Rechtsche verklaring van den aanval op de „Havock" Algemeen Japansch offensief begonnen m De stranding der „Van Heutsz" Ir. Mussert staat 30 Sept. terecht Het nieuws van heden Nationalisten bezetten twee dorpen in het Noorden Felle aanvallen van vlieg tuigen op Sjanghai TOESTAND VAN H. VADER WORDT STEEDS BETER Palestina blijft onrustig DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 5 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20750 Ook in de haven van Bone gaan Spanjaarden er met schip en lading van door De val van Belchite Bij Amoy werd een Japansch oorlogsschip door de Chineezen getroffen Nanking krijgt steun uit Mandsjoekwo Hoe de ramp van den K.P.M.- stoomer gebeurde Overstroomingen in Noord-China Het verblijf in Castel Gandolfo heeft den Paus goed gedaan Het Weer De kinderverlamming in Canada en de V.S. Tal van kindertehuizen en scholen gesloten De regeering van Tsjahar Ook Melchers moet zich dan verantwoorden 1 Verschillende aanslagen eischten menschenlevens AMNESTIE VOOR POLITIEKE BANNELINGEN VOOR «SNELHEID Voor Kolen j. ÉÉN MAN FRANS PERQUIN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het beste in ons De ziektegevallen te Alphen a. d. Rijn Geen sprake van vleesch- vergiftiging WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ tngez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 4 Sept. (Havas). Een door het persbureau der regeering van Franco gepubliceerd communiqué verklaart, dat in tegenstelling met hetgeen een deel van de buitenlandsche pers tracht aannemelijk te maken, de Britsche torpedojager „Havock" niet kan zjjn aangevallen door een lecht- schen oorlogsbodem. De nationalistische vloot, zoo vervolgt het communiqué, heeft de strikte opdracht ontvan gen de buitenlandsche schepen te eerbiedigen. Bovendien heeft de torpedojager „Havock" door zijn ridderlijke houding tegenover een groot aan tal Spanjaarden de grootste consideratie en sympathie verdiend van de Spaansche nationa listen. Het is niet de eerste maal, zoo vervolgt het communiqué, dat aan den vooravond eener vergadering der non-interventie-commissie of van den Volkenbondsraad, de linkschen door scherp te veroordeelen handelingen de inter nationale atmosfeer zoeken te vergiftigen en de sympathie en het begrip voor de zaak der Spaansche nationalisten zoeken te weerstreven. Het vliegtuigbombardement op de Engelsche ambassade, de aanval op een Fransch passa giers-vliegtuig, de aanranding van een Ita- liaansch koopvaardijschip en een Duitsch slag schip, alsmede de door de nationalisten in de archieven der regeering van Biscaye gevonden orders, om buitenlandsche oorlogsschepen aan te vallen, wettigen ons den aanval op den Brit- schen torpedojager te beschouwen als een nieu we manoeuvre van een overwonnen vijand, die wanhopig er naar streeft de conflictszone uit te breiden, in plaats van door een onvoorwaar delijke overgave rust en welzijn te geven aan de mannen, die hij tot een verpletterende nederlaag heeft gevoerd. De troepen van Franco, die naar Gijon op rukken, hebben vanmiddag Vidiago bezet. De voorhoede bevindt zich reeds op zes K.M. van Llanes. De rechtschen hebben gistermiddag het stadje Potes bezet. De opmarsch der man nen van Franco is gisteravond voortgegaan tot het dorp Sendes ten Westen van Potes. De tegenstand van den vijand was van geen beteekenis. In den sector Vaciamadrid hebben de regee- ringstroepen een hoogte bezet in de nabijheid van den heuvel Coberteras, hetgeen van on be twistbaar belang is, omdat de stelling Vacia- madrid den weg naar Valencia beheerscht. De positie der troepen van Franco in dezen sector is hiermede verder bemoeilijkt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in het thans door de rechtschen bezette stadje Potes ongeveer vijftig terechtstellingen verricht, vlak voor de aankomst van de troepen van rfanco. Het stadje telt 1500 inwoners, onder we zich talrijke aanhangers van Franco bevonden. Uit Bone in Algerije wordt aan de bladen ge meld, dat aldaar sinds eenige dagen de aan de zijde van Valencia staande Spaansche mailboot „Mar Nigro" voor anker lag, gereed om te ver trekken. De kapitein van het vaartuig, die zich naar Algiers had begeven, keerde in Bone terug met eenige aanhangers van Franco. Deze maak ten gebruik van de afwezigheid van de helft der bemanning om, onder bedreiging van de genen die aan boord waren, het anker te lichten en met het schip er vandoor te gaan. De „Mar Nigro" voerde een groote lading gevechtswagens en vliegtuigen. Uit Santander wordt gemeld aan de „Voz de Espana", dat Roberto Alvarez, de vroegere pre sident van de volksrechtbank te Santander, in hechtenis genomen is en ter beschikking van den krijgsraad werd gesteld. De door de regeering van Salamanca getroffen represaillemaatregelen tegen in San Sebastian en in het Baskenland gevestigde Fransche zaken lieden zijn opgeschort. Acht Franschen, die vanmorgen op de internationale brug te Hen- daye de grens hadden overschreden, zijn van middag naar San Sebastian teruggekeerd. Het bericht van de bezetting van Belchite is overal in het kamp der regeering met groote vreugde ontvangen. De strijd om deze stad, die voor den burgeroorlog 3.500 inwo ners telde, is bijzonder hevig geweest. Vrij wel het geheele garnizoen is bij den aanval vernietigd. Uit Gijon wordt gemeld, dat de rechtschen aan het front van Asturië geenerlei activiteit aan den dag leggen. Op enkele punten aan de kust hebben zij zich zelfs na linksche tegenaanvallen teruggetrokken. Men heeft kunnen vaststellen, dat de rechtschen alle Marokkaansche en Italiaansche eenheden van het Noordelijk front terug hebben getrok ken, om deze naar het front van Aragon te diri- geeren. Voorts hebben zij een aanzienlijk deel van hun luchtmacht en van hun zware materiaal teruggetrokken. De rechtsche brigaden bestaan thans uit soldaten uit Andalusië en Navarre. De Staatspresident van Estland, Paets, freeft een bezoek gebracht aan. Helsinki, waar hij den Finschen Staatspr esident Kallio (rechts) ontmoette TOKIO, 4 Sept. (Reuter). Volgens Japan- sche berichten uit Tientsin is een algemeen offensief ontketend tegen de Chineesche troepen te Tangkwantoen en Matsjang langs de spoorlijn TientsinPoekau. De Ja- pansche troepen worden door de luchtmacht gesteund. In de Japansche berichten wordt hieraan toegevoegd, dat de rondom Sjanghai gecon centreerde strijdkrachten twintig divisies sterk zijn. De Japansche strijdkrachten, die aan den BATAVIA, 4 September (Aneta). Naar uit Hongkong wordt vernomen, heeft het gebeurde met de „Van Heutsz" zich als volgt toege dragen. De „Van Heutsz" was bezig de typhoon voor beide ankers „af te rijden", toen plotseling beide kettingen tegelijk braken en het schip op drift raakte, daarbij dwars aandrijvend op de „Gertrudemaersk", waardoor veel schade Werd bekomen aan stuurboord. Daarop volgde een aandrijving met het Chi neesche stoomschip „Hai Lee", waardoor zware schade voor de „Van Heutsz" ontstond onder de waterlijn. Het schip dreef toen wederom langs zijde van de „Gertrudemaersk", waarvan de gezagvoerder van de „Van Heutsz", de heer Huyer, wetende, dat de „Van Heutsz" in zinkenden toestand verkeerde, gebruik heeft gemaakt tot het doen overloopen van de 1200 passagiers. Hierbij werd belangrijke schade opgeloopen aan het bovendek en wel aan bakboord. Beide schepen dreven af naar Green Island, totdat plotseling het slepende anker van de „Gertrudemaersk" hield en dit laatste schip, al afzwaaiende, aan de „Van Heutsz" verdere schade toebracht aan den voorsteven en aan het voorschip. De „Van Heutsz" strandde daarop nabij de Oostkust van Green Island. De berging wordt met man en macht door de Tai Koo Dock Coy. verricht. De scheur aan stuurboordzijde is reeds ge dicht, maar er zullen nog vele werkzaam heden noodig zijn, voordat men de „Van Heutsz" van den rotsbodem zal kunnen lichten. De weersomstandigheden zijn gunstig, doch verrassingen zijn niet uitgesloten, ook door de spanning, waaraan het schip met vier ruimen vol water blootgesteld is. TIENTSIN, 4 Sept. (D.N.B.) Uit alle dee- len der provincie komen berichten over over stroomingen binnen. Op verscheidene plaatsen zijn de dijken reeds bezweken. Ten Z.-W. van Tientsin staat het vlakke land over groote op pervlakten onder water, o.a. de belangrijke straatweg Tientsin—Yen Sjan. Ook de spoor weg Tientsin—Poekau dreigt overstroomd te Worden. De motorboot, waarin Malcolm Campbell e op het Lago Maggiore het wereldrecord verbeterde en bracht op 202.57 Kilometer per uur ROME, 4 Sept. (ReuterDe datum voor den terugkeer van den Paus uit zijn zomer verblijf te Castel Gandolfo in het Albanee- sche heuvelland staat nog niet vast. Blijft het goede weer aanhouden, dan zal de H. Vader waarschijnlijk tot in October te Castel Gandolfo blijven. Een definitieve beslissing is evenwel nog niet genomen en zal grootendeels afhangen van 's Pausen geneesheer, Dr. Milani. Het verblijf in de hooger gelegen streek van Castel Gandolfo heeft den Paus goed gedaan. Z. H. verliet het Vatikaan begin Mei en reeds na het verblijf van een maand te Castel Gandolfo begon zijn gezondheids toestand te verbeteren. De Paus is thans weer in staat normaal zijn gewone dagwerk te doen en ontvangt in open bare audiënties twee a drie duizend personen per week. Er bestaat niettemin in Vatikaansche krin gen een zekere angstige bezorgdheid of de komende herfst en winter niet nadeelig zullen zijn voor 's Pausen gezondheid, indien Z. H. naar Rome zou terugkeeren. Verschillende van 's Pausen raadgevers wen- schen dat de Paus zoolang mogelijk ook in de herfstmaanden te Castel Gandolfo zal blijven. Verwachting: Meest zwakke Westelijke |j Ëj tot Zuidelijken wind; licht tot half be- wolkt met ochtendnevel, weinig of geen regen, iets warmer. §j j=j Verdere vooruitzichten: onzeker. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CHICAGO, 4 Sept. (DNB) De kinderver lamming-epidemie, in het Midden-Westen der V.S. grijpt steeds verder om zich heen. In Chicago zijn 55 nieuwe ziektegevallen geconstateerd, waarvan elf met doodelijken afloop. Om uitbreiding te voorkomen, zullen kinderen beneden zestien jaar geen bioscooptheaters en schouwburgen mogén bezoeken. De ziekte breidt zich ook uit in de steden St. Louis, Omaha, Denver, Buffalo en Milwau kee, waar reeds alle scholen en kindertehuizen werden gesloten. In de Canadeesche provincie Ontario zijn reeds 1100 gevallen geconstateerd, van welke 35 met doodelijken afloop. De in het Midden-Westen en Zuid-Canada heerschende tropische hitte bemoeilijkt volgens de dokters de bestrijding van de kinderver lamming ten zeerste. oever van den Jangtse waren ontscheept, en Lo- tien, Juepoetsjen en het fort Leeuwenheuvel hadden bezet, hebben zich te Pausjan gevoegd bij een andere Japansche afdeeling, die op den tegenovergestelden oever van de Jangtse aan land was gezet en vervolgens Woesoeng had bezet. Domei bericht uit Tientsin dat de Japansche troepen Zaterdagmiddag Tangkwantoen aan de spoorlijn Tientsin—Poekau, met steun van ds luchtmacht, hebben bezet. Japansche vliegtuigen gaan voort met hun aanvallen in de buurt van het Noordersta tion te Sjanghai. Vliegtuigen dalen tot zeer geringe hoogte en schieten dan uit machine geweren. Gisteren werden twee personen gedood en vijftig gewond door verdwaalde kogels. Tot de gewonden behooren twee vreemde lingen. Vandaag werden in de internatio nale nederzetting 21 personen gewond. In de Fransche concessie werd een persoon ge dood en zijn dertig gewond. De slachtoffers zijn van Chineesche nationaliteit. Het Japansche leger in Noord-China meldt de verovering Van Hoesjan, een strategisch be langrijk punt aan den spoorweg Kalgan—-Ta - goeng (provincie Sjansi). De oprukkende Ja panners bedreigen thans den vleugel van het verslagen Chineesche leger, dat zich naar het Zuid-Westen van de spoorlijn Kalgan—Peiping terugtrekt. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, bestaan de krijgsverrichtingen van vandaag in aanvallen der Japansche bommenwerpers op de wijk Sja- pei en Woesoeng. Een Japansch toestel is ach ter de Chineesche linies brandend omlaag ge stort èn heeft in Sjapei bij het Noorderstation een geweldigen brand veroorzaakt. De consuls- generaal van Engeland, Frankrijk en Amerika hebben zich in verband met de sterke verliezen van gisteren onder de burgerbevolking als gevölg van een bomontploffing in de buitenlandsche nederzetting te Sjanghai tot de Chineesche en Japansche autoriteiten gewend. Uit Amoy wordt aan het Chineesche pers agentschap gemeld, dat tijdens het bombar dement van Amoy door de Japansche oor logsschepen, de Chineesche batterijen het vuur beantwoorden en een Japanschen oor logsbodem getroffen hebben. De Japanners trokken daarop terug en lieten het bescha digde vaartuig wegsleepen. Vijf Japansche vliegers, onder wie een kolonel, zijn gedood, toen hun toestel, na een kracht dadig bombardement op de stad Fatoen in de provincie Sjansi, door de Chineezen tot dalen werd genoodzaakt. Toen zij het toestel verlaten hadden, ontwikkelde zich tusschen hen en de Chineezen een gevecht, tijdens hetwelk zij den dood hebben gevonden. Hun lijken werden later door Japansche soldaten gevonden. Naar het officieele Chineesche persagentschap uit Sjanghai meldt, heeft zfch de geheele tweede divisie van het Mandsjoekwoleger, dat gesta- tionneerd is in Noord-Tsjahar, aangesloten bij Nanking. Deze divisie zal in het centrale Chi neesche leger worden opgenomen. Vandaag zal te Kalgan een „autonome re geering voor Zuid Tsjahar" worden Ingesteld, welke geheel onafhankelijk van Nanking zal zijn. Verscheiden Japansche raadgevers zullen deze regeering ter zijde staan. De macht dezer re geering zal zich in hoofdzaak uitstrekken tot Zuid Tsjahar, dat door Chineezen wordt be woond, terwijl de kwestie Noord Tsjahar, dat een Mongoolsche bevolking heeft, later zal wor den geregeld. Namens de commandanten der voor Sjanghai ten anker liggende buitenlandsche schepen, heb ben de consuls-generaal van Engeland, Frank rijk en de Vereenigde Staten den commandant van het derde Japansche eskader verzocht, de in den Wangpoe, in de nabijheid van het Ja pansche consulaat-generaal liggende schepen te verhalen, zoodat zij minstens 1500 Meter van het Japansche consulaat verwijderd zullen lig gen. Tegelijkertijd hebben de consuls-generaal den eersten burgemeester van Groot-Sjanghai ver zocht, de Chineesche troepen uit het gebied van Poetoeng te doen terugtrekken. Zij wenschen tusschen den rivieroever en de Chineesche troe pen een neutrale zone van 'n Kilometer breedte. De stappen der consuls houden verband met het feit, dat gisteren tijdens het artilleriegevecht tusschen de Chineesche batterijen in Poetoeng en de voor 't Japansche consulaat-generaal lig gende Japansche oorlogsschepen onder de bur gerbevolking in de internationale en in de Fran sche nederzetting tal van slachtoffers gevallen zijn. De burgemeester van Sjanghai heeft den con suls medegedeeld, dat hij hun verzoek aan Nan king zou doorgeven, daar hij zich met bevoegd achtte hieraan te voldoen. Naar wij vernemen zullen Ir. A. Mussert en P. Melchers, in verband met den „aanslag op het Blauwe Zand", op Donderdag 30 Septem ber a.s. te Amsterdam voor den rechter moeten verschijnen. De derde man in deze zaak, Bunning genaamd, staat Donderdag 16 September voor de Rechtbank terecht. Zooals men weet ontstonden er op 14 Mei tijdens een bezoek van Ir. Mussert aan eenige N.S.B.'ers op het Blauwe Zand, moeilijkheden, die door de N.S.B. betiteld werden als „aan slag op het leven van den leider". Ir. Mussert zou gemolesteerd zijn en slechts met behulp van een rijzweep en een revolver hebben kun nen ontvluchten. Den volgenden dag dia nog vóór de ver kiezingen diende Ir. Mussert een aanklacht in, waarna ook P. Melchers, de man die met de zweep van den N.S.B.-Jeider bedreigd was, zich tot de justitie wendde. Na een grondig onderzoek werd zoowel tegen Ir. Mussert als tegen Melchers een strafver volging ingesteld, terwijl intusschen een derde man, Bunning genaamd, die met steenen had gegooid, wegens openlijke geweldpleging, werd gearresteerd. Deze Bunning, die nog steeds gedetineerd is, zal nu op Donderdag 16 September voor de Amsterdamsche Rechtbank verschijnen. Ir. Mussert en Melchess zullen veertien dagen later, dus op Donderdag 30 September, moeten verschijnen. Ongetwijfeld zal er voor deze rechtzaken zeer veel belangstelling bestaan. De jongste Engelsche hoornblazer neemt een oogenblikje rust JERUZALEM, 4 Sept. (Reuter) Heden morgen is een bom geworpen naar een met Arabieren bezetten autobus. Hierbij werd 'n Arabische vrouw gedood, een andere vrouw gewond en kreeg een Engelsch politieman, die den autobus vergezelde, lichte verwon dingen. Deze politieman vuurde nog op den aanvaller, maar deze wist te ontkomen. Men meende in hem een Jood te herkennen. De bom kwam midden in den bus terecht en maakte een gapende opening in den metalen wand. Het interieur werd met bloed bespat. De aanslag geschiedde in de straat der propheten, in welker nabijheid zich verscheidene ziekenhui zen bevinden. Vrijdagavond is de rabbijn Eleazar Gershon ernstig gewond door een schot in den rug. De rabbijn keerde terug van den klaagmuur, waar hij gebeden had verricht. Men gelooft, dat de aanvallers Arabieren zijn geweest-, JERUZALEM, 4 Sept. (Reuter) Acht en twintig Joden, o.w. 'n aantal revisionnisten, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerende van zes maanden tot één jaar, op grond van de wet tot voorkoming van misdaden. Zij zijn allen naar Akko overgebracht. Deze vonnissen hebben bij de Joodsche bevol king eenige beroering gewekt, aangezien Zon dagavond het Joodsche nieuwe jaar zal begin nen. Vanochtend is een aanslag gepleegd op het leven van Ibrahim Bey Khalil, een welgesteld Arabier, die lid is van de Partij tot Nationale Verdediging en intiem vriend van Haj Kahl II Taha, die verleden jaar is vermoord. Ibrahim Bey is ernstig gewond. Nader wordt nog bericht, dat de gewonde Ibra him Bey Khalil aan zijn kwetsuren is bezweken. De voorloopige president van Paraguay. Felix Paiva, heeft amnestie afgekondigd voor alle politieke bannelingen, waarvan de meesten ver blijf houden in het aangrenzende Argentinië. MET EEN VLIESMACHIEN TELÈF. 10212 Dc Nationalisten wijzen alle schuld voor den aanval op de „Havock" af. Japan is een algemeen offensief begonnen. Nieuwe aanslagen in Palestina. Toestand van den H. Vader is steeds vooruit gaande. Hoe de ramp van de „Van Heutsz" gebeurde. Ir. Mussert staat 30 September terecht in ver band met den „aanslag" op het Blauwe Zand in Amsterdam-Noord. Commentaar van bevoegde zijde op de wij ziging in de heffing op boter, enz. Wichelroedeloopster experimenteert op het oude slot van Maarten van Rossum te Vaassen (G.). Internationaal politie-sportfeest in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Mej. Terwindt en mej. Rollin Couquerque kam pioenen dames-dubbelspel. Beurs van New-York: Stemming prijshoudend. O Het diepste binnenste van ons wezen geven we niet gaarne, geven we zelden bloot. Een natuurlijke schroom houdt ons terug om het beste in ons open te leggen voor anderen. Het is natuurlijk en het is prijzenswaard. En tochtoch is het niet altijd goed. We moesten ook aan anderen wat meer van het beste in ons geven. We moesten de schoonheid, de warmte, de wijsheid en wetenschap welke we in ons hebben niet angstvallig voor ons zelf houden maar mededeelen aan onze omgeving. Late „men" dan maar zeggen dat we vertoon maken. Indien onze wil hieraan vreemd is deert ons zoo'n bewering van „men" niet. We behoeven met ons geestelijk bezit niet te koop te loopen maar we mogen ook niet alles verbergen. Geen licht onder 'n korenmaat. De samen leving heeft ook rechten op ons. Naar wij vernemen heeft het medisch onder zoek naar de verontrustende ziektegevallen, welke zich verleden week te Alphen a. d. Rijn hebben voorgedaan en tengevolge waarvan de vijftienjarige H. Meerlo in het Academisch Zie kenhuis te Leiden is overleden, thans definitief uitgewezen, dat het hier een geval van acute bacillaire dysenterie betrof, welke veroorzaakt is door een infectie. De oorzaak van deze in fectie kon echter tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Met zekerheid staat derhalve vast, dat van vleeschvergiftiging geen sprake is. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE Stand op Zondag 1 uur v.m. 768.5 Vorige stand 767.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1