Nanking moet vernietigd worden Chên sbif) miao pu kb yen. Merkwaardig verdrinkingsgeval Het spook van Schiedam Meisje verbrand Dr. L. de Jonge S.J. HET PRINSELIJK PAAR WEER TE KAMPEN EEN REDE VAN KON0JE ^00 Dobbelmcmn lekker... man! HET KIND ALS CRlSfS- SLACHTOFFER MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 Bij zijn zilveren priesterfeest Voor een tocht op het IJselmeer aan boord van de ,J*iet Hein De Prins vaart weer uit Koningin en Prinses rijden uit JONGEN DOODELIJK GEWOND Droevig besluit van het zomer seizoen te Bergen aan Zee BUITENLANDSCH OVERZICHT Chineesche tegenstand Zestigjarig huwelijksfeest Onze betere iceman reizen LISSONE 3 LINDEMAN Nog een slachtoffer Toevallijder verdronken Tegen stils taanden vrachtwagen gebotst Drie der vijf inzittenden van auto gewond Landbouwer ernstig gekwetst DR. J. VAN DAM OVERLEDEN Bekend chirurg te Alkmaar KATH. DEM. PARTIJ BLIJFT VOORTBESTAAN VERLAGING VAN DEN MARGARINE-PRIJS DOOR EEN PAARD GETRAPT De angst van kinderenen groote menschen Het spook verhuist zeggen ze in Singapore. Het beteekent„Won derbaarlijk heerlijk". Ze zeggen dat in Sin gapore van een mooi meisje, van een heer lijken maannacht, van een bloem, een sterren hemel, muziek.... Degenen, die in Singa pore IBIS SHAG kennen, zeggen daarvan dan ook: „Chên shih miao pu k'o yen!" Ook de moeder, die te hulp snelde, werd ernstig gewond Wielrijdster gedood Door een autobus gegrepen EEN FLINKE HAARLEMMER Fransch sprekende inbreker, af komstig uit Barcelona, gegrepen MOTORRIJDER GESLIPT Ed. van Beinum naar Frankrijk Kokende koffie over het lichaam Op 8 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Dr. L. de Jonge S.J. te Maastricht de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Tot groot leedwezen van zijn vele vereerders, vrienden, bekeer lingen en oud-leerlingen laat zijn gezond heidstoestand niet toe dit feest zoo te vie ren als zij het gaarne zouden hebben ge- wenscht. Immers Dr. L. de Jonge heeft in de jaren van zijn priesterschap en leeraar- schap de sympathie, vriendschap en ver eering van zeer velen verworven. In hem gaat de zuivere priesterlijke zielenijver samen met een diepgevoelige, begrijpende en hartelijke menschelijkheid, die inner lijk deelneemt aan en oprecht belang stelt In alle belangen van hen, die bij hem om steun of raad in het leven komen. Dr. L. de Jonge S.J. werd den 16en Juni 1877 te Amsterdam geboren. Na enkele jaren op het groot-seminarie te Warmond, waar hij zich bijzonder on derscheidde, de studies te hebben gevolgd, trad hij in 1898 toe tot de Sociëteit van Jezus. Tengevolge van zijn zwakke gezond heid moest hij meerdere malen zijn stu dies onderbreken. Niettemin behaalde hij in 1910 aan de Universiteit te Amsterdam den doctorstitel in de Letteren op een proefschrift over gedichten van S. Grego- rius van Nazianze. Op 8 Sept. 1912 werd hij priester gewijd. Door zijn leeraarschap aan de Colleges der E.E. PP. Jezuïeten te Amsterdam, Katwijk a. d. Rijn en Den Haag heeft hij een grooten invloed uitge oefend op de wetenschappelijke en gees telijke vorming van vele jonge mannen, die later in de maatschappij een rol van be- teekenis zouden spelen. De laatste jaren is hij vooral werkzaam geweest als vice- postulator in de zaak van de zaligverkla ring van zijn roemrijken orde-genoot den Eerbiedwaardigen S. D. Johannes Root haan S.J. In verband daarmee heeft hij eenige jaren te Rome vertoefd en hier te lande tal van nasporingen gedaan, welker resultaten hij in een werk over het leven van dezen grooten Nederlandschen Gene raal der Sociëteit van Jezus heeft vastge legd. Door toedoen van Dr. de Jonge heeft de devotie tot Pater Roothaan in ons land reeds een aanzienlijke verbreiding gekre gen, en het getal dergenen, die de verkrij ging van bijzondere gunsten aan de voor spraak van Pater Roothaan meenen te moeten toeschrijven, neemt gestadig toe. Op het oogenblik is Pater de Jonge be last met de Hoofdredactie van het beken de, hoogstaande periodiek der Paters Je zuïeten „Studiën", dat onder zijn ervaren en kundige leiding zijn terecht groote re putatie in intellectueel Nederland hoog houdt. Ofschoon de voorbeeldige bescheidenheid van den jubilaris wellicht de omstandig heden zegent, welke -een .min of meer of- ficieele viering van zijn zilveren priester feest onmogelijk maken, zullen allen, die het voorrecht hebben hem te hebben mo gen ontmoeten en leeren kennen, voorze ker gaarne hem schriftelijk of telegrafisch een teeken van waardeering en erkente lijkheid doen toekomen, maar vooral op dien feestdag een extra-gebed storten om God te bedanken voor het vele, dat hij aan Dr. de Jonge en door deze aan tal van anderen heeft welgedaan en een spoe dig algeheel herstel voor den jubilaris, die in het Berchmanianum Houtlaan 4 te Nij megen verblijft, af te bidden. Zaterdag werd in Kampen bekend dat de Prinses en de Prins vandaar uit weer een tocht met het jacht „Piet Hein" zouden maken. Toen dan ook de politie de afzetting in ge reedheid bracht, duurde het maar enkele mi nuten of in dichte rijen stond de bevolking op een gepakt om een glimp van het prinselijk paar op te vangen. Het prinselijk paar, in een open wagen ge zeten, werd bij aankomst geestdriftig toege juicht en het volkslied weerklonk. Onmiddellijk begaf het hooge gezelschap zich aan boord van de „Piet Hein". Het ranke vaar tuig verdween snel den IJsel af, nagewuifd door drommen menschen. Naar ons later werd medegedeeld, zou een tocht op het IJselmeer worden gemaakt, doch de bestemming werd niet bekend. Nadat zoowel Vrijdag als Zaterdag de „Piet Hein" te Kampen was verschenen, meerde het jacht ook Zondagmiddag aan de IJselkade. De toeloop der bevolking was opnieuw zeer groot. Om vier uur arriveerde Prins Bemhard per auto te Kampen. Onmiddellijk begaf Z. K. H. zich met zijn gevolg in de fraaie motorboot van het prinselijk jacht. De Prins nam zelf plaats achter het stuur en even later verdween de boot in de richting van het IJselmeer, nagewuifd door duizenden. Kort daarop vertrok ook de „Piet Hein" in dezelfde richting. H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vertrokken Zondagmiddag om 5 uur van het pa leis Het Loo voor een autorit door de omgeving Een groote menigte belangstellenden voor het paleis juichte Hen hartelijk toe. Het prinselijk paar zal in den loop van deze week van het paleis Het Loo naar Soestdyk te- rugkeeren. Te Zeist is Zondagmiddag een elfjarige jon gen van de familie v. V., die daar fietste, door een auto aangereden. Des avonds is de jongen aan zyn verwondingen bezweken. Dr. L. de Jonge S.J. Zondagmiddag heeft zich te Bergen aan Zee een merkwaardig verdrinkingsgeval voorgedaan. Omstreeks drie uur merkten in het water spe lende jongens aan het stille strand een lichaam op, dat in het water dreef. Het bleek een zeven jarig meisje te zijn, dat reeds in bewusteloozen toestand verkeerde. Het werd met spoed op hët droge gebracht, waarna men er in slaagde door toepassing van kunstmatige ademhaling het kind weer. tot bewustzijn te brengen. Op dat oogenblik kwam men er evenwel achter, dat het negenjarig broertje van het meisje ver dwenen was. Een angstig vermoeden deed een twintigtal baders de zee langs het strand af zoeken, doch zonder resultaat. Door het weg blijven van den jongen werd het vermoeden, dat hij verdronken was, steeds zekerder en in derdaad, te ongeveer vijf uur spoelde het lijk Parlementen houden geen oorlog tegen. Dit leert de geschiedenis nelaas maar al te iuidelijk. Onze generatie heeft dit feit heel sterk beleefd. In 1914. De sociaal-democra ten vooral de Duitsche hadden altijd ge bluft, dat zy nooit een oorlog zouden toelaten en eventueel oorlogscredieten zouden weigeren. En ziet! Nauwelijks was het vaderland in ge vaar, of de roes pakte ook hen. Eenstemmig werden de oorlogscredieten bewilligd. Zoo ging het in alle landen. Zoo gaat het nu ook weer in Japan. Het vorige jaar waren de partijen op gestaan tegen het drijven der militaire kaste, die er op uit was ten koste van alles, weer in oorlog te komen met China- De partijen brach ten kort na elkander twee regeeringen ten val, omdat zij te veel aan den leiband der militairen liepen. Met groote moeite werd het kabinet van Prins Konoje gevormd. De partijen aanvaardden het pas, toen er voldoende waarborgen waren gegeven, dat het de binnenlandsche toestanden vooral op sociaal gebied zou verbeteren en niet zou toegeven aan de expansiezucht der mili tairen. Toen leger en vloot echter op eigen handje de vijandelijkheden in China heropen den, viel niet alleen het kabinet-Konoje dade lijk om, maar ook de partijen geraakten direct in oorlogsroes. Klakkeloos namen zij de door de regeering uitgegeven leuzen over, de beweringen, dat men geen oorlog voerde tegen het Chinee sche volk, maar alleen een strafexpeditie uit voerde tegen de anti-Japansche Nankingregee- ringen en dat China bewaard moest worden voor de overheersching van het communisme. Ook de Japansche arbeiderspartij, de Sociale Party, maakte geen uitzondering. Haar woord voerder, de afgevaardigde Katayama, sprak al leen maar zyn leedwezen er over uit, dat de Japansche regeering tot haar optreden in China „gedwongen" was geworden en bad de officieele formule na, dat voorkomen moest worden dat China een prooi werd van het bolsjewisme. Het oorlogseenheidsfront was er, duizenaen mil- lioenen yen werden eenstemmig bewilligd. De geschiedenis herhaalde zich weer eens en zal zich wel altyd biyven herhalen. Het eerste doel van Japan is de vernieti ging van de Nankingregeering, welke, onder leiding van Tsjang Kai Sjek, op weg was, van China weer een eenheid te maken. Dit moet op alle, ook onwettelijke en onrecht vaardige wyzen worden verhinderd. Wordt het Chineesche millioenenblok een eenheid, dan ziet het er in de toekomst voor Japan slecht uit. Want dit blok kan slechts anti-Japansch zijn, want Nippon heeft het ongelukkige China reeds van 1894 af, toen het zonder oorlogsver klaring China voor het eerst aanviel, vernederd, geslagen, geschonden. Gelukt het Japan Nan king te vernietigen, dan is het zoo goed als ze ker, dat de oude chaos weer terugkeert en dat heele brokken van het onmetelijk land door het bolsjewisme verdorven zullen worden. Daarom moet de Nanking-regeering, die dit alléén kan verhinderen, vernietigd worden. Dan heeft Japan weer jaren en jaren vry spel. De par tyen in het Japansche parlement hebben dit direct goed begrepen. Een der woordvoerders sprak onder algemeene instemming de woorden: „Nanking vertegenwoordigt China niet, maar is een mengsel van fascisten en communisten". De Nanking-regeering moet verdwijnen en dan kan Japan vrede brengen in Oost-Azië." Men ziet: het klappen van de zweep van Ko noje was dadeiyk geleerd. De premier zelf heeft in een rede in beide Huizen de kwestie in het hart gegrepen. Japan, zeide hy, treedt op tegen de anti-Japansche gezindheid van Nan king. „Nog nooit is het voorgekomen in de we reldgeschiedenis, dat het eene land niet alleen vyandschap en afkeer jegens het andere land als nationale politiek aanvaardt, maar zulk een politiek ook tot leidraad maakt bij de na tionale opvoeding." Prins Konoje zeide er echter niet by, dat Japan zelf de schuld is van deze op zich be klagenswaardige gezindheid en dat zijn teugel loos imperialisme, dat het lichaam van China tot een bloedende open wonde heeft gemaakt Nanking moest drijven in de armen van zulk een politiek. Japan haalt thans uit tot een feilen slag. „Iterum censeo, aldus Konoje- Cato, Nanking esse delendam". Altyd weer is hy van meening, dat Nanking moet worden verdelgd. Oorlog? Neen, strafexpeditie. En niet tegen het Chineesche volk in zyn geheel. Maar tegen Nanking en tegen haar leger, dat de an ti-Japansche operaties uitvoert. Dat is de leuze, die het Japansche volk en de wereld moet ver blinden. Het Japansche volk laat zich voorloo- pig verblinden, maar de wereld niet. De vloek van het imperialisme teekent té duidelyk de geheele situatie. Het kan een lange „oorlog" worden. Japan is er toe bereid. „Japan", al dus Konoje, „wenscht aan het Nanking-legei een zoo doodelyken slag toe te brengen, dat het zyn strydlust geheel verliest." En de minister van Oorlog voegde hieraan toe: „Het ieger is vastbesloten zijn doel te bereiken, nameiyk de Chineesche troepen af te straffen. Japan zal de strijdbyl niet begraven, zoolang de Chi neesche strydlust en de anti-Japansche actie blyven bestaan." En dit is nu de groote vraag. Kan Nanking lang standhouden? Japan ziet in, dat het avontuur van Sjanghai1937 heel wat ernstigere aspecten heeft dan het avontuur van Sjanghai1932. Konoje erkende dit duidelyk: „Men moet over de eerste successen in China niet al te geestdriftig zijn De waakzaamheid mag niet verslappen. Ook voor Japan is de toe stand ernstig." Deze waarschuwende woorden werden den premier ingegeven door het feit, dat de Japansche troepen te Sjanghai tot dusver geen succes hebben en dat de Chineesche troe pen, geheel anders dan in 1932, zich zeer agres sief toonen. Zy hebben door htm aanvallend op treden weten te bereiken, dat de Japanners in de laatste dagen eer terrein verloren dan ge wonnen hebben. De Japanners zijn door de felle Chineesche aanvallen geheel verrast. Japan zal waarschijnlijk een zeer harden noot te kra ken krijgen. Het is te hopen, dat zyn im perialistische tanden een geduchten knauw krij gen. Komt het tot een uitputtingsoorlog, dan staat de zaak van Japan er niet goed voor. Morgen, 7 September, zal het echtpaar G. GeurtsenLa Plooi, te De Steeg, zijn zestig jarig huwelijksfeest vieren. Italiaansch* Maren 11 September, 9 dogen, 102,— Autorals Parijs 1 8 September, 7 dogen, 64,— REISBUREAUX Kantoren: Directie: Groenmarkt 22, Den Haan Amsterdam - Arnhem - Eindhoven Groningen Haarlem - Leeuwarden Lelden - «otterdam - Utrecht Zeist Johannesburg - Parijs - New-York Leden der Nederl. Vereenlglng van Relsbureaux van het jongetje, een kind van den heer K. uit Alkmaar, aan. Dit droevig gebeuren wekte te Bergen aan Zee groote beroering, vooral, omdat aan het strand aldaar zeer weinig verdrinkingsgevallen voorkomen en dit ongeval het eerste van dit jaar was. Zoo heeft de zee aan het eind van het zomerseizoen daar toch nog een slachtoffer geëischt. Zondagmorgen heeft zich in het wedstrijd- bassin van het Noorderbad te Zandvoort een droevig ongeluk voorgedaan. De 14-jarige W. Keizer dook terwijl zijn vader op den kant stond te kyken van de springplank in het water. De vader bleef enkele seconden aandach tig staren, doch toen hy zyn jongen niet boven water zag komen, waarschuwde hy een bad meester. Inmiddels hadden reeds enkele zwem mers het ongeluk bemerkt. Zy slaagden er in den jongen uit het water te halen. De ont boden geneesheer, dokter C. A. H. Gerke, kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar de ouderlijke woning aan de Zandvoortschelaan overgebracht. Zondagmorgen vroeg is uit de sloot langs den 's Gravenweg te Kapelle a. d. IJssel het lyk opgehaald van den 27-jarigen J. W. T. uit Ouderkerk aan d,en IJssel. Vermoedeiyk is de man Zaterdagavond, toen hy op weg was naar familie, plotseling onwel geworden en te water geraakt. Hy was lydende aan vallende ziekte. Zondagavond om tien uur is te Holten een personenauto uit Almelo, waarin zich vyf personen bevonden, tegen een stilstaanden vrachtauto van een kermis-exploitant gereden. Laatstgenoemde wagen was niet verlicht. Drie personen, twee heeren en een dame, werden licht gewond. De auto werd zwaar be schadigd. De gewonden zijn naar hun woning in Almelo vervoerd. V. Zondagavond is de landbouwer G. H. Mees- ter-Berends te Holten door een personenauto aangereden. Ernstig gewond werd het slachtof fer naar zyn woning vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. In het Roode Kruis-Ziekenhuis te 'sGraven- hage is Zondag overleden dr. J. M. van Dam, chirurg te Alkmaar. Het stoffelijk overschot zal Woensdag naar Alkmaar worden overgebracht, waar het zal worden ter aarde besteld. Dr. J. M. van Dam bereikte den leeftijd van 57 jaar. Hij was gedurende 26 jaar te Alkmaar als chirurg werkzaam en genoot als zoodanig een groote populariteit in het geheele Noorden van Noord-Holland. Hy was vele jaren lid van de medische commissie van den K.N.V.B. en be geleidde o.a. in 1934 het Nederlandsche elftal naar Mflaan. Dr. van Dam was voorts oprichter en voor zitter van de Alkmaarsche commissie voor de harmonische lichamelyke ontwikkeling. Op het Zondag in Amersfoort gehouden Con gres der Kath. Dem. Party, waarop afgevaar digden uit het geheele land aanwezig waren, is met algemeene stemmen besloten om de party te doen voortbestaan. Naar de Prov. 's-Hertb. Crt. uit industrieele kringen verneemt, zal de prys der margarine, zulks na ruggespraak met de regeering en om verlies op de oude voorraden zooveel mogelijk te voorkomen, in den loop der volgende week met vier cent per kilo worden verlaagd. By het verhandelen van paarden op de paar denmarkt te Oss werd de landbouwer Kanters uit Erp, plotseling door een paard hevig tegen de borst getrapt. De landbouwer stortte neer en kwam met het hoofd tegen het wegdek te recht, waar hy bewusteloos bleef liggen. Met inwendig letsel, een gapende hoofdwonde en een hersenschudding is het slachtoffer opgeno men en naar zijn woonplaats vervoerd. Spoken? „Kan niet." Gedecideerd zyn de velen, die samengroepen rond het .Spookhuis" Parallelweg 136, te Schie dam. En toch, het is maar „eng". Dat vonden ook de dames, die een nachtje by de buren van het huis, waar de geheimzin nige gebeurtenissen zich afspelen, zouden door brengen. De familie was voor de spook-séance geïnviteerd, en verscheen toen het donker werd. Twee vonden de omgeving al zoo griezelig, dat zij voor het spookhuis op haar schreden terug keerden. Twee andere dapperen betraden de woning, maar hebben de komst- van het spook niet afgewacht, vóór „spooktyd" waren zy al verdwenen. Je kunt nooit weten! Men spot om het spook, maar de sfeer van geheimzinnigheid laat menig hart toch sneller kloppen. Van groot en klein. Want, waar groote menschen niet heelemaal gerust zyn op de gebeurtenissen, valt het te be grijpen, dat het met de kinderen uit de omge ving slecht gesteld is des avonds. Menige ouder heeft moeite zijn kroost des avonds naar bed te krygen. Niet alleen de be woners van h«t huis, waar „het spook" zyn luguber werk verricht, doch ook de buurtbewo ners ondervinden de narigheid van dit bedrijf. Zoo is het begrypelyk, dat er een stemming is gegroeid onder de buurtbewoners, die bij ont dekking van het „spook" voor hem het ergste doet vreezen. Het geheimzinnig gedoe heeft ook anderen het hoofd op hol gebracht. Een bewoonster van een der woningen aan den Parallelweg had plotse ling des avonds een stem in huis gehoord. En er was toch niemand. Een ander meende des avonds in den tuin ge ritsel te hooren, en raakte er door van streek. Nu is het wel merkwaardig, dat het „tik- spook" zich alleen laat gelden op nummer 136, maar men kan toch nooit weten of hy plotse ling elders zal opdagen. De politie heeft ruime wachtposten uitgezet, maar ook de buurtbewo ners speuren ijverig mee. Intusschen zyn er ware spookexcursies ont staan. Zaterdagavond b.v. dromden honderden nieuwsgierigen voor de woning samen, in af wachting van het spook, dat zich evenwel niet vertoonde. De belangstelling werd zoo groot, dat de po litie de straat moest afzetten. Ook Zondagavond dromden weer groote groe pen „spook-gangers" naar den Parallelweg. Zaterdagnacht was de wacht betrokken, maar toch heeft het geheimzinnig getik weerklonken. Het was omstreeks half één, toen aan de ach- terzyde van de woning Parallelweg 120 het getik tegen de ruit de politie alarmeerde. Oogenblik- kelijk flitsten de schynwerpers aan.... niets was er te zien! En toch was het tikken duidelyk hoorbaar geweest. Het onderzoek leverde niets op, het geheim bleef onopgelost. III p\ fö Te Nieuwekerk a.d. IJsel heeft Zaterdagmid dag het 2%-jarig dochtertje van den heer V. een petroleumstel omgetrokken, waardoor de kleine in brand geraakte. De moeder, die te hulp snelde, liep eveneens brandwonden op, al vorens voorbygangers haar brandende kleeren konden dooven. Moeder en kind werden naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het kind aan de bekomen brandwonden is be zweken. De toestand van de moeder is nog zorgwekkend. Zondagavond omstreeks zes uur is de 36-jarige mevr. Bongers, die op de fiets was, waarop zy tevens haar acht-jarig dochtertje vervoerde, toen zy plotseling het De Monchyplein te Arn hem overstak, door een in volle vaart rydenden autobus van de Geldersche Tramweg-maat- schappy gegrepen en op slag gedood. Het meisje is met een gebroken been en verschillende kneu zingen naar het gemeente-ziekenhuis overge bracht. Zaterdagavond was de familie Hoogeveen, wonende v. Oldenbarneveldtlaan 19, te Haar lem, uitgegaan. Om ongeveer half elf kwam de 17-jarige zoon thuis en was erg blij toen hij op de eerste verdieping het raam van zijn ka mer zag openstaan, want hij had den huissleu tel vergeten. Via een ladder uit het tuinhuis bereikte hij zijn kamer. Hij hoorde gestom- mei in de keuken en meenende, dat dit door den hond veroorzaakt werd, ging hy naar de keuken. Nauwelyks had hy hiervan de deur opengedaan of een man, onder de keukentafel knielende, richtte een revolver op hem. De revolver bleek later uit de kamer van den heer H. gestolen en ongeladen te zijn. De heer H. wierp zich op den inbreker, die door dezen sprong en doordat de tafel op hem viel, eenigs- zins versuft werd en zich spoedig overgaf. De heer H. sleepte hem naar de telefoon in de na- byzijnde gang en met zijn eene hand hem in bedwang houdend belde hij met de andere het telefoonnummer van een vriend op. Dit tele foonnummer kende hij uit zijn hoofd, doch niet het telefoonnummer van de politie en hy had ook geen gelegenheid het op te zoeken. Den vriend verzocht hy de politie op te bellen, hetgeen deze ook deed. De inbreker werd on- dertusschen door den heer H. in een fauteuil gezet en bewaakt. De politie arriveerde spoedig en fouilleerde den inbreker, die Fransch sprak en uit Bar celona afkomstig beweerde te ziin. Ook beweer de hy honger te hebbeh, doch de politie haalde geen brood maar wel allerlei uit het huis ont vreemde gouden voorwerpen uit zijn zakken te voorschijn. De man is daarop opgesloten op het politie bureau. Inderdaad was de man uit Barcelona afkomstig. Zondagmiddag is op den ryksweg Rotterdam- Gouda, onder Nieuwerkerk a. d. IJsel, de 20- jarige S. met zyn motorrywiel geslipt, waarby hy kwam te vallen. Met een schedelbasisfrac- tuur is hy naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Naar wy vernemen heeft de heer Ed. van Beinum, dirigent van het Concertgebouworkest, een uitnoodiging ontvangen volgend jaar April balletten te dirigeeren in Parys, Nantes en Bor deaux. Hij heeft deze uitnoodiging aangenomen. De wereldcrisis wordt vaak te uitslui tend als een zuiver materieele, zui ver economische crisis gezien, aan geduid en besproken. De economi sche zijde is slechts één der vele zijden van het wereldcrisisprobleem. De econo mische, materieele wereldcrisis is het gevolg geweest van een geestelijke en zedelijke crisis, welke eraan vooraf is ge gaan. Zij is voor een materialistisch den kend en levend geslacht het meest tast bare en meest direct van belang zijnde, en daarom vaak slechts alleen-geziene onderdeel van een groot en veelzijdig cri siscomplex. Uit de geestelijke en ethi sche crisis kwam de materieele crisis voort, die weer geestelijke en zedelijke crises veroorzaakte, wil er aan deze ca- tastrophale ontwikkeling van oorzaken tot gevolgen, die op hun beurt weer oorzaken worden, definitief een einde komen, dan zal de juiste verhouding tusschen het geestelijk en het stoffelijk leven der menschheid moeten worden hersteld. Het geestelijk leven moet het stoffelijke souverein beheerschen en lei den; zoodra deze verhouding wordt om gekeerd is de ontreddering niet tegen te houden. De menschelijke geest moet de stof, de techniek, het materieele leven de baas blijven, wil hij niet tot slaaf van de meedoogenlooze stof wor den, die, wanneer zij eenmaal den geest heeft overmeesterd, als een tyran over dood of leven van den geest beschikt. Gelukkig, hebben steeds meer leiding gevende lieden den waren aard van de wereldcrisis ingezien, waardoor ook de mogelijkheid werd geschapen het kwaad niet slechts in zijn verschijningsvormen, maar ook in zijn wezen, zijn oorsprong aan te tasten, te bestrijden en te ver beteren. Helaas mag het evenwel nog steeds niet overbodig heeten, deze ziens wijze op de materieele crisis als gevolg van een geestelijke crisis te verbreiden. Het is deze zienswijze toch, welke nood zakelijkerwijze tot de conclusie leidt, dat het christendom en de christelijke cul tuur, waarin de verhouding van geest en stof zuiver en overeenkomstig de door God gewilde orde wordt geleerd, slechts redding kunnen brengen in de geeste lijke en stoffelijke ontwrichting van den tijd. Het wordt soms wel eens te veel over het hoofd gezien, ook door men schen, die overigens allerminst kortzichtig mogen heeten, dat deze gees telijke en stoffelijke ontwrichting zich niet alleen gewroken heeft op volwas senen, maar ook op kinderen. Wel wordt het door de crisis ontstane kinderleed algemeen in aanmerking genomen als een zware extra-last voor de door de crisis getroffen ouders en volwassenen,'1'' die voor kinderen de zorg en de verant- woordelijkheid dragen, maar aan de rampzalige gevolgen van de wereldcrisis voor de kinderen zelf wordt niet altijd zooveel aandacht gewijd als wel wen- schelijk ware. En toch is dat dringend noodig, omdat het geestelijk en licha melijk nog onvolgroeide kind voor al lerlei invloeden meer ontvankelijk is dan ouderen, die reeds door het leven en de ervaring meer gevormd zijn tot een bepaalde persoonlijkheid, en dientengevolge gemakkelijker defini tief verknoeid en bedorven kan worden, zoodat het straks als volwassene in de maatschappij een moeilijk nog te curee- ren element kan worden. Hoe ernstig en belangrijk voor heden en toekomst deze aangelegenheid is, wordt al heel schrij nend en zakelijk aangetoond door de nuchtere, maar veelzeggende cijfers, wel ke door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd over de be weging der misdadigheid onder de jeugd. Aanvankelijk hebben de ongunstige eco nomische omstandigheden zich niet in de cijfers der gerechtelijk geconstateerde criminaliteit van strafrechtelijk min derjarigen gemanifesteerd, maar na 1932, toen de crisisgevolgen diep hadden doorgewerkt, zijn die cijfers steeds on gunstiger geworden. In 1933 was het aantal van door kinderen bedreven mis daden in den ruimen zin der wet 138 en in 1934 zelfs 228 hooger dan daarvoor. In 1935 steeg het aantal van door min derjarigen gepleegde misdrijven van 2183 tot 2539 d.i. 356 of ruim 16 pCt. hooger dan in 1934. De leeftijd dezer voor het meerendeel uit jongens be staande categorie van kinderen was om en nabij de 16 jaar, terwijl diefstal het meest voorkomend jeugdmisdrijf bleek te zijn. Deze statistische gegevens bewijzen, dat nu de economische crisis in zekere mate begint te luwen, ook met het oog op de natuurlijk lang doorwerkende na- deelige invloeden op van volwassenen afhankelijke kinderen, zooveel als maar mogelijk is getracht moet worden door een principieel christelijke gezinspolitiek de criminaliteit onder minderjarigen preventief te bestrijden in het belang van die kinderen zelf en van de toe komst. In de toekomst toch zullen de kinderen eenmaal him plaats in de maatschappij moeten innemen niet als misdrijf plegers, maar als goedgevormde, karaktervolle, betrouwbare en nuttige menschen. In een onbewaakt oogenblik heeft het zoon tje van den landbouwer v. M., te Uden, den in houd van een kan kokende koffie over het li chaam gekregen. Het ventje is met ernstige brandwonden opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2