Katholiek voetbal in het bisdom Haarlem VERSCHOTEN kleedingstukken KLEERMAKERIJ J. v. DAM KLEERMAKERIJ J. v. DAM V DAT 'S VERDIEND Laatste Nieuws Trekjes Ha verschmidt klaje ENGELSCHE EN SCHOTSCHE STOFFEN Kano overvaren BONDSVERGADERING VAN DEN D.H. Kort en volledig Na den dood van Kard. Bisleti ZONDAG 5 SEPTEMBER 1937 Er moeten middelen worden be faamd om den teruggang van het ledental tegen te gaan De legitimatiebewijzen 1 r£R VEN WIJ HEEL MOOI Bestuursverkiezing AUTO DOOR TRAMTREIN GEGREPEN GED. OUDE GRACHT 78 BERICHT DE ONTVANGST VAN VOOR HERFST- EN WINTERCOSTUUMS Ziet onze etalages! KATHOLIEK OVERVEEN Heropvoering van Theophilus „TOON 'T DOOR BLOEMEN!" HET HULP-POSTKANTOOR SANTPOORT-DORP Erbarmelijke toestand Bij FRANS PERQUIN nog steeds ANTHRACIET tegen ZOMERPRIJS - Telefoon 10212 Autobezitters Bridge-nieuws Ylotf {*Usi fefteofiitstd va** de -tcye ZOMERPRIJZEN BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE De H. Vader wordt zelf prefect van de Congregatie der Seminaries Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM Twee van de drie inzittenden, een heer en een zesjarig meisje, zijn verdronken Meisje doodgereden Bij het oversteken door een auto gegrepen SCHAKEN ELISKASES SECONDANT VAN ALJECHIN Uit Gods Prentenboek 6en °pen plek in een 13081311 twee te*r iS door alle desillusies een stug en bit- STAD Onder voorzitterschap van den heer Henri Putter uit Amsterdam werd Zaterdag 'h Brinkmann te Haarlem de bondsverga dering gehouden van den Diocesaan Haar- 'eiïischen Voetbalbond. In zijn openingswoord wees de voorzitter op et terugloopend ledental, waarvan ook in het j.( arverslag reeds melding was gemaakt en spr. ..fnpte, dat men er in zou slagen middelen te ben Jon, amen om ook in het vervolg de katholieke "ngens tegen minimum-kosten te kunnen laten «^ballen. Spr. deed een ernstig beroep op de mers der katholieke jeugdvereenigingen om Vn°taI °ok ^en toevoer van jonge leden naar de vP alvereenigingen te stimuleeren. Door het Schaffen van de gelegenheid om in katholiek ann te v°etballen, worden de jongeren van ere ongewenschte vermaken afgehouden, het- Y„en ntet hoog genoeg kan worden aangeslagen, ^schillende vereenigingen maken moeilijke estanden door, waaraan de crisis natuurlijk biet in vreemd is, hoewel er aan den anderen kant veel kringen lang nog niet die steun wordt 1CL11& XlUg iUCl U.XO OtCUU VVUiUt) Wo rtnd' waarop men zou mogen rekenen. Hoe rin lichamelijke oefening door de regee- 8 b.v. niet stiefmoederlijk bedeeld? Spr. vroeg zich verder af, of de tijd nog niet gekomen was in de organisatie der katholieke voetbalbeweging in ons land vereenvoudiging te brengen. Kan er geen s°hakel worden gemist? Kan de D.H.V.B. b.v. ook voor de elftallen, die nu in den I-V.c.B. spelen, geen eigen competitie verzor- een, iets wat ongetwijfeld ook uit bezuini- ëmgsoogpunt de moeite van een onderzoek V'aard zou zijn. Het spelpeil gaat goed vooruit, wat b.v. de edstrijden van de vertegenwoordigende elftal- n overduidelijk hebben laten zien. Toch moet P de verbetering van het spelpeil de aandacht Uven gevestigd in verband waarmee spr. op- ekte tot deelneming aan den spelleiderscursus 5; de R.K.F. Voorts drong spr. er op aan, dat de vereeni- 'hgen zich steeds op het standpunt van het *«e amateurisme zouden blijven stellen. °ok beval de voorzitter de 1-cents-missieactie „8 eens in de belangstelling aan en wees hij er g veveenigingsbestuurderen op bij overtredin- 0 eh misverstanden steeds krachtig in te SrUpen. gei^a een dankwoord aan allen, die in het af- hehhPen seizoen hun krachten aan den bond °en gegeven en in het bijzonder aan den Ve f^ris-penningmeester, den heer G. Kruyver, klaarde spr. de vergadering voor geopend. 1J- öe bespreking van het jaarverslag, voor de dan 1 verzorging waarvan de vergadering niets gèv bad, werd o.a. van verschillende zijden j.,,r_raaod, welke middelen men zou kunnen be- tpg n _°m den teruggang van het ledental verder Vgf'n8e medewerking en zelfs tegenwerking van katholieken, waarmee men nog steeds heeft te houden. Ook werd er gewezen op de te treffa,nPen- Verschillende aangelegenheden, be- ^■eriende be competitie passeerden de revue. Ook in bepleit het streven van den D.H.A.K. om te h winterseizoen veldloopen voor voetballers hier°Uc*en> steunen, eventueel door per district VaItVoor een Zondag geen competitie-wedstrijden ïast te stellen. «Je®6 Verschillende sprekers werden beantwoord Pep1 C'en beer H. Putter. Uit zijn antwoord stip- Sprp,wÜ o-a. aan, dat er reeds verschillende be- borid gen w°rden gevoerd met den R.K. Volks- om een goede samenwerking te verkrijgen, log,, be mentaliteit van een deel onzer ge- 'Sf!enooten ten opzichte der katholieke sport recht"1® verandering te brengen, is iets wat bapd Z0er lanSzaam zal gelukken. In dit ver- Üisti W6es spr' b v- ook op de groote propagan- êip e waarde voor de katholieke sportbewe- 8 van het in eigen verband georganiseerde Gordijnen, meubelstoffen, enz. IN dezelfde of donkerder kleur BEDIENT U HET BEST schoolvoetbal. Men zal verder zooveel mogelijk trachten tegemoet te komen aan de wenschen van den D.H.A.K,, hoewel dit in de practijk allicht bezwaren zal meebrengen. Verschillende aangelegenheden betreffende de cc»npetities werden vervolgens door den heer G. Kruyver behandeld. Onder applaus der vergadering werd vervol gens de secretaris-penningmeester voor Zijn ge voerd beheer gedéchargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. N. Smits bij acclamatie herkozen als vice-voorzitter. De stemming, welke daarna volgde, had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de heeren Kruyver, Roskam en Hubaty met resp. 60, 59 en 46 stemmen werden herbenoemd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. J. Taskin, werd voorzien door de be noeming van den heer N. van Wijk, die 37 stemmen verkreeg, terwijl er op den heer Van Turnhout 36 stemmen werden uitgebracht. De begrooting voor 1937-'38 werd zonder dis cussie met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de behandeling der ingediende voorstellen werden van verschillende zijden bezwaren naar voren gebracht tegen het stelsel der legitimatie bewijzen. Zoo was er een voorstel van St. Igna tius, om de werking meer doeltreffend te doen zijn, terwijl Aeolus voorstelde de controle te verscherpen en spelers, die geen bewijs kunnen toonen, voor dezen wedstrijd ongerechtigd te verklaren. Zooals trouwens ook uit de prae-adviezen bleek, achtte het b'ondsbestuur het van het grootste belang de identiteitsbewijzen te hand haven, iets wat de heer Kruyver thans nog eens nader uiteenzette. Om aan enkele bezwaren tegemoet te komen, stelde het bestuur echter voor de identiteits bewijzen voor de senioren voor den geheelen bond met een verscherpte controle te handhaven en het bezit der bewijzen voor de junioren districtsgewijze facultatief te stellen. Dit voorstel werd met een groote meerderheid, n.l. 566 stemmen aangenomen, nadat het voorstel van het district Haarlem om de be wijzen af te schaffen, met 4616 stemmen was verworpen. Van bestuurszijde werd nog medegedeeld, dat de nieuwe regeling verscherpte controle op den eersten Zondag van October zal ingaan. Een voorstel van het district Haarlem om, als een wedstrijd door regen gestaakt is, den restee- renden tijd uit te spelen een regeling, welke ook bij den I.V.C.B. bestaat werd overeen komstig het afwijzende prae-advies van het bondsbestuur met 4117 stemmen verworpen, nadat het voor en tegen uitvoerig was belicht. Hierna kwam de volgende motie in behan deling: De R.K. Voetbalvereeniging D.O.N.K. te Gouda van oordeel, dat het zonder eenige beperking aannemen van R.K spelers, geschorst of ge royeerd door een niet bij de R.K.F. aangesloten bond of vereeniging, niet in het belang is van de voetbalsport in het algemeen en van de R.K. voetbalvereenigingen in het bijzonder, wijl goed willende principieele spelers worden gelijkge steld met geschorste of geroyeerde niet-princi- pieele voetballers, en geschorste spelers uit onze eigen .beweging achtergesteld worden bij bovenbedoelde categorie; draagt het bestuur van den D.H.V.B. op in het reglement op te nemen een artikel, waarin bepaald wordt, dat de geschorste R.K. voet ballers uit andere dan bij onze R.K.F. aange sloten bonden of vereenigingen niet eerder kun nen uitkomen in wedstrijden, vastgesteld door den D.H.V.B., vooraleer de schorsingstijd ach ter den rug is en spelers geroyeerd om andere dan principieele redenen uit onze organisatie te weren; bij de R.K.F. stappen te doen om deze bepa lingen verplichtend te stellen voor alle bij de RK.F. aangesloten bonden en vereenigingen. Naar aanleiding hiervan merkte de heer H. N. Smits op, dat er vroeger reeds een dergelijke bepaling had bestaan, welke evenwel door de houding van den K.N.V.B. onmogelijk was ge maakt. Spr. wees in verband hiermede op de onlangs verschenen brochure over de onge wenschte toestanden in de verhouding tusschen K.N.V.B. en R.K.F. Tenslotte bracht het eerelid, de heer E. Leen- derts, het bestuur dank voor het vele werk in het afgeloopen jaar verricht, waarna de heer Putter deze geanimeerde vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de heeren ir. H. Hopster en M. Verstegen, resp. voorzitter en secretaris penningmeester der R.K.F. en R. J. de Vries, bestuurslid van den I.V.C.B., sloot. Zaterdagmiddag te ongeveer 5.15 uur werd op den overweg nabij de halte van de Ken- r.emer-Golf-club te Zandvoort, een luxe auto door een tramtrein der N.Z.H., die hier met een flinke snelheid passeerde, gegrepen. De bestuurder, de heer S. uit Amsterdam, had het naderende gevaar niet bemerkt met het gevolg, dat de auto niet tijdig meer kon stoppen. Bij de botsing werd de auto van voren ge heel vernield. De treeplank van den tram wagen drong in den auto. De bestuurder be kwam slechts enkele lichte verwondingen. en noodigt U gaarne uit tof een bezoek Onder auspiciën van het comité „Katholiek Overveen" zal Zondag 19 September, 's avonds te half negen, in de zaal „Domi" het tooneel- spel „Het Mirakel van Theophiel" opnieuw wor den opgevoerd. Ook zal dien avond, onder lei ding van kapelaan F. F. van Buuren, het ver sterkt parochiaal zangkoor wederom enkele oude polyphone koorwerken ten gehoore bren gen. Voor deze heropvoering bestaat inderdaad alle aanleiding. Immers bij de feestelijke her denking van pastoor van Niekerk's 12Jf-jarig pastoraat te Overveen, kon in verband met de plaatsruimte in „Domi" slechts aan een beperkt aantal genoodigde parochianen gelegenheid worden, geboden, het weinig bekende, doch dankbare legendespel te zien, alsmede de rijke variatie der liederen te hooren, en lag het toen reeds in het voornemen van het comité, om spoedig een reprise te geven. Het comité noodigt thans tot bijwoning daar van uit alle Overveensche katholieken boven 18 jaar, die op den feestavond van 1 Aug. niet aanwezig zijn geweest. Wenscht men van deze uitnoodiging gebruik te maken, dan moet men zich vooraf van een plaatsbewijs voorzien. Hiertoe wordt gratis gelegenheid gegeven in gebouw „Domi" van Maandag 6 tot en met Vrij dag 10 September, des morgens van 1112 uur en van Woensdag 8 tot en met Vrijdag 10 Sept., ook 's avonds van 8 uur tot half 10. Blijkt, dat er meer belangstellenden zijn, dan de zaal bevatten kan, dan zal Dinsdagavond 21 September, eveneens te half negen, nog een tweede herhaling worden gegeven. Heden, Zondagmorgen 5 September stellen vriendelijke Jongedames U in staat dezen Zon dag, den dag des Heeren, te beginnen met een goede daad. Een daad van naastenliefde en wel hierin bestaande, dat zij U een bloempje te koop zullen aanbieden ten bate der „Winter hulp-Actie". Anderen, door hun functie of plaats in het maatschappelijke leven, meer dan onze commis sie daartoe bevoegd, hebben 't werk van Comité „Winterhulp-Actie" geprezen en onzen Bloemp jesdag warm aanbevolen. I)it artikeltje heeft dan ook alleen ten doel U aan onzen Bloempjesdag te herinneren. Katholiek Haarlem, laat het gebod van Chris tus voor U geen ijdel woord zijn. Toon door Uw daden dat ge begrijpt dat er zonder naasten liefde van Christendom geen sprake is. Z'n naaste beminnen wil toch feitelijk niets anders zeggen dan aan z'n naaste goed willen doen, z'n geluk bevorderen. Daarom, toon dat het U ernst is met Uw Christen zijn. „Toon het door bloemen!" te koopen van on ze ijverige bloemenverkoopstertjes welke het van ochtend zoo druk mogelijk wenschen en hopen nte hebben en U zoo vlug mogelijk zul len bedienen. Koopt allen en geeft naar vermogen. Weest edelmoedig. God, die elke goede daad beloont, zal zich in edelmoedigheid niet laten overtref fen, en zeker hier of hiernamaals uw daad van naastenliefde rijkelijk vergelden. Pers- en Propaganda-Commissie, Comité „Winterhulp-Actie". Als er een dorp in de omgeving van Haarlem is, dat de laatste jaren groeit en bloeit dan is het wel Santpoort. En daar is ook alle reden toe. Het gezonde wonen te midden van de uitge strekte bosschen in de nabijheid van de duinen, de breede lanen en straten, die alle goed ge plaveid zijn en de goede verbindingen met Haarlem en Amsterdam maken het tot een ideaal woonoord. Een schrille tegenstelling met al deze voordee- len vormt het hulppostkantoor. Het is omdat toentertijd de postzegel nog met was uitgevon den en de telegraaf en telefoon nog ïiiet be stonden, maar anders zouden wij den toestand gaarne „Middeleeuwsch" willen noemen. Het veel te kleine dienstlokaal, dat over slechts één loket beschikt, heeft een ruimte voor het publiek, dat de vijf bij twee meter nog niet haalt. Die ruimte is dan ook niet meer dan een nauw gangetje, aan welks einde zich een telefooncel bevindt, waarvan de deur op drukke dagen niet dan na veel „gewurm" geopend kan worden. Tien menschen is wel het maximum, dat het gangetje kan bevatten. Komisch in dit verband doet de mededeeling aan, die op de telefooncel is be vestigd en het medenemen van rijwielen en honden verbiedt. Bijna dagelijks gebeurt het, dat een rij men schen buiten staat te wachten, terwijl degene, die! geholpen is, zich dcor de wachtenden een weg naar buiten moet banen. Toen wij gisteren- Als je het op de keper beschouwt, zijn auto mobilisten eigenlijk diep beklagenswaardige menschen. Een enkelen keer, als je zoo'n prach- tigen wagen voorbij ziet snorren, dan bekruipt je wel eens den iust ook eenmaal eigenaar van zoo'n sierlijk gebogen en gegoten stuk staal te zijn. Maar bij rustiger nadenken en ampele overwegingen van het voor en tegen krijgt men toch heel andere verlangens en begeerten. Bijvoorbeeld Een automobilist betaalt per jaar gemiddeld een 450 gulden aan belasting, op zichzelf al een onbillijk iets, want een ander, die, in plaats van plezier van zijn geld te hebben, het oppot (wat volgens iederen econoom een gevaar is voor den staat) wordt die schraalheid nog beloond met een extra uitsparing van 450 gulden belasting. Maar enfin van die dingen zit het leven nu eenmaal boordevol en we zullen er ook niet langer bij stilstaan. Iets anders echter, het zoo genaamde parkeeren. Weet u wat parkeeren is? Parkeeren is: tegen een vastgesteld bedrag ie auto onder bewaking mogen neerzetten, zon der dat hij bewaakt wordt. Het klinkt gek, maar het is zoo. Op ieder bonnetje dat men van den niet- bewakenden-auto-parkeer^bewaker krijgt staat duidelijk: „Tegen diefstal en beschadiging wordt wel gewaakt, maar niet ingestaan." We hebben het meegemaakt, dat iemand bij zijn geparkeer- den auto terugkwam, waaraan tijdens zijn af wezigheid verschillende ontsierende deuken en bulten waren toegevoegd. De auto-bewaker kwam erbij, aanschouwde den lichten staat van ontbinding en zei: „Ja meneer dat is ge beurd, toen ik aan den anderen kant was!" De automobilist raasde en tierde zijn heeie repertoire af, doch het gaf hem geen snars. De niet wakende autobewaker stond in zijn recht. Doch voordat de man met zijn auto kon weg rijden, zei dezelfde bewaker: „Ik krijg nog een dubbeltje van u, meneer!" En het gekke was, dat ook nü de autobewaker nog in ziin reent stond. Doet het echter aan den rechtminnenden Nederlander niet aan, alsof hij een levensver zekeringspolis koopt, waarop staat: „Uitbetaling heeft vermoedelijk wel plaats, doöh er wordt niet voor ingestaan!"? Een ander geval is dit. Iemand rijdt je met een auto omver. Laten we aannemen dat het de volledige schuld van den aanrijder is. Er is een schade van zeggen we 152 gulden. De aanrijder heeft een wagen gehuurd is niet verzekerd en betaalt niet. Wat kan men dan doen? Een kostbaar proces beginnen, dat den onschuldigen schuldeischer minstens een 100 gulden kost, en dat dan nog alleen, indien er iets van den dader te halen is. Nu nemen we echter het geval, dat de kosten minder zijn en om en nabij de vijftig gulden bedragen. Wat dan? Dan kan de kantonrechter bij zijn vonnis tevens de bepaling van proces kosten toewijzen. Doch wat gebeurt er, indien de betreffende vooraf zijn proces-verbaal af koopt? Dan moet men heel gewoon voor dat luttele bedrag een proces beginnen met een advocaat en 1 \t slot van de historie is natuur lijk, dat het heele schadebedrag in diens zakken verdwijnt. Wel is waar „kan" de ambtenaar van het O.M. van den betreffende vóór diens afkoop een kwitantie vragen of de schade geregeld is, maar verplicht om dat te doen is hjj niet. Men heeft er geen verhaal op indien hij ver zuimd heeft, dat te doen. Gelukkig past men in Haarlem die gewoonte der kwitanties toe, maar Nederland heeft toe vallig ook nog enkele andere plaatsen dan Haarlem, en er zijn kantongerechten waar men zich met de civiele vordering bij den afkoop heelemaal niet bemoeit.... Hiermede willen we maar zeggen, dat degenen, die autorijden heusch nog niet te benijden zijn, te minder wijl het aantal onverantwoordelijke automobilisten met den dag toeneemt. ACHILLES. middag, in den regen, een kijkje namen, ervoeren wij, dat het buiten-wachten niet altijd een pretje kan genoemd worden. Het onderwerp van het gesprek tusschen de wachtenden is dan ook het weer met betrekking tot het wachten in de open lucht. En naargelang de hoedanigheid van het weer en den duur van het verblijf onder den blooten hemel zijn deze gesprekken goedmoedig of mopperend. Daar komt nog bij, dat het postkantoor slechts op bepaalde uren geopend is, wat den toeloop op die uren natuurlijk nog stimuleert. Er is geen gelegenheid tot schrijven. Dat moet N öf tegen den wand geschieden, öf, zooals wü het n. een juffrouw zagen doen, geknield op den grond, hetgeen niet bepaald een geweldige „service" kan heeten. Neen, de uitbreiding van het hulp-postkan toor in Santpoort-dorp heeft geen gelijken tred gehouden met de vermeerdering van het inwo nersaantal, en als het geen zaak van belang was, zou de huidige toestand beslist humoristisch zijn. Stand der Zomercompetitie van de Bridgeclub ,-,Haarlem" voor katholieken. N Z lijn no. 1 de heeren J. v. Eden en B. Stee- venhage. N Z lijn no. 2 de heeren J. v. Broek en J. Valk. N Z lijn no. 3 mej. H. Jansen en mej. M. v. Leeuwen. O W lijn no. 1 de heeren A. v. d. Velden en F. Verkroost. O W lijn no. 2 mevr. H. v. d. Velden en de heer H. Loman. O W lijn no. 3 mej. I. Muringer en de heer G. van Weelden. MEDAILLE-DRIVE 15 SEPTEMBER Ter opening van het bridge-seizoen organi seert de Bridgeclub „Haarlem" voor katholieken op 15 September een groote drive in een der zalen van hotel Brinkmann, Groote Markt. De inschrijving is opengesteld voor alle katho lieke bridgers in Haarlém en omgeving. Ge speeld wordt volgens het Scheveningsche systeem, zoodat elke deelnemer kans heeft een der uitgeloofde medailles te winnen. De inschrij ving kan geschieden bij den heer Muringer, Schoterweg 142 r., of bij den heer A. Westerman, Damiatestraat 28. Men kan zich ook opgeven op een der wekeltjksche clubavonden. Woensdag van 7.3011.30 in een der zalen van Brink mann, Groote Markt. Geboren: 2 September: H. L. Seiler—Nelck, d.; 3 September: G. Heijblom—v. d. Berg, d.; A. M. SempAkerboom, d.; M. J. ArnkenBo lier, z. Overleden: 3 September: J. Schaap—de Vos, 83 jaar, v. Marumstraat. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zil ver aan B. P. Gozeling, winkelchef bij de firma J. J. G. Kruseman te Haarlem. Bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1937 no. 58 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau dr. J. Weener, predikant bij de Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Haarlem. O Concert op het Raadhuisplein. Maandag 6 Sept. as., des avonds van 810 uur, zal het fanfarecorps „Excelsior" (directeur de heer R. van 't Hoff) een concert geven op het Raad huisplein. Het programma luidt: 1. Vieux Camerades, marsch van C. Teike; 2. La Fiancée du Korri- gan, Fantaisie; 3. Les Triumvirs, Ouverture van L. J. Baudonck; 4. Carmen Sylva, Wals van J. Ivanovici; 5. Marche au Sacré, van G. Meyerbeer; 6. Graff Zeppelinmarsch, van C. Teike; 7. Le Sacret de la Bohemienne, Ouver ture van Masoord; 8. Caecilia, Fantaisie van Renaud; 9. Francaise, van Renaud; 10. Voor- waarts-marsch, Potpourri van W. Ciere. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 4 September: In een aan den Kardinaal 'Staatssecretaris gericht schrijven, d.d. 3 September, dat van avond door de Osservatore Romano gepubli ceerd wordt, deelt Z. H. de Paus mede, dat Hij het besluit genomen heeft de door het over lijden van Z. Em. Kardinaal Bisleti vrij S®" komen plaats van prefect der Congregatie der Seminaries en Universiteiten zelf over te nemen. Zaterdagmiddag ging de 37-jarige heer W. K. v. d. H. uit Overschie, ambtenaar van de kinder wetten, kanovaren in de Schie. Hij nam zijn zesjarig dochtertje Wilhelmina en haar zesjarig vriendinnetje, Cornelia Gr., eveneens uit Over schie, mee. Ter hoogte van het buiten „De Tem pel" ontmoette men een van Delft komende sleep, bestaande uit de sleepboot „Kampen" van d enstoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr., kapitein W. M. Boomer en het sleepschlp Najada, schip per Mol, uit Werkendam. De heer v. d. H. probeerde tusschen sleep boot en sleepschlp door te varen, hetgeen echter niet gelukte: het sleepschlp voer tegen de kano op, deze kapseisde en zonk on middellijk. Zoowel van beide schepen als van de zijde van verschillende andere plezier- vaarders, die In de buurt waren, kwam men dadelijk den drenkelingen te hulp. Verschil lende personen begaven zich gekleed te water en men slaagde er in Wilhelmina v. d. H. op het droge te brengen. Den heer v. d. H., noch Corrie Gr. kon men echter meer vinden. Terstond werd de politie van Overschie ge waarschuwd en in den loop van den avond zijn de lijken van de belde slachtoffers opgehaald. Zij zijn naar Overschie overgebracht. Zaterdagmiddag reden drie meisjes per fiets langs het water te Annerveensch kanaal. Plot seling stak een van haar, de ongeveer twintig jarige J. H., den weg over. Juist kwam een auto, bestuurd door den beer j. uit Bareveld, aanrijden. Het meisje werd door den wagen ge grepen en sloeg met t hoofd op den betonweg. Zij was vrijwel op slag dood. Bij den as. revanchewedstrijd om het wereld kampioenschap schaken zal de Oostenrijksche grootmeester Eliskases optreden als secondant van Aljechin. Zooals men weet is de Amerikaansche groot meester Fine secondant van Euwe. Voorts zal de Hongaarsche grootmeester Geza Maroczy als wedstrijdleider optreden. twint™amien' Z0° van tusschen de achttien en 18-... stevige gezonde boy's..., op aarze hebben geen werken weten gen. stukken na of ze het ooit zullen krij- So0 3 ngmensch gewordenz'n geloof hangt Frit iyeer aan 'n z«den draadje vr' de zaak heel anders en tracht alles ,leocl er van te overtuigen, dat hij, trots Maa v gelukkig en tevreden kan zijn. ste hoek halsstarrig in de donker hij pr1f Van zÜn jong levenEn plots vraagt ..Ben <7 een eerlijk antwoord op de vraag: e°ht gelukkig?" .,In 4iZegt volm°ndig: „Ja!" «Ja!" ,'e aTm°ede en ellende?" •£)atkdan :"en W 'n wonderkind!" "en ik nog lang niet.... en dat zal ik ook wel nooit worden. Er zijn er zelfs geweest, die juist om 't geluk en de tevredenheid de ar moede hebben gezocht Daar begrijpt Karei geen steek van. Maar dan gebeurt iets heel bijzonders. Er wordt achter hen 'n „prentenboek opengesla gen" van levende platen. De eerste prent is er een van ongeveer zeven eeuwen geleden. Zij zien Franciscus met Broeder Leo. Ze hebben geen brevier om de Vespers te bidden, maar met zelfgekozen woorden zal Franciscus God loven. Hij zegt in diepste zelfvernedering: „Broeder Franciscus, ge hebt zóóveel slechts en zóóveel zonden in dit leven gedaan, dat gij de hel waardig zijt." Broeder Leo moet hem dit precies zoo nazeggen. Deze zegt echter: „God zal door u zóóveel goeds verrichten, dat ge het paradijs zult binnengaan." Franciscus wijst hem op het verkeerde ant woord en broeder Leo belooft hem, nu woorde lijk alles te zullen nazeggen. Doch telkens en telkens is 't antwoord het tegengestelde van wat Franciscus heeft voorgezegd. „O, broeder Leo, klein lam," vraagt de heilige dan bestraffend, „waarom heb je de vermetel heid om de gehoorzaamheid niet te betrachten? Hoeveel malen antwoord je nu al het tegen deel van wat ik je heb bevolen?" „God weet, m'n vader" klinkt het een voudig „dat ik elke keer in m'n ziel beslo ten was te antwoorden, zooals u mij had be volen, maar God laat me spreken zooals 't Hem behaagt." Dan valt er 'n diepe stilte. En 't is of zelfs de vogels in de takken eerbiedig zwijgen bij dit wondere gebeuren. 'n Woeste stem breekt de rust't klinkt als 'n baldadige schreeuw in 'n kerkportaal, 'n Kwaje boer drijft broeder Juniper voor zich uit en overlaadt hem met scheldwoorden. Dat zou iedereen doen, want het simpele broedertje heeft maar eventjes een levend varken 'n poot afgesneden, om 'n zieke medebroeder eens van een lekker kluifje te laten smullen. En de boer is de eigenaar van het varken, dat nu ergens krijschend op drie pooten loopt te hinken. Maar het eenvoudige, vroolijke broedertje weet zóó te praten, dat de boer tenslotte ter liefde Gods het heele varken er bij cadeau geeft. In 'n volgende prent zien de twee jongeman nen dezelfde broeder Juniper terug. Er zijn in- tusschen buitengewone dingen met hem ge beurd en hij wordt algemeen beschouwd als een heilige. Verschillende hooggeplaatste per sonen komen daar aan, om broeder Juniper of ficieel te huldigen. Hij heeft dat in de gaten, maar voelt er niets vooren gaat met 'n paar kinderen spelen. De deftige heeren zien hem nu aan voor 'n dwaas en vertrekken. En broeder Juniper zegt heel gewoon: „Lieve God. wat zijt Ge toch goed voor me. Dank U wel. hoor.... dat heeft U netjes voor me gedaan." De derdp prent is het bekende geval van de groote, heerlijke tros rijpe druiven, die aan een arm klooster wordt bezorgd. De eene pater na de andere legt echter zichzelf 'n versterving op door er niet van te eten, waarna de tros tel kens met een behendigheid je naar 'n volgende hand verhuisten tenslotte weer bij de eer- te terecht komt. Op de vierde prent wordt een bedelmonnik door twee schelmen beroofd van wat hij in zijn bedelzak heeft verzameldwat brood en 'n beetje kopergeld. De roovers zijn nauwelijks weg, of hij vindt in de zoom van zijn pij nog 'n zilverstuk. Onmiddellijk roept hij de schur ken terug en geeft hen ook dit allerlaatste. Maar dan staan ze beschaamd te kijken vallen op hun knieën, vragen hem vergiffenis en gaan heen als betere menschen. De laatste prent is een treffend tafereeltje uit het leven van de Heilige Benoit Labre. De ze heilige pelgrim wordt door twee straatlum mels uitgejouwd en met steenen gegooid.... Hier worden tooneel en toeschouwers één want Karei, de straks zoo bitter gestemde jon geman, die met aanvankelijk gemengde, doch steeds betere gevoelens „de prenten" heeft be keken, rent naar de schooiers om ze af te tui gen. Benoit houdt hem echter tegen met de woorden: „Niet doen, vriend". „Maar goeie man, je hoeft je toch niet door dat schorum te laten mishandelen?" „Ochals God dat zoo wil, waarom niet?" „Als God dat zoo wil?" „Natuurlijk, hij schikt immers alles ten bes te voor ons.... en bovendien: ik verdien niet beter." Hij gaat heenontmoet een bede laar.... en deze krijgt van hem 't stuk brood, dat Benoit zelf zoo juist op zijn moeilijke tocht heeft ontvangen. Hiermede slaat het boek dicht en Karei staat perplex. Hij vraagt aan Frits, of dat allemaal waar gebeurd is. Deze antwoordt bevestigend en zegt, dat hij zoo nog ontelbare prenten kan laten zien.... en niet alleen uit het verleden.... „want ook in onze dagen vindt men heilige en gelukkige stakkers." Dit is, uiteraard zeer onvolledig, de inhoud van een nieuw spel voor het leeken-tooneel. En wel een heel bijzonder spel.... niet omdat het iets geweldigs is, maar om zijn treffende een voud, waaraan elke pose vreemd is. We zouden het 'n soort geestelijke revue kunnen noemen. De schrijver is de bekende Leo van Landeren, die op dit gebied al meer goed werk heeft ge leverd. Zoo heel gewoontjes, maar tegelijk zóó juist en echt raak weet hij alles te zeggen, dat er eenvoudig geen speld is tusschen te krijgen. Nu eens zit de toeschouwer stil, haast ingeto gen te luisteren, en op 'n ander oogenblik schiet hij in "n lach om de klare levensblijheid die er telkens doorheen dartelt. Er is geen enkele hoofdrol in dit stuk.... zelfs niemand treedt meer op de voorgrond dan een zijner mede spelers.... maar allen het zijn er twintig tot dertig hebben een ongeveer gelijk aan deel in de verschillende scènes, die zich als een levend prentenboek voor de toeschouwers ontvouwen. O. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3