rr II m I I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen JONGENSKLEEDING MAGERE SOEPEN GEBREIDE HEEREN- CAMISOLE POLOSHIRT MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 Iedere kast heeft mogelijkheden "P I BWl^ mmmmm Tomatensoep met room en tapioca Voo1- jongens van 15-16 jaar ^iiiiiiniinniiiiiiniiiinniiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI FOTOREPORTAGE ^Ufiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinnnniiiiiiil Een aardig hoekje op de .Natova'j de groote bloemententoonstelling der Nederlandsche Volkstuinders, welke Zaterdag in het R.A.I.-gebouw te Am* sterdam is geopend Te Almelo is Zaterdag een groote Landstormdag gehouden. Een overzicht tijdens het défilé der deelnemers voor de autoriteiten die zich voor het raadhuis hadden opgesteld Twee promi nente figuren uit de zwem- wereld, Nida Senff en Stan Scheffer, die Zaterdag hun verlovings receptiegaven worden- door detrainstervan Nida gelukge- wenscht I!!; aBB i Aanvoerder Bergman van Blauw Wit neemt de trofee in ontvangst, waarop zijn club in den eindstrijd van het Arol- beker tournooi te Amsterdam Zondag beslag wist te leggen De burgemeester van Steenwijkerwolde en voorzitter van den Alg. Ned. Politie Bond de heer G. W. Stroink, doet den aftrap voor den voetbalwedstrijd welke Zaterdag in het Olympisch stadion te Amsterdam werd gespeeld tusschen het Ned. Politie-elftal en de Londensche politiemannen Een der eerste origineele foto's rechtstreeks uit Sjanghai ontvangen, van de jongste gevechten. het geweer in den aanslag, gereed om eventueele aanvallen van hun tegenstanders te Japansche soldaten» beantwoorden Het is vaak hopeloos hoe sommige kas ten er uit kunnen zien, één rommel- winkel, een kluwen van kleinigheden die door elkaar op een hoop liggen,, onver zorgd en onoverzichtelijk. En werkelijk met weinig kosten en moeite zijn ze te her scheppen in een keurig overzichtelijk geheel met voor ieder ding een eigen plekje of vaste plaats. De meeste Hollandsche huisvrouwen kunnen U een kast toonen om trotsch op te zijn, maar er zijn er helaas ook, die er het kwak-maar-in-systeem op na houden van gestopte en ongestopte kousen, versteld en nog te verstellen ondergoed, alles maar door elkaar, enz. Toch eischen zulke vrouwen van haar kinderen, dat ze hun speelgoed telkens weer netjes wegbergen! Iedere kast heeft een mogelijkheid tot ruimteverbetering of liever het benutten van de bestaande ruimte. Eenige voorbeel den geven we gaarne. In de eerste plaats is een kast met ver stelbare planken een uitstekende verbete ring te noemen. Men ziet dit veel toegepast in den nieu- weren bouw; de stellage heeft dan schuin uitgestoken hoeken op korten afstand on derling, zoodat de planken te verleggen zijn en de ruimte er tusschen grooter en kleiner gemaakt kan worden. Dit is zeer geschikt, wanneer we een kast willen gebruiken voor linnengoed, waarvan sommige stapels groo ter en kleiner zijn. Een hangkast met een plank van boven voor hoeden kan een roede bevatten waar aan de kleerhangers naast elkaar komen te hangen, terwijl de teekening in fig. I laat zien drie stangen naast elkaar, zoodat de kleedingstukken voor elkaar komen te hangen; voor 'n ruime kast in 't bijzonder geschikt is het echter ook voor een ondiepe kast, waarin de kleerhangers over de breedte niet zouden passen, een goede op lossing. Een stellage voor planken kunt U aan brengen in een breede kast onder een trap. Door de planken krijgt U vanzelf 'n stevig verband in de stelling. De zijkant der stelling kan dichtgemaakt worden met board en de overgebleven ruimte daar naast kan als hangkast dienst doen. U ziet iets dergelijks op fïg. 2. Iets handigs bereikt men, wanneer men een diepe hal- of hang kast benut voor het wegbergen der dage lijks te gebruiken kleedingstukken, zooals mantels en jassen, in plaats van een kap stok in de gang. Men kan daarin dan tevens aan een der wanden een spiegel ophangen, met een plankje er onder voor berging van een paar toiletartikelen. Een handige en toch zoo doodeenvoudige paraplu-bak wordt aange bracht aan den binnenkant der kastdeur. Verschillende ideeën zouden toegepast kunnen worden en wanneer er geen ruimte van binnen is, dan kan op de deur zelf aan den binnenkant op het bovenpaneel een spiegel opgeschroefd worden, een aardige console of handschoenenbakje er onder, kortom iets aardigs is er van te maken. Natuurlijk moet op een voordeelige plaats licht aangebracht worden. Wanneer U van uw linnenkast iets be slist aardigs wilt maken, dan is het beplak ken met shintz voor wanden en planken bepaald mooi en practisch, doordat het af- waschbaar is. Doet men zoo'n kast open en de stapel tjes liggen er bovendien nog keurig in, dan zal men vaak een bewonderenden uitroep hooren. Het beplakken van allerlei hand- schoenen-, dassen- en zakdoekendoozen is een verdere afwerking van uw kast. Voor het prettig binnenstappen van een diepe kast is het aan te raden den vloer ervan te verhoogen, zoodat die gelijk komt te liggen met den drempel, of den drempel weg te halen. Op een van de teekeningen ziet U de hangkast voorzien van een handig optrek- baar plankje voor vele paren schoe nen, terwijl het vloertje weer voor iets an ders gebruikt kan worden. Een ruime gang kast kan vele dingen bevatten, die berging behoeven en het speelgoed der kinderen kan er ook bij uitstek een plekje vinden. Pret tig is het dit op te bergen in ondiepe kisten met een handgreep van voren voor zien, ieder afzonderlijk op een plank ge schoven. Het is een manier om het speelgoed bij elkaar te houden, terwijl niets in de kast zelf overhoop gehaald wordt. Moeten de kinderen iets zoeken, dan halen ze de kist aan den greep van de plank. Natuurlijk behoort hierbij, dat den kinderen geleerd wordt, alles keurig, soort bij soort, op te bergen. D. L. „Eindelijk eens iets voor onze jongens!" zegt u misschien. Ja, eindelijk, want de moeders, die zelf jongenspakken maken, zijn wel heel schaarsch en daarom geven wij deze modellen dan ook maar sporadisch. Wie nogal over wat tijd beschikt en accu raat werkt, kan stellig een jongenspak, zoo als op fig. 667a is aangegeven, wel maken, nu, laten we maar zeggen of het zoo uit den winkel komt. De kraag is eigenlijk het zwaartepunt, maar wie de nuttige wenken over dit alles nog eens naleest in „Winter- weelde", zal ook hiermede geen moeilijkhe den hebben. Het patroon is te verkrijgen in bovenwijdte 80 en 84. We hebben er 2.80 Meter stof voor noodig. Wat zouden sommige moeders toch graag een tyrolerpakje voor hun jongen hebben, maar in den winkel is het duur ox „niet te krijgen", dus als ze eindelijk eens een kans zien om het zelf te maken, zullen ze die zeker niet voorbij laten gaan. Vooreerst moeten we een paar meter zwart fluweel koopen voor het broekje en de bretels, dan een meter grijze stof voor het jasje en een klein lapje groen laken voor de revers en de manchetjes. Het jasje heeft in het mid- dèn van den rug een klein ceintuurtje en de revers en de voorzijden van het broekje zijn geborduurd. Ook moeten we niet ver geten een groen vetertje opzij van de pijp jes te rijgen. Wij behoeven er niet extra een blouse voor te maken, want er kan ieder willekeurig wit blousje onder gedragen worden. Het patroon is te verkrijgen in bovenwijdte 60 en 64. POLA. OP VERZOEK UIT ONZE KEUKEN Bij 1 liter water rekent men hiervoor: 4 eetlepels tomatenpuree, 4 eetlepels tapio ca en 1 d. L. room. Men brengt l liter water aan de kook, roert er de tapioca doorheen, voegt zout bij en laat alles zachtjes koken. Na 'n poos je v«egt men de tomatenpuree bij. En na dat alles ongeveer 10 minuten zachtjes heeft gekookt voegt men den room bij. Men laat alles nog even doorkoken en dient de soep dan dadelijk op. Deze camisole wordt in de rondte gebreid, dus met 4 naalden. Men zet 360 st. op, 120 st. op elke naald en breit 66 c.M. tot aan de armsgaten. Men breit 2 r., 2 aver, of geheel r. Voor de armsgaten worden aan eiken kant 8 st. afgekant 8 st. afkanten, 172 st. breien, 8 st. afkanten, 172 st. breien. Voor- en achterzijde breit men nu verder apart in heen- en weergaande toeren op 172 st. Voor den rug breit men 60 toeren. Daarna begint men aan den pas, die de camisole van boven afwerkt. Men breit 43 st. gewoon, verder 2 r., 2 aver., na elke 2 toeren verspringend Heeft men steeds 2 r. 2 aver, gebreid, dan ver springt men nu meteen, tot men nog 43 sti over heeft, die men gewoon breit. Voor den pas breit men zoo 18 toeren. Bij den daar- opvolgenden toer kant men de middelste 56 st. af voor den hals en op de overge bleven steken breit men, voor beide schou ders apart, nog 24 toeren, waarbij men langs den hals het patroontje van den pas vervolgt. De steken van de schouders worden af gekant, ofwel (wat mooier is) op een draad geregen om later aan die van het voorpand te worden vastgemaakt. - Voor het voorpand breit men nu 16 toe ren. Volgende toer: 43 st. breien en 15 st. bij opzetten voor 'n overslag. Dit vormt de linkerhelft van het voorpand, die men nu eerst verder afwerkt. De bij opgezette st. breit men in 't verspringende, patroon van den pas. Men breit zoo door tot dit gedeelte even hoog. is als de rug. Nu breit men het rechtergedeelte van het voorpand. De 18e toer bij het split in het verspringende patroon, verder gewoon. Zoo breit men 17 toeren. In den 18den toer breit men het eerste knoopsgat (1 omslaan, 2 samenbr.). Heeft men in het geheel 24 toeren, dan breit men voor den pass 86 st.; de overige st. gewoon. In den llóen toer hiervan breit men het 2de knoopsgat. Heeft men voor den pas 24 toeren gebreid, dan kant men den geheeleri pas af op' 15 'sti na voor 'n rand langs den hals. Men breit dezen schouder af tot hij even hoog is ais bij den rug (de halsuitsnijding is van voren iets lager dan van achteren). De schouders worden aan elkaar ge maasd of genaaid. Voor de korte mouwen worden 88 st. op gezet, verdeeld over 3 naalden. Men breit Bovenwijdte 96 c.M., lengte midden vóór 50 c.M. Schouderbreedte 14 c.M. Benoodigd: 1.20 popeline van 100 c.M. breed. 3 knoopen. Wanneer de stof dubbel gevouwen is, leggen we voor- en rugpand onder elkander op de stof (midden vóór en midden achter aan de vouw). Naast het voorpand knippen we den kraag, zak en pas, naast hét rugpand de mou wen. Op het linker voorpand stikken we een pas van 25 c.M. lengte en 3 c.M. breedte, waar in de knoopsgaten gemaakt worden. Aan net rechter voorpand stikken we een beleg van 3 c.M. breed en 25 cM. lang, waarop de knoopen gezet worden. De mouw wordt glad in het arms gat geplaatst. De mouwnaad op den zijnaad van de blouse. De kraag en beleggen worden van dubbele stof gemaakt en 1 c.M. vanaf den kant doorgestikt. C. M. hierop in de rondte 50 toeren 2 r., 2 avet' voor .'n boord. Verder breit men r. li den 3den toer hiervan meerdert 1 st in den 2den st. en 1 st. in op een n3 den laatsten st. van den toer. Deze meel" deringen herhaalt men in eiken 3den toef' tot rhen aan weerskanten 12 st. gemeerde!'' heeft. Daarna meerdert men nog 12 keef om den anderen toer, maar nu plaatst de gemeerderde steken vlak naast elkaar oi" 'n oksel te vormen. Men kant dan de mouwen af en naait in de armsgaten. Het belegsel van voref wordt aan den achterkant tegengezoomd passende knoopjes aangenaaid. DOR>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4