE. pass. 2 Sept. Barry Head. TRITO, 2 Sept. van Belfast te Fowey. RODAS, pass. 2 Sept. Lizard. R'dam n. C'uracao. SOESTERBERG, 2 Sept. van R'dam te Trang- sund. WOLSUM, 2 Sept. van Rosario te Duinkerken. ALDEBARAN, 2 Sept. van Narvik n. R'dam. EMMAPLE1N, Narvik naar R'dam, pass. 2 Sept. Udsire. WESTULE1N, Lulea naar R'dam, pass. 3 Sept. Holtenau. BATAVIER II, 3 Sept. van R'dam' te Gravesend. OOSTZEE, sleepboot, Toulon naar R'dam, 2 Sept. van Oran. WINTERSWIJK, 1 Sept. van Archangel n. Amst. BEVERWIJK, Archangel naar Zaandam, pass. 2 Sept. Lodingen. ERINNA, 1 Sept. van Port Said n. Triest. GENOTA, 2 Sept. van Napels te Port Said. KERKPLEIN, naar R'dam, was 1 Sept. 8 u. 25 n.m, ongeveer 800 mijlen W. van Valentia. NANSENVILLE, naar Londen, was 1 Sept, 6 u. 5 n.m. 15 mijlen van Lands End. SARKANI. naar Seaham, was 1 Sept. 4 uur 55 n.m. 20 mijlen O. van Niton. POELDIEP, 1 Sept. van R'dam te Kingslynn. LEEUWARDEN, 3 Sept. Aardappelmarkt. Bor- gers 2.402.60. Bintje boven maat 50 2.50. ARNHEM, 3 Sept. Geldersche Eierveiling. Aan gevoerd 1.700.000 stuks eieren. Kipeieren 3.40 4.40, idem kleine 2.303.30, eendeieren 2.803.10, idem kleine 1.882.60 per 100 stuks. Koersen voor stortingen op 4 September 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 72.78, lires f 9.61, peseta's f 12.20,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2