De Christusspeler te Heemstede Nederlandsche agenten slaan de Engelsche bobbies De ontvluchting van het Spaansche schip INHOUD VAN HET SPEL Wichelroede wijst nieuwe gangen L00DS WILDE OVER BOORD SPRINGEN LAGENDAAL OUDER- WETSCH OP DREEF ZONDAG 5 SEPTEMBER 1937 Op een suggestieve wijze zijn de Dictator de staatsalmachten de Speler (de ware Christen) tegenover elkaar gesteld Ongeveer 200 spelers Dresden geïnstalleerd Nieuwe perspectieven in de op leiding van toonkunstenaars UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Experimenten op het oude roofslot van Maarten van Rossum Bevindingen te Gouda Arbeider verongelukt Bekneld geraakt en even later overleden NON SCOLAE, SED VITAE Nederlandsche Heide maatschappij Krans gelegd op het graf van den eersten voorzitter ln een onderhoud vertellen de meegevoerde Nederlanders hun ervaringen Ook Spanjaarden van boord gegaan Internationale politiesportdag in het Olympisch Stadion uitstekend geslaagd Drie nieuwe athletiek- records Uitstekend voetbal BAKHUIJS WIL WEDEROM AMATEUR WORDEN Voorloopig is hiervan natuurlijk geen sprake ENGELSCHE PROFS VRAGEN SALARISVERHOOGING Motie van hun vakvereeniging VOETBAL IN ENGELAND Zware nederlaag van Chelsea Ten behoeve van de zeer velen, die ongetwij feld het openluchtspel „De Christusspeler" te Heemstede zullen bijwonen, laten wij hieronder een overzicht en inhoudsopgave van Pater Jac. Schreurs' modem openluchtspel volgen. Nadat we in het eerste deel de bede van de wet der Genade: „Erbarm U over dit weer barstig land der Menschenkinderen", hebben ge hoord, waarbij het Volk reeds zijn smeekende stem laat vernemen, zien wij dadelijk de twee hoofdfiguren tegenover elkaar geplaatst: den Dictator en den Speler. Deze laatste mag onder voorwaardelijke instemming van den Dictator zijn spel het spel van den waren offerenden, liefderijken Christen beginnen. De Dictator behoudt zich het recht voor in te grijpen wan neer noodig. Nadat de Speler zijn rolverdeeling heeft vol eind, volgt een allegorisch tooneel, waarin de Wet der Zonde, gevolgd door haar trawanten: De Zeven Hoofdzonden, zich de wereld en den mensch als prooi toeeigent; doch als tegenwicht schrijft de Wet der Genade aan elk van haar volgelingen, de Drie Goddelijke Deugden en de Vier Cardmale Deugden, haar taak voor. Zonde en Genade strijden cm de heerschappij over de lijdende, zuchtende menschheid. Adam is de eerste getuige van al het leed dat uit zijn zondeval is voortgesproten, maar zijn hart is vol vertrouwen en zijn boete werd gezegend. Kaïn bevestigt echter met zijn moord op Abel de doemende macht van het kwaad. Eva is met den dooden Abel op haar schoot de voorspiegeling der Piëta van Golgotha. Noach en Abraham dragen hun offer op als voorafbeelding van het Offer Christi. Isai'as voorspelt Christus' Lijden. Na dit tooneel, geheel in het Oud Verbond ge steld, wordt het spel met één ruk naar den mo dernen tijd getransporteerd. De deurwaarder, die namens het Godlooche nend Staatsgezag optreedt, beweert beslag te leggen „op het stuk en al de zaken die het spel betreffenwant de Christusleer (in het spel verdedigd), is vijandig aan den Staat! Het Volk eischt echter dat het spel zal doorgespeeld wor den. Even volgt nu een intermezzo, waarin we Christus' bekoring zien en de richtlijnen voor het moderne leven hooren in het Goddelijk Woord: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven. Het volgend tooneel voert ons bij den Dictator, die met zijn wereldsche machten: Wetenschap, Kapitalist, Wapenfabrikant, Kunstenaar, Pers en Radio naar de formuleering zoekt van het meest rationeele Atheïsme. De wapenfabrikant heeft de formule gevonden: Wie nog een Kruis maakt, hij vermoordt zijn vader. En wie'het predikt is een landverrader. Als tegenstelling tot die Godloochening hoo ren we Christus' Acht Zaligheden, als een God delijk zoenwoord boven het cynisme der ver doolde wereld. Intusschen is het den Dictator duidelijk ge worden, dat de Christusgedachte, hier door den Speler uitgebeeld, het volk ongewenscht mee voert. Hij zint op middelen om den Speler dus ook de Godsidee uit de samenleving te bannen. Nog grooter wordt echter de misdaad van die idee, wanneer de B'indgeborene hier bedoeld als Geestelijke blindheid door den Christusspeler genezen is en het volk het won der toejuicht. Nu blijkt voor de wereldsche machten de tijd gekomen om rationeel in te grijpen. Van dan af wordt het Spel bittere werkelijkheid. De Speler zal als 'n nieuwe Christus, tot 'n nieuw Calvarië worden. De wonderlijk genezene fun geert als Judas (de mensch, die Gods Genade verloochent en verraadt) en levert den Speler aan de machten over. Het volk. dat juichte bij 't wonder, schimpt thans op den Wonderdoener en begeleidt hem jouwend langs de donkere paden van leed en pijn, totdat het beseffen gaat de sublieme Grootheid van het algeheele offer en zich neerbuigt met een ontroerd: „ont ferm U onzer" vóór het Christuskruis. Dit spel wil ons leeren dat, in dezen tijd van materialisme en Godverloochening, het Offer Christi dus ook het offer van den christen alleen de redding brengen kan aan de des perate menschheid. Om die fundamenteele gedachte mee te dee- len aan onze gemeenschap, wordt ,,De Christus speler" met liefde en overgave en groot ge loof gespeeld. Het wordt opgevoerd door de jongeren van de beide Heemsteedsche parochies, totaal onge veer een 200 personen. Regie, décor, licht en costumes zijn van Anton v. d. Velde, den ver maarden Antwerpschen regisseur, over wien wij onlangs een interview gepubliceerd hebben. (In dat interview-verslag was een nul weggevallen. Het aantal Watt der verlichting is niet 3000 maar 30.000 Watt!) Het spel wordt opgevoerd in het prachtige Groenendaal cp Zaterdag 11, Donderdag 16, Zondag 19 en Donderdag 23 Sep tember des avonds om 8 uur. Het spel duurt zonder pauze tot ruim 10 uur. Verleden jaar is het spel met zeer veel succes 'opgevoerd door de studenten van de Kruisheeren te Dden, maar de opvoeringen te Heemstede zullen die te Uden zeer zeker in verschillende opzichten overtreffen, omdat de Heemsteedsche opvoe ringen des avonds gegeven worden met schit terende kleur- en lichteffecten. En de specifiek vrouwelijke rollen worden er door meisjes ver tolkt. In het Kon. Conservatorium voor muziek te Den Haag is Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van de commissie van toezicht en het col lege van leeraren de nieuwe directeur, de heer Sem Dresden, officieel geïnstalleerd. De installatie geschiedde door den voorzitter van de commissie van toezicht, Mr. G. A. van Haeften. De heer Dresden werd vervolgens toe gesproken door den heer Everhard van Beijnum, praeses van de vereeniging van leeraren en leeraressen aan het Koninklijk Conservatorium, waarna de directeur tenslotte een rede hield. Hierin zeide hij om.: Men heeft in Amsterdam gevraagd: „Is het verstandig Amsterdam te verwisselen voor den Haag?" Ik heb hierop me tenkele woorden ge antwoord. Ik wil thans iets uitvoeriger zijn. Het vooruitzicht de ervaringen, die ik tijdens het directoraat te Amsterdam heb opgedaan, te kunnen dienstbaar maken aan een Rijksinsti tuut voor muziekstudie en dit te mogen leiden, het verfrisschende van een nieuwen, al is het dan soortgelijke werkkring, de mogelijkheid van bezinning „de réserver ses pensées", zooals César Franck het eens uitdrukte, al deze mo tieven hebben samengewerkt om de schaal ten gunste van 's Gravenhage te laten overslaan. Sprekend over de opleiding der toekomstige musici zeide de heer Dresden nog: Het zou kunnen zijn, dat ons land zich op het gebied van het muziek-onderwijs anders moest gaan oriënteeren, dan de goede traditie tot nu toe voorschreef. Ik doel op het volgendebij in ternationale wedstrijden in het bijzonder voor uitvoerende musici, gelukt het een Nederlander zelden een prominente plaats in te nemen. Hoe komt dit? Is er te weinig talent in ons land, of trainen wij de werkelijk groote talenten onvol doende op hun eigenlijke terrein? Stoppen wij hen niet te vol met kennis en theorie? Deze vraag stellen is iets anders dan haar goed kun nen beantwoorden. Ik zou gaarne willen, dat het initiatief voor de oplossing ervan zou uit gaan van het Kon. Conservatorium. Er moet een weg gevonden worden om grooten talenten van jongsaf te kunnen geven, wat zij behoe ven. Ook in ander opzicht zal men zich voor de toekomstige musici opnieuw moeten oriëntee ren. Ik bedoel het spelen, zingen en compo- neeren voor de radio, de gramofoon, de film en heb het oog op de mechanische muziek in het algemeen. Ten slotte dankte spreker in het kort den kunstenaar en paedagoog, den afgetreden direc teur van het Conservatorium. len, heeft aangegeven. In dit verband wees spr. op de duinbeplanting en op de ontginning van woeste gronden. Als een daad van piëteit werd daarop, namens de Heide-Maatschappij, een groote krans van heidestruiken op het graf ge legd. De heer A. J. Blijdenstein, een kleinzoon van den eersten voorzitter en tegenwoordig bezitter van den Lonneker-berg, heeft daarna woorden van dank gesproken. Vervolgens werd naar ,De Lutte" bij Olden- zaal gereden, waar de lunch werd gebruikt. Tenslotte is een excursie naar het buitengoed ,De Snippert" gemaakt, waarmede de jaarlijk- sche bijeenkomst van de Heide-Maatschappij werd besloten. Verleend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan Chr. Wïl- lemsen, Zondagsschoolonderwijzer bij de Gere formeerde Zondagsschoolvereeniging „Wees een zegen", te Zwolle. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau: J. J. A. de Koning, voorzitter van de commissie van vakonderwijs van den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond, wonende te Oegstgeest. gangen 10 meter onder het aardoppervlak lig- Zaterdag heeft op het uit de veertiende eeuw dateerende kasteel De Cannenburg te Vaassen (Gld.) de bekende wichelroede loopster, mevr. KleinSprokkelhorst, uit Zeist, wederom met de wichelroede geëxpe rimenteerd. Dit onderzoek had ten doel na te gaan in hoeverre de legende, dat dit oude roofsloot van Maarten van Rossem door een onderaardsche gang verbonden zou zijn met het slot Het oude Los, dat op een afstand van 7 K.M. vanaf dit kasteel in het Koninklijk park Het Loo ligt, op waarheid berust. Het initiatief voor het houden van deze experimenten ging uit van den heer G. Roede, te Apeldoorn, in samenwerking met den slotvoogd van het kasteel, den heer G. Hartman. Om 11 uur begaf mevrouw KleinSprokkel horst, vergezeld van haar echtgenoot en enkele belangstellenden, zich naar de kelders van het kasteel. In den kelder, die vroeger als vleeschberg- plaats diende, bevindt zich in den muur een vreemdsoortige nis, die gedeeltelijk uitgehakt is. Nauwelijks had mevrouw KleinSprokkel horst zich met haar wichelroede voor deze opening geplaatst, of zij constateerde het be gin van een onderaardsche gang. Voortgaande vond zij, steeds experimenteerende, dat de gang ter breedte van ongeveer 1.40 meter door liep naar het noordelijk deel van het kasteel en in een rotonde eindigde. Merkwaardig is, dat juist op dit gedeelte een geheime vluchttrap vanuit de nok van het kasteel uitkomt. De onderzoekers hebben zich vervolgens naar de gewelven onder den voorkant van het kastéél begeven, welke op het zuiden gelegen zijn. Het vermoeden bestond, dat hier onder den hoofd ingang de onderaardsche gang naar Het Oude Loo zou beginnen. Inderdaad gaf de wichelroe de hier een onderaardsche gang aan. 's Middags zijn de onderzoekingen buiten het kasteel voortgezet. Volgens de aanwijzingen van de wichelroede-loopster zette de gang zich van den hoofdingang voort onder de slotgracht door tot onder de ten westen voor het kasteel lig gende boerderij, vandaar een eind weegs onder het park en daarna weer onder een ander ge deelte van de boerderij door naar het voorplein van het kasteel. De gang zou zich daarna in lijnrechte richting naar het Oude Loo uitstrek ken. Op deze gang sluit eveneens een zijgang aan, die naar de gebouwen loopt, welke aan den Oostkant voor het kasteel gelegen zijn, om darvmet een boog aan te sluiten op de gang, die«nder de slotgracht uitkomt. Volgens de wichelroede-loopster zouden de gangen overal een breedte van 1.40 meter heb ben. Op het slotplein zou de bovenkant van de gen. Laat in den middag is het gezelschap per auto in de richting van Het Oude Loo vertrok ken. Aan den Wiesselscheweg langs het Ko ninklijk park heeft mevrouw Klein—Sprokkel horst vanuit den auto met haar wichelroede weer de plaats van een onderaardsche gang aangewezen. De heeren Hartman en Roede zullen in de eerstvolgende dagen door opgravingen de waar heid dezer aanwijzingen onderzoeken. Het gemeentebestuur van Gouda ontving van de Nederlandsche vereeniging tot bestudeering van het wichelroede-vraagstuk „De Wichel roede", wier leden op 14 Augustus j.l. te Gouda experimenteerden in verband met de vermoe delijke aanwezigheid van „onderaardsche gan gen" ter plaatse waar het voormalige kasteel Van der Goude stond, een verslag van de ge houden oefeningen. De bevindingen der vereeniging zijn samen gevat in een conclusie en een advies. De conclusie luidt: Intacte gangen met een bepaalde hoogte en breedte zijn dpor de vereeniging niet aangegeven kunnen worden. Hoogstens kunnen er hier en daar intacte deelen voor komen. Over het algemeen duiden de uit slagen onzer loopers op steen in den bo dem, mogelijk in metselverband. Het advies luidt: Alvorens tot eenig graafwerk te besluiten waren door kleine boringen proeven te nemen. Bij deze boringen kunnen aanwijzingen worden verkregen om desgewenscht een eventueel on derzoek door graven voort te zetten. Te Rotterdam is de 21-jarige P. Mooijen uit de Tweeboschstraat bij zijn werkzaamheden aan de Nieuwe Binnenhavenbrug bekneld geraakt tusschen het draaibare en het vaste gedeelte. Het gevolg was, dat hij een nekwervel brak. Pij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij bleek reeds te zijn overleden. Vacantie is nu weer voortij, De schooldeur staat weer open, Nu moet de jeugd, 't zij graag of niet, Weer in 't gareel gaan loopen, En waren pas de hoofden vol Van pretjes en vacantie, Nu zijn weer dingen aan de beurt Van grooter importantie. Nu is de gouden tijd voorbij Van al die vrije uren; Ach, dat vacantie nu eens nooit Wat langer ook kan duren! Nu. kan de jeugd daar niets aan doen, Maar elk denkt bij z'n eigen: Wacht maar eens, tot 'k van school af ben! Dan zal ik vrijheid krijgen! Och, jongeman, och, meiskelief, Dat zal je op gaan breken, Nu had je wel een maand, of meer, Dan hoogstens een, twee weken! Nu schaf je nieuwe boeken aan, Om kennis te vermêeren, In 't nieuwe schooljaar zul je nu Weer heel wat nieuws gaan leeren; Maar één raad wil ik je dan toch Vandaag zoo gaarne geven: Leer niet alleen maar voor de school, Maar leer vooralvoor 't leven! HERMAN KRAMER De deelnemers aan de vergadering der Ne derlandsche Heide-Maatschappij, die Vrijdag of ficieel ten stadhuize te Enschede zijn ontvan gen, hebben Zaterdag een excursie gemaakt naar een aantal landgoederen, in de omgeving van Enschede. Tegen twaalf uur arriveerde het gezelschap op den Lonnekerberg, waar zich het graf van den eersten voorzitter der Heide- Maatschappij, den heer A. J. Blijdenstein, be vindt, die in 1896 is overleden. Bij het graf van gTOOte veldkeien, te midden van de bosschen, heeft de voorzitter der Heide-Maatschappij, dr. H. J. Lovink, een rede gehouden, waarin hij herinnerde aan de buitengewone verdiensten van den eersten voorzitter, onder wiens leiding hü de eerste jaren heeft mogen werken. De heer Blijdenstein is een man geweest, die zijn tijd ver vooruit was en die met een zeer bijzonder inzicht de lijnen, waarin zich het werk der Heide-Maatschappij zou moeten ontwikke- Zaterdagochtend hebben wij 'n onedrhoud gehad met de heeren F. v. d. Heide, water klerk en H. C. Andressen, kantoorbediende, die onvrijwillig aan boord van het Spaan sche stoomschip Aizkori Mendi, waarvan de bemanning aan het muiten is geslagen, de avontuurlijke reis tot bulten den Hoek heb ben meegemaakt. Zij vertelden, dat het schip Vrijdagmiddag om vier- uur van de Maashaven naar Wilton Feyenoord zou worden verhaald, niet om te repareeren, wijl het schip geen enkel defect had, maar met de bedoeling om aan het hooge Rotterdamsche havengeld te ontkomen. De la ding, die had bestaan uit 9300 ton graan, was geheel gelost. Daar had het schip bunkerkolen ingenomen, die nog niet betaald waren. De heeren van der Heide en Andressen waren namens de reederij Compania Naviera Sota y Aznar, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is te Bilbao, en die O. a. een bijkantoor heeft te Londen, belast met het toezicht, opdat het verhalen normaal zou ver- loopen. De sleepbooten Achilles en Phoenix van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst trok ken het schip de Maashaven uit en de ri vier op. Nauwelijks was men têr hoogte van de plaats waar de tunnel zal komen, of de trossen werden gekapt. De heer Van der Heide had den indruk, dat het plan om er met het schip vandoor te gaan, niet' plot seling bij de bemanning was opgekomen, doch dat het reeds Vrijdagochtend geopperd en nader uitgewerkt was. Toen immers had de kapitein Unzain van de reederij uit Lon den een brief gekregen met de mededeeling, dat hij en de geheele bemanning ontslagen waren. De vorige week nX had de equipage nieuwe loonvoorwaarden gesteld, waarin de reederij niet kon treden. Hoe sterk de equipage precies was, wist de heer Van der Heide niet te zeggen, daar in de laatste dagen reeds verschillende leden het schip hadden verlaten. Voordat de trossen los gemaakt waren, was er aan boord niets bij zonders te bemerken geweest. Ik had, zoo zeide de heer v. d. Heide, her haaldelijk met den kapitein en de officieren gezellig staan praten en was niet weinig ver rast, toen plotseling het schip aan den haal ging. Onmiddellijk begaf ik mij naar de brug, waar ik den kapitein wees op het ongehoorde van zijn handelwijze. „Jullie maken je schuldig aan zeerooverij," zei ik, „zooiets doen alleen bandieten." Maar de kapitein beweerde dat het een broodkwestie was voor hem en de beman ning en dat hij niet anders kon handelen. Het schip zou naar Bilbao varen en daar zou de bemanning zich ter beschikking stel len van Franco. Overigens was het eigenaardig, dat de kapitein tot op Vrijdag nimmer blijk had gegeven, ook maar eenigermate te sympa- thiseeren met de actie van Franco. De loods, die naast mij stond, kreeg het even te kwaad en moest in een hut gebracht worden om op verhaal te komen. Op een gegeven mo ment heb ik hem zelfs moeten vasthouden, daar hij klaarblijkelijk over boord wilde sprin gen. De kapitein vertelde ons, dat het ons aan niets zou ontbreken aan boord. Ik had dan ook lekker gegeten en verder zeide de kapitein, dat we eerst drie mijl buiten de kust van boord zouden mogen gaan. Eenige malen heb ben wij geprobeerd met behulp van een touw ladder aan boord te komen: eerst van een der sleepbooten die in Schiedam zijn teruggekeerd en daarna van de politieboot, die tot Hoek van Holland is meegevaren, 'maar de bemanning verhinderde dit telkens. Daar we wisten, dat de heeren revolvers in hun zak hadden, hebben we er tenslotte maar van afgezien. De kapitein wij niets te vreezen hadden als de politie het schip maar ongemoeid liet. Door gebaren van het personeel van de politieboot werd ons duidelijk gemaakt, dat men het voornemen had op het schip te gaan schieten. Toen de kapitein dat be merkte zei hij: Wanneer dat gebeurt, loopt het met jullie niet goed af." De heer Andressen heeft daarna met een megafoon de politieboot verzocht niet te vuren, daar anders de kapitein niet voor de gevolgen kon instaan. Voordien had de loods nog viermaal geflo ten om hulp, maar toen hij voor de vijfde maal wilde blazen, werd hem dat belet. Ongeveer kwart voor zes waren we den Wa terweg uit en omstreeks een uur later waren we met het loodsbootje veilig terug. De kapi tein zette drie mijl buiten de kust een vlag by voor de loodsboot, zoodat we het schip konden verlaten. Met de heeren Van der Heide en Andressen zijn nog drie Spaansche schepelingen, te weten een stoker, een stuurmansleerling en een leer ling-machinist, van boord gegaan. Zij zijn dooi de politieboot opgepikt en ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. Voordat ze van boord gingen, heeft de kapitein hun de volle gage uitbetaald. Het schip heeft genoeg kolen en levensmiddelen, wel voor een maand, aan boord, zoodat de bemanning niets kan ge beuren en men deelde ons op het kantoor van de cargadoors nog mede, dat de kapitein en dc eerste stuurman hun vrouwen aan boord heb ben, die verleden week van Spanje naar Rot terdam waren gekomen. De politie-sportmannen, die Zaterdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam hun internationalen politiesportdag hielden, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Alg. Ned. Politiebond, troffen het bijzonder met de weersomstandigheden Den geheelen middag straalde de zon aan een onbewolkten hemel en het verbiyf in het Stadion was daarom alleen reeds een ge noegen. Doch ook het vlot afgewerkte athletiekprogramma en de op zeer be hoorlek peil staande voetbalwedstrijd tus schen de Nederlandsche en de Engelsche politie-agenten, gaven den toeschouwer op rechte voldoening, zoodat het feest in alle opzichten geslaagd genoemd kan worden. Er was van de zijde der autoriteiten veel be langstelling. De Amsterdamsche burgemeester Dr. W. de Vlugt was aanwezig, terwijl ook de garnizoenscommandant vertegenwoordigd was. Verder gaven de politie-chefs blijk van hun medeleven. Doch het waren niet alleen de autoriteiten die het politiefeest meevierden, ook over publieke belangstelling had men niet te klagen en enkele duizenden sportliefhebbers bevolkten de Stadiontribunes en volgden met veel interesse de prestaties der athleten of amuseerden zich in de panzes met de vroolijke muziek van het Amsterdamsche Politie Muziek gezelschap, dat onder leiding van den heer H. A. v. Meehelen de stemming voortreffelük er in hield. Dat onder de ideale weersomstandigheden de records in gevaar zouden komen, was te voor zien en de politiemannen profiteerden dan ook dankbaar van de gelegenheid en vestigden drie nieuwe politierecords in de loopnummers. Merkwaardig is het dat die verbeteringen, met uitzondering van de Zweedsche estafette, die tegen het horloge geloopen werd, steeds werden bereikt in de halve finales. Zoo bracht B. H. Jansen van de Schiedamsche P.S.V. het 400 M.- record, dat op naam van den Hagenaar J. A. Koreneef stond met 54.5 sec., na een spannende halve finale op 54.3 sec. In de finale liep de zelfde athleet 55.1 sec. Het tweede record werd gevestigd door de Haagsche P.S.V., die in de estafette 4 x 100 meter, den fraaien tüd maakte van 46.5 sec. In de eer.ste serie was het oude record, dat met 47.5 sec. op naam van APGS A'dam stond, reeds verbeterd door Hermandad I, R'dam. In de Zweedsche estafette brak Her mandad I, R'dam met 2 m. 12.3 sec. het record van APGS A'dam, dat op 2 m. 12.8 sec. stond. De 100 meter leverde een zege op voor J. G. Boek van de Haagsche P.S.V., die met 11,2 sec. het record van den Utrechtenaar Beintema eve naarde. De Amsterdammers J. Knol, F. Kooy en Tli. Oreel konden zich resp. bij het speerwerpen, polsstokhoogspringen en kogelstooten gemakke lijk handhaven. Met veel overmacht won tenslotte Herman dad, R'dam, den vereenigingsprys vóór A.P.G.S. A'dam. Spannend en interessant was de voetbalwed- strüd tusschen de Nederlandsche en Engelsche politie-elftallen. Eigeniyk was dit het hoofd nummer van het programma en tegen vier uur, den aanvangstijd van den wedstryd, begon de be langstelling dan ook zienderoogen toe te ne men! De Nederlandsche agenten hadden een elftal samengesteld dat er zyn mocht. Verschillende bekende voetballers stonden opgesteld en zy bleken in samenspel en in handigheid den En- gelschen verreweg de baas te zyn. Als midden voor fungeerde den oud-internationaal Lagen- daal en dat hy nog steeds een zeer byzonder voetballer is bewees hy wel dezen middag. Zes maal scoorden de Nederlanders. Driemaal was het daarby de lange Rotterdammer die het net doorboorde en twee der overige doelpunten kwa men voort uit prachtige voorzetten van Lagen- daal, die hierdoor zyn titel van „kanon" weer verdiende. Behalve Lagendaal waren er nog an dere bekende gezichten. Zoo speelden Vergunst, v. d. Kamp, Remeyer, Jan Halle en K. Haak een voortreffeiyke partij, terwül naast hen ook Lit uit Den Haag opviel. Alleen de keeper Lindsen kon minder voldoen. Voor de pauze raakte deze speler geblesseerd, zoodat hy na de hervatting vervangen moest worden, zyn opvolger P. Pee- ters uit Amsterdam deed het uitstekend en red de enkele malen fraai. De Engelschen vielen eenigszins tegen. Hun spel was minder doortas tend dan dat van de Nederlanders en ook min der snel, waardoor onze landgenooten al dade lijk in de meerderheid kwamen. Toch duurde het ongeveer een kwartier voor Vergunst uit een prachtigen pass van Lagendaal Nederland de leiding wist te geven (10). Zoover waren de rood-wit-blauwen naar voren getrokken, dat een schijnbaar gevaarlooze aanval vyf minuten later tot een doelpunt leidde. Reés profiteerde van een fout van den Nederlandschen keeper en maakte geiyk (11). Doch slechts korten tyd later wist Lagendaal, nadat Ninaber den bal mooi had vry gemaakt, de leiding te heroveren (21). Tien minuten voor de pauze was het weer Lagendaal, die van dichtby keihard in schoot (31) en Lit besloot de eerste helft met een prachtig staaltje voetbal dat ook alweer een doelpunt opleverde (41). Na de pauze bracht een prachtige kopbal van Lagendaal den stand op 51, terwyi een voor zet van Lagendaal op zeldzame wyze werd be nut door v. d. Kamp, die met een schitterenden kopbal er 61 van maakte. Tegen het einde toen Nederland zich veilig wist, zag Reynolds kans de Nederlandsche verdedigers te verschal ken en tenslotte den eindstand op 62 te bren gen. De uitslagen luiden: 100 meter hardloopen: 1. J. G. Boek (H.P.S.V., Den Haag) 11.2 sec.; 2. H. P. Beintema (U.P.8., Utrecht) 11.3 sec.; 3. A. v. 't Hof (Hermandad, Rotterdam) 11.4 sec.; 4. H. W. Weerts (A.P.G.S., A'dam); 5. J. A. Fennis (Hermandad, Rotter dam); 6. J. C. Jurgens (Sportverg. Pol.-troepen onderafd. Amersfoort). 400 meter hardloopen: 1. B. H. Jansen (S.P. S.V., Schiedam) 55.1 sec.; 2. K. J. Heymans (Sp. en Schietverg. 4e Comp. Pol.-troepen, Zut- phen) 55.6 sec.; 3. C. H. Ruseier (S.V. Pol.-troe pen onderafd. Amersfoort) 56.1 sec.; 4. J. Ol denburg (A.P.G.S., A'dam); 5. J. A. Koreneef (H.P.S.V., Den Haag)6. M. v. Huis (S.V, Pol.- troepen onderafd. Amersfoort). In de halve fi nale bracht Jansen het politie-record op 54.3 sec. 1500 meter hardloopen: 1. J. Strootman (Her mandad, R'dam) 4 m. 32 sec.; 2. H. v. Guldener (Pol. Sp. Ver., Haarlem) 4 m. 33.1 sec.; 3. J. v. d. Hoogen (Hermandad, R'dam) 4 m. 35.2 sec.; 4. G. v. d. Pol (Sp. Verg. Dep. Kon. Marech., Apeldoorn)5. H. Lems (Pol.-troepen, Vlissin- gen); 6. H. Kamaat (Sp. Verg. Dep. Kon. Marech., Apeldoorn). 4 X meter estafette: 1. A.P.G.S., A'dam 46.6 sec.; 2. Hermandad I, R'dam 46.6 sec.; 3. H.P.S.V., Den Haag 46.7 sec.; 4. Sp. Verg. Pol.- troepen, Den Haag; 5. P.S.V., Haarlem; 6. Her mandad II, R'dam. In de tweede serie bracht de Haagsche Pol. Sport Verg. het politie-record op 46.5 sec. Zweedsche estafette (400—300— 200—100 mtr.) I. Hermandad r, R'dam 2 m. 12.3 sec. (nieuw politie-record); 2. Schied. P.S.V. 2 m. 14.9 sec.: 3. A.P.G.S., A'dam 2 m. 17.9 sec.; 4. Haagsche P.S.V. 2 m. 22.4 sec.; 5. Hermandad II, R'dam. Speerwerpen: 1. J. Knol (A.P.G.S., A'dam) 51.53 M.; 2. J. Bakker (Hermandad, R'dam) 49.09 M.; 3. A. Slot (Haagsche P.S.V.) 43.02 M.; 4. J. Rademaker (Hermandad, R'dam) 42.48 M.; 5. A. Schouten (Hermandad, R'dam) 42.37 M.; 6. G. Kramer (Sp. Verg. Dep. Kon. Marech., Apeldoorn) 41.83 M. Discuswerpen: 1. J. Bakker (Hermandad, Rot terdam) 35.57 M.; 2. G. v. Doorn (Haagsche P.S.V.) 35.28 Vü M.; 3. J. Rademaker (Herman dad, R'dam) 34.34'/2 M.; 4. A. F. W. Wyers (P.S.V., Arnhem) 34.07 M.; 5. H. Veensma (Her mandad, R'dam) 33.28 M.; 6. R. A. Keijzer (AP, G.S., A'dam) 32.37 M. Polsstokhoogspringen: 1. F. Kooy (A.P.G.S., A'dam) 3.30 M.; 2. T. v. d. Most (Hermandad, R'dan)) 3.20 M.; 3. B. Grevink (Sp.- en Schiei- ver. 4e Comp. Pol.-troepen, Zutphen) 3.20 M.; 4. J. de Jong (Sp. Ver. Dep. Kon. Marech., Apel doorn) 3.20 M.; 5. J. May (Haagsche P.S.V.) 3.10 M.; 6. H. Veensma (Hermandad, R'dam) 3 M. Kogelstooten: 1. Th. Oreel (A.P.G.S.. A'dam) 12.47 M.; 2. C. L. Hes (Schied. P.S.V.) 12.10 M.: 3. J. Hendriks (Hilv. P.S.V.) 11.67 M.; 4. J. v/d Berg (A.P.G.S., A'dam) 11.09 M.; 5. J. Bakker (Hermandad, R'dam) 10.74 M.; 6. G. v. Doom (Haagsche P.S.V.) 10.70 M. Hink-stap-sprong1. H. v. Guldener (P.S.V., Haarlem) 12.66 M.; 2. J. v. d. Berg (A.P.G.S., A'dam) 12.61 M.; 3. J. Rademaker (Hermandad, R'dam) 12.59 M.; 4. G. v. Doorn (Haagsche P.S.V.) 12.34 M.; 5. H. J. Sieffers (P.S.V., Haar lem) 12.22 M.; 6. H. P. Beintema (U.P.S., Utrecht) 11.69 M. Vereenigingspryzen: 1. Hermandad, R'dam. 6r pnt.; 2. A.P.G.S., A'dam, 42 pnt.; 3. Haag sche P.S.V., 27 pnt.; 4. Schied. P.S.V., 16 pnt.; 5. P.S.V'., Haarlem, 15 pnt. Voetbalwedstryd Nederland—Engeland 6—2. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Bakhuys reeds thans aan den KNVB verzocht hem weer in de amateur-klasse te plaatsen. Volgens de reglementen van den KNVB is daarvan natuuriyk geen sprake. Bakhuys zal minstens een jaar moeten wachten, alvorens de KNVB in overweging zal nemen of hu we1 derom als amateur zal mogen spelen. Het schynt intusschen wel vast te staan, dat Bak huys zyn contract met de F. C. Reims niet wenscht na te komen. De Engelsche beroeps-voetballers hebben zich vereenigd in een vakverbond, dat de belangen van zyn leden op de best mogeiyke wijze be hartigt. In de jongste algemeene vergadering, welke te Manchester werd gehouden, werd een motie aangenomen, waarin den voorzitter, Ja mes Fay, werd opgedragen, namens de profs aan den Engelschen Voetbalbond te verzoeken het minimum-salaris, dat thans 208 Pond be draagt, te verhoogen. „Dit besluit van de algemeene vergadering", aldus de voorzitter, „beteekent geenszins een dreiging om te staken, maar is alleen een aan wijzing voor de heeren van den Voetbalbond, dat we vastbesloten zijn betere condities te verkrygen. WÜ vragen minstens een verhooging van 50 Pond Sterling op het minimum-salaris. De „voetbalindustrie" is enorm toegenomen, het spel oneindig veel moeilijker geworden, wat tot resultaat heeft, dat de carrière van den voet baller korter is dan vroeger het geval was. En dat moet toch eenigszins gecompenseerd wor den Wat betreft de door de spelers ontvangen sa- larVsen, deelde de voorzitter mede, dat nog geen 10 pCt. van het aantal profs het maximum toegestane salaris van 350 Pond Sterling ont vangt. De uitslagen van de Zaterdag in de Engel sche League gespeelde voetbalwedstryden luidden: Eerste af deeling: ArsenalWolverhampton Wanderers 50 BirminghamPortsmouth 22 BlackpoolEverton 10 Brentfos-dHuddersfield Town 20 Derby CountySunderland 22 Grimsby TownBolton Wanderers 01 Leeds UnitedPreston North End 00 LiverpoolCharlton Athletic 12 Manchester CityLeicester City 30 MiddlesbroughStoke City 21 West Bromwich AlbionChelsea 40 Tweede afdeeling: BarnsleyStockport County 20 Blackburn RoversNorwich City 53 BuryPlymouth Argyle 20 Coventry CityBurnley 10 FulhamChesterfield 11 Luton Town—Manchester City 1—0 Newcastle United—Sheffield United 60 Nottingham Forest—Tottenham Hotspur 3—1 Sheffield Wednesday—Swansea Town 1—1 SouthamptonAston Villa 0 0 West Ham United—Bradford 3—1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6